» »

Retro PC ne pokaže slike (in se ne zažene)

Retro PC ne pokaže slike (in se ne zažene)

The Player ::

Pozdrav vsem!

Po dolgem času sem se odločil, da usposobim svoj stari pc z 90MHz Pentium procesorjem.

Stvar je dolgo časa stala v sobi, ker je crknila Dallasova CMOS baterija. Danes sem se lotil projekta in ga uspešno končal:

https://www.classic-computers.org.nz/bl...

Prižgem računalnik, nastavim BIOS nastavitve in uspešno bootam v sistem nakar mi pravi, da miške ne zazna. Uporabil sem optično miško s PS/2 priklopom na adapter. Si pravim ok, bom ugasnil in priklopil novo miško, bolj staro.

Tu se pojavijo težave saj po ponovnem priklopu PC ni želel več dati slike (10 minut je minilo od prvega prižiga). Probam resetirat...isto. Probam še enkrat preklopiti kable...isto. Dam baterijo ven in nazaj not...isto. Potem je začel še disk spuščati klikajoče zvoke, kar definitivno ni ok.

Je možno, da je disk fuč in je tu razlog, da ne dobim slike? Ali nebi Pc moral dati slike ven, kljub temu, če disk crkne? Namreč po 2. zagonu nisem dobil nobenega piska, ki bi potrdil, da je "vse ok", kar pomeni, da je nekje nekaj narobe.

Kaka ideja kaj bi se dalo narediti?

hojnikb ::

napajalnik al pa kondici na plati..
#brezpodpisa

kixs ::

Probaj rame dati ven in se enkrat notri.

Ko PC ne da slike, je lahko nekaj narobe z rami, graficno, procesorjem ali maticno. Ce se napajalnik ne zazene, pa je nekaj v stiku.

The Player ::

bom pogledal, hvala

predvsem mi ni jasno kako lahko stvar iz nenada "crkne"

Stvar je tako še 10 minut nazaj delala :| (in sem tudi uspešno prišel v windowse)

Zgodovina sprememb…

Baja ::

jaz bi prvo probal z drugim napajalnikom. če nimaš, ga odpri pa preglej kondije. ampak glede na leta, tudi če zgledajo vredu, ni nujno da so vredu.

drugače pa odklopi vse, vzami ven tudi rame, pa probaj če jih plata pogreša (piska). če maš že rame zunaj, lahko tudi malo spucaš kontakte z radirko ;)

tony1 ::

Da ne boš šel pucati z radirko rež na plati, z radirko spucaj kontakte na samih RAM modulih, enako tudi kontakte na grafični kartici...

link_up ::

The Player je izjavil:

bom pogledal, hvala

predvsem mi ni jasno kako lahko stvar iz nenada "crkne"

Stvar je tako še 10 minut nazaj delala :| (in sem tudi uspešno prišel v windowse)



ni kaj za razumeti...10 min so elektroliti rabli za popoln razpad :D
In and Out

The Player ::

ok sem se malo bolj "poglobil" v zadevo

Probal sem še nekajkrat prižgati računalnik in sedaj vedno ob prižigu, disk spušča klikajoče zvoke, kar pomeni, da je disk šel papa. Če oba diska odklopim teh zvokov ni.

Mi pa ni jasno zakaj ni slike na monitorju? "splash" screena ni od nikoder, tudi "beep" zvoka od PC zvočnika, ki pove za kakšno napako tudi ni.

Kondenzatorji izgledajo ok, je pa le teh bore malo, je veliko več čipovja na matični (ki jih novejše recimo nimajo toliko).

Je možno, da je poleg diska šlo še kaj? Je možno, da je kak čip šel, ki je odgovoren za prikaz slike? Je možno, da sem narobe predelal CMOS baterijo in uničil PC?

Če bom imel voljo bom mogoče odstranil še rame in zamenjal disk in napajalnik, najraje bi pa stvar nesel na servis zgolj iz firbca da vidim v čem je problem.

link_up ::

kliki so mehanski, torej od diskovja, relejev...

ce se ni nic pokadilo je morda nekje prekinjena napajalna pot. Ali so kaksne ledice kje? Se kaj greje, ko dodas elektriko?
In and Out

Riff ::

preveri da je dobr stik med ramom pa matično pa z grafično pa z matično

The Player ::

link_up je izjavil:

kliki so mehanski, torej od diskovja, relejev...

ce se ni nic pokadilo je morda nekje prekinjena napajalna pot. Ali so kaksne ledice kje? Se kaj greje, ko dodas elektriko?


Bojim se, da zvok iz diska ni bilo klasično "mletje" diska, ampak se je slišalo kot click of death

Bom probal "razstavit" PC in se dokopat do komponent (ker je zelo majhno ohišje) in ponovno omogočil stik rama in grafične z matično.

Kar se pa tiče napajalnika. Kakšnega bi moral dobiti? Vidim, da ima napajalni kabel za matično drugačno kot današnji napajalniki? Žal ne poznam terminologije, da bi znal povedati, ampak ima veliko manj "pinov" in samo v eni vrsti, če se ne motim.

tony1 ::

Potrebuješ AT (in ne ATX) napajalnik.

Preden odklopiš starega si natančno poglej oba bela konektorja (držita se skupaj in izgledata kot eden), ki gresta iz napajalnika na mamaplato. Na strani plate bo videl, da sta konektorja vštekana tako, da sta na sredini konektorja črni žici. Takšen razpored je zelo pomemben, ker lahko konektorja tudi obrneš narobe (recimo tako, da bosta na sredini rdeči žici), s tem pa boš skuril plato.

DeeCoy ::

The Player je izjavil:

link_up je izjavil:

kliki so mehanski, torej od diskovja, relejev...

ce se ni nic pokadilo je morda nekje prekinjena napajalna pot. Ali so kaksne ledice kje? Se kaj greje, ko dodas elektriko?


Bojim se, da zvok iz diska ni bilo klasično "mletje" diska, ampak se je slišalo kot click of death

Bom probal "razstavit" PC in se dokopat do komponent (ker je zelo majhno ohišje) in ponovno omogočil stik rama in grafične z matično.

Kar se pa tiče napajalnika. Kakšnega bi moral dobiti? Vidim, da ima napajalni kabel za matično drugačno kot današnji napajalniki? Žal ne poznam terminologije, da bi znal povedati, ampak ima veliko manj "pinov" in samo v eni vrsti, če se ne motim.

Zaenkrat pusti diske, lahko jih tudi odklopiš, računalnik mora "postat" brez diskov. Glede na to, da je pc toliko časa stal, bi tudi jaz krivil napajalnik.

Invictus ::

Če bi rad špilal retro igrice, je bolje narediti emulator...

Pa kako čiščenje tudi pomaga.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

The Player ::

ok, danes ko je dela prost dan sem spet se lotil zadeve.

Preden bi PC odprl in "razstavil" sem se odločil, da vseeno poskusim ga ponovno prižgati...in stvar je začela delati :D

No rezultat obuditve pa je sledeč:
- eden izmed diskov je fuč, česar sem se bal. Na "srečo" to ni bil sistemski disk in upam, da ni gor kakih stvari, ki bi jih pogrešal. To se je tudi takoj videlo v BIOSih in tudi v upravitelju naprav.
- Upravitelj naprav kaže tudi polno neprepoznanih naprav. Mogoče kdo prepozna kaj naj bi bile?


- Začuda ne prepozna tudi CD-roma, ki se sicer odziva, če operiram z njim, a windowsi ga ne prepoznajo. Ni ikone, tudi v upravitelju naprav ga ne vidim. Kaka ideja?

Pripis: V biosih sem moral ponovno nastaviti vse naprave na IDE krmnilnikih. Mogoče sem med postopkom vpisa kaj pozabil vpisati in sem pomotoma dal "skip".

Glede na to, da je to prvi družinski PC, ki je bil pri hiši in je imel veliko uporabnikov in zato pol stvari ne dela bi bilo najbolje, da naredil popoln reset in začnem iz nule. Tako, da bo to projekt ob naslednji priliki.

Drugi projekt pa bo "oživljanje" diska. Slišal sem za metodo, da se lahko disk čez noč pusti v hladilni skrinji in potem se disk lahko zažene za ravno toliko časa, da se lahko naredi backup. Že kdo probal? Deluje stvar?

Največja skrivnost pa še zmeraj ostaja. Zakaj je en teden nazaj PC protestiral in se ni hotel prižgati?

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

Kupi drug, nov disk za drobiž... Pred leti je kak kitajec naredil celo kak ssd na ATA vodilu...

ejresnevem ::

najbrž se misli vintage (actual), ne retro (like)?

Baja ::

naprave so prepoznane, imajo pa neke tezave. dvoklik na njih pa poglej zakaj so klicaji.

Telbanc ::

The Player je izjavil:

ok, danes ko je dela prost dan sem spet se lotil zadeve.

Preden bi PC odprl in "razstavil" sem se odločil, da vseeno poskusim ga ponovno prižgati...in stvar je začela delati :D

No rezultat obuditve pa je sledeč:
- eden izmed diskov je fuč, česar sem se bal. Na "srečo" to ni bil sistemski disk in upam, da ni gor kakih stvari, ki bi jih pogrešal. To se je tudi takoj videlo v BIOSih in tudi v upravitelju naprav.
- Upravitelj naprav kaže tudi polno neprepoznanih naprav. Mogoče kdo prepozna kaj naj bi bile?


- Začuda ne prepozna tudi CD-roma, ki se sicer odziva, če operiram z njim, a windowsi ga ne prepoznajo. Ni ikone, tudi v upravitelju naprav ga ne vidim. Kaka ideja?

Pripis: V biosih sem moral ponovno nastaviti vse naprave na IDE krmnilnikih. Mogoče sem med postopkom vpisa kaj pozabil vpisati in sem pomotoma dal "skip".

Glede na to, da je to prvi družinski PC, ki je bil pri hiši in je imel veliko uporabnikov in zato pol stvari ne dela bi bilo najbolje, da naredil popoln reset in začnem iz nule. Tako, da bo to projekt ob naslednji priliki.

Drugi projekt pa bo "oživljanje" diska. Slišal sem za metodo, da se lahko disk čez noč pusti v hladilni skrinji in potem se disk lahko zažene za ravno toliko časa, da se lahko naredi backup. Že kdo probal? Deluje stvar?

Največja skrivnost pa še zmeraj ostaja. Zakaj je en teden nazaj PC protestiral in se ni hotel prižgati?


Mam ene par teh beštij doma....

Zadaj na disku in CD romu maš jumperje.

Potrebno jih je nastavit na "cable detect". Če jih neprepozna...

Pol se to samo nastavi. V biosu maš tud verjetno HDD avtodetect, pa je treba še tole narest.

Če bo kdo mel tako zadevo, sem napisal.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

opeter ::

Priskrbiš si en adapter iz IDE v CompactFlash kartico ali pa IDE v SD kartico:
https://www.amazon.de/s?k=ide+to+sd&__m...

... in pozabiš na te stare mehanične diske, s katerimi so samo težave.

Preveri še na AliExpress. Do 1. julija 2021 ni dodatnih stroškov.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik Lag-a

Oddelek: Pomoč in nasveti
221077 (684) MatevzV
»

Adapter USB - SATA / IDE (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
595097 (4371) T-Mac
»

Počasen/zatikajoč PC in internet

Oddelek: Pomoč in nasveti
201319 (1048) s6c-gEL
»

Zunanji trdi disk ni prepoznan

Oddelek: Pomoč in nasveti
143149 (2960) yoco
»

Kaj priporočate (nakup računalnika)?

Oddelek: Kaj kupiti
342588 (1952) Galaxy

Več podobnih tem