» »

Raba predloga s/z

Raba predloga s/z

«
1
2 3

Ganon ::

Kako je mogoče, da toliko ljudi ne pozna pravila nečesa tako enostavnega? To se, ob prebiranju vsega mogočega na internetu in poslušanju ljudi (tudi visoko izobraženih), sprašujem že celo večnost. Že ob sami izgovorjavi bi ti moralo biti jasno, ker si večkrat polomiš jezik ob nepravilni rabi, pa se še kar dogaja. Ne razumem.

Cruz ::

Včasih nevede pozabiš ali pa si zadnjo sekundo pri izbiri besede premisliš, predlogo pa ohraniš.

starboi ::

Mislim da imaš globlje težave, če se obremenjuješ s takšnimi in podobnimi zadevami. Ne razumem takšnih posameznikov.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Machete ()

IL_DIAVOLO ::

Tega ne moreš pozabit, tudi jaz sem alergicen na take stvari.

Sem se peljal s biciklom ;((

Raptor F16 ::

Mene bolj zmoti raba "gdo" namesto Kdo.

Ala, piši kao što govoriš.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

floyd1 ::

S ali z navadno slišiš. Če ne drugače, po neki kilometrini pri knjigah. Ampak pri 1000 "prijateljih" na "fejsu" ni več časa za knjige, prave prijatelje, pravo druženje... To sedenje za tipkovnico sigurno ni. Postajamo neumni. Kar se odraža tudi v nepoznavanju najosnovnejših slovničnih pravil.

Shegevara ::

Raptor F16 je izjavil:

Mene bolj zmoti raba "gdo" namesto Kdo.

Ala, piši kao što govoriš.


Mene pa moti izražanje v srbohrvaščini ali angleščini. Če si na slovenskem forumu, piši slovensko.
Največji problem je tu zame Vostok1. Ta včasih niti ne ve več, če piše v slovenščini, a v angleščini.

mzakelj ::

Men gre pa najbolj na živce ko poslušam to "ljubljanščino". Oziroma jest pravim spakedravščino. Dogija vokat, z rufa skenslat pa stari to, stari uno, pa a kapiraš .. in podobne. Kar kocine mi grejo po konc. Sam priznam da sem kmetavz kar se tiče pisanja. Pišem kot govorim.

xardas ::

Raptor F16 je izjavil:

Mene bolj zmoti raba "gdo" namesto Kdo.


^ tole

jype ::

Najlažje je, če uporabiš univerzalni primorski predlog "szi" (i je nem).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

blackbfm ::

Ganon je izjavil:

Kako je mogoče, da toliko ljudi ne pozna pravila nečesa tako enostavnega? To se, ob prebiranju vsega mogočega na internetu in poslušanju ljudi (tudi visoko izobraženih), sprašujem že celo večnost. Že ob sami izgovorjavi bi ti moralo biti jasno, ker si večkrat polomiš jezik ob nepravilni rabi, pa se še kar dogaja. Ne razumem.


Recimo da nimamo vsi enakih sposobnosti tvorjenja besed/stavkov, ni vse kar samoumevno. Eni ljudje znajo iz glave dolocit ton zvoka brez reference, vecina pa ne - pa je cist enostavno, saj je cist druga frekvenca

Postajamo neumni. Kar se odraža tudi v nepoznavanju najosnovnejših slovničnih pravil.


Postajamo učinkoviti. Včasih ko so si posiljal fizicna pisma so mel cas za pisanje litanij in za slovnična pravila, danes nekomu napises sporocilo cez 5 minut je ze mimo ni vec relevantno, nobenega ne brigajo slovnicne napake, razen par % ljudi z obsesivno motnjo

hamez66 ::

Nimamo ocd, pa nas moti uporaba gdojev, gdajev in vožnja z kolesom.

kuall ::

jaz vedno ko zalotim nekoga, ki napačno uporabi ponavadi z namesto s se sam sebe zadržim, da ne bi bil kot uni loleki, ki se nad tako napako naslajajo in vzvišeno zgražajo. sem vesel, da imam tako razvito zavest, da sam sebe zalotim in ustavim pri takih stvareh.
podobno sam sebe zalotim, ko se me loteva road rage in si rečem, da ne bom tak kot uni road rage loleki, čeprav kakemu sopotniku prav rad rečem, da bom ustavil, zvelekel unega ven iz avta in ga pretepel. :D
pač eni so zabiti tukaj, niso sami krivi.
drugi so pa na drugačen način zabiti, ker se nad zabitostjo prvih zgražajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Raptor F16 ::

Shegevara je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

Mene bolj zmoti raba "gdo" namesto Kdo.

Ala, piši kao što govoriš.


Mene pa moti izražanje v srbohrvaščini ali angleščini. Če si na slovenskem forumu, piši slovensko.
Največji problem je tu zame Vostok1. Ta včasih niti ne ve več, če piše v slovenščini, a v angleščini.


Torej si verjetno izjemno netoleranten do belokranjcev (uskokov), ki dejansko imajo (mo) kar dosti južnoslovanskega izrazoslovja.

Pa brez zamere...
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

jype ::

kuall je izjavil:

jaz vedno ko zalotim nekoga, ki napačno uporabi ponavadi z namesto s se sam sebe zadržim, da ne bi bil kot uni loleki, ki se nad tako napako naslajajo in vzvišeno zgražajo. sem vesel, da imam tako razvito zavest, da sam sebe zalotim in ustavim pri takih stvareh.
podobno sam sebe zalotim, ko se me loteva road rage in si rečem, da ne bom tak kot uni road rage loleki, čeprav kakemu sopotniku prav rad rečem, da bom ustavil, zvelekel unega ven iz avta in ga pretepel. :D
pač eni so zabiti tukaj, niso sami krivi.
drugi so pa na drugačen način zabiti, ker se nad zabitostjo prvih zgražajo.

Za piko je velika začetnica.

Raptor F16 je izjavil:


Torej si verjetno izjemno netoleranten do belokranjcev (uskokov), ki dejansko imajo (mo) kar dosti južnoslovanskega izrazoslovja.
Dokler si civil lahko kamne hitiš, ane.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

marvin42 ::

kuall je izjavil:

jaz vedno ko zalotim nekoga, ki napačno uporabi ponavadi

piše se po navadi ;)
Mostly Harmless

kuall ::

ne, po navadi in ponavadi sta 2 različna pojma.
po navadi = out of habit
ponavadi = usually

marvin42 ::

saj ni res ;)
sicer sta pa dovoljeni obe varianti, bolj pravoverno je pa res, da se piše narazen.
Mostly Harmless

kuall ::

če pišeš "po navadi" je isto kot bi pisal "z tem". nek trud bit čimbolj pravopisen, izpadeš pa neumen v resnici.

meni sta bila slovenščina in angleščina najlažja predmeta v šoli. angleščina še v srednji šoli šla brez problema brez učenja, medtem ko drugi "odličnjaki" (piflarji) sošolci gimnazijci so se kr matrali z angleščino, tako da se imam za nadpovprečno sposobnega v jezikovnih stvareh.

jype ::

Če ti že velike začetnice delajo težave, potem res ne moreš biti pretirano podkovan.

kuall ::

ne delajo mi težav, samo ne da se mi. vsaj ne pišem brez šumnikov kot veliko ljudi, tisto pa je moteče.

Vazelin ::

Kako naj se en tujec navadi s ali z, če ima s tem probleme večina slovencev (razen primorcev)?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

esel ::

Predlog s se uprablja pred nezvenečimi nezvočniki (c č f h k p s š t), za pomoč uporabiš stavek...Ta suhi škafec pušča...brez samoglasnikov. Pred vsemi drugimi črkami je predlog z

HotBurek ::

Z pravilno sloven[;ino nimam problemov. Z [umniki tudi ne.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Glugy ::

Shegevara je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

Mene bolj zmoti raba "gdo" namesto Kdo.

Ala, piši kao što govoriš.


Mene pa moti izražanje v srbohrvaščini ali angleščini. Če si na slovenskem forumu, piši slovensko.
Največji problem je tu zame Vostok1. Ta včasih niti ne ve več, če piše v slovenščini, a v angleščini.


To tud mene najbolj mot. Pol pa tok uporabljajo te tuje besede da rabjo kr dolg časa da se spomnjo lepo slovensko besedo za isti pomen. Če jih vprašaš potem raje besedo razložijo kot da bi ti slovensko sopomenko dal.

Irbis ::

jype je izjavil:

Najlažje je, če uporabiš univerzalni primorski predlog "szi" (i je nem).

Ali če bi pač sprejeli pravilo, da se vedno piše "z", izgovarja se pa po potrebi.
Pred 100 leti je obstajala še tretja oblika tega predloga - ž, ki se uporabljala pred "n" (ž njim), pa ni bilo konca sveta, ko se je to izgubilo.
"gdo" so pa tudi pisali že v 16. stoletju, mislim, da je bila ta oblika tudi v knjižni prekmurščini. V resnici izgovorimo bliže "g" kot "k" in po mojem so spremenili pisavo na "k" bolj zato, da so poenotili, da so vse vprašalnice na "k".

Shegevara ::

Raptor F16 je izjavil:

Shegevara je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

Mene bolj zmoti raba "gdo" namesto Kdo.

Ala, piši kao što govoriš.


Mene pa moti izražanje v srbohrvaščini ali angleščini. Če si na slovenskem forumu, piši slovensko.
Največji problem je tu zame Vostok1. Ta včasih niti ne ve več, če piše v slovenščini, a v angleščini.


Torej si verjetno izjemno netoleranten do belokranjcev (uskokov), ki dejansko imajo (mo) kar dosti južnoslovanskega izrazoslovja.

Pa brez zamere...


Kako si prišel do tega sklepa, da sem netoleranten do določenih manjšin ali narečnih skupin? A po tvojem mnenju so oni edini, ki se nočejo v slovenščini izražat?
Če bi dobro prebral komentar, bi tudi vedel, da sem kvečjemu imel v mislih ta forum in izražanje nekaterih oseb na tem forumu. Pa še to sem netoleranten le v zvezi z njihovim izražanjem in ne v zvezi s tem kar so. Poglej si raje koga drugega v tej temi. So dosti bolj netolerantni in polni predsodkov do oseb, ki se ne izražajo natanko po njihovi želji.

c3p0 ::

Še boljši so tisti, ki "s" kar izpustijo: "pijačo sem vzel sabo".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Meiniken ::

Ker je v šoli blo bolj pomembno poznati 20 knjig na pamet kot pa neka "nepomembna pravila" :) Sicer pa se predloga s/z bere stično z naslednjo besedo. Poskusiš z obema predlogoma in hitro ugotoviš s katerim je lažje. Če ne gre, pa poglej pravila.

V šoli bi se lahko veliko bolj ukvarjali s samo slovenščino, ki jo vsakodnevno uporabljamo. "Malenkosti" kot so nebi/ne bi, s/z, h/k, pravilen zapis datuma, raba vejice, množinski samostalniki, pravilno sklanjanje,...

To so taka "jajca", ane ;) Pa jih uporabljamo vsak dan. Sej tud sam nisem neka svetinja, ampak skušam vsaj kolkr tok pravilno pisat :D

+ Večina ljudi je tko al drugače idiotov. Moraš smatrat, da je vsak, ki ga vidiš potencialen kreten. Dokaz o njegovem stanju pa dobiš, ko odpre gobček.

Spomnim se enega dokumenta izpred par let (šlo je za neko uradno zadevo), ki sem ga prejel po pošti. Odprem in vidim datum in si mislim kakšen majmun je to pisal, če še datuma ne zna pravilno napisat :))
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Meiniken ()

Qcube ::

z temi grammar naziji ni za se salit

Raptor F16 ::

Shegevara je izjavil:



Kako si prišel do tega sklepa, da sem netoleranten do določenih manjšin ali narečnih skupin? A po tvojem mnenju so oni edini, ki se nočejo v slovenščini izražat?


Jaz iz izkušenj dobro vem, da je vam vse to isti falus.

Shegevara je izjavil:

Če bi dobro prebral komentar...


Leva ... Leva ... leva desna ena dva

k4vz0024 ::

Ima kdo napisan makro za Word?

rabelj5 ::

Raptor F16 je izjavil:

Mene bolj zmoti raba "gdo" namesto Kdo.

Ala, piši kao što govoriš.

nebi vedel da je gdo narobe

Cruz ::

Mene pa iz nekega razloga triggera, ko kdo doda presledek pred vprašajem, klicajem, ali pa napiše vprašanje in doda piko(še najbolj me moti, če sploh ne da ločila) na koncu namesto vprašaja. :)

Glugy je izjavil:

Shegevara je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

Mene bolj zmoti raba "gdo" namesto Kdo.

Ala, piši kao što govoriš.


Mene pa moti izražanje v srbohrvaščini ali angleščini. Če si na slovenskem forumu, piši slovensko.
Največji problem je tu zame Vostok1. Ta včasih niti ne ve več, če piše v slovenščini, a v angleščini.


To tud mene najbolj mot. Pol pa tok uporabljajo te tuje besede da rabjo kr dolg časa da se spomnjo lepo slovensko besedo za isti pomen. Če jih vprašaš potem raje besedo razložijo kot da bi ti slovensko sopomenko dal.
Jaz boleham za tem sindromom, se pa trudim. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

rabelj5 ::

Mene pa iz nekega razloga triggera, ko kdo doda presledek pred vprašajem, klicajem, ali pa napiše vprašanje in doda piko(še najbolj me moti, če sploh ne da ločila) na koncu namesto vprašaja. :)

ne razumem kaj te moti pri tem ?

če daš na koncu vprašanja piko, to pomeni, da je to trditev?.

Cruz ::

rabelj5 je izjavil:

Mene pa iz nekega razloga triggera, ko kdo doda presledek pred vprašajem, klicajem, ali pa napiše vprašanje in doda piko(še najbolj me moti, če sploh ne da ločila) na koncu namesto vprašaja. :)

ne razumem kaj te moti pri tem ?
It's trashy, da se spet prepustim mojemu sindromu. :))

rabelj5 je izjavil:

če daš na koncu vprašanja piko, to pomeni, da je to trditev?.
Če bi napisal brez vprašaja, bi bila trditev, čeprav je bilo mišljeno kot vprašanje.

rabelj5 ::

svojemu sindromu, triggeriral si me

Shegevara ::

Raptor F16 je izjavil:

Jaz iz izkušenj dobro vem, da je vam vse to isti falus.
Me ne poznaš, tako da lahko govoriš bolj o svojih predsodkih, kot pa o izkušnjah, ki jih kot kaže nimaš.

Raptor F16 je izjavil:

Poglej se ti v ogledalo. Sebi to pokaži.

Cruz ::

rabelj5 je izjavil:

svojemu sindromu, triggeriral si me
oof

Raptor F16 ::

Shegevara je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

Jaz iz izkušenj dobro vem, da je vam vse to isti falus.
Me ne poznaš, tako da lahko govoriš bolj o svojih predsodkih, kot pa o izkušnjah, ki jih kot kaže nimaš.

Raptor F16 je izjavil:

Poglej se ti v ogledalo. Sebi to pokaži.


Ojoj, sem mački na rep stopil?
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Shegevara ::

Raptor F16 je izjavil:


Ojoj, sem mački na rep stopil?
boš moral pojesti še precej žgancev, preden boš prišel meni do živega. Verjetno sem pa jaz tebi na rep stopil. >:D

Raptor F16 ::

Shegevara je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:


Ojoj, sem mački na rep stopil?
boš moral pojesti še precej žgancev, preden boš prišel meni do živega. Verjetno sem pa jaz tebi na rep stopil. >:D


No, U !
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Nagi Bator ::

Nihče še ni omenil uporabe vejice pred veznikom "in" kar vsepovprek.
Samo preiščite bilo kateri članek ali forumski prispevek z zvezo ", in".
Res, da se v novinarskih krogih zaradi vse prepogoste prakse pravajanja člankov iz angleščine,
vedno pogosteje uporablja besedna zveza "in sicer" ter "in to", ampak kdor ne zna postavljati
vejice pred omenjenim veznikom, naj je raje ne uporabi nikoli, ker bo vsaj v veliki večini primerov zapis pravilen.
Ali pa naj preoblikuje poved.

Pravilna uporaba predlogov s in z, kot tudi h in k, je pa več kot enostavna, saj se jih ne izgovarja posebaj,
kot to nekateri počno, pač pa skupaj s sledečo besedo. Se pravi kot eno besedo. In če je pri tem potrebno "lomit" jezik, potem je verjetno nekaj narobe. Prav nobenega suhega puščajočega škafca si ni potrebno zapomniti.

Vazelin ::

Mene tudi triggerano ne-levostični klicaji in vprašaji.

Tko !
Ali tko ?
Im triggered
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Irbis ::

Nagi Bator je izjavil:

Nihče še ni omenil uporabe vejice pred veznikom "in" kar vsepovprek.
Samo preiščite bilo kateri članek ali forumski prispevek z zvezo ", in".
Res, da se v novinarskih krogih zaradi vse prepogoste prakse pravajanja člankov iz angleščine,
vedno pogosteje uporablja besedna zveza "in sicer" ter "in to", ampak kdor ne zna postavljati
vejice pred omenjenim veznikom, naj je raje ne uporabi nikoli, ker bo vsaj v veliki večini primerov zapis pravilen.
Ali pa naj preoblikuje poved.

Ampak v korpusu Lektor se lepo vidi, da piscem (ki več pišejo in načeloma znajo postavljati vejice, v korpusu Šolar so rezultati precej drugačni) največ vejic manjka ravno pred besedo "in", in to 18 % vseh manjkajočih vejic (sledita "kot" (7 %) in "ali" (5 %). Res je, da pred "in" v več kot 90 % primerov ni vejice, ampak tudi slabih 10 % se kar nabere, ker je "in" tako pogosta beseda. Odvečnih vejic pred "in" je pa 9 % (sledita "da" (8 %) in "ne" (6 %). Tako da "in" je res v obeh primerih najbolj problematična beseda.

garamond ::

Napačna raba vejice, predvsem pred veznikom in, in predlogov s in z je preveč pogosta.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

Shegevara ::

Raptor F16 je izjavil:

Shegevara je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:


Ojoj, sem mački na rep stopil?
boš moral pojesti še precej žgancev, preden boš prišel meni do živega. Verjetno sem pa jaz tebi na rep stopil. >:D


No, U !

Na silo me pa s takšno popačeno angleščino že ne boš ujezil. Je že dosti podobnih primerov angleških popačenk in izrazov v tej temi, da sem dovolj odporen na tvoje poskuse.

MKC00 ::

Kaj pa?
"Pridem za pet minut."
(mišljeno "Pridem čez pet minut")

VaeVictis ::

Evo link, da ne bo samo kritiziranja...

Najbrž ste že slišali za stari rek Ta SuHi ŠKaFeC PuŠČa. Če iz tega stavka izločimo vse samoglasnike, dobimo nezveneče nezvočnike, pred katerimi vedno uporabljamo predlog s. Pred vsemi ostalimi črkami, vključno s samoglasniki, uporabljamo predlog z.

Pravilna raba s ali z

MasterTade ::

Srednje šole, ki proizvajajo fahidiote in zanemarjajo splošno razgledanost in osnove komunikacije v slovenščini.
Mors omnia aequat
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012405 (7743) Meizu
»

Prepoznavanje govora

Oddelek: Programska oprema
357021 (4646) Blop
»

Neznanje predloga s in z (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6211400 (9763) nagobčnik
»

Poenostavitev SI jezika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14726338 (21904) Okapi
»

Spletni test znanja slovenščine (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17231267 (27501) T-h-o-r

Več podobnih tem