» »

Spati pri odprtem radiatorju

Spati pri odprtem radiatorju

Samo346 ::

Moji stari starši so vedno spali v prostoru, ki so ga prej prezračili. Nobenega ogrevanja, le topla oblačila in kouter ali dva.

Res je, da takrat še ni bilo radiatorjev in tudi kasneje, ko so jih montirali niso bili te nameščeni v vseh prostorih. Vprašanje je, če bi danes še spali v neogrevanem prostoru.

Imam težave z namestitvijo pravšnje temperature v spalnici, še posebej ob tako spreminjajočem se vremenu, ko gre od hude zime do milejših temperatur (verjetno bi bilo vse bolj enostavno če bi lahko preprosto nastavil temperaturo in to je to).

Zbudil sem se že zabuhel od radiatorja, ki sem ga odprl malo preveč, zbudil sem se že povsem prezebel zaradi tega ker nisem imel dveh koutrov ali puloverja ipd.


Dva koutra, pulover po možnosti, radiator pa na minimum ali pa ga sploh ne prižigam.

Kakšne vaše izkušnje?

Bellzmet ::

Ali lahko radiator kakorkoli nastavljaš (vsaj on/off)?

Če, potem kupi termostatski ventil, po možnosti "pametni" (na baterijo) in nastaviš temperaturo med "Dva koutra, pulover" in "zabuhel od radiatorja" in bo sam skrbel, da bo tebi udobno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

Samo346 ::

Bellzmet je izjavil:

Ali lahko radiator kakorkoli nastavljaš (vsaj on/off)?

Če, potem kupi termostatski ventil, po možnosti "pametni" (na baterijo) in nastaviš temperaturo med "Dva koutra, pulover" in "zabuhel od radiatorja" in bo sam skrbel, da bo tebi udobno.


Sej termostatski ventil imam, možno ga je nastaviti po stopnjah od 1 do 5.

Če je možno nastaviti točno temperaturo na pametnem termostatu, bi to bilo super! Pa to res ogreva potem točno na temperaturi na katero si nastavil?

Bellzmet ::

Npr:
https://www.conrad.si/radiatorski-termo...

https://www.conrad.si/radiatorski-termo...

https://www.mimovrste.com/regulacija-te...

Aha pozabi na prvi link. Ja vse lahko nastaviš. Npr od 7-12h temperatura 22C, od 12h-15h tem 20C, 15h-22h 22C, 22h-7h 19C.

Ogreva na to temperaturo, če pa ti ni v redu temperaturo pa pač nastaviš malo višjo/nižjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

Samo346 ::

Kako se obnese pametni termostat kjer nastaviš točno temperaturo?

Ogreva na točni temperaturi, ki si jo nastavil, ali kaj odstopa?

Tole npr
https://www.conrad.si/radiatorski-termo...

kixs ::

Caki... ti zapres radiator ob recimo 21h in zjutraj si cel premrazen? Kaj ti pade temperatura v sobi za 10 stC? Obicajno pade temperatura za cca 2 stC in te ne bi smelo zebst.

Bellzmet ::

Ja moraš malo potestirat katera temperatura je OK, ker temperatura pri radiatorju, ki je ob verjetno zraven okna je verjetno različna od temperature na drugem koncu sobe. Ampak to v parih dnevih vidiš kaj ti ustreza, potem pa pustiš in celo zimo sam dela.

Ja ta iz linka je OK, kupi sigurno bo OK.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

FormerUser ::

Moje izkušnje so take, da imam na začetku kurilne sezone, ko se kuri samo zvečer, radiator v spalnici na polno odprt, ko se kuri vse dneve ga pa zaprem, ker bi bilo sicer prevroče, veliko bolje se spi v hladnih prostorih.

Bellzmet ::

Kupiš električnega, naštelaš in nanj pozabiš do pomladi.

šernk ::

imam električnega, zvečer odprem okno in prezračim da pade temperatura tja na 15-17 stopinj v sobi, potem zaprem samo rolete (trenutno do 3/4), ko pade zunaj pod minus pa pustim kak cm ali dva odprte še. ob 5 zjutraj se mi radiator avtomatsko s termostatom odpre in ob 7 se zapre ko grem delat. Tako zaspim v hladu, zjutraj se pa zbudim v prijetno temperaturo.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Magic1 ::

Izoliraš hišo in potem v spalnici sploh ne rabiš več ogrevat, ker bodo že ostali prostori akumulirali zadosti toplote v hiši(dokler nimaš kakšne blazne razpotegnjene hiše).
Magic

energetik ::

Samo346 je izjavil:

Moji stari starši so vedno spali v prostoru, ki so ga prej prezračili. Nobenega ogrevanja, le topla oblačila in kouter ali dva.

Res je, da takrat še ni bilo radiatorjev in tudi kasneje, ko so jih montirali niso bili te nameščeni v vseh prostorih. Vprašanje je, če bi danes še spali v neogrevanem prostoru.

Imam težave z namestitvijo pravšnje temperature v spalnici, še posebej ob tako spreminjajočem se vremenu, ko gre od hude zime do milejših temperatur (verjetno bi bilo vse bolj enostavno če bi lahko preprosto nastavil temperaturo in to je to).

Zbudil sem se že zabuhel od radiatorja, ki sem ga odprl malo preveč, zbudil sem se že povsem prezebel zaradi tega ker nisem imel dveh koutrov ali puloverja ipd.


Dva koutra, pulover po možnosti, radiator pa na minimum ali pa ga sploh ne prižigam.

Kakšne vaše izkušnje?
Kakšen režim ogrevanja pa imate, ali ponoči ugašate centralno? Sicer pa če že imaš termostatski ventil, je ta očitno v okvari, ker sicer ne bi imel tako divjih nihanj. Rešitev zate je ogrevanje enakomerno 24/7 in uporaba dobrega termostatskega ventila, lahko tudi elektronsko nastavljivega, če zvečer hočeš drugačno temperaturo kot zjutraj.

Moje izkušnje pa ti ne bodo pomagale, ker je talno + močno izolirana hiša. V spalnici je talno non-stop ugasnjeno, temp. pa kot pribita na 20,5° ne glede na dan/noč, jesen/zimo/pomlad... Mene pri manj kot nekje 19° zebe v nos, pri več kot 21° pa mi je pod odejo že pretoplo. 20° mi je ravno ok.

c3p0 ::

A Že kurite? Jaz še ne, kaj šele da bi spalnico ogreval. Najbolj prijetno je spati tam na 15-16°C.

Magic1 ::

Ja seveda, tuširat tudi pri tej temperaturi in to z mrzlo vodo. V dnevni pa 18°C? Te bo že ženska k pameti spravla (če jo sploh misliš imet).
Magic

Cruz ::

c3p0 je izjavil:

A Že kurite? Jaz še ne, kaj šele da bi spalnico ogreval. Najbolj prijetno je spati tam na 15-16°C.
Mi že kurimo, ker je ženske proti večeru že mrzlo, pa slabša izolacija v stanovanju. :) Doma pa tudi kurimo proti večeru, ker mama hoče.

Radiator imam zaprt čez noč in se še vedno pokrivam samo s prazno posteljnino. Dosti boljše se naspim v hladnem prostoru.

Še en zanimiv članek glede dojenčkov in spanja v hladnem prostoru(ni najboljši, tega sem prvega našel): Why Norwegian Parents Let Their Kids Nap In Below-Freezing Temperatures

Dojenčki ogromnokrat jočejo, ker jih je prevroče. Za vse (mlade) starše, poskusite jih odnesti v hladen prostor, morda je to problem.

In nehajte soditi, ko boste pozimi videli mlade starše, ki vozijo otroke v mrazu. S'all good, man.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

energetik ::

Ne vem no, glede spanja v hladu. Pretoplo sigurno ni OK, ampak tudi prehladno ne. Spal sem že v vseh mogočih razmerah (zimske sobe v naših hribih), od nekje -1°C navzgor (ja, takrat smo imeli sneg po tleh v sobi... :D), pa ne bi rekel, da se v res mrzlem dobro spi. Kot sem že omenil, mene pod nekje 17-18° začne zebsti v nos, tudi v dobri spalki. Potem pa stalno iščeš dober položaj. Meni je nekje 19-20° s povprečno odejo optimum.

Problem je samo, ker v dobro izolirani bajti ne moreš imeti več kot 1-2K razlike med posameznimi prostori. Kako češ potem imeti 19° v spalnici, če je 24° v kopalnici poleg nje...

Sicer pa je naš tamali velikokrat spal zunaj v vozičku pozimi, in to zelo mirno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

c3p0 ::

Magic1 je izjavil:

Ja seveda, tuširat tudi pri tej temperaturi in to z mrzlo vodo. V dnevni pa 18°C? Te bo že ženska k pameti spravla (če jo sploh misliš imet).


TČ ogreva vodo, ženska ima kalorifer v kopalnici za svoje potrebe :D

HappyPills ::

V spalnici imam radiator a ni nikoli prižgan odkar smo prenovil hišo in jo izoliral tempratura je prijetna ponoči okoli 20C in je odlična za spat. Otroška soba je čez dan na 22C ponoči pa je radiator mrzu in tamala malo pokrita ker ji je hitro pre-vroče. Izolacija (nova okna predvsem verjetno) je odgovor na tvoje probleme. Ni pa najcenej odgovor vem.

;-) ::

Mi imamo ogrevanje v spalnici skoraj cisto priprto (talno) drugot v hisi je temperatura 22-23 stopinj konstantno, cez dan je tudi v spalnici nekje tu mogoce pol stopinje nizja, zvecer jo dobro prezracim in grema v hladnem spat termometer pokaze tud 16, zjutraj ko vstanem je 20, tla pa niso mrzla. Jaz raje spim v mrzlem bolj pokrit kot v pretoplem odkrit.

Jerry000 ::

Spim pri zaprtem, predno grem spat pa prezračim. Mam raje da je hladno ozračje kot pa toplo zvečer

Samo346 ::

šernk je izjavil:

imam električnega, zvečer odprem okno in prezračim da pade temperatura tja na 15-17 stopinj v sobi, potem zaprem samo rolete (trenutno do 3/4), ko pade zunaj pod minus pa pustim kak cm ali dva odprte še. ob 5 zjutraj se mi radiator avtomatsko s termostatom odpre in ob 7 se zapre ko grem delat. Tako zaspim v hladu, zjutraj se pa zbudim v prijetno temperaturo.


Ti si tole prav naštudiral.

T743 ::

Zvečer ga bolj kot ne zaprem dvignem pa temperaturo postelje na cca27-28°C, čez zimo poleti je seveda gretje izklopljeno. V sobi je tako lahko tudi manj kot 15°C pa ni panike.Ena odeja rjuha in to je to.

Raindancer ::

Ena verzija je da si kupiš električno odejo, jo pogreješ pod kovtrom in izklopiš, ko greš spat.

Tako se ne uporabi preveč energije, posteljo pa imaš vseeno dovolj toplo.

Ganon ::

Idealna temperatura v spalnici je od 17 do 18°C. Spalnice, sploh ponoči, nikoli ne ogrevam, okno pa pustim priprto.

Senior Dev ::

Pozimi je lahko med 15 in 20. Vlaga naj bo okoli 50%. Imej primerna oblačila in odejo.

rabelj5 ::

radiator imam vedno zaprt razen mogoče kak dan pozimi, ko je zunaj res mraz (ampak nažalost takih dni ni več ;()

okno malo odprto večino časa, razen ko je kak hrup odzunaj (res ne vem kaj jim je treba oktobra/novembra kosit travo oziroma zakaj ne počnejo tega popoldan)

c3p0 ::

Raindancer je izjavil:

Ena verzija je da si kupiš električno odejo, jo pogreješ pod kovtrom in izklopiš, ko greš spat.


Termofor... Moja si je po dva nosila v posteljo.

LeXani ::

Ko ste omenjali te avtomatske termostate.. A hrup vas nič ne moti?
Čas prve prijave 04.11.2005

Invictus ::

Nope.

Saj termostat opravi svoje delo, ko te ni v spalnici ;).

Razen zjutraj, ko greje pol ure.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krucymucy ::

LeXani je izjavil:

Ko ste omenjali te avtomatske termostate.. A hrup vas nič ne moti?

Kaksen hrup pa oddaja termostatski ventil? :)

LeXani ::

elektronske glave imajo notri motorček ki ti regulira ventil..in ko ti gre na reset vsake toliko brni do 30sec, drugače pa 5sec in zvok se kar fajn prenaša po ceveh. Sam sem jih vrgel iz spalnic ven.. Vprašanje pa je če je kaka rešitev na tem..
Čas prve prijave 04.11.2005

Invictus ::

Ti imaš čudno napeljavo in ventil. Moj je skoraj neslišen...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Steinkauz ::

Celo leto v spalnici sklopljen radiator in odprto okno na kip.
Ko zunaj pade po 0 stopinj, mal priprem okno.

Po dvojni (tanek/debel) kovter.

šernk ::

LeXani je izjavil:

Ko ste omenjali te avtomatske termostate.. A hrup vas nič ne moti?

lahko pade bomba ob 5 zjutraj, ko se ventil odpre pa vprašanje če se zbudim, tudi 2 alarma sem že prespal ob taki uri po 15min tuljenja :))
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Zarfot ::

Spim z oknom odprtim na stežaj celo zimo. Reguliram samo koliko je to okno odprto, glede na zunanjo temperaturo.
Oblečeno imam kratko majico, spodnjice in nogavice. Pokrit sem pa s tanjšo odejo. Spim vrhunsko :D

energetik ::

Zarfot je izjavil:

Spim z oknom odprtim na stežaj celo zimo. Reguliram samo koliko je to okno odprto, glede na zunanjo temperaturo.
Oblečeno imam kratko majico, spodnjice in nogavice. Pokrit sem pa s tanjšo odejo. Spim vrhunsko :D
Pa te nič ne moti leden zrak okoli glave? Pri vas noben ne kuri na drva?
Pri nas bi se zadušil, če bi zvečer imel odprto okno, naokoli se kar vleče moder dim od kurjačev.

          ::

Bellzmet je izjavil:

Npr:
https://www.conrad.si/radiatorski-termo...

https://www.conrad.si/radiatorski-termo...

https://www.mimovrste.com/regulacija-te...

Aha pozabi na prvi link. Ja vse lahko nastaviš. Npr od 7-12h temperatura 22C, od 12h-15h tem 20C, 15h-22h 22C, 22h-7h 19C.

Ogreva na to temperaturo, če pa ti ni v redu temperaturo pa pač nastaviš malo višjo/nižjo.


Tega zadnjega od Emosa ne priporočam, razen če kdo želi napraviti doktorsko disertacijo iz nastavljanja termostata. Jaz sem kupil dva, enega sem poizkusil nastaviti, a sem prej obupal in dal nazaj navadno mehansko termostatsko glavo. Ko bom imel čas, bom dal oba Emosa na bolho.

Samo346 ::

Zarfot je izjavil:

Spim z oknom odprtim na stežaj celo zimo. Reguliram samo koliko je to okno odprto, glede na zunanjo temperaturo.
Oblečeno imam kratko majico, spodnjice in nogavice. Pokrit sem pa s tanjšo odejo. Spim vrhunsko :D


Spati v nogavicah?

Razen če je hud mraz je to zame groza. Sem probal ene parkrat, od debelih do tankih nogavic.
Koža ne diha, če imaš nogavice.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

radiatorska avt. termostatska glava (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21265584 (5392) zpza
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224093 (12393) JanK
»

Consko talno ogrevanje

Oddelek: Loža
193647 (3209) mirch
»

Merilniki ogrevanja - poraba energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12722228 (18955) Okapi
»

ogrevanje hiše s termostatskimi ventili

Oddelek: Loža
4821306 (13151) vinetu

Več podobnih tem