» »

12th Gen Intel Core - Alder Lake

12th Gen Intel Core - Alder Lake

««
15 / 35
»»

tikitoki ::

Si le ugotovil,da ne rabis pecice?

Novi INTEL CPUji so cist dovolj zmogljivi, sam P/W je bolj bogi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

WizzardOfOZ ::

A se že kaj govori o nuc in nuc extreme z 12. generacijo I7 procov?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Alkanoid ::

Skyman je izjavil:

Sej glih zarad tega ker ima slabo software podporo biosi skos "beta",ne vem zakaj bi podpiral take zadeve.Je pa res da je prva boljša plata takoj 500EUR.Tudi sam imamam namen decembra-januarja vzeti 12 gen,pa sem po izracunih na 2kEUR.Tako pač je je pa res da imam ze ohisje in ssd ter HDD,rabim pač ostalo(napajalnik,m2,ddr5,vodno,rami,maticna,cpu).Pa ce mislim vzeti 12900k oz 12700k(min glede na teste) valda da ne bom šparal na plati in vzel za 200EUR tudi 700EUR NE.Asus ROG STRIX (E-F)oz kaksna MSI MEG serija(force wifi,carbon wifi)okoli 450EUR.Tudi kaksna tomahawk plata ni slaba.Prva izbira je bila seveda glede na prejsne gen MSI UNIFY,ampak sedaj teh 600EUR+ me je odvrnilo.

Je pa seveda sedaj brezveze leteti prvi mesec po novi PC.Zalog ni cene nabite.Tam nekje januarja bi moralo ze biti vredu ter cene tudi stabilizirane.

https://www.techpowerup.com/review/inte...

Jaz imam dobre izkušnje z Gigabyte Aorus Elite ter z MSI Tomahawk in Carbon. ASUS TUF so mi kar neki, ASRock preslabe ali pa predrage. Pri Tomahawk me moti v glavnem samo 7x USB A. Ko si navajen na 9 ali 10 je kar težka, čeprav trenutno jih imam noter samo 5.

Meni je must fiksni IO shield in ne tista češka ploščica. Jih je pa kar nekaj od 240-340EUR:
https://geizhals.eu/gigabyte-z690-aorus...
https://geizhals.eu/msi-mag-z690-torped...
https://geizhals.eu/asus-prime-z690-a-9...
https://geizhals.eu/msi-mag-z690-tomaha...
https://geizhals.eu/msi-mpg-z690-edge-w...
https://geizhals.eu/gigabyte-z690-aorus...
(Vidim da sem namešal DDR4 in DDR5, mah, trenutno se itak ne splača nič kupovat, ker je glede ramov najslabši čas za nakup. Raptor Lake kot rečeno pa tudi ne bo nič boljši. Jaz bom lepo počakal na Zen 5 konec 2023, vmes bodo pa rami že dozoreli.)

Jaz ponavadi pogledam še Buildzoid videe glede napajalnik sklopov. Tako sem 2019 izbral Gigabyte Aorus Elite X570, 12+2 faz. Ampak je potem pol leta kasneje izšla glede tega še boljša MSI Tomahawk. Itak 3700X in 5600X, tako da ni pene. Tako da če bi kupoval i9 bi pogledal še to, za i5 pa pomoje nima veze.
Da bi pa gledal 500EUR+ plate bi pa moral dobro vedeti kaj kupujem in v čem vse so boljše od ene 300EUR plate in če bom te priboljške dejansko rabil.

Plate so s to generacijo postale še dražje, MSI Carbon je že 500EUR, za Z590 sem dal 300EUR. Ampak 200EUR plate so še vedno na voljo. Pa ravno v linkanem TPU članku v zaključku piše da so dobra izbira poceni Gigabyte plate, še tiste pod Aorus Elite. Bi bilo kar za preveriti kaj dejansko bi pogrešal pri UD in Gaming X. Če bi moral kupiti sedaj v 5min, bi pa dal v košarico kar Gigabyte Elite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alkanoid ()

Alkanoid ::

Gigabyte, napajalnikov in grafičnih bi se izogibal kot hudič križa, s platami so se pa pomoje zadnja leta kar popravili glede na tista pomoje najslabša leta od 965P pa do prvih par generacij Core procesorjev.

Skyman ::

Sem bil pozoren na MSI UNIFY plato...z590 je 313EUR(vrjetno okol 350EUR ob izidu) sedaj z690 620EUR...sem mislil da je joke.Glede plat sem pa jaz imel dost tezav z asrock in se jih tudi izogibam.Gigabyte sem par stvari imel,in tudi sem rekel zbogom.Sploh zadnje 2 meseca pokajo kot rakete za novo leto te gigabyte napajalniki.Gledam sedaj samo še ASUS/MSI tako GPU kot MOBO selekcijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Skyman ()

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

So pa drgač recenzisti precej zatajili danes.. Kaj imaš od CPU testa, ko testiraš z GPU bottleneckom? Absolutno nič ne dosežeš s tem. Za povrh pa še pokvariš končno oceno izdelka in sliko povprečja zmogljivosti.

Case in point:


Na high vsi proci enako zmogljivi, saj jih bremza grafična kartica, medtem pa se na low nastavitvah dejansko vidi prava razlika med procesorjema.

Sej vem, da nihče ne bo igral na low, ampak tako se testira procesorje, da dobiš realno oceno zmogljivosti.

Torej je se drazji. in za krono v igrah je v anantecu lepo pokazano ddr5 je muss.. cena sitnica.
Torej amd nima potrebe nizati cene.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DarwiN ::

Evo, končno pravi profesionalni in temeljit gaming test: https://www.igorslab.de/en/intel-core-i.... Igor to the rescue. Za naslednjič vem, kateri review pogledat.



Kot kaže sem imel vendarle prav in je AL dejansko bolj učinkovit kot ZEN3 pri gamingu in predvidoma pri drugih lažjih opravilih. Ryzen pač pri all-core produktivnosti.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Horas ::

si jim le pkazal darwin. drgač pa ne vem kaj se eni bumite K procesorji so zmeraj bli bol požrešni in vroči. več jeder pa prinese ravno to ane?
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

meho7 ::

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

Evo, končno pravi profesionalni in temeljit gaming test: https://www.igorslab.de/en/intel-core-i.... Igor to the rescue. Za naslednjič vem, kateri review pogledat.



Kot kaže sem imel vendarle prav in je AL dejansko bolj učinkovit kot ZEN3 pri gamingu in predvidoma pri drugih lažjih opravilih. Ryzen pač pri all-core produktivnosti.

No vidis i7 je cisto nekonkurencen.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FlyingBee ::

Ja, 12600k in brez K bo verjetno najboljša izbira, za vse, ki rabijo več sta ryzen 5900 in 5950 oziroma TR platforma.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

tikitoki ::

DarwiN je izjavil:

Evo, končno pravi profesionalni in temeljit gaming test: https://www.igorslab.de/en/intel-core-i.... Igor to the rescue. Za naslednjič vem, kateri review pogledat.



Kot kaže sem imel vendarle prav in je AL dejansko bolj učinkovit kot ZEN3 pri gamingu in predvidoma pri drugih lažjih opravilih. Ryzen pač pri all-core produktivnosti.


Tvoji cherry picked graf ne kaže, da bi bil AL bolj učinkovit.

scipascapa ::

Mr.B ::

scipascapa je izjavil:

spet visoke cene pri nas
https://b2b.elkotex.si/ipccp-core-i5-12...

Cena proca sploh ni ptoblem. Cena rama je problem, ter 2x mocnejsi hladilnik.
Ddr5 scalling po tudi zanimiv.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

scipascapa ::

za 1000€ komaj spacaš proc, plato in ram + cooler.

Machete ::

Ne vidimo cen.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Mr.B ::

V nemciji ji i5 ze 320€.
Na vodi cutim da bo kmalu out of stock, amd pa nima nikakrsnih potreb dati ven konkurencni produkt.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FlyingBee ::

I5 12600k
High End Deca Core CPU, Boxed ohne Kühler
für Sockel 1700
10 Kerne / 16 Threads
Basistakt: 3.70 GHz, Turbotakt: 4.90 GHz
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

Mr.B je izjavil:

V nemciji ji i5 ze 320€.
Na vodi cutim da bo kmalu out of stock, amd pa nima nikakrsnih potreb dati ven konkurencni produkt.


CE zeli ohraniti no brainer satus, mora difinitivno dati ven CPUke s 3D V-cache.

mtosev ::

A kmalu pridejo tudi 12th gen mobile cpuji?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Mr.B ::

tikitoki je izjavil:

Mr.B je izjavil:

V nemciji ji i5 ze 320€.
Na vodi cutim da bo kmalu out of stock, amd pa nima nikakrsnih potreb dati ven konkurencni produkt.


CE zeli ohraniti no brainer satus, mora difinitivno dati ven CPUke s 3D V-cache.

Zakaj, mora definitivno dati ? da je i5 gen12 konkurencen rabi ddr5. ce pa kadarkoli v prihodnosti planiras nadgraditi na i9 bos dal za plato vsaj 300€.

Na mindfctori je cena od moje prejsnje objave do sedaj narasla na 325€ in stevilo prodanih kosov je se vedno 40.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Alkanoid ::

Nadgrajevanje na i9 je brezveze, če ne rabiš. Jaz sem iz 10600K na 10900K samo just because, kar je bedarija. Pol leta po nakupu pa 12600K povozi 10900K. Ko sem kupoval 10600K bi pa počakal samo še en mesec na 5600X, iz 11th gen ni bilo nič in tako sem naredil 2 slaba nakupa zapored.
Nasploh je nadgrajevanje CPU-ja redko smiselno. V časih Athlonov se je splačalo na X2, pa iz 3700X na 5600X je bila ena najboljših menjav na istem X570 chipsetu. Kakorkoli, jaz kupujem samo še 200-300€ plate in 600 serijo CPU-jev. Pa menjam tako da vsaj ene 2 generaciji vmes preskočim.

DarwiN ::

tikitoki je izjavil:

Tvoji cherry picked graf ne kaže, da bi bil AL bolj učinkovit.

Cherry? Graf zajema povprečje desetih iger.. Je res pretežko preverit posamezne grafe? In glede učinkovitosti pri gamingu kaže, da sta le 5600X in 5800x povsem konkurenčna z AL procesorji, medtem ko 5900/5950X zaostajata 20-50% za 12900kf.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

FlyingBee ::

Tikitoki ima itak certifikat trola, škoda časa in kisika.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Mr.B ::

FlyingBee je izjavil:

Tikitoki ima itak certifikat trola, škoda časa in kisika.

Res je, ce primarno uporabljas r9 za igre si itak idiot.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

tikitoki ::

FlyingBee je izjavil:

Tikitoki ima itak certifikat trola, škoda časa in kisika.


Ne morme pomagati, ce verjames bedarije. Prvo kujes INTEL v nebo, nato AMD. Ce se kdo ne strinja, pa je trol.

opeter ::

Poraba je res katastrofa pri tej novi generaciji ...

Intel Core i9-12900K


Glejte od 24:12 naprej


Tu pa še Intel Core i5-12600K:


Glej od 17:48 naprej
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

mtosev ::

No ja. Vedno ostane AMD ali mobile cpuji v nucih in podobno.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Mr.B ::

Sej i5 niti ni tako pozresen. Problem je, kako se obnasajo najcenejse plate ko das notri i5 12600K, ce sploh bodo dovolile tako visoke clocke.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mr.B ::

okvirno do 25% je razlike med ddr4 vs ddr5. Torej je ddr4 za gen12 neuporaben.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

LeQuack ::

The i5-12400F (no iGPU) uses the smaller Alder Lake die that does not include efficiency cores, so it only features the same 6 performance cores with hyperthreading from the i5-12600K.
https://www.notebookcheck.net/Best-buy-...

Lame, se pravi je isto kot že trenutni 11400F, ki je bil proti 11600 boljši value. 12400F pa očitno ne bo.
Quack !

Mr.B ::

Ja ampan ne K variante naj bi prisle ven Q1 2022. Tako da do takrat razglabljat, kaj je bodoci boljsi nakup ? Verjetno tako kot vzeti Darvinovo izjavo rip AMD rip..., ce gledas pri intlu zgolj FPS, potem pa se primerjava ustavi.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

LeQuack ::

Trenutno je AMD po moje boljši nakup, zato ker so nove matične za Intel predrage. Na stare plate pa ne pašejo, ker se je Intel odločil da če imaš 1200 socket, tough luck sucker.
Quack !

Mr.B ::

Na crni petek bo v ameriki 5800x 300$ https://www.reddit.com/r/Amd/comments/q...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Lonsarg ::

Štartali smo z dominacijo Intela, potem smo imeli z AMD zen nekaj let konkretne dominacije AMDja. Zdaj pa smo prišli v obdobje prave konkurence, kjer bosta drug drugega za par % prehitela ob vsaki novi izdaji vglavnem pa zelo primerljiva. Zanimivi časi. Je pa res da je slab čas za nakup ker je DDR5 platforma še predraga, če kupiš DDR4 imaš pa slab občutek da si neke kompromise sklepal.

Vseeno me je Intel razočaral, ker sem upal da bo poleg konkurence AMDju špilal tudi konkurenco ARC procesorjem po porabi, pa moram reči da zaenkrat slabo kaže.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

DarwiN ::

Sej ni skoraj nobene razlike med DDR5 in DDR4.. Praktično edina razlika je pri delu z velikimi datotekami - read/write zaradi višje prepustnosti.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

korenje3 ::

Za 12900k in rtx 3080 bo treba odšteti vsaj 3500€.
eh kam smo prišli s cenami. za vse so krive kripto.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

Sej ni skoraj nobene razlike med DDR5 in DDR4.. Praktično edina razlika je pri delu z velikimi datotekami - read/write zaradi višje prepustnosti.

Razlika je 25% , ampak ja , kot si rekel rip amd.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

mtosev ::

LeQuack je izjavil:

Trenutno je AMD po moje boljši nakup, zato ker so nove matične za Intel predrage. Na stare plate pa ne pašejo, ker se je Intel odločil da če imaš 1200 socket, tough luck sucker.

Logično, da ne bo šlo gor, ker je prišlo do večje spremembe pri cpuji in posledično socketu. Večji cpu rabi nov socket
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

Mr.B je izjavil:

okvirno do 25% je razlike med ddr4 vs ddr5. Torej je ddr4 za gen12 neuporaben.

Hočeš reči: nekaj procentov razlike (včasih v prid DDR4), en ekstrem pa je 25?

OK
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mr.B ::

MrStein je izjavil:

Mr.B je izjavil:

okvirno do 25% je razlike med ddr4 vs ddr5. Torej je ddr4 za gen12 neuporaben.

Hočeš reči: nekaj procentov razlike (včasih v prid DDR4), en ekstrem pa je 25?

OK

Upanje umre dale. Tako podobnih clankov bo se nekaj. Priporocam ti anantec. tudi tam se "ne" strinjajo stvojo banalizacijo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: MihaK3 ()

LeQuack ::

Kakorkoli že, vprašanje je samo kaj je boljše price/performance. In 12th gen to ni. Mogoče bo čez eno leto.
Quack !

FireSnake ::

mtosev je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Trenutno je AMD po moje boljši nakup, zato ker so nove matične za Intel predrage. Na stare plate pa ne pašejo, ker se je Intel odločil da če imaš 1200 socket, tough luck sucker.

Logično, da ne bo šlo gor, ker je prišlo do večje spremembe pri cpuji in posledično socketu. Večji cpu rabi nov socket


Buh ne dej, da'b k'šno čez Intel kdo reku.
Takoj skoči v bran. :))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

mtosev ::

Če nisi opazil Intel tak in tak menja socket na 2 generacije. Sicer pogledaš razliko med socketom 1151 vs 1200. Ni dosti razlike. 1700 socket pa doda lepo št pinov.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Mr.B ::

mtosev je izjavil:

Če nisi opazil Intel tak in tak menja socket na 2 generacije. Sicer pogledaš razliko med socketom 1151 vs 1200. Ni dosti razlike. 1700 socket pa doda lepo št pinov.

Da vecina je extra power pins.... mal so se razbohotili z 1700.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DarwiN ::

AMD Ryzen 7 5800X gets a massive price cut to 300 USD at MicroCenter
In se začenja..

Jasno, za ~600€ namreč danes (oziroma čez kak teden ali dva, ko bo zaloga) dobiš 5800X+B550+DDR4 ali 12600KF+Z690+DDR4... Izbira je no-brainer, a ne.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Mr.B ::

Bs dfr4 je no go za intel gen12. Daj dva testa, kjer je v igrah i5 12600K v kombinaciji z ddr4 hitrejsi.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: MihaK3 ()

DarwiN ::

Kaj palamudiš? Sam si prilepil test der8auerja, kjer je jasno razvidno, da je med DDR4 in DDR5 edina razlika pri delu z ogromnimi datotekami, torej branje/pisanje. Pri gamingu in drugih opravilih ni nobene razlike, še posebej, če kupiš 3600@CL16, ki so danes izredno ugodni.

Sploh pa je DDR5 poniknil in ga ne dobiš za kupit.. Očitno bo prav DDR5 ozko grlo pri dobavi te nove platforme v bližnji prihodnosti. Kar mu še dodatno napihuje ceno. Procesorji in plošče bodo očitno hitro na zalogi.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

FireSnake ::

Mr.B je izjavil:

Daj dva testa, kjer je v igrah


FPS drkađije nikogar več ne zanimajo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

Kaj palamudiš? Sam si prilepil test der8auerja, kjer je jasno razvidno, da je med DDR4 in DDR5 edina razlika pri delu z ogromnimi datotekami, torej branje/pisanje. Pri gamingu in drugih opravilih ni nobene razlike, še posebej, če kupiš 3600@CL16, ki so danes izredno ugodni.

Sploh pa je DDR5 poniknil in ga ne dobiš za kupit.. Očitno bo prav DDR5 ozko grlo pri dobavi te nove platforme v bližnji prihodnosti. Kar mu še dodatno napihuje ceno. Procesorji in plošče bodo očitno hitro na zalogi.

Imas prov 32 GB kit ddr4 3600 cl 16- 16 se začne pri 240€. Poizkusi se 1x.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: MihaK3 ()
««
15 / 35
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD najavil procesorje Ryzen 7000 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
10917090 (496) D3m
»

Procesorji Alder Lake prispejo 4. novembra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
9212901 (7935) FireSnack
»

11th Gen Intel Core (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
78785972 (43151) mtosev

Več podobnih tem