» »

UTP klešče

UTP klešče

«
1
2

marjan_h ::

Zanima me če so klešče za pritrjevanje konektorja na kabel različne glede na kategorijo CAT5e, CAT6, CAT7...? Kakor jaz razumem so konektorji isti, zato bi morale biti klešče tudi za vse enake. Edina razlika je v razporeditvi žic v konektorju, ki sestavljajo kabel. Kaj pa mehki in trdi UTP kabel, mogoče to vpliva?

Hvala za odgovor.

Gagatronix ::

Klesce so iste, klasifikacija je, kot si ze sam ugotovil, odvisna od razporeda zic in kateremu standardu se podreja.

borisk ::

za mehki in trdi kabel naj bi bili različni konektorji, ampak če mene vprašaš na trdo žico ne paše konektor, trda žica je samo za fiksno napeljavo, od vtičnice do vtičnice, oz patch panela.

jero_no1 ::

borisk je izjavil:

za mehki in trdi kabel naj bi bili različni konektorji, ampak če mene vprašaš na trdo žico ne paše konektor, trda žica je samo za fiksno napeljavo, od vtičnice do vtičnice, oz patch panela.


Tudi na trdo žico paše konektor in je drugačen od tistega za mehko žico.

s1m0n ::

Osebno še nisem našel UTP RJ45 konektorja, ki ga z navadnimi kleščami za UTP ne bi mogel stisnit.
Je pa druga zgodba pri STP (no tudi tu se najdejo konektorji za katere posebne klešče niso potrebne).

marjan_h ::

Bi bile te vredu: https://www.enaa.com/oddelki/racunalnis... ?

Sicer sem gledal tudi e-bay, ampak sem slišal, da so tiste iz kitajske bolj slabo narejene, torej ne zdržijo na dolgi rok.

hojnikb ::

js mam kitajskega za par € in je za tistih parkrat, ko se potrebuje, čisto ok.
#brezpodpisa

Baja ::

če ne misliš krimpati cele dneve, bodo tudi kitajske čisto OK.

Furbo ::

Jaz sem si kar takle komplet kupil v Trzinu, ko sem kupoval kamere in je čisto ok.
https://digitklik.si/izdelek_UTP-KOMPLE...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

marjan_h ::

@Furbo jaz rabim samo klešče. Ampak vidim da se lahko vzame tudi posamezen kos in sicer klešče so 5.5 EUR. Kar je zelo poceni.

Ali je ta trgovina samo spletna, ali lahko greš v Trzin in tam osebno kupiš?

SeMiNeSanja ::

marjan_h je izjavil:

@Furbo jaz rabim samo klešče. Ampak vidim da se lahko vzame tudi posamezen kos in sicer klešče so 5.5 EUR. Kar je zelo poceni.

Ali je ta trgovina samo spletna, ali lahko greš v Trzin in tam osebno kupiš?

Komot kupiš v Trzinu, če je govora o Techtrade-u.

Ups...prehiter... vi o Digikliku! Za njih pa ne vem.

Techtrade ima podobne klešče za 6,04€. Toda to je nekako najbolj low-end kar se kakovosti klešč tiče. Primerne so za nekoga, ki stisne max. 50 konektorjev na leto.

Poleg tega so samo za RJ45.

Če malenkost globlje sežeš v žep, se za dobrih 17€ dobi 'univerzalne' klešče, ki so veliko bolj kakovostne in trpežne.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zgodovina sprememb…

gumby ::

Če nočeš problemov na dolgi rok, potem kable zaključi z vtičnico in kupi narejene patch kable. Bo vse skupaj tudi ceneje od dobrih klešč ;)
my brain hurts

Furbo ::

marjan_h je izjavil:

@Furbo jaz rabim samo klešče. Ampak vidim da se lahko vzame tudi posamezen kos in sicer klešče so 5.5 EUR. Kar je zelo poceni.

Ali je ta trgovina samo spletna, ali lahko greš v Trzin in tam osebno kupiš?

Lahko osebno, klešče res niso ne vem kaj, so pa čisto ok za narediti par kablov na leto.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

prowb ::

SeMiNeSanja je izjavil:



Če malenkost globlje sežeš v žep, se za dobrih 17€ dobi 'univerzalne' klešče, ki so veliko bolj kakovostne in trpežne.


Te klešče sicer niso presežek - ampak 1000x boljše kot one ki so recimo v kompletu zraven...

Predvsem se pozna, da ko konektor stisneš, stisneš vse pine hkrati - pri onih tapoceni pa včasih kak konektor se malo postrani postavi in ti ne stisne kake žice...

marjan_h ::

Iščem bolj nizko-cenovne klešče, katere so še kakovostne. Bom vzel une v digitkliku ali pa tech-trade. Sedaj rabim še tester, ta je najcenejši: https://www.ebay.com/itm/New-RJ45-RJ11-... . Piše da je za CAT6. Ali so testerji samo za eno kategorijo ali tudi za višje od 6? (Ta je sicer za 5e in 6, če je res?)

Baja ::

tam kjer boš vzel klešče, vzami še tester. sem mel dva kitajca, pa sta skupaj glih ene 10 kablov zmerila.

gumby ::

marjan_h je izjavil:

Ali so testerji samo za eno kategorijo ali tudi za višje od 6? (Ta je sicer za 5e in 6, če je res?)

Takšni testerji samo preverijo, če so žice na pravih mestih in če niso prekinjene. Lahko imaš "split pair", lahko imaš bodečo žico namesto parice in bo stvar še vedno veselo javljala, da je vse v redu.
Za "resno" testiranje (certificiranje, če stvar ustreza neki kategoriji) imaš malo dražje igrače... poglej naprimer Fluke DTX-1800 (cena se ti ne bo dopadla).
my brain hurts

marjan_h ::

gumby je izjavil:

marjan_h je izjavil:

Ali so testerji samo za eno kategorijo ali tudi za višje od 6? (Ta je sicer za 5e in 6, če je res?)

Takšni testerji samo preverijo, če so žice na pravih mestih in če niso prekinjene. Lahko imaš "split pair", lahko imaš bodečo žico namesto parice in bo stvar še vedno veselo javljala, da je vse v redu.
Za "resno" testiranje (certificiranje, če stvar ustreza neki kategoriji) imaš malo dražje igrače... poglej naprimer Fluke DTX-1800 (cena se ti ne bo dopadla).


Verjetno je potem najboljši način preverjanja, če deluje, da priklopiš in narediš speed test.

marjan_h ::


Verjetno je potem najboljši način preverjanja, če deluje, da priklopiš in narediš speed test.


Ali kdo oporeka takšnemu načinu preverjanja?

Sicer imam še eno vprašanje, ali je patch cable/cord, mehki kabel? Zato, da vem katere konektorje kupiti.

Hvala.

SeMiNeSanja ::

marjan_h je izjavil:


Verjetno je potem najboljši način preverjanja, če deluje, da priklopiš in narediš speed test.


Ali kdo oporeka takšnemu načinu preverjanja?

Sicer imam še eno vprašanje, ali je patch cable/cord, mehki kabel? Zato, da vem katere konektorje kupiti.

Hvala.

Če sprašuješ, ali so patch kabli mehki kabel, potem najbrž še nikoli nisi imel v rokah trdi kabel...?

Načeloma bi patch kabel lahko bil tako mehek, kakor tudi trd - bistvo je, da se uporablja za 'štukanje' oz. 'premostitev' med dvema vtičnicama (npr. patch panel - switch). V praksi pa bi bilo presneto štorasto barantati s trdimi kabli za tak namen. Zato so v praksi patch kabli vedno mehki kabli, tudi če so nekoliko daljši, npr. za povezavo računalnika do vtičnice na drugem koncu sobe.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

Najbolje je uporabiti tovarniško zaključene kable. Najhitreje in posledično najceneje. Sploh pri večjih količinah.

Drugače pa priporočam te univerzalne za nekaj več denarja in ne tistih najcenejših. Ter uporabo bakrenih kablov, ne z bakrom prekritega aluminija.

In seveda:

Punch down tool @ Wikipedia



Za testiranje kablov se uporabi več 1000 eur vredne inštrumente, recimo Psiber je ena taka firma, tisti piskači za 3 dolarje so brez veze.

Da ne bo kdo preveč pameten glede patch kablov. To je tip vezave kabla. Kot je tudi cross tip vezave. In ne pomeni to, da je tovarniško zaključen kabel = patch kabel, kot marsikdo misli.

marjan_h ::

Ne, nikoli še nisem držal v roki trdi UTP kabel.

Sprašujem, če je takšen UTP kabel: https://www.mimovrste.com/utp-kabli/dig... mehki?

Invictus ::

Vsi kabli, prodajani v prosti prodaji, so mehki.

Najbrž lahko naroöiü trde, ampak ni potrebe.

@starfotr
Testerji za 3 USD so čisto O.K., da preveriš povezavo. Za doma ne rabiš certificiranega izpisa... Samo da so pini prvilno povezani. Niso ne dolžine problem, še manj EM sevanje. Pa še v tovarnah to ni problem, saj smo LAN kable polagali poleg štroma, kjer je teklo par 100A.

Patch kabel je patch kabel. Prevezava. Nima veze s samim tipom kabla. Niti ne nujno za LAN ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gumby ::

Trdi kabli so inštalacijski, torej za v zid/kanale/cevi. Niso namenjeni za večkratno prepogibanje.
my brain hurts

OldSkul ::

Moje priporočilo za klešče:
https://www.amazon.de/gp/product/B002PE...

Ne kupit kar vsakih kineskih, ene niso dobre, tako da je lahko tudi zaradi njih slab oz. nedelujoč kabel.

Za tester pa priporočam:
https://www.amazon.de/gp/product/B001OX...

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

Vsi kabli, prodajani v prosti prodaji, so mehki.

Najbrž lahko naroöiü trde, ampak ni potrebe.

@starfotr
Testerji za 3 USD so čisto O.K., da preveriš povezavo. Za doma ne rabiš certificiranega izpisa... Samo da so pini prvilno povezani. Niso ne dolžine problem, še manj EM sevanje. Pa še v tovarnah to ni problem, saj smo LAN kable polagali poleg štroma, kjer je teklo par 100A.

Patch kabel je patch kabel. Prevezava. Nima veze s samim tipom kabla. Niti ne nujno za LAN ;).

Se strinjam....

Jaz sem si sicer pred kakšnim letom kupil nekakšen malenkost naprednejši tester od teh najbolj enostavnih. Ta omogoča tudi identifikacijo kablov (na konec natakneš poseben 'identifikator') in meritev dolžine posameznih paric. Če je kabel nekje poškodovan, tako vsaj približno veš, na katerem koncu kabla se je zgodila nerodnost oz. kateri konektor ni stisnjen kot treba - bližnji ali oddaljeni.

Take testerje se dobi nekje med 50 in 100€ (odvisno od števila identifikatorjev). Predvsem se mi zdi zadeva praktična zaradi identifikatorjev, saj v solati kablovja ni nujno vedno trivialno zganjati arheologijo...

Vsekakor pa stvar že presega navadno domačo rabo in gre bolj v 'hobby' / polprofi vode. Vsekakor pa se ne more kosati z merilniki za jurja in več, ki so namenjeni certifikaciji kablovja. Toda pogosto tega sploh ne rabiš, ampak bi bil srečen, če bi imel pri roki 'nekaj vmes'....toliko, da ti olajša delo / identifikacijo grobih problemov.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

Invictus je izjavil:

Vsi kabli, prodajani v prosti prodaji, so mehki.

Najbrž lahko naroöiü trde, ampak ni potrebe.

@starfotr
Testerji za 3 USD so čisto O.K., da preveriš povezavo. Za doma ne rabiš certificiranega izpisa... Samo da so pini prvilno povezani. Niso ne dolžine problem, še manj EM sevanje. Pa še v tovarnah to ni problem, saj smo LAN kable polagali poleg štroma, kjer je teklo par 100A.

Patch kabel je patch kabel. Prevezava. Nima veze s samim tipom kabla. Niti ne nujno za LAN ;).


To, da so pini povezani prav, ti ne pove nič. Ker so lahko povezani z nestandardno vezavo in ti bo tester pokazal, da je vse ok, v resnici pa ni, ker povezava ne bo delala. Tako, da škoda denarja za te igrače, ker to lahko narediš z vsakim multimetrom oziroma še bolje, z vizualnim pregledom.

Invictus ::

Saj ravno to ti tester pove.

Jesus, spet en penzionist sanja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

To, da so pini povezani prav, ti ne pove nič. Ker so lahko povezani z nestandardno vezavo in ti bo tester pokazal, da je vse ok, v resnici pa ni, ker povezava ne bo delala. Tako, da škoda denarja za te igrače, ker to lahko narediš z vsakim multimetrom oziroma še bolje, z vizualnim pregledom.

Ti se hecaš, kajne? Vizualni pregled? Ko je en konec kabla v patch panelu, drugi pa dve nadstropji višje/nižje v vtičnici? Kaj bi ti tam 'vizualno' pregledoval? Pa ja nebi vsako vtičnico vlekel ven iz zidu....?

'Vizualno' lahko ti gledaš, ko si delaš patch kabel in imaš oba konca v roki. Vse ostalo pa je malo kriza, če boš hotel 'vizualno' pregledovati. Bi te rad videl, kako bi 'vizualno' pregledoval patch panel z 100+ priključki, ko bi se ti že po desetih začelo blesti pred očmi. Kje je potem še druga stran kabla....

Poleg tega 'vizualno' ne moreš ugotoviti, če je kabel nekje prekinjen, ali pa je zgolj konektor slabo stisnjen.

Malo manj hecanja prosim!
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

Glej, če imaš nek datacenter in neke pomembne zadeve, kot je proizvodnja ipd. (katere zadeve pa niso pomembne, v bistvu??), potem naročiš izvajalca, ki ti zadeve naredi in ki ima potrebne inštrumente, da so zadeve brezhibne ob prevzemu. Ali pa naročiš ekstra meritve pri drugi firmi. Meritve s proper inštrumentom so pač minimalen strošek v primerjavi s celotno investicijo v omrežne kable. Samo kable, brez aktivne opreme. Aktivna oprema seveda stane še mnogo več. Tudi iskanje napak se da lepo diagnosticirati s pravo merilno opremo. Čas je denar.

Balkanski način pregleda s indikatorji za 3 dolarje je pač točno to: balkanski način pregleda, ki ti ne pove nič. Če Mujo zajebe vezavo, ne veš tega.

Recimo primerni inštrumenti:

https://itnetworks.softing.com/cabling-...
https://itnetworks.softing.com/cabling-...

Oba dva staneta cca. 10 k eur. Posamezno, ne skupaj.

Škoda, ker ni obveznih pregledov, tako kot je za električne vezave. Ker bi bilo mnogo manj šalabajzerjev na delu, kot jih je danes.

Gagatronix ::

Atek, umiri konje. A ti morda deluje, da je @OP izvajalec mreznih storitev za industrijske in drugacne resitve ?

SeMiNeSanja ::

@starfotr - iz ene skrajnosti v drugo, nekaj 'vmes' pa zate ni opcija? Ali 'vizualni pregled' - torej 'ocena na uč', ali pa 10k inštrumentacija... vse ostalo vmes pa je kvazi brezveze? Daj nehaj prosim biti preveč pameten.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

ejresnevem ::

ja, utp klešče in utp tester vsekakor fino skupaj pašeta, praktično zanemarljiv strošek.
priporočam za vsakega domačega omreževalca.

Invictus ::

starfotr je izjavil:

Glej, če imaš nek datacenter in neke pomembne zadeve, kot je proizvodnja ipd. (katere zadeve pa niso pomembne, v bistvu??), potem naročiš izvajalca, ki ti zadeve naredi in ki ima potrebne inštrumente, da so zadeve brezhibne ob prevzemu. Ali pa naročiš ekstra meritve pri drugi firmi. Meritve s proper inštrumentom so pač minimalen strošek v primerjavi s celotno investicijo v omrežne kable. Samo kable, brez aktivne opreme. Aktivna oprema seveda stane še mnogo več. Tudi iskanje napak se da lepo diagnosticirati s pravo merilno opremo. Čas je denar.

Super, zdaj si prišel iz home networkinga na proizvodnjo.

Pa tudi v proizvodnji včasih pride prav kak poceni tester, da sploh preveriš ali povezava, čeprav certificirana, sploh deluje... Za hiter, poceni pregled je dovolj. Očitno nisi nikoli delal v tem poslu...

starfotr je izjavil:


Balkanski način pregleda s indikatorji za 3 dolarje je pač točno to: balkanski način pregleda, ki ti ne pove nič. Če Mujo zajebe vezavo, ne veš tega.

Seveda veš, zato ne daš Mujotu pregleda dela. Pravzaprav Mujota sploh ne spustiš blizu mrežnih zadev. Če ga, si v osnovi zajebal projekt...

In tudi 3 USD inštrument ti pove, ali je Ethernet konektor pravilno povezan.

starfotr je izjavil:


Recimo primerni inštrumenti:

https://itnetworks.softing.com/cabling-...
https://itnetworks.softing.com/cabling-...

Oba dva staneta cca. 10 k eur. Posamezno, ne skupaj.

Ma nemoj, zdaj si našel nekaj nadražjega. Pozabil si še na letno umerjanje in certifikacijo teh inštrumentov, ki stane cirka 1500 EUR...

starfotr je izjavil:


Škoda, ker ni obveznih pregledov, tako kot je za električne vezave. Ker bi bilo mnogo manj šalabajzerjev na delu, kot jih je danes.

Šalabajzer si ti, saj v pravem IT monitorirajo naprave na mreži, tako da zanič povezavo najdeš praktično takoj, ko izločiš nedelujoče naprave...

Ampak te povezave ponavadi ne crknejo, ampak je največkrat kriv patch kabel, ki ga je Mujo v proizvodnji ukradel, ali precvikal...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:


Ampak te povezave ponavadi ne crknejo, ampak je največkrat kriv patch kabel, ki ga je Mujo v proizvodnji ukradel, ali precvikal...

Sem imel tudi primer Jožice, ki se je s pisarniškim stolom vozila čez patch kabel... celotno omrežje pa posledično delovalo 'zelo čudno'....
Pa kaj vse smo postavljali na glavo, dokler se ni nekdo 'spotaknil' ob tisti 'povoženi' patch kabel....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

Zakaj sem šel iz domačega na profesionalni nivo? Zato, ker profesionalci v te temi zagovarjate ebay made in china igrače, v resnici pa jih ne bi smeli, glede na vašo profesijo.

Gagatronix ::

Ponovno, starfotr, zabremzaj konje, ker so ti zbezljali. OP potrebuje za DOMACO UPORABO in ne INDUSTRIJSKA OMREZJA.

Invictus ::

starfotr je izjavil:

Zakaj sem šel iz domačega na profesionalni nivo? Zato, ker profesionalci v te temi zagovarjate ebay made in china igrače, v resnici pa jih ne bi smeli, glede na vašo profesijo.

Ja, za DOMAČO uporabo jih res forsiramo...

Pravi profesionalec zna oceniti kdaj eno ali drugo orodje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Problem je, da tudi navadnim smrtnikom tu na forumu (tudi drugih forumih) znalci govorijo marsikaj, od tega da je vseeno kakšen je razpored paric, pravijo, da so važne samo barve, do tega je praktično vseeno kake klešče so, do tega, da lahko zabiješ pine z najbolj topim izvijačem, kar jih imaš, do tega, da je vseeno, katere konektorje uporabiš za trdo in mehko žilo. In še bi lahko našteval razne nebuloze.

Celo v članku https://slo-tech.com/clanki/net01/net01... je napaka.

(če pa se že zmotimo, se moramo zmotiti na obeh straneh kabla).
kar bi morali seveda nemudoma zbrisat, saj je to zavajanje in nepravila edukacija neukega ljudstva. In to je napisal nekdo, ki se s tem ukvarja profesionalno.

Zaradi takih zadev ljudstvu kocka IPTV, ne dela internet s polno hitrostjo ali sploh ne dela in podobne napake.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

Problem je, da tudi navadnim smrtnikom tu na forumu (tudi drugih forumih) znalci govorijo marsikaj, od tega da je vseeno kakšen je razpored paric, pravijo, da so važne samo barve, do tega je praktično vseeno kake klešče so, do tega, da lahko zabiješ pine z najbolj topim izvijačem, kar jih imaš, do tega, da je vseeno, katere konektorje uporabiš za trdo in mehko žilo. In še bi lahko našteval razne nebuloze.

Celo v članku https://slo-tech.com/clanki/net01/net01... je napaka.

(če pa se že zmotimo, se moramo zmotiti na obeh straneh kabla).
kar bi morali seveda nemudoma zbrisat, saj je to zavajanje in nepravila edukacija neukega ljudstva. In to je napisal nekdo, ki se s tem ukvarja profesionalno.

Zaradi takih zadev ljudstvu kocka IPTV, ne dela internet s polno hitrostjo ali sploh ne dela in podobne napake.

Ampak promoviranje naprav za 10k€ domačemu uporabniku tudi ne bo koristilo.
Cheap shit UTP kabel tester za 4€ pa lahko pomaga....seveda če ne crkne prej kot se iztroši baterija v njemu, kar je vedno tveganje pri cheap shit igračah.

V bistvu bi ga moral imeti vsak amater, ki si privošči kupiti klešče za stiskanje konektorjev. Nekako to spada v 'komplet', pa če ti je všeč ali ne.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

imagodei ::

starfotr je izjavil:

Problem je, da tudi navadnim smrtnikom tu na forumu (tudi drugih forumih) znalci govorijo marsikaj, od tega da je vseeno kakšen je razpored paric, pravijo, da so važne samo barve, do tega je praktično vseeno kake klešče so, do tega, da lahko zabiješ pine z najbolj topim izvijačem, kar jih imaš, do tega, da je vseeno, katere konektorje uporabiš za trdo in mehko žilo. In še bi lahko našteval razne nebuloze.

Celo v članku https://slo-tech.com/clanki/net01/net01... je napaka.

(če pa se že zmotimo, se moramo zmotiti na obeh straneh kabla).
kar bi morali seveda nemudoma zbrisat, saj je to zavajanje in nepravila edukacija neukega ljudstva. In to je napisal nekdo, ki se s tem ukvarja profesionalno.

Zaradi takih zadev ljudstvu kocka IPTV, ne dela internet s polno hitrostjo ali sploh ne dela in podobne napake.

Čeprav marsikaj drži, je očitno za domačo rabo to dovolj dobro. Očitno, pravim, ker folk s tem živi in ne ukrene naslednjič nič drugega, pač pa se poslužuje enakih slabih praks.

Dejansko pa potem vidiš, kako brezvezne so reklamirane hitrosti brezžičnih Access Pointov tam do 2000 Mbps, pa reklamirana hitrost dostopa za rezidenčne uporabnike na optiki npr. 200/200... Ker v praksi tega nihče ne dosega, pa 99,99% časa je uporabnikom tudi vseeno, če teh hitrosti ne dosegajo in če se občasno kak paket izgubi. V domačih okoljih so te stvari za večino primerov nepomembne oziroma ne dovolj pomembne. Drugo so poslovna okolja.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

jype ::

starfotr je izjavil:

kar bi morali seveda nemudoma zbrisat
Ne. Še vedno včasih vlačimo dve povezavi po enem samem UTP kablu. V primerjavi s to prakso, je razlika med crossover in straight-through povezavo nepomembna.

Invictus ::

Saj s tem ni nič narobe, če ne gre drugače :).

100 Mbit/s je dostikrat dovolj... Poleg tega pa folk večinoam nima naprav, ki bi zafilale 1Gbit/s mrežo :P.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

marjan_h ::

Zakaj ne bi preveril delovanje kabla tako, da povežeš in poženeš speed test na računalniku?

ejresnevem ::

marjan_h je izjavil:

Zakaj ne bi preveril delovanje kabla tako, da povežeš in poženeš speed test na računalniku?

Seveda je tudi to mozno, zakaj ne, moras pa upostevati, da se preveri delovanje vseh paric.

gumby ::

Invictus je izjavil:

In tudi 3 USD inštrument ti pove, ali je Ethernet konektor pravilno povezan.

Zveži parice na 1-2, 3-4, 5-6, 7-8 in poročaj o rezultatih.
my brain hurts

marjan_h ::

ejresnevem je izjavil:

marjan_h je izjavil:

Zakaj ne bi preveril delovanje kabla tako, da povežeš in poženeš speed test na računalniku?

Seveda je tudi to mozno, zakaj ne, moras pa upostevati, da se preveri delovanje vseh paric.


Ok, to me sedaj iz firbca zanima kako se podatki prenašajo po teh paricah znotraj kabla. Če razumem, se po vseh paricah prenašajo podatki in sicer paralelno? Kar bi sicer potem morali narediti da se doda več paric za višjo hitrost. Pa tok, ki teče po bakreni parici mora biti zelo nizek, saj je presek parice zelo majhen.

Lahko kakšen nadalje razloži?

darkolord ::

Pri 100 mbit se ena parica uporablja za oddajanje, druga za sprejemanje. Dve sta neuporabljeni.
Pri 1000+ se vse štiri parice uporabljajo hkrati za sprejemanje in oddajanje.

Vse parice so sukane, da se izničijo zunanje motnje - znotraj ene parice je signal na obeh žicah enak, ampak nasproten. Na drugem koncu se gleda razlika (napetost) med žicama, tako da zunanje motnje, ki inducirajo enako napetost v obeh žicah, na to razliko med njima ne vplivajo.

Tok je nizek, ja.

starfotr ::

jype je izjavil:

starfotr je izjavil:

kar bi morali seveda nemudoma zbrisat
Ne. Še vedno včasih vlačimo dve povezavi po enem samem UTP kablu. V primerjavi s to prakso, je razlika med crossover in straight-through povezavo nepomembna.


2x 100 M povezava v enem kablu je ok ob uporabi pravih paric.

Uporaba paric, ki niso po standardu, torej, če uporabim tvoje besede: "če pa se že zmotimo, se moramo zmotiti na obeh straneh kabla", to pa ni ok.

marjan_h ::

darkolord je izjavil:

Pri 100 mbit se ena parica uporablja za oddajanje, druga za sprejemanje. Dve sta neuporabljeni.
Pri 1000+ se vse štiri parice uporabljajo hkrati za sprejemanje in oddajanje.

Vse parice so sukane, da se izničijo zunanje motnje - znotraj ene parice je signal na obeh žicah enak, ampak nasproten. Na drugem koncu se gleda razlika (napetost) med žicama, tako da zunanje motnje, ki inducirajo enako napetost v obeh žicah, na to razliko med njima ne vplivajo.

Tok je nizek, ja.


Aha, hvala. Zraven klešč sem dobil še konektorje. Na spletu sem prebral da za CAT7 so predvideni boljši konektorji. Verjetno so ti konektorji v redu za CAT6?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v UTP kablih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14124874 (2097) bbbbbb2015
»

flat utp kabel 6a ali vsaj 5e

Oddelek: Pomoč in nasveti
394619 (3132) helo
»

Podaljševanje UTP kabla (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5826732 (12461) denisbegood
»

Kateri UTP kabel?

Oddelek: Omrežja in internet
3613955 (4130) Lonsarg
»

Rešitve za nedelujoč 40m UTP kabel na relaciji modem - tv komunikator

Oddelek: Omrežja in internet
193191 (2482) nerro32

Več podobnih tem