» »

Ščit zasebnosti

Ščit zasebnosti

uporabn1k ::

Nisem našel nobene niti na to temo, sem se pa že kar precej ukvarjal s prenosom osebnih podatkov med EU-ZDA, praktično od začetka sledim Maxu Schremsu in ko se kaj zgodi, pripravim kak novinarski prispevek. Skratka sodišče EU je 16. julija razveljavilo sporazume Ščit zasebnosti, ker ZDA ne nudi dovolj viskoih standardov varovanja osebnih podatkov evropejcev. Smešno je, da na uradni strani Ščita zasebnosti to ni omenjeno na prvi strani, ampak izveš to šele ko klikneš na Learn more, tam pa piše v narekovajih. Nvm kaj naj bi ti narekovaji pomenili ...

Nedavno sem pripravil podcast na to temo: https://radiostudent.si/dru%C5%BEba/teh..., v katerem se z Jurijem pogovarjava s Stefanom Rossettijem iz organizacije noyb, ki jo je ustanovil Schrems, po tem ko je ugotovil, da kot posameznik ne bo mogel sam proti IT multinacionalkam...

jukoz ::

Super, hvala za post. Sem nekaj časa sledil temu. Ste gledali tudi kaj Cloud Act al kaj je že?

g1smo ::

jukoz je izjavil:

Super, hvala za post. Sem nekaj časa sledil temu. Ste gledali tudi kaj Cloud Act al kaj je že?


S CLOUD actom nisem bil seznanjen. Izgleda kar slabo. Bi pa rekel, da razveljavitev Privacy Shielda in nadaljni boj proti alternativnim mehanizmom masovnega pretoka podatkov, ki ni skladen z evropsko zakonodajo, predstavlja priložnost za zamenjavo infrastrukturnih ponudnikov, iz ameriških na evropske. Velikanov še pa nekaj časa najbrž ne bo premaknilo.

uporabn1k ::

Mene tudi ne bi motilo več protekcionizma v evropski IT industriji, sploh če bi bil poudarek na Prosti programski opremi :).

SeMiNeSanja ::

uporabn1k je izjavil:

Mene tudi ne bi motilo več protekcionizma v evropski IT industriji, sploh če bi bil poudarek na Prosti programski opremi :).

Ja kaj bi pa še rad? Da dobiš plačano, če uporabljaš odprtokodne rešitve?

Noja, nekatere dejansko so take, da jih nebi hotel uporabljati, tudi če mi plačaš....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Poldi112 ::

To ravno ne, bi bilo pa smiselno na ravni EU investirati v open source in se osvoboditi navezanosti na tuja jajca. Nacionalna varnost pa to.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SeMiNeSanja ::

Poldi112 je izjavil:

To ravno ne, bi bilo pa smiselno na ravni EU investirati v open source in se osvoboditi navezanosti na tuja jajca. Nacionalna varnost pa to.

Saj investirajo....

Ne vem pa koliko in kdo se to potem pase ob tem koritu...
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

uporabn1k ::

Ja kaj bi pa še rad? Da dobiš plačano, če uporabljaš odprtokodne rešitve?


Tole se mi ne zdi ravno na mestu izjava... Neka pasivna agresivnost veje iz nje, neka frustracija. Mislim, zaradi mene, sem lahko tudi plačan za uporabo odprto-kodnih rešitev in bom finančno (še) bolj preskrbljen.

@SeMiNeSanja, kaj je tvoj problem s politično linijo Public Money - Public Code?

Pa da ne boš mislil, da ne gre obratno. Jaz licenčno prog. opremo uporabljam izključno zato, ker sem plačan. In če ne bi bil, je ne bi ni štapom diral, hehe.

Ne vem pa koliko in kdo se to potem pase ob tem koritu...


To se mi zdi večji problem. Po drugi strani imaš pa ogromno FLOSS razvoja v EU na nekih drugih manj formalnih ravneh.

Ravno včeraj sem imel debato, kako bi bilo, če bi recimo EU ali država, svojim državljanom zagotavljala osnovne IT storitve, ala email, oblačna shramba etc. Jaz sem trdil, da bi bilo kaj takega zelo težko plasirati v javnost, ker nihče ne bi tega podpiral zaradi potencialnega množičnega nadzora. Ampak po drugi strani imaš pa trenutno situacijo, kjer imaš zasebno podjetja, gospodarstvo kao ločeno od politike, ampak so vsa večja podjetja v tajnih javno-zasebnih partnerstvih z vladami in imaš (ali pa si imel) nek lažen občutek varnosti pred množičnim nadzorom, hkrati pa totalno kontrolo.
Skratka kolega je trdil, da če bi te osnovne storitve zagotavljala vlada, bi lahko imel (v nekem ugodnem scenariju) vsaj nadzor nad nadzorom, ki ga vlada izvaja.

SeMiNeSanja ::

Seveda...le kaj bi lahko šlo narobe, če računaš na to, da bodo volkovi nadzirali volkove, da ti ne bodo napadli in raztrgali ovčko v ogradi...

Meni tudi nikoli ni bilo jasno, kako naj bi hranjenje EU podatkov v EU datacentrih naših ljubih megakorporacij (Google,Microsoft,Amazon,Faceb*...) preprečilo tričrkovnim in ostalim vohljačem, da bi brskali po podatkih, ki se hranijo v teh EU datacentrih.

Če nimajo nič proti, da se pasejo po podatkih, ki se hranijo na US ozemlju, zakaj naj potem verjamem, da jim branijo pašo v EU datacentru? Prej si lahko predstavljam, da 'gostom' nudijo celo posebno pisarno - kar v datacentru (če bi bilo treba veliko podatkov kopirat... gre hitreje, če odneseš kar na disku).
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Twitter ne sme razkriti obsega ameriškega prisluškovanja uporabnikom

Oddelek: Novice / Zasebnost
235194 (3715) mirzad
»

V oblačne storitve udarila strela iz oblaka in onesposobila Azure AD

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
196797 (5119) andromedar
»

Bo EU suspendirala sporazum o izmenjavi podatkov z ZDA?

Oddelek: Novice / Zasebnost
4511882 (9437) AndrejO
»

V ZDA neopazno potrdili nov zakon o čezmejnem dostopu do podatkov o uporabnikih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
6324106 (18819) PaX_MaN
»

Znamka Skype preveč podobna Sky za registracijo

Oddelek: Novice / Tožbe
2316082 (10488) antonija

Več podobnih tem