» »

Vse električne naprave v flatu "tresejo" - statična elektrika

Vse električne naprave v flatu "tresejo" - statična elektrika

krenpac ::

Iz vseh kovinskih delov el. naprav v flatu tolče statična elektrika - in to kr fajn (me kr strese). Televizija, antena, hladilnik, račnalnik, polnilec, namizna luč... ni da ni. To kr preskakuje statična elektrika. Ena zadeva se mi je že uničila - me je streslo in je naprava tkoj crknla. V čem je težava? Nekje je očitno neka napaka al zakaj me vse naprave v flatu tresejo? Kaj bi to lahko bilo?

Utk ::

Ugasni vse varovalke in pokliči, ne vem, morda peka? Dokler še lahko...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

dxx ::

Pokliči elektricarja. Naj naredi meritve, nekaj te heca ozemljitev, kar pa je lahko smrtonosno.

Aston_11 ::

krenpac je izjavil:

Iz vseh kovinskih delov el. naprav v flatu tolče statična elektrika - in to kr fajn (me kr strese). Televizija, antena, hladilnik, račnalnik, polnilec, namizna luč... ni da ni. To kr preskakuje statična elektrika. Ena zadeva se mi je že uničila - me je streslo in je naprava tkoj crknla. V čem je težava? Nekje je očitno neka napaka al zakaj me vse naprave v flatu tresejo? Kaj bi to lahko bilo?

Štrom ti prebiva na maso, masa pa ni ozemljena,.... verjetno bo kdo riknu ali pa zasvetu, če pek ne bo pravočasno prišel....

fuck_it_ ::

krenpac je izjavil:

Iz vseh kovinskih delov el. naprav v flatu tolče statična elektrika - in to kr fajn (me kr strese). Televizija, antena, hladilnik, račnalnik, polnilec, namizna luč... ni da ni. To kr preskakuje statična elektrika. Ena zadeva se mi je že uničila - me je streslo in je naprava tkoj crknla. V čem je težava? Nekje je očitno neka napaka al zakaj me vse naprave v flatu tresejo? Kaj bi to lahko bilo?


kliči električarja preden koga ubije ko se bo dotaknil kake naprave...recimo štedilnika, pralnega stroja ali pa celo šel pod tuš.


Drugače pa vsaj hodi po stanovanju z žarnico v ustih da bo vsaj lepo zasvetilo ko se dotakneš česa. :P
Ne to ni statična elektrika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fuck_it_ ()

Daliborg ::

Da nimaš kakšnega volnenega puloverja na sebi? Saj le praviš da je statična elektrika. :)

Ampak ok, če verjameš da je nekaj glede ozemljitve nam povej koliko časa trese? Ste pred kratkim vgrajevali kako novo električno napravo na omrežje? Se je v bloku izvajalo kakšne meritve ali je kdo prenavljal stanovanje?
In ja kot so ti že svetovali izklopi čimprej varovalke in pokliči nekoga ki ve kaj dela, še prej pa vprašaj sosede če pri njim tudi kaj trese, namreč lahko da bodo skupni stroški.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

FrRoSt ::

TAKOJ izklopi varovalke do prihoda električarja!! ;((
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

fuck_it_ ::

Daliborg je izjavil:

Da nimaš kakšnega volnenega puloverja na sebi? Saj le praviš da je statična elektrika. :)

Ampak ok, če verjameš da je nekaj glede ozemljitve nam povej koliko časa trese? Ste pred kratkim vgrajevali kako novo električno napravo na omrežje? Se je v bloku izvajalo kakšne meritve ali je kdo prenavljal stanovanje?
In ja kot so ti že svetovali izklopi čimprej varovalke in pokliči nekoga ki ve kaj dela, še prej pa vprašaj sosede če pri njim tudi kaj trese, namreč lahko da bodo skupni stroški.
lp.



Tip je rekel da se je dotaknil ene naprave, njega je streslo napravo pa skurilo. Kak volnen pulover misliš da je imel oblečen?!

Takoj izklopi vse.

Če drugega ne je zelo možno da se ti je naredil električni oblok nekje (stopljene električne žice) in je zaradi tega nevarnost da kaj zagori, če že ne bo koga streslo. Sploh če niste nič spreminjali na omrežju in se vam je ta napaka kar nenadoma pojavila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fuck_it_ ()

IL_DIAVOLO ::

Kolko stara napeljava?

krenpac ::

Izklop trenutno ne pride v upoštev. Bom pa kontaktiru štromarja za par dni. Upam, da me do takrat ne pobere. Drugače sem se pa v flat pred kratkim vselil, tko da ne vem od kdaj so že tele težave. Sam jim imam pa že od začetka.

IL_DIAVOLO je izjavil:

Kolko stara napeljava?


Po moje precej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krenpac ()

matobeli ::

Če si v najemu je to strošek najemodajalca, kot kritično zadevo lahko pokličeš tud upravnika (če imate), lahko da boš prej na vrsti.

IL_DIAVOLO ::

Ce je vec kot 50 let , je to znak za alarm. Ko smo prenavljali, smo videli to izolacijo iz tekstila 8-O

matobeli ::

Ponavad sicer kakšna stara naprava trese, če je kakšen sumljiv (pralni stroj, skrinja...) porabnik samo tega odklopi pa boš videl. Aja, pa ne preiskušat z roko, pomoje bi že preiskuševalec toka kaj pokazal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

fikus_ ::

Čisto možno, da je nekje prekinjena ozemljitev, za kar do sedaj nisi vedel, ker ni kakšen električen aparat prebiljal.

Čimprej poišči kakšnega elektrkarja, da ti uredi napeljavo in najde el. aparat, ki prebija.

Daliborg ::

fuck_it_ je izjavil:

Daliborg je izjavil:

Da nimaš kakšnega volnenega puloverja na sebi? Saj le praviš da je statična elektrika. :)

Ampak ok, če verjameš da je nekaj glede ozemljitve nam povej koliko časa trese? Ste pred kratkim vgrajevali kako novo električno napravo na omrežje? Se je v bloku izvajalo kakšne meritve ali je kdo prenavljal stanovanje?
In ja kot so ti že svetovali izklopi čimprej varovalke in pokliči nekoga ki ve kaj dela, še prej pa vprašaj sosede če pri njim tudi kaj trese, namreč lahko da bodo skupni stroški.
lp.



Tip je rekel da se je dotaknil ene naprave, njega je streslo napravo pa skurilo. Kak volnen pulover misliš da je imel oblečen?!

Takoj izklopi vse.

Če drugega ne je zelo možno da se ti je naredil električni oblok nekje (stopljene električne žice) in je zaradi tega nevarnost da kaj zagori, če že ne bo koga streslo. Sploh če niste nič spreminjali na omrežju in se vam je ta napaka kar nenadoma pojavila.


Kje pa je napisal za kakšno napravo gre? A ti misliš da so antistatične vreče v katerm hranimo elektroniko za okras? Sem tudi sam že uničil "napravo" z "statično elektriko".
Za kakšno napravo ti pa verjeno ne rabim povedati, ker imaš očitno kristalno kroglo.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

floyd1 ::

Star blok, stara napeljava... Lahko, da je bilo prej narejeno ničenje in je nekdo ob menjavi vtičnic na to malo "pozabil". Sem že doživel to in enkrat celo pri (kao) profesionalcu... No, vsaj zaračunal mi je za ta svoj zajeb :|.

Če vsaj malo veš, kaj delaš... Izklopi (odvij) varovalko za eno od vtičnic, preveri s preizkuševalcem, če je taprava, vzami jo narazen in poglej, kako je povezana. Če do nje prideta le dve žici, mora biti faza na vtičnici posebej, nula in zemlja pa sta povezani. Če ni tako, lahko fajn treeeeese.

telexdell ::

Opis dogajanja ustreza prekinitvi nule v eni od vtičnic ali stalnem porabniku. Predlagal bi, da izključiš vse porabnike iz vtičnic. Če bo nehalo trest potem je kriva vtičnica in ne fiksno priključeni porabniki. Če še trese odvij varovalke za štedilnik in preveri, in če še trese odvij varovalko za bojler in če še... Če boš našel porabnik potem imej tisto varovalko zunaj do prihoda električarja. Če pa je elektrika po odklopu vseh porabnikov iz vtičnic izginila potem postopoma priklapljaj nazaj porabnike in preverjaj, dokler ne najdeš okvarjene vtičnice. Pa, ni ti treba izklapljati posameznih porabnikov na podaljških ampak le tiste vtikače, kateri so v vtičnicah na steni.
Vsekakor pa od lastnika zahtevaj, da čim prej organizira pregled elektro instalacij in odpravi življenjsko nevarno stanje.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

floyd1 je izjavil:

Star blok, stara napeljava... Lahko, da je bilo prej narejeno ničenje in je nekdo ob menjavi vtičnic na to malo "pozabil". Sem že doživel to in enkrat celo pri (kao) profesionalcu... No, vsaj zaračunal mi je za ta svoj zajeb :|.

Če vsaj malo veš, kaj delaš... Izklopi (odvij) varovalko za eno od vtičnic, preveri s preizkuševalcem, če je taprava, vzami jo narazen in poglej, kako je povezana. Če do nje prideta le dve žici, mora biti faza na vtičnici posebej, nula in zemlja pa sta povezani. Če ni tako, lahko fajn treeeeese.

Ni najbolj prav. Če nista povezani nula in zemlja, kakršno je stanje v vseh instalacijah mlajših od 30 let, nič ne trese. Trese lahko takrat, ko je nevtralni vodnik povezan na kontakt, kjer bi moral biti zaščitni vodnik in se zaradi nekega vzroka nevtralni vodnik prekine. Potem pač steče tok ipreko faznega vodnika in skozi porabnik do ozemljitvenega kontakta od tam pa preko kovinskih delov v zemljo (ali drugo vtičnico, katera je vezana enako).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

ogromnokrat je kakšna naprava takšna, na kateri te malo 'trese', oz čutiš malo elektrike, sploh če imaš poškodovano kožo ali na tisto mesto nasloniš rano. zaradi tega še nobeden ni umrl. ni pa prijetno, ker se samo čudiš kako lahko recimo na ohišje pranega stroja pride štrom...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

IL_DIAVOLO ::

Pa kaj je z vami, to ne sme nič trest. Sem navajen stare bajte in nekih pomanjkljivosti, ampak to ni normalno.

Kaka zarnica lahko utripne, pa ven lahko vrze elektriko ob priklopu kakega velikega porabnika, ampak ne sme biti nevarno za uporabnika. To je nek hud zajeb in jaz osebno ne bi bil dolgo tam.

vrtn4r ::

Tisti, ki pisete da to ni nic takega, si se enkrat preberite tale izsek:

Ena zadeva se mi je že uničila - me je streslo in je naprava tkoj crknla


Pray for OP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vrtn4r ()

Furbo ::

A si kaj vrtal, zabijal kake žeblje za slike, prerival kake električne naprave.. malo premisli, da pol štromarju veš kaj povedati.

Morda celo kako zavarovanje krije tako zadevo in ti pošljejo mojstra.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

showsover ::

Fazenprifer zraven nosit in uporabljat preden se kakšnega kovinskega ohišja dotakneš, ne hecam se.
Še boljše multimeter, da lahko sploh zmeriš tok in napetost... :-)
Pa električarja naročit čimprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

bbbbbb2015 ::

krenpac je izjavil:

Iz vseh kovinskih delov el. naprav v flatu tolče statična elektrika - in to kr fajn (me kr strese). Televizija, antena, hladilnik, račnalnik, polnilec, namizna luč... ni da ni. To kr preskakuje statična elektrika. Ena zadeva se mi je že uničila - me je streslo in je naprava tkoj crknla. V čem je težava? Nekje je očitno neka napaka al zakaj me vse naprave v flatu tresejo? Kaj bi to lahko bilo?


Pretiravaš ali trolaš.

Tu je eden odgovor bil blizu, samo dejansko nobeden ni pravi.

Izmenična elektrika rahlo trese, če je ozemljitev prekinjena ali slaba. Ampak trese recimo notranjost pralnega stroja. Televizija,z ohišjem iz plastike ne bo tresla. Vsaka naprava, ki ima nekje oznako "kvadrat v kvadratu", ki ne rabi šuko (z ozemljitvijo) priključka ne bo tresla. Če vzameš preizkuševalec za 220V, bo malo brlivka brlela. Če vzameš unimer, ti bo večinoma pokazalo okrog 40-50V izmenične napetosti, kar te ne bo ubilo, te bo pa streslo.

PC ne bo tresel, razen če se dotakneš napajalnika. Če pa napajalnik prebija, samo to pa je še (dodatno) okvara napajalnika, pa te PC res lahko trese.

Antena sploh ne bi smela tresti, razen, zopet, če je TV prebija iz napajalnika na matično ploščo. Taka televizija sploh ne dela.

Če je stanovanje varovano s FID, ter pravilno vezano, bi v trenutku, ko te strese, moralo vreči ven FID. Če pa FID pravilno dela tudi če ozemljitev ne dela pravilno, pa ne vem, to bi ti kaki specialci iz elektrike znali povedati. Za poslovne stavbe vem, da se ozemljitev preverja na 10 let. Če je korozija valjanca v zemlji ali pa je valjanec prekinjen (zemeljska dela), se lahko zgodi, da ozemljitev ne dela.

Prekinitev ozemljitve je lahko na nivoju vtičnice, sobe, stanovanja ali hiše ali celo celega bloka.

Zgodovina sprememb…

googleg1 ::

Dajmo si na hitro dejstva napisat:
- Tako stanje obstaja odkar se je vselil v stanovanje. Iz tega lahko sklepamo, da se to dogaja ze kar nekaj casa.
- Tresejo vsi kovinski deli vseh porabnikov. To pomeni, da verjetno ni ena vticnica. Ali pa je napaka v omarici.
- Napeljava je verjetno zelo stara. FIDa sigurno ni

Sigurno ima v vticnicah narejeno nicenje. Sepravi, do vticnic ni potegnjenen ozemljitveni vodnik. Na kovinskih delih se v takih primerih vedno cuti dolocen potencial, vendar ponavadi ne trese. Razlogi za prekomerno tresenje v tem primeru bi res lahko bili, da nekje prebija faza. Stavil bi res na kaksen starejsi porabnik (bojler).

Nekdo ti je dal zelo dober predlog, da odvijes vse varovalke oz. izklopis vse porabnike in gres po procesu eliminacije. Seveda pa klici elektricarja, ker to ni normalno.

Aja pa se nekaj. Ce je v stanovanju zelo suh zrak tudi normalno delujoce nicenje (ce temu sploh lahko recemo normalno) lahko vcasih zatrese kot staticna elektrika.

Invictus ::

Zanič ozemljitev.

Lahko da ti je nekdo naredil ničenje na fazo.

Električne naprave ne smejo tresti. Ohiška vseh naprav so ozemljena, lahko pa da si ozemljitev prevrtal, in spojil nekje s fazo.

Koliko časa se to dogaja?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

floyd1 ::

telexdell je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Star blok, stara napeljava... Lahko, da je bilo prej narejeno ničenje in je nekdo ob menjavi vtičnic na to malo "pozabil". Sem že doživel to in enkrat celo pri (kao) profesionalcu... No, vsaj zaračunal mi je za ta svoj zajeb :|.

Če vsaj malo veš, kaj delaš... Izklopi (odvij) varovalko za eno od vtičnic, preveri s preizkuševalcem, če je taprava, vzami jo narazen in poglej, kako je povezana. Če do nje prideta le dve žici, mora biti faza na vtičnici posebej, nula in zemlja pa sta povezani. Če ni tako, lahko fajn treeeeese.

Ni najbolj prav. Če nista povezani nula in zemlja, kakršno je stanje v vseh instalacijah mlajših od 30 let, nič ne trese. Trese lahko takrat, ko je nevtralni vodnik povezan na kontakt, kjer bi moral biti zaščitni vodnik in se zaradi nekega vzroka nevtralni vodnik prekine. Potem pač steče tok ipreko
vodnika in skozi porabnik do ozemljitvenega kontakta od tam pa preko kovinskih delov v zemljo (ali drugo vtičnico, katera je vezana enako).

Pri nas v bloku je gotovo treslo na ohišju pomivalca, ker serviser ni ozemljitve priklopil, ampak jo je pustil kar "v zraku". Blok je imel ničenje. Me je takrat boljša polovica klicala v službo, da kar "lepo" strese ob dotiku. Se je fajn čutilo. Seveda pa je to bilo še daleč od tega, ko se postavis v vlogo faznprufera :).

starfotr ::

Lastnik je dolžan sanirati situacijo. In to pomeni, da mora zamenjat dotrajano inštalacijo in narediti ustrezne meritve.

Daliborg ::

Nekam dolgo OP ni na nič odgovoril....res upam da ne bomo kaj črnega brali jutri.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

mirator ::

Glede na to, da je stara inštalacija ima verjetno še vedno ničenje. V tem primeru se mu je prekinila nula pri števcu, zato pa povsod trese.

korenje3 ::

Nekdo je priklopil 0 na zemljo?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

floyd1 ::

Ja. Jaz. In ves ostali blok. Ničenje po domače.

m0LN4r ::

Prinas doma te je nekoc radiator malo stresel, cist mal. Nekje je pumpa prebijala.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Carmack ::

Normalno. Tako imamo še mi, blok letnik '78, PPR vzidani vodniki in dve žici....potem se pa j*bi..

lp,
BRIJAM, ŠIŠAM, ZUBE VADIM...

solatko ::

Vsak priučen štromar, ti mora znat rešit ta problem, ti to nisi, če te še vedno trese. Najhitejši pregled je s preiskuševalcem - vtakneš v prvo luknjo v vtičnici, sveti ne sveti, vtakneš v drugo luknjo sveti ne sveti, se dotakneš ozemljitvenega vodnia pri strani vtičnice - NE SME SVTIT, če sveti, si našel napako, namesto ozemljitve in 0-le sta zvezani ozemljitev in +. Ugotoviš samo še, kje se je to naredilo ( v blokih se to dela v razdelilnih dozah, ki jih imaš nad vtičnicami in ponavadi se vleče iz prostora v drugi prostor).

Če na ozemljitvi ne sveti, potisneš preizkuševalec v luknjo s fazo, s prstom primeš zgornji del preizkuševalca (kovinski) in se z drugim prstom dotakneš ozemljitvenega vodnika na vtičnici. Če ozemljitev dela pravilno, ti mora lučka v preizkuševalcu močneje zasvetit (precej), če ne zasveti, je to znak, da ozemljitev ne dela (največkrat je vzrok, da vtičnice ob zamenjavi niso ničali ali pa so napelljali trižilno in ozemljitve v omarici niso priklopili.

Tresenje takoj preneha, če obrneš vtikač električne naprave, vendar je zadeva brez ozemljitve nevarna, če slučajno pride do preboja faze na 0, zato je priporočljivo, da se zadeva,čim prej uštima.
Delo krepa človeka

floyd1 ::

Če gre za problem na napravi, sta krivca poleg zgoraj omenjenih največkrat star štedilnik (s pečico) ali bojler.

Če je zajeb*** napeljava, pa je seveda treba iti po zgoraj opisanih postopkih eliminacije.

Takega stanja jaz vsekakor ne bi pustil. Pa sploh nisem paranojik.

Vsekakor pa bi takoj preveril vsaj vtičnice, če je tam ničenje pravilno izvedeno. Če sploh gre za ničenje :|

gruntfürmich ::

kam se daje ozemljitev v blokih? če se daje na vodovod, potem bo vsem tam okoli treslo?

in če enemu prebija bojler, potem lahko to vsi blokčani čutimo?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

steev ::

Da se na nulo, saj je ta ozemljena v transformatorski postji.
TN-C-S sistem narediš in obvezno FID.
:|

mirator ::

gruntfürmich je izjavil:

kam se daje ozemljitev v blokih? če se daje na vodovod, potem bo vsem tam okoli treslo?

in če enemu prebija bojler, potem lahko to vsi blokčani čutimo?

Po predpisih mora vsak objekt imeti lastno ozemljitev, ki se najpogosteje naredi kar v temelju. Na to ozemljitev je potem v glavni elektro razdelilni omarici priključena nula. Iz omarice bi potem moral vsak tokokrog imeti po tri vodnike pri enofaznem priklopu oz 5 vodnikov pri trifaznem. To pomeni, da sta nula in vodnik za izenačevanje potencialov ločena. Če je tako narejeno, potem je zelo majhna možnost, da bi prišlo do pjava, kot ga je opisal OP.
Ker pa se je včasih za zaščito pred električnim udarom uporabljalo ničenje in sicer tako, da se je v vtičnici kontakt nule prebrikal na zaščitni kontak in ta brika se je pogosto prekinila, tako je posledično na ohišje priključene naprave prišel nek potencial, ki je lahko bil življensko nevaren.
Posledice prekinitve nule v glavni omarici (ali prekinitev dovodne nule) pri dvožični izvedbi pa so sledeče:
- če je samo enofazni priključek, potem nobena naprava ne bo delovala. Pri vklopu samo ene ali več naprav pa bo na vodnike, na katerih bi morala biti nula, preko priključenih porabnikov prišel fazni potencial tj. 230 V. Ta potencial bo zardi brik v vtičnicah prišel tudi na vsa kovinska ohišja.
- če je trifazni priključek, potem postane odklopljena nula umetno zvezdišče in bodo nekatere enofazne naprave, ki so priklučene na različnih fazah, zaporedno priključene na medfazno napetost in se bodo poškodovale. Trifazne naprave pa bodo delovale bodisi moteno, bodisi nemoteno. Enako kot v enofaznem sistemu, bo na vseh kovinskih ohišjih povečan potencial.
V vsakem primeru je to zelo nevarna situacija, ki zahteva takojšen odklop glavnih varoval ali stikala ter takojšnje popravilo. Toplo priporočam, da se popravila ne loti nestrokovna oseba.

Zimonem ::

solatko je izjavil:

Vsak priučen štromar, ti mora znat rešit ta problem, ti to nisi, če te še vedno trese. Najhitejši pregled je s preiskuševalcem - vtakneš v prvo luknjo v vtičnici, sveti ne sveti, vtakneš v drugo luknjo sveti ne sveti, se dotakneš ozemljitvenega vodnia pri strani vtičnice - NE SME SVTIT, če sveti, si našel napako, namesto ozemljitve in 0-le sta zvezani ozemljitev in +. Ugotoviš samo še, kje se je to naredilo ( v blokih se to dela v razdelilnih dozah, ki jih imaš nad vtičnicami in ponavadi se vleče iz prostora v drugi prostor).

Če na ozemljitvi ne sveti, potisneš preizkuševalec v luknjo s fazo, s prstom primeš zgornji del preizkuševalca (kovinski) in se z drugim prstom dotakneš ozemljitvenega vodnika na vtičnici. Če ozemljitev dela pravilno, ti mora lučka v preizkuševalcu močneje zasvetit (precej), če ne zasveti, je to znak, da ozemljitev ne dela (največkrat je vzrok, da vtičnice ob zamenjavi niso ničali ali pa so napelljali trižilno in ozemljitve v omarici niso priklopili.

Tresenje takoj preneha, če obrneš vtikač električne naprave, vendar je zadeva brez ozemljitve nevarna, če slučajno pride do preboja faze na 0, zato je priporočljivo, da se zadeva,čim prej uštima.

Tega kar piše zgoraj nikoli ne počni. Če že nimaš dvopolnega testerja vsaj na fasungo od luči priklop dve žice in sprobavaj z žarnico.

floyd1 ::

Ker pa se je včasih za zaščito pred električnim udarom uporabljalo ničenje in sicer tako, da se je v vtičnici kontakt nule prebrikal na zaščitni kontak in ta brika se je pogosto prekinila,

Je kaka logična razlaga, zakaj je pri tem večkrat prihajalo do problemov? Nevestni štromar ali domač "mojster za vse"? Vprašam zato, ker ne vem, kaj drugega bi lahko pri tistih 5 cm kabla šlo tako narobe?

Spomnim pa se, da me je babica še kot srednješolca prosila za menjavo (dveh razpadajočih) vtičnic in sem debelo gledal, kaj je to za en hudič s samo dvema kabloma in briko na zemljo 8-O. Nove vtičnice sem valjda, pametnjakovič, zmontiral brez brike, a mi nekaj ni dalo mira in sem za vsak slučaj vseeno poklical še soseda - štromarja, ki mi je potem malo bolj obrazložil situacijo. Čez pol ure so bile brike že na svojem mestu, baka in deda sta preživela, jaz pa sem spet vedel nekaj več.

mirator ::

Je kaka logična razlaga, zakaj je pri tem večkrat prihajalo do problemov? Nevestni štromar ali domač "mojster za vse"? Vprašam zato, ker ne vem, kaj drugega bi lahko pri tistih 5 cm kabla šlo tako narobe?

Možna sta oba vzroka, ki si jih navedel. Sicer pa so vijaki za kontakte v vtičnicah, predvideni za pritrditev enega vodnika. Ko se je delala brika, je vijak za kontakt nule moral stisniti dva vodnika. Če si sedaj ta vijak bolj zategnil, da bi ja držal, si preobremnil navoje in čez čas je stvar popustila. Drugi vzrok je bil lahko, da si v vijak vstavil raven del izoliranega vodnika (nisi naredil ušesca), in še po možnosti v smeri odvijanja vijaka, pa je vodnik zopet čez čas zdrsnil izpod vijaka. Takšnih primerov je bilo kar veliko, zato se je kasneje takšen način prepovedal in je bilo potrebno pripeljati ločeno vodnik za nulo in ločeno zaščitni vodnik.
Zaščitni vodnik se tudi ne sme šivati, kar pomeni, da ga pripelješ na eno napravo in tam dalje na drugo.

SeMiNeSanja ::

Zimonem je izjavil:

solatko je izjavil:

Vsak priučen štromar, ti mora znat rešit ta problem, ti to nisi, če te še vedno trese. Najhitejši pregled je s preiskuševalcem - vtakneš v prvo luknjo v vtičnici, sveti ne sveti, vtakneš v drugo luknjo sveti ne sveti, se dotakneš ozemljitvenega vodnia pri strani vtičnice - NE SME SVTIT, če sveti, si našel napako, namesto ozemljitve in 0-le sta zvezani ozemljitev in +. Ugotoviš samo še, kje se je to naredilo ( v blokih se to dela v razdelilnih dozah, ki jih imaš nad vtičnicami in ponavadi se vleče iz prostora v drugi prostor).

Če na ozemljitvi ne sveti, potisneš preizkuševalec v luknjo s fazo, s prstom primeš zgornji del preizkuševalca (kovinski) in se z drugim prstom dotakneš ozemljitvenega vodnika na vtičnici. Če ozemljitev dela pravilno, ti mora lučka v preizkuševalcu močneje zasvetit (precej), če ne zasveti, je to znak, da ozemljitev ne dela (največkrat je vzrok, da vtičnice ob zamenjavi niso ničali ali pa so napelljali trižilno in ozemljitve v omarici niso priklopili.

Tresenje takoj preneha, če obrneš vtikač električne naprave, vendar je zadeva brez ozemljitve nevarna, če slučajno pride do preboja faze na 0, zato je priporočljivo, da se zadeva,čim prej uštima.

Tega kar piše zgoraj nikoli ne počni. Če že nimaš dvopolnega testerja vsaj na fasungo od luči priklop dve žice in sprobavaj z žarnico.

Pred parimi leti sem iz nevem katerega razloga doma testiral vtičnico z žarnico in se začudil, ko je zasvetila.
Sledilo je raziskovanje, kako je do tega prišlo (ker se to preverjeno prej ni gogajalo). Potem, ko smo odklopili vse porabnike, je test z žarnico spet deloval kot mora. Sledilo je ugotavljanje, kateri porabnik dela 'zdraho'.

Krivca smo nazadnje našli tam, kjer ga sploh nebi pričakoval: nov LCD monitor!

Ker je bil še v garanciji, ga nesemo na servis. Pa se takoj soočiš z težavo, da te serviser debelo gleda in nikakor ne razume kaj hočeš, saj monitor DELA!

Ker servis ni nič rešil (!!), sem vzel stvar v svoje roke, odrezal vtikač ter ga nadomestil s takim brez ozemlitve. Problem rešen.
Tako in tako je monitor ves plastičen, tako da te ne more nikjer zrukat. Torej ni neke panike zaradi 'manjkajoče' ozemljitve.

Kar sem hotel povedat:

Ni nujno, da imaš opravka z napako na napeljavi. Zdraho ti lahko naredijo tudi porabniki priključeni na omrežje. Celo taki (novi), od katerih to nebi pričakoval!
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

solatko ::

gruntfürmich - Že dolgo se uporablja ozemljitev glavne elektro napeljave, preko ničelnega voda in ne več za vodovodni cevi.

Zimonem - Zakaj bi bilo nevarno? Če bi bilo, bi kar nekja štromarjev že zapustilo naš svet pa še kar brcajo. Tako testiranje je najhitrejši način, brez posebnih naprav in pripomočkov in 100%-no deluje.

floyd1 - Kadar je obremenitev visoka, se vodniki grejejo in se lahko zaradi iskrenja izgubi kontakt (švas ni predoden).
Delo krepa človeka

Zimonem ::

Zimonem - Zakaj bi bilo nevarno? Če bi bilo, bi kar nekja štromarjev že zapustilo naš svet pa še kar brcajo. Tako testiranje je najhitrejši način, brez posebnih naprav in pripomočkov in 100%-no deluje.

Umir se živi štromarji imajo ponavadi konbrakajo med žicami eno roko na hrbtu. Lahko si butast, ne bodi pa drugim nevaren.kar se mene tiče bi moral bit rasenbrifar ali prepovedan ali pa privezan na omarico z pancerkami.

solatko ::

Zimonem - Sem slišal, da štromaji nimajo revme, mene je tudi parkrat osmodilo in dejansko nimam revme, bo kar držalo. Problem je, če si bos na betonu ali se držiš za centralno ali vodovodno napeljavo, ker gre elektrika preko telesa v zemljo, sicer pa žgečkanje ni nevarno.
Verjetno si delal izpit iz varstva pri delu.

Je nevarno, če se ne spoznaš na zadeve, če veš kaj delaš ni nobene nevarnosti in to sem takoj na začetku napisal, če se spoznaš!
Delo krepa človeka

Zimonem ::

Dej solatar jenej. "Žgečkanje" pri varilnemu aparatu ko Varoš v vodi-vlažnem je pod kontrolo, preizkušanje stvari, kjer so šle stvari narobe v osnovi pa ni več hec.
Duospol je 40e. Če že nimaš multimetra. Sicer pa sprobaš z žarnico.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: solatko ()

Zimonem ::

V sled tvojim pristopom je pa kaj. Vtakni prst v vtičnico. Čete zruka je faza, sicer pa nula. Če zasveti rasenbrifar na steni je pa itak dobro ozemljeno.

Uizi ::

Ne se hecat fantje. Mene je rukalo 10 sekund s kablom v roki, sem mel srečo, da mi je z nogo uspelo kabel odbit iz rok, ker sem bil cel v krču zgoraj. Posledice? 2 uri sem hodil h sebi in zažgana luknja v dlani cca. 0.5cm, now i respect it...

mirator ::

krenpac je izjavil:

Iz vseh kovinskih delov el. naprav v flatu tolče statična elektrika - in to kr fajn (me kr strese). Televizija, antena, hladilnik, račnalnik, polnilec, namizna luč... ni da ni. To kr preskakuje statična elektrika. Ena zadeva se mi je že uničila - me je streslo in je naprava tkoj crknla. V čem je težava? Nekje je očitno neka napaka al zakaj me vse naprave v flatu tresejo? Kaj bi to lahko bilo?

Izklop trenutno ne pride v upoštev. Bom pa kontaktiru štromarja za par dni. Upam, da me do takrat ne pobere. Drugače sem se pa v flat pred kratkim vselil, tko da ne vem od kdaj so že tele težave. Sam jim imam pa že od začetka.

Sem še enkrat prebral v čem je problem. Sklepam (pri domnevi, da je glede na staro inštalacijo izvedeno ničenje), da je problem v zamenjavi faze in nule. To pomeni, da je v vseh vtičnicah na zaščitni kontakt brikana, namesto nule, faza. Rešitev problema je, da se v vseh vtičnicah zamenjata faza in nula. Verjetno je podobno pri lučeh in se namesto faze izklaplja nula. To je smrtno nevarna napaka, ki jo je treba takoj odpraviti.
Ker je takšno staje verjetno že kar precej časa, se postavlja vprašanje, da še ni prišlo do večje nezgode. Verjetno gre za stanovanje v starejšem bloku, kjer so tla zgrajena s parketom ali PVC ploščami in je upornost tal dovolj velika, da pri dotiku kovinskih delov, še ne steče tako velik tok, ki bi že povzročil krč. kar bi bilo smrtno nevarno.
S tem se resnično ni za hecat in bi bilo dobro o problemu povprašati tudi prodajalca oz. bivšega lastnika in ugotoviti, kdo je napeljeval elektroinštalacijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je vezanje žile za ozemljitev na nulo direkt v vtičnici nevarno? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11422444 (12322) mirator
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812486 (9814) perci
»

UTP kabel pod napetostjo?

Oddelek: Omrežja in internet
296330 (5309) Utk
»

FID in ozemljitveni vodnik za njim

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125139 (4893) Invictus
»

"Prebija" mi elektrika!?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
258434 (7665) mjanez

Več podobnih tem