» »

Windows 10 bo laže bral Linuxove datoteke

Windows 10 bo laže bral Linuxove datoteke

The Windows Blog - V novo preizkusno verzijo Windows 10 (build 19603) je Microsoft dodal novost, ki še dodatno poenostavlja interakcijo z Linuxom. Raziskovalec (File Explorer) ima integrirano podporo za WSL (Windows Subsystem for Linux). V praksi to pomeni, da se bo v levem oknu, torej v drevesni strukturi, pojavila ikona najbolj znanega pingvina in napis Linux. Tam bodo prikazane vse uporabnikove Linuxove distribucije in datoteke, ki so shranjene v teh datotečnih sistemih.

Priznati je treba, da Windows 10 dostop do datotek Linuxa podpira že od verzije 1903. Doslej je bilo treba particije vpeti (mount). S spremembo Microsoft sledi poti večje integracije Windows in Linux. Začelo se je s podsistemom za Linux, v končni fazi pa obljubljajo vključitev celotnega jedra. Windows podpira tudi lupino bash in celo OpenSSH. V Windows Store najdemo Ubuntu, SUSE Linux in Fedoro.

Nekaj drugih novosti v novi verziji Windows so še: izboljšano čiščenje datotek, Microsoft News Bar, podpora formatu datotek Canon CR3 in vrsta odpravljenih hroščev in drugih malenkosti.

Novo verzijo Windows 10 20H2 pričakujemo letos, a ne bo prinesla večjih sprememb. Šlo bo bolj za kumulativni popravek, podobno kot je bil Windows 1909 10 kopica popravkov za Windows 10 1903. Resnejše novosti pričakujemo prihodnje leto.

50 komentarjev

«
1
2

vilicarist ::

kaj pa podpora za ext4
bmw = brings me women

janezvalva ::

majo še vedno register?
sprašujem, ker ne uporabljam windowse.
linux or bust.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Highlag ::

Zakaj?
Never trust a computer you can't throw out a window

acookook ::

Kak dolgo smo še od dneva, ko bo pisalo: Microsoft opensourcal Windows 10....? Jaz bi rekel ene 5-10let.

Lonsarg ::

To ravno ne, bo pa Windows postal najboljši UI layer on top of Linux kernel ;)

WhiteAngel ::

Lonsarg je izjavil:

To ravno ne, bo pa Windows postal najboljši UI layer on top of Linux kernel ;)


Smeh.

mtosev ::

acookook je izjavil:

Kak dolgo smo še od dneva, ko bo pisalo: Microsoft opensourcal Windows 10....? Jaz bi rekel ene 5-10let.
Never in my lifetime. Ce smo realni.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

WhiteAngel ::

Na screenshotu ne dojamem tistega "Linux" pogona. Se pravi, Linux particijo bomo mountali v neko črko, ne vem, L:? Ali je to samo bližnjica do ene mape c:\users\WhiteAngel\Application data\Linux drives\my_ubuntu_drive? V tej mapi pa je mountana dejanska particija od Linuxa, ki sicer počiva v nekem fajlu na c:? Ta debilizem z My documents in Desktop "pogoni", ki begajo povprečne uporabnike, so Windows XP uvedli, če se prav spomnim.

Zgodovina sprememb…

klinker ::

Bliza se leto linuxa na desktopu >:D

WhiteAngel ::

WhiteAngel je izjavil:

Na screenshotu ne dojamem tistega "Linux" pogona. Se pravi, Linux particijo bomo mountali v neko črko, ne vem, L:? Ali je to samo bližnjica do ene mape c:\users\WhiteAngel\Application data\Linux drives\my_ubuntu_drive? V tej mapi pa je mountana dejanska particija od Linuxa, ki sicer počiva v nekem fajlu na c:? Ta debilizem z My documents in Desktop "pogoni", ki begajo povprečne uporabnike, so Windows XP uvedli, če se prav spomnim.


Ok, mislim, da sem dojel. Linux "pogon" je samo nek view od WSL, ki pokaže particije od nameščenih Linuxov kot mrežne pogone. Dostop je urejen prek sambe I guess?

Zvezdica27 ::

upam, da bo to malo hitreje delalo kot doslej. MS je počasen ko kurba, linux pa leti pri pregledovanju diskovja. V bistvu je neverjetno, kako je lahk taka razlika

zz

acookook ::

mtosev je izjavil:

acookook je izjavil:

Kak dolgo smo še od dneva, ko bo pisalo: Microsoft opensourcal Windows 10....? Jaz bi rekel ene 5-10let.
Never in my lifetime. Ce smo realni.

Zakaj pa ne? Počasi se že odpirajo tisti ne essencialni programi (recimo Kalkulator), pa tudi Powershell je afaik OS.

MrStein ::

WhiteAngel je izjavil:

Ta debilizem z My documents in Desktop "pogoni", ki begajo povprečne uporabnike, so Windows XP uvedli, če se prav spomnim.

Windows 95 oziroma NT4.0
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WhiteAngel ::

acookook je izjavil:

mtosev je izjavil:

acookook je izjavil:

Kak dolgo smo še od dneva, ko bo pisalo: Microsoft opensourcal Windows 10....? Jaz bi rekel ene 5-10let.
Never in my lifetime. Ce smo realni.

Zakaj pa ne? Počasi se že odpirajo tisti ne essencialni programi (recimo Kalkulator), pa tudi Powershell je afaik OS.


"Windows" je zelo bežno definiran. Microsoft bi imel z odpiranjem 30let+ stare kode vseh svojih dllov v system mapi z vseh vetrov ogromen strošek zaradi potencialnega kršitva licenc in patentov. Potem bi rabil en temeljit security audit, sicer bi se usulo en kup varnostnih lukenj. Mogoče bi uspel odpreti Kernel.dll. Mogoče kakšen directx. Od tega bi skupnost nekaj imela in bi mogoče kaj nazaj prispevala. Ostalo je pa brez neke dodane vrednosti. Je ceneje dolgotočno za MS vreči milijonček v Wine, dodelati en compatibility layer za Windows hardware na Linuxu in zamenjati kernel z njim.

Rokec ::

WhiteAngel je izjavil:

Je ceneje dolgotočno za MS vreči milijonček v Wine, dodelati en compatibility layer za Windows hardware na Linuxu in zamenjati kernel z njim.

Ali pa, namesto Wine, obrnejo foro ki jo delajo zdaj z Linuxom v Win. Morda pa lahko vzamejo Linux jedro, v ozadju lavfajo Windows VM, ki poganja vse Windows programe, v ospredju pa prilepijo Windows temo. Potem pa počasi, program za programom, knjižnico za knjižnico, prepišejo da bo tekla v Linuxu brez VM.

Edit: ko sem še enkrat prebral tvoj post, mislim, da govoriva o isti stvari :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rokec ()

eVro ::

Ne, on govori o compatibility layerju, kar naj bi bilo manj kot emulacija (poglej kaj pomeni WINE). Ti govoriš o virtualizaciji, kar je kompleksnejše od emulacije. Poleg tega bi on samo dodelal API, ti pa prepisal vse programe in zamenjal kernel, torej nič ohranil.

V vsakem primeru pa upam da njihove prispevke Linus fajn posecira in naredi čimveč stroškov, za nazaj. Naj malo prispevajo kur*i.

LeQuack ::

Zakaj EU ne teži Microsoftu, ker izkorišča monopolni položaj pri virtualizaciji in omejuje konkurenco (VMware, Virtualbox, etc.).
Quack !

acookook ::

Kako točno jo omejuje? WSL je opcionalni fičr.

Zvezdica27 ::

lp,

žal tale linux layer ne koristi prav nič, če na compu nisi sysadmin. In ker - večinoma - nismo (v službi), vsi bombončki ne bodo prispevali k prosuktivnsoti. Recimo jaz v službi tega pač ne morem met, čepravi bi mi zelo koristilo.

DOma pa se mi jebe in imam gor linux, zakaj bi smetje gor dajal?

Pa da ne bo pomote - win 10 se mi zdi super sistem, ima svoje fore, sam saj jih ima pingvin tudi (bolje: DE in WM jih imajo)-

zz

mtosev ::

Jaz bi bil ze zadovoljen, ce bi Microsoft opensourcal ms dos 6.22 in win 95.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

damjanster ::

Piše se leto 2020, pa še do danes ni native podpore za Infiniband. Ves čar Windowsov je integracija ActiveDirectory in GroupPolicy z namiznimi/prenosnimi windows računalniki. Ko bodo to portal na linux kernel, bomo pa dobili en res močan in zmogljiv OS s proprietary namizjem in management sistemom, ki bo pač plačljiv ali pa le še web-based.

krneki ::

Naslov dobesedno laže :))

Glugy ::

acookook je izjavil:

(recimo Kalkulator)

Kdo je to prevajal sploh? Včasih v prejšnjih Windowsih je bilo čisto lepo poimenovano kot Računalo. Zdej pa krneki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

Ales ::

Glugy je izjavil:

acookook je izjavil:

(recimo Kalkulator)

Kdo je to prevajal sploh? Včasih v prejšnjih Windowsih je bilo čisto lepo poimenovano kot Računalo. Zdej pa krneki.

Kako to misliš, krneki?

Beseda "računalo" se v praksi zelo redko uporablja, vsaj odkar abakus ni več v praktični uporabi.

Beseda "kalkulator" resda izvira iz latinščine, kot sicer tudi mnogo drugih, a se pri nas splošno uporablja za to napravo oz. program. Že v srednjem veku je označevala nekoga, ki računa, in že vsaj nekaj sto let nazaj je prešla v uporabo tudi za mehanske računske stroje. Meni se zdi logična izbira.

Looooooka ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

žal tale linux layer ne koristi prav nič, če na compu nisi sysadmin. In ker - večinoma - nismo (v službi), vsi bombončki ne bodo prispevali k prosuktivnsoti. Recimo jaz v službi tega pač ne morem met, čepravi bi mi zelo koristilo.

DOma pa se mi jebe in imam gor linux, zakaj bi smetje gor dajal?

Pa da ne bo pomote - win 10 se mi zdi super sistem, ima svoje fore, sam saj jih ima pingvin tudi (bolje: DE in WM jih imajo)-

zz

Večina teh zadev je namenjenih developerjem.
Visual Studio Code je baje najbolj popularen opensource IDE. Torej Microsoft že ve kaj dela. V enem letu požreti delež vsem firmam, ki so svoje IDE-je razvijali skoraj 20 let se pač ne zgodi ponesreči.

drysmoke ::

Looooooka je izjavil:

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

žal tale linux layer ne koristi prav nič, če na compu nisi sysadmin. In ker - večinoma - nismo (v službi), vsi bombončki ne bodo prispevali k prosuktivnsoti. Recimo jaz v službi tega pač ne morem met, čepravi bi mi zelo koristilo.

DOma pa se mi jebe in imam gor linux, zakaj bi smetje gor dajal?

Pa da ne bo pomote - win 10 se mi zdi super sistem, ima svoje fore, sam saj jih ima pingvin tudi (bolje: DE in WM jih imajo)-

zz

Večina teh zadev je namenjenih developerjem.
Visual Studio Code je baje najbolj popularen opensource IDE. Torej Microsoft že ve kaj dela. V enem letu požreti delež vsem firmam, ki so svoje IDE-je razvijali skoraj 20 let se pač ne zgodi ponesreči.


Pozrl je delez vsem, ki niso pripravljeni placevati. Na vseh podrocjih kjer je jetbrains zraven, nima vscode za burek. Ce si pa pac pripravljen uporabljati zastonj in si napol nesposoben (ne ves toliko o tem v cem delas, da bi si lahko skonfiguriral brez marketa), potem uporabis vscode. Skratka, preprosto za idiote. Microsoftova vecna zmagovalna logika. Da o njihovih svinjarijah, ki se jih grejo v windows 10 s cortano in vsesplosnim vohunjenjem za uporabniki niti ne govorimo. Podobna logika kot google, za primitivce narediti nekaj preprostega in jim krasti podatke.

Btw, ta VELIKA izboljsava je v bistvu fix za bug, kjer snemanje v datotecni del, ki pripada linux "integraciji" ni bil viden iz linux integracije, se pravi si v klobaso od patha (kateri kreten se je to spomnil mi ne bo nikoli jasno: "c:\Users\wtf\AppData\Local\Packages\CanonicalGroupLimited.UbuntuonWindows_wtfwtfwtfwtfwtf\LocalState\rootfs\home\wtf\") posnel file iz windowsov in potem si v shellu pogledal ta konkreten direktorij (se pravi "\home\wtf"), fajla ni bilo tam. Ce si naredil v obratni smeri (cp /mnt/c/something.txt /home/wtf) si ga pa iz windowsov videl. Komaj cakam, da ta jajca deployajo, da vidim ali bo to delovalo tudi iz npr. totalcmd, me prav zanima ali so pofixali na kernel nivoju ali so samo dodali se en hack v explorer. Vse skupaj samo nakazuje na na pol narejen feature, cez katerega orgazmirajo Microsoftovi apologeti.

Windows 10 in 8 sta najslabse in najbolj nedodelane razlicice windowsov, kar jih je microsoft kadarkoli dostavil. Sminka na njih za silo deluje tako da brezvezniki in fanboyi lahko orgazmirajo, spodaj pa vse gnije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drysmoke ()

drysmoke ::

... Da sploh ne omenjam raznih api-ms-win-core-processthreads-l1-1-3, api-ms-win-core-timezone-l1-1-1,... ipd nemarnosti v kernel32.dll, se tam kjer so drzali red pred raznimi app svinjarijami, so zaceli na polno svinjati. Ce Cutlerja se ni pobralo, ga pa zagotovo kmalu bo ("vidi sta su mi uradili od kode, mama... promenili je, okrenuli je i napravili neki gadan spoj...", Bajaga(tm))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drysmoke ()

LightBit ::

drysmoke je izjavil:

c:\Users\wtf\AppData\Local\Packages\CanonicalGroupLimited.UbuntuonWindows_wtfwtfwtfwtfwtf\LocalState\rootfs\home\wtf\

Tipična pot za Windowse. :));((

thramos ::

Embrace extend and extinguish.

Z VSC in WSLjem ter Dockerjem za razvijalce ni več razloga vztrajat na Linuxu.

drysmoke ::

thramos je izjavil:

Embrace extend and extinguish.

Z VSC in WSLjem ter Dockerjem za razvijalce ni več razloga vztrajat na Linuxu.


Seveda, se lahko samo strinjam (seveda moras razumeti, da bo linuxas tudi na windowsih boljsi od tebe, tako da noces, da se truma linuxasev zvali na tvoj OS, bos kar naenkrat brezposelen), linux je za ljudi z vsaj malo predznanja, boh ne daj o file sistemih, x-i so ze too much se za dandanasnje """napredne""", saj ne da je z linuxom kaj narobe, ampak je zgresil cas, v dobi popolnih idiotov, ne mores exposat tako rudimentalnih funkcionalnosti, kot je npr file sistem vsesplosni idiokraciji. Tukaj je google zadel terno, tudi microsoft bo pokleknil pred njim, idiotska firma za idiote. To je kar clovestvo rabi in to google nudi, microsoft pa se trudi. Vse ostalo je prezakomplicirano. R&D? Nepotrebno zlo, ves software je ze spisan, malo se bomo se igrali, potem pa se bo nehalo razvijati karkoli, malo bomo poselotejpali kaksno zgradbo, ki je tik pred tem, da se zrusi, cez 100 let bomo pa sli nazaj ziveti v jame. Kot, da kdo se rabi kaj vec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drysmoke ()

Lonsarg ::

Seveda imaš stroge fanatike, imaš pa zelo veliko ITjevcev kot sem jaz ki nam je linux res kul (vključno z command line) ampak za client OS imam raje windows. Skratka za razvoj je windows za zabavo je windows za server imam pa raje linux, čeprav v službi pač kakor je potreba (gre vedno več sicer na linux ampak še vedno prednjači windows na firmi). Windows mi je "okno" za razvoj in manageriranje linux strežnikov, ja tudi linux sam mi doma živi znotraj Hyper-V.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

sbawe64 ::

Za katere linux based FS je dodana podpora ?

Za vse ostale brez w10 https://www.diskinternals.com/linux-rea... (Ext 2/3/4, UFS2, HFS, ReiserFS/4).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

A_A ::

mene pa zanima katere linuxe kaj uporabljate? katero distribucijo? Ubunto, Arch, Mint.. ?

LeQuack ::

Windows 10 se itak premika proti web only services, vedno več stvari umikajo iz sistema in jih nadomeščajo s plačljivi cloud storitvami.
Quack !

Invictus ::

A_A je izjavil:

mene pa zanima katere linuxe kaj uporabljate? katero distribucijo? Ubunto, Arch, Mint.. ?

CentOS ...

Drugače pa, kar uporablja stranka :D.

Client OS je in bo ostal Windows... Linux kot desktop ne doprinese nič...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sbawe64 ::

A_A je izjavil:

mene pa zanima katere linuxe kaj uporabljate? katero distribucijo? Ubunto, Arch, Mint.. ?

Arch je bolj za pogumne.
Ubunto/Mint bazirata na debianu, od teh dveh bi izbral Minta kadarkoli.

Kakšen je tvoj namen uporabe ?


Invictus
Linux kot desktop ne doprinese nič...

Če nimaš prenosnika (kjer je bil win že vključen v ceno), potem ti ostane v žepu 122/155 (dsp, home/pro) oz 130/226 (fpp, home/pro) licenca za win10 - vsaj če si poslovna oseba je to priporočljivo.
https://www.enaa.com/search?q=windows%2...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

vilicarist ::

arch je pa res simpl..
bmw = brings me women

Invictus ::

Saj imaš laptop? Kdo pa še dela na desktopu ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

A_A ::

sbawe64 je izjavil:

A_A je izjavil:

mene pa zanima katere linuxe kaj uporabljate? katero distribucijo? Ubunto, Arch, Mint.. ?

Arch je bolj za pogumne.
Ubunto/Mint bazirata na debianu, od teh dveh bi izbral Minta kadarkoli.

Kakšen je tvoj namen uporabe ?


Invictus
Linux kot desktop ne doprinese nič...

Če nimaš prenosnika (kjer je bil win že vključen v ceno), potem ti ostane v žepu 122/155 (dsp, home/pro) oz 130/226 (fpp, home/pro) licenca za win10 - vsaj če si poslovna oseba je to priporočljivo.
https://www.enaa.com/search?q=windows%2...


Ubistvu sem kar tako malo vprašal, študiram, da bi si dal na svoj osebni prenosnik gor Linux, namesto WIN

LightBit ::

Invictus je izjavil:

Saj imaš laptop? Kdo pa še dela na desktopu ;).

Jest.

hojnikb ::

mtosev je izjavil:

Jaz bi bil ze zadovoljen, ce bi Microsoft opensourcal ms dos 6.22 in win 95.

in kaj si boš pomagal z to kodo? Btw, msdos že maš opensourcan do v2..
#brezpodpisa

drysmoke ::

Lonsarg je izjavil:

Seveda imaš stroge fanatike, imaš pa zelo veliko ITjevcev kot sem jaz ki nam je linux res kul (vključno z command line) ampak za client OS imam raje windows. Skratka za razvoj je windows za zabavo je windows za server imam pa raje linux, čeprav v službi pač kakor je potreba (gre vedno več sicer na linux ampak še vedno prednjači windows na firmi). Windows mi je "okno" za razvoj in manageriranje linux strežnikov, ja tudi linux sam mi doma živi znotraj Hyper-V.


Ne govorim o nikomur, ki uporabi najboljsi klad'u za zab't cvek. Govorim o kretenih, ki so svojo identiteto zamenjali za identiteto korporacije in nekriticno svinjajo in po fuzbalersko navijajo za razne izdelke, ceprav se jim ne sanja o njih nic razen fasade, pa se to skozi priprte oci. Taki debili so unicili 20-30 let razvoja in ga zreducirali na browser, naredili google mocan kot je, pomagali vzpostaviti celotni sistem kapitalisticnega nadzora nad vsemi in spodkopavajo clovesko druzbo (brez, da bi se tega zavedali, navkljub prepricanju o svoji inteligenci, so na nivoju fuzbalerskih navijacev in jim intelekt ne seze kaj dosti dlje od mahanja z zastavicami).

Sicer pa, windows 10 ti bo hitreje laufal v kvmju kot linux v hyper-vju. Samo povem. Pred byhyvom se pa oba skrijeta, dokler imas potrebe znotraj njegovih limitacij (ker ga pac ne razvija toliko developerjev, v zahvalo linuxaskim navijacem (ki imajo enako kolicino intelekta kot tisti drugi... windows cepci), kakor se docker gladko skrije pred jaili. Ampak seveda, tehnoloska superiornost ni vse, je PR bolj pomemben. Ce kdo ne verjame, naj preveri Rust Evengalists Task Force.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drysmoke ()

mtosev ::

hojnikb je izjavil:

mtosev je izjavil:

Jaz bi bil ze zadovoljen, ce bi Microsoft opensourcal ms dos 6.22 in win 95.

in kaj si boš pomagal z to kodo? Btw, msdos že maš opensourcan do v2..
Ja skupnost bi lahko preprosto kaj pofixala in bi imeli pac os za nabijanje starih igric in software. Ne vem npr ntfs support, usb mass storage, mogoce bi celo uspel spraviti, da bi delal os na npr non uefi motherboards. Hehe I can at least dream.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Lonsarg ::

@drysmoke Tehnološka superiornost je kljub vsemu res malo precenjena, ker software je continuous development ki obsega layerje na layerje integracij in podpore (PR pa direkt vpliva na podporo). To da je tehnično nekaj boljše je morda 30% odločitve. Npr. moja odločitev da imam linux strežnik za home cloud rešitev v Hyper-V je čisto pragmatična. Strežnik je pač na glavnem računalniku v dnevni povezanem na TV za gledanje filmov ter občasno tudi za uporabo za ženo in torej rabi nek prijazen Client OS, in Hyper-V je edina logična izbira če je host OS W10.

Kar se pa tiče oprancev ki so navijači posameznih korporacij se pa strinjam da današnja družba ima tako malo kritičnosti da me je kar strah kaj bo čez desetletja glede moči posameznih igralcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

MrStein ::

mtosev je izjavil:

hojnikb je izjavil:

mtosev je izjavil:

Jaz bi bil ze zadovoljen, ce bi Microsoft opensourcal ms dos 6.22 in win 95.

in kaj si boš pomagal z to kodo? Btw, msdos že maš opensourcan do v2..
Ja skupnost bi lahko preprosto kaj pofixala in bi imeli pac os za nabijanje starih igric in software. Ne vem npr ntfs support, usb mass storage, mogoce bi celo uspel spraviti, da bi delal os na npr non uefi motherboards. Hehe I can at least dream.

FreeDOS ni OK?

sbawe64 je izjavil:

Za katere linux based FS je dodana podpora ?

Za nobeno. Gre prek..., najbližje je mrežni FS.
Točno pa gre za 9P.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

mtosev ::

MrStein je izjavil:

mtosev je izjavil:

hojnikb je izjavil:

mtosev je izjavil:

Jaz bi bil ze zadovoljen, ce bi Microsoft opensourcal ms dos 6.22 in win 95.

in kaj si boš pomagal z to kodo? Btw, msdos že maš opensourcan do v2..
Ja skupnost bi lahko preprosto kaj pofixala in bi imeli pac os za nabijanje starih igric in software. Ne vem npr ntfs support, usb mass storage, mogoce bi celo uspel spraviti, da bi delal os na npr non uefi motherboards. Hehe I can at least dream.

FreeDOS ni OK?

sbawe64 je izjavil:

Za katere linux based FS je dodana podpora ?

Za nobeno. Gre prek..., najbližje je mrežni FS.
Točno pa gre za 9P.
govoril sem o winsih. Freedos je ok, ce ga rabis. Dosbox mi je bolj uporaben. Box je samo emulator, freedos pa je pravi os. V dosbox sn ze nekaj krat namestil win3.11. Win95 opensource bi bil uporaben, ce se mene vprasa.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

BC3 ::

laže? kdo se laže?
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

BBB ::

krneki je izjavil:

Naslov dobesedno laže :))

BC3 je izjavil:

laže? kdo se laže?

Slovenski pravopis 2001
Priponska obrazila za stopnjevanje pridevnikov (člen 990)

...
Prislovi iz primernikov so enaki obliki za srednji spol, če pa se končujejo na -jše,
-šje, -žje, -čje, se zadnji soglasnik navadno lahko tudi izpušča: ljubeznivejše/ljubezniveje,
slajše/slaje, nižje/niže, stilno globočje/globoče (vendar samo krajše, jačje).

Nas so v osnovni šoli učili, da primernik pridevnika lahek nastopa v prislovni obliki kot laže.

Looooooka ::

drysmoke je izjavil:

Looooooka je izjavil:

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

žal tale linux layer ne koristi prav nič, če na compu nisi sysadmin. In ker - večinoma - nismo (v službi), vsi bombončki ne bodo prispevali k prosuktivnsoti. Recimo jaz v službi tega pač ne morem met, čepravi bi mi zelo koristilo.

DOma pa se mi jebe in imam gor linux, zakaj bi smetje gor dajal?

Pa da ne bo pomote - win 10 se mi zdi super sistem, ima svoje fore, sam saj jih ima pingvin tudi (bolje: DE in WM jih imajo)-

zz

Večina teh zadev je namenjenih developerjem.
Visual Studio Code je baje najbolj popularen opensource IDE. Torej Microsoft že ve kaj dela. V enem letu požreti delež vsem firmam, ki so svoje IDE-je razvijali skoraj 20 let se pač ne zgodi ponesreči.


Pozrl je delez vsem, ki niso pripravljeni placevati. Na vseh podrocjih kjer je jetbrains zraven, nima vscode za burek. Ce si pa pac pripravljen uporabljati zastonj in si napol nesposoben (ne ves toliko o tem v cem delas, da bi si lahko skonfiguriral brez marketa), potem uporabis vscode. Skratka, preprosto za idiote. Microsoftova vecna zmagovalna logika. Da o njihovih svinjarijah, ki se jih grejo v windows 10 s cortano in vsesplosnim vohunjenjem za uporabniki niti ne govorimo. Podobna logika kot google, za primitivce narediti nekaj preprostega in jim krasti podatke.

Btw, ta VELIKA izboljsava je v bistvu fix za bug, kjer snemanje v datotecni del, ki pripada linux "integraciji" ni bil viden iz linux integracije, se pravi si v klobaso od patha (kateri kreten se je to spomnil mi ne bo nikoli jasno: "c:\Users\wtf\AppData\Local\Packages\CanonicalGroupLimited.UbuntuonWindows_wtfwtfwtfwtfwtf\LocalState\rootfs\home\wtf\") posnel file iz windowsov in potem si v shellu pogledal ta konkreten direktorij (se pravi "\home\wtf"), fajla ni bilo tam. Ce si naredil v obratni smeri (cp /mnt/c/something.txt /home/wtf) si ga pa iz windowsov videl. Komaj cakam, da ta jajca deployajo, da vidim ali bo to delovalo tudi iz npr. totalcmd, me prav zanima ali so pofixali na kernel nivoju ali so samo dodali se en hack v explorer. Vse skupaj samo nakazuje na na pol narejen feature, cez katerega orgazmirajo Microsoftovi apologeti.

Windows 10 in 8 sta najslabse in najbolj nedodelane razlicice windowsov, kar jih je microsoft kadarkoli dostavil. Sminka na njih za silo deluje tako da brezvezniki in fanboyi lahko orgazmirajo, spodaj pa vse gnije.

Windows 10 je kar se tiče stabilnosti najboljša zadeva do zdaj. "Šminka" torej UI je tisto, kjer ga brcajo v prazno.

"CanonicalGroupLimited.UbuntuonWindows" -> bi si skoraj upal trditi, da je tole integration zadeva od Canonicala za Ubuntu, torej je možno, da je problem pri njih. V AppData Microsoft svoje izdelke vtika izključno pod "Microsoft".

Zastonjkarjev je ogromno :D
Če navadiš userje na svoje izdelke jih bo ogromno tam tudi ostalo. Osebno WebStorma ne rabim, ker se razvija večinoma v c# zadevah, tako da smo vsi na VS, za typescript projekte pa VSC dela dovolj dobro, plus glede na hitrost posodobitev bodo verjetno manjkajoče zadeve kmalu tam. Mi je pa čudno, da glede na to, da majo boljši IDE od VSC, kar se tiče javascript/typescripta(tle sploh ni debate) razvoja, so pa njihovi integration addoni za VS, ki so pregrešno dragi, vsako leto večje in bolj počasno sranje. Drugi konkretno večji addoni, tega problemaa nimajo. Resharper recimo je v zadnjih 3 letih šel iz ferarija na zastavo. Se ga prižge če se ga rabi in potem disejbla preden ti zabremza produktivnost na 0.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec brezplačne podpore za Windows 7 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18442164 (29383) bajar
»

Izšla nova verzija Windows 10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4517785 (10088) Alexius Heristalski
»

Microsoft se ne šali: novi procesorji resnično terjajo nov Windows (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11337074 (31482) AndrejO
»

Windows 10 Anniversary Update nared (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
32290086 (76136) Malajlo
»

Windows 10 je tu! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
262101032 (79815) MrStein

Več podobnih tem