» »

Litoželezna ponev

Litoželezna ponev

1
2
»

RockyS ::

A je kaka firma, ki prodaja sete teh posod, po vzoru Zepter ali WMF? Menjujem vso posodo, ki jo imam, zato bi rad imel set, ne pa da je 10 različnih ročajev, pokrovk itd..

Govorim pa o posodi za v pečico in indukcijo, kot je dutch oven ali podobno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

WizzardOfOZ ::

suhi je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Meni se tudi ikeina litoželezna že 5 let obnese. Samo majhna je. Samo 20x30cm, rad bi večjo pa je nikjer ne dobim.

Jaz imam fi 32 z Amazona in se mi zdi ogromna ter temu primerno tudi težka. Ne morem si predstavljat, da bi mel še kaj večjega od tega, že to je na zgornji meji. Prilagam še link, čeprav je zdaj nedobavljiva.

Poleg te velike pa sem pred časom kupil še komplet treh manjših na Ebay-u za nekje 20€, tako da lahko pokomentiram tudi, kako se obnesejo ekstra cheap izvedenke - imajo nekaj več kozmetičnih napak (železo ulito mal po kavbojsko, kar se na dnu vidi), v samem delovanju pa ne opazim razlik. Še več, zrezke raje pečem v cenejših, ker se mi zdi, da se bolje spečejo oz. dobijo lepšo barvo.


Imel sem tako aluminijasto, potem sem našel litoželezno.
https://bricosubito.it/piastre/206-bist...

Ta je sicer alu, ker ne najdem slike take litoželezne.



Na obeh se ribe spečejo res dobro, nič se ne prijema same ponve in za čistit je zelo lahko. Naliješ vodo vanjo in daš na plin da voda zavre, pa obrišeš s papirjem.

Vse kar je, je to, da je premajhna (24x32cm). in lahko daš maksimalno 3 ribe (okol 350g ena riba) naenkrat pečt. Jaz bi rad tako veliko, da bi vsaj 5 rib naenkrat pekel. Ker se mi je na družinskem pikniku že zgodilo, da sem več kot 4 ure pekel po 3 ribe naenkrat in gre res prepočasi.

buttcrack ::

Glede na to da imam indukcijo max fi 20cm, a bo posoda z večjim fi kljub temu enakomerno grela? Vsaj 26cm fi dna bi mi bil minimum.

nejcek74 ::

Litoželezne so glede tega najboljše, (prevoden material, debelo dno) v najslabšem primeru boš počakal kako minuto da se segreje

buttcrack ::

Tnx za info.

genesiss ::

To ni res, litoželezne se ne segrevajo enakomerno, za njih so značilni hostpoti. Prav tako rabijo več časa da se ogrejejo, po drugi strani pa ostanejo dlje časa vroče. Če imaš premajhno ploščo se bo sredica ogrela, zaradi značilnosti da se lito železo počasi segreva pa bodo robovi ostali hladnejši. V tem primeru je primernejši material npr. aluminij, ki se hitreje segreje, zato bodo razlike manj opazne (glej sliko spodaj)

The popular wisdom that cast iron cookware provides even heat is misleading. A cast iron skillet placed on a gas burner will develop distinct hot spots where the flame touches the pan. If you heat the center of a cast iron pan you will find that the heat travels slowly towards the pan's edge, with a significant temperature gradient between the center and the edge. The pan will heat very unevenly, because cast iron is a relatively poor heat conductor compared to materials like aluminum and copper. An aluminum pan will heat more evenly because heat travels quickly across aluminum. Because of poor heat conduction, undersized burners are incompatible with cast iron cooking. The edges of a large cast iron pan will never get hot on a tiny burner. On properly sized burners you can minimize hot spots by heating slowly, but the best way to evenly heat cast iron is in the oven.


Primerjava litoželetna vs aluminij na plinskem štedilniku:
 Litoželezo

Litoželezo


 Aluminij

Aluminij



Zato se mora posoda vedno ujemati z velikostjo plošče.

Več info:
http://www.cookingissues.com/2010/02/16...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: nejcek74 ()

WizzardOfOZ ::

Saj se:


To je spodnji del.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Problem je, ker materialu ne date časa.

Segrevat ga moraš počasi, ko je pregreto, se tudi bolj linearizira vse skupaj.

V glavnem, indukcija že tako ni ravno nek biser, kar se tiče enakomernosti. Definitivno bo litoželezna posoda boljša, kot pa poceni aluminj s teflonom.

dmi ::

Za peko mesa vsekakor litoželezno,
za jajca ali kaj hitro spečt kot so palačinke, tortilje itd pa je vsekakor bolje karbonsko jeklo "carbon steel", deluje pa na isti način kot litoželezo za uporabo.

Zakaj boljše, ker je tanjše in ni potrebno dolgotrajno segrevanje za neko hitro opravilo kot litoželezno, povrhu pa je še lažja, kar je boljše za starejše ali pa manj močne v roke.

starfotr ::

Ravno za palačinke je super litoželezna ponev, ko je segreta je to res užitek.

Za jajca imam pa jaz eno res mini litoželezno ponev, za 2-3 jajca, praktično nimam nobene druge ponve, kot je teflon.

Bi pa lahko tudi uporabljal iz ogljikovega jekla, samo mi lito železo zadostuje. Za kak paradajz je zagotovo bolje jeklena, kot litoželezna posoda.

fikus_ ::

Za "kisle" jedi (paradižnik, . . .) litiželezna ni primerna, ker kislina odstranjuje maščobo, ki varuje ponev.

nejcek74 ::

genesiss je izjavil:

To ni res, litoželezne se ne segrevajo enakomerno, za njih so značilni hostpoti. Prav tako rabijo več časa da se ogrejejo, po drugi strani pa ostanejo dlje časa vroče. Če imaš premajhno ploščo se bo sredica ogrela, zaradi značilnosti da se lito železo počasi segreva pa bodo robovi ostali hladnejši. V tem primeru je primernejši material npr. aluminij, ki se hitreje segreje, zato bodo razlike manj opazne (glej sliko spodaj)

Sorry za "predlagaj izbris", sem samo hotel citirat
1. ogromno posod je večjih kot spirala, nimaš kaj. Ni potrebe po tako velikih elementih. Tudi v profesionalni kuhinji ne. Imam 3500 watno gastro indukcijo, spirala je 210 mm, na 5000 watni je 225 mm, večje se nisem srečal. Na obeh se uporablja vecja kvalitetna posoda, je pa malo treba vedeti kaj se sploh pocne. 4 zrezkov naenkrat se itak ne dela v eni ponvi, vedno samo enega. Za preprazit manjse kose med stalnim mesanjem pa je ok.
2. seveda so ponve z večplastnim jedrom boljše, samo so tudi ene 3x dražje.
3. kot je omenjeno, pri teh posodah se pac počaka malenkost dalj časa in ponev je bolj enakomerno segreta.
Jaz imam sicer tovrstne ponve iz "carbon steel", so nekoliko lazje in se bolj trdozive, imajo pa podobne lastnosti glede prevoda toplota kot litoželezne. Te zadnje so od de Buyerja, dno je debelo 3 mm in ja, najvecja s fi36 cm se ne segreje na polno na robovih, ampak za svoj namen (prazenje vecjih količin) opravlja se vedno dobro. Za kaj vec, bi moral iti na zar ploščo.

sem sel gledat, de buyer ima tudi najvecjo bakreno ponev (notranjost je se vedno jeklena) samo 32 cm. Stane pa skoraj 500 evrov :))

WizzardOfOZ ::

Jaz sem zadovoljen s steklokeramčno plato in takimi površinami za kuhanje:

Na to tadolgo lahko daš podolgovato posodo in je bolj enakomerno segrevanje.

111111111111 ::

Uff... Koliko pa pride takale zadeva. Pod 900 se jo da kje dobit?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

WizzardOfOZ ::

550EUR
https://www.electronic4you.si/bosch-pkm...

Za 400EUR razlike se boš pa že do Celovca odpeljal.

Zgodovina sprememb…

p0ki ::

Zdravo,

Ima kdo kakšne izkušnje s Camp Chef iron cast? Gledam in odločam se med tem https://www.speci.si/trgovina/litozelez... in Lodge 12inch. Razlike v ceni je 24e, to je upoštevana poštnina iz Amazon.de za Lodge.
"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster"

111111111111 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

550EUR
https://www.electronic4you.si/bosch-pkm...

Za 400EUR razlike se boš pa že do Celovca odpeljal.

Nice. To je pa res poceni. Ker vse te ki sem jih gledal, pod 800 ni šans.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

korenje3 ::

2kg litoželezne ponve shranjuje 155kJ energije ko jo segrejete na 200°C.
Če v tako ponev zlijete 0,23L vode bo ta zavrela, ponev se bo pa ohladila na 100°C.

Da 2kg litoželezno ponev segreje na 200°C pri polni moči grelca (3kW) rabite 7,8 minute.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

radmannsdorf ::

Tudi sam bom eno Lodge ponev naročil, pa me zanima, če jo kdo od vas uporablja na steklokeramični plošči, oziroma ali se kaj pozna na plošči, kakšni risi ali kaj takega? Druga vrsta štedilnika zaenkrat ni možna.

starfotr ::

Ne bo ji hudega.

Toiletman ::

Jaz sem pred 1 letom v hoferju kupil 2 posodici, ju prekuril s sončničnim oljem v pečici 6-krat, da je celo stanovanje zasmrdelo, spekel jajca, se je vse skup gor prijelo in ju potem moral vrčti v smeti, ker je žena vztrajala pa da ona ne bo imela oljnatih posod v omari... Toliko o mojih sanjah z litoželezno ponvijo. Pozneje sem odkril, da bi moral baje uporabiti neko visokotemperaturno olje, svinjsko mast baje... Mogoče v naslednjem življenju :'(

starfotr ::

Kaki posodici si pa kupil? Emajlirani?

Maščoba na lito železo po večkratni toplotni obdelavi ni več "oljnata", tako da ne vem kaj je tvoja draga videla oziroma kako si ti to delal.

Toiletman ::

Zgodovina sprememb…

radmannsdorf ::

Če imam kaj pojma, tole ni litoželezno ampak jekleno. To ni enako. Litoželezna ponev je vlita, tole s fotke je pa naštancano + dodani ročaji.

Zgodovina sprememb…

WaterBoy ::

kako je pa litiželezna ponev občutljiva na praske? Lahko v njej brez problema režeš steak ali kaj podobnega, ali ne.

WizzardOfOZ ::

To me je vedno zanimalo, zakaj bi zrezke rezal v ponvi.
Jaz zrezek vzamem iz ponve, ga dam na leseno dilo, narežem na trakove in dam nazaj pečt. V ponvi ne režem, niti se z železnim predmetom ne dotikam ponve, vedno lesene ali plastične zadeve za zrezke obračat ali kaj za pomešat.

WaterBoy ::

Bil je to primer. Zanime me ali je občutljiva ali ne

genesiss ::

Ni občutljiva, če že kaj boš uničil seasoning.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

p0ki ::

Zakaj daš nazaj pecit narezane steake?

Dobil Lodge, super zadeva ni mi žal. Uporabljam dnevno na indukciji in ni nobenega problema
"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster"

WizzardOfOZ ::

Dam jih nazaj na plato, da se zapečejo še malo s strani in da se tudi česen segreje in zmehča, pa še malo zapeče (ne sme se pa zažgati). Sej to je kake 3 minute samo.

Zgodovina sprememb…

z3ro ::

Narezane trakove pečeš še 3 minute? 3-4 minute/stran se peče steak sam. Če se mi že zgodi, da je steak preveč rare zame pol trakove popečem še ene 15-20s na vsaki strani.

radmannsdorf ::

Danes naročim Lodge ponev. Kakšen premer ponve imate? Jaz imam kuhališče premer 19cm, pa je verjetno najboljše kar 8 inch, kar je slabih 21 cm. Saj te ponve so merjene, tako kot je treba, sepravi premer dna ane? Ker tiste poceni reči po trgovinah so merjene kot premer od roba do roba zgoraj.

Zgodovina sprememb…

jnce ::

Zanima me, če je kdo kupil ta izdelek v Evropi (Lodge Dutch Oven) oziroma, če kdo pozna dobro alternativo. Iščem tak Dutch Oven, ki ga lahko tudi samostojno uporabljaš kot ponev.

          ::

Jaz imam Dutch owen znamke nekaj v stilu BIQL ali BIOL, natančno ime sem pozabil. Kupljeno v Sloveniji, deluje pa OK v žaru in v pečici.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

katero ponev? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12853505 (10562) nejcek74
»

Hud Toaster

Oddelek: Loža
356653 (3471) rdecaluc
»

Kakšno posodo, teflon, emajl, litoželezna, jeklena, ... ?

Oddelek: Loža
4611048 (8549) lonewolf_
»

Teflon škodljiv? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9024539 (21696) ...:TOMI:...
»

Nakup voka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12943240 (29342) echo

Več podobnih tem