» »

Sony na CESu osupnil ... s prototipom svojega vozila. In ne, presenečenj še ni konec.

Sony na CESu osupnil ... s prototipom svojega vozila. In ne, presenečenj še ni konec.

Slo-Tech - Sony Vision-S je seveda električno vozilo, za sedaj le v fazi koncepta, a kljub temu precejšnje presenečenje na letošnjem CESu s strani multinacionalke, ki je znana predvsem po strojni opremi in vsebinah s področja zabave. Poganjal ga bo pogonski sklop, ki ga je razvilo tudi v Sloveniji poznano avtomobilsko podjetje Magna, nekaj drugih delov pa prihaja tudi od Boscha in Blackberryja.

Vozilo bo znotraj in zunaj opremljeno s 33 tipali, znotraj pa tudi s 360 stopinjskim zvočnim sistemom in tremi zasloni, enim na armaturi, druga dva, namenjena zadnjim potnikom, pa v naslonjalih prednjih sedežev. Kaj več - denimo o morebitni serijski proizvodnji - ni znanega, saj predstavniki Sonyja na novinarska vprašanja niso bili preveč gostobesedni. Navrgli so le, da želijo prispevati k prihodnosti človekove mobilnosti, kar sicer vneto počne njihov oddelek za optična tipala, ki vlaga v tehnologije, ključne za samodejna vozila. Sem sodi lidar, pa tipala, ki pri osvetljevanju z LED svetili izboljšajo prepoznavo objektov in druga, ki umetnim možganom omogočajo boljšo vidljivost med nočno vožnjo, vožnjo proti svetlobi ali meglenih razmerah. Z vožnjo je povezana tudi Sonyjeva tehnologija Time of Flight, ki zazna potnike in predmete v vozilu in situaciji prilagodi varnostne ter infotainment sisteme v potniški kabini.

To pa še ne pomeni konec presenečenj na avtomobilskem delu CESa. Nvidia, sicer proizvajalka grafičnih kartic je skupaj z Audijem napovedala, da bosta že letos na trg poslala skupno samodejno vozilo. Gre za Q7 SUV, ki se je vožnje s pomočjo umetne inteligence naučil sam v samo štirih dneh. Dosežek pomeni dokončen preboj Nvidie na področje avtomobilizma, s čimer po mnenju analitikov utegne prepričati marsikatero podjetje, ki je doslej razvijalo svoj sistem avtonomne vožnje. Audi in Nvidia sicer tozadevno sodelujeta že vse od leta 2017. Nvidia je ob tem na področju avtonomne vožnje napovedala tudi partnerstvo z Boschem in nemškim proizvajalcem avtomobilskih delov ZF, s katerim bosta skupaj razvijala sistem avtonomne vožnje ProAI, ki prav tako temelji na Nvidiinem avtomobilskem računalniku Drive PX2 in ki ga bo mogoče vgrajevati tako v delovne stroje pa tudi v tovorna in osebna vozila.

22 komentarjev

Highlag ::

Če je res AI kako potem na to vpliva prepoved izvoza AI iz ZDA? Vprašanje koliko razvoja skupaj z Američani se bo še kdo šel, ker se zna vse skupaj precej zakomplicirat. Mogoče danes ta tip AI ne spada v tisto kategorijo, za katero veljajo omejitve, nikjer pa ne piše da nekoč ne bodo...
Never trust a computer you can't throw out a window

MTm2H37rqt7B ::

But Can It Run Crysis?

DamijanD ::

Novica od Nvidie je HUGE, če bo seveda to res - večina strokovnjakov misli, da smo še zelo daleč od avtonomne vožnje... Bi bilo pa zanimivo, če bi se to uresničilo, kaj bi se potem naredilo z Teslinim APjem (njegovo vrednostjo)

WhiteAngel ::

Končno se prebujajo tudi ostali veliki. Zdaj mora Tesla spet en leap narediti, če ji ne pojenja že sapa.

Ganon ::

Izgleda toliko boljše od Tesle, da ni niti smešno.

WhiteAngel ::

Všečna oblika. Malo me spominja na zadnjega Hyundai Coupeja pred Genesisom:
 hyundai coupe 2008

hyundai coupe 2008

dexterboy ::

Blackberry; zgleda še ne bo šel v pokoj?
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

WizzardOfOZ ::

Mene ta sonijev avto bolj spominja na Subaruja SVX iz leta 1992:




Havba pa mal vleče na porsche panamera

Zgodovina sprememb…

ales85 ::

Highlag je izjavil:

Če je res AI kako potem na to vpliva prepoved izvoza AI iz ZDA? Vprašanje koliko razvoja skupaj z Američani se bo še kdo šel, ker se zna vse skupaj precej zakomplicirat. Mogoče danes ta tip AI ne spada v tisto kategorijo, za katero veljajo omejitve, nikjer pa ne piše da nekoč ne bodo...

Zakaj bi bila to težava? Sony ni ameriški...

ahac ::

Bo Sony avto ekskluzivno fural samo po Sony cestah?
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Shegevara ::

Ampak kje majo pa fabrke? Kdo bo to delal? Kolkor sem jaz razumel originalno novico ga Sony ne namerava sploh proizvajat ampak gre bolj za nek proof of concept al pa neko fancy reklamo za njihove senzorje in infotainment.

Bolj udarna novica je vsaj zame tale naveza nvidia+audi. Zanima me ali bo to level 2 autonomous driving ali morda že level 3. Če je to level 2.... Whatever. Če je to level 3 pa vse čestitke.

DamijanD ::

V članku je omenjen Level 4

Shegevara ::

DamijanD je izjavil:

V članku je omenjen Level 4


Komaj dva meseca nazaj sem bral en interviju z njihovim pristojnim direktorjem, ki je govoril, da smo zaenkrat obtičali na level 2+ in da popolne avtonomije vožnje ne bo še vsaj deset let.. Zdaj pa kar naenkrat level 4?

Nevem no, somethings smells fishy here...

louser ::

Shegevara je izjavil:

Ampak kje majo pa fabrke? Kdo bo to delal? Kolkor sem jaz razumel originalno novico ga Sony ne namerava sploh proizvajat ampak gre bolj za nek proof of concept al pa neko fancy reklamo za njihove senzorje in infotainment.

Bolj udarna novica je vsaj zame tale naveza nvidia+audi. Zanima me ali bo to level 2 autonomous driving ali morda že level 3. Če je to level 2.... Whatever. Če je to level 3 pa vse čestitke.

A fabrike?
V Avstriji in v Sloveniji je ena.
Magna dela za kogarkoli želi.

DamijanD ::

Shegevara je izjavil:

DamijanD je izjavil:

V članku je omenjen Level 4

Komaj dva meseca nazaj sem bral en interviju z njihovim pristojnim direktorjem, ki je govoril, da smo zaenkrat obtičali na level 2+ in da popolne avtonomije vožnje ne bo še vsaj deset let.. Zdaj pa kar naenkrat level 4?
Nevem no, somethings smells fishy here...

Se strinjam - sem že v mojem prvem komentarju omenil, da je prelepo, da bi bilo res

Gregor P ::

DamijanD je izjavil:

Shegevara je izjavil:

DamijanD je izjavil:

V članku je omenjen Level 4

Komaj dva meseca nazaj sem bral en interviju z njihovim pristojnim direktorjem, ki je govoril, da smo zaenkrat obtičali na level 2+ in da popolne avtonomije vožnje ne bo še vsaj deset let.. Zdaj pa kar naenkrat level 4?
Nevem no, somethings smells fishy here...

Se strinjam - sem že v mojem prvem komentarju omenil, da je prelepo, da bi bilo res

Tu na forumu že dlje časa razpravljamo, da bo preteklo še veliko vode preden bomo lahko ugledali karkoli zares avtonomnega na višjem nivoju.:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

WarpedGone ::

da bo preteklo še veliko vode preden bomo lahko ugledali karkoli zares avtonomnega na višjem nivoju

Nič bat, ne boste.
Vi tule boste *vedeli* kaj je na stvari, medtem ko se bomo drugi s stvarjo dnevno okrog fural.
Zbogom in hvala za vse ribe

Gregor P ::

WarpedGone je izjavil:

da bo preteklo še veliko vode preden bomo lahko ugledali karkoli zares avtonomnega na višjem nivoju

Nič bat, ne boste.
Vi tule boste *vedeli* kaj je na stvari, medtem ko se bomo drugi s stvarjo dnevno okrog fural.
Le da jaz moje trditve snujem v sodelovanju s strokovnjaki na področju UI, ki delujejo na tovrstnih področjih, ti pa ker bereš tvite od Muska.8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

codeMonkey ::

Shegevara je izjavil:

Bolj udarna novica je vsaj zame tale naveza nvidia+audi. Zanima me ali bo to level 2 autonomous driving ali morda že level 3. Če je to level 2.... Whatever. Če je to level 3 pa vse čestitke.


Sodelovanje je na sistemih za Level 4. Level 3 je Audi vgradil v A8, ki je prvo serijsko vozilo s takim sistemom. Ni pa ta sistem aktiviran, ker zadeva ni legalna na EU nivoju: https://www.fleetnews.co.uk/news/manufa...
Nad ZDA pa so obupali, ker je tam to legalizirati se bistveno bolj zahtevno.

Zgodovina sprememb…

rabelj5 ::

codeMonkey je izjavil:

Shegevara je izjavil:

Bolj udarna novica je vsaj zame tale naveza nvidia+audi. Zanima me ali bo to level 2 autonomous driving ali morda že level 3. Če je to level 2.... Whatever. Če je to level 3 pa vse čestitke.


Sodelovanje je na sistemih za Level 4. Level 3 je Audi vgradil v A8, ki je prvo serijsko vozilo s takim sistemom. Ni pa ta sistem aktiviran, ker zadeva ni legalna na EU nivoju: https://www.fleetnews.co.uk/news/manufa...
Nad ZDA pa so obupali, ker je tam to legalizirati se bistveno bolj zahtevno.

a se da na črno odklenit

Spock83 ::

Ganon je izjavil:

Izgleda toliko boljše od Tesle, da ni niti smešno.


Ja smešno je kako primerjaš izdelek, ki je že nekaj let na trgu s prototipom.

feryz ::

WarpedGone je izjavil:

da bo preteklo še veliko vode preden bomo lahko ugledali karkoli zares avtonomnega na višjem nivoju

Nič bat, ne boste.
Vi tule boste *vedeli* kaj je na stvari, medtem ko se bomo drugi s stvarjo dnevno okrog fural.
V ceneni šari tega še nekaj časa ne bo, tako da se boste težko vi dnevno s tem furali naokrog. Spregledal si, verjetno namerno, da bodo testirali s Q7. Če že.
Sicer pa morate najprej še par let odplačevati kredit za polizdelek, potem pa dalje.

Zadnjič sem bral argument za zmagovalca slovenskega avta leta. Baje lahko pozabiš, kje imaš ključ, ali je v žepu, ali v torbici...
Zelo lepo ni kaj. Ampak eni smo to pozabili že leta 2000, drugim je pa zdaj potegnilo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Volvov avtonomni tovornjak Vera v prvi službi

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2710635 (7962) Matevz96
»

Uber in Toyota v polmilijardno sodelovanje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
156276 (5005) codeMonkey
»

Avtonomna vožnja, asistenčni sistemi

Oddelek: Znanost in tehnologija
51463 (1225) SimplyMiha
»

Arizona prepovedala Uberjeva avtonomna vozila

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
359268 (7344) joze67

Več podobnih tem