» »

RUNE Rural optika na vašem naslovu

RUNE Rural optika na vašem naslovu

««
18 / 23
»»

xseki ::

[RUNOMETER] Za nami je še eno produktivno leto. 🙌 V 30-ih občinah po Sloveniji je omrežje RUNE že skoraj v celoti izgrajeno, v 40-ih pa z gradnjo šele začenjamo. S tem bo 52.000 gospodinjstev končno dobilo možnost priklopa na kakovostno ultrahitro širokopasovno infrastrukturo.

https://www.facebook.com/RUNESlovenija/...

xseki ::

Zamaknjena gradnja širokopasovnega optičnega omrežja, kaj to pomeni za 21 pomurskih občin?
https://sobotainfo.com/novica/politika-...

šernk ::

kaj pomeni zamaknitev projekta za leto dni za RUNE:

projekt bi moral biti zaključen po prvotnih planih leta 2021, vendar ker je prišlo do eno letnega zamika, se projekt izgradnje ŠELE začenja v letu 2023 :)) Kdaj bodo projekt končali, pa ita še sami ne vedo, dokler projekt ni dejansko končan.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

_Denny_ ::

Moja občina je ena izmed zgornjih 21ih in malo prej sem dobil ta mail:

Spoštovani,

Obveščamo vas, da se je status priključka XXXXXX spremenilo iz: (3) Načrtovan srednjeročno (3 leta) v status (3) Načrtovan srednjeročno (3 leta).

Izgradnja priključka je predvidena v projektu RUNE. Spremembe statusa bodo prikazane na našem portalu..

Lep pozdrav.

Sporočilo je bilo poslano samodejno, zato vas prosimo, da nanj ne odgovarjate


Torej bo treba po novem čakati najmanj 3 leta namesto najmanj 3 let :))
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

guano ::

tudi v 2023 prihaja do zamaknitev

 rune rural

rune rural

blackmack ::

Pri nas je priključek končno vzpostavljen. Čakamo še operaterja da izvede preklop.

markasaso12 ::

Sem danes vprašal na Rune kako je z priključkom na mojem naslovu kateri bi naj se izpeljal v roku 1 leta če seveda nebo prišlo do kakšnih zamud pri izvedbi optičnega omrežja njihov odgovor je pa tak

Pozdravljeni

izgradnja optičnega priključka je predvidena v roku enega leta, a za razvodno omarico, iz katere bo izpeljan vaš priključek, trenutno še nimamo tehnične rešitve. Tehnična rešitev zajema potek omrežja od razvodne omarice do posameznih priključkov. Dokler ne bomo imeli tehnične rešitve, vam žal ne moremo napovedati, kdaj bo vaš priključek lahko izveden.

Rune so nam edina šansa da dobimo optiko gdo drug ga bo naredil če me oni? Telekom Slovenije ga naj nebi delal pri nas v Zgornjih Košakih v Mariboru

Trenutno imam Televizijo + internet preko Arije sedaj Telemach prevzel hitrost interneta je pa obupna 10 Mbps DOWNLOAND UPLOAD 1 Mbps 😊 upam da boste imeli drugi več sreče z optičnim omrežjem kod jaz ampak še vedno imam upanje pa makar bom čako 10 let na priključek hehe 😋😋

markasaso12 je izjavil:

Sem danes vprašal na Rune kako je z priključkom na mojem naslovu kateri bi naj se izpeljal v roku 1 leta če seveda nebo prišlo do kakšnih zamud pri izvedbi optičnega omrežja njihov odgovor je pa tak

Pozdravljeni

izgradnja optičnega priključka je predvidena v roku enega leta, a za razvodno omarico, iz katere bo izpeljan vaš priključek, trenutno še nimamo tehnične rešitve. Tehnična rešitev zajema potek omrežja od razvodne omarice do posameznih priključkov. Dokler ne bomo imeli tehnične rešitve, vam žal ne moremo napovedati, kdaj bo vaš priključek lahko izveden.

Rune so nam edina šansa da dobimo optiko gdo drug ga bo naredil če me oni? Telekom Slovenije ga naj nebi delal pri nas v Zgornjih Košakih v Mariboru

Trenutno imam Televizijo + internet preko Arije sedaj Telemach prevzel hitrost interneta je pa obupna 10 Mbps DOWNLOAND UPLOAD 1 Mbps 😊 upam da boste imeli drugi več sreče z optičnim omrežjem kod jaz ampak še vedno imam upanje pa makar bom čako 10 let na priključek hehe 😋😋

Zgodovina sprememb…

xseki ::

@markasaso12
Pri vas že stoji vozlišče?

Jaz sem si nabavil Starlink in zdaj sploh ne upam it nazaj na baker. Bom počakal na ta fascinantni Rune.

markasaso12 ::

xseki žal vozlišča še ni kolikor vem da je Starlink kr draga stvar kako pa imaš televizijo? In koliko imaš Donwland Uploada?

xseki ::

markasaso12 je izjavil:

xseki žal vozlišča še ni kolikor vem da je Starlink kr draga stvar kako pa imaš televizijo? In koliko imaš Donwland Uploada?

350€ krožnik + modem (zdaj je 450€), 60€/m naročnina. 100-300mbps download, 15-30mbps upload. Ping 25-45. Ni pa to optika, hitrost in ping vedno gresta gor in dol. Vsak speedtest je drugačen.

TV ne gledam, uporabljam pa predplačniški EON Telemach za Sport Klub in T2 tv2go od tastarih za Arena programe, oboje na PC. Lahko bi sicer uporabljal EON na android boxu ampak to že imam na drugi lokaciji v tujini.

8Bit ::

Mogoče obstaja kje podatek o trenutnem številu sloneskih gospodinjstev, ki (zaenkrat še) nimajo možnosti priklopa na katerokoli optično omrežje?

starfotr ::

ales74 ::

starfotr ::

Če ima možnost, še ni nujno izkoriščena. Lahko imaš na optiki 20 ali 50 M.

xseki ::

So to dobre ali slabe številke?

starfotr ::

Seveda so to dobre številke. Sploh ob dejstvu, da narašča in da ni stalno na eni in isti številki, kot je to bilo v preteklosti, ko sta T2 in potem še TS nehala delat optiko. Prvi ker ni imel več denarja, drugi zato, ker prvi ni delal.

https://www.ispreview.co.uk/index.php/2...


Predvsem pa je dobro, da ne delajo več skrajšave bakrene zanke in raje potegnejo optiko do doma. Slabo je sicer, da delajo PON ampak pustimo sedaj to. Važno, da je optika. Težave bomo že v prihodnosti reševali.

xseki ::

Kaj pomeni XGS-PON za normalnega uporabnika? Je to nekaj kar bi lahko delalo težave v prihodnosti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xseki ()

starfotr ::

Mogoče. Vsi sicer trdijo, da je to super. Jaz nisem tega mnenja.

hojnikb ::

Sj nihce na svetu ne dela več druga kot PON. Na koncu dneva je to tudi edina smiselna stvar, če hočes dobro penetracijo in nizko ceno.

XGS-PON omogoča 10/10Gbit na nod, kar zna bit dost za hisne instalacije se leta to come. Ko in če bo to premalo, se vedno lahko upgrejda pasivna in aktivna oprema in omogoči bolso hitrosti. Nenazadnje ti tudi P2P optika nič ne koristi, če operater ne upgrejda opreme in si recimo stuck na 1Gbit.
Topologija za končnega uporabnika ne igra nobene vloge; bistveno je samo kaj operater ponuja od hitrosti.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

xseki ::

V občini Majšperk bodo začeli z gradnjo omrežja RUNE
https://lokalec.si/novice/v-obcini-majs...

Gradnja bo dokončana do konca leta 2023. Priklopi vseh gospodinjstev do konca 2025.

Lightning5 ::

PON bi se izkazal za napako, če bi bili na isto zanko priklopljeni trije hoteli z Netflix televizijami.
Druga razlika je tudi, da je v tem primeru potrebno delati virtual unbundling. To pomeni, da morajo drugi ponudniki kupovati bitni tok namesto, da bi lahko na montirali svojo terminal opremo. Pri nas to ni problem, ker Telekom ne omejuje hitrosti drugim operaterjem. (gigabit se da naročiti tudi pri A1 za zmerno ceno) Razlika je pri nas vglavnem filozofska.

starfotr ::

Saj zato poslovne stranke priklopijo ja P2P in ne na PON.

Bitni tok lahko prodajajo tudi na P2P. Vendar ne v 100 %. Pri PONu je pa to v 100 % primerih.

Težava ni samo hitrost na bitnem toku. Je tudi omejitev storitev. In bitni tok je dražji od LLU. V vsakem primeru. Več plačaš, manj dobiš.

Voluharr ::

Moram reč, da ima običajno GPON koncentrator 10gbps uplink porte, XGPON začuda več.
Če pa je že stranka, ki dejansko porablja cel link, je nekako bolj smiselna direktna priključit v SFP(+/28) port.
(X)GPON porti in oprema je še vedno dražje, kakor normalni switchi.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

xseki ::

Pri nas se je ravno spemenil termin/obvestilo:
Izgradnja priključka je planirana v roku enega leta. Prijavite se v aplikacijo in izpolnite pogodbo in soglasje za izvedbo optičnega priključka. Na vaš e-mail naslov vas bomo obvestili, ko se bo gradnja optičnega omrežja na vašem področju pričela. Takrat boste lahko ob prijavi v aplikacijo prevzeli plačilni nalog za izgradnjo hišne inštalacije.

Kakšno pa je stanje pri vas? Preveri možnost vključitve:
https://www.ruralnetwork.eu/sl/kako-do-...

rokyyy ::

Pri men se je kaki mesec nazaj status spremenil iz:

Distribucijsko omrežje pripravljeno za gradnjo hišnih priključkov. PAN je postavljen.

v to:

Optično omrežje je v fazi gradnje. Lahko se prijavite v sistem ter izpolnite pogodbo, soglasje in prevzamete plačilni nalog za izgradnjo hišne inštalacije.

S klikom tukaj se lahko registrirate ali prijavite v sistem.


je pa to občina Šentilj. Pogodba podpisana 2019. plačan priključek 2020. Sem jih v petek kontaktiral, da mi spremenijo tel.št za kontakt, pa sem jih malo povprašal, kdaj bo, pa je bil odgovor da trenutno še nimajo informacij :)
čakamo dalje.. :)

globoko grlo ::

3 leta nazaj si placal, pa se nic?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

rokyyy ::

globoko grlo je izjavil:

3 leta nazaj si placal, pa se nic?


Ja zdaj aprila bo 3 leta.

xseki ::

To je pa res zaskrbljujoče. Kaj za vraga je šlo pri vas narobe? Problemi z podizvajalci?

rokyyy ::

Pomoje ja. Vem da je imelo podjetje RUNE, kr probleme z plačili podizvajalcem.Lahko, da je problem tudi lokacija, saj smo 4 hiše, ki dejansko nimamo niti cevi položenih niti nič in smo locirani čisto ob glavni cesti Maribor-Šentilj in je problem z kakimi soglasji ali kaj. Kamorkoli pa kličeš pa noben ne zna povedati karkoli konkretnega in kaj druga pa tak ne moremo, kot čakati. Bil sem v stiku tudi z Telekomom pa so mi rekli, da če je interes od podjetja RUNE, da se oni ne bodo vmeševali in vlekli svojih kablov.

xseki ::

Končno se premika... Pri nas so danes postavili vozlišče (beli kontajner).

monaco ::

Kakšne imamo pa ostali možnosti prit do optike?

Izgradnja priključka ni predvidena v projektu RUNE.

Če vas zanima izgradnja priključka na vašem naslovu, nam pošljite svoje osnovne podatke, da vas bomo lahko obvestili, ko bo omrežje pripravljeno za gradnjo. Ali želite vnesti svoje osnovne podatke?


Pred leti je že bil projekt z GVO in optiko na podeželju, pa sem bil kao preveč v civilizaciji...
www.ramsak.si

Grapher ::

Danes sta v Zagorju ob Savi (hise izven centra mesta) hodila naokoli 2 iz A1 glede Rune projekta. Baje bo izgradnja v 6-9 mesecih, ampak saj vecina nas ve koliko casa to ze traja.

Kot promocijo sta se omenila, da 150€ za priklop placa A1 v kolikor se pri njih potem vezes za 2 leti.

xseki ::

Pazljivo pri A1. Če si priklopljen na Rune, ti bodo zaračunavali dodatnih 5€ na mesec.

Več o paketih A1Net+TV:
...Na Rune omrežju se vsakemu naročniškemu paketu mesečno obračuna dodatek v višini 5 EUR....

https://www.a1.si/a1-net-tv

Grapher ::

xseki je izjavil:

Pazljivo pri A1. Če si priklopljen na Rune, ti bodo zaračunavali dodatnih 5€ na mesec.

Več o paketih A1Net+TV:
...Na Rune omrežju se vsakemu naročniškemu paketu mesečno obračuna dodatek v višini 5 EUR....

https://www.a1.si/a1-net-tv

Oh wow, hvala za opozorilo. Moram se pri drugih ponudnikih pogledati ali imajo kaksne podobne kace glede rune.
Ocitno ti A1 casti za prikljucek, ti pa ga po mesecnih obrokih odplacujes - in v kolikor si dlje kot 2 leti pri njih ga se preplacas.. No ce ne drugega mi je pa sedaj bolj jasno, ko so mi rekli da bi bila cena podobna kot sedaj.

Trenutno imam star kombo M paket + hibrid modem za lte net - tega doplacujem 5€ mesecno za hitrost 50/20Mbps

Matevz96 ::

Grapher je izjavil:

xseki je izjavil:

Pazljivo pri A1. Če si priklopljen na Rune, ti bodo zaračunavali dodatnih 5€ na mesec.

Več o paketih A1Net+TV:
...Na Rune omrežju se vsakemu naročniškemu paketu mesečno obračuna dodatek v višini 5 EUR....

https://www.a1.si/a1-net-tv

Oh wow, hvala za opozorilo. Moram se pri drugih ponudnikih pogledati ali imajo kaksne podobne kace glede rune.
Ocitno ti A1 casti za prikljucek, ti pa ga po mesecnih obrokih odplacujes - in v kolikor si dlje kot 2 leti pri njih ga se preplacas.. No ce ne drugega mi je pa sedaj bolj jasno, ko so mi rekli da bi bila cena podobna kot sedaj.

Trenutno imam star kombo M paket + hibrid modem za lte net - tega doplacujem 5€ mesecno za hitrost 50/20Mbps


Osebno ne bi nič podpisal s ponudniki dokler ne bi imel priključka praktično narejenega. Dve leti nazaj sem imel na isti način obisk iz T2 da če se pri njih vežem mi oni vse uredijo z Rune in plačajo priklop, dobro da se nisem ker me je lani potem telekom priklopil na svojo optiko.
#hooldthedoor

napsy ::

Da se napisem svojo izkusnjo z RUNE do sedaj. Dva meseca nazaj narocil in podpisal pogodbo z A1, od takrat oni vse urejajo. Njihov operater je pravil, da bo prikljucek cez leto. No, vceraj so prisli s pogodbeniki polagat opticni kabel do hise.

Kakor sem zvedel, je dost majhna ekipa tujcev, ki rocno izkopavajo jarek. Lahko si predstavljate, da hitro mine en dan za eno hiso. Zato verjetno tudi precej dolge zamude pa cakalne dobe.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

xseki ::

Gradnja optičnega omrežja RUNE v polnem teku - Velenje

mitko25 ::

Tudi v občini Šoštanj so se pričela dela. Optika v moji KS bo končana do konca poletja.

Vir: https://www.ruralnetwork.eu/sl/novice/s...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mitko25 ()

xseki ::

@mitko25 je pri vas tudi že Telemach na trasi? Hodijo od hiše do hiše vabit nove stranke.

mitko25 ::

Sicer imam sedaj kabelsko Telemach in gigabitno povezavo. Sam nimam nobenih težav, ne z netom in ne z televizijo. Pa vseeno je optika le optika ;)

kajnepoves ::

Ali ima kdo od vas kakršnekoli informacije kako je z optiko v občini Cirkulane? Ko sem preverjal pred časom je bilo na Rune zapisano da je izgradnja v planu dolgoročno (do 3 leta). Ko danes preverim na mojem naslovu piše: Izgradnja priključka je predvidena v projektu RUNE. Spremembe statusa bodo prikazane na našem portalu (to že piše več kot 6 mesecev). Kaj to pomeni? Bo ali ne bo? Imamo kakšnega člana foruma, ki ima kaj več informacij?

@xseki & ostali uporabniki Starlinka

Kako si (bil) zadovoljen s Starlinkom? Predvsem me zanima, kako je kaj s torrent datotekami na Starlinku in ali deluje IPTV TV? Ker gre namreč za ponudnika iz ZDA se sprašujem, kako je kaj s tem, da ne bi kupil mačka v žaklju!

Za odgovore se vam že v naprej zahvaljujem

lp

starfotr ::

Piratizirat ne smeš z njihovimi IP naslovi.

IPTV pa lahko uporabiš od kakega ponudnika, ki to ima in omogoča uporabo preko interneta. Starlink tega ne nudi direktno, tako kot naši operaterji.

xseki ::

@kajnepoves
Torrentanje sicer deluje normalno. Sem pa zasledil, da lahko dobiš na email obvestilo če prenašaš filme ilegalno.
Beri: https://www.reddit.com/r/Starlink/comme...

Za gledanje TV programov lahko uporabljaš Telemach EON, A1 Xplore ali T-2 tv2go če imaš dostop, vse tri delujejo preko Starlink IPja 100% preverjeno. Sicer pa Starlink nudi samo internetno povezavo.

markasaso12 ::

Na moji lokaciji bodo se pričela dela z optičnim omrežjem prihodnje leto če seveda nebo kakšnih zepletov takšen odgovor sem dobil od njih sedaj pa samo boga molili da ne bodo imeli kakšnih zaplet ? kr mi že gre na živce tale krožnik bivši Ario-sedaj prevzel Telemach
Zelo slaba hitrost interneta glede na mesečno ceno 44,85€ za internet in televizija internetna hitrost 10 Mbps DOWNLOAND UPLOAD 1 Mbps bolje išta nego ništa ???

xseki ::

Gradnja širokopasovnega optičnega omrežja v teku, hiter internet tudi v 21 pomurskih občinah
V sklopu projekta RUNE je v teku gradnja širokopasovnega optičnega omrežja na podeželskih območjih Slovenije, ki so za osrednje ponudnike komercialno manj zanimivi.
RUNE trenutno gradi oziroma je že izgradil omrežje v 70 slovenskih občinah, v projekt pa je vse skupaj vključeno kar 21 pomurskih občin, to so Apače, Gornja Radgona, Tišina, Cankova, Grad, Hodoš, Kuzma, Moravske Toplice, Murska Sobota, Puconci, Rogašovci, Šalovci, Črenšovci, Dobrovnik, Križevci, Lendava, Ljutomer, Razkrižje, Sveti Jurij ob Ščavnici, Turnišče in Veržej.

https://sobotainfo.com/novica/lokalno/g...

bennsc ::

Mogoče kdo ve kdaj je predvidena izgradnja optike še kaj po osrednje slovenski regiji, obrobje ljubljanje Lipoglav, Podlipoglav, Šmarje-sap, Repče, Pleše?

globoko grlo ::

Se bos mogu pa v Grosuple prselt prjatu, okolica je pase.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

xseki ::

V Šentjurju začetek gradnje širokopasovnega optičnega omrežja RUNE
https://www.sentjur.si/objava/740937

Opkow ::

Kot kaže, bomo prej postavili fasado na hiši, preden bo optika prišla do nas.
Ker moramo napeljat še kabelsko cev za optično napeljavo, me zanima koliko je minimalen notranji presek, da gre optični kabel s konektorjem skozi brez problema. Ali se konektorji navarijo na kraju samem in debelina cevi ni problematična? In pod kakšnim radijem se lahko zvija optični kabel?
Lahko kdo napiše kaj o tem, ali poda link do tega, ker na strani RUNE nisem našel bolj specifičnih podatkov ...

fikus_ ::

Mislim, da za optiko uporabljajo cev 12x2 v zemlji, luknja okrog 8 mm. Na fasado, ali kjer jim daš prostor, dajo omarico, od tam pa optični kabel naprej, debeline nekaj mm. Konektorje namestijo po uvlačenju optičnega kabla. Paziti moraš, da se cev kje ne lomi, kakšen je minimalen krivinski radij, ne vem.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
««
18 / 23
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OŠO hitrost (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9610351 (1144) Lightning5
»

Opticna povezava RUNE, GVO

Oddelek: Loža
133754 (2218) markasaso12
»

Obstaja kakšen javen načrt za postavitev optike?

Oddelek: Omrežja in internet
336063 (1974) majdana
»

Podpis pogodbe (OPTIKA) Rune ali Telekom

Oddelek: Omrežja in internet
295451 (3413) starfotr
»

kako se prklopit na optiko ki jo napeljuje givo ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
344838 (2344) w0mbat

Več podobnih tem