» »

Klasične dereze, letni mehki gojzarji

Klasične dereze, letni mehki gojzarji

jalovec09 ::

Kupujem dereze za zimske vzpone, slišal sem, da so klasične dereze primerne za vsako obutev, ima kdo izkušnje, če res pašejo na vsak planinski čevelj.
Trde gojzarje, le te bi moral kupiti nove, ki pa stanejo 250 evrov, ampak poleti bom tudi rabil dereze, ki pa imam raje obute navadne mehke gojzarje (stali so okoli 150 evrov).

Invictus ::

Moraš najprej povedat kaj so zate klasične dereze (4, 6, 8, 10 ali 12 zob).

Klasične dereze, ki se jih natakne, so primerne samo za čevlje z nastavki spredaj in zadaj (enako kot pri smučarskih čevljih). Obstajajo sicer variante, ki se zavežejo, ampak niso tako stabilne kot prve. Lahko se tisnamejo, če je teren bolj neraven in jih nisi ravno dobro zavezal. Zoprna stvar če je ledeno ;).

Na vsak čevelj pašejo pohodne dereze (običajno 4 - 6 zob). Predvidevam da rabiš te. Pa še tu ne pašejo na vsak čevelj, saj je odvisno od vertikalnega loka čevlja. Včasih je premalo prostora da bi dereze spravil med peto in sprednjim delom čevlja. V glavnem, s sabo vzemi čevlje, ko jih boš kupoval.

Seveda je pa spet odvisno kaj si ti predstavljaš pod zimski vzpon ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jalovec09 ::

10 ali 12 zobne dereze me zanimajo.

energetik ::

Invictus, klasične dereze z 12 zobmi pašejo kamorkoli. Ti opisuješ avtomatske dereze, za katere pa potrebuješ trden podplat z zarezami za pritrditev.
Klasične dereze so take:


Lahko si jih pritrdiš na boso nogo, če hočeš. Dobro pa je imeti malo trši podplat in višje gojzarje, da se ne zvijajo.
Poleg tega se jim štela dolžina, tako da res pašejo praktično na vsak gojzar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

jalovec09 ::

Tele rdeče so iz Iglu sporta.

energetik ::

Verjetno jih prodajajo še kje drugje kot v Igluju, se ti ne zdi? Tele so od Campa, samo kot primer.

mikic007 ::

Prodajajo jih povsod, se pa moras vprasati, kaj bos z njimi pocel. Npr. ze za zimski vzpon na Triglav so lahko prenerodne, ker ce je led tezko zabijas, lezejo ven ipd. Obcutek je bistveno slabsi. Jaz sem najprej kombiniral tako, ko mi je nekdo unicil dereze pa nisem vec nic razmisljal, kupil sem zimski gojzar in avtomatske. Neprimerno boljse.

V vsakem primeru, dobro premisli, da ne meces denarja v nekaj, kar bos zaradi drugacne uporabe kasneje postavil v kot. Poleti si mislil za snezisca ali za visokogorske vzpone v zahodnih alpah?

Invictus ::

Saj sem omenil dereze, ki jih navežeš. Ampak če ima letni gojzar in bo nataknil te dereze, mu ne bodo lepo sedle. Poleg tega če ne bo plezal po kakih strmih grapah, ne rabi sprednjih dveh zob. Sta pri hoji samo v napoto.

Drugače pa z letnimi gojzarji pozimi nimaš kaj početi v gorah. So premehki. Pomagaj nam pri definiciji zimskih vzponov, pa ti bomo povedali. Drugače bo težka. Prodajalec ti bo pač prodal najdražjo stvar :D. Mogoče pa sploh ne rabiš takih derez (10 - 12 zob).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

lobo_feroz ::

Jst uporabljam podobno kombinacijo. Srednje trde gojzarje (Alpina Tibet) in klasične 12-zobe dereze (kot zgoraj na sliki). Se še kar v redu obnese, ampak za kakšne daljše strme vzpone bi imel najbrž manj musklfibra v mečah s tršim zimskim gojzarjem.
Če imaš mehkejše gojzarje, pazi tudi, da ti ne bodo jermenčki preveč stiskali noge.
Nujno probaj s svojimi gojzarji preden kupiš.

Upam, da imaš tudi cepin in da znaš oboje uporabljati.

Invictus ::

Jaz za turno smuko uporabljam turne pancarje + avtomatske dereze. Ampak rabil sem jih pa do sedaj ene 3x. Večinoma je brez derez bolj varno kot z njimi, sploh s temi 12-zobimi. Se je treba navadit hodit. Kot je omenil lobo, s cepinom.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jalovec09 ::

Dereze in cepin morajo biti, saj tako pravjo.

Zgodovina sprememb…

kalko ::

Lani decembra je imela GRS zastonj delavnico o varni zimski hoji v gore. Če bodo imeli tudi letos, priporočam, da greš najprej tja, kjer boš iz prve roke izvedel, kaj rabiš in še pomembnejše - naučili te bodo, kako se hodi z derezami in varuje s cepinom.

jalovec09 ::

GRS imam na facebook-u, če bodo objavili se bom javil. Osnovno hojo, držo in uporabo cepina imam.

Zgodovina sprememb…

mikic007 ::

Naceloma je tako, da dereze samo s cepinom, ampak vcasih v praksi veliko bolj pase s palicami (trd leden sneg, hkrati pa ne pretirana naklonina, brez posebne nevarnosti npr.).

Najbolje se pa naucis uporabljat dereze, ce jih imas skoz na nogah pri lahkih vzponih, pa ce je nujno ali ne, takrat ko ni nevarnosti zdrsa, da se naucis hodit. Gres npr. na Mojstrovko, pa ne po pripravniski ali kaki drugi, ampak navadnem pristopu cez Grebenec (na par delih jih itak rabis) in se previdno navajas. Saj verjetno ze znas hoditi z njimi, ampak vsake nove reci se je treba navadit, se toliko bolj, ce je ta na nogah.

Nikakor ni dobro uporabljati na zacetku derez samo takrat, ko je nujno, ker to pomeni, da se ucis v nevarnih razmerah!

jalovec09 ::

Sem bil popoldne v trgovini in sem probal ene klasične dereze, moji gojzarji ne sedejo čist lepo na dereze, nekaj malega je zadaj odstopnja, preširok čevelj, ampak ko navežem zadeva drži dobro.

Kaj naj naredim?
Mora čevelj res čist sedet na dereze ali ap je vseeno malo odstopanja.

Katere dereze mi priporočate 4-6 zobne.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Kakšno odstopanje, če je preširok čevelj? Potem kvečjemu ne gre v dereze, ker imajo spredaj in zadaj kovinske zavihke. Si naštelal dolžino? Če zavežeš in drži dobro, potem je to to.

Pa ne bluzi z 4-6 zobimi, če hočeš resno hodit pozimi v konkretne hribe se nabavi 12-zobe in pika. Plus obvezna uporaba cepina ter vsako leto praktična vadba ustavljanja s cepinom na nenevarnem terenu. Če samo teoretično veš, kako se ustaviti, ti ne pomaga. To ti mora priti v reflekse, zato je potrebna vaja.

jalovec09 ::

Ti mešaš med klasičnim, polavtomatskim ter avtomatskim derezam.

Klasične 10-12 zobne dereze imajo spredaj in zadaj gumo ter pašček in grejo skoraj na vsak čevelj,
polavtomatske so primerne samo za gojzarje s trdim podplatom in se zapnejo zadaj
Avtomatske so spredaj in zadaj s kovinskim zapenjanjem.

Klasične dereze, tiste, ki sem gledal, zadaj peta ne gre čisto nazaj, ko ap se pašček zaveže pa dobro prime.
Bom šel še kakšne gledat, tele rdeče zgoraj v Iglusport.

Dereze rabim celo leto, tudi julija.

lobo_feroz ::

Klasične dereze, tiste, ki sem gledal, zadaj peta ne gre čisto nazaj, ko ap se pašček zaveže pa dobro prime.

No, isto je pri mojih derezah, pa s tem nisem imel problemov.

Naceloma je tako, da dereze samo s cepinom, ampak vcasih v praksi veliko bolj pase s palicami (trd leden sneg, hkrati pa ne pretirana naklonina, brez posebne nevarnosti npr.).

S tem se pa ne strinjam. Če je dovolj strmo in ledeno, da rabiš dereze, se v primeru padca brez cepina ne boš kar tako ustavil. Če pa derez ne rabiš, je dosti lažje hoditi brez.
Seveda, ko oceniš, da jih boš rabil, jih namontiraš pravočasno in ne v najhujši strmini. Ali pa, kot si napisal, jih lahko uporabljaš po lahkem terenu za trening. Ampak tudi v teh dveh primerih boš imel v rokah cepin.
Pa na čelado ne pozabit.

Plus obvezna uporaba cepina ter vsako leto praktična vadba ustavljanja s cepinom na nenevarnem terenu. Če samo teoretično veš, kako se ustaviti, ti ne pomaga. To ti mora priti v reflekse, zato je potrebna vaja.

+1
Imaš kakšne dobre ideje, kje to potrenirat? Sam sem imel enkrat fajne razmere v krnici med Vrtačo in Palcem.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

lobo_feroz je izjavil:

Imaš kakšne dobre ideje, kje to potrenirat? Sam sem imel enkrat fajne razmere v krnici med Vrtačo in Palcem.
Ah, sej to maš na dosti krajih take razmere. Važna je ena kratka, huda strmina z lepim iztekom. Če se prav spomnim, smo enkrat vadili v Medjem dolu pod Struško. Tudi kakšno smučišče se da uporabit, ker je lepo trda podlaga.
Najtežje se je ustaviti iz položaja, ko drsiš po hrbtu z glavo navzdol po hribu, je kr zaj... >:D

jalovec09 ::

Sem jih nabavil..+ cepin, ampak od iglusporta (omejene zgoraj rdeče) niso pasale čist od kibube pa so...sedaj to opremo bi moral imeti vsak gornik.

bastadu ::

Lahko prosim za obrazložitev zakaj dereze samo s cepinom? Zato da če ti zdrsne da se ustaviš z cepinom in ne z derezami (nevarnost zloma noge)?

psytoma ::

Furbo ::

bastadu je izjavil:

Lahko prosim za obrazložitev zakaj dereze samo s cepinom? Zato da če ti zdrsne da se ustaviš z cepinom in ne z derezami (nevarnost zloma noge)?

Kako bi se pa ti ustavil z derezami, ko že drsiš? Vse kar bi dosegel, bi bil kak preval za dodatne točke. :))
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

videc ::

Če ti spodrsne in že drsiš, se z derezami ne boš ustavil. Če boš zobe derez zapičil v sneg te bo začelo vrteti.
Več lahko izveš na kakšnem tečaju varne hoje v gorah pozimi. Veliko društev jih orgranizira.

bastadu ::

Sem pogledal nekaj YT filmov, sedaj mi je jasno, hvala!

theStranger ::

Pozdrav zanima me kako grejo skupaj alpina tibet ali Alpina ladakh classic gojzarji s klasicnimi derezami in ce je to dovolj varna kombinacija za zimske vzpone? hvala za odgovor :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup pohodnih čevljev (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Šport
858226571 (3048) theStranger
»

Usnjen čevelj problem

Oddelek: Loža
362893 (1995) Unknown_001
»

Dereze

Oddelek: Loža
61386 (1049) Kleemen
»

Snežnik v začetku decembra?

Oddelek: Šport
395117 (3589) seminal

Več podobnih tem