» »

Problem s solastnikom D.O.O.

Problem s solastnikom D.O.O.

grobijan ::

Zdravo.

Moja mati je pred časom odkupila 50% delež v gostilni, kjer je bila prej zaposlena kot natakarica. Tudi prej sta bila dva lastnika, pa se je en odločil da gre na svoje, ter svoj delež ponudil v odkup. Moja mati je vzela kredit(hipoteka na njeno stanovanje), in postala solastnica.
Do penzije ji manjka še dobre tri leta. Za poplačilo kredita pa slabi dve leti.
Prostor imata v najemu, lastita si samo podjetje in inventar gostilne.
Na začetku so posli potekali kolikor toliko normalno. Sicer sta oba (moja mati in solastnik) računalniško nepismena, in že od začetka imata težave z vsem, kar se tiče birokracije in računovodstva. Najeto imata sicer računovodkinjo, vendar ona uredi samo kar je nujno za obratovanje gostilne. Glavni račun podjetja, izplačilo plač, dobavnic, itd.. pa ureja solastnik. On je kuhar, moja mati pa dela v šanku in pomaga v kuhinji. Kakšno leto nazaj je solastnik izjavil, da gre gostilni slabo, in od takrat naprej izplačuje moji materi le osnovno plačo, kakršno ima navedeno v pogodbi. (Oba imata navedenega minimalca in dobiček sta si mesečno izplačevala preko popoldanskega S.P.)
V gostilni imata pač POS terminal in blagajno, nekaj prometa pa tudi na črno v drugem računalniku v neki excel tabeli. Skratka solastnik si tisto tabelo nekako prireja in krade. Moja mati pa je pač nesposobna tej stvari slediti.
Jaz se pa ne smem vtikati v te stvari, ker me je tako prosila, saj se boji posledic. Vsakič ko se vidiva pa seveda poslušam te zadeve, ki mi povzročajo kar precej neprespanih noči, in razmišljanja o stvareh, katerih ne bi rad imel v mislih.
Sam nevem kaj storiti. Ideje, ki mi hodijo po glavi so pa samo nasilne narave in res nočem storiti nekaj, kar mi bo kasneje žal.

Prosil bi za ideje kako postopiti v taki situaciji.
Hvala.
  • spremenil: Mavrik ()

Mato989 ::

Enostavno, če je mama kelnarca, in ona kasira, naj neha delat na črno in vse vpiše v račun... on kot kuhar itak nima kaj kasirat.

Drugo pa to, da naj predajo 100% vse delo računovodstvu, četudi bo dražje, konec mučk pa je.

Ps: Od kje je mami ki ni pismena prišlo na pamet da kupi samo POL takega podjetja je beyond me, takrat bi ji moral ti svetovat, ne zdaj.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

grobijan ::

Enostavno, če je mama kelnarca, in ona kasira, naj neha delat na črno in vse vpiše v račun... on kot kuhar itak nima kaj kasirat.

Drugo pa to, da naj predajo 100% vse delo računovodstvu, četudi bo dražje, konec mučk pa je.


Oboje sem ji predlagal. Vedno je izgovor da noče imeti problemov.

Ps: Od kje je mami ki ni pismena prišlo na pamet da kupi samo POL takega podjetja je beyond me, takrat bi ji moral ti svetovat, ne zdaj.


Računalniško nepismena, pa svetoval sem ji naj se ne spušča v to.

Hvala za odgovore.

Mato989 ::

Oboje sem ji predlagal. Vedno je izgovor da noče imeti problemov.


Ampak če že ima probleme, kako noče met problemov =) Vprašanje je samo katere probleme ima rajši, če ne pa ji povej če noče nič nardit naj utihne z jamranjem ali pa te ne bo več okrog ker tega ne boš poslušal če ne bo sprejela in šla po nasvetih bolj pametnih od nje same
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

grobijan ::

Ampak če že ima probleme, kako noče met problemov =) Vprašanje je samo katere probleme ima rajši, če ne pa ji povej če noče nič nardit naj utihne z jamranjem ali pa te ne bo več okrog ker tega ne boš poslušal če ne bo sprejela in šla po nasvetih bolj pametnih od nje same


Hvala za predloge. Do teh stvari sem že sam prišel. Stvar je taka kot je. Tukaj sem vprašal za rešitve, če ima kdo kakšen dober predlog.

Mato989 ::

grobijan je izjavil:

Ampak če že ima probleme, kako noče met problemov =) Vprašanje je samo katere probleme ima rajši, če ne pa ji povej če noče nič nardit naj utihne z jamranjem ali pa te ne bo več okrog ker tega ne boš poslušal če ne bo sprejela in šla po nasvetih bolj pametnih od nje same


Hvala za predloge. Do teh stvari sem že sam prišel. Stvar je taka kot je. Tukaj sem vprašal za rešitve, če ima kdo kakšen dober predlog.


Če pa mama noče izvajat dobrih predlogov =)

Če solastnik izvaja sleparijo, mama pa pri tem sodeluje in solastnik za povrh še slepari njo, pač nekega predloga ni... naj gre vse črno na belo torej na RAČUN in sleparjenje se konča... to je edina rešitev, ali pa druga ki je kazniva, naj mama vse brez računa pospravi v žep!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Ales ::

grobijan je izjavil:

Hvala za predloge. Do teh stvari sem že sam prišel.

Zveni kod da bi rad neko čudežno rešitev. Ampak ni je. Rešitve so točno te, ki ti prvo pridejo na misel.

Kot kaže se tudi tvoja mama ni dejansko odločila razreševati težav, temveč le o njih jamrati tebi.

Zaradi tega ti toplo svetujem, da se znebiš tujih skrbi in živiš svoj lajf naprej.

Ko pa se bo odločila kaj ukreniti, pa ji seveda, po lastni presoji, lahko pomagaš. Do takrat pa ji z obilico ljubezni, pa tudi skrajno odločno povej, da ne želiš poslušati njenih problemov.

No ja, se čisto zavedam tudi, da tudi ti ne boš upošteval teh nasvetov...

Tale tema je na žalost en lep primer kako si zna več ljudi verižno zavoziti lajf v eno džunglo nepotrebnih problemov. Čisto brez potrebe.

IL_DIAVOLO ::

Torej kredit na meglo in se zastavljeno stanovanje. Well fucking done.

Cruz ::

Se razume zakaj tvoja mati noče imeti "problemov". 3 leta do penzije, kredit, noče da bi šlo kaj narobe. Ampak, če se noče/ne more sprijazniti s tem, da jo solastnik obira, bo potrebno pač povedati, udariti po mizi in iti tudi do sodišča, če bo potrebno.

Za (svoje) stvari se je potrebno boriti. Sploh v njenem primeru, ko bo lastništvo ostalo tudi v penziji in jo bo lahko imel za norca še naprej.

Pravica mora biti. Naj si zabeleži celoten promet za nek mesec in potem, ko/če bo dobila samo osnovno plačo in bo spet izgovor za slab mesec, mu samo pokaže podatke in ga vpraša kje je denar(ali pa enostavno prosi za bančni izpisek, če si je on nakazal na s.p.). Če se bo delal butastega in/ali ne bo hotel dati njenega zasluženega denarja, pa imamo za to pristojne organe.

Če se bo pustila, bo hodil po njej. Enostavno moraš iti skozi "problem", če ga hočeš rešiti, ne bo se sam od sebe. Boji se posledic? Kaj pa to, da jo bo imel za norca tudi, ko bo v penziji? Teh posledic pa se ne boji?

Izgleda ima premalo razčiščeno oz. se preveč pusti in se ne zavzeme zase. Takšnih ljudi je veliko, sploh žensk na žalost. Malo jo zmotiviraj v smislu, da je to tudi njen lokal, da je investirala v njega, da ima pravico do denarja ipd, ker ženska misli, da nima moči v sebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

Badwolff ::

Kako veš, da jo solastnik goljufa in gostilni ne gre v resnici slabo? Glede na situacijo v Sloveniji in svetu in velik delež, ki ga nosi ta panoga, je čisto možno, da so res v k...

Možnosti je več.

- Proda svoj delež. Kake plane pa ima čez tri leta s polovico gostilne? Boš ti nadaljeval?
- revizija poslovanja, ampak tle se seveda začnejo problemi. Komplet predati vse računovodstvu? Sigurno ne bo obračunavajo črnega dela dohodka. Policija? Oba bosta v godlji zaradi goljufanja, ampak če je solastnik bolj goljufal... Jah... Pogovor in osebna revizija? Kdo ve kam vodi.
- nasilne misli, ki si jih omenjal pa.... No comment

FrRoSt ::

grobijan je izjavil:

Ampak če že ima probleme, kako noče met problemov =) Vprašanje je samo katere probleme ima rajši, če ne pa ji povej če noče nič nardit naj utihne z jamranjem ali pa te ne bo več okrog ker tega ne boš poslušal če ne bo sprejela in šla po nasvetih bolj pametnih od nje same


Hvala za predloge. Do teh stvari sem že sam prišel. Stvar je taka kot je. Tukaj sem vprašal za rešitve, če ima kdo kakšen dober predlog.

Če noče imeti tezav, potem naj odproda svoj delež v gostilni, saj očitno nima nobene koristi od njega!

Druga rešitev bi bila, da predata računovodstvo noedvisni osebi....

Pogovor z odvetnikom, morda psihiatrom ... ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Mato989 ::

Ne se hecat, kdo bo pa kupil 50% delež v gostilni ki verjetno dela komaj da pokrije plače 2 =) Vsak bo nardil finančno revizijo in zaradi plačila na roke bo nesmiselno kupovat ta delež... godljo si je nardila sama
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Furbo ::

Bi kaj svetoval, pa jabolko ni padlo daleč od drevesa.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

IL_DIAVOLO ::

To je tista fora, ko smo se norca delali, da nekateri bi se plačali, da bi lahko prišli delat.

Žalostno kako je folk neumen in naiven, ko se pokaže priložnost, da bos lastnik.

grobijan ::

Najlepše se zahvaljujem vsem za trud in odgovore. To, da se je sama spravila v tak položaj, in da noče iskati rešitve, sem ji že sam velikokrat povedal. Se mi je zdelo, da ni nobene druge rešitve, kot take, ki ste jih tudi vi opisali. Ona ne sprejme ničesar kar ji svetujem, ker je pač taka oseba kot je. Meni samo ni vseeno, ker ne morem ukreniti nič. Njenega deleža ne bom prevzemal jaz, ker nisem gostinec in imam svojo službo. Ona mi je rekla, da bo ta svoj delež prodala, ko bo šla v penzijo. Tudi sam sem jo spraševal kje misli dobiti kupca...
Tako da ja, fucked up situacija.
Hvala še 1x za odgovore.
LP.

Zimonem ::

U bistvu prodajat odslužen inventar ne bo ravno neka bagatela. Itak je odkupila bolj da se prebije do penzije. Nič tri leta jeb Anja jo še čaka.

Aston_11 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Torej kredit na meglo in se zastavljeno stanovanje. Well fucking done.

Verjetno je sicer še kakšen drugi način za narediti problem, drži.

Furbo ::

Pa preveri naj, če ima sploh plačane prispevke.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Aston_11 ::

Zakaj bi, saj ima že hipoteko na hiši. Penzija + hipoteka, je kar dobra kombinacija.

mat xxl ::

Pa tudi ona, kar si rekel, da plus, pa vlečeta ven, čez popoldanski s.p. ... mislim, ko bo Furs, kaj prišel v kontrolo in napisal kazni in zahteval popravke, bo čez noč stečaj podjetja in ja tvoji materi ne bo ostalo NIČ.

Naj vpraša kuharja, če bi odkupil njen del in bil care 100% lastnik, ona bo pa delala naprej, kot delavka pri njem, če bo jasno plačal ?

To je edina neka normalna, če bi poznal gostilno bi morda vedel kako je stanje, je pa res, da sedaj tudi po Ljubljani zelo zelo jamrajo......

celje ::

Naj kao proda svoj delez nekomu za mesec dva (lahko tudi sinu) Ta nekdo pa naj takoj rece, da zeli in zahteva ves inkaso preko blagajne, nic na crno. Bo takoj videla kako in kaj.

facepalm ::

celje je izjavil:

Naj kao proda svoj delez nekomu za mesec dva (lahko tudi sinu) Ta nekdo pa naj takoj rece, da zeli in zahteva ves inkaso preko blagajne, nic na crno. Bo takoj videla kako in kaj.


Tudi sam sem pomislil na nekaj podobnega ob branju teme.
Ce sin res zeli pomagati naj mu mati napise svoj delez d.o.o.ja, on pa naj zahteva vpogled v minulo poslovanje ter vso nadaljno kasiranje preko blagajne, ter seveda kontrolo nad nabavo.
Seveda mu bo to vzelo nekaj casa ampak nekaj je potrebno vloziti.
Cez eno leto, bi mati odpustil in ji izplacal odpravnino. Mati bi sla na zavod do penzije.
Svoj delez podjetja nato prodas ali podaris solastniku ali materi (odvisno od takratne vrednosti).

solatko ::

Star slovenski pregovor pravi, v španoviji še pes crkne.
Firma v solastništvu že v osnovi kliče k temu, da pametnejši ali bolj pokvarjeni solastnik, vleče niti na svoj konec. Prva neumnost, ki jo je naredila, je bila že to, da je šla v soodkup inventarja v najetem lokalu. Če je lokal na frekventni točki, je najemnina visoka in polseično promet povprečen, če pa je najemnina nizka pa je lokal nezanimiv, s tistimi nekaj rednimi pijančki in dopoldanskimi malicami, v kolikor je v bližini kakšna firma.
Glede na to, da delata sama, gre verjetno za kakšen pajzl, ki nebi dobro nosil, tudi, če bi ves promet peljala na črno.

Najboljši predlog je ta, da svojo polovico d.o.o.-ja proda nekomu, ki bo znal prevert finančni promet vsaj za zadnji dve leti in od solastnika zahteval pošten poračun zgoljufanega ali pa prijava za poslovno goljufijo (v tem primeru bosta nastradala oba, zaradi davčnih prekrškov, ki se bojo v postopku pokazali).
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pravni nasveti - Lahko kaj narediš tudi sam?

Oddelek: Loža
202089 (1101) fikus_
»

Potrebujem nasvet pravnika oz. kogarkoli (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5216432 (11466) fikus_

Prodaja stanovanja-2 solastnika

Oddelek: Loža
165909 (1653) Furbo
»

Dediščina in prodaja stanovanja. Kako in kaj brez nategov?

Oddelek: Loža
4914458 (12908) St235
»

Zklepanje v stanovanje-Kršenje človekovih pravic? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8211256 (8668) miraldi

Več podobnih tem