» »

Nasvet pri domači mreži

Nasvet pri domači mreži

«
1
2

AndrejGX ::

Sedaj imam mojo mrežo postavljeno na tak način....
https://ibb.co/PDmRgHW
In sicer v Siolov modem pride optika iz njega gredo 4x UTP in sicer 3x za TV in 1x za LAN. UTP za LAN gre v TP-Link (router). TP-Link skrbi za en namizni računalnik in par wifi naprav, ter LAN povezavo v drugo hišo. V drugi hiši je DIR-600 (access point), kateri služi za en namizni PC in kar nekaj WiFi naprav. Problem je da mi DIR-600 ne pokrije celega stanovanja.

Zanima me:
- baje je siolov modem v bridge načinu. Mi lahko kdo po domače pove kaj to pomeni ? Ter kako to preverim ?
- DIR-600 mi ne vleče po celem nadstropju ker je na skrajnem delu hiše. Kot opcijo vidim menjavo DIR-600 za kaj drugega, kaj svetujete ? Mogoče še en TP-Link Archer C7 AC1750 v AP načinu ?
- ali bi za DIR-600 lahko priklopil na primer še dodatni access point ?

Ali imate kakšno drugo uporabno idejo ?

Poldi112 ::

Bridge način pomeni, da se obnaša kot switch in ne kot router. Če je res v bridge načinu, bo imel router, ki je priklopljen nanj, zunanji IP na WAN interface-u. Če ni, bo pa delal NAT, tako da bo router za njim na WAN dobil privat IP.

Lahko dodaš še en access point, konkretnih predlogov pa nimam.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Vesoljc ::

lahko do nove/druge lokacije potegnes utp kabel?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

SeMiNeSanja ::

Vesoljc je izjavil:

lahko do nove/druge lokacije potegnes utp kabel?

Zakaj pa bi rabil vleči še enega?
DIR-600 ima 4 LAN porte, kateri so predvidoma povezani v bridge.
Če je priključen na tipični način, je trenutno kabel vključen v enega od LAN portov.
V drugega od LAN portov vtakneš nov UTP kabel in ga napelješ tja, kjer je kritično slab signal in tam priključiš nanj še en accesspoint ali router konfiguriran kot accesspoint.

Eni bi sicer mešetarili z Range-Extenderji, Repeaterji in/ali prenosom preko električnega omrežja - a na koncu ga ni čez dobri stari UTP.

Edino kar bi jaz naredil, če bi nabavil nov router, ki naj bi služil kot 'switch' - izbral bi enega, ki ima gigabitne porte in tega postavil na mesto DIR-600, ki ima le 10/100 porte. DIR-600 pa na mesto, ki ima slabo pokritje.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

Za boljše pokrivanje predlagam uporabo Ubiquiti AP.

AndrejGX ::

Odvisno od kje misliš, ali od TP-linka ali od D-Linka. Skoraj lažje bi ga od D-Linka, ni pa nemogoče tudi od TP-Linka. D-link je v mansardnem stanovanju tako da imam podstreho frej...

Vesoljc ::

misljeno je bilo od trenutne lokacije kjer je dir600. in ja, dir600 na novo lokacijo, na njeno mesto pa en gigaport AP
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

AndrejGX ::

Ali bi bil nakup še enega Archer C7 AC1750 OK ?
Ali rajši kaj drugega ?

Han ::

Archer C6, nastavljen kot AP, bi lahko zadoščal namesto zastarelega DIR-600. Po potrebi dodaš še enega v drugo sobo, kjer je najslabši signal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

mzakelj ::

starfotr je izjavil:

Za boljše pokrivanje predlagam uporabo Ubiquiti AP.


Se pridružujem. To je najboljš oprema za tak dnar ...

SeMiNeSanja ::

mzakelj je izjavil:

starfotr je izjavil:

Za boljše pokrivanje predlagam uporabo Ubiquiti AP.


Se pridružujem. To je najboljš oprema za tak dnar ...

Kateri Ubiquiti AP ima gigabitni passthrough port? Za kakšen denar?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

XS!D3 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

mzakelj je izjavil:

starfotr je izjavil:

Za boljše pokrivanje predlagam uporabo Ubiquiti AP.


Se pridružujem. To je najboljš oprema za tak dnar ...

Kateri Ubiquiti AP ima gigabitni passthrough port? Za kakšen denar?

UAP-AC-PRO ima 2 giga porta in lahko 1 uporabiš za passthrough če hočeš. In-wall varjante imajo ponavadi še 2 dodatna porta za passthorugh. Recimo UAP-AC-IW za cca 100€.

Drugače je pa AC Lite več dovolj, če ne rabiš passthroughja. To je pač AP in svojo nalogo opravlja super.

SeMiNeSanja ::

XS!D3 je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

mzakelj je izjavil:

starfotr je izjavil:

Za boljše pokrivanje predlagam uporabo Ubiquiti AP.


Se pridružujem. To je najboljš oprema za tak dnar ...

Kateri Ubiquiti AP ima gigabitni passthrough port? Za kakšen denar?

UAP-AC-PRO ima 2 giga porta in lahko 1 uporabiš za passthrough če hočeš. In-wall varjante imajo ponavadi še 2 dodatna porta za passthorugh. Recimo UAP-AC-IW za cca 100€.

Drugače je pa AC Lite več dovolj, če ne rabiš passthroughja. To je pač AP in svojo nalogo opravlja super.

Ampak dajte še 1x razmisliti, kaj je bilo vprašanje, ki je bilo zastavljeno za domačo nalogo!

OP ima ubožni DIR-600, ki premore zgolj 100Mbps porte v primarnem delu zgradbe B. Ker signal od tu ne seže do slepega čreva te zgradbe, želi zadevo nekoliko izboljšati.

Predlog vas Ubiquiti-jašev je:
a) vrzi proč DIR-600 in postavi Ubiquiti
ali
b) potegni kabel do slepega čreva in tam postavi Ubiquiti AP

Pri tem pa niste pomislili na nesorazmerno slaboten DIR-600 z 100Mbps porti, ki bo za vedno igral ozko grlo v tem konceptu

ZATO sem namerno provociral in vprašal, kateri Ubiquiti ima passthrough port, da bi lahko v primarnem delu zgradbe nadomestil DIR-600, tako da bi se lahko tega preselilo v slepo črevo zgradbe.

Pri tem pa samo z passthrough portom v primernem delu še vedno nisi veliko naredil, ker si pokvaril obstoječo možnost, da še kakšno napravo priključiš preko kabla - možnost, ki jo OP sedaj ima, po vašem scenariju pa bi se moral od nje posloviti.

Skratka, če bi bil učitelj, vsaj dvema učencema nebi rekel "sedi pet"!

Bodi še tako navdušen nad določeno rešitvijo - ta ni vedno odgovor za vse in vsakogar. Karkoli pa že svetuješ, nekako naj nebi s tem povzročil nižjo uporabnost/funkcionalnost celotne zgodbe.

ČE bi na primarni lokaciji zgradbe B dodatno postavil še 4-portni switch, bi se funkcionalnost nekje približala trenutni - vendar vprašanje, če je ta zgodba potem že cenovno smiselna (najmanj +20€ ?), pa še ena dodatna škatla se potem valja naokoli in lovi prah - po nepotrebnem, če vzamemo kot alternativo poceni router z gigabitnimi porti?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

XS!D3 ::

Nisem predlagal nobene rešitve, samo odgovoril na tvoje vprašanje glede passthrough porta ;)

SeMiNeSanja ::

XS!D3 je izjavil:

Nisem predlagal nobene rešitve, samo odgovoril na tvoje vprašanje glede passthrough porta ;)

Sta pa to pred teboj naredila dva 'učenca'..... (tistima je tudi veljala provokacija s passtrough portom - pa nisem prepričan, da sta jo razumela)
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

Glej, če bi bilo po moje, bi vse staro vrgel ven in inštaliral vse od UI ali pa Mikrotik ali pa kombinacijo.

Med bajtami bi dal tudi optiko.

Za rešit en problemček je pa dovolj en UI AP.

Velika večina folka ne rabi več od 100 M.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

Glej, če bi bilo po moje, bi vse staro vrgel ven in inštaliral vse od UI ali pa Mikrotik ali pa kombinacijo.

Med bajtami bi dal tudi optiko.

Za rešit en problemček je pa dovolj en UI AP.

Velika večina folka ne rabi več od 100 M.

Če imaš neomejeno denarja, bi priporočil, da vržeš tudi vse UI in mikrotike proč in jih nadomestiš z nečem 'malo resnejšim'.

Ker pa je govora o domačih uporabnikih in večnem pomanjkanju denarja, se potem običajno gleda na največ učinka za najmanj denarja. Zgolj 'znamke' pa še zdaleč niso garant za to, da boš to tudi dosegel, ne glede na to, za katero 'low-cost znamko' se gre.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

AndrejGX ::

Bom kar se enega Archer C7 kupil pa da vidim ce bo kaj bolje. V primeru da ne bo, bom dir-600 vlekel na drug konec stanovanja. Bi pa bila tudi opcija da ga pustim na podstrehi. Kako se obnese zadeva na podstrehi, kjer je pozimi do -5 in poleti do dobrih 50.

Vesoljc ::

kupi se mal izolacije :)
a do obstojecega kabla prides na podstrehi? ga lahko spustis kje drugje dol, bolj na sredi stanovanja, pa tam postavis ali stari ali novi AP?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Furbo ::

SeMiNeSanja je izjavil:

ZATO sem namerno provociral in vprašal, kateri Ubiquiti ima passthrough port, da bi lahko v primarnem delu zgradbe nadomestil DIR-600, tako da bi se lahko tega preselilo v slepo črevo zgradbe.

Res se ti ne sanja.
Vprašaš neko specifično vprašanje glede HW in nato iz tega izpelješ celo zgodbo. Krneki.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

SeMiNeSanja ::

Furbo je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

ZATO sem namerno provociral in vprašal, kateri Ubiquiti ima passthrough port, da bi lahko v primarnem delu zgradbe nadomestil DIR-600, tako da bi se lahko tega preselilo v slepo črevo zgradbe.

Res se ti ne sanja.
Vprašaš neko specifično vprašanje glede HW in nato iz tega izpelješ celo zgodbo. Krneki.

Kaj vraga se pa TI vtikaš v temo, ko pojma nimaš, za kaj se je šlo?

AndrejGX je izjavil:

Bom kar se enega Archer C7 kupil pa da vidim ce bo kaj bolje. V primeru da ne bo, bom dir-600 vlekel na drug konec stanovanja. Bi pa bila tudi opcija da ga pustim na podstrehi. Kako se obnese zadeva na podstrehi, kjer je pozimi do -5 in poleti do dobrih 50.

-5 še ne bo hujši problem.
+50 pa mu zna bistveno skrajšati življenjsko dobo.

Obstajajo naprave, ki so delane tudi za temp. +50, vendar so večinoma v višjem cenovnem razredu. Neredko so toliko dražje, da kjer dan ali dva izpada nista problematična, tudi tvegaš z kakšnim DIR in podobno cenejšo napravo - ob tem, da vzameš v zakup, da bo naprava najbrž 'plesala le eno poletje' (ceneje kupiti vsako leto novo, kot tako z 'garantiranim' delovanjem v teh pogojih).

Zavijati napravo v izolacijo pa je lahko dvorezen meč - lahko se tudi sama greje in potrebuje določen pretok zraka - sicer se bo stalno pregrevala, posledično pa tudi nezanesljivo delovala.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Daj ne sanjaj. UI ali Mikrotik je dovolj dobra in poceni roba za doma. Medtem, ko WG je povsem drug segment in za par 100 eur ne dobiš nič konkretnega. Primerjaš hruške z jabuki.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

Daj ne sanjaj. UI ali Mikrotik je dovolj dobra in poceni roba za doma. Medtem, ko WG je povsem drug segment in za par 100 eur ne dobiš nič konkretnega. Primerjaš hruške z jabuki.

Nak... Ubiquiti accesspointi so BUSINESS segment, ravno tako Mikrotik.

Če to kdo potem doma uporablja, pa je druga zgodba.

Če te malo mede pri Ubiquiti, ker v bistvi sploh nimajo 'home' segmenta v ponudbi, pa pojdi pogledat na TP-Link strani. Oni namreč imajo 'home segment' - venda njihov ekvivalent (kopijo?) Ubiquiti-ja najdeš pod Business področjem!

Sploh pa....kaj je že bila poanta? Mislim, da si nekaj vsiljeval, ne da bi dobro premislil, kaj in zakaj. Samo zato, ker je Ubiquiti 'boljši' od povprečne 'home' krame, to še ne pomeni, da ga moraš čisto povsod riniti kot najboljšo rešitev. Če se pa že greš, pa lahko gremo še malo višje... dražje gre vedno (ni pa zato nujno, da bo tudi boljše). Če nič drugega, ti lahko Ubiquiti AP prodam po 10kratniku redne cene...če že velja 'dražje je boljše'...
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

XS!D3 ::

Poanta uporabe Ubiquiti opreme za domačo uporabo je vsaj za večino nas, vrjetno ravno to, da dobiš malo bolj resno (kao enterprise) opremo, ki preverjeno deluje stabilno in ima dobro podporo, za podoben denar kot sicer consumer grade igračke. Seveda imaš lahko doma tudi mnogo dražjo ompremo (se najde tudi kakšen ki jo dejansko ima), ampak je vseeno razlika, če namesto TP-Linka za 60€ vzameš Ubiquiti AP za 80-100€, ali pa če domov privlečeš Ruckus/Cisco/Aruba/you-name-it AP za 1000€. Vseeno mislim, da je tistih 80€ po APju sprejemljiva cena za dosti več ljudi (vključno z mano) kot pa 1k €. Konec koncu imaš ljudi, ki kupujejo Linksyse za 200+€. Pa če že hočeš se tudi managed switch od Ubq dobi za 30€.

Je pa seveda lahko kompleten Ubiquiti setup relativno drag za nezahtevnega uporabnika, konec koncu vse skupaj rahlo izgubi smisel če nimaš controllerja.

Glavni problem Mikrotika za povprečnega uporabnika je pa itak bolj kompleksnost konfiguracije kot pa cena, ampak tu sem itak mnenja, da za wifi obstajajo boljše rešitve.

Furbo ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Kaj vraga se pa TI vtikaš v temo, ko pojma nimaš, za kaj se je šlo?

Temo spremljam in vem zakaj se gre. Na vsak način bi rad zmagal v nečem, kar ni tekma in polagaš folku besede v usta.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

SeMiNeSanja ::

Furbo je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Kaj vraga se pa TI vtikaš v temo, ko pojma nimaš, za kaj se je šlo?

Temo spremljam in vem zakaj se gre. Na vsak način bi rad zmagal v nečem, kar ni tekma in polagaš folku besede v usta.

OP je vprašal, kaj je najboljša REŠITEV zanj.

Nekateri pa ste to takoj pograbili kot reklamo za Ubiquiti, ki ga rinete kot "univerzalno zdravilo za vse bolezni".

Če bo OP-u zadeva potem kaj bolje delovala ali ne, pa potem že ni več vaš problem - glavno, da ste povedali, da je Ubiquiti najboljše, takoj po izumu Nutelle.

Tako nabijenje prepotentnih brihtnežev smo še ne tako zelo dolgo nazaj poslušali za Mikrotik. Zdaj se zgodba ponavlja, samo da drugi akterji promovirajo Ubiquiti.

Ravno zato sem namerno dal v primerjavo TP-Link EAP linijo, ki je praktično kopija Ubiquitija, samo za še malo manj denarja - pa lepo spregledate zadevo, ker niti pod razno nebi zdaj hoteli ugibati, če je morda še kaj drugega lahko primerljivo.

Vseeno - na koncu pod črto, je OP potreboval predlog REŠITVE - vi ste pa to zlorabili za nekritično reklamiranje določenega PROIZVODA, kateri sam za sebe še zdaleč ne garantira REŠITEV težav, ki jih ima OP.

Potem se greste pa še nekaj kregat, ko se vam s prstom zažuga.....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Furbo ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Ravno zato sem namerno dal v primerjavo TP-Link EAP linijo, ki je praktično kopija Ubiquitija, samo za še malo manj denarja - pa lepo spregledate zadevo, ker niti pod razno nebi zdaj hoteli ugibati, če je morda še kaj drugega lahko primerljivo.

Vseeno - na koncu pod črto, je OP potreboval predlog REŠITVE - vi ste pa to zlorabili za nekritično reklamiranje določenega PROIZVODA, kateri sam za sebe še zdaleč ne garantira REŠITEV težav, ki jih ima OP.

Potem se greste pa še nekaj kregat, ko se vam s prstom zažuga.....

Aha, ti pa torej garantiraš, da je tisti TP link zdravilo za vse?

Ker vsaka kopija popularnega produkta, ki je instaliran v milijonskih številkah, je pač povsem isto dobra in bo še leta in leta imela podporo ane?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

SeMiNeSanja ::

Furbo je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Ravno zato sem namerno dal v primerjavo TP-Link EAP linijo, ki je praktično kopija Ubiquitija, samo za še malo manj denarja - pa lepo spregledate zadevo, ker niti pod razno nebi zdaj hoteli ugibati, če je morda še kaj drugega lahko primerljivo.

Vseeno - na koncu pod črto, je OP potreboval predlog REŠITVE - vi ste pa to zlorabili za nekritično reklamiranje določenega PROIZVODA, kateri sam za sebe še zdaleč ne garantira REŠITEV težav, ki jih ima OP.

Potem se greste pa še nekaj kregat, ko se vam s prstom zažuga.....

Aha, ti pa torej garantiraš, da je tisti TP link zdravilo za vse?

Ker vsaka kopija popularnega produkta, ki je instaliran v milijonskih številkah, je pač povsem isto dobra in bo še leta in leta imela podporo ane?

Torej le nisi prebral za kaj se je pri TEŽAVI in želeni REŠITVI šlo.
In to kljub temu, da se ti je še enkrat ponovilo celo zgodbo, skupaj z razlago.

Več ignorance si pa res teško predstavljam.

Torej če povzamem: po vaše ni važno kaj je problem - glavno je, da se kupi Ubiquiti (ni važno kaj) in problem bo 'rešen'.
Tako se je včasih promoviralo Mikrotik.

Nikoli nisem trdil da bi bilo karkoli narobe u Mikrotikom ali Ubiquiti. Tudi sam sem že marsikomu svetoval obe rešitvi - ampak za boga milega ne brez kakršnegakoli kriterija kdaj in zakaj!

TP-Link varianta pa se bo morala še izkazati, ker im bistveno krajšo kilometrino in posledično razmeroma malo uporabnikov, ki bi lahko poročali o (ne)zadovoljstvu, prednostih ali slabostih te rešitve.

Po drugi strani pa je Ubiquiti tudi deloma precenjen, ker poleg 'core' funkcionalnosti, ki deluje solidno, v proizvod tlačijo številne povsem neuporabne ali celo nedelujoče 'dodatne funkcionalnosti'. Uporabniški vmesnik prikazuje nešteto enih parametrov - ki pa so v praksi presneto neuporabni za kakršnokoli diagnostiko. Izgledajo pa izredno cool, ko jih kažeš nekomu, ki se mu ne sanja, za kaj se gre. WAU efekt, da misliš, da imaš raketo.... v resnici pa dejansko poganjaš nekaj čisto 'zemeljskega'. Kar sicer solidno deluje (v določenih okvirih) - ni pa noben poseben presežek. Vendar pri tej ceni večina resnih uporabnikov gre bolj po sistemu 'podarjenemu konju se ne gleda na zobe'.

Toda ne se potem čuditi, če nek TP-Link (in jutri morda še kdo?) posvoji isti koncept in prične ponujati konkurenčne rešitve v tem razredu - za še boljšo ceno.

Po drugi strani pa je potem tudi res, da je presneto teško nekomu razložiti, zakaj bi hotel imeti Accesspoint za 500 ali še več €, če je kvazi 'ves svet' zadovoljen z nekimi Qubiquiti in podobnimi accesspointi, ki stanejo manj kot 200€.
Tu se potem prične vprašanje, ali se ti gre zgolj za povezljivost, ali potrebuješ še kaj več od tega.
Ubiquiti npr. ima 'application control'. Pogledaš zadevo od blizu, pa ugotoviš, da se gre zgolj nekako za grobo tipizacijo (ne vem točno koliko kategorij poznajo - vsekakor jih ni veliko) - da bi si na osnovi tega lahko pomagal pri QoS.
V primerjavi s tem nek WatchGuard accesspoint z 'Secure WiFi' naročnino loči med 1300+ aplikacijami in to tudi tako, da lahko neželene blokiraš.

Pa je to samo ena od primerjav, katerih je še nešteto. Seveda se kot home-user s tem ne srečuješ in tudi ne boš dajal take 'nore zneske' za golo povezljivost. Popolnoma druga zgodba pa je z 'profesionalci', ki pa bi morali poznati te razlike med različnimi kategorijami rešitev - pa jih tudi ne!
Večina 'osvoji' eno rešitev in potem ne gledajo več ne levo ne desno. Ko vsaj potem nebi trdili, da je tista 'njihova' rešitev edina 'uporabna' ali ima najboljši price/performance - če sploh ne vedo, kakšen 'performance' nudijo druge rešitve (pri čemer 'performance' ni zgolj povezljivost!).
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

Lahko bi vedel, da na WiFi ni nobene prioritete prometa, kot je na primer na mobilni mreži.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

Lahko bi vedel, da na WiFi ni nobene prioritete prometa, kot je na primer na mobilni mreži.

'lahko bi vedel'....da je vsak AP priključen na mrežni kabel, kjer se še kako lahko prioretizira in blokira različne vrste prometa.

Torej...kaj je point? Je treba vpiti "Ubiquiti über Alles"? E, pa ne bom!

Sem lepo razložil, kako jaz pozicioniram Ubiquiti in boš moral priti s kakšnimi bolj konkretnimi argumenti kakot 'lahko bi vedel', da bom spremenil mnenje.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

mzakelj ::

Jaz razmišljam tako : nimam toliko dnarja da bi poceni kupova. Zato imam vso omrežno opremo od Mikrotika in kar je wifi od ubiqiti. Pa imam 4 tv-je ( dva gresta čez antene drugam ), giga link. Enkrat sem postavil in nisem še nikoli tikal. Nastavil in zadeva deluje... Se pa spomnim linksysov in podobnih igrač. Tudi TP-linka imam za pol omare in odajam kolegom te routerje za pivo ko kateri potrebuje... No ene par jih je tudi že šlo na mikrotik.

XS!D3 ::

@SeMiNeSanja pozabljaš, da večina nas tu za razliko od tebe ne prodaja čisto nič, le delimo lastne izkušnje z opremo in dejstvo je, da se pač Ubiquiti za zmerno ceno marsikomu dobro obenese za domačo uporabo (predvsem boljše kot razne consumer grade igrače, ki niso bistveno cenejše) in zato tudi priporoča dalje. Meni je največ vredno to, da sem zadevo postavil in sploh ne vem da obstaja, ker enostavno deluje, tako kot od nje pričakujem, poleg tega pa redno dobiva posodobitve.

Nihče ne trdi, da je über alles za povsod in vsakogar in da ni boljše rešitve. So pa boljše rešitve večinoma za velikostni razred dražje in o njih za domačo uporabo pač ne razmišljamo. Pa realno mi kar se WiFija tiče pri Ubiquiti čisto nič resnega ne moti ali manjka, me je par marsikaj motilo pri cenejši opremi. Po drugi strani sem na Mikrotiku za switching/routing predvsem zaradi cene, čeprav me marsikdaj znervira s svojimi omejitvami in kakšnim čudnim bugom. Ampak spet karkoli bolj resnega košta mnogo (pre)več, kar je ceneje, se pa več ali manj obense še slabše.

Tudi čisto možno, da je prej omenjena TP-Linkova serija enako dobra ali celo boljša, ampak enostavno z njo jaz osebno, pa vrjetno še marsikdo tu, ki je predlagal Ubq, nima izkušenj in je pač ne more priporočat. Če pa dlje časa uporabljaš Ubiquiti in TP-Link, bomo pa seveda veseli objektivne primerjave.

SeMiNeSanja ::

XS!D3 je izjavil:

@SeMiNeSanja pozabljaš, ......

TLDR

Kaj je narobe z vami?

BISTVO moje jeze se je nanašalo na to, da je OP iskal optimalno REŠITEV - vletavali pa so bedaki, ki niso ponujali REŠITEV temveč reklamirali PROIZVOD - ne da bi jih zanimalo, ali bo ta OP-u rešil problem ali ne!

Vaše reklamiranje Ubiquitija v prevodu izgleda tako:

V: Kupujem avto - kaj predlagate?
O: BMW!

V: Guma mi je spustila, kaj predlagate?
O: Kupi novega BMW!

V: Katerega vulkanizerja priporočate?
O: Kupi novega BMW - bodo že letne gume gor!

TO je tisto kar me spravlja v bes!
Ne zanima vas kaj je problem, ker 'rešitev' že kar poznate....

Potem pa še pametujete.....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

secops ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Furbo je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Ravno zato sem namerno dal v primerjavo TP-Link EAP linijo, ki je praktično kopija Ubiquitija, samo za še malo manj denarja - pa lepo spregledate zadevo, ker niti pod razno nebi zdaj hoteli ugibati, če je morda še kaj drugega lahko primerljivo.

Vseeno - na koncu pod črto, je OP potreboval predlog REŠITVE - vi ste pa to zlorabili za nekritično reklamiranje določenega PROIZVODA, kateri sam za sebe še zdaleč ne garantira REŠITEV težav, ki jih ima OP.

Potem se greste pa še nekaj kregat, ko se vam s prstom zažuga.....

Aha, ti pa torej garantiraš, da je tisti TP link zdravilo za vse?

Ker vsaka kopija popularnega produkta, ki je instaliran v milijonskih številkah, je pač povsem isto dobra in bo še leta in leta imela podporo ane?

Torej le nisi prebral za kaj se je pri TEŽAVI in želeni REŠITVI šlo.
In to kljub temu, da se ti je še enkrat ponovilo celo zgodbo, skupaj z razlago.

Več ignorance si pa res teško predstavljam.

Torej če povzamem: po vaše ni važno kaj je problem - glavno je, da se kupi Ubiquiti (ni važno kaj) in problem bo 'rešen'.
Tako se je včasih promoviralo Mikrotik.

Nikoli nisem trdil da bi bilo karkoli narobe u Mikrotikom ali Ubiquiti. Tudi sam sem že marsikomu svetoval obe rešitvi - ampak za boga milega ne brez kakršnegakoli kriterija kdaj in zakaj!

TP-Link varianta pa se bo morala še izkazati, ker im bistveno krajšo kilometrino in posledično razmeroma malo uporabnikov, ki bi lahko poročali o (ne)zadovoljstvu, prednostih ali slabostih te rešitve.

Po drugi strani pa je Ubiquiti tudi deloma precenjen, ker poleg 'core' funkcionalnosti, ki deluje solidno, v proizvod tlačijo številne povsem neuporabne ali celo nedelujoče 'dodatne funkcionalnosti'. Uporabniški vmesnik prikazuje nešteto enih parametrov - ki pa so v praksi presneto neuporabni za kakršnokoli diagnostiko. Izgledajo pa izredno cool, ko jih kažeš nekomu, ki se mu ne sanja, za kaj se gre. WAU efekt, da misliš, da imaš raketo.... v resnici pa dejansko poganjaš nekaj čisto 'zemeljskega'. Kar sicer solidno deluje (v določenih okvirih) - ni pa noben poseben presežek. Vendar pri tej ceni večina resnih uporabnikov gre bolj po sistemu 'podarjenemu konju se ne gleda na zobe'.

Toda ne se potem čuditi, če nek TP-Link (in jutri morda še kdo?) posvoji isti koncept in prične ponujati konkurenčne rešitve v tem razredu - za še boljšo ceno.

Po drugi strani pa je potem tudi res, da je presneto teško nekomu razložiti, zakaj bi hotel imeti Accesspoint za 500 ali še več €, če je kvazi 'ves svet' zadovoljen z nekimi Qubiquiti in podobnimi accesspointi, ki stanejo manj kot 200€.
Tu se potem prične vprašanje, ali se ti gre zgolj za povezljivost, ali potrebuješ še kaj več od tega.
Ubiquiti npr. ima 'application control'. Pogledaš zadevo od blizu, pa ugotoviš, da se gre zgolj nekako za grobo tipizacijo (ne vem točno koliko kategorij poznajo - vsekakor jih ni veliko) - da bi si na osnovi tega lahko pomagal pri QoS.
V primerjavi s tem nek WatchGuard accesspoint z 'Secure WiFi' naročnino loči med 1300+ aplikacijami in to tudi tako, da lahko neželene blokiraš.

Pa je to samo ena od primerjav, katerih je še nešteto. Seveda se kot home-user s tem ne srečuješ in tudi ne boš dajal take 'nore zneske' za golo povezljivost. Popolnoma druga zgodba pa je z 'profesionalci', ki pa bi morali poznati te razlike med različnimi kategorijami rešitev - pa jih tudi ne!
Večina 'osvoji' eno rešitev in potem ne gledajo več ne levo ne desno. Ko vsaj potem nebi trdili, da je tista 'njihova' rešitev edina 'uporabna' ali ima najboljši price/performance - če sploh ne vedo, kakšen 'performance' nudijo druge rešitve (pri čemer 'performance' ni zgolj povezljivost!).


Stranki pushas opremo, ki jo proizvaja partnersko podjetje. To opremo dobro poznaš, ostalo pa toliko, da lahko zagovarjaš zakaj je tvoja boljša. Tudi če bi bilo realno bolje vzeti opremo nekega drugega proizvajalca, tega ne poveš naglas, ker potem potegneš manj oz. nič provizije. Na koncu nima veze koliko aplikacij lahko določena oprema prepozna, ampak to katero opremo je stranka kupila.

SeMiNeSanja ::

secops je izjavil:


Stranki pushas opremo, ki jo proizvaja partnersko podjetje. To opremo dobro poznaš, ostalo pa toliko, da lahko zagovarjaš zakaj je tvoja boljša. Tudi če bi bilo realno bolje vzeti opremo nekega drugega proizvajalca, tega ne poveš naglas, ker potem potegneš manj oz. nič provizije. Na koncu nima veze koliko aplikacij lahko določena oprema prepozna, ampak to katero opremo je stranka kupila.

Kateri distributer ti ne bo dal popust za nadaljno prodajo, če (še) nisi 'pogodbeni partner'?

Tvoja razlaga gre bolj v smeri, da je distributer kralj, kupec pa 'žrtev'.

Tudi če je svet še tako orientiran k dobičku, nekako ne gre, da kupcu dodeliš vlogo žrtve, ki jo je treba obrati za vsako ceno - tudi če ji vsiliš rešitev, za katero se zavedaš, da niti slučajno ni primerna:

V: kaj priporočate za razvoz gnoja po njivi?
O: Ti prodam BMW!

--------------

In ŠE ENKRAT ponavljam: prvotno vprašanje se NI glasilo "kateri accesspoint priporočate"

Zato so vsakršne diskusije o kakovosti, priljubljenosti, cenenosti enih ali drugih accesspointov (in priporočila teh) čisti fail in ignoriranje OP-a.

Čemu? So določene osebe plačane za tovrstno reklamiranje?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

V: iščem AP, ki bi mi pokril bajto.

O od SMNS: WG za več keur je profi roba, ki jo ponudim vsakemu, ki da kaj nase in hoče kakovosten proizvod.

Glej, strinjam se s tabo, da so profi rešitve potrebne. Marsikje se ne zavedajo, da SOHO proizvodi nimajo kaj iskat v resnih organizacijah.

Vendar v 95 % se tule pogovarjamo o tem kako narediti dobro pokritost v bloku/hiši/med dvemi objekti/vrtu. Ne pa v hudo nadzorovanem objektu, kot je banka, državni zbor ali (vojaška) varnostno obveščevalna služba.

Wifi nima prioritete, kot jo ima mobilna mreža, kjer imaš PPDR in podobno. Kar je zakaj, je zadaj, sam radio pa ne omogoča nobene prioritete.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

V: iščem AP, ki bi mi pokril bajto.

O od SMNS: WG za več keur je profi roba, ki jo ponudim vsakemu, ki da kaj nase in hoče kakovosten proizvod.

Glej, strinjam se s tabo, da so profi rešitve potrebne. Marsikje se ne zavedajo, da SOHO proizvodi nimajo kaj iskat v resnih organizacijah.

Vendar v 95 % se tule pogovarjamo o tem kako narediti dobro pokritost v bloku/hiši/med dvemi objekti/vrtu. Ne pa v hudo nadzorovanem objektu, kot je banka, državni zbor ali (vojaška) varnostno obveščevalna služba.

Wifi nima prioritete, kot jo ima mobilna mreža, kjer imaš PPDR in podobno. Kar je zakaj, je zadaj, sam radio pa ne omogoča nobene prioritete.

WatchGuard AP sem ti omenil izključno zaradi tega, ker si TI začel srat z Ubiquiti, po sistemu 'saj se da še dražje'!

Tako si zagledan v tisti Ubiquiti, da te ne briga kaj OP ima in kaj potrebuje. Glavno da gre kupiti Ubiquiti.

In ti mu potem JAMČIŠ, da bo imal odlično pokritje po CELI BAJTI, če bo na vrhu dal en Ubiquiti AP? Koga nateguješ?

Na koncu bo OP kupil tisti jebeni AP in mu stvar še vedno ne bo delovala kot treba.

Po tvojem 'predlogu' OP ostane brez UTP portov, na katere bi lahko kaj obesil. Klet pa bo še vedno imel brez signala. Dejansko bi bil na slabšem kot prej.

Ampak to tebi ni mar. Glavno da si nardedil reklamo za Ubiquiti.
Ampak če hočeš, da gremo v absurde na škodo OP-a, lahko predlagam tudi accesspoint za 1200€ ni ga vraga da nebi dela vsaj toliko 'dobro' kot Ubiquiti.

Skratka smo še vedno pri tem, da za razvažanje gnoja svetuješ nakup BMW-ja.
Jaz pa sem ironično dodal, da lahko vzameš tudi Maibacha!

Če si pa preveč glup da bi razumel za kaj se gre, potem pa ne vem kaj se sploh oglašaš. Pa prosim ob tvojih prispevkih zraven pripiši, da se gre za oglasno sporočilo!
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

Jaz ne živim od prodaje mrežne opreme, v nasprotju s tabo.

hojnikb ::

Kupiš še enga archerja, na oba flešneš openwrt in maš čist spodobn setup za doma, brez da bi dal celo goro keša za nepotrebno opremo.
Lol, kakšen Ubiquiti/mikrotik neki...

Btw, kako je sedaj narejena povezava od tplinka do 600ke? Wifi ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

esel ::

Bom kar sem postavil svoje vprašanje, ker se dosti omenja ubiquiti oprema.
Omenit moram, da se sam skoraj nič ne spoznam na networking.
Doma mi je nekaj časa ležal en neuporabljen nanostation m5 (od prejšnega providerja) in nisem vedel za kaj bi ga uporabil. Po prebiranju te teme pa sem pomislil, da bi ga uporabil kot acces point v otroški sobi v kateri sem do sedaj za ojačanje slabega wifi signala iz modema v60u uporabljaj tisti poceni xiaomi extender, ki seveda deluje bolj za silo. Ns m5 sem postavil v bridge mode kot acces point in izgleda, da deluje super, zato bi sedaj povlekel v otroško sobo utp kabel in gor priklopil to napravo. Zanima ali je sploh smiselna uporaba take opreme za notranje prostore, ali naj raje to zadevo prodam in kupim namenski ap.

starfotr ::

Bolj poceni ne boš prišel skozi. Prodal je ne boš za kak pameten denar, zato je bolje, da jo uporabljaš, če dela po pričakovanjih in zadovolji tvoje potrebe.

AndrejGX ::

hojnikb je izjavil:

Kupiš še enga archerja, na oba flešneš openwrt in maš čist spodobn setup za doma, brez da bi dal celo goro keša za nepotrebno opremo.
Lol, kakšen Ubiquiti/mikrotik neki...

Btw, kako je sedaj narejena povezava od tplinka do 600ke? Wifi ?

DIR600 je prikloplen preko UTPja.

hojnikb ::

Potem je all good. Ne kompliciraj, kupi se enga tplinka in fleshaj openwrt. Set it and forget it (do naslednjih fw updejtov :))
#brezpodpisa

AndrejGX ::

V čem je fora flashanja na openwrt.
Je nujno potrebno ?
Prednosti oz. slabosti.

xandros ::

OpenWrt ni nujno potreben.
+ namescanje paketov (web server, wireguard,udpxy,....)
+ VLAN tag
+ naprednejse funkcije (qos,...)
- upgrade velikokrat povozi pakete, nastavitve,... primer 19.07.1 na 19.07.2

hojnikb ::

>- upgrade velikokrat povozi pakete, nastavitve,... primer 19.07.1 na 19.07.2

Tole defenitivno ni res. Naredu updejt par tedno nazaj in je blo vse tko kot mora bit. Še najbolj težavn je bil upgrejd iz 18.x na 19 pri atheros routerjih.

AndrejGX je izjavil:

V čem je fora flashanja na openwrt.
Je nujno potrebno ?
Prednosti oz. slabosti.


Največja prednost, če si uizi uporabnik? Up to date router. Proizvajalci radi pozabijo na svoje stare modele in ti tako ostane stara verzija z znanimi ranljivostmi. Openwrt se konstatno posodablja in razn res podhranjenih routerjov (beri manj k 32MB rama) imajo vsi podporo.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

xandros ::

>- upgrade velikokrat povozi pakete, nastavitve,... primer 19.07.1 na 19.07.2

>>Tole defenitivno ni res
lahko ponovim na vsaj dveh routerjih za wireguard paket za 19.07
ne pomaga niti restore iz backup nastavitev
prav tako za 15+ verzije za par stvari(sqm,qos,collectd,...)

ni vedno, se zgodi, in je full tecno...
za domaco uporabo bo pa ok, posebej kar je omenjeno v tej temi

SeMiNeSanja ::

AndrejGX je izjavil:

V čem je fora flashanja na openwrt.
Je nujno potrebno ?
Prednosti oz. slabosti.

NI NUJNO potrebno.

Če ne veš zakaj bi to počel, bi to celo odsvetoval.

Kasneje, če 'zrasteš' in se še kaj naučiš ter potrebuješ funkcionalnosti, ki jih zdaj ni v originalnem firmware-u, potem pa ajde..daj flashat.

Tisti fancy 3rdparty firmware ne bo kaj dosti koristil, če bo router deloval zgolj kot switch+accesspoint. Zato po mojem mnenju tudi nima smisla komplicirat življenja z flashanjem.


Druga zgodba bi bila, če bi bil to primarni router na vhodu z ISP modema. Tam bi ti dejansko lahko precej prav prišla dodatna funkcionalnost - če bi z njo znal upravljati. V nasprotnem primeru pa je tudi originalni firmware dovolj dober za prvo silo (dokler se ga še kaj posodablja).

Ravno tako bi bila druga zgodba, če 'fancy firmware' omogoča več SSID-jev na različnih VLAN-ih.
Tuda tudi to je le omejeno uporabno, če tisti centralni 'vstopni' router ne podpira VLAN-ov. Tako potem ne moreš kreirati Guest-WiFi in/ali IoT-WiFi, ki bi bila izolirana od ostalega omrežja.

Stvari so lahko enostavne, lahko pa jih narediš tudi kompleksnejše - a se to ne mudi. Začni z preprosto varianto, potem boš pa že videl, kako zahteven boš postal čez čas.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

AndrejGX ::

Še eno vprašanje....
Sedaj še nisem nič spreminjal, ker čakam AP.
Se mi pa na enem prenosniku zelo pogosto (tudi večkrat na dan) zgodi da izgubi wifi povezavo....
https://ibb.co/yhpR0FZ
Potem mi drugega ne preostane kot dejansko prekiniti povezavo na prenosniku in ponovno vzpostaviti.
Ostale naprave kar sem zasledil delajo med tem časom normalno.
Gre pa za HP Probook.

AndrejGX ::

Spet...
https://ibb.co/C7DqH5Z
Ko zaženem wifiinfo tool potem ko sem že brez signala na prenosniku....
https://ibb.co/0KtSLxT

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejGX ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4123 124 125 126 )

Oddelek: Kaj kupiti
62881177395 (3470) Daniel
»

WIFI - extender vs. AP vs. mesh

Oddelek: Omrežja in internet
275103 (4198) link_up
»

WIFI extend

Oddelek: Kaj kupiti
242517 (1587) OK.d
»

Kvaliteten domači router

Oddelek: Kaj kupiti
284193 (2748) blackbfm
»

Kateri High-End Router za domačo rabo?

Oddelek: Kaj kupiti
4911634 (8735) OldSkul

Več podobnih tem