» »

Omrežje v novogradji - majhna hiša

Omrežje v novogradji - majhna hiša

Vanich ::

Torej, s katerim UTP omrežnim kablom bi omrežil majhno novo leseno hiško - novogradnja? Pritličje je 35m2, mansarda potem tudi še okoli 35m2.
CAT7 ? Ali se splača razmišljati že o CAT8 ? Količine bodo verjetno majhne - vsega skupaj za vse vtičnice po moje ne bo prišlo 200m kabla, cena torej ni problem.

Badwolff ::

Mal ot, ampak zakaj kabel in ne WiFi?

aiko ::

Morda ker je kabel hitrejši in zanesljiv?

matobeli ::

Jaz bi vzel 6a. Dovolj dober za 10G, manj kompliciran za vgradnjo od 7.

Za vse nad 10G je pa optika itak boljša izbira.

Senitel ::

Odvisno kolk velik datacenter hočeš furat znotraj teh 2x 35m^2... Cat 6 imaš 10Gbps na 55m...

Furbo ::

Za zadevo s 70m2 pa res ne gre pretiravati. En spodoben router, pa smo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Badwolff ::

aiko je izjavil:

Morda ker je kabel hitrejši in zanesljiv?


To je seveda res

Ampak kaj pa imaš dandanes na kablu? Pa sploh nočem oporekat opju ali pametovat, samo na splošno razglabljam o smiselnosti kabla ob današnjem stanju in hitrostih wifija.

Gaming mogoče?

UganiKdo ::

Osebno:

NAS, kamere, 4k streaming.

XS!D3 ::

Vse kar je možno. Home server, dock za laptop, TV, receiver, Apple TV, STB, hub za luči, .... in pa konec koncu APji za WiFi, ker iz ene točke praktično ne moreš zagotovit hitrega WiFija za nek večji objekt.

Sicer pa že skor vsak dan nova tema z isto vsebino....

Mato989 ::

Badwolff je izjavil:

aiko je izjavil:

Morda ker je kabel hitrejši in zanesljiv?


To je seveda res

Ampak kaj pa imaš dandanes na kablu? Pa sploh nočem oporekat opju ali pametovat, samo na splošno razglabljam o smiselnosti kabla ob današnjem stanju in hitrostih wifija.

Gaming mogoče?


Če se prav spomnim Telekomov NEO potrebuje kabel priklop da laufa tv?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

starfotr ::

5e, 6, 6a. Vse ostalo je neumnost.

matobeli ::

Ah, za penzjonista bo OK, za novogradnjo pa zih ne. 5e ni primeren za 10g, 6 je pogojno, šele 6a je prvi priporočljivi standard za 10g.

Glede na rast vsega kar pretakamo je bit pripravljen na prehod na 10g v prihodnjih letih kar realnost.

OP je pravilno dojel da ga pride drobiž več postavit futureproof omrežje, kot pa dat not najcenejšo tehnologijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Vanich ::

Hvala za vse odgovore in mnenja!
Torej, če vzamem CAT6a bo že OK.... Ampak me še vseeno malo zanima: v čem je pa potem v praksi CAT7 bolj zakompliciran za inštalacijo od CAT6a?

TheBlueOne ::

CAT7 je verjetno enostavno boljsi. Samo pazi, ko ga polagas, da ga ne poskodujes. Ce se ne motim je glavna razlika, da je boljse zasciten pred motnjami.

showsover ::

Ne fiksiraj kablov ampak jih vstavi v neke pozirke.

starfotr ::

Ne sanjaj. Če rabiš več, je bolje in ceneje potegnit optiko, kot pa naredit dober in polno delujoč cat7.

Da zadostiš standardu, moraš opravit meritve. In če niso dobre, potem jovo na novo.

Ni to 5e, katerega zna vsak mulc s topim izvijačem zakrimpat.

Že pri 5e, 6, 6a je to treba, pa tega nihče ne dela, ker zadeve bolj ali manj kar delajo.

TheBlueOne ::

Cat7 bo verjetno hitrejsi tako ali drugace. Je pa vprasanje, ce bo dosegel max za cat7.

WhiteAngel ::

Ali boš imel cev za kabel ali kako boš vlekel? Če je cev, potem vedno lahko kabel zamenjaš ali potegneš še kakšnega zraven.

Vanich ::

joggi79 ::

Sicer se strinjam da ce se dela na novo pac naredis tisto kar je trenutno aktualno in ne CAT5, ampak realno... Toliko enega kompliciranja, da bo na koncu priklopljen gor nek Tplink routercek, ki 100Mbps ne sfolga, kaj sele 10Gbps? Ok saj sem ter tja je kaksen, ki ima doma kaksno resno network opremo, ampak vecinoma (pa si upam trdit da je to 99.99% vseh, ker preprosto nihce ne bo dal par 1000eur plus kar nekaj prostora in hrupa za resno stvar) ima pa plastikfantastic kitajski srot za 10eur, ki 10Gbps ne bo videl niti na papirju, kaj sele v realnosti. In v naslednjih 10 letih ne bo nic drugace.
Definitivno pa priporocam, da se potegne cevi za kable, kar pomeni da rabis ravno pol ure in imas na novo potegnjene druge/boljse/novejse kable na tistih 2x 35m2, ko pride potreba po tem.

Invictus ::

> sarcasm on

Jaz bi dal CAT 15žblj kable noter... Bodi pripravljen na prihodnost čez 500 let...

> sarcasm off

Najcenejši 5e kabel, ki je kvalitetno vgrajen, in dovolj veliko število, vsaj 4 na štuk. Ker je mala bajta, so razdalje kratke, pa bo delal tudi 10Gbit...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

XS!D3 ::

Tako kot vsakič posebaj ponavljamo, glavno, da so cevi, pa lahko kasneje not porineš, kar bo takrat aktualno, ne glede na to, kaj bo sedaj not. Jaz sem recimo v kabinetu potegnil ven coax, da sem dobil not dodatne UTPje.

Sicer pa bi ne glede na to tudi sam vlekel vsaj Cat 6 oziroma raje 6a, kasneje pa vrjetno kar fiber. Za eno mašino imam že sedaj fiber potegnjen, prej kot slej bo še za kakšno. 10Gb SFP+ stikala sploh niso več draga, še najdražje me trenutno pride mrežna za laptop.

vostok_1 ::

Tako je. Cevi, in pol daš notri kar želiš.

Ampak za tako kvadraturo in leseno konstrukcijo ni veliko smisla z kabli. Vgradi dober 5GHz ruter and you're done. Cenejše, lažje bolj fleksibilno.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

TheBlueOne ::

Ne vem, ce je cev dovolj. Jaz bi polagal kable v ceveh. Posebej, ce so obcutljivi oziroma ce poskodbe znizujejo karakteristike.

starfotr ::

Se vidi, da nikoli nisi delal.

Matevz96 ::

Bolj pomembno kot kabel je da boš dal dovolj velike cevi, kabla v prihodnosti ni drago zamenjat, bolj je težava da ga ne dobiš čez cev.
#hooldthedoor

showsover ::

Ja daj vsaj nekje za 4 debeline kabla za fi, saj konektorje lahko potem prikrimpas (za domaco rabo, da se ne bo starfotr razpizdjot).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

starfotr ::

Ma če že delaš na novo, narediš vtičnice in patch panel. Ni treba delat polovično in puščat par metrov dolgih kablov iz stene ven ter jih krimpat z RJ45 konektorji na koncu.

Vanich ::

starfotr je izjavil:

Ma če že delaš na novo, narediš vtičnice in patch panel. Ni treba delat polovično in puščat par metrov dolgih kablov iz stene ven ter jih krimpat z RJ45 konektorji na koncu.


Ja, saj to mislim narediti, obvezno. Patch panel in pa UTP vtičnice po sobah - je že v načrtu PZI.

showsover ::

Koliko kablov in kakšni do panela?

XS!D3 ::

vostok_1 je izjavil:

Tako je. Cevi, in pol daš notri kar želiš.

Ampak za tako kvadraturo in leseno konstrukcijo ni veliko smisla z kabli. Vgradi dober 5GHz ruter and you're done. Cenejše, lažje bolj fleksibilno.

Kdor hoče hitrejšo in bolj zanesljivo povezavo, bo vedno posegel po kablu, ne vem kaj ima kvadratura s tem. Če hočeš pridet blizu gigabitnim hitrostim, je WiFi precej dražja rešitev kot kabel, pa še vedno imaš daljen medij, half-duplex in vpliv okolice.... Pa tudi ne vidim, kaj je tako fleksibilnega, če poleg WiFija ne povlečeš kablov. Recimo box od ISPja, ki deluje samo preko kabla in zahteva ločen VLAN z multicastom za IPTV, potem priklopiš kam? Ali pa PoE kamere, ki konec koncu itak rabijo napajanje, tudi če jih obesiš na WiFi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v UTP kablih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14124877 (2100) bbbbbb2015
»

Optično omrežje

Oddelek: Pomoč in nasveti
231554 (890) Invictus
»

UTP klešče (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7611169 (7935) gumby
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813054 (7844) XS!D3
»

Nakup LAN kablov kat. 5 ali 6 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6615131 (13548) Invictus

Več podobnih tem