» »

kabli? kje so omejitve

kabli? kje so omejitve

rađo ::

Pozdravljeni,

razmišljam kaj naprej žene razvoj kablov? naprimer tukaj imam vga kabel, ki ga je potrebno prišraufati na matično, medtem pa usb-c čudo, ki mi prek enega porta omogoča 2x 4k display, charging + usb hub... ko rabim napolnit telefon vzamem isti usbc kabel in napolnim telefon. crazy hudo res.

Je pri kablih podobna fora kot pri procesorjih? da je razoj pač vsako leto nekaj % in je to to. Kakšne so fizikalne omejitve, koliko podatkov lahko pošlješ po kablu?

Furbo ::

Razvoj kablov žene potreba in pa krčenje velikosti hardvera. Če smo včasih na big tower ohišja komot šraufali razne vga, serijske, centronics kable.. zdaj to ne gre več.

Spet bom sprožil kake hejterje, ampak tudi tu je precej prispeval apple.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mirzad ::

ne vem zakaj ne damo enkrat že optičnih kablov za monitorje in not dovolj bw za 16k 240Hz 16 bitne subpiksle

bedarija ::

kaka optika se prehitro uniči. navadni UTP 10gb kabli bi zadovoljil čist vem potrebam

mirzad ::

hdmi kabli se tudi hitro uničijo, če bi tist optični kabel bil tako debel in trd kot je vga kabel (pač daš okoli več gume) bi ga tudi težko uničili

gumby ::

Furbo je izjavil:

Razvoj kablov žene potreba in pa krčenje velikosti hardvera.

Manjše je, prej bo crknilo. Ni tu neke znanosti...
my brain hurts

Ahim ::

mirzad je izjavil:

hdmi kabli se tudi hitro uničijo, če bi tist optični kabel bil tako debel in trd kot je vga kabel (pač daš okoli več gume) bi ga tudi težko uničili

To sicer ni čisto res (optiko bi hitro polomil), ampak imas vsaj v necem prav - dalo bi se narediti dovolj armiran opticni kabel.

Ampak kot receno, ljudje ne zelijo debelih, rigidnih kablov, se najraje bi videli da je vse nevidno ("po zraku").

VeganCyclist ::

Novejsi materiali, bolse zascite pred zunanjimi vplivi in pa pomoje najbolj pomembno, razni nacini popravljanja poslanih podatkov in iskanja napak.

mirzad ::

Ahim je izjavil:

mirzad je izjavil:

hdmi kabli se tudi hitro uničijo, če bi tist optični kabel bil tako debel in trd kot je vga kabel (pač daš okoli več gume) bi ga tudi težko uničili

To sicer ni čisto res (optiko bi hitro polomil), ampak imas vsaj v necem prav - dalo bi se narediti dovolj armiran opticni kabel.

Ampak kot receno, ljudje ne zelijo debelih, rigidnih kablov, se najraje bi videli da je vse nevidno ("po zraku").

hdmi kabel mi je že parkrat dobesedno razpadel v rokah (konektor se odtrgal s kabla), optičnega kabla še nisem poškodoval

bedarija ::

no ne vem kaj delaš s HDMI kabli, jaz ko ga kupim ga vtaknem v TV/kom/konzolo in se ga 5 let ne dotakenm več. nekaterih kablov se pa res ne vlači nič po rokah.

mirancar ::

a kdo uporablja thunderbolt kabel na 4k ekran + usb periferija + usb mreža, pa da mu hkrati še charga laptop ?

kake bi pa bile fizične omejitve kablovja (optičnega in bakrenga?)

c3p0 ::

Kabel mora ustrezat nekemu standardu, nič druga.

S tem, da pri kablih za digitalne prenose hitro vidiš, če je OK ali ne. Pustimo audiofile, ki mislijo, da ima mrežni ali USB kabel vpliv na zvok.

Invictus ::

Optika ni tako občutljiva kot si večina ljudi misli.

Problem je bolj v tem, da si ljudje ne znajo urediti kablov, pa jim ležijo sepovprek in v napoto, pa se non stop spotikajo ob njih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Omejitve kablov so povezane s fizikalnimi zakoni.

TheBlueOne ::

Niso samo kabli, so predvsem oddajniki in prejemniki.

S fizikalnimi zakoni je absolutno omejen odzivni cas, pomeni da informacija pride od tebe do recimo streznika in nazaj.

Sami kabli pa signal popacijo in s tem nizajo max frekvenco in s tem zmoznost, da lahko prejemnik podatke pravilno prebere.

Drugace zna 5G biti bolj zanimiv, kot vprasanje okoli kablovja.

2f4u ::

Oj,
Glavno se dogaja v avto industriji. Koncpet kabla je poanta... analigni al digitalni signal, integrirani. Optika je predraga.
Primer... poglejte
Fakre, koaks, do 20GHz, cela znanost. Proizvajalci TE, Leoni, Roka, Rosenberger, Mate AX... tam se dogaja revolucija.
Ce kdo kaj rabi, eksoticnega na zs.

d3m1g0d ::

Upam, da bomo v prihodnosti šli čim več v smeri kombinacije USB-C in DisplayPorta. Oba standarda sta relativno royalty free, C-C kabel pa je tudi mnogo bolj večstranski kot HDMI ali navadni DP kabel. Thunderbolt je pač Intelov, tukaj se ceni zaradi royaltyjev pač ne moremo izogniti. Bi bilo fino, če bi se tako kot HDMIju DP zgodila Thunderboltu ena odprta alternativa.
Gott ist tot! Gott bleibt tot! Und wir haben ihn getötet!

starfotr ::

2f4u je izjavil:

Oj,
Glavno se dogaja v avto industriji. Koncpet kabla je poanta... analigni al digitalni signal, integrirani. Optika je predraga.
Primer... poglejte
Fakre, koaks, do 20GHz, cela znanost. Proizvajalci TE, Leoni, Roka, Rosenberger, Mate AX... tam se dogaja revolucija.
Ce kdo kaj rabi, eksoticnega na zs.


Tu zraven bi dodal še huber suhner.

Avto industrija ne rabi visokih hitrosti. Bistvo se dogaja drugje, danes obstajajo 110 GHz osciloskopi, ki imajo 1 mm konektorje. 20 GHz je za pussyje :)

m0LN4r ::

Ni samo dovolj, da je kabel dober (motnje, izgube paketkov itd.) enako dobro mora biti tudi mesto kjer se zadeva priklopi.

Zakaj DSL ne gre enako hitro, ne glede na dolzino kabla?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Ahim ::

mirzad je izjavil:

Ahim je izjavil:

mirzad je izjavil:

hdmi kabli se tudi hitro uničijo, če bi tist optični kabel bil tako debel in trd kot je vga kabel (pač daš okoli več gume) bi ga tudi težko uničili

To sicer ni čisto res (optiko bi hitro polomil), ampak imas vsaj v necem prav - dalo bi se narediti dovolj armiran opticni kabel.

Ampak kot receno, ljudje ne zelijo debelih, rigidnih kablov, se najraje bi videli da je vse nevidno ("po zraku").

hdmi kabel mi je že parkrat dobesedno razpadel v rokah (konektor se odtrgal s kabla), optičnega kabla še nisem poškodoval

Pa ti si pravi silak ... ;) Nehaj kupovat kitajske kable za pol centa (pri nas z marzo vred pol evra).

Vceraj sem pozabil odgovoriti se na zacetno vprasanje, ker mislim da se nihce ni podal pravega odgovora: ko so "izumili" VGA kabel so bili monitorji precej neumne zadeve, ki se tehnicno niso bistveno razlikovale od televizorjev izpred druge svetovne vojne. Ce bi takemu muzejskemu televizorju pobral stran sprejemni del, nekoliko prilagodil scan generatorja (za scan range kakrsnega bi uporabljala graficna) ter ojacanje, bi graficna preko VGA izhoda v katerem od mono graficnih modov (ali v barven, z zdruzenimi vsemi tremi barvnimi komponentami) lahko direktno poganjala tak TV.

Za "sofiranje" monitorja je takrat torej v celoti skrbela graficna kartica, v monitorju so bili zgolj ojacevalniki za vsako barvno komponento (pri barvnih monitorjih, sicer samo en za mono) in oba scan generatorja, katera je graficna kartica ustrezno resetirala s sinhronizacijskimi impulzi. Zakaj je bilo tako? Ker je bila digitalna elektronika v tistih casih relativno pocasna in elektronika nasploh realtivno draga - npr. najzmogljivejsi namizni racunalnik takrat (= delovne postaje, ki so stale toliko kot zelo en soliden nov BMW) je bil vsaj 10x pocasnejsi in je imel 10x manj RAMa kot ga ima danes recimo nek RaspberryPi nadomestek, ki stane manj kot karton piva, da o zmogljivosti mobilnih telefonov sploh ne govorimo ...

Danes temu na naso sreco ni vec tako; kot receno je digitalna elektronika bistveno hitrejsa in smesno poceni in se ne splaca vec delat kompromisov pri taki stvari, kot je prenos podatkov (analogni prenos je bistveno bolj obcutljiv na motnje, zahteva boljsi oklop, omejena je dolzina povezave zaradi parazitivne kapacitivnosti in induktivnosti, ...), enostavneje je dodati ser-des komponente na graficno in v monitor ter uporabiti digitalno povezavo, katero se da prakticno neomejeno podaljsevati brez dodajanja motenj, ter monitorju dodati se nekaj svoje pameti, da potem tako prejeto sliko pretvori v obliko, ki mu ustreza za sofiranje panela. Monitor je lahko bolj ucinkovit pri svojem delu, graficna pa se ukvarja samo z izrisom slike, ne vec s sofiranjem monitorja.

Evo, to torej poganja razvoj kablov oziroma standardov prenosa ... $$$ :D

Riff ::

mene pa prav nč ne motijo ti stari debeli kabli :D

DustWolf ::

starfotr je izjavil:

Omejitve kablov so povezane s fizikalnimi zakoni.


To je v tej niti še najbolj res. Ljudje me pogosto sprašujejo a mam kak daljši USB kabel ... ali pa uporabljajo podaljške pa me pol sprašujejo zakaj ne dela...

Torej kabel je narejen po standardu, standard določa z kako hitrostjo se bodo podatki prenašali (kjer ti omejuje dolžina kabla ker tudi svetlobna hitrost ni neskončno), z kakšno napetostjo (kjer imaš problem padec napetosti) in v kakšnem formatu (recimo ethernet uporablja diferencial med dvema napetostima kar omogoča da zadeva preživi določene motnje brez izgub).

Maks dolžina HDMI kabla je nekje 13m, za ethernet kabel (giga hitrost) 150m, za USB3... 3m.

USB-PD je super standard ampak že ukrivlja malo čas in prostor -- v praksi imaš veliko možnost da zreduciraš računalnik z USB-PD porti v kup pepela če nanj priklopiš ustrezno požrešnega porabnika.


Kar se tiče optičnih vodnikov, bi osebno zelo rad videl kake optične USB konektorje, ampak so spet problemi -- glavna "prednost" USB pred drugimi standardi je v tem da imaš v istem konektorju napajanje in podatkovni link. Če imaš optiko, potem ne moreš imeti napajanja zraven -- moraš met napajanje na obeh koncih. Ni problema za nevem printer recimo. Je problem za žično miško, ali pa USB ključ. Pač da bi prenašal recimo 5W elektrike po optiki z laserjem -- pozabi. Povprečna dioda ima 50% izkoristek, povprečna fotocelica 50%, da ne omenjamo izgub med prenosom skozi vlakno...
http://www.juresah.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DustWolf ()

strumf666 ::

Maksimalne dolžine kablov se spreminjajo s prihodi novejših verzij standardov, tako, da te številke ne držijo najbolj. Optika je ovira zaradi napajanja, pa prednost, ker ni potrebe po izenačevanje mase, npr. Kabli iz optičnih vlaken pa tudi niso tako grozno občutljivi, če so zaščiteni.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Invictus ::

Prenosi po kablu so se povečali, ko so napredovali DSP procesorji za obdelavo signala.

Ampak čez neke fizikalne omejitve pač ne gre...

Pri optiki pa niti ni kabel omejitev, ampak elektronika...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

strumf666 ::

Elektroniko se razvije glede na potrebe, drugače bi se še zmeraj pogovarjali po kablu ali komuniciral z dimnimi signali ;) Fizikalnih zakonov ne znamo kršit ampak zmeraj se kak obvoz najde.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Zgodovina sprememb…

mirzad ::

zakva rabiš 13m hdmi kabel

strumf666 ::

Za projektorje priklapljat tudi 20m niso zmeraj dost.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

mirzad ::

strumf666 je izjavil:

Za projektorje priklapljat tudi 20m niso zmeraj dost.

Tega večina ne rabi?

c3p0 ::

15m je nekje limit za HDMI. Če rabiš več, HDMI repeater.

Senitel ::

Za take razdalje imaš fiber HDMI kable. Brez veze se z nekimi repeaterji vmes ukvarjat.

Amdforce ::

Senitel je izjavil:

Za take razdalje imaš fiber HDMI kable. Brez veze se z nekimi repeaterji vmes ukvarjat.


Tocno tole. So malenkost drazji ampak super premagujejo razdaljo.
Meni je tak kabel resil 4k hdr signal na razdalji 10m od pcja do avrja.

Invictus ::

Zanimivo, nisem niti vedel, da obstajajo.

Nice find ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c3p0 ::

Malo dražje, a gotovo res boljše. Posebaj ti z vgrajeno elektroniko so zanimivi, ne vem pa kako se obnesejo.

showsover ::

običajen (kitajski) hdmi 10m kabel tudi fino dela, ne vem, kolikor je stal, ene 5-10usd, za vsak slucaj narocili dva (ce smo ze cakali), nobenega sicer ne uporabljamo zares - na dnevni osnovi, enega (sicer zvitega) kot kratkega. ampak deluje. tile optic so sicer fancy, ampak zaenkrat ni potrebe...

ne vem, če smo že 4k zares preskušali, nimamo takšnih virov...
(youtube pa normalno kaze 4k na tv)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

matobeli ::

Kitajske kable je tud fino vzet tiste "brand" in ne čisto najcenejše. Jaz sem mel težave z HDMI in DP pri 2m@1080p kablu (prekinjanje signala, horizontalne črte), potem zamenjam za drugega malo bolj brand kitajca (0.5€ razlike) in oba delujeta.
Goobay so recimo OK, celo v sloveniji imajo relativno OK ceno.

BTW, DP@1080p na 5m, bi to šlo?

m0LN4r ::

showsover je izjavil:

običajen (kitajski) hdmi 10m kabel tudi fino dela, ne vem, kolikor je stal, ene 5-10usd, za vsak slucaj narocili dva (ce smo ze cakali), nobenega sicer ne uporabljamo zares - na dnevni osnovi, enega (sicer zvitega) kot kratkega. ampak deluje. tile optic so sicer fancy, ampak zaenkrat ni potrebe...

ne vem, če smo že 4k zares preskušali, nimamo takšnih virov...
(youtube pa normalno kaze 4k na tv)
Dokler ne sprobas 4K/60Hz z Aktivnim HDR ali DV paleto, je sploh brezveze diskutirati. Folk misli, da ce v firefox al chrome v youtube vtipka 4k HDR, da se mu dejansko predvaja video v hdr... lol
ali pa bluray playerji, ki nastavijo osvezevanje, ko pritisnes play button na 24Hz... Pol so itak vsi kabli dovolj dobri. Celo pa na 1 meter ni problem, ce zraven ni nobenih kablov.

Meni noben ne verjame, jaz sem imel take motnje pri kinu, da mi je zvok pokal na dolocene momente, sem zadevo izklopil iz elektrike za 5 minut in je bilo spet normalno. To se je ponavljajo, dokler nisem kupil dvojno zascitene kable za prekticno vse in povecal razdaljo med digitalnimi kabli in kabli od zvocnikov.

Goobay so recimo OK, celo v sloveniji imajo relativno OK ceno.
Goobay ima dobro osnovno robo. Imam USB-C citalec kartic, ki prenasa po hitrosti USB 1.0, sele tretji, ki sem ga zamenjal v garanciji je delal "normalno" hitro. Zguba casa za tak drek. 3x na posto it tut ni nic.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

PandaFlow2 ::

bedarija je izjavil:

kaka optika se prehitro uniči. navadni UTP 10gb kabli bi zadovoljil čist vem potrebam


HDMI 2.1 ima 48 Gbit bandwidth.

showsover ::

m0LN4r je izjavil:

...

ne vem, kaj si razbral, ampak govorim o youtube na 4k tv,
to je nas edini vir 4k signala, ki pa nam ga nikamor ni potrebno napeljevati.
in ja, ce 4k sliko primerjas s hd (na isti tv) se vidi razlika, ce ze odmislis, da ti youtube laze z modro oznako (4k)
zdaj, lahko, da nas samsung in youtube zavajata, jasno, ne recem, ampak o tem se mi ne zdi smiselno diskutirati preko foruma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Senitel ::

showsover je izjavil:

ne vem, kaj si razbral, ampak govorim o youtube na 4k tv,
to je nas edini vir 4k signala, ki pa nam ga nikamor ni potrebno napeljevati.
in ja, ce 4k sliko primerjas s hd (na isti tv) se vidi razlika, ce ze odmislis, da ti youtube laze z modro oznako (4k)
zdaj, lahko, da nas samsung in youtube zavajata, jasno, ne recem, ampak o tem se mi ne zdi smiselno diskutirati preko foruma.

Nevem kaj imata youtube in HDMI tukaj? Če imaš youtube app na TV-ju potem zadeva nima čisto nič s HDMI-jem. Če imaš youtube na PC-ju oziroma nekem drugem gadgetu, ki je povezan čez HDMI, potem je to lahko 4k vir.

showsover ::

Senitel, pa saj to pravim. izgleda, da nisem bil dovolj jasen. imamo vec kablov za hdmi (tudi 2x 10m) ampak ne vemo, ce v redu prenasajo 4k signal, ker edino, kar gledamo 4k, je direktno na tv, preko youtube,

m0LN4r ::

Naprimer en primer kako preveriti, kaj se dogaja:



Recimo, ko sem imel sposojem nov UHD BD Player, pa sem dal not Bluray od Avengersov z Dolby Vision, kaze tam kjer na sliki kaze 60p pri predvajanju filma se pa sam od sebe nastavi na 24p.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

strumf666 ::

Filmi so praviloma snemani v 23,976 tako, da zna bit kr prav.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

rađo ::

imam en hdmi kabel, ki ga dnevno preklapljam med laptopom on desktop mašino. Lahko pričakujem da se mi bo pokvaru?

Ahim ::

rađo je izjavil:

imam en hdmi kabel, ki ga dnevno preklapljam med laptopom on desktop mašino. Lahko pričakujem da se mi bo pokvaru?

Prej ali slej, kabel ali pa kar konektor na racunalniku (kar je precej bolj neugodno). Vsaka mehanska stavr, pa tudi kabel&vticnica ima omejeno stevilo ciklov, ki jih prezivi.

matobeli ::

Če ne jemlješ dnevno leptopa stran si lahk omisliš kakšen HDMI switch, so dost poceni in jih lažje menjaš kot vtičnico v leptopu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HDMI (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5110848 (3413) acookook
»

HDMI kabel (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
639978 (5298) showsover
»

hdmi 3/display port 3

Oddelek: Zvok in slika
262016 (1455) Lonsarg
»

HDMI kabel ne deluje (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
808833 (6785) deejay2
»

Priklop hišnega kina

Oddelek: Zvok in slika
265558 (3398) ninjaxx

Več podobnih tem