» »

1 gbe vs 2.5gbe vs 5gbe vs 10gbe

1 gbe vs 2.5gbe vs 5gbe vs 10gbe

alexribic ::

zdravo,
imam eno vprašanje, ali je npr za 2.5GbE priključek enak, kot je npr pri gigabitni liniji? RJ45?? (UTP kabel npr. cat7).....nimam switcha doma (imam optiko) , in le ruter......al je kak drugačen priključek?

torej lahko standarden utp kabel, ki sem ga uporabljal na npr. PCju/laptopu id. vštekam tudi v 2.5gbe priključek? al je ta ožji manjši? na slikah mi zgleda ozji.....ker vem da je bil za telefonske linije manjši prikljucek in nisi mogel prikljuciti tam Up kabla. (zgolj za ponazoritev sem dal primer).
hvala

aleksander10 ::

Na kratko ja. Več spodaj.
2.5GBASE-T and 5GBASE-T @ Wikipedia
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

PrimoZ_ ::

2.5Gbit je zares zanimiv standard in zares škoda, da se tako počasi prijemlje.
!0Gbit baker ali optika se mi zdi overkill za doma, medtem kot 2.5Gbit lepo teče tudi na trenutih cat5e kablih, ki so v steni že 12 let.

Zimonem ::

Ma gleda se 10gbe pa rabljeno opremo 2.5 in 5 gbe nista ne tič ne miš.

hojnikb ::

hudič je, če maš cat5 in dolge kable, potem 10gbit ze ni vec viable.
#brezpodpisa

PrimoZ_ ::

2.5 je ~290MB/s proti ~120MB/s, kar precej opazna razlika za kopiranje z/na nas.
2.5Gbit kartice se nove dobi za 14€ in teče po obstoječih kablih, nekatere nove matične plate pridejo že s tem, NAS-i tudi.

Vse kar manjka so switchi/routerji. Sej nekaj jih je, ampak tu je dejansko najšibkejša točka.

hojnikb ::

yup, switchi so problem ta moment. V skrajni sili si nardiš nek poceni x86 based router in nasibas par teh poceni pcie kart noter.
#brezpodpisa

PrimoZ_ ::

Zame bo 10Gbe za domačo rabo smiselen, ko bo cena na port za optiko tako nizka kot je sedaj za baker.
Pa še potem mi ostane izziv menjave vsega kablovja, ki žal ni vso po ceveh.

hojnikb ::

evo nek poceni kombo za doma
https://www.aliexpress.com/item/4001153...

pa

https://geizhals.eu/asrock-j3355m-90-mx...

vseskup zmečeš v nek slick looking case in je to to. Mas 1x gigabit (za net) in 3x 2.5g za nas pa kak pc ali dva. Ostalo pa sfuraš preko kakega giga switcha.
Not pretty, sam je pa pocen in bi delal.
#brezpodpisa

hojnikb ::

evo se en case, k bi slo to vse not
https://geizhals.eu/lc-power-lc-1402mi-...

manjka sam se nek majhen ssd pa ram in je to to.
#brezpodpisa

Zimonem ::

hojnikb je izjavil:

hudič je, če maš cat5 in dolge kable, potem 10gbit ze ni vec viable.

Doma greš redko prek 50m. Če je kabel kolikor toliko validen spumpa čez. Je pa trenutno ceneje z optiko ker rabljene switche na baker hitro pokupijo. V letu dveh bo 10gbe povsem normalna reč v bajti. Centri so itak že šaltali na višje hitrosti.

alexribic ::

torej če imam NAS, ki ma 2.5gbe, v domači mreži in kable cat7. bo prenos delal po gigabitni liniji?? in ta kabel cat7 bom lahko vstekal v NAS? in za to ne potrebujem switcha??? znotraj mreze bo pač delovalo po gigabitni mrezi namesto po 2.5, sem vse pravilno razumel??

PS: koliko je vazen "seznam" kompatibilnih diskov za NAS. 16TB ene znamke je kompatibilen 16TB druge pa ni, je pa 12TB...a to je 4TB razlike kar je precej...

Zgodovina sprememb…

Vesoljc ::

alexribic je izjavil:

torej če imam NAS, ki ma 2.5gbe, v domači mreži in kable cat7. bo prenos delal po gigabitni liniji?? in ta kabel cat7 bom lahko vstekal v NAS? in za to ne potrebujem switcha??? znotraj mreze bo pač delovalo po gigabitni mrezi namesto po 2.5, sem vse pravilno razumel??


naprave na omrezju se sinhronizirajo na najvisjo mozno hitrost, ki jo lahko spravijo cez. ce imas pc z 1g mrezno, switch katerega hitrost je max 1g, ter nas, ki ima notr 2.5g mrezno, bo povezava od pc do switcha 1g, od switcha do nasa pa tud samo 1g, ker je switch omejitev. ce hoces imeti 2.5g povsod, potem pac vsi elementi mreze potrebujejo take specifikacije. tako kot so drugi napisali, 2.5g mrezna ni problem, je zelo poceni, problem so switchi. 2 portni alpa celo 5 portni se sicer dobi v rangu 100-150e, 8port pa je ze domena 350e+ (to je ze v biti 10g switch). kabli (cat5,6,7) so vsi ok za 1g in 2.5g mreze, na krajsih razdaljah pa delujejo tudi 5g in 10g. vsi ethernet kabli (5,6,7) imajo klasicni rj45 prikljucek.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

XS!D3 ::

- Cat5 zadostuje za 10/100Mb/s na 100m
- Cat5e za 1/2.5/5Gb/s na 100m
- Cat6 za 10GbE do 33 oziroma 55m
- Cat6a za 10GbE do 100m

Na res kratkih razdaljah in s kvalitetnim ter dobro zaključenim kablom, pa spraviš kaj več tudi na nižji kategoriji (recimo 1Gb/s na Cat5 ali 10GbE na Cat5e, čeprav po standardu je to no-go).

_Sajmon_ ::

Naj me kdo popravi, če se motim: recimo da hočem dostop do nas-a dvignit na 2.5GBe. Ker v pc-ja (intel nuc) ne morem dat pcie kartico, rabim torej neko usb kartico, pa potem en 2.5 router (recimo QNAP QSW-1105-5T) in NAS, ki podpira 2.5gbe. Internet (1gbe sklepam, ne manj) povežem na router in gor priklopim še pc, nas in pa wifi ruter (ki je seveda samo 1gbe). A tako dobim med pc-jem in NAS-om 2.5gbe povezavo? Itak mi je samo to važno.

tiborrr ::

Tako je, Sajmon, rabiš le USB3.0 2.5/5GbE adapter, ki pa niso najcenejši in ustrezen switch (ne router) - tale od QNAPa ustreza.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v UTP kablih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14125270 (2493) bbbbbb2015
»

2,5G ethernet Doma (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
528400 (5068) Argonavt
»

Prerezan UTP kabel

Oddelek: Omrežja in internet
111300 (741) PARTyZAN
»

UTP klešče (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7611337 (8103) gumby
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813244 (8034) XS!D3

Več podobnih tem