» »

Po dolgih letih prodaja računalnikov navzgor

Po dolgih letih prodaja računalnikov navzgor

Slo-Tech - Navadili smo se že, da beremo o stagnaciji ali celo upadu prodaje računalnikov, saj po eni strani priljubljenost raste mobilnim napravam, po drugi strani pa se življenjska doba osebnih računalnikov daljša. Lansko leto pa je naposled zrasla tudi prodaja računalnikov, in sicer se je okrepila za 2,7 odstotka v primerjavi z letom pred tem. Prodali so 266,7 milijona računalnikov, so izračunali pri International Data Group. Ocene med različnimi viri nekoliko nihajo, saj je Gartner nameril 261,2 milijona prodanih enot oziroma 0,6-odstotno rast, a v tej oceni niso upoštevali chromebookov in ipadov.

Oboji pa se strinjajo, da je to prva rast po letu 2011. Največji tržni delež je imel Lenovo, ki je prodal 24,3 odstotka vseh računalnikov. Za petami mu sledi HP s 23,6-odstotnim tržnim deležem, sledijo pa Dell s 17,5 odstotka, Apple s 6,6 odstotka in Acer s 6,4 odstotka. Še posebej živahna je bila prodaja na razvitih trgih Severne Amerike, Japonske in Evrope. K rasti v zadnjem četrtletju je pripomoglo tradicionalno porabljanje za leto rezerviranih sredstev, ne gre pa spregledati niti prispevka konca podpore za Windows 7 in s tem povezanih nadgradenj sistemov. V prihodnosti je pričakovati, da bodo prodajo poganjali še prepogljivi računalniki, prihod 5G in druge nove tehnologije.

35 komentarjev

kow ::

Izrazoslovje je res smesno, zaradi zgodovine razvoja.

mobilni "telefon" je v resnici osebni racunalnik.
"PC" je v resnici staticna delovna postaja.

WizzardOfOZ ::

Če je PC statična delovna postaja, a je prenosnik potem dinamična delovna postaja?

Cange ::

Zanimivo da scena že dolgo stagnira, ampak prisotno je "kronično pomankanje" komponent, RAM je rekorder, totalno pomankanj kljub temu da ni bilo niti ene štacune brez zaloge.

WizzardOfOZ ::

Čaki da spet kaka tovarna zgori. Boš vidu kok zna narast cena rama. Sem že leta 1998 to doživel. So šle cene gor skoraj X10 v enem tednu.

proto ::

kow je izjavil:

Izrazoslovje je res smesno, zaradi zgodovine razvoja.

mobilni "telefon" je v resnici osebni racunalnik.
"PC" je v resnici staticna delovna postaja.


Mobilni telefon je slaba bergla. Zaradi njega ljudje pisejo enovrsticnice.

FTad ::

proto je izjavil:

kow je izjavil:

Izrazoslovje je res smesno, zaradi zgodovine razvoja.

mobilni "telefon" je v resnici osebni racunalnik.
"PC" je v resnici staticna delovna postaja.


Mobilni telefon je slaba bergla. Zaradi njega ljudje pisejo enovrsticnice.


se pravi jype vedno pise iz mobilca :)

gruntfürmich ::

imam občutek da se lahko zahvalimo mobitelom da ni potrebno nadgrajevati osebnih računalnikov, ker se je programska oprema prilagodila švohnim napravicam namesto da bi nam zavirala delovanje PC-jev, s katerimi bi bili prisiljeni v nakup močnejšega?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Bwaze6 ::

Zanimivo, zdaj sem to novico videl že na kar nekaj straneh, in nihče tega povišanja prodaje PCjev ne postavi v kontekst padca prodaje v zadnjih letih:



Sicer so tu zadnje številke napovedi, a prodaja za 2019 je bila dokaj blizu tem predvidevanjem, 267.000 prodanih računalnikov. Kar je v primerjavi z 2011 (364.000) skoraj 30% manj, in ob takem tempu rasti ne bo starih številk doseglo prej kot v desetletju...

Si predstavljam da je 2011 marsikomu davna zgodovina, takrat je bil še v osnovni šoli, zdaj je pa polnoleten (a taki bolj kot ne ne zahajajo na arhaične forume), zame je to le 3 PCje nazaj, takrat sem že dve leti žulil Intel i7 920, ki je veselo obratoval (sicer ne pri meni) do lanske jeseni. V praktično nepregledni vrsti PCjev, ki sem jih imel od 1992 naprej...

m0LN4r ::

To je, ker MS strasi ljudi zaradi Windows 7 supporta. Se ze na ulici opazi ;)
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Markoff ::

kow je izjavil:

Izrazoslovje je res smesno, zaradi zgodovine razvoja.
mobilni "telefon" je v resnici osebni racunalnik.
"PC" je v resnici staticna delovna postaja.

PC = Personal Computer = osebni računalnik. Si ti ziher v svoje definicije?

Prosim ne mešaj multimedijskih igračk tipa telefon s PCji, ki so sicer lahko tudi igračke, so pa vsekakor sposobne resnega informacijskega dela. Ti dve napravi ne gresta skupaj v noben koš.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

kow ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Če je PC statična delovna postaja, a je prenosnik potem dinamična delovna postaja?


V bistvu, ja :)
Uporablja se izraz "mobile workstation" za tezje zmogljive prenosnike, ki jih vecino casa uporabljas v kombinaciji z "docking station".

@Markoff

Na druzinskem PC-ju ali laptopu imas lahko vec racunov. Kaj pa na telefonu?
Kateri je bolj "osebni"?

Poleg tega, a lahko definiras "resno informacijsko delo"?
Vecina ljudi, ki dela v pisarnah, ne kompajla kode.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

solatko ::

Osebni računalniki so bili pred leti edini, na katere si lahko kaj pametnega delal ali igral zmogljivejše igre. To so nadomestili prenosniki, ki sicer taki performans niso dali od sebe, vendar so zaradi tega, ker si lahko igral na postelji, bili kar dober nadomestek škatlam.
Ko so telefončki pridobili na uporabnosti, je večina tistih, ki so PC zamenjali s prenosnikom, prešla na telefone, vendar je uporabnikom počasi prišlo, da za 1000$+, majhen ekran in stalno nabijanje nekih neuporabnih app-ov, precej boljša alternativa dobra kišta, katere ni potrebno menjat na dve leti, da je uporabna.

Večini se je zdelo fajn, ko so kable in veliko zavzetega prostora, zamenjale naprave, kot je prenosnik, tablica in telefon, vendar so precej večji in zmogljivi K4+ monitorji, zopet prevesili stran na stacionarne mašine, vsaj za igranje.
Delo krepa človeka

KAVINSKY ::

kow je izjavil:

Na druzinskem PC-ju ali laptopu imas lahko vec racunov. Kaj pa na telefonu?


Komot ;)

https://www.howtogeek.com/333484/how-to...

kow ::

Ok, pa kdo to v praksi res pocne...

filip007 ::

Zahvala gre verjetno AMDju.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Bwaze6 ::

m0LN4r je izjavil:

To je, ker MS strasi ljudi zaradi Windows 7 supporta. Se ze na ulici opazi ;)


Malce dvomim da so ljudje v 2019 več računalnikov zaradi tega kupovali. Moj šef je na primer za to "zvedel" danes, ko ga je na službenem kompu pričakal blue screen z obvestilom, da operacijski sistem nima več podpore. In me je vprašal, če bi pomagalo, če kupi nove Windows 7.

kixs ::

Moj desktop je se vedno AMD Phenom II X6, kupljen 2010/11 - se ne spomnem vec :lol: Ze nekaj casa studiram kaj naredit, nic ;)

mAXTER ::

kixs je izjavil:

Moj desktop je se vedno AMD Phenom II X6, kupljen 2010/11 - se ne spomnem vec :lol: Ze nekaj casa studiram kaj naredit, nic ;)


Potem takem si kot jst, ki že vsaj 4 leta kupujem nov komp a se vsako leto znova odločim da bom počakal na naslednjo generacijo :)) A doma pa parkirana iz leta 2009 starina ala i5 750 in začuda še dokaj vredu deluje pri večini normalne rabe in špilih :D

Raptor F16 ::

mAXTER je izjavil:

kixs je izjavil:

Moj desktop je se vedno AMD Phenom II X6, kupljen 2010/11 - se ne spomnem vec :lol: Ze nekaj casa studiram kaj naredit, nic ;)


Potem takem si kot jst, ki že vsaj 4 leta kupujem nov komp a se vsako leto znova odločim da bom počakal na naslednjo generacijo :)) A doma pa parkirana iz leta 2009 starina ala i5 750 in začuda še dokaj vredu deluje pri večini normalne rabe in špilih :D


Meni tudi :/
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

solatko ::

mAXTER - Računalnik se nadgradi ali zamenja, ko ti ne služi več zadovoljivo in ne zato, ker je prišla nova generacija procesorjev.
Sam imam še vedno sistem na 1366 in i7 950 in dokler bo še vse delovalo kot treba, ne bom menjal.
Delo krepa človeka

kixs ::

Sem imel ze nabavljen i7-3770K, plosco in 32GB rama... pa nisem "nasel" casa, da bi zamenjal... potem sem ram in procesor raje prodal naprej... Se nekaj stvari je ostalo, ko sem se hotel s tem igrat :lol:

m0LN4r ::

Bwaze6 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

To je, ker MS strasi ljudi zaradi Windows 7 supporta. Se ze na ulici opazi ;)


Malce dvomim da so ljudje v 2019 več računalnikov zaradi tega kupovali. Moj šef je na primer za to "zvedel" danes, ko ga je na službenem kompu pričakal blue screen z obvestilom, da operacijski sistem nima več podpore. In me je vprašal, če bi pomagalo, če kupi nove Windows 7.
90% Strank mi zdle prihaja takih, k majo se Windows 7 ali Vista+Upgrade7, resnicno ne lazem, ce recem da so tej ljudje 10 let pod neko skalo zivel, zdle pa celi panicni kupujejo nov prenosnik in desktop.
Ze npr. danes sem bil 4 ure na sihtu pa imel 10 takih pacientov. Pa oni bi meli spet racunalnik za naslednjih 10 let, dnara nebi dal, pa Gratis Office bi mel zravn kot v davnih cajtih, ko se je se lahko dobil prenosnik z Office Starter.

Niti enga normalnega ni od bozica naprej.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

solatko ::

m0LN4r - Zakaj pa bi imeli drug OS, če jim je obstoječe odgovarjalo?
Če bi bil pravi, bi jim svetoval nakup SSD-ja in instalacijo w10 pa bi jim zadeve delale še nekaj časa. Računalnik, ki je zadovoljivo poganjal w7, s SSD-jev odlično deluje z w10.

Trenutno imam največ dela s tistimi, ki so šele sedaj ugotovili, da so SSD tolk poceni, da se jim ne splača več ob vsakem vklopu mašine, čakati 2+ minuti, da lahko začnejo brskat.
Delo krepa človeka

Bwaze6 ::

Jaz sem na primer šefu že takoj ob prihodu Windows 10 preveril hardver in softver ter mu povedal, da lahko zastonj nadgradi. Zataknilo se je pri "Aja, ni čisto isto kot zdaj? Potem pa ne."

jype ::

FTad je izjavil:

se pravi jype vedno pise iz mobilca :)
To drži, že zelo dolgo je, odkar sem nazadnje pisal s stacionarnega telefona.

Trenutno je moj "mobilc" takle.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

m0LN4r ::

solatko je izjavil:

m0LN4r - Zakaj pa bi imeli drug OS, če jim je obstoječe odgovarjalo?
Če bi bil pravi, bi jim svetoval nakup SSD-ja in instalacijo w10 pa bi jim zadeve delale še nekaj časa. Računalnik, ki je zadovoljivo poganjal w7, s SSD-jev odlično deluje z w10.

Trenutno imam največ dela s tistimi, ki so šele sedaj ugotovili, da so SSD tolk poceni, da se jim ne splača več ob vsakem vklopu mašine, čakati 2+ minuti, da lahko začnejo brskat.
Zato, ker prepricanega ne mores prepricat. To je paranoicen folk, celi prestrasen, ki drugace po 10 let ne pride ven od doma in po vecini na socialni ipd.
PS:
Tej se majo za bolj pametne kot jaz, ti in jype skupaj.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

tikitoki ::

m0LN4r je izjavil:

Bwaze6 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

To je, ker MS strasi ljudi zaradi Windows 7 supporta. Se ze na ulici opazi ;)


Malce dvomim da so ljudje v 2019 več računalnikov zaradi tega kupovali. Moj šef je na primer za to "zvedel" danes, ko ga je na službenem kompu pričakal blue screen z obvestilom, da operacijski sistem nima več podpore. In me je vprašal, če bi pomagalo, če kupi nove Windows 7.
90% Strank mi zdle prihaja takih, k majo se Windows 7 ali Vista+Upgrade7, resnicno ne lazem, ce recem da so tej ljudje 10 let pod neko skalo zivel, zdle pa celi panicni kupujejo nov prenosnik in desktop.
Ze npr. danes sem bil 4 ure na sihtu pa imel 10 takih pacientov. Pa oni bi meli spet racunalnik za naslednjih 10 let, dnara nebi dal, pa Gratis Office bi mel zravn kot v davnih cajtih, ko se je se lahko dobil prenosnik z Office Starter.

Niti enga normalnega ni od bozica naprej.


Meh, desktop ima se vedno win 7 in se niti najmanj ne sekiram.

gruntfürmich ::

tikitoki je izjavil:

Meh, desktop ima se vedno win 7 in se niti najmanj ne sekiram.
mislim da se ne rabiš.
vseeno pa bi se prilegla instant zastonj nadgraditev na win10 kot pred leti, da pri mami in bratu nadgradim komp:)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

m0LN4r ::

Jaz sem pred tremi tedni instaliral W10, izbral da nimam kljuca in nakdakno potem spremenil key pod nastavitvami, vtipkal not key od Win7 in je aktiviralo.
A se slucajno to dela?

Win 7 Key je bil od naprave seveda, ne z ebaya.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

jype ::

gruntfürmich je izjavil:

vseeno pa bi se prilegla instant zastonj nadgraditev na win10 kot pred leti, da pri mami in bratu nadgradim komp:)
To še vedno deluje, razumeti pa moraš, da so Windows 10 veliko bolj liberalni pri početju reči s tvojimi podatki.

solatko ::

jype - Tudi w7 je pri podatkih bolj liberalna, kot je bila.
Delo krepa človeka

gruntfürmich ::

jype je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

vseeno pa bi se prilegla instant zastonj nadgraditev na win10 kot pred leti, da pri mami in bratu nadgradim komp:)
To še vedno deluje, razumeti pa moraš, da so Windows 10 veliko bolj liberalni pri početju reči s tvojimi podatki.

parkart sem probal in tudi tolikokrat ostal brez win 10. ne vem kje sem ga posral, ampak sumim da se je zataknilo pri downloadu inštalacijskega paketa ali pa pri preverjanju kode...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Cash ::

Jaz imam HDD disk in mi pride v Winse v 25s. Imam pa nek poceni komp iz 2012. Takrat je bil mislim da nekaj okol 300EUR :)))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Cash ()

jype ::

gruntfürmich je izjavil:

parkart sem probal in tudi tolikokrat ostal brez win 10. ne vem kje sem ga posral, ampak sumim da se je zataknilo pri downloadu inštalacijskega paketa ali pa pri preverjanju kode...
ISO lahko pobereš od Microsofta.

T-h-o-r ::

Kaj ti bo racunalnik, ce je vse pocasno in nezahtevno zaradi konzol, tablic, telefonov. Racunalniki iz 2008 normalno hendlajo vso moderno pisarnisko delo in brskanje po spletu
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Padanje prodaje osebnih računalnikov traja že rekordno dolgo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
11629923 (25668) jype
»

Šibka rast prodaje računalnikov v letu 2011

Oddelek: Novice / Rezultati
175029 (3951) sirotka
»

Intel sicer z rekordnim dobičkom, a slabo prodajo Atomov

Oddelek: Novice / Rezultati
154375 (3123) zavajon
»

Lenovo prehitel Dell, HP ostaja prvi

Oddelek: Novice / Ostale najave
174888 (3992) MrStein
»

AMD povišal tržni delež na Intelov račun

Oddelek: Novice / Rezultati
124791 (3583) x45

Več podobnih tem