» »

Kupujem UPS

Kupujem UPS

Meizu ::

Zdravo,

ker sem na svojem delovnem mestu presaltal iz laptopa na desktop masino bi rad to zavaroval pred izpadi elektrike z enim UPSom.

Masina mi na full loadu baje porabi okrog 530, max 550W, zato sem gledal malo mocnejse UPSe, raje vec kot premalo.

Gledam tega:

https://www.mimovrste.com/brezprekinitv...

Ker so informacije na internetu o UPSih zacuda precej skope in ker sam z UPSi nimam dosti izkusenj, me zanima, ali so ti UPSi danes za te denarje dejansko solidne zadeve ali je bolje investirati vec denarja?

Vcasih se spomnem so bili ti UPSi precej drag spas, danes ocitno lahko kupis UPS za drobiz.

Tehnicni podatki o modelu iz povezave pravijo tudi, da ima ta UPS AVR funkcijo boost and buck - predvidevam, da ta UPS do neke mere tudi izenacuje izhodno napetost?

Meizu ::

Aja in se eno vprasanje mi hodi po glavi.

UPS iz povezave ponuja 2 navadna vtikaca ter 2x euro kabel sistem.
Skupaj s PCjem imam v uporabi se en kup periferije, ki bi lahko profitirala od morebitne izenacitve napetosti, mi pa ni nujno, da same naprave visijo na UPSu z namenom zascite izpada elektrike - gre se za zvocnike, ter nekaj preampov/eksternih zvocnih kartic.

Te naprave same po sebi ne zrejo dosti, zvocniki so najvecji porabniki (studijski monitorji), pa se ti ne dosti. Zvocnike lahko priklopim direkt v strom, preampe bi pa priklopil na UPS.

Je pa periferije vec kot je vtikacev na UPSu - je teoreticno mozno in varno v vtikac UPSa prikljuciti podaljsek kjer so potem vtaknjene ostale naprave? Vsa periferija ki bi jo vtaknil v ta podaljsek ziher ne presega 100W, tako da vsaj kar se tega ratinga tice bi naj bil znotraj okvirjev tega UPSa.

Han ::

UPS za drobiž je slaba naložba. Za kvaliteto in več vtičnic bo treba seči globlje v žep. Poleg tega moraš menjat baterije na 3-5 let. Npr.:

https://www.enaa.com/ups-napajanje/ups-...

https://www.enaa.com/ups-napajanje/apc-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Meizu ::

A lahko razlozis kaj tocno v tem upsu je slaba nalozba? Ce moram menjat 100 eur vreden ups na 3-5 let potem to v osnovi ni nek uber strosek.

Berem pa zdaj malo o teh UPSih in ocitno delimo UPSe na square wave, stepped sine wave sim in pure sine wave.

Moderna tehnika ocitno dostikrat ustavi delovanje ce zazna square wave, tako da se ocitno naceloma priporoca pure sine wave, ki naj bi imeli tudi manjso distorzijo outputa.

Kje pri nas najdem PSW ups?

Tale npr. ima ocitno PSW output sodec po informacijah na spletni strani proizvajalca:

https://www.mimovrste.com/ups-brezpreki...

A se da kje dobiti kaksno cenejso opcijo podobnih zmogljivosti ali naj kar pozabim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Han ::

Če ti je prioriteta tišina, pozabi na aktivno hlajen UPS.

Meizu ::

Nasel sem eno opcijo tule:

https://www.mimovrste.com/brezprekinitv...

Cisti sinus, cenovno mi sicer ne disi, ampak kaj moremo, je ze tako.

Vecina aktivno hlajenih UPSov trdi, da je njihov noise output pod 40db z 1m razdalje. To lahko pozrem, ce se malo posreceno postavim v prostor.

Mi pa lahko mogoce odgovoris na vprasanje ali UPS zahteva po eno napravo na vticnico al lahko noter prikljucim podaljsek, ce skupna moc ne presega moci, ki je na voljo?

Han ::

Manjše porabnike lahko daš na podaljšek.

Miha 333 ::

1. Za računalniško opremo ne rabiš čistega sinusa.
2. Preberi si razliko med line-interactive in online. Za osnovno premostitev izpadov načeloma line-interactive zadostuje.
3. Pri line-interactive ponavadi aktivno hlajenje deluje le ob napajanju iz baterije (preveri pri proizvajalcu).
4. Poceni modeli lahko imajo tovarniško vgrajene poceni baterije, ki jih boš morda moral menjati že po enem letu (lastne izkušnje) - na baterije ponavadi ni garancije. Načeloma ni nek problem, je pa dodaten strošek in delo. Sicer je baterije treba menjati nekje na 3-5 let.
5. Vsi UPSi nimajo nujno vgrajene prenapetostne zaščite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

jernejl ::

Večina ljudi čisto normalno shaja s cenejšimi UPS-i, ki niso PSW (tudi jaz). Večinoma ni težav, razen če imaš kakšno specifično opremo. Ojačevalci bi že znali biti tak primer, velika večina običajne računalniške krame pa bo delovala tudi, če UPS ne bo PSW.
https://superuser.com/questions/912679/...

Je pa fino ne kupovati kakšnih poceni UPS neznanih proizvajalcev.

Meizu ::

Miha 333 je izjavil:

1. Za računalniško opremo ne rabiš čistega sinusa.
2. Preberi si razliko med line-interactive in online. Za osnovno premostitev izpadov načeloma line-interactive zadostuje.
3. Pri line-interactive ponavadi aktivno hlajenje deluje le ob napajanju iz baterije (preveri pri proizvajalcu).
4. Poceni modeli lahko imajo tovarniško vgrajene poceni baterije, ki jih boš morda moral menjati že po enem letu (lastne izkušnje) - na baterije ponavadi ni garancije. Načeloma ni nek problem, je pa dodaten strošek in delo. Sicer je baterije treba menjati nekje na 3-5 let.
5. Vsi UPSi nimajo nujno vgrajene prenapetostne zaščite.


Hvala za info.

Za prenapetostno zascito sem opazil, da nimajo vsi, sicer pa imam komplet vse podaljske v hisi z vgrajeno prenapetostno zascito, ponekod tudi dva podaljska v "daisy chainu" z vsak svojo prenapetostno zascito. Sicer nimam pojma koliko je to dejanska zascita v primerjavi s prenapetostno zascito na UPS, bom pa definitivno gledal UPS z vgrajeno taksno zascito, kajpak skodit ne more.

jernejl je izjavil:

Večina ljudi čisto normalno shaja s cenejšimi UPS-i, ki niso PSW (tudi jaz). Večinoma ni težav, razen če imaš kakšno specifično opremo. Ojačevalci bi že znali biti tak primer, velika večina običajne računalniške krame pa bo delovala tudi, če UPS ne bo PSW.
https://superuser.com/questions/912679/...

Je pa fino ne kupovati kakšnih poceni UPS neznanih proizvajalcev.


No, nekaj sem bral, da imajo upsi s cisto sinusoido tudi naceloma manjsi THD% kar najbrz zna vplivati na mojo opremo, kjer je potrebna cimbolj klinicna slika brez dodatnih sumov v samem omrezju. No, kakorkoli, ce je razlika med super low THD% UPS ter navadnim cenejsim UPSom par stotakov, potem raje denar investiram v namenski vzdrzevalec napetosti, ker bom od njega pridobil veliko vec kot od samega UPSa najbrz. UPS sem primarno mislil uporabljati za varovanje PCja, ker pa berem o tem, da imajo UPSi danes tudi vecinoma AVR boost and buck funkcijo sem pomislil, da bi mogoce lahko delno ta problem resil, ce te naprave priklopim na ta UPS. Sicer naprave ki jih uporabljam niso obcutljive na izpad elektrike (razen seveda power surgea, ter PC), tako da priklop na UPS ni nuja.

Kakorkoli, s priklopom na UPS zelim vsaj ohraniti ali pa idealno zmanjsati sum predojacevalcev, za kar pa se sicer zavedam da so bolj primerni dejanski vzdrzevalci napetosti, kar je tudi v "programskem nacrtu" nabavnje v bliznji prihodnosti.

Bral sem tudi nekaj o tem, kako so PSUji z visokimi izkoristki se toliko bolj obcutljivi na square wave, kar je potem v meni sprozilo te dvome.

Napajalnik, ki ga uporabljam je tale: https://www.bequiet.com/en/powersupply/...

Pojma nimam, kaksne tolerance ima do teh stvari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Meizu ::

Dvojni post, se opravicujem, moderator lahko ta post izbrise.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

jernejl ::

Ne vem, kako bi tile UPSi vplivali na ojačevalnike, ker se na to ne spoznam, sklepam pa, da bi za take stvari rabil kakšno bolj specifično zadevo.
UPS-i cenovnega razreda do 200 evrov bodo ravno dovolj, da ti bodo pokonci držali PC + monitor + router ali kaj podobnega kakšnih 10-15 minut, da boš lahko shranil trenutno delo in računalnik ugasnil (ali pa se bo varno ugasnil sam). Pa do neke mere varujejo opremo (surge protection + preklop na baterijo, če omrežna napetost preseže ali pade pod neko vrednost).

Meizu ::

Pomoje je to najbolj pametna ideja, ja.

Ker ko gledam te ciste sinus variante so UPSi avtomatsko skoraj 200eur drazji za podoben rating. Se 100eur dodam in potem raje nabavim Furmana https://www.audiopro.si/si/dodatna-opre...

Kar je pa dejansko profi oprema narejena specificno za studijsko rabo.

Za PC je pa ocitno vseeno na kaj ga nataknes, dokler se podatki varno shranijo in imam tistih 5 min casa da varno ugasnem racunalnik sem zadovoljen.

P.S.: A obstaja kaksna varianta, da preverim ali se moje komponente v racunalu razumejo s temi cenejsimi UPSi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

DjJuvan ::

Nimam praktično nič izkušenj z UPSi, ampak sem na internetu raziskoval, da je CyberPower CP1500EPFCLCD trenutno najboljša consumer izbira. Tako, da sem si ga tudi sam nabavil in sem zaenkrat zadovoljen. Vzel sem ga pa predvsem zato, ker se mi pogosto zgodijo kratki izpadi štroma. Ker ima več vtičnic, imam na njem priključeno vse z zvezi z računalnikom (delovni pc, sekundarni pc, monitorji, synology NAS, switch, modem in surround zvočniki.) Z delovnim pcjem bi baterija zdržala slabe pol urce (če ne laufam ravno renderja), ali uro in pol na sekundarnem pcju (ker ga imam le za pisanje, file transferje, web browsing in poslušanje muske). Aja, pa porabo, izpade in kapaciteto UPSa lahko spremljaš preko aplikacije.

Uporabnik ::

Ravno danes menjal baterije na UPS po 5 letih. To je že drugi komplet torej je star cca 10 let. APC SmartUPS 750. Dela ko šus.

DjJuvan ::

Uporabnik je izjavil:

Ravno danes menjal baterije na UPS po 5 letih. To je že drugi komplet torej je star cca 10 let. APC SmartUPS 750. Dela ko šus.


Smem vprašat, koliko se pozna na kapaciteti po 5ih letih uporabe?

Uporabnik ::

Dejansko sedaj imamo tko stabilno elektriko, da se res redko vklopi, torej baterije so več ali manj neobremenjene. Sicer pa zadeva sama dela teste in ko zazna, da je baterija zanič, javi da je potrebno zamenjat. Nisem pa šel merit starih akumulatorjev.

DjJuvan ::

Sprašujem zato, ker mi je bizarno, da zdrži le 5 let. Razen če so se skoz praznile in polnile zaradi izpadov... ker drugače, če ni obremenjen, ne razumem. Bolj smrdi po časovni menjavi. Akumulator pa še dober.

PunkDude ::

Imam tega in ga ne rabim, dam ga za drobiž...
https://www.apc.com/shop/id/en/products...

Le baterijo boš moral kupiti posebaj, cca 30 eur+ddv. Vsaj tok je bla pred leti.

Uporabljal ga nisem prakticno nič. Stoji mi že 10 let. Le baterijo sem odstranil.

rokp ::

Se bom še jaz malo pošlepal na tole temo. Se morda komu kje valja kakšen APC USB->RJ45 kabel (AP9827), ki ga ne potrebuje več?

PunkDude ::

Imam ampak bi najraje prodal vse v kompletu.

alesp56 ::

Če smo že pri APC UPS-ih. Meni je po krepko več kot petih letih odletel APC CS 650 - enostavno ne switchne več nazaj, ko preklopi enkrat na baterijo (se tudi čudno obnaša - overload lučka, čeprav ni nič gor priklopljeno). Je sploh še kak smisel to popravljat?

Sicer pa da ne bom čisto off-topic. Omenjen UPS mi je dobro služil dolgo časa, zadnje čase predvsem za napajanje mrežne in NAS opreme. Me je pa vedno motil zvok piskanja in brnenja te škatle pod mizo.
in to je to...

ToniT ::

@alesp56
Zamenjaj akumulatorje...

alesp56 ::

@ToniT kaj pa če ni problem samo v akumulatorju?
in to je to...

ToniT ::

alesp56 je izjavil:

@ToniT kaj pa če ni problem samo v akumulatorju?

Potem pa kupi novega...

seminal ::

Tale kabl si lahko sam narediš doma. POtrebuješ RJ50 konektor se mi zdi ker je 10 pinski, pa iz usbja pridejo 4 žičke in je to to...

alesp56 lahko da so se kondenzatorji posušili ali pa je kakšen rele zapikal. Ni pa to nek UPS, tako da se ti ga ne splača dat popravljat.

rokp ::

Ja, saj bi, samo bi rabil se RJ50 konektor in ustrezne klesce (imam samo take za RJ45). Ampak good to know, hvala.

seminal ::

konektor je enako širok kot 45, tako da 8 pinov normalno z navadnimi stisneš, ostala dva pa z ostrim izvijačem. Cena konektorja je cca 1€. TUdi sam sem jih na tak način naredil nekaj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UPS? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13027059 (8470) Vuli
»

Kateri UPS (do 50 eur) naj kupim?

Oddelek: Pomoč in nasveti
376561 (5361) suhi
»

Nakup ups (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
23628147 (12429) ender
»

UPS - da ali ne?

Oddelek: Pomoč in nasveti
314547 (3657) denabiker
»

UPS

Oddelek: Kaj kupiti
101865 (1600) Pyr0Beast

Več podobnih tem