» »

OS za "otroški" laptop?

OS za "otroški" laptop?

prowb ::

Dobil sem asus tablico z "typecover". T103H = 10" touch zaslon, 4gb rama, 4 jederni atom procesor, 128gb emmc. Na njej so windows 10.

Naredil sem svežo inštalacijo, ampak je procesor enostavno prepočasen in zadeva ne gre nikamor.
Potem sem dal gor chromeos (cloudready) in je bilo super! Odzivnost, praktičnost uporabe, res top! Problem pa je da ta tablica ni čisto podprta in ne dela nastavitev svetilnosti zaslona in ne dela zvok :(

In sedaj iščem predloge kaj bi lahko naložil, da bo delalo hitro, in bo vredu uporabniška izkušnja (podpora za touchscreen, podpora za pisalo, zvok ipd seveda tudi :) )

Primarna uporaba bo sicer za otroške stvari (7let), kar seveda vključuje gledanje risank, ampak rad bi, da se tudi kaj koristnega počne (kolikor pač taki mali paglavci sploh lahko), recimo risanje s pisalom je top, kakšna poučna igra je zaželjena ipd. Super bi bilo native poganjanje android aplikacij...

Cloudready bi načeloma vse to pokril, če bi le delal :D

Sedaj se odločam med remix os in pa kar navadnim ubuntu (pomislil sem tudi na ubuntu deepin, ampak je prepočasen za to gajbico).

Ima kdo drug še kak pameten predlog?

Netrunner ::

Med linuxi ima ubuntu še najširšo podporo raznim konfiguracijam, tako da bi poskusil z light verzijo ubuntu-ja.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

-valvoline- ::

lubuntu, lahko pa tudi android za pc.

matobeli ::

windows ali pa ubuntu, odvisno od tega kaj želiš da uporablja kasneje :)

glede na to da win ne potegne bo rešitev očitno linux.

prowb ::

matobeli je izjavil:

windows ali pa ubuntu, odvisno od tega kaj želiš da uporablja kasneje :)

glede na to da win ne potegne bo rešitev očitno linux.


Kaj se bo uporabljalo kasneje? :D Mac! :D

Lubutnu je luštna zadeva - žal pa precej neprilagojena za touch ekrane.

Zato gledam bolj v smeri chromeos in podobnim.

-valvoline- je izjavil:

lubuntu, lahko pa tudi android za pc.

android za pc? prvič slišim - link?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: prowb ()

WizzardOfOZ ::

Za na hitro v Windows 10 je to:
1.) klik na start -> vpiši: system configuration -> nastavi boot -> advanced options number of processors - vse kolikor jih ima
2.) odinštaliraj vse aplikacije, ki jih ne rabi (kar meni in desni gumb na ikonce - uninstall)
3.) klik na start -> vpiši: control panel -> system -> advanced system setting -> performance -> nastavi za best performance
4.) file explorer -> desni gumb na C: disk -> properties -> odkljukaj (kljukico stran) "Allow files on this drive ..." klikni apply in ko ti bo javilo eno napakico, klikni Ignore All in pusti da naredi (delalo bo kake pol ure)
5.) settings -> Personalization -> color -> izklopi transparentnost
6.) start -> vpiši cmd -> desni gumb na command prompt in run as administrator) -> vpiši to: "powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61" -> reštartaj računalnik in potem prestavi v power opcijah iz balanced na Ultimate performance
7.) settings -> notifications & actions -> izklopi "Windows tips and tricks"
8.) izklopi onedrive


Da se verjetno še dosti več, ampak za začetek se mora že to poznati.

-valvoline- ::

prowb je izjavil:

matobeli je izjavil:

windows ali pa ubuntu, odvisno od tega kaj želiš da uporablja kasneje :)

glede na to da win ne potegne bo rešitev očitno linux.


Kaj se bo uporabljalo kasneje? :D Mac! :D

Lubutnu je luštna zadeva - žal pa precej neprilagojena za touch ekrane.

Zato gledam bolj v smeri chromeos in podobnim.

-valvoline- je izjavil:

lubuntu, lahko pa tudi android za pc.

android za pc? prvič slišim - link?

https://www.android-x86.org/
Probal na starejsem prenosniku, laufalo tip top. Najbolj ziher je nougat 7.1 izvedba.

Zgodovina sprememb…

          ::

prowb ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Za na hitro v Windows 10 je to:
1.) klik na start -> vpiši: system configuration -> nastavi boot -> advanced options number of processors - vse kolikor jih ima
2.) odinštaliraj vse aplikacije, ki jih ne rabi (kar meni in desni gumb na ikonce - uninstall)
3.) klik na start -> vpiši: control panel -> system -> advanced system setting -> performance -> nastavi za best performance
4.) file explorer -> desni gumb na C: disk -> properties -> odkljukaj (kljukico stran) "Allow files on this drive ..." klikni apply in ko ti bo javilo eno napakico, klikni Ignore All in pusti da naredi (delalo bo kake pol ure)
5.) settings -> Personalization -> color -> izklopi transparentnost
6.) start -> vpiši cmd -> desni gumb na command prompt in run as administrator) -> vpiši to: "powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61" -> reštartaj računalnik in potem prestavi v power opcijah iz balanced na Ultimate performance
7.) settings -> notifications & actions -> izklopi "Windows tips and tricks"
8.) izklopi onedrive


Da se verjetno še dosti več, ampak za začetek se mora že to poznati.


Razen indeksiranja sem bolj ali manj že vse izklopil - probam še to. Sicer pa ono RPi varjanto (sem že imel pred časom nekje naloženo in je kar lepo izpadlo).

          ::

Zraven 3D tiskalnika imam en prastar Sony Vaio P (atom, 2gb, 60gb hdd), na katerem mi edino ta RPi varianta deluje tako hitro, da je računalnik dejansko uporaben.

prowb ::

Evo - nalagam RPi - poročam popoldan kako se bo obneslo :)

prowb ::

RPi naložen. Dela hitro hitro hitro ;) Žal pa je za moj namen precej neuporaben, ker ne dela zvok (nekaj sem sicer že našel, kako porihtat, ampak še nisem utegnil), je zelo nepriročen za upravljanje prek touch zaslona (sploh s pisalom) in pa ne znam obrnit zaslona :D

Povzetek vsega kar sem dosedaj preiskusil:

windows / "opuljena" verzija windows = pogojno užitno; funkcionalnosti so vse, je pa počasen
cloudready (chromeos) = hiter, odlična funkcionalnost touch in pa pisala, zelo user friendly. žal se na cloudready ne da nalagat android aplikacij (kot na originalen chromeos), podpora za linux je tudi malo omejena, ne da se nastavljati svetilnosti zaslona in pa največji problem -> ni zvoka!
ubuntu = funkcionalno ok, ampak tudi počasen
ubuntu DDE = čudovit na pogled, ampak "crkne" pri obračanju zaslona, je tudi počasen
lubuntu = deluje hitro, je podobno kot rpi neuporaben za touch zaslon

Ko vse seštejem so funkcionalni edino ubuntu/windows, ampak žal prepočasni.
In pa seveda cloudready, v katerega bi bil pripravljen investirat še nekaj časa, da odkrijem, kako bi lahko porihtal vsaj zvok. Na njihovi strani piše, da če mašina ni podprta 100%, pač ni podprta, če ne dela zvok, si naj štekam usb zvočno kartico. Kar pa nekako ubije smisel te male igrače :)
Torej ima kdo še kako idejo?

WizzardOfOZ ::

tiny windows 10 - okrnjena verzija, očiščena vse nesnage, v glavnem samo za igre in osnovne programe. Dobiš jo na "travniku".

Ali pa vzameš iso od windows 10, ga razpakiraš, sam odstraniš ves balast. En izmed programov za to počet je NLite

Ladjar ::

WizzardOfOZ je izjavil:

En izmed programov za to počet je NLite

Ali pa WinDirStat


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec brezplačne podpore za Windows 7 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18442159 (29378) bajar
»

Orange PI (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Strojna oprema
29650805 (14113) hojnikb
»

Kombiniranje Windows10 in Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
131867 (1360) popster
»

Windows 8.1 Update 1 prihaja že marca (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10528959 (23355) kamuee
»

Bo Windows Blue dobil nazaj startni meni in namizje? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
19746023 (38996) Bistri007

Več podobnih tem