» »

Facebookovim moderatorjem odškodnina zaradi posledic njihovega dela

Facebookovim moderatorjem odškodnina zaradi posledic njihovega dela

vir: Pxfuel

vir: The Verge
The Verge - Znano je, da na Facebooku za preverjanje vsebin ob algoritmih strojne pameti, skrbijo tudi moderatorji iz krvi in mesa. Skupina ameriških moderatorjev je leta 2018 proti podjetju vložila skupinsko tožbo zaradi posledic, ki jih tako delo prinaša, med njimi sta tudi postravmatski sindrom in depresija, ki ju povzroča ogledovanje posnetkov samomorov, posilstev in umorov. Gre za podobna stanja, kot jih opisujejo vojaki po vrnitvi z vojnih območij. Moderatorji so pred sodiščem so zatrjevali, da Facebook v njihovih primerih ni poskrbel za varno delovno okolje, čeprav so jih v resnici zaposlovali Facebookovi podizvajalci.

Prejšnji teden sta sprti strani dosegli sporazum, ki ga mora v nadaljevanju potrditi še sodišče, v grobem pa določa skupno odškodnino v višini 52 milijonov ameriških dolarjev, ki si jo bo razdelilo 11.250 moderatorjev iz Teksasa, Arizone, Kalifornije in Floride, zaposlenih od leta 2015. Vsak bo prejel najmanj tisočaka, lahko pa tudi več, če so bili diagnosticirani s postravmatskim sindromom ali kako drugo posledico.

Facebook se je obenem še zavezal, da bo razvil orodja, ki bodo moderatorjem olajšala vsakdanje delo. Že do konca letošnjega leta naj bi tako poskrbeli, da bodo imeli posnetki privzeto izključen zvok in bodo predvajani v črno-beli tehniki. Moderatorji pa bodo imeli tudi tedensko pravico do pogovora s strokovnjakom za duševno zdravje. Prav tako v ta namen razvijajo nevralno mrežo SimSearchNet, ki je sposobna identificirati le malo spremenjene kopije škodljivih vsebin. Človeški moderatorji naj bi bili v bodoče tako pretežno zaposleni s pregledovanjem novonastalih primerov, medtem, ko bo strojna pamet prevzela izločanje najrazličnejših variacij škodljivih vsebin, ki so bile že prej identificirane kot take.

19 komentarjev

shadeX ::

Skupina ameriških moderatorjev je leta 2018 proti podjetju vložila skupinsko tožbo zaradi posledic, ki jih tako delo prinaša, med njimi sta tudi postravmatski sindrom in depresija, ki ju povzroča ogledovanje posnetkov samomorov, posilstev in umorov


Zadeva res ni tako nedolžna. In kljub moderiranju, se v skupinah še vedno pojavljajo taki posnetki. Veliko je tudi nasilja in posilstev nad živalimi. Pa folk to lepi v skupine, ki nimajo popolnoma nobene veze s tem.

Sočustvujem z moderatorji v tem primeru. Jaz 1 teden ne bi zdržal na takem delu.

Praskalec ::

Precej dober video na to temo:

FormerUser ::

Torej, če prav razumem, gledanje nasilne spolnosti po službeni dolžnosti povzroča depresijo in posttravmatski stres, gledanje podobnih vsebin v zasebnem času pa je neškodljiva zabava, ki nima nobenega vpliva na človekovo psiho. Tudi prav.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: tikitoki ()

Poldy ::

Ni vsem všeč nasilna spolnost in podobno. Spet pa ne moreš zaposlovati ljudi, ki jim je to všeč. Si predstavljaš, kakšen bi bil oglas za delo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldy ()

globoko grlo ::

Vglavnem so zavohal keš, zdej so pa vsi bolani. Simpl.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Kvinta ::

Haha kake jajce :))
A.C.A.B

Machete ::

Zakaj jajce? Če poznamo profesionalne bolezni, zkaj tole ne bi spadalo v podoben koš?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

zane ::

globoko grlo je izjavil:

Vglavnem so zavohal keš, zdej so pa vsi bolani. Simpl.

''Vsak bo prejel najmanj tisočaka, lahko pa tudi več''

Ja, res veliko keša. ;)
Vsaka stvar je za neki dobra :)

Kvinta ::

Machete je izjavil:

Zakaj jajce? Če poznamo profesionalne bolezni, zkaj tole ne bi spadalo v podoben koš?


Samo za primer jaz sem leta in leta delal dobesedno z mrliči videl sem vsega in svašta in me 100% niti tako delo kot so ga oni opravljali ne bi prpeljalo do nobenga sindroma ,če pa recimo človek ve da lahko nekaj cukne od delodajalca ali pa od države same pol pa so naenkrat vsi bolani al pa se jim bolezn razvije na dolgi rok v obliki sindroma LOL
A.C.A.B

Praskalec ::

Kvinta je izjavil:

Samo za primer jaz sem leta in leta delal dobesedno z mrliči videl sem vsega in svašta in me 100% niti tako delo kot so ga oni opravljali ne bi prpeljalo do nobenga sindroma ,če pa recimo človek ve da lahko nekaj cukne od delodajalca ali pa od države same pol pa so naenkrat vsi bolani al pa se jim bolezn razvije na dolgi rok v obliki sindroma LOL

Ta logika ne deluje. Primer: ali zato, ker lahko najdeš enega programerja brez RSI (karpalni tunel ipd.), pomeni, da nevarnosti za to ni? To, da najdeš delavca, ki še ni padel s strehe pomeni, da se ni treba zaščititi pred tem?

JaVonTech ::

Moderatorji potrebujejo boljšo psihiatrično podporo in glede na video, ki ga je objavil degraximus, jih je nujno zaposliti več in obvarovati pred prekomerni izpostavljenosti najhujšim vsebinam. Sicer pa takega dela sam ne bi nikoli opravljal, mogoče sem preveč črnogled, saj bi sam že takoj predvidil kaj bi v sklopu takega dela videl in se ne bi prijavil tudi za teden dni ne.

Kvinta ::

Praskalec je izjavil:

Kvinta je izjavil:

Samo za primer jaz sem leta in leta delal dobesedno z mrliči videl sem vsega in svašta in me 100% niti tako delo kot so ga oni opravljali ne bi prpeljalo do nobenga sindroma ,če pa recimo človek ve da lahko nekaj cukne od delodajalca ali pa od države same pol pa so naenkrat vsi bolani al pa se jim bolezn razvije na dolgi rok v obliki sindroma LOL

Ta logika ne deluje. Primer: ali zato, ker lahko najdeš enega programerja brez RSI (karpalni tunel ipd.), pomeni, da nevarnosti za to ni? To, da najdeš delavca, ki še ni padel s strehe pomeni, da se ni treba zaščititi pred tem?


Zgoraj lepo piše da gre za postravmatski sindrom in depresija, ki ju povzroča ogledovanje posnetkov samomorov, posilstev in umorov to je nekaj podobnega kot ,če gledaš grozljivke ....... jaz vem da vsak ko ne more mrtveca v živo videt ne more z njimi delat al pa ga vidi pa ti je jasno v prvih 5 minutah da to ne bo šlo ..... kak so pol lahko ti ljudje gledali vse te grozčjive primere full cajta zboleli so pa komaj pol ko so dnar zavohali to so jajce totalne :))
A.C.A.B

UganiKdo ::

ne gre se za to, da so videli mrliča. Gre se za to, da so bili mesece in leta dnevno izpostavljeni najslabšemu kar je človeštvo sposobno sproducirat. Če to primerjaš s prostovoljnim gledanjem grozljivk...

Cruz ::

Kvinta je izjavil:

Praskalec je izjavil:

Kvinta je izjavil:

Samo za primer jaz sem leta in leta delal dobesedno z mrliči videl sem vsega in svašta in me 100% niti tako delo kot so ga oni opravljali ne bi prpeljalo do nobenga sindroma ,če pa recimo človek ve da lahko nekaj cukne od delodajalca ali pa od države same pol pa so naenkrat vsi bolani al pa se jim bolezn razvije na dolgi rok v obliki sindroma LOL

Ta logika ne deluje. Primer: ali zato, ker lahko najdeš enega programerja brez RSI (karpalni tunel ipd.), pomeni, da nevarnosti za to ni? To, da najdeš delavca, ki še ni padel s strehe pomeni, da se ni treba zaščititi pred tem?


Zgoraj lepo piše da gre za postravmatski sindrom in depresija, ki ju povzroča ogledovanje posnetkov samomorov, posilstev in umorov to je nekaj podobnega kot ,če gledaš grozljivke ....... jaz vem da vsak ko ne more mrtveca v živo videt ne more z njimi delat al pa ga vidi pa ti je jasno v prvih 5 minutah da to ne bo šlo ..... kak so pol lahko ti ljudje gledali vse te grozčjive primere full cajta zboleli so pa komaj pol ko so dnar zavohali to so jajce totalne :))
You just went full retard.

Praskalec ::

Kvinta je izjavil:

Zgoraj lepo piše da gre za postravmatski sindrom in depresija, ki ju povzroča ogledovanje posnetkov samomorov, posilstev in umorov to je nekaj podobnega kot ,če gledaš grozljivke ....... jaz vem da vsak ko ne more mrtveca v živo videt ne more z njimi delat al pa ga vidi pa ti je jasno v prvih 5 minutah da to ne bo šlo ..... kak so pol lahko ti ljudje gledali vse te grozčjive primere full cajta zboleli so pa komaj pol ko so dnar zavohali to so jajce totalne :))

Umori v filmih in igrah so tipično veliko bolj čisti, saj veliko ljudi ne prenese gledanja organov (sodim po sebi). Rekel bi, da zavedanje, da so se tiste stvari dejansko zgodile, tudi ne pomaga.
Če imaš izbiro seveda ne vzameš dela, ki vidiš, da ga ne zmoreš. Sem pa prepričan, da so nekateri vzeli to službo, ker drugega niso imeli na izbiro (ali pa so jim pred zaposlitvijo lagali), sedaj pa je ne morejo zapustiti, ker so od nje odvisni.
Tudi količina je problem. V videu, ki sem ga objavil zgoraj je ex Google uslužbenka rekla, da so ji obljubili ~1h ekstremnih vsebin (posilstvo, umori) na teden, v resnici pa jih je bilo 5-6.

Kar se tiče denarnega nadomestila pa vidim alternativno možnost. Če delodajalcu (kjer si zlahka nadomestljiv) izpostaviš svojo šibkost je večja verjetnost, da te bo zamenjal - mogoče se jim do sedaj ni splačalo priznati (zaradi strahu, da ne bodo napredovali ali bodo odpuščeni), težave pa so imeli že prej.

PTSD se lahko pojavi po daljši izkušnji (ni nujno, da je en kratek dogodek): https://www.nhs.uk/conditions/post-trau...

shadeX ::

UganiKdo je izjavil:

ne gre se za to, da so videli mrliča. Gre se za to, da so bili mesece in leta dnevno izpostavljeni najslabšemu kar je človeštvo sposobno sproducirat. Če to primerjaš s prostovoljnim gledanjem grozljivk...


Normalno. Samo izredno bolan človek lahko normalno gleda kako nekdo posiljuje kokoši ali pa gledati človeka kako moleduje za življenje medtem ko ga drugi hladokrvno ustreli v glavo.

Eno so grozljivke, kjer veš da je vse zaigrano, drugo pa realnost.

globoko grlo ::

A to so gledal cel šiht al kako? A se ve kolk tega šita so morali pregledat?

Aja, pa jasno je mogu do konca pogledat in travmirat zravn, ane, niti slučajno se ne morš na začetku odločt kaj naredit, hm hm.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

shadeX ::

A to so gledal cel šiht al kako?


To je njihovo delo ja.

A se ve kolk tega šita so morali pregledat?


Vsak delovnik od 9 - 17h. Facebook ima 2MLD uporabnikov, od tega je dovolj bolanih da imajo moderatorji polne roke dela čez postano vsebino.

niti slučajno se ne morš na začetku odločt kaj naredit,


Kaj je "behind the scenes" vedo samo oni. Lahko imajo istočasno tudi nalogo, da določene zadeve prijavijo policiji.

Praskalec ::

globoko grlo je izjavil:

A to so gledal cel šiht al kako? A se ve kolk tega šita so morali pregledat?

Aja, pa jasno je mogu do konca pogledat in travmirat zravn, ane, niti slučajno se ne morš na začetku odločt kaj naredit, hm hm.

Glede na video je delavnik razdeljen v "normalne" in "ekstremne" vsebine. Ekstremne naj bi bile časovno omejene, ampak velikokrat niso v obljubljenih mejah.
Za več preberi moje prejšnje objave in glej video.
Jaz bi sklepal, da lahko nehaš gledati, ko je jasno kaj je treba storiti - pomoje tudi oni hočejo minimizirati travmatizacijo zaposlenih (do meje, kjer še sprejemajo pravilne odločitve). Se strinjam tudi z odgovorom shadeX-a.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Facebookovim moderatorjem odškodnina zaradi posledic njihovega dela

Oddelek: Novice / Tožbe
195612 (4809) Praskalec
»

Dostop do Siol in Gemail pošte iz službenega PC - ja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5813782 (12145) St235
»

Domene .xxx čisto blizu

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
2710497 (9132) [D]emon

Več podobnih tem