» »

Je zaporedje L1, L2 in L3 pomembno ali ne?

Je zaporedje L1, L2 in L3 pomembno ali ne?

JoSmo ::

Pozdravljeni,

zanima me, če je pomembno zaporedje kadar priklopim L1, L2 in L3 vodnike ali ne? (Zato ker na njih ne pise kateri je L1, kateri L2 in kateri L3)

Lep pozdrav.
Tastro

čuhalev ::

Pomembno je, kadar imaš elektromotor. Če zamenjaš poljubni dve, se ti bo motor vrtel v drugo smer.

JoSmo ::

Če priklopim štedilnik, bi moralo delovat vse normalno če bi npr. priklopil L1 na L2, L2 na L1 in L3 na L3? Ali ne bi delovalo?

STU-III ::

Torej je tvoj štedilnik na 3 fazni priklop.
Line secured.

Fave ::

JoSmo je izjavil:

Če priklopim štedilnik, bi moralo delovat vse normalno če bi npr. priklopil L1 na L2, L2 na L1 in L3 na L3? Ali ne bi delovalo?


Tako kot je rekel jaakaa, pomembno je le pri elektromotorjih. Tvoj štedilnik bo deloval neglede na to kako nanj priključiš tri faze.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

JoSmo ::

STU-III je izjavil:

Torej je tvoj štedilnik na 3 fazni priklop.


Ja.

Fave je izjavil:

JoSmo je izjavil:

Če priklopim štedilnik, bi moralo delovat vse normalno če bi npr. priklopil L1 na L2, L2 na L1 in L3 na L3? Ali ne bi delovalo?


Tako kot je rekel jaakaa, pomembno je le pri elektromotorjih. Tvoj štedilnik bo deloval neglede na to kako nanj priključiš tri faze.


Hmm... potem pa res nevem zakaj mi varovalko ven meče. :(

Bo potrebno poklicat nekega mojstra ja. :)

Hvala za pomoč!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JoSmo ()

VolkD ::

JoSmo je izjavil:

Hmm... potem pa res nevem zakaj mi varovalko ven meče. :(

Preprosto!
Steče tok, ki je večji od nazivne vrednosti varovalke. Možnosti je več. Lahko je tok povsem v okvirih normalnega za štedilnik, ampak ti imaš prešibko varovalko.
Lahko je tok prevelik, ali pa je nekaj celo v kratkem stiku, torej gre za napako pri montaži, ali pa je okvarjen štedilnik.
Glede na tvoj način postavljanja vprašanj, se definitivno strinjam s tem, da dobiš nekoga, ki me te stvari niso tuje.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

JoSmo ::

VolkD je izjavil:

JoSmo je izjavil:

Hmm... potem pa res nevem zakaj mi varovalko ven meče. :(

Preprosto!
Steče tok, ki je večji od nazivne vrednosti varovalke. Možnosti je več. Lahko je tok povsem v okvirih normalnega za štedilnik, ampak ti imaš prešibko varovalko.
Lahko je tok prevelik, ali pa je nekaj celo v kratkem stiku, torej gre za napako pri montaži, ali pa je okvarjen štedilnik.
Glede na tvoj način postavljanja vprašanj, se definitivno strinjam s tem, da dobiš nekoga, ki me te stvari niso tuje.


Je lahko kaj narobe, če so "žice" na koncu malo razcefrane? Jih bi bilo potrebno odrezat ali to ne igra vloge?

Fave ::

Je lahko kaj narobe, če so "žice" na koncu malo razcefrane? Jih bi bilo potrebno odrezat ali to ne igra vloge?


Niti ne. Kvečjemu kakšen požar lahko zanetiš ampak hukers...

Poišči nekoga, ki se razume na te reči.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

čuhalev ::

Vprašanje je, zakaj mu je vrglo glavno varovalko ven, ker so še vmesne v omarici.

Fave ::

čuhalev je izjavil:

Vprašanje je, zakaj mu je vrglo glavno varovalko ven, ker so še vmesne v omarici.


Kje je pa napisal, da gre za glavno varovalko?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

JoSmo ::

čuhalev je izjavil:

Vprašanje je, zakaj mu je vrglo glavno varovalko ven, ker so še vmesne v omarici.


Ko sem zamenjal eno od glavnih treh, sem pregledal vse vmesne varovalke in so vse razn ene bile vredu. Zamenjal sem tudi tisto eno vmesno.

cekr ::

Koliko imaš močne varovalke? Glavne in tiste, ki se direktno tičejo kuhalne plošče?

Kuhalne plošče (HILight in Indukcijske) lahko na ful potegnejo tudi po 35A ali več, če so recimo priklopljene na eno fazo. Plošče omajo običajno priklop izveden tako, da se lahko uporablja 1f prikop(z mostičkom) ali 2-3f priklop. Za slednjega še vedno potrebuješ N-vodnik, ker se ne uporablja medfazne napetosti ampak čisti 230V. Tok se bo sicer lahko razporedil po fazah. Na N pa boš imel še vedno ful tok (>35A).
S tem naj se ukvarja nekdo, ki ve, kaj dela. Upam, da imaš vsaj žice 2.5 m2, da ne bo prišlo s časom še do požara. Za strokovnjaka boš zapravil par evrov. Požar ti pa lahko naredi veliko škode. Še huje; ob nestrokovnem priklopu lahko koga še ubije.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Duhec ::

Po vsej verjetnosti se ta tema nanaša na tole temo istega avtorja:
Priklop električnega štedilnika s pečico

momentum ::

Preveri ce je moder kabel res nula. Sicer bi glede na barvne standarde moral bit, ampak ce ni, bi lahko razlozilo zakaj ti mece ven varovalko. Povezi 60W zarnico med fazo in nulo (rjav/crn in moder) in ce ti vrze ven varovalko, potem imas zamenjano nulo in zemljo. Ce ti jo vrze ven na rumeno-zelenem kablu, potem je zvezano ok.

borut_p ::

mislim, da je avtor že ugotovil da je napačno vezal, ko ni odstranil konektorje za enofazno vezavo plošče. Kot je omenil "Duhec" je v drugi temi to bolje opisano.

mte ::

Zraven pečice pridejo tudi mostički za konektor - da niso slučajno ti mostički že gor na konektorju, ti pa s priklopom narediš kratek stik... vsekakor če se ti ne sanjajo osnove, daj to komu drugemu v roke, da ne bo še kaj hujšega...
lp

STU-III ::

mte je izjavil:

Zraven pečice pridejo tudi mostički za konektor - da niso slučajno ti mostički že gor na konektorju, ti pa s priklopom narediš kratek stik... vsekakor če se ti ne sanjajo osnove, daj to komu drugemu v roke, da ne bo še kaj hujšega...
lp


ja, to je. ;)
Line secured.

RejZoR ::

Brikano je če se priklaplja na eno ali dve fazi, če imaš tri moraš brike odstranit. Sej ne da to piše v navodilih oz je običajno celo shema zraven kontaktov...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

JoSmo ::

Duhec je izjavil:

Po vsej verjetnosti se ta tema nanaša na tole temo istega avtorja:
Priklop električnega štedilnika s pečico


Tako je. In težavo sem tudi že odpravil. Hvala vsem!

momentum je izjavil:

Preveri ce je moder kabel res nula. Sicer bi glede na barvne standarde moral bit, ampak ce ni, bi lahko razlozilo zakaj ti mece ven varovalko. Povezi 60W zarnico med fazo in nulo (rjav/crn in moder) in ce ti vrze ven varovalko, potem imas zamenjano nulo in zemljo. Ce ti jo vrze ven na rumeno-zelenem kablu, potem je zvezano ok.


Da modri kabel je bila zemlja... Rumeno-zeleni pa nula... Slabo je naredil tisti ki je delal to. :)

mte je izjavil:

Zraven pečice pridejo tudi mostički za konektor - da niso slučajno ti mostički že gor na konektorju, ti pa s priklopom narediš kratek stik... vsekakor če se ti ne sanjajo osnove, daj to komu drugemu v roke, da ne bo še kaj hujšega...
lp


Točno to je bil problem... Samo mostičke sem moral odstranit in sedaj dela vse. :)

RejZoR je izjavil:

Brikano je če se priklaplja na eno ali dve fazi, če imaš tri moraš brike odstranit. Sej ne da to piše v navodilih oz je običajno celo shema zraven kontaktov...


Hvala. To je bila moja rešitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JoSmo ()

STU-III ::

Da modri kabel je bila zemlja... Rumeno-zeleni pa nula... Slabo je naredil tisti ki je delal to. :)


In, kako veš? Ker, če si narobe povezal, je lahko nevarno.
Line secured.

francek1 ::

STU-III je izjavil:

Da modri kabel je bila zemlja... Rumeno-zeleni pa nula... Slabo je naredil tisti ki je delal to. :)


In, kako veš? Ker, če si narobe povezal, je lahko nevarno.

To veš tako, da ti ob nepravilnem priklopu FIT stikalo izklaplja.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

STU-III ::

francek1 je izjavil:

STU-III je izjavil:

Da modri kabel je bila zemlja... Rumeno-zeleni pa nula... Slabo je naredil tisti ki je delal to. :)


In, kako veš? Ker, če si narobe povezal, je lahko nevarno.

To veš tako, da ti ob nepravilnem priklopu FIT stikalo izklaplja.


In ti misliš, da ima vsak FID (ne FIT) stikalo doma? nekateri še faze in nule nimajo porihtane, ker živijo v kakšnih starejših hišah.
Line secured.

St235 ::

Mogoče zato, ker štedilnik ne bi delal, če bi bile zemlja in nula zamenjane?

čuhalev ::

Teoretično med zemljo in nulo ni razlike.

STU-III ::

St235 je izjavil:

Mogoče zato, ker štedilnik ne bi delal, če bi bile zemlja in nula zamenjane?


A res. Zakaj pa ne?>:D
Line secured.

St235 ::

Ker, če bi potem je štedilnik najmanjši problem, ki ga ima v stanovanju.

JoSmo ::

STU-III je izjavil:

Da modri kabel je bila zemlja... Rumeno-zeleni pa nula... Slabo je naredil tisti ki je delal to. :)


In, kako veš? Ker, če si narobe povezal, je lahko nevarno.


Ker je nehalo metat vun varovalko. Pa mislim da gre prevert tudi z multimetrom, samo ga nimam. :S

STU-III ::

"Ker je nehalo metat vun varovalko."

A si se vprašal, zakaj jo ne nehalo vun metat? Kaj pa, če sploh ni varovalke? >:D
Line secured.

GupeM ::

STU-III je izjavil:

"Ker je nehalo metat vun varovalko."

A si se vprašal, zakaj jo ne nehalo vun metat? Kaj pa, če sploh ni varovalke? >:D

In potem odpiraš teme kakšen se nam zdiš?

St235 ::

STU-III je izjavil:

"Ker je nehalo metat vun varovalko."

A si se vprašal, zakaj jo ne nehalo vun metat? Kaj pa, če sploh ni varovalke? >:D


Kam je pa šla?

momentum ::

STU-III je izjavil:

"Ker je nehalo metat vun varovalko."

A si se vprašal, zakaj jo ne nehalo vun metat? Kaj pa, če sploh ni varovalke? >:D


Dejmo prvo razcistit ali sploh imas FID ali ne... Torej, a ti je metalo ven GLAVNO varovalko ali eno izmed malih?

STU-III ::

@gupem in lakotnik29

Jah, če bi imela kaj pojma o teh stvareh bi vedela o čem govorim. Ker, če ni FID-a, se preko zemlje nebi sprožilo nič in bi šporget delal. Kaj bolj jasno?
Line secured.

čuhalev ::

STU-III je izjavil:

@gupem in lakotnik29

Jah, če bi imela kaj pojma o teh stvareh bi vedela o čem govorim. Ker, če ni FID-a, se preko zemlje nebi sprožilo nič in bi šporget delal. Kaj bolj jasno?


To je res.

Ideja FID stikala je v tem, da se odklopi, čim je vsota vseh tokov različna od neke v naprej določene razlike (delta). Nekateri imajo to delto manjšo, nekateri večjo, odvisno od namena uporabe.

Lahko pa štedilnik sploh ne uporablja nule, ampak kar medfazno napetost. Odvisno od izvedbe.

drola ::

Glede na to, da iz trofaznega preklopa narediš enofaznega s tistima dvema mostičkoma, mora uporabljat tudi nulo.
https://drola.si

čuhalev ::

drola je izjavil:

Glede na to, da iz trofaznega preklopa narediš enofaznega s tistima dvema mostičkoma, mora uporabljat tudi nulo.

V tem konkretnem primeru, ja.

P.S.: Upam, da se ne bo kdo tu domislil, da bi z mostičkoma priklopil trofazni elektromotor na enofazno napajanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

STU-III ::

P.S.: Upam, da se ne bo kdo tu domislil, da bi z mostičkoma priklopil trofazni elektromotor na enofazno napajanje.


To lahko narediš, če ga zvežeš v delto.
Line secured.

St235 ::

STU-III je izjavil:

@gupem in lakotnik29

Jah, če bi imela kaj pojma o teh stvareh bi vedela o čem govorim. Ker, če ni FID-a, se preko zemlje nebi sprožilo nič in bi šporget delal. Kaj bolj jasno?


Odvisno kam bi bla zemlja vezana. Če je vezana na ničlo potem je popolnoma vseeno, na kaj je vezal, ker oba kabla služita isti funkciji. Če je pravilno napeljana bi ven vrglo fit. Sam tebe pa človek ne more resno jemat, če ti iz enga posta v druzga varovalke čudežno izginejo.

SaXsIm ::

To zdej že en čas vsi pravijo, ja. Kar pa hoče STU-II povedati, je to, da ne vemo, kaj je metalo ven že v prvi situaciji, FID, glavno varovalko, ali ali manjše varovalke na razvodih. In ima prav, ker če mu je prej metalo ven samo FID, je možno da je zvezal mimo varovalke, kot je tudi možno, da mu je prej ven vrglo pancerko, ker je pustil brike na kontaktih in FIDa sploh nima - ergo N in PE ne igrata funkcije. Samo, glede na to, da ima napeljan zaščitni vodnik, ima najbrž v omarici tudi FID, saj so za ničenje brike delali kar v vtičnicah.

Se mi pa ne zdi prav, da človeku sploh svetujemo, ker vas je tukaj dosti iz foha, pa se dobro ve, da se trofaznih porabnikov ne priklaplja po nasvetih iz foruma, sploh če oseba nima pojma (moraš biti res talent, da pustiš brike na kontaktih in na njih priklopiš faze). Prav tako pri omembi razcefranih koncih vodnikov, ko pa vsi vemo, da bi bilo na zaključke potrebno dati votlice. Me čudi, da pri vsem tem moraliziranju ter obešanju na besede niste odprli te debate.
SaXsIm

JoSmo ::

STU-III je izjavil:

"Ker je nehalo metat vun varovalko."

A si se vprašal, zakaj jo ne nehalo vun metat? Kaj pa, če sploh ni varovalke? >:D


Varovalka je bila.

momentum je izjavil:

STU-III je izjavil:

"Ker je nehalo metat vun varovalko."

A si se vprašal, zakaj jo ne nehalo vun metat? Kaj pa, če sploh ni varovalke? >:D


Dejmo prvo razcistit ali sploh imas FID ali ne... Torej, a ti je metalo ven GLAVNO varovalko ali eno izmed malih?


Nevem če imam FID. Ko sem prvič priklopil mi je vrglo na 1x ven 2 varovalki. Eno od treh glavnih (to so varovalke pred omarco, takoj ko pridejo kabli v hišo) in še eno v omarci katera je za tretjo fazo štedilnika, prvi dve pa sta vezani na drugo varovalko. Potem sem obe varovalki zamenjal, zamenjal nulo in zemljo (tako da sem ju priključil obratno na štedilnik). Potem sem vklopil štedilnik in je ponovno ven vrglo samo tok. Potem pa sem še odstranil tisti mostiček med fazami 1,2 in 3. Spet vklopil in do sedaj vse dela.

Hvala za pomoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JoSmo ()

SaXsIm ::

No, dobro. Če imaš konce kabla še vedno razcefrane, ti priporočam, da jih vsaj odrežeš in kabel na novo olupiš, če pa imaš možnost stisniti votlico, pa go for it.
SaXsIm

JoSmo ::

SaXsIm je izjavil:

No, dobro. Če imaš konce kabla še vedno razcefrane, ti priporočam, da jih vsaj odrežeš in kabel na novo olupiš, če pa imaš možnost stisniti votlico, pa go for it.


To sem že naredil. Hvala. :) Jih odrezal in nanovo olupil.

momentum ::

JoSmo je izjavil:


Nevem če imam FID. Ko sem prvič priklopil mi je vrglo na 1x ven 2 varovalki. Eno od treh glavnih (to so varovalke pred omarco, takoj ko pridejo kabli v hišo) in še eno v omarci katera je za tretjo fazo štedilnika, prvi dve pa sta vezani na drugo varovalko. Potem sem obe varovalki zamenjal, zamenjal nulo in zemljo (tako da sem ju priključil obratno na štedilnik). Potem sem vklopil štedilnik in je ponovno ven vrglo samo tok. Potem pa sem še odstranil tisti mostiček med fazami 1,2 in 3. Spet vklopil in do sedaj vse dela.

Hvala za pomoč.


Uh, ti si naredil cel raženj v električni omarici. Če ti je vrglo ven pancarko, potem je bla situacija precej huda. FID stikalo je sicer malo večje, gor imaš ponavadi on/off stikalo in gumb za testiranje (če ga pritisneš, mora izklopit štrom). Jaz bi dal tole kar si naredil vseeno vsaj preverit nekemu strokovnjaku, za vsak slučaj.

JoSmo ::

momentum je izjavil:

JoSmo je izjavil:


Nevem če imam FID. Ko sem prvič priklopil mi je vrglo na 1x ven 2 varovalki. Eno od treh glavnih (to so varovalke pred omarco, takoj ko pridejo kabli v hišo) in še eno v omarci katera je za tretjo fazo štedilnika, prvi dve pa sta vezani na drugo varovalko. Potem sem obe varovalki zamenjal, zamenjal nulo in zemljo (tako da sem ju priključil obratno na štedilnik). Potem sem vklopil štedilnik in je ponovno ven vrglo samo tok. Potem pa sem še odstranil tisti mostiček med fazami 1,2 in 3. Spet vklopil in do sedaj vse dela.

Hvala za pomoč.


Uh, ti si naredil cel raženj v električni omarici. Če ti je vrglo ven pancarko, potem je bla situacija precej huda. FID stikalo je sicer malo večje, gor imaš ponavadi on/off stikalo in gumb za testiranje (če ga pritisneš, mora izklopit štrom). Jaz bi dal tole kar si naredil vseeno vsaj preverit nekemu strokovnjaku, za vsak slučaj.


Hvala za nasvet.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9129781 (2954) mirator
»

Elektriko mece ven, kaj preveriti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1710878 (9157) floyd1
»

Priklop električnega štedilnika s pečico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4315299 (6454) starfotr
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11943007 (29600) borut_p
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4017185 (16016) imagodei

Več podobnih tem