» »

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa

1 2
3
4

Utk ::

GrX je izjavil:

jype je izjavil:

Utk je izjavil:

Imaš, ampak če nimaš tolk, da ne rabiš faksa, nimaš nič. Tist bo gimnaziji po prvi letnik malo gagal in čudno gledal pri programiranju, do konec drugega pa ne bo med njimi več nobene razlike.
To več kot očitno ne drži.

Seveda ne, ampak on tega ne ve. OP teme je lep primer in potrjuje mojo tezo!

Ti potrjuješ mojo tezo, da ti manjka šolanja. Ne vem kaj si končal, ampak karkoli si, bi se moral vrnit v prvi razred in se naučit brat. Vse kar vemo o OP-u je, da se mu ne da hodit na faks in da se bi želel NAJBRŽ sam učit programiranja na razne načine. Ti iz tega sklepaš, da programira iz plenic, da je nek guru, ki ga vabijo medse google, ibm in facebook. Kje je to napisal? Če bi imel faks, in s tem osnovno logiko razčiščeno, ne bi iz tega sklepal stvari na katere ne moreš sklepat.
Dokler ni drugih informacij, jaz sklepam, da je en povprečen (=len) študent, ki išče lažjo pot. In dropanje faksa v tem primeru ni lažja pot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Invictus ::

Mavrik je izjavil:


Tebi vize nikakor niso ponudili. Ponudili so ti sponsorship, do dejanskega birokratskega postopka pa (po tvojih lastnih besedah večkrat) niti blizu niti prišel. Eno so obljube sponzorstva na razgovoru, drugo je potem dejansko se prebiti čez postopek v Trumpovi Ameriki 2019, kjer so delovne vize te dni zelo omejene.

Saj je že to veliko.

Vendar to ne jamči pridobitve vize...

So tudi mene parkrat kontaktirali, ko sem se še tržil v ZDA. Ampak se nisem hotel preselit, za remote pa niso bili...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Raindancer ::

@ OP: Ena stvar v razmislek: če imaš štipendijo, jo boš moral tudi vračat če zdaj prekineš študij. Ali si glede na trenutne dohodke to lahko privoščiš? Dodatno se boš moral vpisati kot brezposeln na zavod, ker ne boš več imel statusa študenta, in ne boš mogel delati preko študenta (pogoj za delo prek študenta je da si študent.). S 26. leti moraš sam plačevati zdravstveno zavarovanje, Ali imaš načrt kaj boš takrat?

Moj osebni cent glede tvojega prvega vprašanja - en faks puščen, en končan (prehod na drug program). Včasih mi je sicer žal, da ni šlo s prvim do konca, ker je bil isti problem, kot ga imaš zdaj ti. Drugi faks izdelan (ne ravno programerstvo), vendar ne delam v branži za katero je faks dal znanje. Kljub temu je bilo precej znanja z obeh faksov v določenih situacijah v službi precej uporabnega, pa čeprav je bilo še v faksu magari za mislit, da je brez zveze, kr se itak ne bo nikoli uporabilo.

Če si resen glede programerstva, potem se pregrizi skozi faks oziroma vsaj skozi tiste osnove, ki so ti jih svetovali pred mano. Ker če temeljev nimaš kot je treba, potem boš precej težje razumel stvari ki bodo za par nivojev višje. In verjemi mi, vedno bodo stvari za par nivojev višje, se pa zato splača imeti trdno osnovo.

Vprašaj na forumu tvojega faksa ali pa delaj s sošolci (to je ena stvar, ki je meni močno manjkala pri prvem faksu zaradi lastne neumnosti,) ali pa vprašaj šolskega svetovalca, če ti res kak predmet dela probleme.

Ni problem narediti faksa, je pa na tebi, koliko si pripravljen vložiti časa in truda, da ti bo dejansko zlaufalo. Tu ne gre za strast ali zaljubljenost v kodo ali mišljenje, da je fino biti programer, ker ti je tako zagotovljen šiht. Isto je na katerikoli drugi smeri. Pomaga, če si zainteresiran, ni pa to glavno merilo, da boš res uspešen, ker je še vedno potrebno delo, da stvar osvojiš, pa če jo boš delal na faksu ali samostojno.

Odloči se tako, da bo tebi najbolj prav, potem pa stoj za to odločitvijo.

Lp,

Raindancer

GrX ::

Utk je izjavil:

GrX je izjavil:

jype je izjavil:

Utk je izjavil:

Imaš, ampak če nimaš tolk, da ne rabiš faksa, nimaš nič. Tist bo gimnaziji po prvi letnik malo gagal in čudno gledal pri programiranju, do konec drugega pa ne bo med njimi več nobene razlike.
To več kot očitno ne drži.

Seveda ne, ampak on tega ne ve. OP teme je lep primer in potrjuje mojo tezo!

Ti potrjuješ mojo tezo, da ti manjka šolanja. Ne vem kaj si končal, ampak karkoli si, bi se moral vrnit v prvi razred in se naučit brat. Vse kar vemo o OP-u je, da se mu ne da hodit na faks in da se bi želel NAJBRŽ sam učit programiranja na razne načine. Ti iz tega sklepaš, da programira iz plenic, da je nek guru, ki ga vabijo medse google, ibm in facebook. Kje je to napisal? Če bi imel faks, in s tem osnovno logiko razčiščeno, ne bi iz tega sklepal stvari na katere ne moreš sklepat.
Dokler ni drugih informacij, jaz sklepam, da je en povprečen (=len) študent, ki išče lažjo pot. In dropanje faksa v tem primeru ni lažja pot.

Če ti tako praviš...Očitno veš vse..

   -S\/\/-   ::

Guti5 je izjavil:

Pozdravljeni,
Sem študent FRI (1 letnik) in sem hitro ugotovil da mi sistem šolanja ne leži zato bom verjetno končal z faksom in se učil programiranja samostojno (spletni tečaji,razni tečaji v živo, youtube, itd.)
Zanima me vaše menje o "self-taught" programerjih. Kako je z zaposlitvijo v sloveniji in drugod po svetu? Kako se je najbolje lotiti samega učenja?

Poznam ljudi, ki jim je uspelo in imajo odlično kariero v sloveniji in tudi drugod po svetu brez končanega faksa vendar me zanimajo vaša mnenja in izkušnje.


Programiranje ni samo pisanje kode in poznavanje programskih jezikov ampak je lahko precej več od tega. Odvisno, kakšne so tvoje ambicije. Sicer je v takih primerih zelo težko posploševati, vendar zgolj poznavanje programskih jezikov večinoma pomeni, da boš v glavnem pisal kodo po navodilih drugih. S programiranjem običajno rešuješ nek problem. Programski jezik pa ti je pri tem le orodje, pred tem pa si moral problem rešiti z uporabo česa drugega, npr. kakšnega matematičnega modela. (Razen če programiraš razne trivialne zadeve, kakšne vnosne maske ali kaj podobnega.) Tudi pri gradnji hiše si lahko arhitekt, gradbeni inženir ali zidar, le da tukaj brez faksa in opravljenega strokovnega izpita sploh licence nimaš.

Utk ::

Če ti tako praviš...Očitno veš vse..

Če znam brat, še ne pomeni, da znam vse. Ne znam pa pisat celih pravljic iz enga stavka, ki ga napiše nekdo drug.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Phantomeye ::

MasterKiD je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

thetech je izjavil:

Vazelin je izjavil:

Ma za povprečnega delodajalca, kjer furajo razne wordpresse so najboljši taki brez šole: so delovni, se ne pritožujejo, so bolje vodljivi, ker imajo manj možnosti od kolegov s faksom, so bolj lojalni. Pač, to je dejstvo. Pusti ti primere ala jype in podobne.

Ker programiranje je samo wordpress ane..


Ne boš verjel, kakšne vsote denarja računajo firme za en wordpress page 5-10k. Gre kar malo na jok za vsakič, ko se spomnem, da sem komu naredil za 500€

Eno ničlo preveč si napisal. Od 500€ do 1000€. Nevem kdo plača od 5 do 10 tisoč evrov za Wordpress spletno stran.


Pošlji povpraševanje na firmo iz škofje loke, ki je ne bom poimenoval tuki :P

thetech ::

Utk je izjavil:

GrX je izjavil:

jype je izjavil:

Utk je izjavil:

Imaš, ampak če nimaš tolk, da ne rabiš faksa, nimaš nič. Tist bo gimnaziji po prvi letnik malo gagal in čudno gledal pri programiranju, do konec drugega pa ne bo med njimi več nobene razlike.
To več kot očitno ne drži.

Seveda ne, ampak on tega ne ve. OP teme je lep primer in potrjuje mojo tezo!

Ti potrjuješ mojo tezo, da ti manjka šolanja. Ne vem kaj si končal, ampak karkoli si, bi se moral vrnit v prvi razred in se naučit brat. Vse kar vemo o OP-u je, da se mu ne da hodit na faks in da se bi želel NAJBRŽ sam učit programiranja na razne načine. Ti iz tega sklepaš, da programira iz plenic, da je nek guru, ki ga vabijo medse google, ibm in facebook. Kje je to napisal? Če bi imel faks, in s tem osnovno logiko razčiščeno, ne bi iz tega sklepal stvari na katere ne moreš sklepat.
Dokler ni drugih informacij, jaz sklepam, da je en povprečen (=len) študent, ki išče lažjo pot. In dropanje faksa v tem primeru ni lažja pot.


Strašno se motiš. Pri nas v podjetju imamo ker nekaj zaposlenih, ki so se izpisali iz faksa, se naučili programirati in se zaposlili kot junior dev. Pa sploh ne gre za slabe programerje.

Kolega je hodil na strojni faks, se kmalu izpisal, ter se zaposlil v proizvodnji. V času ko je bil zaposlen, je doma za hobi modeliral v CAD orodjih. V dveh letih je zadeve tako naštudiral, da je kmalu dobil zaposlitev pri LTH-ju.

Torej, če je dovolj motiviran in discipliniran se vsekakor da....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: thetech ()

spam321 ::

Phantomeye je izjavil:

MasterKiD je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

thetech je izjavil:

Vazelin je izjavil:

Ma za povprečnega delodajalca, kjer furajo razne wordpresse so najboljši taki brez šole: so delovni, se ne pritožujejo, so bolje vodljivi, ker imajo manj možnosti od kolegov s faksom, so bolj lojalni. Pač, to je dejstvo. Pusti ti primere ala jype in podobne.

Ker programiranje je samo wordpress ane..


Ne boš verjel, kakšne vsote denarja računajo firme za en wordpress page 5-10k. Gre kar malo na jok za vsakič, ko se spomnem, da sem komu naredil za 500€

Eno ničlo preveč si napisal. Od 500€ do 1000€. Nevem kdo plača od 5 do 10 tisoč evrov za Wordpress spletno stran.


Pošlji povpraševanje na firmo iz škofje loke, ki je ne bom poimenoval tuki :P


Ne potrebuješ iti čisto nič v Škofje Loko. Imaš spletnih/marketinških agencij, ki jih vodijo družboslovci, v Ljubljani kot dreka. Spletne strani štancajo (falirani) FDVjevci. Pač nameščajo WP/Magento, kupijo pro temo (totalno neoptimizirano, spacano, počasno, a lepo - stranki pomembno itak le slednje) za 50€, malo prekucajo s html/css in namestijo plugine po funkcionalnih željah stranke in pokasirajo par 1000€, če ne 10.000€+. Za to porabijo par dni dela nekega zarukanega fdv-jevčka. Vas ne zanima, kakšen odnos ima potem tak štanc kader do kakšnega FRI-jevca, ki bi se igral custom zadeve, za podobno stran potreboval 3 mesece pa še na koncu bi stran izgledala 10x grše. Jasno, želel bi pa vsaj plačo 1500€ neto... pač tole je nekakor realna slika slovenskega web development. Pač družboslovčeki se znajo prodajat, fri-jevci/programerji pa ne. Programer bo štancal stran za manj kot minimalca, družboslovc bo pa še kurji drek zavit v celofan prodal za lep keš kot zdravilno blato za ne vem kaj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

GrX ::

Phantomeye je izjavil:

Pošlji povpraševanje na firmo iz škofje loke, ki je ne bom poimenoval tuki :P


Optiweb? :)

Invictus ::

Kot da je računalništvo samo tisto web sranje...

10000+ z par dni dela ne kasira nihče. So samo nakladanja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GrX ::

thetech je izjavil:

Utk je izjavil:

GrX je izjavil:

jype je izjavil:

Utk je izjavil:

Imaš, ampak če nimaš tolk, da ne rabiš faksa, nimaš nič. Tist bo gimnaziji po prvi letnik malo gagal in čudno gledal pri programiranju, do konec drugega pa ne bo med njimi več nobene razlike.
To več kot očitno ne drži.

Seveda ne, ampak on tega ne ve. OP teme je lep primer in potrjuje mojo tezo!

Ti potrjuješ mojo tezo, da ti manjka šolanja. Ne vem kaj si končal, ampak karkoli si, bi se moral vrnit v prvi razred in se naučit brat. Vse kar vemo o OP-u je, da se mu ne da hodit na faks in da se bi želel NAJBRŽ sam učit programiranja na razne načine. Ti iz tega sklepaš, da programira iz plenic, da je nek guru, ki ga vabijo medse google, ibm in facebook. Kje je to napisal? Če bi imel faks, in s tem osnovno logiko razčiščeno, ne bi iz tega sklepal stvari na katere ne moreš sklepat.
Dokler ni drugih informacij, jaz sklepam, da je en povprečen (=len) študent, ki išče lažjo pot. In dropanje faksa v tem primeru ni lažja pot.


Strašno se motiš. Pri nas v podjetju imamo ker nekaj zaposlenih, ki so se izpisali iz faksa, se naučili programirati in se zaposlili kot junior dev. Pa sploh ne gre za slabe programerje.

Kolega je hodil na strojni faks, se kmalu izpisal, ter se zaposlil v proizvodnji. V času ko je bil zaposlen, je doma za hobi modeliral v CAD orodjih. V dveh letih je zadeve tako naštudiral, da je kmalu dobil zaposlitev pri LTH-ju.

Torej, če je dovolj motiviran in discipliniran se vsekakor da....


Naprimer, da mene kot delodajalca ne zanima, ali ima določena oseba dokončan faks ali ne. Zanimajo me skillsi, ki jih ima!

Phantomeye ::

spam321 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

MasterKiD je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

thetech je izjavil:

Vazelin je izjavil:

Ma za povprečnega delodajalca, kjer furajo razne wordpresse so najboljši taki brez šole: so delovni, se ne pritožujejo, so bolje vodljivi, ker imajo manj možnosti od kolegov s faksom, so bolj lojalni. Pač, to je dejstvo. Pusti ti primere ala jype in podobne.

Ker programiranje je samo wordpress ane..


Ne boš verjel, kakšne vsote denarja računajo firme za en wordpress page 5-10k. Gre kar malo na jok za vsakič, ko se spomnem, da sem komu naredil za 500€

Eno ničlo preveč si napisal. Od 500€ do 1000€. Nevem kdo plača od 5 do 10 tisoč evrov za Wordpress spletno stran.


Pošlji povpraševanje na firmo iz škofje loke, ki je ne bom poimenoval tuki :P


Ne potrebuješ iti čisto nič v Škofje Loko. Imaš spletnih/marketinških agencij, ki jih vodijo družboslovci, v Ljubljani kot dreka. Spletne strani štancajo (falirani) FDVjevci. Pač nameščajo WP/Magento, kupijo pro temo (totalno neoptimizirano, spacano, počasno, a lepo - stranki pomembno itak le slednje) za 50€, malo prekucajo s html/css in namestijo plugine po funkcionalnih željah stranke in pokasirajo par 1000€, če ne 10.000€+. Za to porabijo par dni dela nekega zarukanega fdv-jevčka. Vas ne zanima, kakšen odnos ima potem tak štanc kader do kakšnega FRI-jevca, ki bi se igral custom zadeve, za podobno stran potreboval 3 mesece pa še na koncu bi stran izgledala 10x grše. Jasno, želel bi pa vsaj plačo 1500€ neto... pač tole je nekakor realna slika slovenskega web developmenta, ki se je čisto izrodil.


Model, se strinjam s tabo, da je štancanje takšnih strani za take vsote rahel nateg ... ampak, fak smiri svoje večvrednostne komplekse.

Resnica pa je, da dobra spletna stran, ki bo hitra, enostavna za uporabo, lepa na izgled, potrebuje sodelovanje več različnih kadrov.

Utk ::

thetech je izjavil:

Utk je izjavil:

GrX je izjavil:

jype je izjavil:

Utk je izjavil:

Imaš, ampak če nimaš tolk, da ne rabiš faksa, nimaš nič. Tist bo gimnaziji po prvi letnik malo gagal in čudno gledal pri programiranju, do konec drugega pa ne bo med njimi več nobene razlike.
To več kot očitno ne drži.

Seveda ne, ampak on tega ne ve. OP teme je lep primer in potrjuje mojo tezo!

Ti potrjuješ mojo tezo, da ti manjka šolanja. Ne vem kaj si končal, ampak karkoli si, bi se moral vrnit v prvi razred in se naučit brat. Vse kar vemo o OP-u je, da se mu ne da hodit na faks in da se bi želel NAJBRŽ sam učit programiranja na razne načine. Ti iz tega sklepaš, da programira iz plenic, da je nek guru, ki ga vabijo medse google, ibm in facebook. Kje je to napisal? Če bi imel faks, in s tem osnovno logiko razčiščeno, ne bi iz tega sklepal stvari na katere ne moreš sklepat.
Dokler ni drugih informacij, jaz sklepam, da je en povprečen (=len) študent, ki išče lažjo pot. In dropanje faksa v tem primeru ni lažja pot.


Strašno se motiš. Pri nas v podjetju imamo ker nekaj zaposlenih, ki so se izpisali iz faksa, se naučili programirati in se zaposlili kot junior dev. Pa sploh ne gre za slabe programerje.

Kolega je hodil na strojni faks, se kmalu izpisal, ter se zaposlil v proizvodnji. V času ko je bil zaposlen, je doma za hobi modeliral v CAD orodjih. V dveh letih je zadeve tako naštudiral, da je kmalu dobil zaposlitev pri LTH-ju.

Torej, če je dovolj motiviran in discipliniran se vsekakor da....

Kje točno se motim? A sem kje napisal, da se ne da? Pa kdo vas zaposli za programirat, če še brat ne znate???

jojw ::

Sem programer samouk, že nekaj let zaposlen v podjetju v Lj. Faks me ni zanimal, sem pa po srednji šoli veliko presedel za računalnikom. Medtem ko so kolegi nažigali igrice, sem jaz študiral php, javo, itd...

spam321 ::

Invictus je izjavil:



10000+ z par dni dela ne kasira nihče. So samo nakladanja...


Programer sigurno ne, v to si lahko 100% prepričan :)) poznam pa vsaj 2 družboslovčeka, ki bi se ob tvoji trditvi le nasmehnila

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

thetech ::

Utk je izjavil:

Kje točno se motim? A sem kje napisal, da se ne da? Pa kdo vas zaposli za programirat, če še brat ne znate???

Navezujem se na tvoje prejšnje poste, kjer zatrjuješ, da je faks ključnega pomena. Poglej nazaj kaj si sploh pisal.

Če je nekdo len za študij, še ne pomeni, da ne more postati dober in vesten programer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: thetech ()

GrX ::

thetech je izjavil:

Utk je izjavil:

Kje točno se motim? A sem kje napisal, da se ne da? Pa kdo vas zaposli za programirat, če še brat ne znate???

Navezujem se na tvoje prejšnje poste, kjer zatrjuješ, da je faks ključnega pomena. Poglej nazaj kaj si sploh pisal.

Če je nekdo len za študij, še ne pomeni, da ne more postati dober in vesten programer.

Pusti ga, saj revež ne ve, čeprav mu te reči že od jutra želimo dopovedati.. Nima smisla, vedno bo trdil svoje, odgovore pa prilagajal glede na sutiacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

FTad ::

Utk je izjavil:

GrX je izjavil:

jype je izjavil:

Utk je izjavil:

Imaš, ampak če nimaš tolk, da ne rabiš faksa, nimaš nič. Tist bo gimnaziji po prvi letnik malo gagal in čudno gledal pri programiranju, do konec drugega pa ne bo med njimi več nobene razlike.
To več kot očitno ne drži.

Seveda ne, ampak on tega ne ve. OP teme je lep primer in potrjuje mojo tezo!

Ti potrjuješ mojo tezo, da ti manjka šolanja. Ne vem kaj si končal, ampak karkoli si, bi se moral vrnit v prvi razred in se naučit brat. Vse kar vemo o OP-u je, da se mu ne da hodit na faks in da se bi želel NAJBRŽ sam učit programiranja na razne načine. Ti iz tega sklepaš, da programira iz plenic, da je nek guru, ki ga vabijo medse google, ibm in facebook. Kje je to napisal? Če bi imel faks, in s tem osnovno logiko razčiščeno, ne bi iz tega sklepal stvari na katere ne moreš sklepat.
Dokler ni drugih informacij, jaz sklepam, da je en povprečen (=len) študent, ki išče lažjo pot. In dropanje faksa v tem primeru ni lažja pot.


Sem istega mnenja kot ti glede OP-ja.

GrX ::

FTad je izjavil:

Sem istega mnenja kot ti glede OP-ja.

Sklepa kot sklepamo drugi, le da on to lahko počne, drugi pa ne in smo zabita teleta brez šole. To je pač njegova logika, če jo razumeš. Sicer pa ni napisal nič konkretnega in uporabnega

Utk ::

thetech je izjavil:

Utk je izjavil:

Kje točno se motim? A sem kje napisal, da se ne da? Pa kdo vas zaposli za programirat, če še brat ne znate???

Navezujem se na tvoje prejšnje poste, kjer zatrjuješ, da je faks ključnega pomena. Poglej nazaj kaj si sploh pisal.

Če je nekdo len za študij, še ne pomeni, da ne more postati dober in vesten programer.

Kje sem napisal, da je faks ključnega pomena? Lahko citiraš? Napisal sem, da če misli da je samoučenje lažja varianta prit do znanja, da se moti. Nisem nikjer napisal, da je faks nujen ali potreben. In svetovat človeku naj pusti faks, če se mu zdi pretežak, da mu ni všeč način učenja, ker se bo itak sam naučil vse, je neodgovorno, milo rečeno. Če bo naredil, ali pa vsaj poslušal, vsaj par letnikov faksa, bo videl kaj zna in kaj ne, in nekaj bo znal. Sploh če je tudi še samouk. Ne pa da obupa po enem mescu. Če bi se imel voljo sam kaj naučit, bi se do teh let že zdavnaj in ne bi tu postavljal teh vprašanj.

Vsak dober programer je len, to ni neka posebna vrlina. Ampak če si len, ne pomeni avtomatsko, da si dober.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

MasterKiD ::

Invictus je izjavil:

Kot da je računalništvo samo tisto web sranje...

10000+ z par dni dela ne kasira nihče. So samo nakladanja...


Vsekakor, da nakladajo. Res bi res videl katere firme so to, ki kasirajo take bajne vsote za 'enostavne' Wordpress spletne strani oziroma namestitev teme in par pluginov (ter še nekaj ostalih manjših popravkov).

kuall ::

Pusti fax, če se ti upira. Najprej hobi programiraj, potem najd slabo plačano programersko službo. Faks pa po parih letih službe lahko pride na vrsto.

Ahim ::

DamijanD je izjavil:

Sicer pa FRI obstaja šele zadnjih nekaj deset let, prej so bili vsi programerji matematiki, fiziki ipd. Tako da se sigurno da brez FRIja

Prej je bil FER :))

Moje mnenje: faks je zastonj (no, placamo ga vsi ostali), leta okrog 20. pa so zadnji vlak za nauciti se nekaj fundamentalno novega, ker kasneje ljudem ponavadi zmanjka volje, casa, itd., saj je treba placevat racune, skrbet za otroke ... Ce OP ni prevec zabit za faks (potem bo tudi vrez faksa za en k programer), bi bilo pametno, da ga dokonca "po liniji najmanjsega odpora" (vazno, da je narejen do konca), zraven pa bi se ukvarjal s tistimi aspekti racunalnistva, ki ga zanimajo, mogoce z delom kot junior, ...

Phantomeye ::

MasterKiD je izjavil:

Invictus je izjavil:

Kot da je računalništvo samo tisto web sranje...

10000+ z par dni dela ne kasira nihče. So samo nakladanja...


Vsekakor, da nakladajo. Res bi res videl katere firme so to, ki kasirajo take bajne vsote za 'enostavne' Wordpress spletne strani oziroma namestitev teme in par pluginov (ter še nekaj ostalih manjših popravkov).


Sej verjetno ne gre za enostranske wordpress strani, ampak malo bolj kompleksne. Pa proces razvoja ni samo programer - programiranje je zadnja faza (če firma fura waterfall ), če kaj drugega kot je kak lean ux ali agile, potem so iteracije. Sploh, če je tvoj cilj s svojim page-om doseči cilj. Ne samo da imaš stran, ampak da obiskovalci, stranke najdejo informacije, ki jih iščejo.


bbbbbb2015 ::

Invictus je izjavil:

Če nimaš volje nareiti faks, dvomim tudi, da boš imel dovolj volje za samostojno učenje.
Faks je na začetku kariere pomemben, ker ti odpre več možnosti, kot če ga nimaš. Lažje za prvo službo, sploh v tujini.


This!

Se povsem strinjam.

VelikaVrata ::

Hey OP, sam sem prav tako uspesen programer brez dokoncanega faksa. Jaz sem odnehal v 2-em letniku 10 let nazaj, ampak sele ko sem si nasel sluzbo.

Na FRI-ju sem se naucil programirati v prvem letniku. Meni je bilo dovolj faksa ko sem srecal profesorja Mihlecica in Kononenka.
Mihelcic je predaval ekonomijo na nacin iz leta 1965 in zahteval popolno memorizacijo njegove knjige. Kononeko pa je na predavanjih namesto o algorimith in podatakovnih strukturah razlagal o spiritualnosti in ponujal slikanje avre z njegovo kamero.

Faks v sloveniji je zastojn iskoristi to. Vstrajaj na faksu dokler ne najdes sluzbe. Ce bos odnehal ker ti faks ne sede ampak ne bi iskoristil priloznost da se naucis programiranja zastojn v prvem letniku bos vrgel stran veliko priloznost. Hodi na faks, uci se programiranja in diskretnih struktur. Ti dve stvari te bodo spremenile v programerja. Vmes isces sluzbo in se izobrazujes na internetu in delas projekte.

Sluzbo v tujini gres iskat po nekaj letih izkusenj dela v sloveniji. V tujini nihce ne ve za ljubljansko univerzo, pha ljudje sploh ne vedo za slovenijo, nikogar ne briga kaj si dokoncal ampak kaj zans, in kako hitro se lahko naucis novih stvari. Res je da bos imel vrata v ameriko zaprta ker ne bos imel faksa ampak obstajajo druge poti ce si zelis delati tam, ne pozabi da ti je evropa vedno odprta. Lahko te partnerka sponzorira, lahko zadanes zeleno vizo, ... vse je mozno ampak potrebujes znanje drugace bos delal v best bay-u in prodajal racunalnike.

Pomankanje programerjev je svetovni problem. Ljudje placujejo 15.000 USD/EUR na raznih 3 mesecnih programming bootcampih da dobijo znanje programiranja in nato sluzbo v nasi industriji, ti lahko dobis to zastojn na FRI-ju, le dokncaj predmet programiranje 1, programiranje 2 in driskretne strukture. Potem pa 2 leti dela za 1000 EUR v sloveniji in nihce te ne bo moral ustaviti v nadaljni kariieri.

TLDR: ne odnehaj cisto takoj, iskoristi priloznost zastojn faksa in se nauci programiranja in razmisljanja kot programer v prvem letniku, nato pa odnehaj ampak le ce najdes sluzbo.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Hmmm... moj vidik (kot nekdo, ki naredi kar nekaj razgovorov letno). 10 let nazaj je bilo zelo pogosto, da je marsikateri sposoben in uspesen programer ni dokoncal faksa. Ampak te stevilke so se od takrat bistveno spremenile. Danes za diplomo potrebujes zgolj 3 leta (ter na koncu niti nimas diplomske naloge), hkrati se na studij vpise visji % ljudi. V recimo zadnjih 5 letih se ne spomnem, da bi na razgovoru imel uspesnega in nadarjenega bodocega programerja, ki bi obupal nad studijem. Dandanes taki (ki so nadarjeni, hocejo pa cimprej skociti v industrijo) spustijo magisterij, ne pa celotni studij.

FTad ::

Ja ze ze, ampak tisti programer je imel nekaj za pokazati. Razni koncani projekti ipd in ni bilo casa za koncanje faxa. Glede na OP-jev opis je pa slisati tako, kot da se je komaj zacel uciti programirati in je brez kakrsnihkoli izkusenj. V tem primeru bi bilo bolje, da poskusi vsaj koncati 1. letnik, da dobi se malo teorije in hkrati programira doma.

0bv10uStr0ll ::

Kaj pa, če je morda najbolje, da OP poskusi srečo v drugi smeri, npr. prodaji burekov? Zakaj bi morala za vsakega lenuha potekati debata kako bo postal programer, kdo pravi da bo to postal? To kaj izjavlja da si "želi" danes, bo morda nekaj čisto drugega jutri. Poleg tega pa se marsikdo na te fakse vpisuje zato, ker ne vejo kaj bi drugega počeli... kot v primeru tistih, ki se generično vpišejo na študij javne uprave, ekonomije ipd.

Invictus ::

OP je preprosto videl cifree tukaj, ki jih nekateri služimo, in bi rad na čim hitrejši način prišel do tega.

Žal znanja in izkušenj ne moreš preskočit/vliti v glavo, poleg tega se pa ni več javil...

Enemu se spet da ustvarjati troll account... Da se mu da...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

c3p0 ::

So še druge IT kariere kot pa programiranje, čeprav brez vsaj osnovnih konceptov je vedno težje.

Raptor F16 ::

Smurf je izjavil:

Danes za diplomo potrebujes zgolj 3 leta ter na koncu niti nimas diplomske naloge


Ne pametuj
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Smurf ::

To kar se sedaj rece diplomska naloga, je bolj seminarska.

Vazelin ::

Smurf je izjavil:

To kar se sedaj rece diplomska naloga, je bolj seminarska.

Odvisno od človeka. ;) Eni oddajajo smeti, drugi se potrudijo in zapravijo več mesecev lajfa z diplomo. Se pa pokaže odnos človeka ravno z diplomo. Če bi moral ocenjevati 2 diplomanta bi sigurno vrgel oko na diplomsko delo.
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

spam321 ::

c3p0 je izjavil:

So še druge IT kariere kot pa programiranje, čeprav brez vsaj osnovnih konceptov je vedno težje.


Vsekakor je daleč največ IT zaposlitev s področja programiranja. Kakšno je to delo je pa drugo vprašanje. Praviloma zelo stresno, moraš imeti ogromno znanja, se skos izobraževati, zahteve so vedno višje... ko potegneš črto, prodaja bureka kot alternativa sploh ni slaba. Po prodaji pa kodo kucaš kot popoldanc.

spam321 ::

Vazelin je izjavil:

Smurf je izjavil:

To kar se sedaj rece diplomska naloga, je bolj seminarska.

Odvisno od človeka. ;) Eni oddajajo smeti, drugi se potrudijo in zapravijo več mesecev lajfa z diplomo. Se pa pokaže odnos človeka ravno z diplomo. Če bi moral ocenjevati 2 diplomanta bi sigurno vrgel oko na diplomsko delo.


Ma kakšn odnos neki. Diploma je pogosto le nujen pogoj nad katerim v kadrovski naredijo kljukico in nič več. Pomembno je, da imaš znanje, ki ga podjetje potrebuje in dvomim, da se ti bo tema diplome s tem ravno ujela, tko da manj dela kot vanjo vložiš, bolje je.

Za kakšne ekonomiste, fdv in podobn pofl je mogoč celo pomembno na kter faks si hodil, kakšna je tvoja diploma, ker se na posamezni razpis javi po 600 podobno zblojenga kadra... ne velja pa to za IT. Vsaj ne v 99% podjetij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

jype ::

Smurf je izjavil:

Mozno :). Sam sem sicer mnenja, da lahko precej znanja pridobis od prakticno kateregakoli faksa.

Dejstvo je pa, da ogromno ljudi dela fakse povrsno in potem ne znajo aplicirati teorije v praksi.
Meni se zdi, da je itak razkorak predvsem v tem, kaj med faksom dejansko počneš. Na matematiki in fiziki se nihče ne pritožuje nad matematiko, na FRI so pa diskretne strukture strah in trepet mnogih, čeprav gre za temelje, brez katerih si v praksi neučinkovit ravno pri početju z daleč najvišjo dodano vrednostjo (arhitektura, analitika), zato se mi ne zdi čudno, da so celo FDVjevci pogosto bistveno bolje plačani od FRIjevcev.

Tudi profesorji IMO nosijo del odgovornosti za tako stanje, sploh tisti, ki so zabetonirani v preživete vzorce, čeprav pojma nimam, če je sploh še kakšen tak kje.

PH03N1X ::

Vazelin je izjavil:

Smurf je izjavil:

To kar se sedaj rece diplomska naloga, je bolj seminarska.

Odvisno od človeka. ;) Eni oddajajo smeti, drugi se potrudijo in zapravijo več mesecev lajfa z diplomo. Se pa pokaže odnos človeka ravno z diplomo. Če bi moral ocenjevati 2 diplomanta bi sigurno vrgel oko na diplomsko delo.

Eni zapravijo več let lajfa tudi z magistrsko nalogo. (oseba je z mano v sorodu)

Invictus ::

c3p0 je izjavil:

So še druge IT kariere kot pa programiranje, čeprav brez vsaj osnovnih konceptov je vedno težje.

Brez znanja programiranje ne gre nikjer več...

Razen če nas boš ti razsvetlil...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PH03N1X ::

jype je izjavil:

Smurf je izjavil:

Mozno :). Sam sem sicer mnenja, da lahko precej znanja pridobis od prakticno kateregakoli faksa.

Dejstvo je pa, da ogromno ljudi dela fakse povrsno in potem ne znajo aplicirati teorije v praksi.
Meni se zdi, da je itak razkorak predvsem v tem, kaj med faksom dejansko počneš. Na matematiki in fiziki se nihče ne pritožuje nad matematiko, na FRI so pa diskretne strukture strah in trepet mnogih, čeprav gre za temelje, brez katerih si v praksi neučinkovit ravno pri početju z daleč najvišjo dodano vrednostjo (arhitektura, analitika), zato se mi ne zdi čudno, da so celo FDVjevci pogosto bistveno bolje plačani od FRIjevcev.

Tudi profesorji IMO nosijo del odgovornosti za tako stanje, sploh tisti, ki so zabetonirani v preživete vzorce, čeprav pojma nimam, če je sploh še kakšen tak kje.

Vzorci se prenašajo na potomce (as.) dalje tudi, Orel še straši po FRI , šl. 2016/17 in 2017/19 je bil celo dekan.

Raptor F16 ::

Smurf je izjavil:

To kar se sedaj rece diplomska naloga, je bolj seminarska.


Kako si te predstavljam :

"Mambl jabmbl"
"Daman kids"
*Sigh*
"OlD tImeS wEre BEtTer"
hurr durr!!!
GonNa coMplEin mUcH !
Ye, tHaT wiLl tEaCh eM...

Eni tastari ste res zadrti, neprebavljivi, nepopravljivi.

Lahko zameriš, ni ti pa treba. Ampak ignorance ti ne bom spregledal.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

c3p0 ::

Invictus je izjavil:

c3p0 je izjavil:

So še druge IT kariere kot pa programiranje, čeprav brez vsaj osnovnih konceptov je vedno težje.

Brez znanja programiranje ne gre nikjer več...

Razen če nas boš ti razsvetlil...


Zgleda si spregledal zadnji del stavka. Ne gre, ampak potrebno znanje programiranja ni nujno visoko. Sysadmin za svoje skripte ne bo rabil hudega OO znanja, pa čeprav v pythonu programira. Bo pa moral vedet marsikaj druga.

PH03N1X ::

Raptor F16 je izjavil:

Smurf je izjavil:

To kar se sedaj rece diplomska naloga, je bolj seminarska.


Kako si te predstavljam :

"Mambl jabmbl"
"Daman kids"
*Sigh*
"OlD tImeS wEre BEtTer"
hurr durr!!!
GonNa coMplEin mUcH !
Ye, tHaT wiLl tEaCh eM...

Eni tastari ste res zadrti, neprebavljivi, nepopravljivi.

Lahko zameriš, ni ti pa treba. Ampak ignorance ti ne bom spregledal.

Tej stari so večinoma študirali na FRIju. Tisti keri nam je FRI samo del študija smo vsaj še kolko tolko normalni. ravno razvijamo spletni app e-terapevt, pošljem invite, ko bo fertik.

Smurf ::

Raptor F16 je izjavil:

Smurf je izjavil:

To kar se sedaj rece diplomska naloga, je bolj seminarska.


Kako si te predstavljam :

"Mambl jabmbl"
"Daman kids"
*Sigh*
"OlD tImeS wEre BEtTer"
hurr durr!!!
GonNa coMplEin mUcH !
Ye, tHaT wiLl tEaCh eM...

Eni tastari ste res zadrti, neprebavljivi, nepopravljivi.

Lahko zameriš, ni ti pa treba. Ampak ignorance ti ne bom spregledal.

Ne vem zakaj se pocutis tako osebno prizadeto. Mislim, da je moj pogled precej objektiven. Ze, ce pogledas zahteve za diplomsko in magistersko delo in jih primerjas z starimi zahtevami, bos videl da lahko primerjas danasnje magisterske naloge s starimi diplomskimi nalogami. Kar je cisto ok, nenazadnje tudi trenutni magisterski studij nekako nadomesca stari univerzitetni program.

jype je izjavil:

Meni se zdi, da je itak razkorak predvsem v tem, kaj med faksom dejansko počneš. Na matematiki in fiziki se nihče ne pritožuje nad matematiko, na FRI so pa diskretne strukture strah in trepet mnogih, čeprav gre za temelje, brez katerih si v praksi neučinkovit ravno pri početju z daleč najvišjo dodano vrednostjo (arhitektura, analitika), zato se mi ne zdi čudno, da so celo FDVjevci pogosto bistveno bolje plačani od FRIjevcev.

Tudi profesorji IMO nosijo del odgovornosti za tako stanje, sploh tisti, ki so zabetonirani v preživete vzorce, čeprav pojma nimam, če je sploh še kakšen tak kje.

Mah glede profesorjev ne vem. Sej dalec od tega, da so vsi super, ampak moram reci, da sem imel overall najboljse izkusnje z ucitelji/profesorji prav na faksu. Ce si imel kaksno vprasanje/idejo so z veseljem pomagali. Je pa res, da si moral sam pokazati neko samoiniciativnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Raptor F16 ::

Smurf je izjavil:


Ne vem zakaj se pocutis tako osebno prizadeto. Mislim, da je moj pogled precej objektiven. Ze, ce pogledas zahteve za diplomsko in magistersko delo in jih primerjas z starimi zahtevami, bos videl da lahko primerjas danasnje magisterske naloge s starimi diplomskimi nalogami. Kar je cisto ok, nenazadnje tudi trenutni magisterski studij nekako nadomesca stari univerzitetni program.


Ne gre se za to, da bi bil prizadet, ampak pavšalno podcenjen. Res je, lahko prideš enostavno skozi s pravim mentorjem, ki se mu fučka sicer pa lahko narediš lepo zaključno delo.

Kdorkoli je kaj prida za študij, je pri pravem mentorju dobil tako temo, da je dejansko nekaj raziskal, razvil ali izboljšal. Precej kolegov je naredilo takšne zaključne izdelke, da bi brez problemov magisterirali iz tega. Ali so razvili del proizvodne linije, imeli smo celo primer, ki je izpeljal nov medel iz teorije trdnosti, nekateri so optimizirali proizvodni proces, izdelek, ...

Pa za lastno referenco... moje zaključno delo obsega prek 85 strani razvojno raziskovalnega dela, na podlagi realnega izdelka in proizvodnega procesa slednjega.

Če ti takim izdelkom praviš seminarska naloga... adijo pamet.

Ampak lažje je posploševati na podlagi govoric in lastnih predsodkov. V bistvu se dobesedno gre za večvrednostni sindrom ki ga pri starejših večkrat opazim. "Vi niste nič", "nam je bilo huje".

Tkole bom povedal. Bil bi tu in videl. Tiho pa ne bom, pa če ti je prav ali ne. Pozabi tisto "spoštuj me ker sem starejši". Tu se sploh ne gre za vprašanje spoštovanja ampak izsiljevanje svoje volje, ko prode do teh debat kjer se trudite drugim zbijati ceno.

"I aint negotiating a shit about this."

Namesto da se trudite ostale demotivirati, jih raje vzpodbudite, da ne bodo postali jebivetri s katerimi boste na koncu VI imeli opravka. Vse enkrat nazaj pride po krožnici.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Smurf ::

Raptor F16 je izjavil:


Pa za lastno referenco... moje zaključno delo obsega prek 85 strani razvojno raziskovalnega dela, na podlagi realnega izdelka in proizvodnega procesa slednjega.

Tale stavek je edin povezan z mojim odgovorom, ostalo je spet random custveni izpad.

Posamezno delo je sicer zanimiv anekdotni primer, ampak nima vpliva na splosne zahteve diplomskega/magisterskega dela.

kuall ::

Meni gre na kozlanje poslušanje kakršnihkoli predavanj, tudi monologov, na sploh mi gre na živce poslušat nekaj, kar me v tistem trenutku ne zanima, en idiotek pa se je odločil, da ga moram poslušat. Čist enostavno iz tega razloga faks ni bil zame. Zdaj po toliko letih mi ni čisto nič žal, da niti nisem hodil na predavanja in da sem se šel raje sprehajat po btcju in gledat riti od žensk. Fajn je blo, dobro sem izkoristil tisti čas.

To da moraš narediti faks tako, kot so si ga zamislili eni stari prdci je en velik predsodek, tako kot je predsodek, da so Židje pokvarjeni, da je delanje 400 počepov na dan škodljivo za kolena, da ne smeš vsak dan delat istih vaj, itd. Seznam je dolg, isto kot je število debilov na svetu veliko.
Meni je bilo to jasno že v osnovni šoli in sem že takrat bil nagnjen v to, da se bi raje sam vnaprej učil po učbenikih tisto kar me zanima, ne pa tako kot ena ovca poslušal tista dolgočasna predavanja. Mučenje.

Guti5 ::

Da malo razčistimo. Tu mi deluje da se par ljudi pride samo kregat. nimate kaj boljsega za pocet? Lepo sm vprasal par stvari ce se mislte kregat raj ne pisat. Ostalim hvala za odgovore.
Zdaj pa par stvari ki vas zanima.
1. Učenje zame ni problem (stvari ki me zanimajo seveda), do zdj sem imel same 4 ter 5 in vsaka stvar ki sem se je lotil je bila opravljena, tkoda odgovori kot so "len si, bla bla bla" so odvec.
2. Mogoce sem se mal slabo izrazil, način šolanja mi ni všeč, ker imam obcutek kot da smo tam vsi le neka stevika, kot drugo, polovica stvari ki jih ucijo (npr. kaksna terojia ki res ni pomembna) ti nebo nikoli prisla prav (druga polovica je sevedno kroistna!) in imam obcutek da bi se v veliko krajšem času naučil enake stvari če ne celo več z nekmi mentorjom in preko raznih tečajev ter spleta.(popravite me ce se motim po vasem mnenju)
3. za kot primer usaj priblizno kako se pocutim oz kako razmisljam lahko pogledate kar je napisal @kuall (20:41:20)

Smurf ::

Guti5 je izjavil:


1. Učenje zame ni problem (stvari ki me zanimajo seveda), do zdj sem imel same 4 ter 5 in vsaka stvar ki sem se je lotil je bila opravljena, tkoda odgovori kot so "len si, bla bla bla" so odvec.

Potem se skoraj sigurno splaca vzdrzati te 3 leta in naresti faks.

Guti5 je izjavil:


2. Mogoce sem se mal slabo izrazil, način šolanja mi ni všeč, ker imam obcutek kot da smo tam vsi le neka stevika

Na zacetku si stevilka, ker vas je veliko. S casoma vas bo vedno manj, razbili se boste na manjse skupine. Tudi sicer ne razumem zakaj bi to bil razlog za opustitev studija.

Guti5 je izjavil:


, kot drugo, polovica stvari ki jih ucijo (npr. kaksna terojia ki res ni pomembna) ti nebo nikoli prisla prav (druga polovica je sevedno kroistna!)

V resnici sedaj tezko ocenis kaj bos resnicno potreboval v zivljenju.

Guti5 je izjavil:


in imam obcutek da bi se v veliko krajšem času naučil enake stvari če ne celo več z nekmi mentorjom in preko raznih tečajev ter spleta.(popravite me ce se motim po vasem mnenju)

Ce bi napisal, da se lahko sam hitreje naucis bi ti rekel ok, spusti predavanja in studirajs doma in hodi samo na izpite. Ti pa zelis mentorja. Kako si pa to predstavljas? Da bo neko podjetje placevala zate mentorja, da te nauci iz nule? Ne. V najboljsem primeru bos dobil spisek knjig, ki jih bos moral sam nastudirati (in bo sumljivo podoben tistemu iz faksa). Razen, ce mislis biti programer na nivoju obrtnika. Tudi take se rabi, ni nic narobe. V tem primeru se verjetno najde kaksno podjetje, ki bo pripravljeno pomagati. Ampak potem si obsojen na preproste naloge in nizje placilo.
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Znam dost za FRI?

Oddelek: Šola
383403 (1980) Vazelin
»

FRI

Oddelek: Šola
193932 (2946)          
»

Punca -> Tehnik računalništva, Vegova LJ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
12931124 (24785) x128
»

Ali rabim faks ali je dovolj da se sam naucim programirat? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10524879 (20772) NeMeTko

Več podobnih tem