» »

Je CO detektor obvezen?

Je CO detektor obvezen?

segedin740 ::

… nekdo tole razloži, kako je z zakonom o nujni inštalaciji detektorja CO (ogljikovega monoksida).

Torej, danes mi je nek "samostojni podjetnik" prvič v življenju hotel prodat detektor, češ, da obstaja zakon od leta 2017 (iskal, nisem našel nič, razen o kurilnih napravah https://www.uradni-list.si/glasilo-urad... ki zahteva vgraditev te naprave v "kurilni" prostor. Hitel mi je kazat neki članek iz revije "delo in dom" iz leta 2017, nakar pa je meni nekako povzročilo nezaupanje - prvič,zakaj mi "gospod" ni pokazal kar uradnega lista z točno navedenim zakonom, in zakaj mi je pod nos porival trač revijo Delo in dom, češ, notri piše o tem. (nisem niti pogledal, takoj sem ga zavrnil), od vsakega prihoda dimnikarja dimnikar kot uradna oseba z državno koncesijo NITI ENKRAT NI OMENIL, da to napravo potrebujemo. Nikoli. Never.

Drugič, če bi bilo to uradno stališče države, in kot dimnikar s koncesijo - ali mi dimnikar ne bi bil dolžan to stvar predočiti in me opozoriti, da je stvar nujna po zakonu?

Tole sem dolžan povedati - živim v 1 nadstropni hiši (klet, pritličje, štuk), kjer je v kleti ločena kurilnica, s kurilnim kotlom na olje.

Torej, kupčija ni bila sklenjena, in "gospod" je nekako brez pozdrava odhrumel z dvorišča, ko sem mu omenil moje dvome o njegovih trditvah. Hotel pa mi je prodat detektor za 49 eur, ki sem ga kasneje našel na mimovrste za 29 eur.

Zanima me, ali mi lahko kdo usmeri na Uradni list, kjer je ta zakon spisan (če seveda obstaja), da ga vidim in sam preberem?

Dalje, nekdo mi je potem razlagal, da tak zakon zares obstaja, ampak da govori o BIVALNIH PROSTORIH, kurilnica pa ni bivalni prostor, in češ, da sem ravnal prav, da je ta zakon pač za bivalne prostore (primer, v stanovanju imate peč na drva sredi dnevne sobe, in v tem primeru je detektor nujen?)torej bolj za stanovanja in bloke, stolpnice, ki imajo neodvisno ogrevanje v prostorih, kjer bivajo) in da mi, ki smo v hišak imamo itak kurilnice ki so uradno NEBIVALNI prostori in zakon o teh prostorih ne velja-

Torej, kakršnakoli informacija glede tega bi bila dobrodošla, mogoče kdo zna razložit ali sem totalno kiksnil, ali me je hotel podjetnik enostavno na foro vržt in me naplahtat. Totalno sem zmeden sedaj, ne vem kaj je prav in kaj ne. Malce sem se tudi pozanimal glede teh naprav v hišah, baje nobeden v hiši tega nima... In mi je vse skupaj res čudno!Torej, kakršnakoli informacija glede tega bo zelo dobrodošla, saj sem se odločil, da tole popredalčkam do konca.

Hvala!
  • spremenil: bluefish ()

jest10 ::

Če je kurilnica ločena od bivalnih prostorov detektor zakonsko ni potreben. Ga je pa vseeno fino imeti.

starfotr ::

Take stiskače, ki nočejo investirat v to, čaka Darwin skupaj z Matildo.

Btw, manj kot 20 eur, z računom, v Sloveniji. A se res moramo pogovarjat o tem ali nekaj obvezno treba imet?

tony1 ::

Se sicer strinjam, da ni veliko in sem sam imel 2 (nato sem enega šenkal žlahti). In tudi že sprožil se je v novem bloku, ker je debilni SGP Graditelj izhod rekuperacije namontiral v dimniško tuljavo.

Po drugi strani pa pozivam tudi k razmisleku, da so tile detektorji (vsaj za nebivalne prostore) le še en način cuzanja denarja iz žepa trdo delajočega državljana. Podobno kot letni servisi etažnih plinskih peči, letna čiščenja klim in dimnikarski pregledi plinskih peči...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Sopomenka ::

https://www.energetika-ce.si/vsebina-no...

DA, OBVEZNO! Ne se igrat s tem, ker ko bo pa nekdo ponoči zaspal kot tisa mladina na Rogli ...

starfotr ::

Samo bedaki vidite v varnostnih ukrepih, kot je nakup CO alarma in obvezne dimnikarske storitve neko lupljenje poštenih državljanov.

Bolj je to usluga države, da glupi ljudje preživijo in da ne ostanjo brez vsega.

jest10 ::

Sopomenka je izjavil:

https://www.energetika-ce.si/vsebina-no...

DA, OBVEZNO! Ne se igrat s tem, ker ko bo pa nekdo ponoči zaspal kot tisa mladina na Rogli ...


Ne NI obvezno.
Obvezno je, če je kurišče v bivalnem prostoru.

tony1 ::

starfotr je izjavil:

Samo bedaki vidite v varnostnih ukrepih, kot je nakup CO alarma in obvezne dimnikarske storitve neko lupljenje poštenih državljanov.

Bolj je to usluga države, da glupi ljudje preživijo in da ne ostanjo brez vsega.


Škoda, da te nisem imel zraven, ko sem moral zgoraj omenjenemu investitorju dokazovati, da je debilen, in da ne CO detektor ne piska iz ljubega miru in ne zato, ker se na njem nabira prah in kdo ve kaj še vse. Na koncu sem klical gasilce, ki so C0 seveda potrdili, ampak guess what? Nič nisem dosegel, investitor pa še naprej veselo zida iste bloke. Misliš, da bi s takšno retoriko dosegel več?

In ja, ko bom delal svojo bajto, v njem verjetno peči in dimnika sploh ne bo. Če pa bi bil, bi bil v ločenem prostoru, in tudi CO detektorja tja ne bi dajal, prvič, ker nimam pojma, kako bi v hišo lahko prišli dimniški plini in drugič, ker sploh ne vem, če bi ga kdo slišal.

Včasih se mi za trenutek zazdi, da se strinjam z Reaganom, ker je tale amerikanizacija (kmalu bodo po tem vzoru obvezni še požarni detektorji) šla že precej daleč. Ampak, evo en štos na to temo: OMV so naši vrli osamosvojitelji zafučkali in morali prodati vse do zadnjih gat, tudi obnovljeni hotel Palace, ki ga je hotela kupiti ena am. veriga. No, ko so videli, da vsaka soba nima vgrajenega požarnega alarma, so izmomljali, da nobena US-based zavarovalnica tega ne bo zavarovala, se obrnili na peti in odšli. :))

VelkBla ::

starfotr je izjavil:

Samo bedaki vidite v varnostnih ukrepih, kot je nakup CO alarma in obvezne dimnikarske storitve neko lupljenje poštenih državljanov.

Bolj je to usluga države, da glupi ljudje preživijo in da ne ostanjo brez vsega.


Sopomenka je izjavil:

https://www.energetika-ce.si/vsebina-no...

DA, OBVEZNO! Ne se igrat s tem, ker ko bo pa nekdo ponoči zaspal kot tisa mladina na Rogli ...



https://www.dnevnik.si/1042755817

Drugače ne oporekam glede CO detektorja

tony1 ::

Predmetni primer nima s kurilnimi napravami v nebivalnih prostorih nobene zveze.

Furbo ::

Pazi, to so nateguni, ki če ne kupiš, grozijo z inšpekcijo itd.. in ti prodajo zadevo po dvojni ceni.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jype10 ::

Poveš, da imaš toplotno črpalko, pa je.

pero50 ::

kaki 2 leti nazaj se je tudi eden pojavil na mojih vratih... Imam centralno peč na drva, pa je bil njegov obraz kar presenečen, češ kako nebom vzel tega, če je zakonsko obvezno. Kar naj bo sem mu rekel in je pobral svoja šila in kopita.

p.s. prodajal je nek 20€ vreden detektor za 50€.

jype10 ::

Vsekakor je pametno imeti detektor CO, če karkoli žgeš v prostorih, kjer prebivaš.

buttcrack ::

tony1 je izjavil:

Se sicer strinjam, da ni veliko in sem sam imel 2 (nato sem enega šenkal žlahti). In tudi že sprožil se je v novem bloku, ker je debilni SGP Graditelj izhod rekuperacije namontiral v dimniško tuljavo.

Po drugi strani pa pozivam tudi k razmisleku, da so tile detektorji (vsaj za nebivalne prostore) le še en način cuzanja denarja iz žepa trdo delajočega državljana. Podobno kot letni servisi etažnih plinskih peči, letna čiščenja klim in dimnikarski pregledi plinskih peči...

nas vsako leto nategnejo z dimnikarskim pregledom prezračevalnih jaškov, ki so itak samo za okras v bloku :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Večkrat prekoračena maksimalna količina CO v stanovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8514187 (5189) sandmat
»

Merilec ogljikovega monoksida - Kateri?

Oddelek: Kaj kupiti
101984 (1742) techuser
»

Posiljevanje z dimnikarskimi storitvami (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14733354 (18547) shadeX
»

Ali gasilec zna omesti dimnik?

Oddelek: Loža
386394 (4723) Meizu
»

do 1. januarja 2017 vgraditi javljalnik ogljikovega monoksida

Oddelek: Loža
4321102 (13104) kixs

Več podobnih tem