» »

Žledolom , čiščenje gozdov in lesna industrija

Žledolom , čiščenje gozdov in lesna industrija

1
2
»

luxxx7 ::

Glejte vsem se zdi tako enostavno vse glede zagona lesne industrije, glede spravila lesa, glede prodaje lesa... Morate pa vedeti, da imajo določeni lobiji sklenjene koncesije do leta 2016 in imajo pač določeno ceno za kubik lesa, že tu se vse začne in tudi podre(konča), saj oni upravljajo in nastavljajo vse na oblasti, ki bodo pač kimali kot ritolizniki. V gozdarstvu je tako slabo razporejen denar, da bolje ne more biti nikakor, vsaj dokler ne bo prišel na oblast nekdo, ki bo hotel narediti red, ampak do tega ne bo prišlo oziroma ga bodo hitro odstavili, tako kot se je dogajalo ob koncu prejšnega leta.
Največja bedarija so pa itak od kretena Židana prevoznice, kjer si ne more nek navaden kmet, ki ima malo površino gozda v svoji lasti, domov pripeljati 3 klaftre drv brez prevoznice.

gruntfürmich ::

mn je izjavil:

Pred časom sem bral članek v Dnevniku kjer so napisali, da je najmanjša še rentabilna žaga v Avstriji 3x večja kot največja žaga ki je kdajkoli obstajala v Sloveniji. Enostavno smo zamudili vlak.

kakšna žaga to? ker jst vidim male žagice za razrez hlodovine v deske vseh vrst da kar lepo uspevajo tu in tam. le delat je treba, to je pa res...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

grizl ::

gruntfürmich je izjavil:

mn je izjavil:

Pred časom sem bral članek v Dnevniku kjer so napisali, da je najmanjša še rentabilna žaga v Avstriji 3x večja kot največja žaga ki je kdajkoli obstajala v Sloveniji. Enostavno smo zamudili vlak.

kakšna žaga to? ker jst vidim male žagice za razrez hlodovine v deske vseh vrst da kar lepo uspevajo tu in tam. le delat je treba, to je pa res...


.... ampak imajo podporo države, česar pri nas ni. Naša država ima reklo: Brij tiste ovce in takrat, ko imajo največ volne - pa ni važno če je zunaj -50 st.C..

hendriks ::

luxxx7 je izjavil:

Morate pa vedeti, da imajo določeni lobiji sklenjene koncesije do leta 2016 in imajo pač določeno ceno za kubik lesa, že tu se vse začne in tudi podre(konča), saj oni upravljajo in nastavljajo vse na oblasti, ki bodo pač kimali kot ritolizniki.


Tole! Koncesionarji predstavljajo nelojalno konkurenco. Več o tem tukaj

gruntfürmich ::

grizl je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

mn je izjavil:

Pred časom sem bral članek v Dnevniku kjer so napisali, da je najmanjša še rentabilna žaga v Avstriji 3x večja kot največja žaga ki je kdajkoli obstajala v Sloveniji. Enostavno smo zamudili vlak.

kakšna žaga to? ker jst vidim male žagice za razrez hlodovine v deske vseh vrst da kar lepo uspevajo tu in tam. le delat je treba, to je pa res...


.... ampak imajo podporo države, česar pri nas ni. Naša država ima reklo: Brij tiste ovce in takrat, ko imajo največ volne - pa ni važno če je zunaj -50 st.C..

jst pravim za slo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mn ::

gruntfürmich je izjavil:

mn je izjavil:

Pred časom sem bral članek v Dnevniku kjer so napisali, da je najmanjša še rentabilna žaga v Avstriji 3x večja kot največja žaga ki je kdajkoli obstajala v Sloveniji. Enostavno smo zamudili vlak.

kakšna žaga to? ker jst vidim male žagice za razrez hlodovine v deske vseh vrst da kar lepo uspevajo tu in tam. le delat je treba, to je pa res...


Evo našel sem: Slovenija pri izkoriščanju gozdov izgublja milijarde evrov
Sicer ne vem kje so našli miljarde evrov pri dnevniku ampak OK.

Pa še citat:
Za primerjavo: v preteklosti so imela večja lesnopredelovalna podjetja lastne žage zmogljivosti od 20.000 do 50.000 kubičnih metrov, največja žaga v Sloveniji pa ima zmogljivost 80.000 kubičnih metrov. Po drugi strani ima najmanjša še rentabilna žaga v Avstriji zmogljivost 250.000 kubičnih metrov, obstajajo pa tudi takšne, ki lahko predelajo milijon kubičnih metrov.


Pa še ena cvetka iz istega članka:
Koncesije za sečnjo v državnih gozdovih bi se morale po prepričanju Benčine podeljevati lesnopredelovalnim podjetjem, in sicer na osnovi količin predelanega lesa. "Danes imajo koncesije gozdarska podjetja, katerih edini cilj je hlodovino v nepredelani obliki prodati v tujino. Oziroma, koncesije za izkoriščanje lesa so dobila podjetja, ki znajo les sekati, ne pa tista, ki znajo predelovati," opozarja Benčina.


Tole je pa IMHO absurd. Tip se pritožuje, da les sekajo tisti, ki ga znajo sekati. Idiotizem. Kdo ga bo pa sekal če ne tisti ki ga zna. Prodal ga bo pa seveda najboljšemu ponudniku.

Ko sem iskal zgornji članek pa sem našel še 2 zanimiva članka:
Slovenska pravljica o veliki žagi
Ta članek je veliko kvalitetnejši ker izpostavi realni problem. Kar bi mi potrebovali je industrija z visoko dodano vrednostjo, kar pa žage niso. Žage zgolj predelujejo hlodovino v deske. Kar mi potrebujemo so izdelki za končnega uporabnika / potrošnika.

Pa še dva članka o načrtovani novi megažagi - seveda če jo država sofinancira:
Zapleti nemškega vlagatelja v ogromno žago v Sloveniji
Država ne želi sofinancirati velike žage, ki jo nujno potrebujemo

jalovec09 ::

Najboljša klasa smrekovih hlodov s povšalom smo pri nas dobili plačan se mi zdi 80 evrov/kubik, nazadnje nam je podrlo skoraj 200 kubikov + zdaj ta žled, prodal smo za okoli 5000 evrov lesa, kam je šel denar ne vem, stroški kmetije so nenormalni, vse to vzdrževanje, položnice, nafta....žagat se ne splača, saj v Avstriji odkupju hlode po dobri ceni.
Metrske prodajamo po 50-70 evrov, odvisno, lepi, mešani, razžagani....

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

No, jaz sem moral 8 kamionov smrek povlečt iz gozda zaradi lubadarja (slab les), pa sem dobil po kamionu 1000 evrov (en kamion je približno 25 kubikov).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

jalovec09 ::

To kar je pri nas lomilo in nekaj podiralo ... več ali manj veje, je pa tam v okolici Vrhnike 5x slabše, goloseki, bo treba vse to pospravit.
Kmetje po večini nimajo gozdarske opreme, ker so bojda to vse prodal, sicer bodo zdej mogl nazaj kupt, razne vitle, cepilce, motorne žage...mi imamo vse od vitla na daljinca, motornih žag, hlač, cepilca in celo tračni traktorski sekular.

krneki0001 ::

No meni je okoli 70 dreves podrlo. Nekaj je polomljenih, večina pa je s koreninami izpuljena iz tal, tako da u bistvu so hlodi celi. Večino celih hlodov sem že spravil v dolino, ostalo bom pa v naslednjih tednih kar v gozdu narezal in pripravil za drva, pa si jih bom poleti zvozil v dolino in pred hišo.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

jalovec09 ::

http://www.avto.net/_TOVORNA/ad.asp?ID=...
Tole smo si lani kupl, stala skoraj 30.000 evrov.

Utk ::

Kako bo iz tega profit? Slovensko pohištvo iz iverce lahko v Ikei prodajajo samo pod škart z 90% popustom, iz polomljenih dreves pa lahko delaš samo masivne zobotrebce. Kot da je problem slovenske industrije pomanjkanje poceni surovine...morda je to problem kakšnega zaključenega menedžerskega prevzema več, da bo iz tega kakšen ekstra profit je pa fantaziranje, še naprej bojo na minimalni plači z brezveznimi izdelki. Seveda žage lahko postavi kdor hoče, ampak če bo hotel kaj zaslužit, bo spet moral prodajat v tujino.
Neki obrtniki so druga stvar, ampak a bomo za par obrtnikov zapravili 100 mio evrov? In spet, kaj si bojo s takim lesom pomagali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

krneki0001 ::

Utk, največ dreves je "prevrnilo", torej potegnilo s koreninami vred iz zemlje. Vsaj na dolenjskem, tako da so hlodi ostali celi. Iz tega se pa že da kaj narest.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Utk ::

Zakaj boš pol ti naredil drva?

WaterBoy ::

Veliko slovenskih žag se je zaprlo zaradi politike.

Drve se pa naredi ker je podrlo predvsem listavce, še posebaj bukev. Vsaj v našem gozdu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WaterBoy ()

krneki0001 ::

Utk je izjavil:

Zakaj boš pol ti naredil drva?


Iz tistega, kar je polomilo, hlodi so že v dolini in bodo prodani.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Utk ::

No, dvomim, da bo iz tega prišlo toliko celih hlodov, da si bi znjimi opomogla slovenska lesna industrija. Sej niti do zdaj ni blo pomanjkanje. Samo cena jim ni všeč, ker ne znajo naredit iz njih profita. Če bo cena padla, pa spet ne bo všeč lastnikom, in bojo spet raje prodajali v Avstrijo.

krneki0001 ::

Hlodov bi bilo dosti. Je res podrlo drevja toliko kot ene 2 do 3 letne sečnje, tako da je dovolj hlodovine.

Za 2 žagi vem, ki imata že sedaj dela čez glavo in oba lastnika sta ravno zaradi toliko podrtega lesa še nekaj novih delavcev zaposlila.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

sensei ::

Vendar bi se absolutno moral od vseh prebivalcev Slovenije zbirati fond s katerim bi se potem financirale dejavnosti, ki bi bile v pomoč lastnikom gozdov.

S tem se strinjam. Ker državljani na eni strani pizdimo, da je gozd tok pomemben, da ne velja zasebna lastnina in da lahko sleherni brezveznik hodi in izkorišča gozd za svoje dobro in veselje, potem je čisto logično, da moramo zdaj vsi plačati, da se gozdovi uredijo. Lahko pa ne plačamo, pa se dogovorimo, da lastnik v gozd ne rabi spustiti nikogar.

Invictus ::

grizl je izjavil:

Vendar bi se absolutno moral od vseh prebivalcev Slovenije zbirati fond s katerim bi se potem financirale dejavnosti, ki bi bile v pomoč lastnikom gozdov.

Ma kaj. Spet naj vsi davkoplačevalci plačujemo za privat lastnino. V tem primeru lastnikom gozdov. No way ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sensei ::

Sej ni privat, če jo lahko uporabljaš.

Utk ::

krneki0001 je izjavil:

Hlodov bi bilo dosti. Je res podrlo drevja toliko kot ene 2 do 3 letne sečnje, tako da je dovolj hlodovine.

Za 2 žagi vem, ki imata že sedaj dela čez glavo in oba lastnika sta ravno zaradi toliko podrtega lesa še nekaj novih delavcev zaposlila.

Ja in kaj zdaj, fuknit državnih 100 mio za nove žage, za novih koliko, morda 200, delovnih mest? Boljše da zgnije vse skup. Komur se splača, naj postavlja žage, zaposluje, dela kar hoče, ne vem pa kaj ima država s tem.

noraguta ::

Utk je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Hlodov bi bilo dosti. Je res podrlo drevja toliko kot ene 2 do 3 letne sečnje, tako da je dovolj hlodovine.

Za 2 žagi vem, ki imata že sedaj dela čez glavo in oba lastnika sta ravno zaradi toliko podrtega lesa še nekaj novih delavcev zaposlila.

Ja in kaj zdaj, fuknit državnih 100 mio za nove žage, za novih koliko, morda 200, delovnih mest? Boljše da zgnije vse skup. Komur se splača, naj postavlja žage, zaposluje, dela kar hoče, ne vem pa kaj ima država s tem.

Prav nič, in bog nas obvaruj kakega subvencioniranja. Sedaj se vozi Les v Avstrijo ker se tam splača žagat. Pri nas imaš davke in zahteve po npkjih za vsak drek, katerga premakneš.za finančno disciplino pa država noče poskrbet. Karnekaj žage je šlo v maloro ker niso dobile plačila. Smo bolj papeški od papeža. Podobno kot z gostilnami. V Avstriji kadijo delajo in služijo,pri nas se pa vsak pes kateri teče mimo hiše spravi pametovat kako stvari vodit.
Lesno predelovalna industrija je pa pri nas joke. Iverca potem se pa neha.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

krneki0001 ::

V Avstrijo se splača vozit les samo zato, ker oni dobijo subvencije in naš les je zanje še vedno cenejši kot njihov. Pa zavedajo se tudi, da je dobro tok in tok gozda obdržat celega (ker pri nas se izsekava na veliko in preveč).


Ne razumem pa tega, da imamo pol slovenije pokrite z gozdovi, ki so zdravi, pa tega ne znamo izkoristit. Niti ni subvencij niti nobene pomoči, samo davki se nabijajo na vse kar se da. Mogoče bi samo davke malo znižali za lesno industrijo, pa bi se sama pobrala.

Utk je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Hlodov bi bilo dosti. Je res podrlo drevja toliko kot ene 2 do 3 letne sečnje, tako da je dovolj hlodovine.

Za 2 žagi vem, ki imata že sedaj dela čez glavo in oba lastnika sta ravno zaradi toliko podrtega lesa še nekaj novih delavcev zaposlila.

Ja in kaj zdaj, fuknit državnih 100 mio za nove žage, za novih koliko, morda 200, delovnih mest? Boljše da zgnije vse skup. Komur se splača, naj postavlja žage, zaposluje, dela kar hoče, ne vem pa kaj ima država s tem.


Ne fuknit 100 miljonov za nove žage, mogoče samo davke malo znižat. Mogoče kak ugoden kredit,...

Zaposlenih bi bilo lahko pakr nekaj. Gozdarjev rabimo vsaj 500, treba bo ponovno pogozdovat, za to rabiš tudi vsaj 500 delavcev, če ne več, na žagah, če bi zalaufale, bi bilo vsaj par tisoč ljudi zaposlenih. Ni žaga samo 2 človeka in računalnik, je kr dost več dela.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Davki nimajo nič s tem. Nič več kot pri vseh drugih industrijah. Visoki davki niso krivi, da je slovensko industrijsko pohištvo enostavno zanič. Zakaj se pa ni vlagalo v razvoj pa itak vemo, ni lesna industrija nobena izjema.

koli99 ::

Zanimiv link:

http://www.globalforestwatch.org/map/5/...

me zanima če bodo osvežili za naše območje...

jalovec09 ::

Priporočam, da se zapeljete LJ-Dobrova-Polhov Gradev-Horjul-Dobrova ali Vrhnika pa boste vidl kakšne razsežnsoti so...ogromno podrtega drevja po bregovih.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potrebujem nasvete za les

Oddelek: Loža
308425 (5362) golcvar
»

Bencinska motorna žaga alpina?- Mnenja!

Oddelek: Loža
3015166 (14192) noraguta
»

Naravne katastrofe v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
40476229 (65362) Pšenični
»

Rabim nekaj informacij glede gozda in prodaja dreves za obdelat.

Oddelek: Loža
174079 (3907) Scorpia

Več podobnih tem