» »

Napajalnik za več eksternih diskov

Napajalnik za več eksternih diskov

floyd1 ::

Doma se je v zadnjih letih nabralo kar nekaj zunanjih diskov (fotke, HD video (kamera), ripi cele moje kolekcije koncertnih DVD...). Posledično je v razdelilcu in ob njem (bricki na kablih) kar precejšnja "solata" vseh teh power adapterjev. In seveda prah, svinjarija, ki se nabere, ker se ti tega ne da ravno vsak mesec razkopavat...

Nekajkrat sem že razmišljal, da bi si to malo uredil in naredil en skupni napajalnik za kakih 8 diskov (če se prav spomnim vsi adapterji 12V in 1.5A ali 2A). Najenostavneje bi verjetno bilo uporabiti kak (modularni) PC napajalnik. Je kdo že delal kaj takega in kako se je zadeve lotil? Kak link? Da ne bom ravno tople vode odkrival. Je kdo naletel na kako tako zadevo za kupit?

Ker bo gotovo kdo omenil - vem, da je zgornji problem (tudi) posledica "hrčkanja", ampak to bom reševal kdaj drugič.

kixs ::

Uporabi USB HDD dock station - npr:
https://www.ebay.de/itm/Dual-Festplatte...

Diske priklopis, ko jih rabis.

floyd1 ::

Uh, hvala, ampak gre za zunanje diske v ohišju, v tem primeru bi jih moral vse narazen jemat. Kar pa (po doslej prebranem) zna še kak drug problem za sabo potegnit. Sem slišal, da pri nekaterih diskih podatki niso bili več berljivi, ko je usb kontroler na ohišju crknil in so jih priključili direktno v pc. Pri WD-ju menda.

antrim ::

Kupi NAS in imej na obstoječih diskih (pospravljenih v omari) samo drugo kopijo podatkov.

kixs ::

Konsolidiraj diske. Kupi vecji zunanji disk, raje dva za backup kopijo. Odvisno, ce rabis prenasat diske okoli...sicer pa prej omenjeni dock in dva navadna SATA diska - velikost po potrebi.

Invictus ::

Kupi NAS...

Je uporabno še za kaj drugega.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

floyd1 ::

NAS imam (pride pa počasi tudi novi), vseeno pa nanj najverjetneje ne bom šel kopirat vse te "solate", ki jo rabim kvečjemu 1-2x letno.
Konsolidiraj diske.

Ko bo enkrat čas, pride tudi to na vrsto. Tačas pa...

Invictus ::

Zakaj ne?

Urediš, daš na NAS in zadevo zaključiš.

Potem imaš samo še backup na zunanje diske.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

floyd1 ::

Za to bi pa potreboval kar konkretno diskovje na NAS-u. Finance... Trenutno so tam samo "tekoče" zadeve.
Enkrat mogoče, trenutno pa rihtamo še X drugih stvari in NAS ni ravno na vrhu prioritetne liste :'(.

Baja ::

nabavi dovolj močen napajalnik za vso diskovje, pa gor nalotaj konektorje. oz. nabaviš nekaj takega (https://digitklik.si/izdelek_INDUSTRIJS... in samo privijačih konektorje.

MadMax ::

Če veš kaj delaš lahko predelaš PC napajalnik, ampak po zastavljenem vprašanju ti ne bi ravno priporočal... 12V pri teh napajalnikih ne dela samostojno, rabi cel napajalnik obremenitev na 5V/3.3V, čeprav se sicer da predelat regulacijo da "tipa" 12V, a kot sem rekel... Če zašuštraš malenkost te lahko oreng glava boli...
Kaj takega https://digitklik.si/izdelek_INDUSTRIJS... za 37eur, ali pa 2÷3 taka https://digitklik.si/izdelek_NAPAJALNIK... . Ali kombinacije, glede na potrebo.

V vsakem primeru pa moraš pred podvigom preverit, ako je - napajanja pri vseh vezan na -/oklop USBja.
Večinoma sicer je tako, ne gre pa slepo zaupat.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

floyd1 ::

Z enim starim PC napajalnikom sem se enkrat že igral, sem mislil, da ga le zaženeš (zelena+črna) in je to to.

Ta industrijski napajalnik pa zgleda super, hvala. Če bo čas ga bom verjetno prej še do kolega na osciloskop spravil, da mi malo pomeri to in naredima primerjavo z originalnim napajalnikom pred priklopom.

Torej - na ohišjih diskov bi moral preveriti povezavo med USB oklopom in - polom priključka, če prav razumem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

MadMax ::

Če star napajalnik le zaženeš kot si napisal (zelena-črna)ne boš dobil iz njega previsoke napetosti.
Ni pa stabilizirana in zna ob obremenitvi samo 12V izhoda slednji pasti tudi pod 10V, pa ni pri tem z napajalnikom prav nič narobe.
Ko greš pa v predelavo in gre kaj narobe, pa lahko ustreliš s krepko prek 12V na izhodu...

Taki in podobni industrijski napajalniki so preverjena roba, večinoma lahko še nekaj malega korigiraš izhodno napetost (kakih 10,5-13,5V pri nazivnih 12).
Imaš tudi močnejše, cena na W je tu nekje, prideš pa pri večjih v problem ohišja (perforirana pločevina) in tudi ventilatorja. Če ti je to pomembno pri montaži...
"Za znanost" se seveda lahko igraš s predelavami, v tem primeru ne vem ako je računica-tile napajalniki niso več zlatarsko dragi kot nekoč.

Predvideval sem, da imaš tudi USB hub, torej vse diske naenkrat aktivne. V tem primeru morajo biti vsa napajanja na enem polu skupna, večinoma je to -. Ker pa ni nujno da je pri čisto vsakem disku tako, preveriš.

Tisto glede neberljivosti pri priklopu diska iz zun. ohišja direkt v PC je pa v primeru, ko ima ohišje enkripcijo. Podatki torej logično niso berljivi.
Če pa tak disk v PCju formatiraš ga pa seveda normalno uporabljaš naprej. WD je pa mislim da prvi vključil enkripcijo pri consumer zunanjih diskih.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

floyd1 ::

Hvala za razlago, zdaj vem spet nekaj več. Jaz sem star PC napajalnik uporabljal le za neko igračkanje (ventilatorji, mali elektromotorčki), vedno le ena stvar gor obešena, zato na ta problem nisem naletel.

Predvideval sem, da imaš tudi USB hub, torej vse diske naenkrat aktivne.

Ja, imam tudi 7-portni USB hub, napajan s 5V. Diski pa so vsi 3.5" s svojim lastnim napajanjem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napajalnik 12V DC 400W

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71183 (969) Mr.B
»

Avtoradio na računalniški napajalnik

Oddelek: Zvok in slika
132061 (1631) Scorpy84
»

Switching Power Supply +12V in +5V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121327 (1196) BigWhale
»

Pretvornik

Oddelek: Pomoč in nasveti
81171 (931) daki1
»

LED trak + dimmer = piskajoč zvok v napajalniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92544 (2377) Ribič

Več podobnih tem