» »

RUNE Rural optika na vašem naslovu

RUNE Rural optika na vašem naslovu

««
16 / 23
»»

globoko grlo ::

Hehe, prihodnja faza my ass. Nej najprej zakljucjo tekoce faze!
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

_Denny_ ::

Je vključena, samo to je že bila leta nazaj...najdlje kar lahko najdem je v Akosovi zgodovini v 2018.

So tudi zelo optimistični z napovedmi, ker jim v vseh teh letih ni uspelo končati del niti v čisto prvih občinah, zdaj pa bi kar v enem letu pokrili pol Slovenije.

Po uspešno podpisanih pogodbah z izvajalci del bo prihodnji naložbeni cikel potekal v dveh fazah, z začetkom gradnje infrastrukture v mesecu oktobru 2022
...
Vsa dela v tem razvojnem ciklu bodo predvidoma zaključena v teku leta 2023.


Pomojem je vse skupaj samo en velik "PR talk" s stvarmi, ki jih investitorji hočejo slišati...
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

xseki ::

Tudi naša je že vključena več let pa od tega ni nič:))

Tribal ::

Moram pohvalit, da že kar nekaj časa (mesec ali dva) ni bilo zaznanega izpada na območju Muljava.
Očitno so stvari porihtali. Pa še T-2 je dvignil hitrosti. Super super.

Voluharr ::

Lepo, da je občina Šmarje pri Jelšah vključena dvakrat.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

McLuzo ::

Po caa dveh letih premora, ko so razkopali in napeljali primarni vod, se sedaj končno obeta (oz. vsaj šušlja), da bodo morda le razpeljali sekundarno kablovje po vasi, torej do bajt... Ne verjamem dokler ne vidim...
Skratka, prosil bi koga, ki imate napeljano sedaj do oz. v hišo če lahko poveste kako so/ste položili cev, skozi katero vpihnejo vlakno v hišo.
Ali na zunanji steni/fasadi hiše pride kakšna manjša škatlica do katere se napelje cev, ter nato iz škatlice preboj na notranjost hiše, ali kar luknja čez fasado in tista plastična fi20mm cev direkt čez?
Ste sami kaj predpriravljali ali so vse majstri od RUNE pripravili (po vaših željah/navodilih)?
Če ima kdo kakšno sliko ali nasvet kako je najbolje zastaviti opravilo bi bilo dobrodošlo.

Gre za starejšo hišo, zidano iz kamna (debelina zidu caa 0,5m) katera nima zunanje izolacije, zato tuhtamo najprimernejšo (in kolikor se da elegantno) rešitev.

svecka ::

cev DO telekom omarice. Rabiš samo še preboj v hišo, ki je pri meni potekal čez zid iz pritličja v 1 nadstropje skozi omarice telekoma. To sem naredil sam. Nato so prišli vpihniti optiko skozi cev in jo potegnejo skozi tvojo luknjo v hišo, kjer jo oni položijo po tvoji želji.

starfotr ::

Telekom ima sledeče faze, ne vem pa kako ima RUNE:


Glede na fazo izgradnje dostopa do posamezne naročniške lokacije (naslova in stanovanja
končnega uporabnika) Telekom Slovenije loči štiri razrede priključka, ki so v informacijskem
sistemu Telekoma Slovenije opredeljeni z načinom montaže doze (NMD):
? Razred priključka 1: Optični kabel pred objektom končnega naročnika
o NMD 2: Optična priključna doza montirana,
o NMD 3: Optična vrvica s konektorjem v stanovanju,
o NMD 4: Optična vrvica s konektorjem pred stanovanjem,
o NMD 5: Optična vrvica brez konektorja v stanovanju,
o NMD 6: Optična vrvica brez konektorja pred stanovanjem,
o NMD 7: Optični kabel pred objektom, s soglasji.
? Razred priključka 2: Potrebna vzpostavitev povezave od naročniku pripadajočega
TKI (v katerem je optični kabel) do objekta naročnika brez zemeljskih del
o NMD 9: Optični kabel v distribucijski spojki.
? Razred priključka 3: Potrebna vzpostavitev povezave od pripadajočega TKI do
objekta uporabnika oziroma do v prvotnem projektu nepredvidenega priključka
naročnika, ki je od najbližjega TKI oddaljen največ 200 m (v katerem je optični
kabel), in so potrebna gradbena zemeljska dela ter na poti ni geoloških,
infrastrukturnih ali geografskih ovir
o NMD 10 Live: Planirana gradnja, gradbena dela izvaja Telekom
Slovenije
o NMD 11 Live: Planirana gradnja, gradbena dela na svojem zemljišču
izvaja uporabnik,
o NMD 10 Planned ali Ordered: Preveritev predvidene gradnje, gradbena
dela izvaja Telekom Slovenije,
o NMD 11 Planned ali Ordered: Preveritev predvidene gradnje, gradbena
dela na svojem zemljišču izvaja uporabnik,
o NMD 12 Live, Planned ali Ordered: Planirana investicijska gradnja,
gradbena dela izvaja Telekom Slovenije,
o NMD 13 Live, Planned ali Ordered: Planirana investicijska gradnja,
gradbena dela na svojem zemljišču izvaja uporabnik

rokyyy ::

Rune ima približno tak faze oziroma vsaj v občini Šentilj je bilo tako.

-Sestanek z občani, kjer se govorijo sami superlativi kak so oni super pa kak hitro se bo to gradilo.
-Podpis pogodbe v katerem je navedeno, da se bo primarno prostozračno potegnilo optiko, po zemlji pa po želji naročnika( s tem da izkop po lastni zemlji moreš plačati sam kar je normalno)
-Pošiljanje položnic.

In potem, ko plačaš se začne zavajanje in zavajanje in zavajanje. Vmes ko zahtevaš denar nazaj ti rečejo, da ne morejo vrniti pa da bo pač treba je potrpet in trpet. Po nešteto mailih te spet obvestijo, da bo treba pač obvezno kopati in da po lastni zemlji pač sam financiraš. Lahko se dogovoriš z izvajalcem, da oni to naredijo pač cena je odvisna od tega koliko se jim splača te okoli prinest.

Tako, da ja jaz čakam že nekje 2 leti od tega sem pred 1,5 leta plačal položnico. So sicer zdaj dela pospešili v občini Šentilj, predvsem pomoje zato, ker župan rabi glasove na volitvah. Je pa daleč od tega, da bi se držali česarkoli. Vsaj 5+ let je potrebno računati, ko oni izdajo da se bo kaj gradilo.

Malo dolgi zapis, samo sem moral dati to iz sebe :)

Voluharr ::

Čedalje bolj razmišljam, da bi v našem kraju ponudil internet preko WiFi linkov...
Če bom čakal na tale RUNE znam prej nahranit kako cipreso, kakor priključit optiko...
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

markasaso12 ::

Pozdravljeni če koga zanima NAČRT RAZVOJA GIGABITNE
INFRASTRUKTUREDO do LETA 2030
Lp

https://www.gov.si/assets/vladne-sluzbe...

Zgodovina sprememb…

xseki ::

Daniel ::

Voluharr je izjavil:

Čedalje bolj razmišljam, da bi v našem kraju ponudil internet preko WiFi linkov...
Če bom čakal na tale RUNE znam prej nahranit kako cipreso, kakor priključit optiko...


Preko luže je to kar precej pogosta zadeva. WISP operaterji. Kdor ima dober priključek postavi bazo na višino, potem pa klientom antene, nekaj nastavitev QOS, pa je to to. Oprema pa večinoma od UI, morda tudi kaj Mikrotik. Tudi v halozah je imel en podjetnik to v ponudbi, ne vem, če je še, glede na razmah optike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

ToniT ::

Daniel je izjavil:

Voluharr je izjavil:

Čedalje bolj razmišljam, da bi v našem kraju ponudil internet preko WiFi linkov...
Če bom čakal na tale RUNE znam prej nahranit kako cipreso, kakor priključit optiko...


Preko luže je to kar precej pogosta zadeva. WISP operaterji. Kdor ima dober priključek postavi bazo na višino, potem pa klientom antene, nekaj nastavitev QOS, pa je to to. Oprema pa večinoma od UI, morda tudi kaj Mikrotik. Tudi v halozah je imel en podjetnik to v ponudbi, ne vem, če je še, glede na razmah optike.

Še obstaja:
https://www.wifi-haloze.si/cenik/

Daniel ::

O odlično, da tole še dela. Eno točko lovijo tudi moje antene, pa sem kar enih 15 km od haloz.

xseki ::

Začenja se naslednja faza projekta Rune. Že kje stroji brnijo?

Braslovče, Celje, Dobrna, Mislinja, Mozirje, Polzela, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Tabor, Velenje, Vojnik, Žalec, Dobje, Kozje, Laško, Podčetrtek, Šentjur, Šmarje pri Jelšah , Majšperk, Makole, Poljčane, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenska Bistrica, Šmarje pri Jelšah, Videm, Žetale, Apače, Benedikt, Gornja Radgona, Sveta Ana, Tišina, Cankova, Grad, Hodoš, Kuzma, Moravske Toplice, Murska Sobota, Puconci, Rogašovci, Šalovci, Tišina.

hojnikb ::

okolis celja zaenkrat se ni nc videt... Mogoce bo do 2030

:))
#brezpodpisa

xseki ::

[OBVESTILO] Na območju občine Ivančna Gorica zaradi popravila optičnega kabla prihaja do težav pri delovanju storitev. Težava bo predvidoma odpravljena danes do 17.00 ure. Iskreno se vam opravičujemo za morebitne nevščenosti in zahvaljujemo za razumevanje.

globoko grlo ::

Ej folk, zdej so nad VIšnjo Goro začel vpihavat v "glavni vod". Se prav čez cca pol leta bi bil lohka že mel prklopln?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

guano ::

mogoče

markasaso12 ::

Na moji lokaciji komaj leta 2024 tako so mi rekli na Rune takrat bomo končno odvrgli vstran zunanje krožnike ??

xseki ::

Pri nas tudi verjetno 2024.

predrzni007 ::

[OBVESTILO] Obveščamo vas, da je prišlo do poškodbe optičnega kabla na območju občine Pesnice, zaradi česar je prekinjeno delovanje storitev pri naročnikih v naseljih:
Zgornji Gasteraj
Plodrščica
Žitence
Zgornje Hlapje
Vukovski Dol
Flekušek
Kušernik

Sanacija poškodbe je v teku, predvidoma bo odpravljena v roku 24 ur. Za nevščenosti se iskreno opravičujemo in zahvaljujemo za razumevanje.

Orias ::

hojnikb je izjavil:

okolis celja zaenkrat se ni nc videt... Mogoce bo do 2030

:))


Si pa optimist. A misliš, da bo leta 2030 stališče MOC glede optike, kaj drugačno kot je bilo do danes ?

hojnikb ::

Orias je izjavil:

hojnikb je izjavil:

okolis celja zaenkrat se ni nc videt... Mogoce bo do 2030

:))


Si pa optimist. A misliš, da bo leta 2030 stališče MOC glede optike, kaj drugačno kot je bilo do danes ?

In kaksno bi naj blo stalisce danes? Sj precej mesta ze ima optiko (časov ko je lokalni kablski operater bremzal razvoj je ze davno mimo)...
#brezpodpisa

Ml33k ::

Pozdravljeni. Rabim pomoč glede rune. Danes smo ta rune box nekaj premikali in ko smo ponovno vključili v elektriko je začel utripati rdeča lučka pri LOS oznaki. Težavo sem prijavil a se bo lahko stvar začela reševati šele prihodnji teden. Moje vprašanje pa je ali ima kdo kakšno idejo da to nekako popravim sam da bo internet delal za vikend? Hvala za vašo pomoč.

starfotr ::

https://www.media-max.eu/los-and-pon-li...


LOS red light blinking
This light is usually off when everything is working fine, if it's on (usually it's red and it's blinking), that usually indicates a fiber cut which can be, obviously, solved only by the internet service provider. The only check we can do is to make sure the fiber optic cable is not bent in our location.

Ml33k ::

starfotr je izjavil:

https://www.media-max.eu/los-and-pon-li...


LOS red light blinking
This light is usually off when everything is working fine, if it's on (usually it's red and it's blinking), that usually indicates a fiber cut which can be, obviously, solved only by the internet service provider. The only check we can do is to make sure the fiber optic cable is not bent in our location.

Potem sem v resnih težavah. OMG

Vuli ::

lahko imaš pa slab spoj na vlaknu ki gre v ta box, preglej vlakno, konektor...
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

__Devil__ ::

Eno vprašanje, mi imamo že speljano cev v hišo, pred nekaj dnevi pa je prišel nekdo povedat, da bo voda tekla iz cevi, ko bodo vpihovali optični kabel in da priporočajo, da damo kabel ven. Je to res? Kakšna voda, ali to ne delajo z zrakom/kompresorjem? Koliko vode bo to, da je potrebno vzet cev iz hiše, ali je prišlo samo do nesporazuma? :D

dejanslo ::

Verjetno gre za nabiranje kondenza ipd in so vas na to opozorili, da vam ne bi povzročili kakšne škode oz nevšečnosti. Ugibam.
There`s More Than One Way To Do It

starfotr ::

V ceveh je vedno voda.

Kakšen kabel bo treba dati ven?

Kaj bodo vpihovali?

Ne razumem kaj imaš. Ali imaš cev s kablom ali je nimaš??

__Devil__ ::

Včeraj so nekaj hiš stran od nas že vpihovali optiko, ampak še niso prišli do nas. Mogoče bo v ponedeljek že akcija :). Lahko, da praznijo/čistijo cev z vodo, če bi bilo kaj not v cevi (smeti, blato).

Cev je navadna črna 2cm debeline. Na srečo imamo ~1.8m cevi v hiši iz zida zraven vhodnih vrat "viška", tako, da na srečo jo lahko komot damo ven za ta čas, ko bodo delali. Bomo videli kmalu pa bom ugotovil kaj so mislili s tem, da bo voda tekla iz cevi :D

Furbo ::

Če je cev dostopna in še odprta na obeh koncih, jo pač spihaj v obratno smer, preden pridejo mojstri, če imaš kak kompresor(ček).
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

markasaso12 ::

Pozdravljeni v aplikaciji za preverjanja možnost priključka na mojem naslovu so napisali da je Izgradnja priključka je planirana v roku enega leta. Torej leta 2024 upam da res ??

xseki ::

Meni se je na portalu spremenilo iz satusa treh let na:

Izgradnja priključka je predvidena v projektu RUNE. Spremembe statusa bodo prikazane na našem portalu.

https://www.ruralnetwork.eu/sl/kako-do-...

Vuli ::

pri nas isto, se prav več kot 3 leta, če sploh kdaj... Hvala bogu vsaj po bakru gre 60/30.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

__Devil__ ::

NA cevi je čep, kompresor imam, vendar dvomim da je kaj smeti noter, saj je zaščitena z čepom. Upajmo, da bo letos optika, to bi bilo super, paket že imamo sklenjen z T2..

starfotr ::



Tu je praktično prikazano, koliko vode je v cevi.

xseki ::

Matkur**, smo že v novembru, od tistega "velikega naložbenega cikla", ki naj bi se pričel prejšni mesec pa nič>:D

blackmack ::

Mi smo še iz prvega naložbenega cikla z že več kot letom in pol plačano položnico za priklop, pa vkopane cevi še nimajo vpihnjenega niti hrbteničnega optičnega kabla.

rokyyy ::

blackmack je izjavil:

Mi smo še iz prvega naložbenega cikla z že več kot letom in pol plačano položnico za priklop, pa vkopane cevi še nimajo vpihnjenega niti hrbteničnega optičnega kabla.

Jaz sem tudi plačal pred približno letom in pol pa še niti vkopanih cevi nimamo :) . Sem pa sedaj direkt v pogovoru z njihovimi podizvajalci in so obljubili začetek del v januarju. Medtem ko pa kakršenkoli pogovor z podjetjem RUNE je nemogoč, ker so tak hudo nesposobni, da te mine takoj, ko se kdo javi na telefon.

blackmack ::

Vidim, da si enako iz občine Šentilj. Vse kam pokličeš pa vprašaš ti niso zmožni nič povedat.

markasaso12 ::

Še prej bi ročno skopali za optično omrežje kod pa da čakamo na njih hehe jaz upam da vsaj do 2024 dobim optično omrežje kr sedaj imam telemach total tv Trio paketi tv+internet katastrofa samo 10 Mbps DOWNLOAND in UPLOAD 1 Mbps to je za današnje čase prepočasni internet :)

psillon22 ::

Pri nas so Runne pred 1.5 leta nazaj zakopali cevi ob glavni cesti in potem mrk, še vedno je ostalo pri tem...no jih je pa Telekom prehitel in je v 5 mesecih zgradil celo omrežje v vasi... na srečo ?

__Devil__ ::

Pri nas je en majster prišel naret to "innbox" škatlico na steno, čeprav optičnega kabla še ni v cevi in pravi, da bi naj čez 2 tedna že delalo. Torej en teden je že mimo, še ta teden počakamo, pa bi morali biti korak bližje. Niso še vpihnili optičnega kabla v cev, škatlica pa še čaka, vse je pripravljeno.. Navijamo za runo :D

xseki ::

psillon22 je izjavil:

Pri nas so Runne pred 1.5 leta nazaj zakopali cevi ob glavni cesti in potem mrk, še vedno je ostalo pri tem...no jih je pa Telekom prehitel in je v 5 mesecih zgradil celo omrežje v vasi... na srečo ?

Kaj pa piše na https://www.ruralnetwork.eu/sl/kako-do-... ?

BlackFox101 ::

Zdravo

Meni prikaže brez datuma.
Ve kdo kaj to pomeni?

xseki ::

To tudi meni pokaže. Pred tem pa je bilo: 3 leta: Označuje obdobje, ki je daljše od enega leta, a krajše od treh let.

Se bo potrebno malo pozanimat in narediti nekaj klicev.

markasaso12 ::

Meni pokaže to

Zgodovina sprememb…

««
16 / 23
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RUNE network in gradnja optičnega omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
72283 (206) markasaso12
»

Opticna povezava RUNE, GVO

Oddelek: Loža
133801 (2265) markasaso12
»

Obstaja kakšen javen načrt za postavitev optike?

Oddelek: Omrežja in internet
336119 (2030) majdana
»

Podpis pogodbe (OPTIKA) Rune ali Telekom

Oddelek: Omrežja in internet
295541 (3503) starfotr
»

kako se prklopit na optiko ki jo napeljuje givo ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
344874 (2380) w0mbat

Več podobnih tem