» »

Ali gasilec zna omesti dimnik?

Ali gasilec zna omesti dimnik?

cegu ::

Bi vi pustili, da vam gasilec (profesionalni ali prostovoljni) omede dimnik?

V našem drustvu imamo namen ustanovi dimnikarsko druzbo pod okriljem PGD-ja, zato da bi lahko sovascanom ometali dimnike. Za veselice smo premajhni, da bi jo naredili, zato iscemo druge načine, s katerimi bi lahko financirali drustvo, eden izmed njih je ta.

Na ta nacin bi se namesto z gostinstvom ukvarjali z necim kar je bolj v fohu, gasikec bi v vasi prakticno poznal vsak dimnik in vedel tudi, kaksno stanje imajo ljudje po hisah. Ljudje bi tudi veckrat dali ometati dimnik, saj bi denar od tega ostal v vasi.

Namen smo imeli 2 poslali na tecaj za dimnikarja, vendar za licenco potrebujes se leto dni izkusenj ometanja - po mnenju ministrstva izkušnja kot gasilec (profesionalni ali proatovoljni) ne zadostuje. Tako bi praktično ne moremo odpreti niti dimnikarske druzbe, saj mora ta imeti vsaj enega dimnikarja z licenco. Torej bi moral eden od nas iti najprej k konkurenci za 1 leto da bi lahko nadaljevali.

Torej gasilec naj bi dimniski pozar znal pogasiti (to zna vsak pgd), ometati pa ne.

Zanima me vaše mnenje.

lonewolf_ ::

Jaz ga ometam sam, ker ponavadi dimnikarja ni ravno v kurilni sezoni.. Če se omete dobro - zakaj pa ne?
Če ga znam omesti sam, samo od tega, da sem stal poleg dimnikarja, potem ne vem zakaj se ne bi nek gasilec bil sposoben naučiti omesti dimnik..
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

dice7 ::

Drzava rabi nekaksno garancijo, da si ti dejansko (teoreticno in prakticno) sposoben opravljati to delo, da ti lahko poda pristojnost izvajalca dimnikarskih storitev, podobno kot vozniski izpit ali pa kakrsna koli druga licenca.

Delovnih izkusenj za prejem licence tudi ne potrebujes ce imas naslednjo izobrazbo oz. kvalifikacijo; dimnikar, dimnikarski mojster, delovodja, okoljevarstveni tehnik

Miha 333 ::

Vsak se lahko nauči, ampak na koncu bo v primeru požara zavarovalnica najprej hotela videti potrdilo dimnikarja, da je strokovno očistil dimnik. Ki ga je, mimogrede, v primeru kurjenja na trda goriva po zakonu treba čistiti 4x na sezono.

cegu ::

Licenco izda upravna enota, vsak dimnik moramo zavarovati, tukaj nimamo problema, če je očistil nekdo z licenco, potem zavarovanje velja.

dice7
Ravno zaradi tega odpiram temo - zakaj gasilca ni na tem spisku oz. Zakaj ne bi bil?

St235 ::

Tudi policajev ni na listi tistih, ki lahko streljajo divjad, pa ima pištolo.

Verjamem, da imate gasilci kar nekaj praktičnega znanja, samo z čiščenjem dimnikov se pa ravno ne ukvarjate v okviru svojega izobraževanja/dela. Ergo vas ni na seznamu. Ne vidim pa omejitve, da ne registrirate dimnikarske dejavnosti, če imajo vaši člani ustrezno izobrazbo oziroma le to pridobijo. Lažje kot, da nekoga pošljete h konkurenci, je da vključite nekoga, ki ta znanja že ima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Machete ::

Premajhni za veselico? To pa prvič slišim v Sloveniji. Kaj a si sam? :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

dreta ::

Pa odprite se kak servis za avtomobile, racunalnike, telefone, stare mame.

cegu ::

dreta je izjavil:

Pa odprite se kak servis za avtomobile, racunalnike, telefone, stare mame.


Mislim da je tale nevmesna in nesramna. Poveljnik je odgovoren za požarno varnost vasi, orodje ta čiščenje dimnikov imamo in ga tudi uporabljamo, neometan dimnik pa je največja grožnja za pozar v vasi, pri. kateri nas ne pustijo zraven.

Se moramo ukvarjati z gostinstvok da preživimo ali kaj, to je sploh sramota.


Lakotnik:
Seveda se, po vsakem dimniskem pozaru dimnik omedemo, zato da človek ne zmrzne pozimi (dimnikar ne pride kar na poziv, se ga caka). Odkar je bil zled so dimnikarji postali bolj smolnati, in te kuirmo kontroliraho, da se jih očisti. Dimnikar tega nikoli ne naredix ker mu vzame preveč časa in zato ker mora zagotoviti požarno varnostx ce se takega čiščenja loti. Tega pa ne vzame, ker požarna varnost ni zastonj (jo računamo).

Kot drugo - za čiščenje dimnikov je potrebna osnovna sola in tečaj, na tečaje o pozarni varnosti in druge moramo tako hoditi vsako leto, da si zagotovovimo financiranje za opremo, omet dimnika je v primerjavi s tem tako lahka in samoumevna zadeva, da je smešno da se sploh zahteva licenco

Miha 333 ::

Vse je OK, dokler se kaj ne zgodi. Takrat veljajo samo papirji. Npr. pred leti se je trojica mladih v najetem apartmaju zastrupila s CO in umrla. Med prvimi ovadenimi je bil dimnikar, ker ni izvedel predpisanih pregledov in čiščenja kurilnih naprav.

...:TOMI:... ::

Najbolje bo, da občane, občino in ostale obvestite, da ne morete več opravljati dejavnosti v PGD, ker ni denarja. Društvo se ukine in to je to.

Potem se bo pa zelo hitro našel denar, ko bo prva nesreča.

Žal je povsod tako, da ni denarja, ko je pa treba se ga pa hitro najde.


Vem, da želite dobro, samo ne vtikajte se v posle profesionalnih služb, ki so mimogrede reglirane ipd. Raje povejte občanom, da naj naročijo kvalitetno službo, ki bo redno čistila dimnike.


Sicer pa ne vem, kako dobiti denar. Ideja je, samo ni to rešitev.
Tomi

mancini ::

Saj dimnikar ne očisti samo dimnika ampak ti naredi še kaj drugega (Dimnikar je po zakonu dolžan nadzorovati delovanje vaše peči, izmeriti emisije, ob tem pa pregledati tudi vse komponente in preveriti pogoje delovanja kurilne, dimovodne in prezračevalne naprave. Dimnikar skrbi za nadzor, preventivo, varnost in učinkovito rabo energije)

torej ali znate in še pomembneje si upate posegati v kakšne za 5-10 ali več tisoč vredne kotle

Vi ste prostovoljno gasilsko društvo s profesionalnim jedrom če prav razumem, ste pa premajhni za organizacijo veselice

od kje pa priteka denar za profesionalce, če ni skrivnost

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mancini ()

krneki0001 ::

Miha 333 je izjavil:

Ki ga je, mimogrede, v primeru kurjenja na trda goriva po zakonu treba čistiti 4x na sezono.


Dej ne prodajaj bučk. 1x na sezono pride dimnikar preverit, to je pa vse. Pa še to stane potem 19 evrov. Pa še nikol nisem na nič drugega kuril kot na drva. Čistim ga pa sam, dimnikar samo preveri in napiše potrdilo.

Zgodovina sprememb…

next3steps ::

Ali gasilec zna omesti dimnik?

Znati bi ga načeloma moral sam, ali pa ga nadzorovano vžgeš in je isto sranje. Pri gašenju, kolikor meni pravijo gasilci, ga itak ne gasijo.
Če je pa ustrezno kvalificirani, pa je drugo vprašanje. Brez papirčkov ste sovaščanom en drek vredni, toliko kot pri zavarovalnicah.

jest10 ::

mancini je izjavil:

Saj dimnikar ne očisti samo dimnika ampak ti naredi še kaj drugega (Dimnikar je po zakonu dolžan nadzorovati delovanje vaše peči, izmeriti emisije, ob tem pa pregledati tudi vse komponente in preveriti pogoje delovanja kurilne, dimovodne in prezračevalne naprave. Dimnikar skrbi za nadzor, preventivo, varnost in učinkovito rabo energije)

Aha in kater dimnikar naredi to?
(V bistvu tudi če bi hotel, mu tega ne bi pustil. To je delo za serviserja peči)

Miha 333 ::

krneki0001 je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Ki ga je, mimogrede, v primeru kurjenja na trda goriva po zakonu treba čistiti 4x na sezono.


Dej ne prodajaj bučk. 1x na sezono pride dimnikar preverit, to je pa vse. Pa še to stane potem 19 evrov. Pa še nikol nisem na nič drugega kuril kot na drva. Čistim ga pa sam, dimnikar samo preveri in napiše potrdilo.

Jaz ne prodajam bučk nikoli, to bi že lahko vedel. 11. člen

Če pa dimnikar ne dela po zakonu, pa nisem jaz kriv.

krneki0001 ::

S presledki treh mesecev.

mancini ::

jest10 je izjavil:


Aha in kater dimnikar naredi to?
(V bistvu tudi če bi hotel, mu tega ne bi pustil. To je delo za serviserja peči)


Vsak pravi dimnikar, preberi si zakon. To da pa mislite da je naloga dimnikarja samo čiščenje dimnika pa je smešno. Moj zna počistit naš uplinjevalni kotel enako dobro kot jaz in serviser. Jaz si ne znam izmeriti emisij dimniških plinov, dimnikar jih zna,...

Saj je sama tema smešna, ker gasilec misli da je dimnikarstvo samo čiščenje dimnika in mastno kasiranje

next3steps je izjavil:

Pri gašenju, kolikor meni pravijo gasilci, ga itak ne gasijo.


s kakšnimi gasilci pa se ti pogovarjaš. Seveda se gasijo dimniški požari, ampak ne z vodo, temveč izključno s prahom

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mancini ()

Colt1911 ::

Jaz pa znam izmeriti dimniške pline , pa mi to prav nič ne nuca , ker nisem od države požegnan da jih merim.

P.S.
Sem gasilec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Colt1911 ()

Invictus ::

Potem pa naredi ustrezne izpite, odpri firmo, dobi koncesijo in začni delati...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

šernk ::

osebno bi raje dal gasilcu za omesti dimnik kot pa dimnikarju in mislim da precej ljudi bi tudi raje to storilo.

3x je bil pri meni diminkar in 3x ni ne peči ne dimnika niti odprl. prišel zmeril pline, povedal da so zanič, dal X mesecev da problem odpravimo, pobral denar in odšel.

Ta sposobnež je uspel zmerit slabe pline 14 dni po servisu gorilca, pol pa verjemi v njegove pline...
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

jkosen ::

ne vem zakaj ne bi?
Rock N Roll

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jkosen ()

AndrejO ::

jkosen je izjavil:

ne vem zakaj ne bi?

Morda zato, ker samo to, da si član PGD, še ne pomeni, da znaš opravljati vse, kar mora znati opravljati dimnikar z licenco.

Zakone je lažje pisati za vse in, ker to, kar OP piše zase, ne velja za čisto vse člane PGD, je potem težko spisati zakon, ki bo opisal katerim članom PGD bi bilo licenco možno podeliti, katerim pa pač ne. Ker je to težko (če ne kar nemogoče) spisati, člani PGD-jev potem pač ne dobijo zakonske izjeme in je to pač to.

mancini ::

III. NALOGE DIMNIKARJA

13. člen

(dimnikarske storitve)

(1) Dimnikar izvaja pregledovanje malih kurilnih naprav, kar pomeni prvi pregled in redne ter izredne preglede malih kurilnih naprav. Izredni pregled se opravi po naročilu uporabnika dimnikarskih storitev ali na zahtevo pristojnega inšpektorja.

(2) Dimnikar izvaja čiščenje malih kurilnih naprav. Izvaja se kot mehansko ali kemično čiščenje. Čiščenje je lahko redno, izredno ali generalno. Čiščenje se lahko izvaja tudi po naročilu uporabnika dimnikarskih storitev ali na zahtevo pristojnega inšpektorja. Protikorozijska zaščita površin za čiščenje se opravi po naročilu uporabnika dimnikarskih storitev.

(3) Dimnikar izvaja meritve zaradi preverjanja kakovosti zgorevanja in ugotavljanja morebitnega preseganja predpisanih mejnih vrednosti emisij snovi z dimnimi plini. Meritve so lahko prve, občasne ali izredne po naročilu uporabnika dimnikarskih storitev zaradi suma nevarnosti za zastrupitev ali na zahtevo pristojnega inšpektorja.

(4) Dimnikar izvaja odstranjevanje katranskih oblog prednostno mehansko in kemično, sicer pa z izžiganjem ali drugimi postopki in se opravi po naročilu uporabnika dimnikarskih storitev, na predlog dimnikarja ali na zahtevo pristojnega inšpektorja s seznanitvijo uporabnika dimnikarskih storitev.

(5) Dimnikar informira uporabnika dimnikarskih storitev o energetski učinkovitosti malih kurilnih naprav in svetuje glede izbire, vzdrževanja in uporabe malih kurilnih naprav.

(6) Dimnikar uporabniku dimnikarskih storitev izda zapisnik o vseh izvedenih dimnikarskih storitvah. Uporabnik dimnikarskih storitev lahko na zapisnik poda pripombe, do katerih se dimnikar pisno opredeli, in s katerimi v roku 30 dni seznani uporabnika dimnikarskih storitev.

(7) Dimnikar preverja izpolnjevanje osnovnih zahtev vgrajenih malih kurilnih naprav, skladno s predpisi, ki urejajo zahteve za dajanje proizvodov na trg, varstvo okolja, varstvo pred požarom, graditev objektov in energetsko učinkovitost stavb.


za začetek toliko, da ne bomo samo o čiščenju dimnikov, ker samo opravljanje le tega enostavno ne obstaja

upam pa da so vsi mojstri tukaj videli današnje kotle z lambda sondami, elektronikami, ... da poznajo delovanje le teh, način izgorevanja, ...

c3p0 ::

Moderna peč na pelete z lambda sondo, kjer temp. plinov v dimniku nikoli ne preseže 100°C, je izenačena s staro na drva, kjer dimnik praktično žari?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

...:TOMI:... ::

Hladni plini povzočajo pa druge težave, predvsem pri trdih gorivih.

Vse te peči so čisto preveč občutljive in prevec je vzdrževanja le leh, samo zaradi tehnologije.
Tomi

konspirator ::

šernk je izjavil:

osebno bi raje dal gasilcu za omesti dimnik kot pa dimnikarju in mislim da precej ljudi bi tudi raje to storilo.

3x je bil pri meni diminkar in 3x ni ne peči ne dimnika niti odprl. prišel zmeril pline, povedal da so zanič, dal X mesecev da problem odpravimo, pobral denar in odšel.

Ta sposobnež je uspel zmerit slabe pline 14 dni po servisu gorilca, pol pa verjemi v njegove pline...

Ti je serviser gorilnika izmeril pline pred/po servisu ?


c3p0 je izjavil:

Moderna peč na pelete z lambda sondo, kjer temp. plinov v dimniku nikoli ne preseže 100°C, je izenačena s staro na drva, kjer dimnik praktično žari?

Idealna temperatura dimniških plinov je nekje 160C (uplinjevalni kotel na trda goriva), vsaj tako poročajo natančni Švabi na holzheizer-forum.de.
Tudi če dosegajo samo 180-200C je številka še vedno super ok.
In z lambdo ter spodobno regulacijo reči se jo da dosegati.
Vendar stane takšen uplinjevalni kotel minimalno 3k eur (cena za kotel Orligno/Orlan Super), kwb in ostali Mercedezi so 2-3x prejšnje cene.Posledično so lambda kotli v Slo ceni primerno redki.

Koliko je cena moderne peči na pelete z lambda sondo in vlečnim (potisnim) ventilatorjem ?
--

Zgodovina sprememb…

Miha 333 ::

krneki0001 je izjavil:

S presledki treh mesecev.

Prva alineja se nanaša na moderne peči na pelete (toplotne izgube skozi dimnik pod 20%), so pa v nadaljevanju še nadaljnje alineje.

next3steps ::

mancini je izjavil:

jest10 je izjavil:


Aha in kater dimnikar naredi to?
(V bistvu tudi če bi hotel, mu tega ne bi pustil. To je delo za serviserja peči)


Vsak pravi dimnikar, preberi si zakon. To da pa mislite da je naloga dimnikarja samo čiščenje dimnika pa je smešno. Moj zna počistit naš uplinjevalni kotel enako dobro kot jaz in serviser. Jaz si ne znam izmeriti emisij dimniških plinov, dimnikar jih zna,...

Saj je sama tema smešna, ker gasilec misli da je dimnikarstvo samo čiščenje dimnika in mastno kasiranje

next3steps je izjavil:

Pri gašenju, kolikor meni pravijo gasilci, ga itak ne gasijo.


s kakšnimi gasilci pa se ti pogovarjaš. Seveda se gasijo dimniški požari, ampak ne z vodo, temveč izključno s prahom

Če ravno tvoje bajte niso zidali romuni za 2 evra na uro bruto, potem pri vžigu kaj več kot dimnika ne bi smelo goreti.

c3p0 ::

konspirator je izjavil:


Idealna temperatura dimniških plinov je nekje 160C (uplinjevalni kotel na trda goriva), vsaj tako poročajo natančni Švabi na holzheizer-forum.de.
Tudi če dosegajo samo 180-200C je številka še vedno super ok.
In z lambdo ter spodobno regulacijo reči se jo da dosegati.
Vendar stane takšen uplinjevalni kotel minimalno 3k eur (cena za kotel Orligno/Orlan Super), kwb in ostali Mercedezi so 2-3x prejšnje cene.Posledično so lambda kotli v Slo ceni primerno redki.

Koliko je cena moderne peči na pelete z lambda sondo in vlečnim (potisnim) ventilatorjem ?


Jaz imam peč na pelete ETA in so dimniški plini (senzor na izhodu iz peči, za ventilatorjem) večinoma na 80°C. Dimniška cev 130mm. Po moji logiki manjša temp. pomeni manjše izgube, a lahko da sem kaj zanemaril. Če gre za vlek, ni problemov, cev je kar visoka (7m). Nujen je pa odvod za kondenz spodaj, drugače sledi črna poplava, mogoče na to ciljajo.

Poceni res ni, brez subvencije okoli 10k€. Ugodje, ko v kurilnico greš 2x na sezono, neprecenljivo :)

Colt1911 ::

jkosen je izjavil:

ne vem zakaj ne bi?


Zato ker je ta tvoj "strokovnjak" v bistvu polpismeni idiot z zavoda za zaposlovanje , ki so ga poslali na 14 urni šnelkurs , kjer je bil glavni predmet Socializem z temelji marxizma.
Zato !

šernk ::

Ti je serviser gorilnika izmeril pline pred/po servisu ?

seveda, saj je s tem namenom tudi prišel.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

mancini ::

Če ravno tvoje bajte niso zidali romuni za 2 evra na uro bruto, potem pri vžigu kaj več kot dimnika ne bi smelo goreti.

V moji bližini je pred kratkim pogorela starejša bajta, ravno zaradi nekih zapletov pri peči ali dimniku

nisi pa odgovoril s kakimi gasilci se ti pogovarja, da ne poznajo osnov

Colt1911 ::

Naj ti zaupam eno našo gasilsko skrivnost.
Nič ne očisti zapacanega dimnika tako dobro kot dimniški požar.>:D
Seveda mora biti dimnik kvalitetno zidan in izpraven in priporočljivo je da takrat zunaj pada dež.

Miha 333 ::

Colt1911 je izjavil:

Naj ti zaupam eno našo gasilsko skrivnost.
Nič ne očisti zapacanega dimnika tako dobro kot dimniški požar.>:D
Seveda mora biti dimnik kvalitetno zidan in izpraven in priporočljivo je da takrat zunaj pada dež.

Pa da ni kake lesene montažne hiše blizu ...

Meizu ::

Ja, super, nam je tudi profesionalni dimnikar prisel spucat dimnik, pa ga je tako mojstrsko spucal, da je komplet dimnik popokal.

Po zavarovalniski kalvariji smo koncno uspeli sterjat te dimnikarje da preko njihove zavarovalnice pokrijejo stroske popravila dimnika.

Pa so imeli licenco. In veliko papirjev.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Meizu, na kak način pa so vam to čistili dimnik, da je spokal?

LP

Jože

Invictus ::

Me zanima kdo bo kriv, ko se bo dimnik vžgal po čiščenje enega pobeca iz PGD...

Na odgovornost seveda ni nihče pomislil. Vsi gledajo samo na tistih 30 EUR za čiščenje dimnika...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Meizu ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Meizu, na kak način pa so vam to čistili dimnik, da je spokal?

LP

Jože


Skuru je samotni dimnik.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Je CO detektor obvezen?

Oddelek: Loža
141897 (1394) buttcrack
»

Dimnikarska služba pride 3xletno??

Oddelek: Loža
418893 (7147) mamstrok
»

Posiljevanje z dimnikarskimi storitvami (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14733537 (18730) shadeX
»

Zakaj rabi dimnikar koncesijo? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13233564 (30788) šernk
»

Dimnikarstvo - meritve

Oddelek: Loža
327869 (6564) Gavran

Več podobnih tem