» »

Nemčija: najvarnejši brskalnik je Firefox

Nemčija: najvarnejši brskalnik je Firefox

vir: ZDNet
ZDNet - Nemška Zvezna agencija za varnost v informacijski tehniki (BSI) je preizkusila najpopularnejše brskalnike, da bi ugotovila, kateri najbolj pazi na zasebnost in varnost uporabnikov. Testirali so Firefox 68 (ESR), Chrome 76, Internet Explorer 11 in Edge 44. Ostala konkurenca, ki ima bistveno nižje tržne deleže (Safari, Opera itd.) ni bila udeležena. Glede na smernice, ki jih je BSI javnosti predstavil minuli mesec, se je najbolje odrezal Firefox.

Da bi nek brskalnik označili kot varen, mora podpirati vrsto protokolov in storitev, ki skrbijo za večjo varnost. Gre za več deset pogojev, denimo podporo TLS, zaupanja vredne certifikate, preverjanje preklicanosti certifikatov in še številne druge. Konkurenca ni izpolnila vseh, zato je BSI ne more priporočati. Chrome, IE in Edge ne podpirajo mehanizma glavnega gesla (master password), ne omogočajo blokade telemetrije in nimajo organizacijske transparentnosti. Internet Explorer poleg tega ne podpira vgrajenih posodobitev, SOP, CSP in SRI. Zaradi tega je Firefox edini brskalnik, ki ga lahko priporočijo.

60 komentarjev

«
1
2

Izi ::

Skratka, glede varnosti brskalnikov je enako kot že vsa desetletja do sedaj. Firefox in potem daleč zadaj ostali spyware brskalniki.

Ganon ::

Testirali so Firefox 68 (ESR), Chrome 76, Internet Explorer 11 in Edge 44.


Skratka, test, ki ni vreden omembe.

Izi je izjavil:

Skratka, glede varnosti brskalnikov je enako kot že vsa desetletja do sedaj. Firefox in potem daleč zadaj ostali spyware brskalniki.


Niti slučajno.

jype ::

Izi je izjavil:

Skratka, glede varnosti brskalnikov je enako kot že vsa desetletja do sedaj. Firefox in potem daleč zadaj ostali spyware brskalniki.
Saj Firefox je tudi spyware brskalnik.

kuall ::

jaz sem prešaltal iz firefox na chrome zato, ker youtube dela hitreje v chrome

Sp3m ::

kuall je izjavil:

jaz sem prešaltal iz firefox na chrome zato, ker youtube dela hitreje v chrome


Glede na to, da je lastnik obeh Alphabet (Google) je to nekako logično.

Je pa tale komentar lep primer, kaj je uporabnikom bolj pomembno: zasebnost ali udobje!

2dark ::

Sp3m je izjavil:

kuall je izjavil:

jaz sem prešaltal iz firefox na chrome zato, ker youtube dela hitreje v chrome


Glede na to, da je lastnik obeh Alphabet (Google) je to nekako logično.

Je pa tale komentar lep primer, kaj je uporabnikom bolj pomembno: zasebnost ali udobje!


Pri brskalniku je pomebna hitrost in FF že lep čas ni dovolj hiter. Če te skrbi zasebnost se zapri v votlino.

PH03N1X ::

Sp3m je izjavil:

kuall je izjavil:

jaz sem prešaltal iz firefox na chrome zato, ker youtube dela hitreje v chrome


Glede na to, da je lastnik obeh Alphabet (Google) je to nekako logično.

Je pa tale komentar lep primer, kaj je uporabnikom bolj pomembno: zasebnost ali udobje!

Ni samo mozilla plačana s strani googla, da ff search query naredi prek googla?

jype ::

2dark je izjavil:

Če te skrbi zasebnost se zapri v votlino.
Saj sem.

Sp3m je izjavil:

Glede na to, da je lastnik obeh Alphabet (Google) je to nekako logično.
Ni, ampak ker je Mozilla finančno odvisna od Googla, ji nima smisla zaupat. Na srečo ji ni treba, ker je izvorna koda dostopna.

MrStein ::

Kaj pa ne-ESR verzija?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PreviousUser ::

jype je izjavil:

2dark je izjavil:

Če te skrbi zasebnost se zapri v votlino.
Saj sem.

Sp3m je izjavil:

Glede na to, da je lastnik obeh Alphabet (Google) je to nekako logično.
Ni, ampak ker je Mozilla finančno odvisna od Googla, ji nima smisla zaupat. Na srečo ji ni treba, ker je izvorna koda dostopna.


Torej, katero izpeljanko Firefoxa uporabljaš?

filip007 ::

ESR bo bolj za poslovne uporabnike, navadna pa za domače.

Je kdo kaj testiral ESR, je kaj razlike?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

jype ::

PreviousUser je izjavil:

Torej, katero izpeljanko Firefoxa uporabljaš?
Iceweasel.

WhiteAngel ::

2dark je izjavil:

Pri brskalniku je pomebna hitrost in FF že lep čas ni dovolj hiter.


Od quantuma naprej (2 leti) sta chrome in ff praktično enako hitra. Prej se je pri javascriptu kar poznalo, ja.

jype je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Torej, katero izpeljanko Firefoxa uporabljaš?
Iceweasel.


Čak a ni iceweasel samo preimenovan ff v debianu zaradi copyrighta na ime?

Izi je izjavil:

Skratka, glede varnosti brskalnikov je enako kot že vsa desetletja do sedaj. Firefox in potem daleč zadaj ostali spyware brskalniki.


Težko rečeš, da je chromium spyware brskalnik glede na to, da je odprt.

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Ganon je izjavil:

Testirali so Firefox 68 (ESR), Chrome 76, Internet Explorer 11 in Edge 44.


Skratka, test, ki ni vreden omembe.

Izi je izjavil:

Skratka, glede varnosti brskalnikov je enako kot že vsa desetletja do sedaj. Firefox in potem daleč zadaj ostali spyware brskalniki.


Niti slučajno.


jype je izjavil:

Izi je izjavil:

Skratka, glede varnosti brskalnikov je enako kot že vsa desetletja do sedaj. Firefox in potem daleč zadaj ostali spyware brskalniki.
Saj Firefox je tudi spyware brskalnik.



Za oba: za tole bosta navedla vire, ane?

kuall je izjavil:

jaz sem prešaltal iz firefox na chrome zato, ker youtube dela hitreje v chrome


Daj nam razloži tole malo bolj v detajle, prosim.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Glugy ::

Me ne čudi. Firefox se od večjih še edini ni podredil Chronium enginu ki je razvit s strani Googlovih vohljačev. Firefox je zadnja velika priložnost za zasebnost.


"Google" je lastnik Youtuba tak da dela svoj brskalnik privlačnejši s tem ko naredi zadevo bolj optimizirano za svoj brskalnik in engine ki je uporabljen tud v ostalih večjih brskalnikih ( z izjemo Firefoxa ).

Če hočš da ti Google Youtuba ne bremza namest da podpišeš pogodbo z hudičem ki je vir teh težav in ti svoj brskalnik prodaja kot rešitev težav ki jih sam povzroča namest tega rajš pridobi Firefox dodatek: Youtube Classic. https://addons.mozilla.org/sl/firefox/a... Dela ko šus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

MrNighthawk ::

Ganon je izjavil:

Testirali so Firefox 68 (ESR), Chrome 76, Internet Explorer 11 in Edge 44.


Skratka, test, ki ni vreden omembe.

Zakaj? Testirali so dva najbolj uporabna brskalnika + Edge in IE.

kuall je izjavil:

jaz sem prešaltal iz firefox na chrome zato, ker youtube dela hitreje v chrome

;(( Se pravi imaš browser samo za Youtube? Sej ni več kej pamtnga gor.
Sicer je pa FF Quantum zelo blizu kar se tiče hitrosti.

Edino škoda, da niso testirali še ostalih Brave, Opera, Safari,...

Zgodovina sprememb…

Meizu ::

Firefox je najvarnejsi in hkrati najneuporabnejsi brskalnik. Sploh ko dozivi fles in pri 2h odprtih tabih zre po 4.5gb rama. Kot da misli zletet na luno.

Ganon ::

MrNighthawk je izjavil:

Zakaj? Testirali so dva najbolj uporabna brskalnika + Edge in IE.


Uporabna ali uporabljana? No, prvo zagotovo ne drži (Opera ju premaga na celi fronti), drugo pa samo delno. Chrome ima res največji tržni delež (64%), Firefox pa je čisto pri dnu (4%), kjer se gnete precej brskalnikov.

Izi ::

Ganon je izjavil:

Chrome ima res največji tržni delež (64%), Firefox pa je čisto pri dnu (4%), kjer se gnete precej brskalnikov.

V Ameriki res samo 4% ljudi uporablja Firefox, v Evropi je takih 8%, v Sloveniji pa kar 12%. Niso vsi enako računalniško pismeni in varnostno ozaveščeni. Googlov Chrome se ti na računalnik namesti kar sam od sebe, če nisi pazljiv in med nameščanjem različnih programov klikaš samo naprej.

MrNighthawk ::

Ganon je izjavil:

MrNighthawk je izjavil:

Zakaj? Testirali so dva najbolj uporabna brskalnika + Edge in IE.


Uporabna ali uporabljana? No, prvo zagotovo ne drži (Opera ju premaga na celi fronti), drugo pa samo delno. Chrome ima res največji tržni delež (64%), Firefox pa je čisto pri dnu (4%), kjer se gnete precej brskalnikov.


Napačna izbira besed. Na desktopu ima firefox dobrih 9 % tržnega deleža.
Uporabnost je pa odvisna od vsakega uporabnika posebej. Opero sem uporabljal več let ampak odkar so lastniki Kitajci, mi zadeva ne diši več tako. Ima pa dve slabi lastnosti (v Androidu), integriran adblocker na Androidu ni najboljši in ne odpiranje aplikacij iz browserja je štorasto.
Kar se tiče funkcionalnosti se mi zdi, da je Brave (za mojo uporabo) na vrhu in njihov privacy policy se mi bolj dopade kot od Opere.
Mogoče sem pa za koga naiven, ker se "zanašam" na privacy policy.

Ganon ::

Izi je izjavil:

Ganon je izjavil:

Chrome ima res največji tržni delež (64%), Firefox pa je čisto pri dnu (4%), kjer se gnete precej brskalnikov.

V Ameriki res samo 4% ljudi uporablja Firefox, v Evropi je takih 8%, v Sloveniji pa kar 12%. Niso vsi enako računalniško pismeni in varnostno ozaveščeni. Googlov Chrome se ti na računalnik namesti kar sam od sebe, če nisi pazljiv in med nameščanjem različnih programov klikaš samo naprej.


Govorim za svetovni tržni delež. Firefoxu ta tako ali tako vztrajno pada, ker ga je enostavno povozil čas. Chrome na drugi strani ima v Sloveniji še višji tržni delež kot v svetovnem merilu.

Markoff ::

2dark je izjavil:

Pri brskalniku je pomebna hitrost in FF že lep čas ni dovolj hiter. Če te skrbi zasebnost se zapri v votlino.

Če me skrbi za vse ostale človekove pravice, naj se tudi zaprem v votlino?

FUBAR.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

rabelj5 ::

Meizu je izjavil:

Firefox je najvarnejsi in hkrati najneuporabnejsi brskalnik. Sploh ko dozivi fles in pri 2h odprtih tabih zre po 4.5gb rama. Kot da misli zletet na luno.

ne pa jih ne

matijadmin ::

Ni vse tako črnobelo kot bi si človek lahko mislil ob branju tega članka.


https://github.com/CHEF-KOCH/Chromium-h...
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

anketar ::

brave anybody? ja vem, da vturi svoje oglase

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: _Dormage_ ()

WhiteAngel ::

Ganon je izjavil:

MrNighthawk je izjavil:

Zakaj? Testirali so dva najbolj uporabna brskalnika + Edge in IE.


Uporabna ali uporabljana? No, prvo zagotovo ne drži (Opera ju premaga na celi fronti), drugo pa samo delno. Chrome ima res največji tržni delež (64%), Firefox pa je čisto pri dnu (4%), kjer se gnete precej brskalnikov.


Te statistike so zelo varljive. Chromu je na primer tržni delež v prvi vrsti poletel zaradi androida, ker imaš 1mrd naprav, na katerih je privzeto za ikonico "internet" Chrome.

Meizu je izjavil:

Firefox je najvarnejsi in hkrati najneuporabnejsi brskalnik. Sploh ko dozivi fles in pri 2h odprtih tabih zre po 4.5gb rama. Kot da misli zletet na luno.


Huh? A to si imel neke addone trapaste?

Ganon je izjavil:

Firefoxu ta tako ali tako vztrajno pada, ker ga je enostavno povozil čas.


Huh? Kako točno je firefox povozil čas? A nima prave ikonice po najnovejši modi al kako si to mislil?

Zdaj, ko še enkrat pomislim, je tudi Linux povozil čas. Saj ga nihče ne uporablja več. Why bother.

Zgodovina sprememb…

Meizu ::

rabelj5 je izjavil:

Meizu je izjavil:

Firefox je najvarnejsi in hkrati najneuporabnejsi brskalnik. Sploh ko dozivi fles in pri 2h odprtih tabih zre po 4.5gb rama. Kot da misli zletet na luno.

ne pa jih ne



A moram tudi jaz svojo sliko postat al kaj.

Huh? A to si imel neke addone trapaste?


Ne. Cisto normalen frisen install.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

rabelj5 ::

lahko postaš, ti dovolim

Mavrik ::

anketar je izjavil:

brave anybody? ja vem, da vturi svoje oglase


Zakaj bi uporabljal nekaj, kar turi svoje oglase v vsebino... če obstaja Firefox?
The truth is rarely pure and never simple.

2dark ::

WhiteAngel je izjavil:

2dark je izjavil:

Pri brskalniku je pomebna hitrost in FF že lep čas ni dovolj hiter.


Od quantuma naprej (2 leti) sta chrome in ff praktično enako hitra. Prej se je pri javascriptu kar poznalo, ja.

.


ne bi vedel. Mislim, da sem prenehal uporabljat FF z verzijo 57, ko so ga vizuelno popolnoma zjebal.

_Dormage_ ::

anketar je izjavil:

brave anybody? ja vem, da vturi svoje oglase

Based on Chromium afaik. Glede "varnosti" bi verjetno bil približno enako kot Chrome.
Ga uporabljam tu in tam, predvsem zato ker ne potrebujem third party software, da počisti nesnago.

jype ::

FireSnake je izjavil:

Za oba: za tole bosta navedla vire, ane?
Lahko:

https://support.mozilla.org/en-US/kb/fi...

zee ::

matijadmin je izjavil:

Ni vse tako črnobelo kot bi si človek lahko mislil ob branju tega članka.


https://github.com/CHEF-KOCH/Chromium-h...


Zanimivo branje. Hvala.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Hermit Bob ::

Ganon je izjavil:

Izi je izjavil:

Ganon je izjavil:

Chrome ima res največji tržni delež (64%), Firefox pa je čisto pri dnu (4%), kjer se gnete precej brskalnikov.

V Ameriki res samo 4% ljudi uporablja Firefox, v Evropi je takih 8%, v Sloveniji pa kar 12%. Niso vsi enako računalniško pismeni in varnostno ozaveščeni. Googlov Chrome se ti na računalnik namesti kar sam od sebe, če nisi pazljiv in med nameščanjem različnih programov klikaš samo naprej.


Govorim za svetovni tržni delež. Firefoxu ta tako ali tako vztrajno pada, ker ga je enostavno povozil čas. Chrome na drugi strani ima v Sloveniji še višji tržni delež kot v svetovnem merilu.


Ni ga povozil cas ampak navijaci kot si sam. In potem mu ravno taki delajo negativno reklamo, kljub temu, da nimajo pojma in ga verjetno v zadnjih nekaj letih niti odprli niso.

MrNighthawk ::

Eden izmed razlogov, da ne uporabljam Chroma je Adblocker. Mobilna verzija, da nima oz. tisto kar naj bi bil adblocker je zelo švoh.
Na desktop verziji ga naj bi počasi ukinil vse ad block razsširitve.

Tear_DR0P ::

jype je izjavil:

Sp3m je izjavil:

Glede na to, da je lastnik obeh Alphabet (Google) je to nekako logično.
Ni, ampak ker je Mozilla finančno odvisna od Googla, ji nima smisla zaupat. Na srečo ji ni treba, ker je izvorna koda dostopna.


poor reading much? Seveda je Alphabet lastnik obeh, tako Chromea kot Youtubea - in posledično so poskrbeli, da je zelo popularna uporabniška izkušnja v njihovem brskalniku izrazito boljša kot pri konkurenci.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

PreviousUser ::

Mavrik je izjavil:

anketar je izjavil:

brave anybody? ja vem, da vturi svoje oglase


Zakaj bi uporabljal nekaj, kar turi svoje oglase v vsebino... če obstaja Firefox?


To je opcijsko, če se pridružiš njihovi zadevi, kjer ti za gledanje njihovih oglasov nakazujejo svojo kriptovaluto.

AgiZ ::

jype je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Za oba: za tole bosta navedla vire, ane?
Lahko:

https://support.mozilla.org/en-US/kb/fi...

Tole pa nisi ravno najbolje prebral. Za razliko od vseh ostalih želi Firefox želi skriti tvoje dns poizvedbe pred vsemi. CloudFlare (in drugi), ki ti servirajo DNS odgovore pa ne sme zbirati teh podatkov. Tak policy je boljši kot vse, kar ti alternative ponudijo.

Preberi še enkrat tale del:
"In the US, Firefox by default directs DoH queries to DNS servers that are operated by CloudFlare, meaning that CloudFlare has the ability to see users' queries. Mozilla has a strong Trusted Recursive Resolver (TRR) policy in place that forbids CloudFlare or any other DoH partner from collecting personal identifying information. To mitigate this risk, our partners are contractually bound to adhere to this policy. "

LightBit ::

CloudFlare si pa rit obrše s tem papirjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

jype ::

AgiZ je izjavil:

Tole pa nisi ravno najbolje prebral. Za razliko od vseh ostalih želi Firefox želi skriti tvoje dns poizvedbe pred vsemi. CloudFlare (in drugi), ki ti servirajo DNS odgovore pa ne sme zbirati teh podatkov. Tak policy je boljši kot vse, kar ti alternative ponudijo.
Ne, ni.

AgiZ je izjavil:

"In the US, Firefox by default directs DoH queries to DNS servers that are operated by CloudFlare, meaning that CloudFlare has the ability to see users' queries. Mozilla has a strong Trusted Recursive Resolver (TRR) policy in place that forbids CloudFlare or any other DoH partner from collecting personal identifying information. To mitigate this risk, our partners are contractually bound to adhere to this policy. "
Super, kdo pa izvaja nadzor?

Netrunner ::

Sam primarno uporabljam Firefox in sekundarno brave. Pa ne zaradi varnosti, saj sem mnenja, da je varnost bolj odvisna od navad uporabnika in be toliko orodja.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

AgiZ ::

Saj ni potrebno da je ravno Cloudflare, lahko je kdorkoli drug, če ne zaupate Firefoxovi besedi in dogovorom.
Se je pa Cloudflare zavezal kaj bo delal z vašimi poizvedbami in kaj ne (https://developers.cloudflare.com/1.1.1.... Na kratko, ne bo delal nič s tvojimi poizvedbami razen ko je "required by law".

DoH (o tem sedaj govorimo) (ali DoT, podobno, malo drugačna zadeva) v navezi z ESNI skrije tvoje DNS poizvedbe pred celim svetom (razen tistim, ki ti resolva te DNS zahteve).

jype je izjavil:

AgiZ je izjavil:

Tole pa nisi ravno najbolje prebral. Za razliko od vseh ostalih želi Firefox želi skriti tvoje dns poizvedbe pred vsemi. CloudFlare (in drugi), ki ti servirajo DNS odgovore pa ne sme zbirati teh podatkov. Tak policy je boljši kot vse, kar ti alternative ponudijo.
Ne, ni.

Boš podal še kako dodatno obrazložitev te trditve, mogoče boljšo alternativo? Do sedaj je bila tvoja argumentacija zelo pomanjkljiva.

Looooooka ::

Ce necesa ne smes zbirati je to slabse, kot ce necesa ne mores zbirati.
Servis, ki ga tudi z zakonom ne mores v to prisiliti, ker tega ne pocne, ker te moznosti nima vgrajene, je seveda boljsi kot servis, ki mu to preprecuje zgolj pogodba, zakon ali trenutna moralna obveza lastnikov. VEDNO.
Priblizno kot ejd to end enkripcija vs enkripcija podatkov na strani providerja. Padec Blackberryja je lep primer zakaj to drzi.

jype ::

AgiZ je izjavil:

Boš podal še kako dodatno obrazložitev te trditve, mogoče boljšo alternativo? Do sedaj je bila tvoja argumentacija zelo pomanjkljiva.
Kakršnakoli centralizacija je škodljiva s stališča zasebnosti in splošne varnosti omrežja.

AgiZ je izjavil:

Saj ni potrebno da je ravno Cloudflare, lahko je kdorkoli drug, če ne zaupate Firefoxovi besedi in dogovorom.
Tako je, ampak privzeto je Cloudflare, zasebno podjetje, ki ga nihče ne nadzoruje.

Alternativ DoH je precej, ampak itak ni problem v DoH, temveč v privzeti uporabi takšnega servisa, ne da bi uporabnik v to kadarkoli privolil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

AgiZ ::

Looooooka je izjavil:

Ce necesa ne smes zbirati je to slabse, kot ce necesa ne mores zbirati.
Servis, ki ga tudi z zakonom ne mores v to prisiliti, ker tega ne pocne, ker te moznosti nima vgrajene, je seveda boljsi kot servis, ki mu to preprecuje zgolj pogodba, zakon ali trenutna moralna obveza lastnikov. VEDNO.
Priblizno kot ejd to end enkripcija vs enkripcija podatkov na strani providerja. Padec Blackberryja je lep primer zakaj to drzi.

Se popolnoma strinjam. Samo ne poznam načina, kako bi "kot ce necesa ne mores zbirati" izvedel v primeru DNS requestov.

jype je izjavil:

AgiZ je izjavil:

Saj ni potrebno da je ravno Cloudflare, lahko je kdorkoli drug, če ne zaupate Firefoxovi besedi in dogovorom.
Tako je, ampak privzeto je Cloudflare, zasebno podjetje, ki ga nihče ne nadzoruje.

Alternativ DoH je precej, ampak itak ni problem v DoH, temveč v privzeti uporabi takšnega servisa, ne da bi uporabnik v to kadarkoli privolil.

DoH je privzeto onemogočen in ga moraš sam vključiti. In tudi zamenjaš lahko ta servis enostavno v istih nastavitvah.
Centralizacija je vsekakor slaba, ampak na osnovi vsega do sedaj prebranega na to temo je Cloudflare zelo dobra izbira s strani zasebnosti. Tudi zgodovinsko gledano nisem zasledil da bi delali kake "neumnosti". In pa še enkrat, izberi svoj servis, ki se ti zdi boljši.

Pravzaprav me res zanima kateri anonimizacijski mehanizem glede DNS zahtev lahko predlagate (ki je boljši ta trenutek). Pa pustimo TOR ob strani, saj služi drugim namenom.

Pa daj mogoče pokomentiraj in argumentiraj še svojo prvo neosnovno provokativno izjavo.

jype je izjavil:

Izi je izjavil:

Skratka, glede varnosti brskalnikov je enako kot že vsa desetletja do sedaj. Firefox in potem daleč zadaj ostali spyware brskalniki.
Saj Firefox je tudi spyware brskalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AgiZ ()

mAXTER ::

Opera for the win:D Edino kar me je zmotilo v razvoju da so tab stacking skenslal, meni osebno je bla funkcija zelo uporabna.

jype ::

AgiZ je izjavil:

DoH je privzeto onemogočen in ga moraš sam vključiti.
Ne, obratno je - Mozilla je DoH že privzeto vključila za mnoge uporabnike.

AgiZ je izjavil:

Centralizacija je vsekakor slaba, ampak na osnovi vsega do sedaj prebranega na to temo je Cloudflare zelo dobra izbira s strani zasebnosti. Tudi zgodovinsko gledano nisem zasledil da bi delali kake "neumnosti". In pa še enkrat, izberi svoj servis, ki se ti zdi boljši.
Mene ne skrbi moj servis, mene skrbi privzeta vrednost, ki je problematična.

AgiZ je izjavil:

Pravzaprav me res zanima kateri anonimizacijski mehanizem glede DNS zahtev lahko predlagate (ki je boljši ta trenutek). Pa pustimo TOR ob strani, saj služi drugim namenom.
dnscrypt, recimo.

AgiZ je izjavil:

Pa daj mogoče pokomentiraj in argumentiraj še svojo prvo neosnovno provokativno izjavo.
"Neosnovno"? Si mislil "neosnovano"? Ni: https://www.mozilla.org/en-US/privacy/f...

On iOS and Android: Firefox by default sends mobile campaign data to Adjust, our analytics vendor, which has its own privacy policy. Mobile campaign data includes a Google advertising ID, IP address, timestamp, country, language/locale, operating system, and app version. Read the documentation.


I did and you did not.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

AgiZ ::

jype je izjavil:

AgiZ je izjavil:

DoH je privzeto onemogočen in ga moraš sam vključiti.
Ne, obratno je - Mozilla je DoH že privzeto vključila za mnoge uporabnike.

AgiZ je izjavil:

Centralizacija je vsekakor slaba, ampak na osnovi vsega do sedaj prebranega na to temo je Cloudflare zelo dobra izbira s strani zasebnosti. Tudi zgodovinsko gledano nisem zasledil da bi delali kake "neumnosti". In pa še enkrat, izberi svoj servis, ki se ti zdi boljši.
Mene ne skrbi moj servis, mene skrbi privzeta vrednost, ki je problematična.

https://blog.mozilla.org/futurereleases...
"We plan to gradually roll out DoH in the USA starting in late September. Our plan is to start slowly enabling DoH for a small percentage of users while monitoring for any issues before enabling for a larger audience. If this goes well, we will let you know when we’re ready for 100% deployment. For the moment, we encourage enterprise administrators and parental control providers to check out our config documentation and get in touch with any questions."
Septembra so izgleda začeli z prvimi uporabniki v ameriki. Kateremu DNS ponudniku zaupaš? Cloudflare do nadaljnega izgleda kot najboljši s svojimi izjavami o varovanju zasebnosti. Imaš mogoče boljšo alternativo?

jype je izjavil:

AgiZ je izjavil:

Pravzaprav me res zanima kateri anonimizacijski mehanizem glede DNS zahtev lahko predlagate (ki je boljši ta trenutek). Pa pustimo TOR ob strani, saj služi drugim namenom.
dnscrypt, recimo.

Podobna tehnologija kot zgoraj omenjeni. Še vedno moraš zaupati DNS serverju, ki vidi tvoje requeste. Poznaš kakega drugega kot že omenjeni Cloudflare, ki bi bil bolj primeren?

jype je izjavil:

AgiZ je izjavil:

Pa daj mogoče pokomentiraj in argumentiraj še svojo prvo neosnovno provokativno izjavo.
"Neosnovno"? Si mislil "neosnovano"? Ni: https://www.mozilla.org/en-US/privacy/f...

On iOS and Android: Firefox by default sends mobile campaign data to Adjust, our analytics vendor, which has its own privacy policy. Mobile campaign data includes a Google advertising ID, IP address, timestamp, country, language/locale, operating system, and app version. Read the documentation.


I did and you did not.

Kot izgleda se lahko pošilja samo anonimiziran podatek kako je bil app downloadan, kako dolgo se uporablja in katere funkcije so bile uporabljene.
Pa še to samo v mobilni verziji, ne v desktop verziji.
https://support.mozilla.org/en-US/kb/ho...
Toliko o domači nalogi. Če je še kaj, kar sem spregledal pa me kar dopolni.
Vsekakor pa tvoja populistična izjava "Saj Firefox je tudi spyware brskalnik" ni za nikamor brez kakršnekoli argumentacije. S tole zgoraj pa je ta izjava zelo zavajujoča.

jype ::

Ne, ni - firefox privzeto pošilja telemetrijo tretjim osebam.

DNS lahko postavim sam, ni mi treba nikomur zaupat.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Backup in uvoz SIGEN-CA certifikata

Oddelek: Omrežja in internet
4412205 (1094) kow
»

Nemčija: najvarnejši brskalnik je Firefox (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
6016658 (12164) Meizu
»

Hekerski napadi na nemško infrastrukturo čedalje pogostejši

Oddelek: Novice / Varnost
73881 (2015) Mr.B
»

Velike spremembe v Firefoxu: podpisovanje razširitev, WebExtensions za združljivost, (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5724286 (18229) tor2
»

Internet Explorer je mrtev, naj živi Spartan (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5125625 (18986) šernk

Več podobnih tem