» »

RUNE Rural optika na vašem naslovu

RUNE Rural optika na vašem naslovu

««
7 / 23
»»

Machete ::

Ta Rune je res ena katastrofa. Upam, da se ta banda razpusti asap.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

starfotr ::

Jah, to je to, ker ekonomisti vodijo tehnične firme.

Poleg tega se financirajo samo iz EU denarja. In se spet čaka birokrate.

Dobri so, da se telekom zbudi in začejo tudi oni delat omrežje. Tako, da zaradi mene tudi če nič ne delajo, samo da rajcajo telekom, da ne zaspijo spet, kot pred leti, kot je t2 nehal z deli, je tudi telekom prenehal vlagati v optiko.

cvalsr ::

Videno v občini Ivančna:
Nič, crkovina.
Nenadoma pridivjale tri firme naenkrat, Rune, Telekom in T2 ter razrile celo vas. Redkokje so se uspeli zmeniti, da so vsak svojo cev vsaj položili istočasno v en jarek. Večinoma pa niti to ne ampak je kopal vsak po svoje. Zasuli in zaflikali asfalt tako, da se že udira in poseda, ko se z biciklom čez zapelješ ... Niti glavnega razvodnega omrežja očitno niso dokončali, priključkov nobenih.
Zdaj že tretino leta spet nič od nikogar od teh smradov!
V banana republiki Slovenistan se je pač nemogoče zmeniti, da bi se za praktično enak strošek lotil vsak ene/svoje vasi in jo celo dokončal ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cvalsr ()

starfotr ::

Zakopavanje nazaj z istim materialom pomeni, da se dolgoročno vse skupaj poseda. Lahko tudi odtrga kak vod.

Pomeni pa tudi, da ga ni treba izkopanega materiala odvažat na deponijo in plačat, ni treba pripeljat in nasut in utrdit nov primeren material ... vse to pomeni nižje stroške. Kot sem prej napisal, te firme vodijo ekonomisti in ne tehnični kader.

Ljudem je važno, da (končno) dobijo optiko. Občinam tudi. Ko bo pa treba ceste urejat, ker je vse posedeno in počeno, bodo pa to krili občani.

To je direktno prelaganje stroškov investicije na občane, vendar z zamikom. Ker v prvih parih mesecih je še vse ok.

MrStein ::

cvalsr je izjavil:

Videno v občini Ivančna:
Nič, crkovina.
Nenadoma pridivjale tri firme naenkrat, Rune, Telekom in T2 ter razrile celo vas. Redkokje so se uspeli zmeniti, da so vsak svojo cev vsaj položili istočasno v en jarek. Večinoma pa niti to ne ampak je kopal vsak po svoje. Zasuli in zaflikali asfalt tako, da se že udira in poseda, ko se z biciklom čez zapelješ ... Niti glavnega razvodnega omrežja očitno niso dokončali, priključkov nobenih.

To je tudi vprašanje lokalcev. Župan itd.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Matevz96 ::

starfotr je izjavil:

Koliko pa je najem?


Če se prav spomnim iz predstavitve projekta pred 2 (!) leti so poleg tega da bomo v enem letu vsi priklopljeni omenili tudi da bo najem za ponudnike 15€ na mesec. Samo ne me držat za besedo ker možno da sem že malo pozabil.
#hooldthedoor

Fsegula62 ::

Že že od samega štarta, 3-4 leta nazaj gledam kako se bo gradnja začela v roku treh let, tako da imaš verjetno kar prav :))

Matevz96 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Koliko pa je najem?


Če se prav spomnim iz predstavitve projekta pred 2 (!) leti so poleg tega da bomo v enem letu vsi priklopljeni omenili tudi da bo najem za ponudnike 15€ na mesec. Samo ne me držat za besedo ker možno da sem že malo pozabil.

BCSman ::

Bolje preklicat vse skupaj in ostat še naprej na bakru, sčasoma bo itak vse brezžično, sateliti, oddajniki in podobno.

Furbo ::

Ja od okorelih državnih monopolistov, polnih strankarskih pijavk bo bolj malo. Čakam starlink.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

starfotr ::

Matevz96 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Koliko pa je najem?


Če se prav spomnim iz predstavitve projekta pred 2 (!) leti so poleg tega da bomo v enem letu vsi priklopljeni omenili tudi da bo najem za ponudnike 15€ na mesec. Samo ne me držat za besedo ker možno da sem že malo pozabil.


Skoraj isto, kot TS optika.

Saj je na voljo
Order Starlink
Ljubljana, Slovenia
Starlink is targeting coverage in your area in 2022. Availability is subject to regulatory approval. Orders will be fulfilled on a first-come, first-served basis.
Deposit Due Today
99,00 $


Komaj čakam odprte teme o tem famoznem netu, kjer ne bo nič delalo, ko bo dosežena določena količina uporabnikov. :))8-);((

MrStein ::

A tako kot na vseh drugih netih?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

starfotr ::

Ja, recimo tako kot na vseh brezžičnih dostopih.

Voluharr ::

Hja nevem, sicer imajo na javno dostopni dokumentaciji obljubljene interface za ISP povezavo v rangu QSFP28 (100Gbps) + MLAG.
Torej če šteješ za štart vsaj 200 Gbps povezavo takoj tega tudi ne nafilaš...
Računano čez prst: 100Gbps (Vsaj 2x 100Gbps za redundanco)
100 userjev: 1 Gbps
1000 userjev: 100 Mbps
10000 userjev: 10 Mbps
Torej mora ponudnik dobit vsaj 10000 naročnikov in vsi morajo imet prižgan TV da se to zafila.
Glede na povezave ISPjev in uporabljen promet, se to ne bo kar takoj zafilalo.
In tudi nadgradnja je tu lažja, optika bo veselo prenesla 25Gbps namesto 10Gbps ali pa 50Gbps namesto 25Gbps, če je treba se uporabi še dodatna vlakna.
Zrak, pa ko enkrat zafilaš spekter nimaš kam več razširit.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

xseki ::

Rune priklopil uporabnika malo izven Jarenine:



VIR: T-2 forum

starfotr ::

https://www.commsupdate.com/articles/20...

Ha, kako se kurčijo, kdo ima daljšega. In to delajo z 10 G oz. 25 G.

hahhaha

Daniel ::

A to pomeni, da bojo vse stare OŠO centrale, kjer nudijo samo 100 Mbps porte nadgradili na XGS-PON?

Furbo ::

Faking drekači, s čim bodo pa nadgradili ADSL?
Sam šopat tistim ki imajo že vse, še več. Klasičen telekom.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

starfotr ::

Ne. To samo pomeni, da se kurčijo z nečim nepotrebnim. Ker pri P2P se nimajo kaj za kurčit, tu se pa bodo vsake nekaj let.

DSL je zgodovina. Pozabi na karkoli. Optika je zakon. Slej ko prej jo dobiš v svoj dom.

Daniel ::

Furbo je izjavil:

Faking drekači, s čim bodo pa nadgradili ADSL?
Sam šopat tistim ki imajo že vse, še več. Klasičen telekom.


Če imaš možnost, predlagam, da poiščeš kakega kolega v vidni liniji na kakšni boljši lokaciji, ki ima optiko in pač naredita WiFi bridge. Če nimaš pa kaj drugega ne preostane kot čakanje.

Tako jaz že leta zalagam kolega z internetom in TV, ker pač živi na taki lokaciji, da se za tiste 3 hiše ne splača vleči optike in je najbrž ne bojo nikoli.

MrStein ::

Saj to je super, to bi jaz naredil tudi, če ima možnost priklopa.
Nižja cena, višja hitrost za oba.

Edino povezat je treba, kar pa včasih res ni preprosto.

(pa še cene so danes tak nizke, da se odraslim ne splača časa trošit za to, najstniki pa naj kar)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

sirotka ::

Da ne grem čez celo temo, priklapljajo oni gpon ali direktno p2p? Telekomovo optiko imam (gpon), bi pa dal še rune, če bi bil boljši priključek.
Edit: našel eno stran nazaj. hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

hojnikb ::

sirotka je izjavil:

Da ne grem čez celo temo, priklapljajo oni gpon ali direktno p2p? Telekomovo optiko imam (gpon), bi pa dal še rune, če bi bil boljši priključek.
Edit: našel eno stran nazaj. hvala

xgs-pon, torej 10/10Gbit na nod. Je pa še vedno pasivna topologija, ker p2p ne dela noben več.
#brezpodpisa

sirotka ::

Ja, ne splača se, da mi še enkrat rijejo po vrtu, gpon se lahko nadgradi v xgs-gpon, če imam prave informacije, tako da bom kar pustil.

Vanadium ::

sirotka je izjavil:

Ja, ne splača se, da mi še enkrat rijejo po vrtu, gpon se lahko nadgradi v xgs-gpon, če imam prave informacije, tako da bom kar pustil.


Nimaš v cevi obstoječo linijo pa da se na enmu koncu samo navežejo nanjo? Če naredijo zastonj bi jaz dovolil prekop vrta, v enmu letu nazaj se zarase ti imaš pa eno opcijo več...

sirotka ::

Telekomu dovolil, da so šli po naši parceli naprej za pol vasi in je samo kratka veja do moje hiše. Dvomim, da bodo vpihovali v isti kabel, še enkrat je pa bv imet razkopano.

xseki ::

Zgleda, da je Rune propadel v naši občini. Optiko bo potegnil Telekom, še baje pred koncem 2021 (Rune v treh letih ni naredil nič!!!). Kaj lahko pričakujem? Kaj oni gradijo? Xgs-pon? Kakšne imate kaj hitrosti tisti, ki ste priključeni na TS optiko ampak nimate TS kot ISP?


Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xseki ()

Lonsarg ::

Telekom ime najvišji paket trenutno 1000/40. A1 na Telekom optiki pa ima trenutno le 100/20, ker škrtarijo.

Morda bodo zadeve kaj višje ker bodo začeli nagrajevati iz G-PON v XGS-PON, torej faktor 10 več. Samo to bo trajalo 5-10 let pomoje.

xseki ::

Lonsarg je izjavil:

Telekom ime najvišji paket trenutno 1000/40. A1 na Telekom optiki pa ima trenutno le 100/20, ker škrtarijo.



To sem zasledil ja 100/20. Kaj je s tem? Je to nekakšen limit ali kaj? Pri Runeju ISP-ji gladko ponujajo pakete kot so 1000/100 (T-2), 500/100 A1, itd..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xseki ()

Lonsarg ::

Telekom računa na svoji optiki mislim da 17EUR za najem 100/20 in 23EUR za najem 1000/100 voda, če prav vem iz glave (enkrat sem nekje prebral in so mi zneski ostali v glavi, ne najdem več vira). A1 bi torej komot ponudil večjo hitrost na telekom optiki, magari bi ta strošek ekstra 6EUR podturil končnemu naročniku (verjamem da se jim pri tako nizkih cenah paketov, kot jih imajo, ne izzide da bi kar sami to razliko požrli). A so se očitno odločili, da sploh ne ponudijo te opcije. Da ne bo dileme sem vseeno na A1 ker so najcenejši in je 100/20 nekako dovolj zaenkrat. Se pa vseeno ne bi branil večje hitrosti, tudi če sam požrem teh 6EUR (torej skupaj 11EUR, ker A1 računa 5EUR za 500/100).

OŠO, torej tudi Rune, ima kolikor vem enotni cenik za najem ne glede na hitrost. Zato tam ni tega mutenja ISPjev s hitrostmi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

xseki ::

Hvala @Lonsarg.

Trenutno imam A1 paket (na bakru), ki bi na optiki moral dosegati hitrosti do 200/40. Imajo pa tudi opcijo vključitve večje hitrosti in sicer do 500/100 za 5€/mesec. Ampak če je hitrost na TS optiki 100/20 max je to kr neki.

Bom se malo pozanimal kako in kaj in če bo Telekom pri nas že začel z Xgs-pon ali še ne.

Lonsarg ::

Če denar ni problem vzameš pač Telekom na Telekom optiki, gre vse do 1000/100 :) Telekom bo pomoje spremenil cenik/hitrosti šele ko generalno po celi sloveniji šiftajo na XGS-PON. Dvomim da bo imel dvojne cenike, tudi če določene že sedaj šifta na XGS-PON.

Pričakujem v 5-10 letih da bosta tako OŠO kot telekom optika v 99% na XGS-PON in da bodo paketi takrat poskočili po hitrostih.

MrStein ::

xseki je izjavil:

Zgleda, da je Rune propadel v naši občini. Optiko bo potegnil Telekom, še baje pred koncem 2021 (Rune v treh letih ni naredil nič!!!). Kaj lahko pričakujem? Kaj oni gradijo? Xgs-pon? Kakšne imate kaj hitrosti tisti, ki ste priključeni na TS optiko ampak nimate TS kot ISP?

Imam A1 na TS optiki z 500/100 Mbps
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

JebatGa ::

Mi lahko nekdo, ki se bolje spozna, razloži zakaj ta projekt traja tako dolgo? Decembra lani so skopali glavne vode čez vas in dali neke omarice in jaške vsake toliko časa. Od takrat dalje vse stoji in nikjer noben ne ve kdaj se bo nadaljevalo. Ne na občini, ne preko e-pošte pri Rune. Na facebook Rune pravijo da jim denarja ni zmanjkalo (kot so bile nekakšne govorice) in da delajo hitro kot morejo. Je tako počasno ker je v Sloveniji zmeraj tako ali je še kaj drugega? Čudno je tudi to, da so na spletni strani občine letos večkrat objavili da bodo dela na cesti v vasi zaradi Rune, pa so se zgodila samo enkrat da so malo zaflikali. Upanje počasi kopni.

Fsegula62 ::

Tudi sam v pisarni imam A1 500/100 NA TS optiki, tako da @Lonsarg tvoj podatek ne drži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fsegula62 ()

hojnikb ::

JebatGa je izjavil:

Mi lahko nekdo, ki se bolje spozna, razloži zakaj ta projekt traja tako dolgo? Decembra lani so skopali glavne vode čez vas in dali neke omarice in jaške vsake toliko časa. Od takrat dalje vse stoji in nikjer noben ne ve kdaj se bo nadaljevalo. Ne na občini, ne preko e-pošte pri Rune. Na facebook Rune pravijo da jim denarja ni zmanjkalo (kot so bile nekakšne govorice) in da delajo hitro kot morejo. Je tako počasno ker je v Sloveniji zmeraj tako ali je še kaj drugega? Čudno je tudi to, da so na spletni strani občine letos večkrat objavili da bodo dela na cesti v vasi zaradi Rune, pa so se zgodila samo enkrat da so malo zaflikali. Upanje počasi kopni.

-$$$
-soglasja
-politika
#brezpodpisa

ToniT ::

Sam imam na Telekomu hitrost 300/100. Vmes je bilo tudi 350/150.

fikus_ ::

Rune se financira iz EU denarja in delajo toliko, kot imajo (ostane) denarja. Imajo okrog 5 zaposlenih, tako da ne pričakovat kaj veliko. Ostalo najemajo priložnostne izvajalce, ki naredijo minimalno za denar, ki ga dobijo.

https://www.dnb.com/business-directory/...


V glavnem srednja žalost.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

sirotka ::

Naredijo pa precej sranja po cesti, blato povsod, ne počistijo za seboj, ... Telekom je to naredil precej, precej bolje.

starfotr ::

No, ja, pri nas je tudi telekom oz. podizvajalci naredil bolj slabo. Vse se poseda.

Nekje sploh niso sanirali izkopanega ipd. Tako, da ne hvalit dneva pred nočjo.

Dtrader ::

To kar se dogaja okoli gradnje optike v naseljih, ki jih še G maps ne najde, je tako j.... da večjega ni. Primer: za hec vprašajo vodjo del, ki nekaj kopa po jarku ceste, za koga delajo. Rune ali TS. Odgovor: šta ? Po pogovoru v cirilici pridemo do sklepa da s četrti (beri 4.) pod-izvajalec in da praktično delajo za tretjega. Po drugi strani ceste pa kopajo ljudje, ki so samo tretji pod-izvajalec, ampak ravno tako ne vedo za katerega investitorja delajo. Delajo oboji naenkrat, lomijo asfalt, pesek in blato na cesti, bagri, kamioni,... Kar naenkrat vse zasujejo, odpeljejo stroje in se vrnejo čez 14 dni... Delajo 3 dni, zopet odpeljejo, zasujejo,... Sedaj jih ni že 2 meseca. Asfalt razlomljen, jarki čez cesto, voda odnese še tist šoder, pa zapelji not, če si upaš.
Jaz pravim, mora hudič vzet vse skupaj, pa naj prosim čimprej!
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

mr_chai ::

Kako mislite, da bo vplival Starlink na naše ponudnike ? Drugo leto bomo imeli še to izbiro. Berem po raznih forumih, da ni tok slabo.

šernk ::

starlink trenutno ni slabo, ker je malo uporabnikov gor povezanih + cena je trenutno astronomska. Kako bo ko bo več pa kdo ve. Sicer bom verjetno prej dobil starlink za 50eur kot pa optiko.

RUNE mislim, da delajo na način: dobijo podizvajalca, ki jim 2 meseca dela potem pa ga začnejo drsati z neplačilom in se vse skupaj ustavi za 2 meseca. Rešijo spore...naredijo spet za en mesec dela in ponovijo postopek. Drugače si ne znam razložit razkopane pol slovenije, končano pa praktično nič.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

barakus ::

Nekdo bi moral poslat novinarje, da malo raziscejo kaj se dogaja s tem projektom...

Matevz96 ::

Dtrader je izjavil:

To kar se dogaja okoli gradnje optike v naseljih, ki jih še G maps ne najde, je tako j.... da večjega ni. Primer: za hec vprašajo vodjo del, ki nekaj kopa po jarku ceste, za koga delajo. Rune ali TS. Odgovor: šta ? Po pogovoru v cirilici pridemo do sklepa da s četrti (beri 4.) pod-izvajalec in da praktično delajo za tretjega. Po drugi strani ceste pa kopajo ljudje, ki so samo tretji pod-izvajalec, ampak ravno tako ne vedo za katerega investitorja delajo. Delajo oboji naenkrat, lomijo asfalt, pesek in blato na cesti, bagri, kamioni,... Kar naenkrat vse zasujejo, odpeljejo stroje in se vrnejo čez 14 dni... Delajo 3 dni, zopet odpeljejo, zasujejo,... Sedaj jih ni že 2 meseca. Asfalt razlomljen, jarki čez cesto, voda odnese še tist šoder, pa zapelji not, če si upaš.
Jaz pravim, mora hudič vzet vse skupaj, pa naj prosim čimprej!


Kakšno je stanje po zaključku del je odvisno predvsem od posamezne občine. Pri nas so zahtevali da povsod kjer so prerezali asfalt dajo vsaj 1 meter širine novega asfalta. Posledično tako Rune in Telekom za sabo pustita lepo urejene ceste.
#hooldthedoor

cvalsr ::

... lepo urejene ceste.
Ha ha ha.
Ja dokler se čez ta meter asfalta ne zapeljejo trije avtomobili in dva bicikla - takrat se bo pa udrl za 10 cm. Če pa po čudežu dovolj utrdijo, da se ne udre, pa naredijo 2 cm visoko asfaltno stopnico, da buta kot majhen ležeči policaj.

hojnikb ::

očitno bomo na obrobju celja na coaxu se naslednjih 30 let.
#brezpodpisa

nomad_soul ::

Pri starlink-u moraš računat še za skoraj 15€ skurjene elektrike na mesec...

xseki ::

barakus je izjavil:

Nekdo bi moral poslat novinarje, da malo raziscejo kaj se dogaja s tem projektom...

+1

sirotka ::

cvalsr je izjavil:

... lepo urejene ceste.
Ha ha ha.
Ja dokler se čez ta meter asfalta ne zapeljejo trije avtomobili in dva bicikla - takrat se bo pa udrl za 10 cm. Če pa po čudežu dovolj utrdijo, da se ne udre, pa naredijo 2 cm visoko asfaltno stopnico, da buta kot majhen ležeči policaj.


Pri nas je GVO res lepo poštimal, nimam kaj jamrat. Tile zdaj pa... lahko bi jim jaz šel za strojnika.

MrStein ::

barakus je izjavil:

Nekdo bi moral poslat novinarje, da malo raziscejo kaj se dogaja s tem projektom...

Pa ne samo s tem...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
««
7 / 23
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RUNE network in gradnja optičnega omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
72282 (205) markasaso12
»

Opticna povezava RUNE, GVO

Oddelek: Loža
133801 (2265) markasaso12
»

Obstaja kakšen javen načrt za postavitev optike?

Oddelek: Omrežja in internet
336118 (2029) majdana
»

Podpis pogodbe (OPTIKA) Rune ali Telekom

Oddelek: Omrežja in internet
295540 (3502) starfotr
»

kako se prklopit na optiko ki jo napeljuje givo ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
344873 (2379) w0mbat

Več podobnih tem