» »

12th Gen Intel Core - Alder Lake

12th Gen Intel Core - Alder Lake

««
«
1 / 35
»»

FireSnake ::

DDR 5
10nm

https://videocardz.com/newz/intel-rumor...

In to še letos, septembra!

Horas ::

ow yea bo konc leta al januarja 22 padu nov pc.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Skyman ::

Tocno tako,cakam ta ddr5 ze cca 1.5 leti sigurno pa mogoce še vec.Koncno bomo menjali nekaj za novega

FireSnake ::

Tudi mene zelo zanima kaj bo prinesel DDR5.
Večjo pasovno širino. Le, koliko bo to prineslo v praksi.

Vuli ::

hmm, to bo pa neko čudo oz nek nov stil. me ravno ne gane kej veliko, zaenkrat.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

DarwiN ::

Ampak tole bo drago kot pes. Intel več kot očitno načrtuje scenarij, po katerem bo istočasno prodajal Rocket Lake in Alder Lake platformi. S tem da bo 14nm kapacitet več kot dovolj, za 10nm Alder Lake bo pa seveda omejena proizvodnja. Poleg tega bo DDR5 ram na začetku peklensko drag.. In bo šlo lepo z roko v roki.. Kdor je pripravljen PLAČAT, izvoli Alder Lake z DDR5. Za vse ostale bo pa tukaj usrani Rocket Lake na zastarelem 14nm procesu in 8 let starem DDR4 ramu. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

opeter ::

A zdaj je Rocket Lake naenkrat kar usran? ;)
Še pred kakšnim mesecem nazaj si ga zagovarajal in skoraj pisal hvalospeve, kako super in oh in sploh bo, oz. je ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Wrop ::

FireSnake je izjavil:

Tudi mene zelo zanima kaj bo prinesel DDR5.
Večjo pasovno širino. Le, koliko bo to prineslo v praksi.


Večje pasovne širine ravno ne, bo pa večja podatkovna prepustnost. Poleg tega pa še nekaj nižje napetosti in nižja poraba na prenesen bit. Dva kanala na palčko. Večje kapacitete. Vsekakor pa večje začetne cene na GB v primerjavi z DDR4.

DarwiN ::

opeter je izjavil:

A zdaj je Rocket Lake naenkrat kar usran? ;)
Še pred kakšnim mesecem nazaj si ga zagovarajal in skoraj pisal hvalospeve, kako super in oh in sploh bo, oz. je ...

"Usran" bo takrat, ko bo na policah skupaj z Alder Lake procesorji.. Torej enkrat proti koncu leta očitno.. V tem kontekstu je bila mišljena "usranost", čeprav bo še vedno fina zadeva. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

mailer ::

Smo lahko veseli, da je Amd po 20 letih brcnil Intla v tazadno. Drugače bi do 2025 gledali 14nm verzije z vsakoletnim 100Mhz pribitkom.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Predator X ::

No tole zgleda pa obetavno.

scipascapa ::

lol spet novi socket.....kdaj se boste naučili no?

Horas ::

kaj se bomo naučili? kaj ma veze nov socket. vrjetno bojo potem dali še eno generacijo za isti socket je čisto dovolj

to kar je amd naredil je samo marketinška stvar ker so bili prisiljeni, če bi bili pred 5 leti na istem kot intel tega ne bi bi isto za vsak nov proc izdajali nov socket.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

FireSnake ::

Wrop je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Tudi mene zelo zanima kaj bo prinesel DDR5.
Večjo pasovno širino. Le, koliko bo to prineslo v praksi.


Večje pasovne širine ravno ne, bo pa večja podatkovna prepustnost.


Na to sem ciljal. Mogoče sem se nerodno izrazil.

scipascapa ::

Ja naučili to, da nas oz. vas Intel non stop nateguje z menjavo podnožij...

AMD od 1xxx serije do 5xxx isti.

FireSnake ::

Horas je izjavil:


to kar je amd naredil je samo marketinška stvar ker so bili prisiljeni, če bi bili pred 5 leti na istem kot intel tega ne bi bi isto za vsak nov proc izdajali nov socket.


1) AMD ima posebno temo.
2) Ti tega ne moreš vedeti. Zato ne poskušaj to prodajati, kot dejstvo.

Horas ::

kača lep prosim. vsi vemo da je bil amd nebogljen pred izdajo 1000 serije.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

FireSnake ::

To je jasno, kot beli dan.
Nima pa to nič opraviti z "novimi socketi za vsako generacijo".
In kako bi oni to počeli. O čemer si govoril ti.

DarwiN ::

"Nov socket" = molzenje denarja.. In tukaj se je izakazalo, da AMD ni nič boljši. V letu 2021 prodajajo vstopni 6-jedrni procesor po rekordni ceni ~350€, pa še hladilnike so odstranili od vseh preostalih modelov. Takoj ko so prevzeli vodilno pozicijo na trgu, so začeli z molzenjem, ki bo čedalje hujše, dokler jim konkurenca ne stopi na prste.

Medtem pa Intel zadnji čas počne ravno obratno, ker pač zaostajajo.. Najprej gratis hyperthreading z 10. generacijo, splošno nižanje cen, zdaj z 11. gen odpirajo memory OC na platah, itd..

Vsi so isti, zato je treba vedno "navijat" za underdoga, da se ohrani relativno zdrav trg.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

pegasus ::

DarwiN je izjavil:

In tukaj se je izakazalo, da AMD ni nič boljši.
Če iščeš karitas, so na Kristanova ulica 1, Ljubljana.

rdecaluc ::

Firesnake:
7., 8. in 9. generacija procesorjev intel dela v plati kateri je čiču notr 7700k. Potrebuješ samo BIOS mod pa mogoče prelepit kakšn pad in dela.

Lahko da bo sedaj drugače, že samo zaradi VRMjev ampak tle je blo veliko molzenja.

Jst upam da čimprej pride USB4, PCIE 5 pa DDR5 :)
Est modus in rebus. ,typos

GR2 ::

Drugače je že pri Zen 2 kazalo da bo nekaj z AMD, ampak še vedno ni nič. 5600X zgleda ok, ampak za kakšno ceno, to vseeno če vzameš 10700K.
V bistvu če si šel nadgrajevat po poti Athlon 64 3000+ Venice @ 2,4GHz -> E4300 @ 3 GHz (tega bi mogoče lahko preskočil) -> E8400 @ 4,0 GHz -> 2500K @ 4,6 GHz -> 8700K @ 4,8 GHz -> Alder Lake ali Raptor Lake ali celo Meteor Lake, odvisno od potreb, nisi sploh rabil gledat AMD od 2006 naprej. Pa niti ni moja nadgrajevalna pot, čeprav je bila kar precej blizu tej, ki je za moje pojme idealna P/P za gaming. Lahko bi kupil 8700K, če bi vedel da bo top CPU še v 2021, ampak za GTX 1070 2500K pač še ni kazal znakov šepanja.

Sicer se pa ta moja ugotovitev vidi tudi na tem grafu, Athlon 64 Venice in 5600X, ostalo vmes ni bilo omembe vredno:
https://www.techspot.com/news/88148-amd...

mailer ::

Pozabljate, da je AMD z AM4 podnožjem imel na voljo 1331 pinov in je nanj lahko obesil tudi 3950 procesor z 16 jedri. Predvsem zaradi tega je lahko podnožje obdržal toliko časa. Medtem se je intel igral z 1150, 1151, 1155 in 1156 pini. Če bi šli že leta 2011 na 1200 bi lahko držali isto podnožje 10 let. Pa so raje obirali kupce, kar je bila napaka. Tudi pri grafični kartici in pomnilniku je prenos podatkov odvisen od širine vodila. Ne vem sicer kaj so hotel dosežt z LGA1200 lani ampak so hitro videli, da jim enostavno ne bo zneslo (tudi zaradi porabe) gor obesit več kot 10 jeder. Tako, da bo verjetno LGA1700 trajal več kot 2 leti.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

scipascapa ::

Hja, 2 leti je absolutno premalo, trajati mora vsaj 5 let+.

KAVINSKY ::

scipascapa je izjavil:

Hja, 2 leti je absolutno premalo, trajati mora vsaj 5 let+.


Smo imeli LGA775. Če si hotel nadgraditi iz pentiuma 4 na core 2 duo že ni šlo več.

Večina uporabnikov ne menjuje procesorjev. Kvečjemu se kakšno ram palčko ali disk doda. Potem pa tudi ni ekonomično, da se upošteva vse kar bo mogoče čez 5 let aktualnega. Kaj šele pojasnevati uporabniku, da ne more nadgraditi, ker pač ni podprto, čeprav piše na obeh "socket 69".

Karikiram, predstavljaj si nadgraditi 775 Pentium 4 na C2Q, poleg pa obdržiš AGP grafično, PCI reže, Sata 1 kontroler in ddr2 533mhz ram.

Navdušenci pa sploh - v 5 letih moraš menjati napajalnik, če menjaš grafično, disk, procesor... dodat 150€ za novo matično z socketom ni tak strošek.

D3m ::

In to še letos, septembra!


Rocket Lake še ni na voljo! :/
|HP EliteBook|R5 6650U|

klinker ::

Fak...a spet se froci dajate okoli teh neumnosti ;((

Predator X ::

DarwiN je izjavil:

"Nov socket" = molzenje denarja.. In tukaj se je izakazalo, da AMD ni nič boljši. V letu 2021 prodajajo vstopni 6-jedrni procesor po rekordni ceni ~350EUR, pa še hladilnike so odstranili od vseh preostalih modelov. Takoj ko so prevzeli vodilno pozicijo na trgu, so začeli z molzenjem, ki bo čedalje hujše, dokler jim konkurenca ne stopi na prste.

Medtem pa Intel zadnji čas počne ravno obratno, ker pač zaostajajo.. Najprej gratis hyperthreading z 10. generacijo, splošno nižanje cen, zdaj z 11. gen odpirajo memory OC na platah, itd..

Vsi so isti, zato je treba vedno "navijat" za underdoga, da se ohrani relativno zdrav trg.


Darwin dej bot tih s temi komentarji si ze beden.

R5 5600x je tolk hiter v gamingu kot intel i9 10900k tako, da cena bi bila se visja ce bi intel imel tako prednost.

Najbolj se veselim ddr5.

Zgodovina sprememb…

Horas ::

uuu watch out we got a bad ass over here.

PredatorX darwin čist realno piše.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

mtosev ::

Kdaj pa pride naslednjik lga2066 platforme? Verjetno ne še kmalu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

GR2 ::

Uf, ti si šel pa skoraj all out. In koliko se pozna ta 1200€ vreden komplet napram 200€ Z490 plošči in 500€ 10900K?
Drugače je tolk malo slišati o teh X platformah, da sem samo par tednov nazaj mislil da so jih že nehali delati.
Enako samo par dni nazaj sploh nisem vedel če obstajata 9600K in 9700K, ker sem bil cel mesec po forumih in Redditu in ni bil omenjen niti enkrat, samo 9900K iz te generacije ter 8700K iz prejšnje. Saj povsem možno da sta bila tedva res najbolj prodajana.

mtosev ::

Ne vem kolk se glih pozna. Sem pa si želel to platformo, ker sem prej imel lga1366 in i7 930 pa sem bil izredno zadovojen s to platformo. Cpu pa ima podpiro za avx-512 kar noben drug 10gen lga1200 ne podpira. Moj cpu naj bi bil zelo dober za overclock. Tega se še nisem lotil. Imam pa namen probati. Okoli plate pa za to plato sem se odločil takoj ko sem jo videl, ker mi je takoj padla v oči. Z asusom imam zelo dobre izkušnje in že od asus p2b imam samo njihove plate, tako da je bila odločitev preprosta. Če sem se dobro odločil pa bo seveda pokazal čas.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

opeter ::

Povej/napiši nam prosim, zakaj ti rabiš AVX-512?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

DarwiN ::

opeter je izjavil:

Povej/napiši nam prosim, zakaj ti rabiš AVX-512?

Kot bi rekel pokojni hojnikb, od viška ne boli glava. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

opeter je izjavil:

Povej/napiši nam prosim, zakaj ti rabiš AVX-512?


Benchi.
|HP EliteBook|R5 6650U|

mtosev ::

Da je bolj future proof je dobra stvar. Škodilo seveda ne bo. Drugače, če koga zanima na intelovem websitu je pdf z vsemi lasnostimi in tech tega cpuja. 2 pdfja vsak po 60 pagov.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

KAVINSKY ::

Škodilo ne bo, koristilo pa tudi ne.

Lonsarg ::

A sele na 10nm bodo? Intel je res zaspal.

DDR5 bo pa največ prinesel za integrirane grafike, drugje ga niti ne rabmo.

Jarno ::

10nm, če bo količina proizvedenih procesorjev dobra in yieldi sprejemljivi bo zadosten napredek za duh svojega časa, ker imajo prioriteto na najnovejših procesih low-power zadeve in še precej časa ne bo ugodnih x86 8-16 jedrnikov. Enostavno bo gneča prevelika.
#65W!

GR2 ::

https://videocardz.com/newz/intel-alder...

Kje naj bi zdaj ta mala jedra pomagala, samo v light load? Tukaj sem gledal ta moder graf:
https://www.anandtech.com/show/15877/in...
Tudi nekam veliko modelov z vsemi možnimi konfiguracijami.
V vsakem primeru bodo še vedno na max 8 core, ker 8 telih malih jeder ne vem če so za 2 velika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

DamijanD ::

Pa še to je tudi treba upoštevat, da vsaka firma uporablja svoj "meter" za te nm. 10nm od intla ni isto kot 10nm od neke druge firme.

GR2 ::

To se je že večkrat povedalo da je Intel 10nm enako ali skoraj enako kot TSMC 7nm. Če pa kdo zna bolj podrobno razložiti zakaj je temu tako bomo pa tudi veseli.
Sicer pa čeprav je z Zen 3 nekaj kazalo, AMD še vedno malo zaostaja. Intel bo imel zdaj hitrejši že 2 generaciji zapored, se pravi mora biti AMD vedno vsaj 2 koraka naprej. Zdaj so bili kratek čas za en korak in jih bo takoj spet povozil Intel z Rocket Lake.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

Lonsarg ::

Zen3 je povozil Intel. Najbolj bistveno pa je, da sta tako AMD kot Apple z M1 oba prehitela Intela pri single core in je Intel neverjetno na zgolj tretjem mestu, kar je 5 let nazaj bilo nepredstavljivo.

Ko Intel izda to novo zadevo bosta pa zlo blizu tudi ze naslednika od AMD in Apple in bo treba z naslednikoma primerjat. Bomo videli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Han ::

FireSnake ::

To je to!
Naj naredijo korak naprej tudi pri varnosti in naj se konkurenca prične.

DarwiN ::

16Gb DDR5@4800Mhz rama za 150€, here we come.. Vstopna B660 matična plošča s PCIE4 tudi 150€, vstopna Z690 s PCIE5 pa 400€. :)

Za ostale reveže bo pa tukaj Rocket Lake in ZEN3. :P
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Skyman ::

Uf ja to bi bilo dobro,sicer jaz malo vec racunam,ter seveda obvezno 32gb rama..4800 bi bilo top kaksnih 5200 se tudi nebi branil.Plata kaka asus strix neki za tam 300€ max,pa en odlom m2 disk pa je.

Lonsarg ::

Big-bigger pri Intelu imenujejo kombinacijo hitrih ter varčnih atom jeder v enem čipu. Tole mi je pa všeč. To je dokončna konvergenca mobilnih in desktop čipov in s tem bosta x86 in ARM arhitekturi res končno ena sama kategorija in s tem med sabo popolnoma primerljivi.

Tudi AMD bo slej ko prej prisiljen slediti temu konceptu. Skratka x86 dizajnerji kopirajo koncepte iz ARM čipov, zanimivi časi res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Bwaze6 ::

Jaz pa nasprotno na desktopu ne vidim niti kančka prednosti little cores. Žrejo malo elektrike ob nizki obremenitvi? Big deal, ob nizki obremenitvi tudi 10900K in 5950X žreta malo. Le prostor bodo zasedali, tako kot iGPU, zato da bo arhitektura poenotena od Chromebookov do overclockerskih gaming zverin - pri čemer se seveda bolj posvečajo Chromebookom, saj je od njih več denarja.

Jarno ::

Zanimivo bo tudi opazovati, kako hitro in poskočno se bo na te procesorje pripravil MS in implementiral ustrezen thread scheduler. Pri zen procesorjih vemo, da se je zadeva dokaj zavlekla.
Drugače pa pri desktop variantah ne vidim toliko prednosti little-big arhitekture oz. bi nekateri verjetno raje videli 12c/24t, kot pa dodana majhna jedra. Morda pride prav v nuc-ih.
#65W!
««
«
1 / 35
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD najavil procesorje Ryzen 7000 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
10916857 (263) D3m
»

Procesorji Alder Lake prispejo 4. novembra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
9212714 (7748) FireSnack
»

11th Gen Intel Core (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
78785010 (42189) mtosev

Več podobnih tem