» »

Koronavirus poskrbel za velik eksperiment: delo od doma

Koronavirus poskrbel za velik eksperiment: delo od doma

Slo-Tech - O delu od doma smo že večkrat pisali, saj so bile izkušnje podjetij načeloma pozitivne. Kljub temu delo od doma še vedno ni univerzalno sprejeto, a ga utegne popularizirati nenavaden vektor. Izbruh koronavirusa je na Kitajskem povzročil zaprtje tovarn, trgovin in pisarn, zato koder le lahko, preizkušajo delo od doma. Tako velikega eksperimenta ta način dela še ni doživel.

Medtem ko pametnih telefonov delavci ne morejo sestavljati od doma, je v kreativnih in pisarniških poklicih to laže. Trenutno so Kitajci večidel na dopustu zaradi njihovega novega leta, a ta teden ali prihodnji teden bodo podjetja spet začela delati. Kdor ima več svobode, si bo poizkusil vzeti nekaj več časa izven pisarn in delati od drugod. Drugod to podjetja predlagajo kar sama. Na Kitajskem se je število sestankov po izbruhu virusa tako ali tako močno zmanjšalo, tako da delo od doma ne prinaša večjih ovir.

Niso pa vsi navdušeni nad tem. Čeprav raziskave kažejo, da delo od doma ne vpliva negativno na produktivnost, so zaskrbljeni zlasti ponudniki prostorov. Ker so na Kitajskem najemnine eksplodirale, je pogost tako imenovani deljeni prostor (co-working places). Ponudniki tega poslovnega modela, ki oddajajo prostore, si belijo glavo z vprašanji, kaj sedaj. Ne le trenutna nezasedenost, skrbi jih tudi, da bodo podjetja in delavci ugotovili, da se da ogromno postoriti tudi od doma.

38 komentarjev

zmaugy ::

To je en res zelo pozitiven učinek te epidemije, ki prisiljuje klasične gonjače sužnjev, da malo premislijo svoj hands on pristop. Zelo pozitivno tako za družinsko življenje, ekologijo, cene nepremičnin za kupce in najemnike itd.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Shegevara ::

Dobro je tudi za prometno razbremenitev.

feryz ::

Fikusi bi že do sedaj lahko "delali" od doma.
Vsi ostali bodo pa še nadalje tlačanili po fabrkah in terenu.

ejresnevem ::

Ja, delo od doma je res lahko v redu (recimo, bolj ucinkovito zaradi nizjih stroskov/manj porabljenega casa/manj izpostavljenosti cesti), je pa ene malo nedruzabno (to je meni osebno kar pomembno, ceprav morda ni videt). Ampak za eno fajn postavko (le katero?) se tudi to resi; kot pa smo vceraj ugotavljali v enem pogovoru, res dober cas za delo remote (z dodatkom morja in vetra) sta srednja pomlad in srednja jesen. Pa se kaksnega linijskega sefa narocnika (in druge vkljucene osebe) lahko povabis na kak sportni-rekreativni vikend ob travarici...

Zgodovina sprememb…

djabi ::

feryz je izjavil:

Fikusi bi že do sedaj lahko "delali" od doma.
Vsi ostali bodo pa še nadalje tlačanili po fabrkah in terenu.


Zaradi virusa se zna zgodit, da bo uvedba robotizacije v podjetjih še hitrejša. Kaj bo z odvečno delovno silo, pa si ne znam niti predstavljati. Gladiatorske igre?

srnjak ::

Kdo bo pa robote sestavil? :D

panja003 ::

srnjak je izjavil:

Kdo bo pa robote sestavil? :D


Roboti bodo robote sestavljali....

Karamelo ::

Moje izkušnje...

Delo od doma je super, ko situacija tako nanese, naprimer zaradi nege otroka, kar ni malokrat.
Super je tudi, ko imaš dopoldan kak opravek, in lahko delo potem opraviš v popoldanskih urah ali zvečer.
Super je tudi to, da imaš doma mir in ni nepotrebnega šundra, kot je ponavadi v pisarnah.

Nebi pa mogel nonstop delati doma, ker mi enostavno manjka fizični stik s sodelavci.
Pravtako se pomembni dogovori izvajajo v pisarni in ne preko audiocalla, ker ne vem zakaj, ampak zmeniš se hitreje in dobivaš povratne vizualne informacije.

Poleg tega je za ekipo pomembno, da je večji del časa skupaj, da čuti da je povezana, kar daje veselje do dela, do uspehov itd.

Za delo od doma moraš biti tudi sila discipliniran, ker te lahko zmoti vse živo.

Tako da sem bolj zagovornik dela po pisarnah z neko zdravo mero dela doma, ko stvar tako nanese in to ti da tudi nek občutek proste izbire delovnega časa itd.

Prosta izbira delovnega časa in povezanost v firmi sta stvari, ki sta bolj pomembni od nekega mesečnega zneska, enkrat ko le-ta preseže neko mejo, ki je dovolj za nadpovprečni standard.

bbbbbb2015 ::

Karamelo je izjavil:

Tako da sem bolj zagovornik dela po pisarnah z neko zdravo mero dela doma, ko stvar tako nanese in to ti da tudi nek občutek proste izbire delovnega časa itd.

Prosta izbira delovnega časa in povezanost v firmi sta stvari, ki sta bolj pomembni od nekega mesečnega zneska, enkrat ko le-ta preseže neko mejo, ki je dovolj za nadpovprečni standard.


Se popolnoma strinjam. Eno kratko obdobje sem imel šefa, ki je živel v Italiji, ter prihajal občasno v pisarno. Njemu se je zdelo fino, generalna direktorica je bila srečna, ker so "obdržali talent", skratka vsi hepi hepi.

Pod pokrovom pa je bilo nekaj važnih sestankov na sektorskem nivoju, vsi so bili prisotni, mojega šefa ni bilo, mi kot skupina nismo imeli pojma, kaj se dogaja, itd.

Na koncu smo odšli vsi. Leto je trajalo, da 10 developerjev odide drugam, traja to pač. A odšli smo vsi, razen dveh. Tako da delo od doma -občasno, ne pa stalno.

smrko ::

Brezskrbi, bo plemstvo hitro ugotovilo, da si raja z delom od doma ne zasluži enako visoke mezde, kot če bi tlačanila v njihovih gradovih.

zmaugy ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Karamelo je izjavil:

Tako da sem bolj zagovornik dela po pisarnah z neko zdravo mero dela doma, ko stvar tako nanese in to ti da tudi nek občutek proste izbire delovnega časa itd.

Prosta izbira delovnega časa in povezanost v firmi sta stvari, ki sta bolj pomembni od nekega mesečnega zneska, enkrat ko le-ta preseže neko mejo, ki je dovolj za nadpovprečni standard.


Se popolnoma strinjam. Eno kratko obdobje sem imel šefa, ki je živel v Italiji, ter prihajal občasno v pisarno. Njemu se je zdelo fino, generalna direktorica je bila srečna, ker so "obdržali talent", skratka vsi hepi hepi.

Pod pokrovom pa je bilo nekaj važnih sestankov na sektorskem nivoju, vsi so bili prisotni, mojega šefa ni bilo, mi kot skupina nismo imeli pojma, kaj se dogaja, itd.

Na koncu smo odšli vsi. Leto je trajalo, da 10 developerjev odide drugam, traja to pač. A odšli smo vsi, razen dveh. Tako da delo od doma -občasno, ne pa stalno.


Če so vsi v tem režimu, potem nima nihče prednosti “domačega terena”.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Looooooka ::

Lenuhi se ze veselijo. "Sem bil doma. Ni bilo klicev. Verjetno je bil kaksen izpad omrezja"

Markoff ::

djabi je izjavil:

feryz je izjavil:

Fikusi bi že do sedaj lahko "delali" od doma.
Vsi ostali bodo pa še nadalje tlačanili po fabrkah in terenu.

Zaradi virusa se zna zgodit, da bo uvedba robotizacije v podjetjih še hitrejša. Kaj bo z odvečno delovno silo, pa si ne znam niti predstavljati. Gladiatorske igre?

Sociala (UTD) in/ali Igre Lakote.

Karamelo je izjavil:

Moje izkušnje...

Da ne citiram vsega. This.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

Dag ::

smrko je izjavil:

Brezskrbi, bo plemstvo hitro ugotovilo, da si raja z delom od doma ne zasluži enako visoke mezde, kot če bi tlačanila v njihovih gradovih.

V bistvu si zasluži še več, ker dela s svojimi delovnimi sredstvi, porablja svojo elektriko in sekret papir, guli svoj stol ...

No, saj se bodo kapitalisti naučili the hard way.

Ghenghiz ::

Delam v vecji pisarni, kjer je notri 8 ljudi. Kadar delam od doma sem veliko bolj produktiven, ker je veliko manj hrupa in ostalih distrakcij.
Vse sestanke, ki jih imam, bi lahko imel prek video konferenc - povsod vsi gledajo v lastne laptop ekrane. Ne vidim razloga, zakaj za moje delovno mesto nebi smel imeti moznosti opravljat dela od doma, vidim pa kar veliko prednosti pri tem, da bi ga.
Za moje vrste dela obstajajo metrike in ce se na rednih razgovorih ze tako ocenjuje skladnost z vsako visokoleteco vrednoto podjetja, se komot pogleda tudi to in izloci tiste morebitne "vesele lenuhe", ki bi pljuval v skupno skledo.
Ce se kdo hoce vozit vsak dan in druzit ob kavi, pa seveda to se vedno lahko pocne. Jaz imam raje vec prostega casa, med katerim se lahko druzim s komer hocem, ne samo s sodelavci.

Invictus ::

Delo od doma ne leži višjim položajem, ker oni pa morajo biti v službi lai pa pri stranki. Delo od doma je bolj nemogoče...

Pol pa fovšija vseka.

Je pa res, da veliko ljudi ni sposobno samodiscipline, in ni pri delu task oriented... vTaki preprosto rabijo biti na lokaciji, kjer jim šef vsake 4 ure pove, kaj naj delajo, potem ko preveri kaj so naredili. In ni jih malo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

carota ::

Pri delu od doma je včasih problem končat ob določeni uri in si rečem samo še ta končam ...

Tisti, ki bodo ostali brez dela zaradi avtomatizacije, pa gredo lahko kopat jarke za optične kable - reveži, ki še nimamo optike vam bomo hvaležni.

ejresnevem ::

carota je izjavil:

Pri delu od doma je včasih problem končat ob določeni uri in si rečem samo še ta končam ...

Ne vem, kako imate urejeno, ampak si zapiši (če si toliko sfokusiran), da lahko pokompenziraš z drugimi dnevi ali pa pač zaračunaj...

feryz ::

Dag je izjavil:

smrko je izjavil:

Brezskrbi, bo plemstvo hitro ugotovilo, da si raja z delom od doma ne zasluži enako visoke mezde, kot če bi tlačanila v njihovih gradovih.

V bistvu si zasluži še več, ker dela s svojimi delovnimi sredstvi, porablja svojo elektriko in sekret papir, guli svoj stol ...
No, saj se bodo kapitalisti naučili the hard way.
V bistvu je to zgolj manjši del.
Pozabil si, da je treba okrog enega stola in ene pisalne mize, najprej zemljo kupiti, potem stavbo postaviti, jo opremiti, pisarne zrihtati, greti, vzdrževati...

Glugy ::

ejresnevem je izjavil:

Ja, delo od doma je res lahko v redu (recimo, bolj ucinkovito zaradi nizjih stroskov/manj porabljenega casa/manj izpostavljenosti cesti), je pa ene malo nedruzabno (to je meni osebno kar pomembno, ceprav morda ni videt). Ampak za eno fajn postavko (le katero?) se tudi to resi; kot pa smo vceraj ugotavljali v enem pogovoru, res dober cas za delo remote (z dodatkom morja in vetra) sta srednja pomlad in srednja jesen. Pa se kaksnega linijskega sefa narocnika (in druge vkljucene osebe) lahko povabis na kak sportni-rekreativni vikend ob travarici...


No ja zame je to prednost da je manj družabno. Jz si rad družbo izbiram sam in ne maram mešati delovnega z zasebnem življenjem. Vem da so pričakovanja taka da se temu ne da kej dost izognt ampak jz pričakujem da če te morm vikat med službo da se ne družva kje dost al pa kej dost neslužbenega govoriva drug z drugim.

SebyDiamant ::

Sam dobrih 14 let delam doma in od doma in nebi nikdar zamenjal. Seveda tudi grem do poslovnih partnerjev. Generalno naredim včasih ogromno včasih pa ogromno malo. Je pa res da sem plačan samo po učinku. Ko stvari postaviš na noge ti svoboda ostane, in z leti je to vedno bolj pomembno-vsaj meni.
12EUR popusta na SUMUP čitalec bančnih in kreditnih kartic,
brez stroška najema:
http://fbuy.me/k8MvL

r3dkv1c4 ::

Za kozlat.
Ovce berejo debilizme, s katerimi hočejo degradirat Kitajsko, hkrati imajo kao razlog za osamitev in ostale sankcije.

Zahodni medijski fake news.

Zdaj pa hitro popljuvat mojo misel.:))
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

ejresnevem ::

Glugy je izjavil:

jz pričakujem da če te morm vikat med službo da se ne družva kje dost al pa kej dost neslužbenega govoriva drug z drugim.

Osebno vztrajam, da se NE vikamo (slo, nem), tudi, ce kdo poskusa, moram vcasih 10x rec, pa se ne pomaga.
V anglescini itak ne ves, kdaj se vikas ali ne :)

r3dkv1c4 ::

Se kdo še spomni h1n1?

Kok Slovencev je umrlo in koliko se jih je cepilo vs. tisti, ki se nismo cepili in nismo zboleli?

Ista zgodba, druga embalaža
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Raptor F16 ::

Shegevara je izjavil:

Dobro je tudi za prometno razbremenitev.


Potujejo naj informacije, ne pa ljudje.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Er333 ::

Kaj pa nevidni stroški z delom od doma?
Ko si v službi doma ne kuriš štroma, radiatorje ugasneš ali daš na minimum. Bojlerja ne uporabljaš, wc papir je službeni, še mikrovalovka za malico in kavni avtomat sta ti zastonj.
Da boš v službene namene uporabljal privat računalnik je kar samoumevno?
Vi ki delate od doma, vam firme kaj zraven dajo za te stvari?

bbbbbb2015 ::

Ghenghiz je izjavil:

Delam v vecji pisarni, kjer je notri 8 ljudi. Kadar delam od doma sem veliko bolj produktiven, ker je veliko manj hrupa in ostalih distrakcij.
Vse sestanke, ki jih imam, bi lahko imel prek video konferenc - povsod vsi gledajo v lastne laptop ekrane. Ne vidim razloga, zakaj za moje delovno mesto nebi smel imeti moznosti opravljat dela od doma, vidim pa kar veliko prednosti pri tem, da bi ga.
Za moje vrste dela obstajajo metrike in ce se na rednih razgovorih ze tako ocenjuje skladnost z vsako visokoleteco vrednoto podjetja, se komot pogleda tudi to in izloci tiste morebitne "vesele lenuhe", ki bi pljuval v skupno skledo.
Ce se kdo hoce vozit vsak dan in druzit ob kavi, pa seveda to se vedno lahko pocne. Jaz imam raje vec prostega casa, med katerim se lahko druzim s komer hocem, ne samo s sodelavci.


To se jaz vse strinjam, zame velja enako.
Jaz sem nekaj časa delal v okolju, kjer je bilo mogoče občasno delati remote. Potem sem to zamenjal za striktno okolje, kjer sem vsak dan moral skozi skener, nisem smel imeti svoje pijače (eksplozivi pa to), biti sem moral do določene ure v pisarni in najkasneje ob določeni uri (kar pozni, 19h) se je stavba morala sprazniti.
Potem sem delal v okolju, ko nikogar ni brigalo, kje hodim. Tam sem se prijetno počutil in res bi rekel, dokaj produktivno se je dalo delati.
Zdaj pa delam v okolju, ki je sicer tako malo diskriminantno. Eni lahko non-stop delajo remote, eni pa moramo biti ves čas prisotni. To me na začetku ni motilo, sicer me tudi zdaj ne, samo si ne predstavljam sebe, da bom tu delal še za 2 leti.

M.B. ::

Delam že 5 let od doma. Firma plačala telefon pa računalnik. Bi tudi coworking, če bi blo treba. Je pa cela firma remote tak da smo vsi na istem, čeprav je večina delavcev v Berlinu (vsaka skupina v svojem coworking prostoru). Vsa komunikacija je preko slacka/emaila, sestanki pa so preko zooma. 3x na leto se pa vidimo za kak tedn (delo+zabava) Weisensee, Kleinwalsertal, Toskana. Meni je fajn ker nisem zelo družabn, več naredim, kot bi v pisarni. Morš bit dosegljiv med 10-15, ker pač takrat večina dela in je komunikacija lažja. Kdaj pa ostale 3 ure opraviš je pa tvoja stvar.

Je pa res, da je včasih problem nehat popoldne, ker bi rad samo še nekaj malega naredo. Tisto pa drugič pokompenziram.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

jype ::

ejresnevem je izjavil:

je pa ene malo nedruzabno
Ne nujno.

PreviousUser ::

Er333 je izjavil:

Kaj pa nevidni stroški z delom od doma?
Ko si v službi doma ne kuriš štroma, radiatorje ugasneš ali daš na minimum. Bojlerja ne uporabljaš, wc papir je službeni, še mikrovalovka za malico in kavni avtomat sta ti zastonj.
Da boš v službene namene uporabljal privat računalnik je kar samoumevno?
Vi ki delate od doma, vam firme kaj zraven dajo za te stvari?


Zakaj privat računalnik, saj si službeni prenosnik odneseš domov.

hojnikb ::

#brezpodpisa

Er333 ::

PreviousUser je izjavil:

Er333 je izjavil:

Kaj pa nevidni stroški z delom od doma?
Ko si v službi doma ne kuriš štroma, radiatorje ugasneš ali daš na minimum. Bojlerja ne uporabljaš, wc papir je službeni, še mikrovalovka za malico in kavni avtomat sta ti zastonj.
Da boš v službene namene uporabljal privat računalnik je kar samoumevno?
Vi ki delate od doma, vam firme kaj zraven dajo za te stvari?


Zakaj privat računalnik, saj si službeni prenosnik odneseš domov.

če ga maš. večina firm je na PCjih

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Er333 ()

otago ::

Pomembna je komunikacija. Ce se updejta ekipo s potrebnimi informacijami, verjetno deluje.

Delam za tradicionalno/start up podjetje, kjer na random zves: kupili smo avtomobile, menjal bomo softver, kupili bomo nove masine, presli smo na onedrive, sistem obracunavanja stroskov smo spremenili, aja pa v planu imamo nakup tomografa, stara masina nam javlja stalno napako: "Samo reset stisni." Ampak ok, verjetno se bodo ze naucili da so team meetingi, zapisniki in kak mail ob novostih nujnost. Preprecis nerodne situacije, ves da lastniki/menedzerji planirajo razvoj firme, zbujas pripadnost ekipi itd.

Vazelin ::

Er333 je izjavil:

Kaj pa nevidni stroški z delom od doma?
Ko si v službi doma ne kuriš štroma, radiatorje ugasneš ali daš na minimum. Bojlerja ne uporabljaš, wc papir je službeni, še mikrovalovka za malico in kavni avtomat sta ti zastonj.
Da boš v službene namene uporabljal privat računalnik je kar samoumevno?
Vi ki delate od doma, vam firme kaj zraven dajo za te stvari?

Pejt do direktorja, če ti časti poleg ugodnosti Delo od doma še za WC papir.:))
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

carota ::

Er333 je izjavil:

Vi ki delate od doma, vam firme kaj zraven dajo za te stvari?

Računalnik. Sicer pa mi največ pomeni 1h dnevno, ki ga ne zapravim v prometu, to je največji plus.

Invictus ::

carota je izjavil:

Pri delu od doma je včasih problem končat ob določeni uri in si rečem samo še ta končam ...

Sam nimam teh problemov.

Ponavadi takrat, ko sem onsite, v tujini, raje naredim malo na rezervo, da od doma manj delam ;).

Er333 je izjavil:

Kaj pa nevidni stroški z delom od doma?
Ko si v službi doma ne kuriš štroma, radiatorje ugasneš ali daš na minimum. Bojlerja ne uporabljaš, wc papir je službeni, še mikrovalovka za malico in kavni avtomat sta ti zastonj.
Da boš v službene namene uporabljal privat računalnik je kar samoumevno?
Vi ki delate od doma, vam firme kaj zraven dajo za te stvari?

Eh, te stroške vračunaš v tarifo, plačo, itd, kar pač piše v poogdbi, pa te potem ta drobiž ne zanima :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

nocrypted ::

Sem mislil, da smo že preko te faze za delo od doma.

Po mojem mnenju je najboljši "well being", ko imaš delovno mesto cca 5-10 min hoje od prebivališča.
Odvisno je tudi od branže v kateri delaš.
Ni zastonj zrasla potreba po Co-Working prostorih za kreativce,
Nujno je pridobivanje stikov z ljudmi in potencialnih strank. Nenazadnje tudi občutek za socialne veščine.

Sam se nikoli ne bi odločil za delo od doma, ker se mi zdi pomembno, da se vsako jutro stuširaš in greš v svet
in ne mešaš privatnega življenja z delom. Sploh bi se pa počutil preveč posvaljkano.

jype ::

To je verjetno odvisno od človeka, ampak vsaj v dveh podjetjih sem videl, da delo od doma lahko odlično funkcionira za vse, če se reči pravilno dogovori in izpelje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koronavirus poskrbel za velik eksperiment: delo od doma

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
388330 (4538) jype
»

Tudi Hewlett-Packard ukinja delo od doma

Oddelek: Novice / Ostale najave
4711671 (9131) antonija
»

V Yahooju nič več dela od doma, zaposleni besni

Oddelek: Novice / Ostale najave
3410692 (7562) Spura
»

Delo od doma, uporaba lastne opreme, svojega mobilnika: večja storilnost, več nadur (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6617783 (13832) Ziga Dolhar
»

Delo od doma: kup motenj, a še vedno večja storilnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7318177 (14902) BlaiseM

Več podobnih tem