» »

Pohodne ture - zimski čas

Pohodne ture - zimski čas

Leprechaun ::

Čas zaprtja v naslednjem mesecu ali dveh bi rad namenil kakšni turi do nv. 2000m z lepim razgledom. Pretiranih izkušenj z zimskim pohodništvom nad 1300m nimam (poleti brez težav osvojim naše najvišje vrhove), prav tako zimske opreme - derez ali cepina, tako, da imejte to v mislih ;) . Vse okoliške hribe sem med tem časom obrnil že po dolgem in počez, zato bi se rad podal na kakšno novo pot :) . Sem pa iz MB (nisem omejen regijsko).

Najraje bi videl, da ni ravno kratka in traja vsaj 2h+ v eno smer.

Hvala za vse predloge.
*************************************************************

PugPlug ::

Morda kakšna Raduha iz Loke?
-------------------------------------------------------------

celada ::

Debela peč, mogoče Viševnik, do studorskega prevala iz rudnega polja...
Za štajerske hribe sm bolj bos :)

Opcij je dosti. Si pa brez derez in cepina precej omejen čim prideš do kakega poledenega dela...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: celada ()

WizzardOfOZ ::

Čelada, dereze in cepin ter žolna naj bodo kar del opreme za tako podvige.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

sunshine403 ::

Za Debelo pec ne vem, za Visevnik pa ne glede kako na easy se ga jemlje, to pozimi vseeno ni tura kjer gres lahko brez skrbi tudi ce nimas izkusenj. Meni Visevnik na sploh ni ravno tako na easy, pa bi rekel, da imam krepko vec izkusenj in poznavanje snega kot povprecen turni smucar, kaj sele planinec, pa imam na Visevniku izkupicek bolj 50/50. V polovici primerov se obrnem in odsmucam dol krepko prej kot na vrhu (pa glede na to da redno smucam flanke tudi cez 50 stopinj ni zaradi tezkih smucarskih pogojev ampak zaradi varnosti), ceprav ljudje rinejo proti vrhu v najbolj nemogocih razmerah, ker "Visevnik je le varn"... pa zares vrhna flanka ni niti pod razno varna.
Tako da za hribe okoli 2 jurja rabis pozimi kar nekaj znanja, ce hoces da si vsaj na priblizno varen. Kar se mene tice je moj nasvet ostani nizje, pojdi na kaksen tecaj, ter pocasi naberi izkusnje in z izkusnjami pocasi dobivas visino. Aja pa ne pozabi na komplet opremo, ker planinci ravno tako potrebujejo lavinsko opremo kot jo tisti ki smucamo (beats me od kje ideja vecine planincev da so dereze in cepin dovolj).

Zgodovina sprememb…

Andrej55 ::

Kaj pa Peca? Samo sprašujem, zimskih izkušenj s to potjo nimam.

lp

3p ::

Leprechaun je izjavil:

Čas zaprtja v naslednjem mesecu ali dveh bi rad namenil kakšni turi do nv. 2000m z lepim razgledom. Pretiranih izkušenj z zimskim pohodništvom nad 1300m nimam (poleti brez težav osvojim naše najvišje vrhove), prav tako zimske opreme - derez ali cepina, tako, da imejte to v mislih ;) . Vse okoliške hribe sem med tem časom obrnil že po dolgem in počez, zato bi se rad podal na kakšno novo pot :) . Sem pa iz MB (nisem omejen regijsko).


Brez derez in cepina greš pač z Rogle do Lovrenških in naprej do Ribniške koče. Recimo.

Če te mikajo 2k hribi pozimi pa se priporoča ustrezna oprema in raje kot ne kaka alpinistična šola, kjer ti razkažejo, kako se vse omenjeno uporablja. Zadnji vikend v Turskem žlebu je dovolj dober primer.

Invictus ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Čelada, dereze in cepin ter žolna naj bodo kar del opreme za tako podvige.

Brez lopate in sondirne palice je vseeno malo uporabno :).

sunshine403 je izjavil:

Za Debelo pec ne vem, za Visevnik pa ne glede kako na easy se ga jemlje, to pozimi vseeno ni tura kjer gres lahko brez skrbi tudi ce nimas izkusenj. Meni Visevnik na sploh ni ravno tako na easy, pa bi rekel, da imam krepko vec izkusenj in poznavanje snega kot povprecen turni smucar, kaj sele planinec, pa imam na Visevniku izkupicek bolj 50/50. V polovici primerov se obrnem in odsmucam dol krepko prej kot na vrhu (pa glede na to da redno smucam flanke tudi cez 50 stopinj ni zaradi tezkih smucarskih pogojev ampak zaradi varnosti), ceprav ljudje rinejo proti vrhu v najbolj nemogocih razmerah, ker "Visevnik je le varn"... pa zares vrhna flanka ni niti pod razno varna.
Tako da za hribe okoli 2 jurja rabis pozimi kar nekaj znanja, ce hoces da si vsaj na priblizno varen. Kar se mene tice je moj nasvet ostani nizje, pojdi na kaksen tecaj, ter pocasi naberi izkusnje in z izkusnjami pocasi dobivas visino. Aja pa ne pozabi na komplet opremo, ker planinci ravno tako potrebujejo lavinsko opremo kot jo tisti ki smucamo (beats me od kje ideja vecine planincev da so dereze in cepin dovolj).

Debela peč, Viševnik spadata med nezahtevne...

Samo trenutno ni za hodit v hribe, ker nastajajo opasti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Kvinta ::

Hodiš pač tam kjer večina hodi in se izogibaš brezpotij oziroma greš tam kjer poleti večkrat greš in da te poti niso orientacijsko zapletene tak vsaj jaz delam pa vse brez lavinske opreme dereze pa dva cepina pa sta pri meni obvezna čeprav pozimi grem samo mogoče 10 vsekupaj.
Lahko greš na Peco recimo al pa Velika Baba tud ni nekaj zahtevno al pa Sleme pa recimo Rombon tud pešpotka do vrha pa še spiš lahko fajn v tistih bunkerjih v živo skalo vklesanih :D
A.C.A.B

sunshine403 ::

Invictus je izjavil:

ebela peč, Viševnik spadata med nezahtevne...

Samo trenutno ni za hodit v hribe, ker nastajajo opasti...

Ja Visevnik je zares ce gledas zgolj tehnicno hojo ali smucanje navaden sprehod... konec koncev sem bil gor verjetno veckrat s tekaskimi smucmi kot pa s turnimi. Ampak moj point je bil bolj glede "zahtevnosti" v smislu ocene nevarnosti plazov, kjer pa kar se mene tice ni niti priblizno tako hudo varen, kot ga ljudje jemljejo.

Invictus ::

Spremljaš GRS objave glede plazov, pa ni panike...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Kvinta ::

Mogoče tebi ko so ti Deacathlon cene boljše.
A.C.A.B

sunshine403 ::

Invictus je izjavil:

Spremljaš GRS objave glede plazov, pa ni panike...

Če je bilo to mišljeno resno, potem ti toplo priporočam, da se pozimi hribov na daleč izogibaš.

pegasus ::

Dleskovška planota se mi zdi zanimiv teren poleti, tudi pozimi mora biti simpatičen sprehod.

WizzardOfOZ ::

Meni je všeč snežnik. Pozimi in poleti.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Leprechaun ::

Hvala zaenkrat. Sem si nabavil tudi dereze in cepina danes :) , za vsak primer, če bi potreboval. Peca, Dleskovška planota in Raduha mi delujejo kar primerni?
*************************************************************

RockyS ::

Katere dereze če ni skrivnost? Sam tud hodim po Pohorju v MB pa postaja monotono. Zdaj razmišljam, da bi se vozil do Belvija in da bi mi to bila izhodiščna točka.

vicks ::

En oseben nasvet nič slabo misleč: Ne se izpostavljat težkim turam po zimi če nimaš izkušenj. Tudi dereze in cepin, se ne uporabljata kar tako kot se na prvi pogled zdi. Priporočam ti če želiš 2tisočake osvajati, da to začneš poleti. Tudi kondicijo seveda potrebuješ in veliko je odvisno tudi od vremena sploh na takih ali še višjih višinah, tudi poleti, ko se lahko v trenutku napravi k nevihti.

Kakšna tromeja je mogoče OK za pozimi, tamar, krnica, mogoče ciprnik ali mojčin dom na vitrancu, mogoče proti vršiču iz doline, planina zajamniki, planina uskovnica, viševnik tudi za neizkušene odsvetujem pozimi oziroma v današnjih razmerah, planina jezero iz planine blata ali do dednega polja, mogoče do prvega martuljškega slapova, tudi lepe pohode imaš po ˝dolinah˝ gorenjske...
Kar se tiče ostalih hribov pa imaš recimo Lisca, Kum, Hum, Bohor, Gospodična oz. trdinov vrh,...Nevem iz kje si in za kam bi se odločil, vsekakor pa srečno v teh razmerah :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vicks ()

Leprechaun ::

RockyS je izjavil:

Katere dereze če ni skrivnost? Sam tud hodim po Pohorju v MB pa postaja monotono. Zdaj razmišljam, da bi se vozil do Belvija in da bi mi to bila izhodiščna točka.


Te sem nabavil. Pohorje sem prehodil že iz vseh mogočih smeri in bi se tudi pozimi prilegla kakšna nova izkušnja.
https://www.iglusport.si/g10-wide
*************************************************************

Leprechaun ::

vicks je izjavil:

En oseben nasvet nič slabo misleč: Ne se izpostavljat težkim turam po zimi če nimaš izkušenj. Tudi dereze in cepin, se ne uporabljata kar tako kot se na prvi pogled zdi. Priporočam ti če želiš 2tisočake osvajati, da to začneš poleti. Tudi kondicijo seveda potrebuješ in veliko je odvisno tudi od vremena sploh na takih ali še višjih višinah, tudi poleti, ko se lahko v trenutku napravi k nevihti.

Kakšna tromeja je mogoče OK za pozimi, tamar, krnica, mogoče ciprnik ali mojčin dom na vitrancu, mogoče proti vršiču iz doline, planina zajamniki, planina uskovnica, viševnik tudi za neizkušene odsvetujem pozimi oziroma v današnjih razmerah, planina jezero iz planine blata ali do dednega polja, mogoče do prvega martuljškega slapova, tudi lepe pohode imaš po ˝dolinah˝ gorenjske...
Kar se tiče ostalih hribov pa imaš recimo Lisca, Kum, Hum, Bohor, Gospodična oz. trdinov vrh,...Nevem iz kje si in za kam bi se odločil, vsekakor pa srečno v teh razmerah :)


Saj razumem, ampak je potrebno tudi izkušnje nekje pridobiti. Načeloma sem v dobri kondiciji, poletni vzponi mi ne predstavljajo nobenih težav, tudi Škrlatica in Razor letos poleti. Hvala za predloge.
*************************************************************

vicks ::

Leprechaun je izjavil:

vicks je izjavil:

En oseben nasvet nič slabo misleč: Ne se izpostavljat težkim turam po zimi če nimaš izkušenj. Tudi dereze in cepin, se ne uporabljata kar tako kot se na prvi pogled zdi. Priporočam ti če želiš 2tisočake osvajati, da to začneš poleti. Tudi kondicijo seveda potrebuješ in veliko je odvisno tudi od vremena sploh na takih ali še višjih višinah, tudi poleti, ko se lahko v trenutku napravi k nevihti.

Kakšna tromeja je mogoče OK za pozimi, tamar, krnica, mogoče ciprnik ali mojčin dom na vitrancu, mogoče proti vršiču iz doline, planina zajamniki, planina uskovnica, viševnik tudi za neizkušene odsvetujem pozimi oziroma v današnjih razmerah, planina jezero iz planine blata ali do dednega polja, mogoče do prvega martuljškega slapova, tudi lepe pohode imaš po ˝dolinah˝ gorenjske...
Kar se tiče ostalih hribov pa imaš recimo Lisca, Kum, Hum, Bohor, Gospodična oz. trdinov vrh,...Nevem iz kje si in za kam bi se odločil, vsekakor pa srečno v teh razmerah :)


Saj razumem, ampak je potrebno tudi izkušnje nekje pridobiti. Načeloma sem v dobri kondiciji, poletni vzponi mi ne predstavljajo nobenih težav, tudi Škrlatica in Razor letos poleti. Hvala za predloge.


Aha...razumem...potem nisi čist nov...Imaš nekaj izkušenj itd, veš kako to gre, mogoče ti bi vseeno predlagal, da bi šel s katerim skupaj...

Kvinta ::

Tu govorite vsi o nekih izkušnjah katere ja so pomembne samo niso neka težka znanost katera se osvoji po več letih ..... ogromno nesreč se zgodi najbolj žalostno pa je to ,da so med njimi na onem svetu tudi najbolj izkušeni.
A.C.A.B

sunshine403 ::

Hoja sam ni problematicna, niti smucanje, sneg in varnost je pa na zalost cisto druga stvar. In ja to je znanost ki je nekateri ne osvojijo nikoli, definitivno pa rabis en lep zalogaj izkusenj in znanja, da znas pravilno oceniti kaj je varno in kaj ne. Kdorkoli trdi drugace je samomorilec, ce ze ne zavesten pa vsaj v podzavesti. To, da se najvec nesrec naredi najbolj izkusenim je pa nekako logicno.... pac cista statistika. Ce gres pozimi v hribe enkrat imas sicer veliko vecjo verjetnost zaradi nepoznavanja stvari, da se ti kaj naredi, ampak statisticno imas pa veliko manjso moznost da se ti bo ravno v tistem enem izletu nekaj naredilo, kot pa jo ima nekdo, ki ima vsako zimo 100+dni na snegu.

llc ::

@sunshine403 Hoja JE problematična. Na pamet bi rekel, da je pri nas precej več nesreč pri hoji (zdrsi zaradi neuporabe oz. nepravilne uporabe derez in cepina), kot zaradi snega oz. plazov.

@Leprechaun Pojdi na kakšen tečaj varne hoje v zimskih razmerah, kjer te bojo naučili osnov gibanja v zimskih razmerah in pravilne uporabe rekvizitov. Potem pa treniraj ustavljanje s cepinom, da ti pride v kri.
Najdi si družbo. V hribe se pozimi ne hodi sam. Tele dereze na paščke znajo biti malo zoprne, ko jih daš ene parkrat gor/dol in paščki zmrznejo, ti hitro zanohta. IMHO bi bile boljše polavtomatske/avtomatske (seveda z ustreznimi gojzarji).

sunshine403 ::

@llc se strinjam, ampak to se da dokaj hitro nauciti. Za to res ne rabis leta in leta ucenja. Definitivno se pa strinjam, da ne das prvic derez gor in gres na kaksno tricky pobocje.

Invictus ::

Saj se ve, katera so tricky območja. Tja pač ne rineš.

Če imaš pa željo po zimskih vzponih (dereze, cepin, varovanje) pa pojdi natečaj.

Je pa tudi res, da vsaka gora nad 2000m ni tricky... ;)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Irbis ::

pegasus je izjavil:

Dleskovška planota se mi zdi zanimiv teren poleti, tudi pozimi mora biti simpatičen sprehod.

Je. Ampak imaš tudi tam eni dve spominski plošči za ljudi, ki jih je zasul plaz. Pa poleti tam gledaš in si misliš, a s tegale bregca. Tako da plazov nikakor ni za podcenjevati.

Zdrsov tudi ne. Sem bil zraven v skupini, ko je ena zdrsnila enih 100 m, preden se je na srečo nezavestna ustavila pred še večjo strmino. Pa je bila pot med drevjem, ko si človek misli, da to se pa že takoj ustaviš, pa vidiš, da postaneš kot žogica v fliperju.

Se mi je pa tudi enkrat zgodilo, ko sem bil konec decembra na Kokrškem sedlu, da sta me opoldne dva spraševala, kako daleč je še do Grintovca - oba brez cepina. Na srečo sta se dala prepričati vsaj to, da nekako ne bosta prišla do noči nazaj v dolino. Ker kakšne luči tudi nista imela.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup pohodnih čevljev (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Šport
858226551 (3028) theStranger
»

Kdaj in kako na Triglav? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14837612 (8864) PunkDude
»

Klasične dereze, letni mehki gojzarji

Oddelek: Šport
255488 (1463) theStranger
»

Snežnik v začetku decembra?

Oddelek: Šport
395117 (3589) seminal

Več podobnih tem