» »

Neznanje predloga s in z

Neznanje predloga s in z

«
1
2

GrimReaper ::

Zadnje čase opažam, da ima veliko ljudi ta problem.
Mislim, mi smo se to učili cca. tretji razred, v petem že predloga a in an pri angleščini. Sam sem to že sproti osvojil, ocene sem imel tam okol 4. Eni imajo pa še v odraslosti ta problem, tudi moj oče, mati pa zna kot večina, s posluhom.

Sploh sem bil jezen, ko sem to opazil pri šefu, mislim, dvakratnik moje plače, potem pa vidiš tako bedarijo, najraje bi mu rekel naj gre na osnovni tečaj slovnice. Pa še ravno na obrazcu za povišanje moje plače je bilo to.
Danes pa tudi dobim en mail, kjer je pred številko 150 predlog z.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Mare2 ::

To je res čudno.

Mogoče je prešprical tisto uro. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

stalker ::

Redko kateri štajerc uporablja predlog s. Kot primorca na faksu v Mb me je zbodlo vsakič, ko je kdo uporabil napačen predlog (Z tem, z sistemom itd). Vsakič. Zadnji 2 leti opažam, da je folk na Slo-techu čedalje bolj nepismen: predlog s/z, nebi namesto ne bi (nebo/ne bo), štajerski m namesto v-ja in ostale cvetke. To je še nekako znosno, ampak pisanje v narečju in še brez ločil... A so ti ljudje sploh hodili v osnovno šolo?

Imam predlog: namesto predlogov s/z razširimo s primorskega konca na vso Slovenijo predlog "szi". Pa ne bomo imeli več problemov szi predlogi. 8-)

phantom ::

Kako se lahko sploh nekdo zmoti pri s/z? Sej z-ja ne moreš niti izgovoriti tam, kjer bi moral biti s. Razen če niti slovenščine ne znaš izgovarjat in "s tem" izgovarjaš /s? tem/ namesto /stem/.

(Vprašaj zgoraj bi moral biti polglasnik, ampak S-T je še vedno v kameni dobi in ne uporablja UTF-8.)
~
~
:wq

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: phantom ()

hojnikb ::

A ti si narekuješ naglas poste, predn jih napišeš ? :)
#brezpodpisa

vostok_1 ::

Seveda lahko zamenjaš. Opazil sem, da je to bolj odvisno od tvojga sloga izražanja. Sicer "s" se manjkrat "fali" amka z povsot skoraj paše, sam deluje mal bolj klingovsko...odsekano. Skratka, Slovenščina je bila itak narejena od nekih sladokuscev Z preveč prostega časa.

eric_cartman ::

Da ne bomo samo pljuvali čez tiste, ki morda tega ne vedo: :)

Predlog S uporabljamo pred vsemi nezvenečimi glasovi, pred zvenečimi pa uporabljamo Z.

Predlog S se uporablja pred soglasniki - c, č, f, h, k, p, s, š in t.
Predlog Z se uporablja pred soglasniki - b, d, g, j, l, m, n, r, v, z in ž
Predlog Z se vedno uporablja pred samoglasniki a, e, i, o in u.

Starodavni ::

To je res pozrano, da folk ne zna preprostega stavka za orientacijo:

Ta suhi škafec pušča.

odstraniš samoglasnike a, e, o, u, in i pa ti ostanejo črke, ki se vežejo s predlogo s.

samoglasniki in ostali soglasniki, ki jih v Ta suhi škafec pušča pa se vedno vežejo s predlogo z.

Priznam, tudi sam sem imel težave s in z, ampak ko sem izvedel za ta preprost stavek, sem uspel povezati in zdaj avtomatsko znam predlogo s/z povezati.
K in H pa je še lažji - ker se predloga H veže samo s KG (kilogram), K pa na vse ostalo razen KG.

http://www.had.si/blog/2013/01/09/upora...

m0LN4r ::

Priznam nimam pojma, če ne razmislim, ko pišem. Velikokrat mam občutek, da mi lahko bil vedno z, ker mi paše. Krivec je splet in to, da prehitro tipka človek.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

matter ::

Kako pa je v primeru števil pred besedami ?

Naprimer, da je stavek: Okna sem obrisal s/z 3 (kot tremi) robčki. Ali se gleda T-od številke 3 ali se gleda R za besedo: Robčki ?

Sicer mi je ta s/z jasen in speven, ampak v tej kombinaciji pa ne vem kaj je pravilno. Jaz bi v tem primeru uporabil S, ampak slovnične porti so kdaj čudne :)

hvala
Grem basket pa bom neloke metal

McHusch ::

Gledaš številko.

Nagradno vprašanje: s SDS-om ali z SDS-om? ;)

eric_cartman ::

To ni kakšna posebnost. Ampak ker gre za kratico se ubistvu S na začetku prebere "ES". Pred a, e, i, o, u pa damo predlog "Z". Torej z SDS-om. :)

SimplyMiha ::

McHusch je izjavil:

Gledaš številko.

Nagradno vprašanje: s SDS-om ali z SDS-om? ;)

Ta je lahka! Proti.

McHusch ::

eric_cartman je izjavil:

To ni kakšna posebnost. Ampak ker gre za kratico se ubistvu S na začetku prebere "ES". Pred a, e, i, o, u pa damo predlog "Z". Torej z SDS-om. :)


Pravilno je s SDS-om. :)
Če mi ne verjameš, pojdi gledat v SP2001, kjer je ekvivalentni primer z Zoisom [s cojzom]. Hecno, ampak tako je.

eric_cartman ::

Saj to je ta fora. Če S ne bereš kot "ES", potem pa je pravilna črka s. Ampak če bi prebral stavek takole:

"s eS De eS-om" bi bilo čudno.. V tem primeru je Z pravilen predlog. Zelo redko pa slišiš novinarje, da bi dejansko rekli SDS in ne "eS De eS".

Zgodovina sprememb…

McHusch ::

Ne razumeš.
Bom bolj na dolgo razložil. Nima veze, kako bereš. Piše se "s SDS-om", izgovori pa se [zesdeesom]. Isto se piše z Zoisom, čeprav se izgovori drugače [scojzom]. Okej?

mtosev ::

ne vem zakaj bi se kdo sploh s tem obremenjeval, če ljudje na forumih, med causal pogovorom uporabljajo napačne predloge.

na srečo vse manj mladih briga, če kdo napiše kakšen typo al ne.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

eric_cartman ::

McHusch je izjavil:

Ne razumeš.
Bom bolj na dolgo razložil. Nima veze, kako bereš. Piše se "s SDS-om", izgovori pa se [zesdeesom]. Isto se piše z Zoisom, čeprav se izgovori drugače [scojzom]. Okej?


Oops.. Imaš prav. :) No pa sem ga javno ustrelil.. hehe No..Delno sem imel prav.. :)

Zgodovina sprememb…

Tr0n ::

Heh, to mene tudi precej moti. Prav bode v oci ta s/z.

stalker ::

mtosev je izjavil:

ne vem zakaj bi se kdo sploh s tem obremenjeval, če ljudje na forumih, med causal pogovorom uporabljajo napačne predloge.

na srečo vse manj mladih briga, če kdo napiše kakšen typo al ne.


Na (ne)srečo vse manj mladih briga za prav vse. Idiocracy, here we come!

SaXsIm ::

Fino bi, če bi ljudje, ki napačno koristijo slovnico ali je sploh ne, prebrali vsebino preden jo objavijo. Tudi zaradi vsebinskih razlogov, ne samo pravopisnih.
SaXsIm

stalker ::

Predlog za anketo: kolikokrat preberete svoj post, preden ga objavite?
Jaz mojega vsaj dvakrat, že med pisanjem.

SaXsIm ::

+1. Potem pa glede na rezultate ankete po potrebi dodaja funkcije za preverjanje, če je bila objava prebrana pred oddajo.
SaXsIm

Ejsi_Disi ::

McHusch je izjavil:

Ne razumeš.
Bom bolj na dolgo razložil. Nima veze, kako bereš. Piše se "s SDS-om", izgovori pa se [zesdeesom]. Isto se piše z Zoisom, čeprav se izgovori drugače [scojzom]. Okej?


Tudi sam sem pred leti spraševal (ali pa sem samo prebral) na nekem forumu in odgovor je bil točno tak, kot tvoj. Tako, kot se napiše.
Rock n' roll ain't noise pollution!

dr.Akula ::

Hvala za tole temo, mene tudi mešanje s/z precej moti, v uradnih stvareh še toliko bolj. Razen parih "cak", kot tista ki jo je navedel Matej, ti vsaka uporaba napačnega predloga zabremza jezik.


mtosev je izjavil:

ne vem zakaj bi se kdo sploh s tem obremenjeval, če ljudje na forumih, med causal pogovorom uporabljajo napačne predloge.

na srečo vse manj mladih briga, če kdo napiše kakšen typo al ne.

Na temle forumu si največji slovnični trn prav ti, tako da se kar tolaži.
ni podatka

McHusch ::

Čeprav - če smo še bolj pedantni. Do neke mere je razumeti ljudi, ki bi radi pisali povsod z.

Slovenščina načeloma v zapisu ne prilikuje glede na izgovor, kakor to počnejo drugi južnoslovanski jeziki, temveč se drži etimologije. Torej ostanejo nahrbtnik, glasba, učbenik ...

Med redke izjeme, kjer prilikujemo glede na izgovor, so prav predlogi z/s, k/h, potem pa še recimo moški (in ne *možki), lestev (in ne *leztev), gristi (in ne *grizti) ...

Zdaj pa bodi pameten pri tej zmešnjavi :-)

nagobčnik ::

McHusch je izjavil:

Ne razumeš.
Bom bolj na dolgo razložil. Nima veze, kako bereš. Piše se "s SDS-om", izgovori pa se [zesdeesom]. Isto se piše z Zoisom, čeprav se izgovori drugače [scojzom]. Okej?


Pa se res izgovori [es-de-es] (ja, vem, da vsi to počnejo, ampak zato še ni nujno pravilno)? V Nemčiji je črka S res [es], pri nas pa menda [sə] (tako so vsaj nas abecedo učili). Ne [de], ampak [də] (s polglasnikom) itd.

Zakaj FURS ni [ef-u-er-es], to bi bilo ekvivalentno [es-de-es]?

Sriple Tix ::

Z namesto S uporabljajo tisti, ki pred besedo poudarijo predlog, napravijo kratek presledek in šele nato besedno zvezo zaključijo. Se pravi: "Dan začnem z ... presledek ... kavo." To počnejo seveda tudi vsi politiki, vendar oni s tem pačenjem slovenščine želijo pridati težo svojim modrostim. Torej: "Ukvarjam se z ... plebejci onemimo ... politiko!" :)

mtosev ::

dr.Akula je izjavil:

Hvala za tole temo, mene tudi mešanje s/z precej moti, v uradnih stvareh še toliko bolj. Razen parih "cak", kot tista ki jo je navedel Matej, ti vsaka uporaba napačnega predloga zabremza jezik.


mtosev je izjavil:

ne vem zakaj bi se kdo sploh s tem obremenjeval, če ljudje na forumih, med causal pogovorom uporabljajo napačne predloge.

na srečo vse manj mladih briga, če kdo napiše kakšen typo al ne.

Na temle forumu si največji slovnični trn prav ti, tako da se kar tolaži.
jaz mam disleksijo. in če naredim kakšen typo se zaradi tega ne sekiram kaj preveč. itak bom za vedno imel takšne problemčke
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

harvey ::

Najboljši je Arhar, ker uporablja kar oboje, govori enostavno 'sz'.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

SaXsIm ::

Disleksija je samo izgovor, sigurno pa pa ne more biti razlog za neuporabo velikih začetnic in ločil.
SaXsIm

šernk ::

G in H primorci izgovorimo skoraj z istim naglasom...pol pa delaj po posluhu kaj pride kam :))

spadam med te ki ne znam pravilno uporabljat Z, S, K, H...in po pravici povedano me boli k****!

zakaj? Ker raje dobim povišico plače s višino 150,0€, kot pa povišico plače z višino 15,00€. Vem popolnoma mimo primer, ampak boljšega se ne spomnim.

torej prvo podpišem pa čeprav ima 2 slovnični napaki, druge ne podpišem pa čeprav je slovnično pravilno.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

garamond ::

šernk je izjavil:

torej prvo podpišem pa čeprav ima 2 slovnični napaki, druge ne podpišem pa čeprav je slovnično pravilno.
Khm, tudi plače z višino 15,00€ ni pravilno, med številko in enoto bi moral biti presledek :-)

Lp
G. N.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

MTB ::

Khm, glede na tvoje težave z veliko začetnico, tudi ti dišiš po nepismenosti...

stalker je izjavil:

Redko kateri štajerc uporablja predlog s. Kot primorca na faksu v Mb me je zbodlo vsakič, ko je kdo uporabil napačen predlog (Z tem, z sistemom itd). Vsakič. Zadnji 2 leti opažam, da je folk na Slo-techu čedalje bolj nepismen: predlog s/z, nebi namesto ne bi (nebo/ne bo), štajerski m namesto v-ja in ostale cvetke. To je še nekako znosno, ampak pisanje v narečju in še brez ločil... A so ti ljudje sploh hodili v osnovno šolo?

Imam predlog: namesto predlogov s/z razširimo s primorskega konca na vso Slovenijo predlog "szi". Pa ne bomo imeli več problemov szi predlogi. 8-)

hamez66 ::

Uporaba slovnice na internetu je svojevrstno ogledalo inteligence. Hitro se lahko opazi, da imajo tisti s slabo slovnico tudi manj kvalitetne argumente. Posebej očitno je to na portalih 24ur oz. siol.net. Obstaja določena toleranca napak, ko pa nekdo v parih stavkih napiše preveč napak, je zadeva odločena. Tak človek ne more biti preveč brihten, zato tudi njegovo mnenje nima neke teže.

stalker ::

@MTB: tako je, moja slovnica ni popolna. Delam na tem, da bi bila.

gendale_sef ::

garamond je izjavil:

šernk je izjavil:

torej prvo podpišem pa čeprav ima 2 slovnični napaki, druge ne podpišem pa čeprav je slovnično pravilno.
Khm, tudi plače z višino 15,00€ ni pravilno, med številko in enoto bi moral biti presledek :-)

Lp
G. N.

pa še , je preveč

martincek1 ::

Jaz precejkrat uporabim napacno crko, ampak zgolj zato, ker besedne zveze med pisanjem spreminjam. Komentarje in ostale tvorbe pa za sabo ne lektoriram. Sem pa tudi sam precej alergicen, ko napako kje opazim :)

Glugy ::

nagobčnik je izjavil:

McHusch je izjavil:

Ne razumeš.
Bom bolj na dolgo razložil. Nima veze, kako bereš. Piše se "s SDS-om", izgovori pa se [zesdeesom]. Isto se piše z Zoisom, čeprav se izgovori drugače [scojzom]. Okej?


Pa se res izgovori [es-de-es] (ja, vem, da vsi to počnejo, ampak zato še ni nujno pravilno)? V Nemčiji je črka S res [es], pri nas pa menda [sə] (tako so vsaj nas abecedo učili). Ne [de], ampak [də] (s polglasnikom) itd.

Zakaj FURS ni [ef-u-er-es], to bi bilo ekvivalentno [es-de-es]?

+1
Slovenska abeceda nima t.i. imen črk kot imajo drugi jeziki. Drugi jeziki pri kraticah uporabljajo ta imena za branje. Slovenščina tega nima zato ne morš SDS prebrat drugače kot z osnovnimi ne pa poimenovalnimi izgovori. Poimenovanja črk slovenska abeceda ne pozna. Tud s.p. se ne bi smel brati kot es.pe. ampak samo s. p. Ampak ta es pa pe je prišel iz tuje uporabe, Slovenci pa kokr smo pač brez hrbtenice očitno to takoj prevzamemo. s. p. in ne es.pe. . In ne de.o.o ampak d.o.o.. In tako dalje.

stara mama ::

stalker je izjavil:

Redko kateri štajerc uporablja predlog s. Kot primorca na faksu v Mb me je zbodlo vsakič, ko je kdo uporabil napačen predlog (Z tem, z sistemom itd). Vsakič. Zadnji 2 leti opažam, da je folk na Slo-techu čedalje bolj nepismen: predlog s/z, nebi namesto ne bi (nebo/ne bo), štajerski m namesto v-ja in ostale cvetke. To je še nekako znosno, ampak pisanje v narečju in še brez ločil... A so ti ljudje sploh hodili v osnovno šolo?

Imam predlog: namesto predlogov s/z razširimo s primorskega konca na vso Slovenijo predlog "szi". Pa ne bomo imeli več problemov szi predlogi. 8-)

In oglasil se je predstavnik tistih, ki ne poznajo dvojine.

WarpedGone ::

Kolk dobim plačan za popolno slovnično izražanje?
Točn tolk je vredno. Popolna slovnica je kot polakirano kladivo. Zglda super na steni, koristi od njega nobene. Jezik služi sporazumevanju, če se zgodi prenos mema, je good enough.

Se pa žal to ne zgodi vedno, pa ne zaradi oddaljenosti od popolnosti ampar zaradi bližine random blebetanja.
Zbogom in hvala za vse ribe

cegu ::

Grem h kameli.
Grem h gozdu.
Grem k hrastu.

Naša učiteljica je brala slovensko abecedo takole:
"a" "be" "ce" "de" "če" "de"

Bila je dobra slavistka, ampak tale "če" me pa še danes zbada.

crniangeo ::

Mater si eni date opravka z malenkostmi. Ste tako malenkostni tudi pri svojem delu za katerega ste tudi plačani?
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Roadkill ::

>> Danes pa tudi dobim en mail, kjer je pred številko 150 predlog z.

Šefe je imel napisano "z 250€", pol se je pa spomnil, da si tista tečnoba, ki vedno nekaj jamra in je popravil na 150. "z" je pa pozabil popravit.
Ü

Tr0n ::

crniangeo je izjavil:

Mater si eni date opravka z malenkostmi. Ste tako malenkostni tudi pri svojem delu za katerega ste tudi plačani?

Upam, da sem ja. Natancnost in doslednost sta precej cenjeni lastnosti, sploh pri programiranju, CM, IT, DevOps ipd. :)

Ce nisi "malenkosten" lahko hitro kaj zajebes in s tem drugim otezis delo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

737 ::

Na srečo niso vsi slovenski tehniki skregani z maternim jezikom. Na forumu www.elektronik.si imajo za današnje razmere kar dostojen jezikovni nivo. V preteklosti naj bi jim ga zavidali celo slavisti, ker naj bi bil višji, kot na njihovem forumu. Naj nekdo najde dejanski post, sam sem bral le govorice o tem.

Tr0n ::

Gre tudi za odnos. Ce nekdo nekaj na hitro po domace napise, s polno napak, tako da niti ne razumes kaj bi rad, zakaj bi ga sploh resno jemal?

opeter ::

cegu je izjavil:

Naša učiteljica je brala slovensko abecedo takole:
"a" "be" "ce" "de" "če" "de"
Bila je dobra slavistka, ampak tale "če" me pa še danes zbada.


Resno? Haha. No, nas so učili "a, bö, cö, čö, dö, e, fö ...".

Obenem na našem koncu kokoške prejšnji slovenski predsednik nikoli ni bil "tirk", pa "turk" ampak lepo "türk". Mogoče je ravno zaradi tega (pa tudi dobre hrane) tako rad hodil k nam, ker je rad slišal (poslušal) svoj priimek, kako se pravilno izgovori.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

m0LN4r ::

@opeter
Tisti, ki imamo malo bolj razvit jezik znamo še kako črko več, kot s in z se nam take banalnosti, kot so s-z zdijo povsem brezveze, ker drugi jeziki takih budalaštin ne premorejo. Najprej slavisti postavijo sebi neka pravila, potem pa v ta pravila naštancajo en kup izjem.

Mene pa bolj moti, da so slovenci nesposobni izgovorit: Müler, München, Türk, dödöle, é, e,`e, ü,ű, o, ó, ö, ő, gy, ty, ny, pa jih v bistvu imamo, ampak ker jih ne pišemo si je treba izmislit za vsako stvar neka pravila pa še en kup izjem. Bravo. Zato pa potem mamo pös, tirk, miler, minhen, dudule, njoki in ne nyoki.

Odkar živim v Mariboru pa imam občutek, da je Z tako univerzalen, da če ga izgovoriš bolj mehko, komot nadomesti s. Na drugem koncu slovenije pri primorcih pa bo verjetno obratno.

Maš pa ljudi (slovence), ki še svojega lastnega priimka ne poznajo, da ti nisi Pinter, ampak si Pintér pa ne Gombos, ampak Gömbös. Pa ne teta Áránká, ampak Aranka. Pa ne Márijá, ampak Mária. Moje ime je Mátyás in sem rajši kaj drugega, ker hudičevo se slovenci ne vejo naučit izgovorit ničesar pravilno, ampak vse neki po svoje.

Göthe XD je tudi Géte lol. Verjetno se v grobu obrača za vsako.
Gjerkeš je Györkös
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

opeter ::

m0LN4r je izjavil:

Göthe XD je tudi Géte lol. Verjetno se v grobu obrača za vsako.


Končno sem ugotovil, zakaj so Göethe Institut preimenovali v Goethe. :D
http://www.goethe.de/ins/si/lju/slindex...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raba predloga s/z (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11113661 (11237) jype
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012430 (7768) Meizu
»

Predlogi, ja tisti slovnični! (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
787424 (4360) vorantz
»

Ta suhi škafec pušča

Oddelek: Loža
306243 (5289) mtosev

Več podobnih tem