» »

Prijava dohodkov, zasluženih preko freelance dela

Prijava dohodkov, zasluženih preko freelance dela

BB9920 ::

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem pričel kot freelance delavec delati za neko podjetje v Veliki Britaniji. Star sem 20 let in študent, torej je zaslužek, ki je potencialno lahko zelo dober (variira, saj delam od doma in po lastnem urniku, je pa vsaj po moji trenutni shemi dela vsekakor boljši od tega, kar se sicer ponuja na raznoraznih študentskih servisih), več kot dobrodošel. Ker pa vem, da v Republiki Sloveniji DURS zelo rad obdavči vse mogoče stvari, me zanima, kako je stvari treba prijaviti (oziroma če jih je sploh treba prijaviti), da me DURS ne zajebe. S podjetjem, pri katerem sem zaposlen, sem podpisal pogodbo o delu freelancerja in tudi self-billing agreement (kar pomeni samo, da si firma v bistvu v mojem imenu izda račun, na katerem je seveda zapisano tudi ime firme, njihov naslov in davčna številka, račun pa nato posredujejo meni, če sem vse skupaj prav razumel. Prihodek vsekakor ne izvira iz 'neznanega vira'). Prebral sem že nekaj dosedanjih tem o podobni tematiki, ki so bile doslej odprte na tem forumu, vendar so se slej ko prej sprevrgle v nesmiselno prerekanje in prepiranje. To mi po pravici povedano nič ne pomaga, zato vas lepo prosim, da do tega ne pride tudi v tej temi. Vem, da je na internetu postavljati takšne prošnje dokaj debilno, ampak vseeno.

Moja vprašanja so sledeča:
1) Ali moram dohodek prijaviti DURSu? Če ja, moram plačati tudi kakšne dajatve, davke, kakršnekoli druge stroške?
2) Plačilo mi podjetje nakazuje na PayPalov račun. Ali lahko pride do problemov, če si plačilo po prejemu na PayPal nakažem na TRR?
3) Ali je nujno potrebno, da kot freelancer odprem S.P.? Plačilo je lahko potencialno veliko, ampak vseeno ne tako veliko, da bi S.P. bil kakorkoli rentabilen in zaradi stroškov, povezanih z S.P.-jem, ne bi delal v minus. Poleg tega bi se mi z ustanovitvijo S.P.-ja ukinile vse študentske ugodnosti, ki jih trenutno koristim (bivanje v študentskem domu, študentski boni).

Karkoli, kar bi se lahko smatralo kot davčno tajitev ali kakršenkoli prekršek, prosim zadržite za sebe.

Upam, da bo kdo izmed vas lahko konstruktivno odgovoril na moja vprašanja.
  • spremenilo: BB9920 ()

Miha 333 ::

Da, vsekakor moraš dohodek prijaviti. Od vseh dohodkov plačaš dohodnino. Odvisno je zgolj, na kakšni osnovi. Lahko odpreš s.p., verjetno bi lahko šlo tudi preko avtorske pogodbe. To potegne za sabo različne obdavčitve in prispevke. Kaj se ti bolj splača, predebatiraj s kakšnim računovodjo.

WhiteAngel ::

Če nočeš odpirati S.P.-ja, potem oni izdajo račun (ker ga ti ne moreš, ker nisi pravna oseba) in na FURSU samoprijava: klik. Avtorske pogodbe s tujino nima smisla sklepati razen za to, da se opredeli pravice in dolžnosti obeh strani.

Invictus ::

Odvisno od cifre, ampak birokratsko zna biti normiran s.p. še najbolj preprost...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Miha 333 ::

... potegne pa za sabo polne prispevke (390 € mesečno).

Invictus ::

Saj sem napisal odvisno od cifre...

Če delaš za tujce, potem je tistih 400 EUR mesečno drobiž ali pa delaš pod ceno...

Ostale oblike so pa še dražje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

erkgheoruugh ::

OP, moral se boš odločiti ali si "reven" študent, ki potrebuje subvencijo države ali lahko samostojno živiš in študiras od dela, ki ga opravljaš. Oboje bo pa bolj težko, kot so ti že razložili

SebyDiamant ::

Miha 333 je izjavil:

... potegne pa za sabo polne prispevke (390 € mesečno).


Ker je študent plačuje samo pavšal cca.70€ mesečno prispevke.
12EUR popusta na SUMUP čitalec bančnih in kreditnih kartic,
brez stroška najema:
http://fbuy.me/k8MvL

LapD ::

SebyDiamant je izjavil:

Ker je študent plačuje samo pavšal cca.70€ mesečno prispevke.


Nismo več leta 2012...
web&motion designer

Miha 333 ::

SebyDiamant je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

... potegne pa za sabo polne prispevke (390 € mesečno).


Ker je študent plačuje samo pavšal cca.70€ mesečno prispevke.

Kot pravi predhodnik, "študentski" s.p. ne obstaja več.

Invictus ::

Ukinjen leta 2012 ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje s.p.

Oddelek: Loža
4615909 (9125) Gama
»

Legalna prodaja programa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6415823 (13317) Lonsarg
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013402 (8890) Vikking
»

Odprtje s.p. -ja

Oddelek: Pomoč in nasveti
4112198 (11121) BlaY0
»

Kako poiskati zaposlitev oziroma kako legalizirati moje delo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6815033 (12323) St235

Več podobnih tem