» »

LTE/4G modem z LAN portom kot nadomestek vDSL

LTE/4G modem z LAN portom kot nadomestek vDSL

DePalmo ::

Pozdravljeni,

A je kateri ponudnik v Sloveniji ki omogoča oz. ponuja LTE modem z LAN portom? Če ne, a se lahko kupi drug LTE modem in se ga potem uporablja na naprimer, HOT omrežju? Kateri bi bil primeren in dovolj zanesljiv da bo vedno delal in da ne potrebuje kakšnega posredovanja (ala resetiranje)? Bi bil vesel kakšnega priporočila.

Zadeva je taka. Kolega ima trenutno doma A1 ampak ker internet zelo malo uporablja, bi si rad poiskal cenejšo in bolj varno alternativo. Do sedaj se je že zgodilo (dvakrat) da je strela skurila modem in tudi stensko vtično, a na srečo nič drugega.
Hkrati je pa tudi želja, da bi upravljal toplotno črpalko na daljavo katera se pa poveže na lokalno mrežo preko LAN kabla. Ne vem če obstaja možnost da se bi toplotna črpalka povezala na modem preko WiFija. Notranja enota Orca.

steev ::

Vsak Mikrotik router z usb podpira priklop USB lte modema. Druga varianta je Mikrotik z že vgrajenim LTE modemom, kamor samo vtakneš simko. In bp podpira priklop preko LAN portov.
:|

XS!D3 ::

Vsaj A1, Telemach in Telekom imajo LTE modeme z lanporti. Se pa tudi na bolhi večkrat najde kak rabljen.

starfotr ::

VDSL boš menjal za LTE?

Kupi 2 taka pretvornika in ju daj vmes, pa ti ne bo nič več kurilo opreme na mreži.
https://www.techtrade.si/opticni-pretvo...

Če ti že skuri pretvornik, ti ga samo na eni strani.

SambaShare ::

starfotr je izjavil:

VDSL boš menjal za LTE?

Kupi 2 taka pretvornika in ju daj vmes, pa ti ne bo nič več kurilo opreme na mreži.
https://www.techtrade.si/opticni-pretvo...

Če ti že skuri pretvornik, ti ga samo na eni strani.


Ni treba plačevati zlatarskih cen, tale par se obnese odlično:
https://www.ebay.de/itm/2x-HTB-3100AB-1...

Vuli ::

modem se ugasne med nevihto, če imate v kurcu ozemljitev.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

mzakelj ::

Ti zaključki delajo fenomenalno. Imam komplet speljan v klet s 4 nadstropja bloka, pa še enega kateri gre drugam. Dal sem jih ravno zaradi tega ker je sicer optika, ampak je router bil drag zadaj ...

_Denny_ ::

Sam imam tako urejeno, ker so se mi po ukinitvi Pro Plus kanalov na centralo začeli priklapljati sosedje brez ustreznih zaščit in je vsako leto skurilo vsaj en modem:

Med modem in prvi media converter sem še dal eno poceni ethernet prenapetostno zaščito ter nabavil tono rezervnih diod (P6KE6.8A in M7), da v najslabšem primeru namesto converterja skuri njo in jo popravim sam.

Povezava je modem -> zaščita -> converter 1 -> optični kabel -> converter 2 -> router

Če boš vzel take z RX in TX portoma, pazi, da kable vežeš obratno. Torej RX na TX in TX na RX.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

DePalmo ::

Poanta je da se poišče cenejšo alternativo v primerjavi z mesečno naročnino. In pa ker se menja, da bo še bolj varno. Protinapetostna zaščita je in modem delno preživi udar strele, ampak ga je še vedno potrebno zamenjat.

Želja pa je iti na kakšnega HOT, ker A1 pri njemu ni mogoč ker je na voljo vDSL. Tako da bi bil vesel nasvetov kateri LTE modem ja in katerega ne. Enkrat sem bral da določeni znajo delat težave, ampak ne najdem teme. MikroTik, kolikor sem gledal, so od 100 EUR dalje. To odpade, sem prepričan da so cenejše alternative.

Torej, sam ne bom delal prehoda, oz. sem ga že, rad bi kakšen konkreten predlog za kolega. S punco sva se selila in tukaj xDSL ni mogoč, zato zadnje tri mesece uporabljam izključno LTE preko telefona in zadeva deluje dovolj dobro, povečini še hitreje kot vDSL, kjer sva prej živela!

steev ::

Najcenejsi mikrotik router je okrog 50 eur, in usb lte modem 20-30 eur. Ce je tezko dat 80 eur za dobro opremo, je pa to drug problem.
:|

hojnikb ::

ali pa kupiš lte modem od telemacha za 10e in en poceni router za 20-30e, ki podpira openwrt/usb pa gasa.
#brezpodpisa

beta1 ::

Pa kdo se bo ukvarjal z mikrotikom in USB LTE modemi?

Kupi Fritz LTE modeme ali Huawei B525 / B535. Gor lahko tudi kasneje priklopiš zunanje antene.

S tem, da moreš na B525 obvezno prej updatat firmware 11.230.... ali novejše, ker ti imajo popravljen 4G+ oz. LTE Advanced.

Če mu je HOT dovolj z 200GB paketom. Drugače pa v vednost, da A1 ponoči veliko oddajnikov izklopi ter da nima pravega 4G+ (preveč dominira samo ena frekvenca).

Telekom ima pravi 4G+ (LTE800,1800 in 2600) in samo tukaj pravilno uporablja frekvence hkrati (večji bandwith).

radmannsdorf ::

Jaz že 9 mesecev uporabljam tale ZTE MF253V, ki sem ga kupil pri Hoferju za 50€(20€ dobroimetja).
Je odklenjen in imam noter sim kartico drugega operaterja. 20€ na mesec za 30/8. Nanj imam priklopljen 2x tv, pc, 2 telefona, pametno luč ali dve, pa še VPN v Slo.
LAN porta ne uporabljam, ima ga pa. :)

chort ::

Zadnja 3 leta v uporabi (kot edini link) Mikrotik LtAP mini LTE. Dovolj majhen in enostaven, ima failover med dvema karticama, dela lahko na PoE, in je tudi dovolj odporen, da ga imam na odprtem podstrešju.

starfotr ::

Namesto LTE raje uporabi VDSL od A1, s hitrostjo 20/1. 25 eur na mesec. Bolje kot hot za 15 eur.

mm&r ::

Katerega od teh modemov Mikrotik, ZTE, ...itd bi pa priporočili za tole novo telekomovo 5G zadevo?
Sicer se mi zdi da trenutno delajo še na 2600, a je kdo kaj sprobaval?

starfotr ::

Ali ti 4G ne zadostuje?

5G je trenutno samo šminka in je brez veze mislit na to vsaj še kako leto ali 2.

mm&r ::

starfotr je izjavil:

Ali ti 4G ne zadostuje?


Ideja je, da bi skenslal ostale pakete, ki jih mam, pa bi imel za 26 EUR tko telefonijo kot 300MB spodobnega neta , bi verjetno celo tv delal preko Kodi-ja, pa upload zgleda tud spodoben, sedaj imam ozko grlo pr uploadu.
Pa če že kupujem modem, da ni samo za 1 leto, da ne neha vse delat ko zamenjajo frekvenčno območje.

starfotr ::

Hja, če bi razumel kako delaj9 današnja omrežja, se ne bi sekiral.

Namreč na istih frekvencah lahko še vedno dela 4G in tudi 5G, odvisno katera naprava se poveže gor. Tako, da nič se je boj, da bo samo za 1 leto, še 10+ let bodo furali 4G.

DePalmo ::

Vsem se zelo lepo zahvaljujem za konkretne predloge! Bom poslal temo dalje, da kolega preuči kaj bo storil.

starfotr je izjavil:

Namesto LTE raje uporabi VDSL od A1, s hitrostjo 20/1. 25 eur na mesec. Bolje kot hot za 15 eur.

Želja je da se gre stran od vDSL in na LTE. Če imaš ti raje vDSL, potem izvoli. Pri nas je vDSL DO 10/1, v realnosti okoli 8/0.6. LTE zmaga kar se tiče hitrosti in odzivnosti, in ja 200 GB bo vrh glave dovolj. Drugače pa ima preko Telemacha Največ paket, tako da podatkov nebo zmanjkalo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 ima nov hibridni modem (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
38583143 (28907) simnov
»

LTE backup internet

Oddelek: Omrežja in internet
5796 (706) tomazic89
»

T-2 ali A1 za internet doma?

Oddelek: Omrežja in internet
4013356 (5552) crypto0
»

LTE router z DMZ na glavni Mikrotik router?

Oddelek: Omrežja in internet
242216 (1411) brez-imenko
»

LTE Router

Oddelek: Omrežja in internet
91967 (1235) chort

Več podobnih tem