» »

Sorodstvena razmerja

Sorodstvena razmerja

Hangman ::

Zanima me, kako bi poimenoval naslednja sorodstvena razmerja:

1. od sestre mož
2. od brata žena
3. od žene brat/sestra
4. od moža brat/sestra

5. od ženine sestre mož
6. od ženinega brata žena
7. od moževe sestre mož
8. od moževega brata žena

Bi pa potreboval slovensko in angleško poimenovanje, saj oba izraza potrebujem za nek projekt.
Če kaj pomaga: Pri nas se uporabljata izraza "svak" in "švoger", vendar ne vem točno, kateri je kateri oz. če sploh sta knjižna (po SSKJ).

Groot ::

Za 1-4 so vsi svak oziroma svakinja (odvisno od osebe) in angleško broher-in-law oziroma sister-in-law. Svak/svakinja najdeš tudi v SSKJ ;)

Za preostale ni izraza oziroma vsaj uradnega ne.

Hangman ::

Hvala. Glede prvih 4 me še zanima, je v obe smeri svak/inja oz. brother/sister in law? Ker nekateri izrazi se razlikujejo glede na smer primerjave, na primer: nečak/nečakinja ----- stric/teta

Ja, iščem pa samo uradne izraze, ki jih najdeš v slovarju slovenskega oz. angleškega jezika. Če izraza ni v slovarju, mi ne pride v poštev.

lisaac ::

od 5. do 8. ni sorodnik. Sorodnik si po krvi. Torej od ženine sestre mož meni ni nič sorodstvenega. Tast, tašča, svak/inja ..to jaz ne štejem kot sorodstvo. Je pa odvisno od posameznika kako na to gleda

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lisaac ()

ToniT ::

od 5. do 8. so ravno tako svaki/svakinje....

avtek ::

lisaac je izjavil:

od 5. do 8. ni sorodnik. Sorodnik si po krvi. Torej od ženine sestre mož meni ni nič sorodstvenega. Tast, tašča, svak/inja ..to jaz ne štejem kot sorodstvo. Je pa odvisno od posameznika kako na to gleda


A moogoče jaz ne razumem pravilno, ampak kako po krvi? Od žene sestra tudi ni "moja kri", kakor ni od strica žena, pa ji - vsaj jaz - pravim teta?

GupeM ::

1 - 4 svak/inja v vse smeri, za 5-8 v sloveniji nimamo izraza. Oz so to svaki in svakinje od žene oz brata.

Srbi in Hrvati imajo različna poimenovanja za vse to.
Tako je pri Hrvatih brat mojega očeta moj stric (njegova žena je strina), medtem ko je brat moje mame moj ujak (njegova žena pa ujna). Sestra mojega očeta je moja tetka, njen mož pa tetak, enako poimenovanje (tetka – tetak) velja tudi za mamino sestro in njenega moža. Srbi imajo za naštete sorodnike enaka poimenovanja, le tetkinega moža imenujejo teča.
Vir: https://www.leemeta.si/blog/zanimivosti...

In ja, svaki/tašče/posvojenci in podobno so tudi sorodniki. Gre ze nekrvno sorodstvo oz za pridobljeno sorodstvo.

Edit: Še nekaj virov, ki ti mogoče pridejo prav.
https://centerslo.si/wp-content/uploads...
https://centerslo.si/wp-content/uploads...
https://centerslo.si/wp-content/uploads...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Miha 333 ::

Hangman je izjavil:

Zanima me, kako bi poimenoval naslednja sorodstvena razmerja:

1. od sestre mož
2. od brata žena
3. od žene brat/sestra
4. od moža brat/sestra

5. od ženine sestre mož
6. od ženinega brata žena
7. od moževe sestre mož
8. od moževega brata žena

Bi pa potreboval slovensko in angleško poimenovanje, saj oba izraza potrebujem za nek projekt.
Če kaj pomaga: Pri nas se uporabljata izraza "svak" in "švoger", vendar ne vem točno, kateri je kateri oz. če sploh sta knjižna (po SSKJ).


od 1 - 4 so svak oz. svakinja, angl. brother-in-law, sister-in-law

od 5 - 8 ni slovenskih izrazov, anlgeški sicer obstajajo ampaj se skoraj ne uporabljajo:

5. in 7. co-brother-in-law
6. in 8. co-sister-in-law

Pri naših sosednjih jezikih pa je bolj pestro: https://hr.wikipedia.org/wiki/Rodbinski...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Hangman ::

Malo razlage, zakaj me to zanima: programiram "kalkulator", ki bi na podlagi družinskega drevesa znal "izračunati" sorodstveno razmerje med dvema (bližnima ali daljnima) sorodnikoma. Moje mnenje je, da so ti do neke točke vsi v sorodstvu... po tej definiciji so si tudi primeri 5 - 8 v sorodstvu, vendar niso pa krvni sorodniki.

Še dva vprašanja bi imel...
1. Se uporablja kakšen izraz za moža od tete / ženo od strica? Tu spet ne gre za krvnega sorodnika, ti je pa vseeno v bližnjem sorodstvu.
2. Otroci bratrancev in sestričen so si med seboj mali (lahko tudi izraz "mrzli") bratranci oz. sestrične. Kako pa bi poimenoval otroke malih bratrancev in sestričen? Imajo torej skupnega pra-pradedka in pra-prababico in so posledično krvni sorodniki, vendar je med njimi toliko kolen, da izraz "sorodstvo" morda ni več primeren za njih.

Če bi se dalo kje dobiti spisek vseh sorodstvenih izrazov bi bilo super.

starfotr ::

1. od sestre mož


Sestrojebec

GupeM ::

Hangman je izjavil:

Malo razlage, zakaj me to zanima: programiram "kalkulator", ki bi na podlagi družinskega drevesa znal "izračunati" sorodstveno razmerje med dvema (bližnima ali daljnima) sorodnikoma. Moje mnenje je, da so ti do neke točke vsi v sorodstvu... po tej definiciji so si tudi primeri 5 - 8 v sorodstvu, vendar niso pa krvni sorodniki.

Še dva vprašanja bi imel...
1. Se uporablja kakšen izraz za moža od tete / ženo od strica? Tu spet ne gre za krvnega sorodnika, ti je pa vseeno v bližnjem sorodstvu.
2. Otroci bratrancev in sestričen so si med seboj mali (lahko tudi izraz "mrzli") bratranci oz. sestrične. Kako pa bi poimenoval otroke malih bratrancev in sestričen? Imajo torej skupnega pra-pradedka in pra-prababico in so posledično krvni sorodniki, vendar je med njimi toliko kolen, da izraz "sorodstvo" morda ni več primeren za njih.

Če bi se dalo kje dobiti spisek vseh sorodstvenih izrazov bi bilo super.

Otroci bratrancev in sestričen so si med sabo mali bratranci/sestrične. Izraz mrzli bratranec in sestrična ne obstaja po mojem mnenju, ker si z bratranci/sestričnami vedno v krvnem sorodstvu.

Je pa izraz mrzel stric/mrzla teta odgovor na tvoje vprašanje št. 1. Torej žena od strica je mrzla teta, mož od tete je mrzel stric. Torej nista v krvnem sorodstvu, sta pa v sorodstvu po zvezi s stricem/teto. Zato bratranec ali sestrična ne moreta biti mrzla, ker je vsaj en od njunih staršev v krvnem sorodstvu s tabo.

Mali stric/mala teta pa je izraz za bratrance/sestrične tvojih staršev.

Še to: Vse to so neuradni izrazi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sosedska pomoč - sedaj gre zares 1000 evrov kazni

Oddelek: Problemi človeštva
181613 (1196) dice7

Protestniki pomagajte, prosim! Pustite pri miru vnuka! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
29346599 (40576) OmegaBlue
»

Sorodstvene vezi predsednikov ZDA (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23314514 (9295) Gandalfar
»

Kaj mi je od babice brat?

Oddelek: Loža
149218 (8756) Ziga Dolhar
»

Incest.

Oddelek: Loža
305982 (5311) Yohan del Sud

Več podobnih tem