» »

RUNE Rural optika na vašem naslovu

RUNE Rural optika na vašem naslovu

««
6 / 23
»»

Fsegula62 ::

Bi bilo treba malo preveriti, kje je zares problem. Deluje kot da bo en bager obdelal celo Slovenijo v 3 letih ali koliko imajo še časa.

šernk ::

sedaj je leto dni od kar so obljubili da bo optika 7km stran od mene. Zame so rekli, da pride iz drugega konca čez leto in pol.

no po letu dni je optika 7km stran še vedno leto dni oddaljena, jaz sem pa še vedno leto in pol oddaljen. Novih informacij pa praktično ni.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

guano ::

folk na fbju že odstopa od pogodbe z rune:D

Furbo ::

Zgleda da so dobri samo za to, ker malo spodbudijo lenuharski smrdljivi telekom, ko se kam napovejo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

xseki ::

A Telekom gradi XGS-PON?

guano ::

xseki je izjavil:

A Telekom gradi XGS-PON?

baje so "testirali" 10Gbps fiber. Kako je zdaj s tem? mogoče boste tisti, ki ste na telekom optiki znali kaj več povedat.

lp, m337

starfotr ::

Zakaj bi delali XGS-PON? Ni potrebe.

Najprej bodo zgradili navaden GPON, nato bodo investirali v XGS-PON in tako dalje.

V primeru, da bi že v startu zgradili P2P, bi vsaka nadgradnja odpadla in nobene omejitve ne bi bilo nikjer. Ta pasivna sranja so sama cokla v sistemu.

hojnikb ::

se vedno bolje pasivno kot DSL na 4km razdalje.
#brezpodpisa

starfotr ::

P2P je avtocesta, GPON je malo bolj utrjen makadam, DSL na dolge razdalje je pa brezpotje.

xseki ::

Se pravi, kaj trenutno najbolj gradijo slovenski ISPji (če sploh kaj:)))?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xseki ()

hojnikb ::

ze zadnjih 10 let se skor izkjucno gradi PON.
#brezpodpisa

Lonsarg ::

Bolje 10Gbit XGS-PON, ki omogoča vsaj 2Gbit na uporabnika, najbrž tudi 5Gbit (overallocating ni noben problem, ker je možno dimamično alociranje). Kot pa 1Gbit P2P.

Nadgradnje iz G-PON v XGS-PON pa so tudi dokaj enostavne.

xseki ::

Zanimivo, da Rune gradi xgs-pon (Omrežje, postavljeno v okviru projekta RUNE (Rural Network Project) bo omogočalo hitrosti prenosa do 10 gigabitov (Gb) na sekundo.), še posebaj na vaseh in na zelo ruralnih predelih.

To meni ravno ne zgleda poceni varjanta.

hojnikb ::

se vedno je cenej k p2p gradnja
#brezpodpisa

Voluharr ::

@Lonsarg: 10Gbps gre po optiki povsem normalno, samo SFPje zamenjaš in pretakneš v SFP+ port v switchu.
Ali SFP28 za 25Gbps.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Vanadium ::

Sama gradnja pri gpon je cenejša, morate razumet da najdražje pri optiki so gradbena dela. Zdej ali koplješ s frezo npr jarek za 2 alkanten cevi pri gpon za celo vas in če so tla ugodna na dan povlečeš najmanj 500 - 1000 m cevi ali pa moraš lepo bager pripeljat pa se jacaš kot budala s kopanjem jarka za večje število cevi. Pa da ne bo pomote tudi sam imam raje p2p optiko, samo izvedbeno je pa gpon ceneje. Starejši se bodo spominjal določenega T-2 neuradnika, ki je govoril da ima T-2 edino pravo optiko telekom pa škart.

Pa poglejmo kako se je razvijala T-2 "edina prava" optika:
1.) Na začetku gradnje p2p dve vlakni za posamezni priključek, ena za Rx druga za Tx
2.) Po nekem času so začeli po enem vlaknu pošiljat p2p Rx in Tx za posamezni priključek (enako kot telekom na svoji optiki kjer je bilo eno vlakno za ip promet drugo je bilo za kabelsko tv)
3.) Gpon (isto kot telekom samo baje za razliko od telekoma, ki ima spliterje v optičnih spojkah na terenu, T-2 spliterje vgrajujejo v centralah tako, da je olajšan morebitni prehod na p2p)

starfotr ::

Lonsarg je izjavil:

Bolje 10Gbit XGS-PON, ki omogoča vsaj 2Gbit na uporabnika, najbrž tudi 5Gbit (overallocating ni noben problem, ker je možno dimamično alociranje). Kot pa 1Gbit P2P.

Nadgradnje iz G-PON v XGS-PON pa so tudi dokaj enostavne.


Na P2P nimaš nobene omejitve. Omejitev je samo SFP na obeh koncih. Recimo 10 G SFP stane 20 eur. Pa naredi na XGpon ali na GPON tako povezavo za tako malo denarja. In tako enostavno nadgradljivo. Nadgradiš jo v minuti na 100 G ali 400 G, če želiš. Ne moreš tega delat na PON.

Fiber je zelo poceni. In v eno cev lahko spraviš ogromno vlaken, tako da cevi niso problem. Telkoti delajo spet "dvojčke", ker se jim ne da delat, tako kot je treba. Priznat je treba, da jih industija telko sili v to. Ker drugače ne bi imeli dela.

Vanadium ::

Definiraj cev... Zame je tudi cev od hobasa dn 2400 mm in pa tamala alkatenka dn32... Tko da je vse skupaj relativno. Verjemi cevi so problem, ker jih dajo ponekod premalo v zemljo. Sem delal na gvo 2 leti na terenu vem iz prve roke kaka je situacija na določenih območjih... gpon se pa pač dela ker je cena na enoto priključka manjša kot p2p, sploh na dolge razdalje, cena kabla in ostalega materiala je zanemarljivi strošek napram ostali investiciji, samo delo je najdražje. Komu se pa še da švasat kot majmun spojke z 432 vlakni ali pa 864 vlakni. Parkrat sem švasal velike spojke in ti povsm da je to taka muka, ker malo za*ebeš pa greš lahko ponovno vse pripravljat in švasat na novo...

starfotr ::

Ja, saj če si bil na GVO, potem veš, da se daje rumene trde cevi 110 mm in dvojčke alkaten, 2x50 mm.

V to spraviš fibrov kolikor hočeš.

Če je problem na GPONU, pa je treba lomit fibre, da se najde napaka, to je tudi luštno?

guano ::

Vanadium je izjavil:

Definiraj cev... Zame je tudi cev od hobasa dn 2400 mm in pa tamala alkatenka dn32... Tko da je vse skupaj relativno. Verjemi cevi so problem, ker jih dajo ponekod premalo v zemljo. Sem delal na gvo 2 leti na terenu vem iz prve roke kaka je situacija na določenih območjih... gpon se pa pač dela ker je cena na enoto priključka manjša kot p2p, sploh na dolge razdalje, cena kabla in ostalega materiala je zanemarljivi strošek napram ostali investiciji, samo delo je najdražje. Komu se pa še da švasat kot majmun spojke z 432 vlakni ali pa 864 vlakni. Parkrat sem švasal velike spojke in ti povsm da je to taka muka, ker malo za*ebeš pa greš lahko ponovno vse pripravljat in švasat na novo...

vidim, da imaš izkušnje z polaganjem optike itd.. kako dolgo traja, da se recimo optika položi (kopanje, vpihovanje, etc.) in nato priključi prve uporabnike? Nekateri pri Rune čakajo več kot leto dni na priklop, kakšno mnenje glede tega? Poznaš ta projekt kaj bolj kot pa mi tukaj?

starfotr ::

Glej, če je denar in volja, se to hitro naredi. Imam telekomovo optiko. Pri meni je bilo v parih tednih celo naselje razkopano in nato nazaj položen asfalt. Nato je pa trajajo še kak mesec ali dva, da so naredili vse priključke. Imamo pa mešano, malo v zemlji, majo po zraku.

Res pa je, da najbrž niso rabili nekih soglasij in podobnih zadev, ker so "obnovili obstoječi vod" in ker se je vse delalo na šalabajzerski način in čim ceneje ter čim hitreje.

Prej so bile betonske cevi ali pa direkno kabel v zemlji. Sedaj so trde cevi in alkatenke. Za priključke pa rebraste.

guano ::

Hvala za tole obrazložitev @starfotr.

Kot kaže Rune ima denar, volje pa ne. Kopljejo in kopljejo ampak do priključkov ne pride. Pod tole Facebook objavo so zanimivi komentarji: https://www.facebook.com/RUNESlovenija/...

starfotr ::

Vidim, da Goran dela vse z micro conduit. Kar je za moje pojme neumnost.

Potegneš alkatenko in nato bosanci s foršpanom tole noter dajo, pa je zadeva zaključena.

predrzni007 ::

PRIKLOP UPORABNIKOV NA OMREŽJE V OBČINI IVANČNA GORICA] Dobra novica! V občini Ivančna Gorica je omrežje med naselji skoraj zaključeno, intenzivno se gradi omrežja do uporabnikov, uporabnike pa obenem tudi že priključujemo na omrežje. ??
Ja, širokopasovno optično omrežje v občini Ivančna Gorica je aktivno!

Skoraj my ass !!!

Fsegula62 ::

predrzni007 je izjavil:

PRIKLOP UPORABNIKOV NA OMREŽJE V OBČINI IVANČNA GORICA] Dobra novica! V občini Ivančna Gorica je omrežje med naselji skoraj zaključeno, intenzivno se gradi omrežja do uporabnikov, uporabnike pa obenem tudi že priključujemo na omrežje. ??
Ja, širokopasovno optično omrežje v občini Ivančna Gorica je aktivno!

Skoraj my ass !!!


Ne skrbi! Čez eno leto ti bodo verjetno odpisali, da še ni znano kdaj bodo gradili v IVANČNI GORICI. [:)) Tako je bilo pri meni, naj bi začeli lani proti koncu leta, v treh mesecih naj bi bili priključeni, 14 dni nazaj pa nimajo informacij, ker se potegujejo za nakup zemljišča za vozliče in ne vedo kdaj bo. :))

xseki ::

Rune je en velik joke.

Tribal ::

Na Muljavi (občina Ivančna Gorica) imamo že optične kable po hišah razpeljane in iskrine vmesnike vklopljene. Čakamo samo še na aktiviranje... Kdaj bog ve, upam pa da kmalu.

xseki ::

Tribal je izjavil:

Na Muljavi (občina Ivančna Gorica) imamo že optične kable po hišah razpeljane in iskrine vmesnike vklopljene. Čakamo samo še na aktiviranje... Kdaj bog ve, upam pa da kmalu.

Lahko malo razložiš kako je vse skupaj potekalo? Večina nas še čaka, nekih konkretnih odgovorov ni, nekateri so tudi že plačali in nič...

Tribal ::

Potek je bil takole.

Nekje okoli novega leta so potalali letake, da bo v kratkem izgradnja optičnega omrežja, pa da se prijavimo bla bla.
Potem so pa začetek poletja začeli kopati, skopali - zakopali cevi, nazaj poasvaltirali...
Po kakem mesecu do 2 smo dobili predračun, položnico za 150€, eni smo jo plačali eni niso in jim jo bodo operaterji.
Potem so operaterji začeli (T-2, telekom, Telesmeh) naokol pogodbe sklepati.
No ko so imeli veliko pogodb podpisanih so pa majstri z optičnimi kabli uletel.
Najprej so potegnili "hrbtenico" zatem so prišli majstri napeljati od omarice do hiš.
Nato so še švasali po vasi optiko.
Trenutno stanje, ne vem kako dolgo bo še trajalo do priklopa operaterja, ampak glede na to da imamo inboxe že vklopljene v elektriko predvidevam da bo kmalu (rok 1 meseca).

Je pa GPON pa optična oprema je vsa od Rune kar me malce skrbi, namreč ob morebitnih izpadih bo preko operaterja do Rune stvar najbrž trajala. No pa pustimo se presenetiti. Sporočim ko se kaj premakne naprej, sploh kakšne bodo kaj hitrosti, sklenil sem oranžni diamant pri T-2 kar bi moralo 750/150 (tako deluje pri starših v LJ)

xseki ::

Hvala.

Mislim, da boš dobil kar 1000/100 za prvih 12 mesecev.

Ob naročilu paketa Oranžni Diamant na omrežju RUNE bomo za prvih 12 mesecev brezplačno nadgradili hitrost internetne povezave do kar 1 Gbit/s / 100 Mbit/s.


Vir: https://www.t-2.net/rune

Tribal ::

Ne ne sem rekel da nočem 1000/100 rabim več uploada :D Tako da sem zahteval da je 750/150

Vanadium ::

starfotr je izjavil:

Ja, saj če si bil na GVO, potem veš, da se daje rumene trde cevi 110 mm in dvojčke alkaten, 2x50 mm.

V to spraviš fibrov kolikor hočeš.

Če je problem na GPONU, pa je treba lomit fibre, da se najde napaka, to je tudi luštno?


Rumene se vedno manj uporablja, so krhke in niso fleksibilne, največ se jih daje po mestih in AC kjer so več ali manj dolge ravne linije, po selih je večinoma alkaten. Glede koliko časa se pa gradi je vse odvisno od denarja in delovne sile katere kronično primankuje zaradi velikih infrastrukturnih projektov. Dejansko 70-80% gradbene operative je na nadgradnji gorenjske proge ki se počasi zaključuje, drugi tir, nadgradnja proge ljubljana brezovica, tretja razvojna os, pa še kaka zadeva se najde... Tako kot je letos noro v gradbeni operativi kar nizkih gradenj kar ni bilo že 20 let... Visoke gradnje so pa tudi nore baje kolikor se menim z kolegi iz faksa...

Voluharr ::

Ampak zanimivo pa je, da gledaš da kompljejo z bagri namesto s frezarji...
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Furbo ::

Res čudno, zdi se, kot da bi bilo v zemlji še kaj drugega, kot samo optika. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

__Devil__ ::

Hmm, ti podatki so res zelo netočni očitno. Za naš kraj trenutno piše: Stanje na naslovu: Omogočen . Vkopane so pa še samo prazne cevi, najbližja PAN omarica je ~400m vstran, ni še noben priklopljen, da bi vedel (Šentilj). Vem pa, da je nekaj ljudi že plačalo tukaj (150€) priklop. Ko bi le bil omogočen :D

Vanadium ::

Voluharr je izjavil:

Ampak zanimivo pa je, da gledaš da kompljejo z bagri namesto s frezarji...


Nimajo vsi frezarja, gvo je imel mislim da 2 za prvo etapo OŠO pa še to sam za štajerski konec. Je pa tudi odvisno od kategorije zemljine, Gratel je večinoma po mestih samo s frezarjem drmal, ker je bilo tako najhitreje...

starfotr ::

Uf, koliko škode so naredili s ketn frezarjem ... In to telekomovi podizvajalci ... Ker so šparali, so se vozili cik-cak po cesti, namesto, da bi bili samo na eni strani ceste in nato delali odcepe.

In če se že gredo minimiziranje stroškov, naj se to gredo brez bagrov in odkopa 0,5 m ali več. Takole:

Vuli ::

to je pa še 100 let pred nami.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Voluharr ::

Tole se super vidi, le da je to primerno za pločnike in v kamen, če je bolj mehko tudi ne gre.
V mislih sem imel sicer frezo na kolo, tistih 10~15 cm ali manj ne pa 25+. Kolo je pa cca 3m premera, če se prav spomnim sem največkrat videl od Kubote.

Cikcak ? Os**i...
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

MadMax ::

Freza je fajn za po brisanem prostoru.
Kjer pa je že kaj vkopano pa... bagerist Janez dela to z občutkom.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BCSman ::

Danes nepričakovano prejel klic iz Telekoma, da bodo v kratkem zgradili svojo lastno optiko v naši vasi in če me zanima.
Rune je že tri leta nazaj skopal nekaj kanalov, od takrat se je ustavilo. Več kot pol leta nazaj sem prejel mail od Rune, da bo v kratkem izgrajena optika in če podpišem za t-2 pogodbo, bo priključnina brezplačna. Podpišem vse pogodbe in od takrat ne duha ne sluha od njih, tudi nimajo informacije kdaj točno naj bi se nadaljevalo z gradnjo. Medtem so se na t-2 že spremenili paketi in cene, pogodba pa še vedno "aktivna"....

Ker je vse skupaj šalabajzersko, bi Rune preklical in naročil TS. Verjetno bo optika od TS "boljša" z manj problemi v prihodnosti? Tudi katerega koli operaterja se lahko naroči na TS optiko kolikor vem?

MrStein ::

Na TS optiki je načeloma lahko vsak ponudnik. Mogoče pa so kje kake izjeme.

A so na RUNE bolj ugodne cene? Če ne, jaz kar ja TS (optiko, ponudnik pa je lahko drug) šel.

Lahko tudi naročiš oba in potem "kdor prej pride, prej melje". Drugega odpoveš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

xseki ::

Meni se zdi, da T2 še najbolj forsira Rune. Verjetno bo za njih zakup optike na Rune cenejši kot pa je trenutno na Telekomu?



BCSman je izjavil:

Danes nepričakovano prejel klic iz Telekoma, da bodo v kratkem zgradili svojo lastno optiko v naši vasi in če me zanima.
Rune je že tri leta nazaj skopal nekaj kanalov, od takrat se je ustavilo. Več kot pol leta nazaj sem prejel mail od Rune, da bo v kratkem izgrajena optika in če podpišem za t-2 pogodbo, bo priključnina brezplačna. Podpišem vse pogodbe in od takrat ne duha ne sluha od njih, tudi nimajo informacije kdaj točno naj bi se nadaljevalo z gradnjo. Medtem so se na t-2 že spremenili paketi in cene, pogodba pa še vedno "aktivna"....

Ker je vse skupaj šalabajzersko, bi Rune preklical in naročil TS. Verjetno bo optika od TS "boljša" z manj problemi v prihodnosti? Tudi katerega koli operaterja se lahko naroči na TS optiko kolikor vem?

To pa je nažalost resnica projekta Rune. Nekaj začnejo delat potem pa vse pustijo. Tako je po celotni Sloveniji kjer gradijo omrežje.

Komentar uporabnika:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xseki ()

guano ::

kaj lahko sploh tisti, ki smo že plačali predračun naredimo? zadeva se ne premakne iz mrtve točke. razmišljam, da bi dal zadevo v medije in naj oni malo raziščejo to podjetje, ki se več kot očitno igra z evropskimi sredstvi.

MrStein ::

guano je izjavil:

kaj lahko sploh tisti, ki smo že plačali predračun naredimo?

Verjetno odvisno od pogodbe.

Lahko vprašaš kake svetovalce za potrošnike.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Fsegula62 ::

razmišljam, da bi dal zadevo v medije in naj oni malo raziščejo to podjetje, ki se več kot očitno igra z evropskimi sredstvi.


Tudi sam sem že razmišljal v tej smeri. Samo prazne obljube in sprenevedanje.

Vuli ::

xseki je izjavil:

Meni se zdi, da T2 še najbolj forsira Rune. Verjetno bo za njih zakup optike na Rune cenejši kot pa je trenutno na Telekomu?



BCSman je izjavil:

Danes nepričakovano prejel klic iz Telekoma, da bodo v kratkem zgradili svojo lastno optiko v naši vasi in če me zanima.
Rune je že tri leta nazaj skopal nekaj kanalov, od takrat se je ustavilo. Več kot pol leta nazaj sem prejel mail od Rune, da bo v kratkem izgrajena optika in če podpišem za t-2 pogodbo, bo priključnina brezplačna. Podpišem vse pogodbe in od takrat ne duha ne sluha od njih, tudi nimajo informacije kdaj točno naj bi se nadaljevalo z gradnjo. Medtem so se na t-2 že spremenili paketi in cene, pogodba pa še vedno "aktivna"....

Ker je vse skupaj šalabajzersko, bi Rune preklical in naročil TS. Verjetno bo optika od TS "boljša" z manj problemi v prihodnosti? Tudi katerega koli operaterja se lahko naroči na TS optiko kolikor vem?

To pa je nažalost resnica projekta Rune. Nekaj začnejo delat potem pa vse pustijo. Tako je po celotni Sloveniji kjer gradijo omrežje.

Komentar uporabnika:



vprašanje kje je dejanski problem, pri njih ali kje drugje(višje).
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

xseki ::

Podpiram tiste, ki bi radi dali Projekt Rune v medije. Bodo direktorji v Sežani vsaj malo svojo rit dvignili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xseki ()

Voluharr ::

Kar se tiče cen je Rune za operaterja ugodnejši.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

starfotr ::

Koliko pa je najem?
««
6 / 23
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RUNE network in gradnja optičnega omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
72302 (225) markasaso12
»

Opticna povezava RUNE, GVO

Oddelek: Loža
133828 (2292) markasaso12
»

Obstaja kakšen javen načrt za postavitev optike?

Oddelek: Omrežja in internet
336148 (2059) majdana
»

Podpis pogodbe (OPTIKA) Rune ali Telekom

Oddelek: Omrežja in internet
295571 (3533) starfotr
»

kako se prklopit na optiko ki jo napeljuje givo ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
344892 (2398) w0mbat

Več podobnih tem