» »

Varčevanje denarja

Varčevanje denarja

1
2
»

Furbo ::

Ne znaš si predstavljati? Vprašaj starše ali koga, ki je živel v naši bivši Jugoslaviji.

Včasih je bila rešitev nakup tuje valute, sicer so tudi imele inflacijo, ampak je bila kot polž proti dinarju.

Zdaj države kar tekmujejo med seboj, katera bo svojo valuto bolj razvrednotila.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

bajsibajsi ::

CaqKa je izjavil:

Vem pa, da sem z zagotovostjo na to bolje pripravljen kot povprečen slovenec.


Lahko o tem napises kaj vec? Npr. za primer random Janeza, kateri nima nobenega kredita in kateremu na banki stoji npr. 20k eur, za katere nima jasno opredeljenega nacrta. Mogoce bo polog za nakup garsonjere, mogoce za nakup novega avta, nov motor, penzijo itd. Kaj bi bilo (naj)bolj smotrno storiti, ce ne ves za kaj tocno varcujes, le varcujes ker ti mesecno ostaja nekaj sto evrov viska; kdaj vec, spet drugic manj.

Hvala tudi za tisti daljsi post. :)

Zgodovina sprememb…

FrRoSt ::

bajsibajsi je izjavil:

CaqKa je izjavil:

Vem pa, da sem z zagotovostjo na to bolje pripravljen kot povprečen slovenec.


Lahko o tem napises kaj vec? Npr. za primer random Janeza, kateri nima nobenega kredita in kateremu na banki stoji npr. 20k eur, za katere nima jasno opredeljenega nacrta. Mogoce bo polog za nakup garsonjere, mogoce za nakup novega avta, nov motor, penzijo itd. Kaj bi bilo (naj)bolj smotrno storiti, ce ne ves za kaj tocno varcujes, le varcujes ker ti mesecno ostaja nekaj sto evrov viska; kdaj vec, spet drugic manj.

Hvala tudi za tisti daljsi post. :)

Če tega denarja povprečni Janez ne bo potreboval nadaljnih deset let, potem lahko v kaj investira.... zlato in nepremične trenutno niso poceni, v kripto se ne bom spuščal in za random Janeza ni niti najbolj primerno! ;)

.... imaš v tejle temi nekaj uporabnih priporočil za povprečnega Janeza, ki se mu ne da vsakdan brskati, v kaj bi bilo najbolje investirati....

Kdo kaj služi z delnicami?
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Kvinta ::

lahko za to pooblastiš banko; imajo trajnike in ti trgajo in nalagajo na varčevalni račun, ... vsak mesec npr. 400€, narediš pogodbo za nekaj let, npr. 4 leta, .... da se ti nabere nekaj denarja...


To je najslabša možna varjanta torej 4 leta kopičenje denarja praktično brez obresti ,da se ti na koncu nabere nekaj za štart.

Raje se sproti vlaga manjše zneske recimo v kriptovalute maš lahko po 4 letih x2 ali več vse skupaj.
A.C.A.B

FrRoSt ::

Kvinta je izjavil:

lahko za to pooblastiš banko; imajo trajnike in ti trgajo in nalagajo na varčevalni račun, ... vsak mesec npr. 400€, narediš pogodbo za nekaj let, npr. 4 leta, .... da se ti nabere nekaj denarja...


To je najslabša možna varjanta torej 4 leta kopičenje denarja praktično brez obresti ,da se ti na koncu nabere nekaj za štart.

Raje se sproti vlaga manjše zneske recimo v kriptovalute maš lahko po 4 letih x2 ali več vse skupaj.

:)):)):))

NAJMANJ!!! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Kvinta ::

Ti vrjetno na banki delaš al pa si edn izmed mnogih kateri na žalost vrjamejo , da še vedno velja kamen na kamen palača :)) najboljše ,da maš res denar v zoknu al pa nekje pod šperovcom al pa kje v hosti zakopanega :))
A.C.A.B

IL_DIAVOLO ::

Nimajo vsi fix penzije tak ko ti. V teh časih raje par jurjev v zoknu in brez krede.

Magic1 ::

Kvinat ima res predloge. Kar v kripto in imaš čez par let x2, ali /2. Zakaj bi sploh čakal par let? V kazinoju zrihtaš v enem večeru. Še razmerje imaš veliko boljše, lahko tudi x10..x. Pa zakaj bi vložil le svoj denar, vzameš kredit. Potem se šele pozna $$$, bo zadost za vse, ne samo za začetni del...
Magic

FrRoSt ::

Kvinta je izjavil:

Ti vrjetno na banki delaš al pa si edn izmed mnogih kateri na žalost vrjamejo , da še vedno velja kamen na kamen palača :)) najboljše ,da maš res denar v zoknu al pa nekje pod šperovcom al pa kje v hosti zakopanega :))

:)):)):)):)):))

Če bi se na tole tvojo VERJETNOST zanesel, potem mi je popolnoma jasno, zakaj jaz ne nasedam takim, kot si ti! ;)

Je pa res, da se je gradnja močno spremenila! 8-)

Danes se tudi sodobne palače gradi iz lesa in stekla! ;)

Marsikateri pa si domišljajo, da bodo živeli kar v virtualni! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

mirancar ::

RatedR je izjavil:

Zdravo,
imam eno preprosto vprašanje glede dolgoročnega varčevanja denarja - kako stvar izpeljat, da te država čim manj odere in ti v prihodnosti čim bolj pomaga?

Če varčujem za npr. neprimičnino, bodoče življenje, družino itd. se mi zdi pomembno vedet v kakšnih primerih se tvoje premoženje smatra kot nekako "varčevalno" oz. na strani, ter da boš v prihodnosti še vedno potreboval kakšen dodatek in ugodnost?

trenutno je sistem naravnan k temu da ni zaželjeno da kar koli varčuješ, ampak da vzameš kredit in zapravlaš
kolko časa še bo tako neve noben, zaenkrat zgleda da forever

ker nimamo kam za vlagat in nočemo nasedat bankam, gre pol denar v delnice, sklade in kripto s čimer napihujemo nove balone denarja kjer spet noben neve kdaj bo (spet) počilo, ampak dokler ne poči si fiktivno v profitu

moje priporočilo (moj research) trenutno je:
-najbl easy je da greš v kripto (binance) in kupiš BNB in BTC, izogni se trgovanju ampak sam pusti stvari na mir. Ne dat celga denarja notri ampak počasi vlagaj. Če pride do velkega padca se ne ustraši in vloži dodatno
-slovenske delnice se mi trenutno ne zdijo pretirano precenjene, bi se dalo služit na dividendah.. Za razliko od ameriških, kjer lahko samo upaš da bo delnica še naprej rastla čez vse razumne meje
-ena logika razmišlanja je: zmeči denar kamor kol (razpršeno), če bo počilo, bomo itak vsi najebal, če nebo počilo pa neboš v zgubi

good luck!

bobby ::

Defi pa v posojila pa je :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

CaqKa ::

bajsibajsi je izjavil:

CaqKa je izjavil:

Vem pa, da sem z zagotovostjo na to bolje pripravljen kot povprečen slovenec.


Lahko o tem napises kaj vec? Npr. za primer random Janeza, kateri nima nobenega kredita in kateremu na banki stoji npr. 20k eur, za katere nima jasno opredeljenega nacrta. Mogoce bo polog za nakup garsonjere, mogoce za nakup novega avta, nov motor, penzijo itd. Kaj bi bilo (naj)bolj smotrno storiti, ce ne ves za kaj tocno varcujes, le varcujes ker ti mesecno ostaja nekaj sto evrov viska; kdaj vec, spet drugic manj.

Hvala tudi za tisti daljsi post. :)

Tako kot v onem zgornjem postu menim da se mora to vsak sam naučit, da ugotovi rizike, da ugotovi kaj svet oplemenitenja denarja sploh ponuja.
Moj portfelj denarja, ki gre vsak mesec na stran je 33% zlato, 33% bitcoin in 33% longterm delnice in daytrading kripta.
Dolgoročno, pa bo enkrat prišla še nepremičnina, takrat bom deleže prerazpoedil na četrtine.

CaqKa ::

mirancar je izjavil:


trenutno je sistem naravnan k temu da ni zaželjeno da kar koli varčuješ, ampak da vzameš kredit in zapravlaš
kolko časa še bo tako neve noben, zaenkrat zgleda da forever

ker nimamo kam za vlagat in nočemo nasedat bankam, gre pol denar v delnice, sklade in kripto s čimer napihujemo nove balone denarja kjer spet noben neve kdaj bo (spet) počilo, ampak dokler ne poči si fiktivno v profitu

moje priporočilo (moj research) trenutno je:
-najbl easy je da greš v kripto (binance) in kupiš BNB in BTC, izogni se trgovanju ampak sam pusti stvari na mir. Ne dat celga denarja notri ampak počasi vlagaj. Če pride do velkega padca se ne ustraši in vloži dodatno
-slovenske delnice se mi trenutno ne zdijo pretirano precenjene, bi se dalo služit na dividendah.. Za razliko od ameriških, kjer lahko samo upaš da bo delnica še naprej rastla čez vse razumne meje
-ena logika razmišlanja je: zmeči denar kamor kol (razpršeno), če bo počilo, bomo itak vsi najebal, če nebo počilo pa neboš v zgubi

Zelo zanimiv vpogled.
Kar bi dodal in dopolnil pri prvi alineji, je da se še naučiš kaj je to denarnica za kripto valute za katero dobiš gesla zraven. In da kripto potem iz borzne denarnice prestaviš na svojo. Edino tako, si namreč lahko prepričan da je tisti kripto res tvoj.
In tudi jaz bi še enkrat položil na srce, da če pade cena se ne vstrašit. Enako velja za nakupe delnic.

k zadnji alineji bi dodal pa pač to, da bolj kot imaš razpršeno glede na to kaj se lahko temu denarju zgodi na boljšem si.

bobby je izjavil:

Defi pa v posojila pa je :)

To imam tudi jaz. Sem na Celsius.
Me pa skrbi, kaj se bo zgodilo ko bo ETH šel na proof of stake.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

IL_DIAVOLO ::

Manj investirati v mehurček in vec v tisto, kar ti ne morejo vzet-znanje.

Furbo ::

Največja napaka za tiste, ki so na začetku, je podpis pogodbe s kakim prefriganim agentom, za neko 'varčevanje' pri zavarovalnici ali banki.
To je povsem brezveze in neprofitabilno, seveda tudi pozabijo omeniti, da prvega pol leta do 12 mesecev 'varčuješ' samo za njihove provizije in stroške.

Najprej je treba poplačati vse morebitne limite, mini kreditke in podobne oslarije, potem se pa lahko začne varčevati.

Prvih par tisočakov imaš komot doma in potem ne rabiš za vsak nepredviden strošek vzeti kredita, ker imaš denar zaklenjen v nekem 'varčevanju'.

Par jurjev v žepu ti precej zmanjša apetite po kupovanju oslarij, ker ti namesto želja, zadošča vedenje, da si jih lahko kupiš, če to res hočeš.

Denar imaš tudi dostopen, če se pojavi kaka ugodna prilika za kupiti kakšno stvar, ki jo lahko z malce časa prodaš nekaj bolje kot tisti, ki se mu mudi.

Ko imaš par plač na strani, se pa šele lahko začne vlagati v karkoli.

Kdor začne jokcati, da vse kar ima doma zapravi, je pa obsojen na nategunska varčevanja in podobno, bolje, da kar takoj zapravi vse, če nima discipline.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

Kvinta ::

Če bi se na tole tvojo VERJETNOST zanesel, potem mi je popolnoma jasno, zakaj jaz ne nasedam takim, kot si ti!


Jaz sem že pred 8 leti moje še ne polnoletne otroke obrno v BTC in ves luksuz ko ga imata si pridelata z tem .... žena je trda se je ne da prepričat zato pa ,ko grem s froci na Kubo ona ostane doma :D .... ni pa edina ostane dosti slovencev doma.

Mene sploh ne rabiš recimo bobbya poslušaj in še enih par dobrih je na celem forumu pa ne rabiš 20 jurjev da se začneš igrat iz 100 hitro narediš 200 in tak dalje...
A.C.A.B

zobnik ::

Noben ne ve kje se splača varčevat, če pa bi vedel in da je zanesljiv potem bi pa "vsi" začel vlagat tja, še mene "mika" ta zanesljiva informacija.:D
Ampak tud zanesljiva infomacija se z leti spozna da je živ nate* kot tisto varčevanje (na banki, preko skladov, preko zaavrovalnic...) pred 15 leti, če skleneš za dobo 10-20 let in ven kao dobiš lahko potem toliko več, pa neke rente na stara leta in podobne "kvazi" fore. No pa saj ni vse tok slabo, enim je uspelo in so dobil vsaj tisti kar so vplačali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

korenje3 ::

Varčevanje se nikoli ne izplača.
Se pa izplačajo investicije. Po možnosti kar sprotne.

Če svojega premoženja ne oplemenitiš vsaj za 3% na leto potem dejansko mečeš evre skozi okno.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

CaqKa ::

zobnik je izjavil:

Noben ne ve kje se splača varčevat, če pa bi vedel in da je zanesljiv potem bi pa "vsi" začel vlagat tja, še mene "mika" ta zanesljiva informacija.:D
Ampak tud zanesljiva infomacija se z leti spozna da je živ nate* kot tisto varčevanje (na banki, preko skladov, preko zaavrovalnic...) pred 15 leti, če skleneš za dobo 10-20 let in ven kao dobiš lahko potem toliko več, pa neke rente na stara leta in podobne "kvazi" fore. No pa saj ni vse tok slabo, enim je uspelo in so dobil vsaj tisti kar so vplačali.

Približno tako. S tem da bom rekel, ne da nihče ne ve kje se splača varčevat, ampak bom rekel, da nihče ne ve kaj bo najbolj oplemenitilo denar. Zato se v smislu investiranja vedno govori o razpršitvi denarja. s tem se riziko do izgube zmanjša. V smislu delnic se pa poveča s tem potencialni dobiček. Kadar razpršiš in špekuliraš na to katera podjetja bodo zelo dobro poslovala in bodo s tem njihove delnice zrasle za večje faktorje, takrat zelo jasno igraš igro, da bodo nekatera od teh ki si jih izbral tudi šla v maloro. Hkrati veš, da bo ono dobro podjetje s svojim donosom odtehtalo izgubo zaradi manjših. Če staviš na samo eno podjetje se ti zgodi ena od dveh stvari. Ali si na ful izgubi, ali pa na ful donosu. Zato se denar oplemeniti tako, da si pogledaš rizike in z razpršenostjo minimiziraš te rizike.
"varčevanje" v bankah ali zavarovalnicah, pa nese svoje provizije. Moje mnenje je, da z malo poglabljanja v svet investiranja, si lahko sam svoj broker in sam svoj investitor in se teh provizij znebiš. Danes v dobi fractional shares in skorajda ničnih provizij na teh platformah, si lahko svoje indexne sklade sestaviš za ceneje kot pa to računajo banke in zavarovalnice.
Jaz imam "varčevanje" za drugi steber zato, ker mi služba plačuje vanj. Tega zastonj denarja se valda ne bom odrekel. Karkoli firma vplačuje v drugi steber, je to denar, ki se bo 20 let plemenitil, kar pomeni, da bo vsaj 20 let ohranjal kupno moč.
Tisto kar sem naredil, dokler še mi moja starost dopušča je pa to, da sem drugi steber spremenil na dinamični profil in s tem višje donose. To pride zato ker je večja izpostavljenost delnicam.

Mato989 ::

CaqKa je izjavil:

zobnik je izjavil:

Noben ne ve kje se splača varčevat, če pa bi vedel in da je zanesljiv potem bi pa "vsi" začel vlagat tja, še mene "mika" ta zanesljiva informacija.:D
Ampak tud zanesljiva infomacija se z leti spozna da je živ nate* kot tisto varčevanje (na banki, preko skladov, preko zaavrovalnic...) pred 15 leti, če skleneš za dobo 10-20 let in ven kao dobiš lahko potem toliko več, pa neke rente na stara leta in podobne "kvazi" fore. No pa saj ni vse tok slabo, enim je uspelo in so dobil vsaj tisti kar so vplačali.

Približno tako. S tem da bom rekel, ne da nihče ne ve kje se splača varčevat, ampak bom rekel, da nihče ne ve kaj bo najbolj oplemenitilo denar. Zato se v smislu investiranja vedno govori o razpršitvi denarja. s tem se riziko do izgube zmanjša. V smislu delnic se pa poveča s tem potencialni dobiček. Kadar razpršiš in špekuliraš na to katera podjetja bodo zelo dobro poslovala in bodo s tem njihove delnice zrasle za večje faktorje, takrat zelo jasno igraš igro, da bodo nekatera od teh ki si jih izbral tudi šla v maloro. Hkrati veš, da bo ono dobro podjetje s svojim donosom odtehtalo izgubo zaradi manjših. Če staviš na samo eno podjetje se ti zgodi ena od dveh stvari. Ali si na ful izgubi, ali pa na ful donosu. Zato se denar oplemeniti tako, da si pogledaš rizike in z razpršenostjo minimiziraš te rizike.
"varčevanje" v bankah ali zavarovalnicah, pa nese svoje provizije. Moje mnenje je, da z malo poglabljanja v svet investiranja, si lahko sam svoj broker in sam svoj investitor in se teh provizij znebiš. Danes v dobi fractional shares in skorajda ničnih provizij na teh platformah, si lahko svoje indexne sklade sestaviš za ceneje kot pa to računajo banke in zavarovalnice.
Jaz imam "varčevanje" za drugi steber zato, ker mi služba plačuje vanj. Tega zastonj denarja se valda ne bom odrekel. Karkoli firma vplačuje v drugi steber, je to denar, ki se bo 20 let plemenitil, kar pomeni, da bo vsaj 20 let ohranjal kupno moč.
Tisto kar sem naredil, dokler še mi moja starost dopušča je pa to, da sem drugi steber spremenil na dinamični profil in s tem višje donose. To pride zato ker je večja izpostavljenost delnicam.


Z vsem se strinjam.

Dodal bi le še to, da prevečkrat se predlaga prevelika razpršitev. To je ena izmed klasičnih, jaz bi rekel napak, ljudi ki investirajo dalj časa ali pa ki imajo bistveno nadpovprečne prihodke!

Sam menim da če recimo mesečno investiraš 50-100€ recimo na neko platformo (tradin212 recimo kot jaz) je neumnost da bi to razpršil na 3-5 delnic... Sam zagovarjam da mora ena investicija (najsi bo ETF accumulating ali pa posamična delnica) imeti vsaj 1.000€ vložka... in zato ko nekdo pravi da bi razpršil 25%-25%-25%-25% je nujno treba povedat, da za take delitve moraš investirat najmanj 400€, oz. posamična delitev za moje mnenje mora znašat vsaj 100€! In potem gledam popolne novince, ki vložijo 100€ in kupijo za 20€ nekaj, za 25€ nekaj drugega itd... Jaz raje naredim takole da šparam 12 mesecev pol pa vsakih mesecev vložim cca. 600€ in kupim 50:50 nekaj ETF accumulating index World in drugih 300€ dam za neko delnico ki jo mam namen držat vsaj celo leto...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bobby ::

Dejte malo spremenit terminologijo, ker boste zadeve malo drugače dojemali.
Varčevanje so razne vezane vloge na bankah, razni skladi, ki vas lupijo z upravljalsko provizijo in podobne neumnosti,..

Dejte raje govorit o investiranju, recimo ETF, ali konkretno delnico, kovine,.. Ker investiranje je bogatenje osnove, varčevanje je pa v sonovi to, da za tvojih 1000eur danes, lahko kupis 1000kufetov in da bo tegh tvojih 1000eur čez 20 let bilo ravno tako veliko, da boš lahko kupuil 1000 kufetov čez 20let.

Morda se bo to zdelo marsikateremu neumno ampak ne se it varčevanja ampak se pojdite investiranja. In ne spet rečt, da je to pretežko,.. potem si definirajte ETFje, kjer so stroški nizki pa malo razpršeno, ker se greste za 20 let ne za 5,... No se jv osnovi se pridružujem zgornjemu postu,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Mato989 ::

bobby je izjavil:

Dejte malo spremenit terminologijo, ker boste zadeve malo drugače dojemali.
Varčevanje so razne vezane vloge na bankah, razni skladi, ki vas lupijo z upravljalsko provizijo in podobne neumnosti,..

Dejte raje govorit o investiranju, recimo ETF, ali konkretno delnico, kovine,.. Ker investiranje je bogatenje osnove, varčevanje je pa v sonovi to, da za tvojih 1000eur danes, lahko kupis 1000kufetov in da bo tegh tvojih 1000eur čez 20 let bilo ravno tako veliko, da boš lahko kupuil 1000 kufetov čez 20let.

Morda se bo to zdelo marsikateremu neumno ampak ne se it varčevanja ampak se pojdite investiranja. In ne spet rečt, da je to pretežko,.. potem si definirajte ETFje, kjer so stroški nizki pa malo razpršeno, ker se greste za 20 let ne za 5,... No se jv osnovi se pridružujem zgornjemu postu,..


Spet se strinjam ampak tu spet pride dostikrat do nerazumevanja... recimo sam kot ekonomist smatram vse načine za varčevanje dokler ne pride v igro povišanje kupne moči...

Po domače, če jaz danes rečem da varčujem 1.000€ na 10 let, pomeni da želim da bo čez 10 let možno za ta privarčevan denar kupit enako število kavic ali whatever kot danes... šele ko bi čez 10 let bilo možno kupit večino zadev več, bi smatral to kot investicija. Je pa to lahko narobe oz. rahlo neprimerno za uporabo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

profii ::

Čisto iz praktičnega vidika... Kako imate urejene kode, 2FA, ipd. za vse dostope na različne platforme?
Jaz sem v kriptomrzličnih časih imel tabelo z usernami in kodami (vem, zelo varno - je bila printana in v QR kodah), ampak si ne predstavljam da bi to moral najti čez 10+ let. Sploh pa nevem kako bi takrat usposobil Google Authenticator.

FrRoSt ::

Kvinta je izjavil:

Če bi se na tole tvojo VERJETNOST zanesel, potem mi je popolnoma jasno, zakaj jaz ne nasedam takim, kot si ti!


Jaz sem že pred 8 leti moje še ne polnoletne otroke obrno v BTC in ves luksuz ko ga imata si pridelata z tem .... žena je trda se je ne da prepričat zato pa ,ko grem s froci na Kubo ona ostane doma :D .... ni pa edina ostane dosti slovencev doma.

Mene sploh ne rabiš recimo bobbya poslušaj in še enih par dobrih je na celem forumu pa ne rabiš 20 jurjev da se začneš igrat iz 100 hitro narediš 200 in tak dalje...

:)):)):)):)):))

Res si NEVERJETEN! :))

Tole tvojo Kubo si jaz lahko privoščim tudi, če ne bi nikoli slišal za kripto ali Bitikojne. :))

Da ne boste hodili samo tja, tudi drugje se da lepo imeti, menda. :D Indonezija, tudi indija, tja hodijo naši študenti :))

Se takoj vidi, da si USPEŠEN in RAZGLEDAN! :)) Tudi v Svetovnem norozu mislim! ;)

Raje ti meni povej, kje si našel in spoznal tole tvojo Ženo!?

Morda bi tudi meni prišla prav kakšna taka trpežna, skromna in ne preveč brihtna žival. :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Sparkxl ::

Kolegica ima enega tipa trenutno, super dečko in to, ampak...ded si ni prebral osnov investiranja in da vse, to pomeni čisto vse v kripto. To pomeni da dobesedno živita na makaronih, ki jih ona kupuje, ker on je trdno prepričan da čez 20 let bosta miljonarja. Mogoče ja, mogoče pa tudi ne.
Jaz sicer vidim potencial v kriptovalutah, ampak noter devam malo po malo.
Trenutno se najbolj bojim inflacije, ker to neskončno printanje se ne more dobro končat. Zato me zanima, kaj bi bile najboljše naložbe, ki jih inflacija ne prizadane. Kripto in zlato bi moglo bit ok.
Kako pa je z nepremičninami? Če vzamem 100k kredita, ki so trenutno poceni, ostaja ta znesek ob povišani inflaciji nespremenjen?
Še kakšni predlogi mogoče?

BuDi79 ::

Sparkxl je izjavil:

Kripto in zlato bi moglo bit ok.
Kako pa je z nepremičninami? Če vzamem 100k kredita, ki so trenutno poceni, ostaja ta znesek ob povišani inflaciji nespremenjen?
Še kakšni predlogi mogoče?
Vprašanje koliko let bodo odločevalci še gledali tako nizke davke na nepremičnine/premoženje. Ko se bo prodajalo boste vsi prodajali.

Mato989 ::

BuDi79 je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Kripto in zlato bi moglo bit ok.
Kako pa je z nepremičninami? Če vzamem 100k kredita, ki so trenutno poceni, ostaja ta znesek ob povišani inflaciji nespremenjen?
Še kakšni predlogi mogoče?
Vprašanje koliko let bodo odločevalci še gledali tako nizke davke na nepremičnine/premoženje. Ko se bo prodajalo boste vsi prodajali.


Nah, prodajali bodo tisti ki ne rabijo, tisti ki not živimo ne bomo =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

CaqKa ::

Mato989 je izjavil:

Z vsem se strinjam.

Dodal bi le še to, da prevečkrat se predlaga prevelika razpršitev. To je ena izmed klasičnih, jaz bi rekel napak, ljudi ki investirajo dalj časa ali pa ki imajo bistveno nadpovprečne prihodke!

Sam menim da če recimo mesečno investiraš 50-100€ recimo na neko platformo (tradin212 recimo kot jaz) je neumnost da bi to razpršil na 3-5 delnic... Sam zagovarjam da mora ena investicija (najsi bo ETF accumulating ali pa posamična delnica) imeti vsaj 1.000€ vložka... in zato ko nekdo pravi da bi razpršil 25%-25%-25%-25% je nujno treba povedat, da za take delitve moraš investirat najmanj 400€, oz. posamična delitev za moje mnenje mora znašat vsaj 100€! In potem gledam popolne novince, ki vložijo 100€ in kupijo za 20€ nekaj, za 25€ nekaj drugega itd... Jaz raje naredim takole da šparam 12 mesecev pol pa vsakih mesecev vložim cca. 600€ in kupim 50:50 nekaj ETF accumulating index World in drugih 300€ dam za neko delnico ki jo mam namen držat vsaj celo leto...

Se strinjam s predlogom. Jaz izhajam iz tega ker več investiram trenutno. Nekomu, ki to dela z 100-200eur, bi potem takem predlagal razparceliranje na vsake 3 mesce pri 33% delitvi in na vsake 4 mesce pri 25% razdelitvi. Zaradi nakupa zlata bi skorajda bilo treba iti na malo daljše obdobje, ker je palica zlata še vseeno ugodnejša na gram kot pa kovanec. Najmanjši kovanci so 3,11g in so trenutno okrog 200 eur, 10g ploščica pa okrog 600.
Kar se tiče delnic, pač izhajam iz tega da imamo na voljo fractional shares. In na kartici kot je od revoluta, lahko kupuješ delnice tudi za 1 dolar. Moja strategija trenutno ni taka, da bi imel 15 delnic po 1000€, ampak bolj ciljam na to, da z fractional shares simuliram sp500 oziroma celoten trg borze.

CaqKa ::

Sparkxl je izjavil:

Kolegica ima enega tipa trenutno, super dečko in to, ampak...ded si ni prebral osnov investiranja in da vse, to pomeni čisto vse v kripto. To pomeni da dobesedno živita na makaronih, ki jih ona kupuje, ker on je trdno prepričan da čez 20 let bosta miljonarja. Mogoče ja, mogoče pa tudi ne.
Jaz sicer vidim potencial v kriptovalutah, ampak noter devam malo po malo.
Trenutno se najbolj bojim inflacije, ker to neskončno printanje se ne more dobro končat. Zato me zanima, kaj bi bile najboljše naložbe, ki jih inflacija ne prizadane. Kripto in zlato bi moglo bit ok.
Kako pa je z nepremičninami? Če vzamem 100k kredita, ki so trenutno poceni, ostaja ta znesek ob povišani inflaciji nespremenjen?
Še kakšni predlogi mogoče?

Če imaš možnost zadevo razpršit tudi v nepremičnine go for it.
Meni se zdi zelo dobra varianta tole zlato, bitcoin, delnice in nepremičnine. Ko bo vse to šlo hkrati dol, potem bomo zelo verjetno imeli druge probleme, ki bodo hujši od tega da ni denarja si za kaj kupit. Jaz recimo ne vidim poante v tem da bi vse plemenitil v delnicah, četudi imajo največje donose.

Mato989 ::

CaqKa je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Z vsem se strinjam.

Dodal bi le še to, da prevečkrat se predlaga prevelika razpršitev. To je ena izmed klasičnih, jaz bi rekel napak, ljudi ki investirajo dalj časa ali pa ki imajo bistveno nadpovprečne prihodke!

Sam menim da če recimo mesečno investiraš 50-100€ recimo na neko platformo (tradin212 recimo kot jaz) je neumnost da bi to razpršil na 3-5 delnic... Sam zagovarjam da mora ena investicija (najsi bo ETF accumulating ali pa posamična delnica) imeti vsaj 1.000€ vložka... in zato ko nekdo pravi da bi razpršil 25%-25%-25%-25% je nujno treba povedat, da za take delitve moraš investirat najmanj 400€, oz. posamična delitev za moje mnenje mora znašat vsaj 100€! In potem gledam popolne novince, ki vložijo 100€ in kupijo za 20€ nekaj, za 25€ nekaj drugega itd... Jaz raje naredim takole da šparam 12 mesecev pol pa vsakih mesecev vložim cca. 600€ in kupim 50:50 nekaj ETF accumulating index World in drugih 300€ dam za neko delnico ki jo mam namen držat vsaj celo leto...

Se strinjam s predlogom. Jaz izhajam iz tega ker več investiram trenutno. Nekomu, ki to dela z 100-200eur, bi potem takem predlagal razparceliranje na vsake 3 mesce pri 33% delitvi in na vsake 4 mesce pri 25% razdelitvi. Zaradi nakupa zlata bi skorajda bilo treba iti na malo daljše obdobje, ker je palica zlata še vseeno ugodnejša na gram kot pa kovanec. Najmanjši kovanci so 3,11g in so trenutno okrog 200 eur, 10g ploščica pa okrog 600.
Kar se tiče delnic, pač izhajam iz tega da imamo na voljo fractional shares. In na kartici kot je od revoluta, lahko kupuješ delnice tudi za 1 dolar. Moja strategija trenutno ni taka, da bi imel 15 delnic po 1000€, ampak bolj ciljam na to, da z fractional shares simuliram sp500 oziroma celoten trg borze.


Ampak če simuliraš sp500, zakaj ne kar vložit v accu ETF ki sledi sp500... veliko logike ni, razen več dela in malo večja versatilnost po lastni presoji...

Sam imam raje strategijo vlagaj v 1-2 Accu ETFja (v EUR) in dodaj še 1-2 delnici po lastni presoji v višini X€ (sam imam mejo na 1.000€ oz. ne več kot 5% ETF vrednosti (torej 10% za obe delnici skupaj)) Se mi zdi to da bi šel samostojno kupovat in simulirat sp500 potrata časa...

Lahko razložiš od kje logika tega početja?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Furbo ::

Verjetno ima preveč časa in namesto, da bi ga porabil za pridobivanje več denarja, veselo klika, ker pač 'lahko' in je 'poceni'.

Precej bolj smotrno bi bilo uporabiti tvojo metodo in raje delati kako urico več.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MIHAc27 ::

janezvalva je izjavil:

čakaj malo, a vi tukaj insinuirate, da državne agencije vohljajo, kaj in koliko imamo na svojih računih?
malo manj paranoje, plz.


Samo CSD ima dostop do... menda 20 različnih baz. Vidijo ali imaš: avto, čoln, hišo, prilivi na bančni račun,... ter okvirno vrednost le teh.
Vedo skoraj bolje kot ti, koliko imaš pod palcem.

vres.ales ::

Zlato al pa denar doma v kuverti.
V naložbah nič, ker ti itak potem vzamejo davek na dobiček in si v minusu. Zavarovalnice poberejo svoj delež po 10 letih varčevanja pa še fajn dohodnino plačaš.
Na banki, če si sam ja. Ko bojo otroci pa prazne račune, da molzeš plačevanje vrtca, malic, kosila, otroških dodatkov ipd., ker si z denarjem na računu že bogat in si lahko privoščiš polno ceno vsega.
Mene še je en kolega pravočasno opozoril na to (takrat, ko se je pripravljal novi zakon za socialo), da je potrebno ukiniti vse varčevalne račune

korenje3 ::

Če delaš za pod 1200€ na mesec se ti itak ne izplača varčevat, ker boš varčeval 1 leto za 1 plačo.

Če delaš pa za več pa ne boš imel skrbi z vrtci ipd...

Pač je potrebno poskrbeti za višji dohodek in to je to. Tisti ki pridejo popoldne domov in čakajo na nov dan so itak brezupni primer.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Sparkxl ::

MIHAc27 je izjavil:

janezvalva je izjavil:

čakaj malo, a vi tukaj insinuirate, da državne agencije vohljajo, kaj in koliko imamo na svojih računih?
malo manj paranoje, plz.


Samo CSD ima dostop do... menda 20 različnih baz. Vidijo ali imaš: avto, čoln, hišo, prilivi na bančni račun,... ter okvirno vrednost le teh.
Vedo skoraj bolje kot ti, koliko imaš pod palcem.


Nima pa dostopa do revolut in N26. Očitno ta eu izmenjava podatkov ne deluje tako kot bi morala

FireSnake ::

Kvinta je izjavil:

lahko za to pooblastiš banko; imajo trajnike in ti trgajo in nalagajo na varčevalni račun, ... vsak mesec npr. 400€, narediš pogodbo za nekaj let, npr. 4 leta, .... da se ti nabere nekaj denarja...


To je najslabša možna varjanta torej 4 leta kopičenje denarja praktično brez obresti ,da se ti na koncu nabere nekaj za štart.

Raje se sproti vlaga manjše zneske recimo v kriptovalute maš lahko po 4 letih x2 ali več vse skupaj.


Ali pa nič.
Enačiš naložbe in kriptovalute.
Upam, da te nihče ne bo poslušal in dejansko naredil kaj takega.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FrRoSt ::

vres.ales je izjavil:

Zlato al pa denar doma v kuverti.
V naložbah nič, ker ti itak potem vzamejo davek na dobiček in si v minusu. Zavarovalnice poberejo svoj delež po 10 letih varčevanja pa še fajn dohodnino plačaš.
Na banki, če si sam ja. Ko bojo otroci pa prazne račune, da molzeš plačevanje vrtca, malic, kosila, otroških dodatkov ipd., ker si z denarjem na računu že bogat in si lahko privoščiš polno ceno vsega.
Mene še je en kolega pravočasno opozoril na to (takrat, ko se je pripravljal novi zakon za socialo), da je potrebno ukiniti vse varčevalne račune

:)):)):))

Bom jaz povedal, kaj je to DAVEK NA DOBIČEK!! ;)

To zežko razumejo tudi kakšni bolj podkovani v teh zadevah!

Poleg davka na PRIHODKE poznamo tudi davek na DOBIČEK. 8-)

Če ti ustvarišneki DOBIČEK, po domače PROFIT :)) v neki časovni dobi, potem od tega profita plačaš določen procent davka državi!

PRIMER 1:
Kupiš delnice in jih potem, ko zrastejo za npr. 20% prodaš!
Od teh 20% boš plačal npr. 25% davka, kar pomeni, da boš dejansko zaslužil samo 15%!

In potem ljudje, ki jamrajo čez davke in državo, raje ne naredijo nič in jim recimo denar leži na banki.... To je vsa umetnost! 8-)

In to velja za vse davke na dobiček. Tudi pri dobičku, ustvarjenem pri pre/prodaji npr. nepremičnine.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FireSnake ::

vres.ales je izjavil:


V naložbah nič, ker ti itak potem vzamejo davek na dobiček in si v minusu.


Daj nam razjasni tole svojevrstno neumnost, ki si jo napisal.

Primer: jaz zaslužim 100 enot. Davek na dobiček je 25%. Ostane mi 75 enot.
Kako je to, po tvoje, minus?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Furbo ::

Navadno je minus zato, ker se vlaga v več stvari, pri eni narediš 100 enot minusa, pri drugi 100 plusa.. država vzame svoj delež, ko je dobiček, ko je izguba pa nič ne primakne zraven. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

CaqKa ::

Mato989 je izjavil:

Ampak če simuliraš sp500, zakaj ne kar vložit v accu ETF ki sledi sp500... veliko logike ni, razen več dela in malo večja versatilnost po lastni presoji...

Sam imam raje strategijo vlagaj v 1-2 Accu ETFja (v EUR) in dodaj še 1-2 delnici po lastni presoji v višini XEUR (sam imam mejo na 1.000EUR oz. ne več kot 5% ETF vrednosti (torej 10% za obe delnici skupaj)) Se mi zdi to da bi šel samostojno kupovat in simulirat sp500 potrata časa...

Lahko razložiš od kje logika tega početja?

Če pomislim zakaj tako delam, očitno zaradi tega, ker bi slej ko prej rad prišel do tega, da se bom naučil brati finančna poročila podjetij in mi je to očitno prehodno obdobje. Po tem bi rad šel na manjše število podjetij z večjimi vložki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

jabe ::

Sparkxl je izjavil:



Nima pa dostopa do revolut in N26. Očitno ta eu izmenjava podatkov ne deluje tako kot bi morala


Ne, vidijo pa, da jih imaš odprte in takrat lepo sam pošiljaš stanja na CSD, ko te lepo prosijo za to.

CaqKa ::

Huh. kvaliteta debat na slotechu pa je upadla, odkar sem nazadnje bil resneje gor.

bobby ::

CaqKa je izjavil:

Huh. kvaliteta debat na slotechu pa je upadla, odkar sem nazadnje bil resneje gor.


Jaz sem v osnovi obupal razlagat ljudem, ker bi radi vse na pladnju, tezko jim je pa kaj bolj v detajle prebrat ker ao nauceni, da so finance bav bav. In razen z enimi parimi osebami, ki se jim celo kaj sanja in oarimi, ki se jim sanja ampak so debatno nasproti mene, kar je zelo dobro, so ostali ofce. Dodatek: kar se tice financ seveda, je zgornji stavek spisan, ne ostalega v ostalih temah,.. Da ne bo pomote.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

korenje3 ::

CaqKa je izjavil:

Huh. kvaliteta debat na slotechu pa je upadla, odkar sem nazadnje bil resneje gor.


Moderatorji nas zatirajo, če poveč preveč resnice.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

IL_DIAVOLO ::

Kaj za vraga sem pa zdaj narobe napisal. Da je vzel kredit na investicijo in ne na strošek, kot dela večina bedakov?

Sparkxl ::

Mogoče nič, ampak so vsi tu navajeni da od tebe pride v 99% postov kup neuporabnega dreka. Tako da se potem tudi tisti 1% deklarira kot drek.
Škoda da je ta forum še vedno na ravni 1998 in da nima recimo možnosti neprikazovanja sporočil od seratorjev, kot si ti.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam s prihranjenim denarjem? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18831854 (8102) miha98
»

Vlaganje 1.000€ na mesec (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24061214 (33276) gruntfürmich
»

Sef (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6013365 (11555) Smrekar1
»

Mesečno varčevanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12629804 (25010) jype
»

Varčevanje v banki DA/NE in nadzor države (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10322227 (19920) Furbo

Več podobnih tem