» »

Začel se je triletni program Windows 7 Extended Security Update

Začel se je triletni program Windows 7 Extended Security Update

Microsoft - Čeprav je Windows 7 star že častitljivih deset let, ga še vedno najdemo na več kot četrtini računalnikov. To predstavlja problem, ker se bo tudi podaljšana brezplačna podpora prihodnji mesec iztekla. Njeno mesto bo prevzel plačljivi program ESU (Extended Security Update), ki bi po prvotnih načrtih moral biti namenjen zgolj velikim podjetjem, a je še vedno velika razširjenost Microsoft prisilila, da ga ponudi tudi malim podjetjem.

ESU se je začel ta mesec in bo trajal do januarja 2023. ESU je treba kupiti za vsak računalnik posebej in za vsako leto posebej. Kdor ga ne naroči prvo leto, mora drugo leto plačati naročnino za obe leti. Najprej je Microsoft trdil, da bo ESU na voljo le kupcem skupinskih licenc (Software Assurance), kamor se uvrščajo velika podjetja, ki imajo licence za Windows 7 Professional in Enterprise. Ko je postalo jasno, da bo Windows 7 vztrajal tudi drugod, je Microsoft sporočil, da bodo popravke lahko kupila tudi mala in srednja podjetja. Ta bodo lahko dobila program CSP (Cloud Solution Provider). Enako velja tudi za Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, SQL Server 2008 in SQL Server 2008 R2.

Neznanka pa ostajajo licence Windows 7 Ultimate, kjer se informacije neprestano spreminjajo. Cena za ESU je odvisna od vrste licenc. Velika podjetja z Windows E5, Microsoft 365 E5 ali Microsoft 365 E5 bodo prvo leto dobila brezplačno, drugo in tretje pa ne. Kdor pa bo uporabljal ESU prek CSP, bo za leto popravkov odštel 25 dolarjev (za Windows 7 Enterprise) ali 50 dolarjev (Windows 7 Professional).

29 komentarjev

LeQuack ::

Zakaj ne naredijo Windows 10 boljše in odstranijo spyware, pa bodo podjetja sama hotel nadgraditi.
Quack !

Lonsarg ::

Verjemi da ni to razlog, major upgradi so kar zalogaj. Iz tega razloga imajo W10 dejansko podjetja rada, ker nima več major updatov, pač pa je continious zadeva.

broken/link ::

seveda ima major update. celo take major update, ki ti cel sistem na novo poinštalirajo in spremenijo nastavitve. in celo take, da ti v določeni kombinaciji s softwareom povzročijo BSOD. pa celo tako velike update, ki jih tako zelo zaj****, da jih potem umaknejo za par mesecev.
pač ni to to.
če pomisliš na XPje ali 7ko - vsak SP je naredil OS bolj robusten, bolj zanesljiv. pri win10 je pa ravno obratno. vsaj major update neki zjebe.

energetik ::

Očitno bo zdaj res čas, da doma preidem na Linux. Sedmica je na 2 starih kištah, jasno ne bom plačeval za nove licence za stare kište, ki pa delujejo še vedno brezhibno in hitro.
Sedmica bo še vedno gor kot dual boot, za stare igre in kakšne nekompatibilne aplikacije.

mtosev ::

sam mam original licenco za win 7 ultimate. to gre v virtual machine za igračkanje in mogoče kasnejše spomine. tole pišem iz win10 in sem z tem osom zadovoljen. win7 je dead. se še celo spomnim ljudi kateri so leta 2017 imeli še xpje na t61 prenosiku. tam sem namestil firefox esr.:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Reycis ::

Jaz bom vztrajal na sedmici kolikor se bo le dalo. Problem je, da na novi hardware sploh ne gre več gor. V uporabi imam še celo laptop z visto in server z XPji (dont fix if it aint broken). V preteklosti sem že imel tudi linux sem le za silo uspel zrihtat sambo in DLNA. Tudi wine je bil bolj za slab. Bo treba kaj poštudirat.

Markoff ::

2 dni nazaj se mi je sredi vrtenja filma prisilno restartal laptop zaradi nadgradnje Win10 Home. Kakšna pamet naredi in nastavi OS tako, da uporabnik ne more aktivno prestaviti updatea za več kot 30 minut, is beyond me.

Windows 7 nima vgrajenih nobenih podobnih neumnosti (da niti ne omenjam vsakokratne ponastavitve default uporabniških vrednosti, npr. layouta map v Explorerju), vdora malwarea pa doslej nisem nikoli zaznal. Je pa hecno, da sem na Ryzena prisiljen namontirati tako star OS, če želim, da računalnik deluje tako, kot si želim jaz in ne tako, kot si želi Redmond.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

gruntfürmich ::

naj dajo znova brezplačen updejt pa bom šel še na drugih računalnikih na 10-ko...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Invictus ::

Saj še dela, sprobaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PH03N1X ::

energetik je izjavil:

Sedmica je na 2 starih kištah, jasno ne bom plačeval za nove licence za stare kište, ki pa delujejo še vedno brezhibno in hitro.
aplikacije.

Saj ne rabiš plačevati, potegni dol W10 ISO, naredi in place upgrade (kasneje še clean install 10) in boš imel aktivirano 10ko. Spet bom privlekel tisto z XP registry hackom na dan, komaj čakam da kdo pogrunta. Za W7.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PH03N1X ()

jukoz ::

gruntfürmich je izjavil:

naj dajo znova brezplačen updejt pa bom šel še na drugih računalnikih na 10-ko...


Dela, tu je link do članka ki opisuje postopek:

https://www.bleepingcomputer.com/news/m...

Pa ni treba toliko komplicirati, dela tudi nova inštalacija z rabljenim veljavnim win7 ključem, torej tudi tisti iz ebay.de za 5 eur =)

PH03N1X ::

jukoz je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

naj dajo znova brezplačen updejt pa bom šel še na drugih računalnikih na 10-ko...


Dela, tu je link do članka ki opisuje postopek:

https://www.bleepingcomputer.com/news/m...

Pa ni treba toliko komplicirati, dela tudi nova inštalacija z rabljenim veljavnim win7 ključem, torej tudi tisti iz ebay.de za 5 eur =)

mislim, da nova inštalacija s starim ključem več direktno ne dela https://windowsunited.de/windows-7-auf-...

starfotr ::

Enterprise LTSC. Taki bi morali vsi windowsi. Ne pa da ti tlačijo razne bedarije noter, kot so igre in balast, ki nobenega ne zanima.

Ali pa isto, kot je windows server. Hitri, brez balasta... Problem je, da sploh ne moreš dobiti takih verzij zlahka na legalen način.

MIHAc27 ::

Glede nadgradnje 7 na 10.

Deluje nadgradnja obstoječe 7 na 10 (obvezno pa mora biti jezik enak trenutnemu. Če so slovenski 7, z angleško 10 programov ne obdrži, samo podatke)

Deluje tudi na novo naložen windows 10, v katerega se vpiše za aktivacijo windows 7 ali 8 ključ.

Govorim bolj za Home in Pro verzije, ampak tudi Enterprise in Ultimate ne bi smeli imeti težav.

hojnikb ::

PH03N1X je izjavil:

energetik je izjavil:

Sedmica je na 2 starih kištah, jasno ne bom plačeval za nove licence za stare kište, ki pa delujejo še vedno brezhibno in hitro.
aplikacije.

Saj ne rabiš plačevati, potegni dol W10 ISO, naredi in place upgrade (kasneje še clean install 10) in boš imel aktivirano 10ko. Spet bom privlekel tisto z XP registry hackom na dan, komaj čakam da kdo pogrunta. Za W7.

posready hack je deloval samo zato, ker je ta različica dobivala dalj časa updejte kot standardn WinXP. Extended podpora za posready 7 se konča 2021
#brezpodpisa

jukoz ::

hojnikb je izjavil:


posready hack je deloval samo zato, ker je ta različica dobivala dalj časa updejte kot standardn WinXP. Extended podpora za posready 7 se konča 2021



A obstaja kakšen posready hack za Visto?

hojnikb ::

ne.
#brezpodpisa

joze67 ::

Reycis je izjavil:

Jaz bom vztrajal na sedmici kolikor se bo le dalo. V uporabi imam še celo laptop z visto in server z XPji (dont fix if it aint broken).
But it is broken, samo ne še veš. O čem se pogovarjamo? O tem, da ni več (varnostnih) posodobitev. Were it not broken, security updates would not be a thing.

gruntfürmich ::

jukoz je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

naj dajo znova brezplačen updejt pa bom šel še na drugih računalnikih na 10-ko...


Dela, tu je link do članka ki opisuje postopek:

https://www.bleepingcomputer.com/news/m...

Pa ni treba toliko komplicirati, dela tudi nova inštalacija z rabljenim veljavnim win7 ključem, torej tudi tisti iz ebay.de za 5 eur =)

hvala. bom sprobal.

-> ampak to sem že sprobaval, in se mi zdi da rabiš licenco od win 10 ? da ne gre samo za nadgradnjo win 7 ?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

niirb ::

Osemka s startisback je vse kaj rabiš. Ima rigidnost sedemke in responsivness 10ke. Edin problem je da so procesorji od 6 gen intela zaklenjeni na 10ko :))

LeQuack ::

niirb je izjavil:

Osemka s startisback je vse kaj rabiš. Ima rigidnost sedemke in responsivness 10ke. Edin problem je da so procesorji od 6 gen intela zaklenjeni na 10ko :))


In tudi AMD. Na srečo se performance CPU-je zadnji 5+ let niso spremenilo, izdajajo sicer nove modele ampak so isti hitri.
Quack !

Izi ::

Ravno za stare in počasne računalnike je največji plus če preideš na W10. Kar poletijo. Čeprav je W7 vizualno bolj všečen in z manj "online" funkcijami, je treba priznati, da je betežni in počasni starček, ki ga je že davno povozil čas.

Na primer, en 20 let star PC, ki je bil na W7 tako počasen, da sem moral nazaj na XP, je potem z W10 spet postal poskočen mladenič.
Treba je priznati, da je "pod pokrovom" W10 odličen sistem. In sedaj ko je mobilni del W10 bolj kot ne mrtev, tudi W10 postaja pravi PC sistem.
Trenutni W10 nima praktično nič več skupnega s tistim prvim W10 iz leta 2015. Je bilo vmes že 8 velikih nadgradenj, tako da če se ne bi Microsoft odločil, da bo vztrajal na isti številki, smo sedaj praktično na Windows 18, in nekateri še kar trmasto vztrajajo na 10 verzij starejšem W7 sistemu.

T-h-o-r ::

windows ME all the way
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

zavajon ::

jukoz je izjavil:

Pa ni treba toliko komplicirati, dela tudi nova inštalacija z rabljenim veljavnim win7 ključem, torej tudi tisti iz ebay.de za 5 eur =)

Tudi tisti za 1,7€ dela ;)

Master_Yoda ::

Tudi brez licence naceloma dela, samo desktop backgrounda ipd stvari ne gre nastavljati. Drugace pa tako ali tako sluzijo s podatki, ki jih zbirajo ne pa toliko s ceno produkta - zakaj mislite da je bil free upgrade iz 7 in 8, ter taka gonja da si folk upgrada.
Dovie'andi se tovya sagain.

jukoz ::

Master_Yoda je izjavil:

Tudi brez licence naceloma dela, samo desktop backgrounda ipd stvari ne gre nastavljati. Drugace pa tako ali tako sluzijo s podatki, ki jih zbirajo ne pa toliko s ceno produkta - zakaj mislite da je bil free upgrade iz 7 in 8, ter taka gonja da si folk upgrada.


Tebi pa še nisi podpiral par generacij staro programsko opremo =)

PH03N1X ::

Master_Yoda je izjavil:

Tudi brez licence naceloma dela, samo desktop backgrounda ipd stvari ne gre nastavljati. Drugace pa tako ali tako sluzijo s podatki, ki jih zbirajo ne pa toliko s ceno produkta - zakaj mislite da je bil free upgrade iz 7 in 8, ter taka gonja da si folk upgrada.

Pa še to se da obiti https://winaero.com/blog/change-windows...

lopov ::

PH03N1X je izjavil:

jukoz je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

naj dajo znova brezplačen updejt pa bom šel še na drugih računalnikih na 10-ko...


Dela, tu je link do članka ki opisuje postopek:

https://www.bleepingcomputer.com/news/m...

Pa ni treba toliko komplicirati, dela tudi nova inštalacija z rabljenim veljavnim win7 ključem, torej tudi tisti iz ebay.de za 5 eur =)

mislim, da nova inštalacija s starim ključem več direktno ne dela https://windowsunited.de/windows-7-auf-...


Dela, preverjeno prejšnji teden, Win 7 Pro licenca.

starfotr je izjavil:

Enterprise LTSC. Taki bi morali vsi windowsi. Ne pa da ti tlačijo razne bedarije noter, kot so igre in balast, ki nobenega ne zanima.

Ali pa isto, kot je windows server. Hitri, brez balasta... Problem je, da sploh ne moreš dobiti takih verzij zlahka na legalen način.


Pri LTSC imaš problem z Office, ker M$ (med drugim) onemogoča namestitev Office 365 (naročniška verzija)in lahko namestiš le "polno verzijo" Office 2016/2019.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

LeQuack ::

lopov je izjavil:

PH03N1X je izjavil:

jukoz je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

naj dajo znova brezplačen updejt pa bom šel še na drugih računalnikih na 10-ko...


Dela, tu je link do članka ki opisuje postopek:

https://www.bleepingcomputer.com/news/m...

Pa ni treba toliko komplicirati, dela tudi nova inštalacija z rabljenim veljavnim win7 ključem, torej tudi tisti iz ebay.de za 5 eur =)

mislim, da nova inštalacija s starim ključem več direktno ne dela https://windowsunited.de/windows-7-auf-...


Dela, preverjeno prejšnji teden, Win 7 Pro licenca.

starfotr je izjavil:

Enterprise LTSC. Taki bi morali vsi windowsi. Ne pa da ti tlačijo razne bedarije noter, kot so igre in balast, ki nobenega ne zanima.

Ali pa isto, kot je windows server. Hitri, brez balasta... Problem je, da sploh ne moreš dobiti takih verzij zlahka na legalen način.


Pri LTSC imaš problem z Office, ker M$ (med drugim) onemogoča namestitev Office 365 (naročniška verzija)in lahko namestiš le "polno verzijo" Office 2016/2019.


Najbrž hočejo da omogočiš Cortano in Windows store in podobno, da lahko čim več podatkov o tebi dobijo.
Quack !


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec brezplačne podpore za Windows 7 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18442162 (29381) bajar
»

Zbogom, Windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6416426 (11268) Reycis
»

Windows 7 dobil dodatna tri leta razširjene plačljive podpore

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
369717 (7103) gendale2018
»

Microsoft povečal dobiček na rovaš Officea in Xboxa

Oddelek: Novice / Rezultati
174215 (3669) revvs
»

Windows 7 je tu (za razvijalce in študente) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
19825550 (14201) ;-)

Več podobnih tem