» »

Starejši računalnik občasno zmrzne.

Starejši računalnik občasno zmrzne.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Pred dobrega pol leta je hčerka izjavila, da stacionarnega računalnika ne potrebuje več in ker je naš stari "družinski" računalnik bil na robu svojih zmogljivosti, sem se odločil, da ga posvojim. Nadgradil sem ga z 240GB SSD diskom (GoodRam) in na novo namestil okna sedmico (so že prej tekla gor). Po enih treh mesecih so se začele težave z zmrzovanjem računalnika, zato sem OS na novo namestil (clean istall). Zmrzovanje se je začelo ponovno pojavljati po nekaj tednih.

Najprej opis konfiguracije:

Osnovna plošča ASUS P5QL (LGA775)
Procesor Intel Core Duo Quad Q8200 2,33GHz
Grafika Nvidia GeForce GTS250
RAM 8GB
Diskovje:
SSD GoodRam CX300-240 240GB (OS + programska oprema - disk star 6-7 mesecev)
HDD WDC WD10EADS-00L5B1 1TB (Podatki - najstarejši disk, je bil v računalniku ob nakupu)
HDD WDC WD20EZRX-00D8PB0 2TB (Podatki - dokupljen pred cca. 6. leti)

V računalniku je še integriran čitalnik pomnilniških kartic, preko USB portov so povezani tipkovnica, miška, 4 portni USB hub, tiskalnik Canon Pixma in spletna kamera.

Najprej sem opazil, da računalnik zmrzne ob "zbujanju" - povratku iz hibernacije. Sem mislil, da je nekaj narobe z namestitvijo OS-a, zato sem ga ponovno namestil, vendar se je čez čas zmrzovanje pri povratku iz hibernacije spet pojavilo, zato sem hibernacijo izklopil. Se pa zmrzovanje sedaj pojavlja po zagonu. Okna se naložijo normalno in čez nekaj časa (v roku 5 minut) računalnik kompletno zmrzne, na ekranu ostane zamrznjena slika (to se da ugotoviti po tem, da ura ne gre več naprej). Iztikovanje in ponovno vtikovnanje miške in tipkovnice v USB konektorje ne pomaga. Računalnik je potrebno na silo izklopiti in nato vklopiti. Ob ponovnem vklopu računalnika okna seveda ponudijo zagon v sili zaradi nepravilne ustavitve, ampak normalen zagon vedno uspe. Včasih je potrebno to proceduro ponoviti tri - štiri krat. Če računalnik "preživi" prve pol ure, potem deluje normalno, tekoče, brez zatikanja...

Na začetku sem sumil, da je z 2TB diskom nekaj narobe, ker ga včasih v raziskovalcu ni prikazalo, ali pa je bil dostop do njega izredno dolg (ranga 10 minut), med tem pa je računalnik bil dobesedno paraliziran. Sedaj tega ni več, sem pa z WD-jeve strani dolpotegnil njihov DLGDIAG program za testiranje diskov ter zagnal test na obeh WD diskih (quick test), ki je bil uspešen, prav tako Speccy kaže, da so SMART vrednosti OK. Nisem pa še preveril, ali ima osnovna plošča kakšne napihnjene kondenzatorje...

Torej, kaj menite, kje je najbolj smiselno iskati težave...

Lp

Jože

BorutK-73 ::

Imho je problem SSD. Probaj inštalacijo win7 na hdd.

nsa_ag3nt ::

Napihnjenih kondenzatorjev na tej plati na oko ne boš videl, ker so "solid state" tipa.Na "non solid" se vidi napihnjenost.



How to measure electrolytic capacitors
https://www.testandmeasurementtips.com/...

Kateri je napajalnik ?

Odklopi oba hdd, namesti win7 x64 na ssd.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

hojnikb ::

ssd, kondici na plati ali napajalc... Za začetek daj za hec clon sistema na kakšen drug disk in testiraj.
#brezpodpisa

opeter ::

Po mojem je plata ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Riff ::

probaj najprej z drugim napajalniko naj ti ga kdo posodi za probo, ker tele plošče so zelo trpežne če se gor ni nič navijalo potem ni plata .

tony1 ::

BorutK-73 je izjavil:

Imho je problem SSD. Probaj inštalacijo win7 na hdd.


Moj glas gre za hudo kitajski ssd, to bo tudi najbolj enostavno stestirati...

Han ::

Izogibaj se hibernacije, ker je problematična!

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Za začetek sem dolpotegnil CrystalDiskInfo in ga spustil preko diskovja. SSD in 1TB WD HDD baje nimata težav, medtem ko 2TB WD HDD ni tako zdrav, CrystalDiskInfo je izdal opozorilo, medtem ko WD DLGDIAG ne javi ničesar:



Sedaj sem spustil DLGDIAG izvesti extended test nad problematičnim diskom, potem bomo pa videli, kako naprej.

Lp

Jože

TOP ::

Daj nehaj stemi testi enostavno se proba,izklopi vse diske razen SSD in če dela BP,pač priklapljaš diske in boš ugotovu,če kak disk zeza.Tisti program lahko kaže,da je vse uredu ampak disk lahko vseeno zeza.Pa tud ram čekiraj.

Gavran ::

Linux se namesti na USB potem pa zazenes racunalnik iz USB in delas diagnostiko iz linuxa?
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Da povem, kako se je zadeva končala. Izkazalo se je, da ga je "svirala" grafična kartica. Prvi sum se je porodil takrat, ko je slika zamrznila med predvajanjem youtube videa, glasba pa se je še kar predvajala. Računalnik je v domačem omrežju in sem brez težav dostopal do njegovih diskov preko drugega računalnika tudi takrat, ko je slika bila zamrznjena. Zadnji "namig" na grafično pa je bil, da zadnje čase ob zagonu ni pokazalo slike, se je pa matična oglasila s tremi piski, kar pomeni, da ni grafične kartice.

Skratka, sem med prazniki zadevo končno razstavil, odstranil grafiko in ker je bila ravno veni, pa Unigine benchmark je kazal izredno visoke temperature GPU-ja, sem snel hladilnik ter očistil in zamenjal termalno pasto. Isto sem naredil še na procesorju. Zadevo sem sestavil in od tedaj dela b.p. Bom vklopil še hibernacijo, da vidim, kaj bo potem.

P.S. Zanimivo, da pod Linuxom, zagnanim iz USB ključka (Puppy Linux) ni nikoli zmrznil...

Lp

Jože

DeeCoy ::

@Barbarpapa2, škoda, da nisem v začetku videl teme, grafična je bila moja prva misel..

Drugače pa bravo za enega redkih, strukturirano in z vsemi podatki napisanih tem. Redko so videne na tem forumu..

Riff ::

važn da se je rešilo tole

MihaK3 ::

DeeCoy je izjavil:

@Barbarpapa2, škoda, da nisem v začetku videl teme, grafična je bila moja prva misel..

Drugače pa bravo za enega redkih, strukturirano in z vsemi podatki napisanih tem. Redko so videne na tem forumu..

+1 Dočim je 775 platforma, sploh v takili obliki (quad (še boljši bi bil pa kak E5450), ssd, 8gb rama) še uporabna za office in ostalo lightweight uporabo, je pa gts 250 stara in požrešna mrcina (tudi v idle), dejansko prepakirna 8800 gtx/ultra na malo manjši litografiji, kar pomeni tehnologijo iz 2006 in nima ravno več neke pametne uporabe danes. Priporočam menjavo z vsaj kako pasivno 5450, še bolje pa recimo 7750 ali celo gt 1030 (vse tri porabijo izredno malo, sploh v idle in imajo boljšo podporo današnjim video kodekom, sploh 1030)

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Sem kar presenečen, da se je ob zaključku sploh še kdo odzval. Strojček zaenkrat dela b.p., edino hibernacije še nisem vklopil. O drugi grafični sem razmišljal za primer, če bi se ta dejansko poslovila. Si nisem mislil, da bo izvlek in ponovno vstavljanje kartice pomagalo, še bolj pa sem bil prijetno presenečen, ko sem zamenjal termalno pasto med GPU-jem in hladilnikom . Ne vem, kaj je bilo prvotno uporabljeno, v vsakem primeru je bila originalna pasta trda, tako trda, da sem skoraj obupal pri snemanju hladilnika. Hladilnik sem mehansko očistil, GPU-ja pa si nisem upal. Pasto na GPU-ju sem natopil z alkoholom in očistil, kolikor je šlo. Pa že v tej obliki so rezultati presenetljivi. Ko sem prej zagnal Unigine benchmark, je po nekaj minutah temperatura zlezla do 100°C, ventilator na grafični pa je na vse pretege tulil. Po menjavi paste je isti benchmark temperaturo prignal do 66°C, kjer se je zadeva ustalila. Se mi še danes malo čudno zdi, kako tiho je sedaj računalnik... No, grafika bo ostala kar ta, razen, če se kje spotaktnem ob kaj novejšega (pri nas v IT-ju se da včasih kaj stare robe dobit ;-) ). Isto velja za procesor. Tisti denar, ki sem ga vložil v SSD in tisto malo termalne paste, je zadnje, kar sem vtaknil vanj. Ko bo pa dejansko začel "štekat", bo pa čas za drugega...

Hvala vsem, ki ste delili svoje mnenje...

Lp

Jože

red_baron ::

Zdravo,

za par EUR mogoče lahko kupiš kakega q9400 ali q9500 in boš imel kar konkreten pospešek.

jaz sem imel lani podoben sistem samo z q9400 in je bilo kul za 10 let star proc...

Sedaj imam pa x3470, 10 let star proc 4 jedra 8 niti in je super za 20EUR...

Lp

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Pred dobrega pol leta je hčerka izjavila, da stacionarnega računalnika ne potrebuje več in ker je naš stari "družinski" računalnik bil na robu svojih zmogljivosti, sem se odločil, da ga posvojim. Nadgradil sem ga z 240GB SSD diskom (GoodRam) in na novo namestil okna sedmico (so že prej tekla gor). Po enih treh mesecih so se začele težave z zmrzovanjem računalnika, zato sem OS na novo namestil (clean istall). Zmrzovanje se je začelo ponovno pojavljati po nekaj tednih.

Najprej opis konfiguracije:

Osnovna plošča ASUS P5QL (LGA775)
Procesor Intel Core Duo Quad Q8200 2,33GHz
Grafika Nvidia GeForce GTS250
RAM 8GB
Diskovje:
SSD GoodRam CX300-240 240GB (OS + programska oprema - disk star 6-7 mesecev)
HDD WDC WD10EADS-00L5B1 1TB (Podatki - najstarejši disk, je bil v računalniku ob nakupu)
HDD WDC WD20EZRX-00D8PB0 2TB (Podatki - dokupljen pred cca. 6. leti)

V računalniku je še integriran čitalnik pomnilniških kartic, preko USB portov so povezani tipkovnica, miška, 4 portni USB hub, tiskalnik Canon Pixma in spletna kamera.

Najprej sem opazil, da računalnik zmrzne ob "zbujanju" - povratku iz hibernacije. Sem mislil, da je nekaj narobe z namestitvijo OS-a, zato sem ga ponovno namestil, vendar se je čez čas zmrzovanje pri povratku iz hibernacije spet pojavilo, zato sem hibernacijo izklopil. Se pa zmrzovanje sedaj pojavlja po zagonu. Okna se naložijo normalno in čez nekaj časa (v roku 5 minut) računalnik kompletno zmrzne, na ekranu ostane zamrznjena slika (to se da ugotoviti po tem, da ura ne gre več naprej). Iztikovanje in ponovno vtikovnanje miške in tipkovnice v USB konektorje ne pomaga. Računalnik je potrebno na silo izklopiti in nato vklopiti. Ob ponovnem vklopu računalnika okna seveda ponudijo zagon v sili zaradi nepravilne ustavitve, ampak normalen zagon vedno uspe. Včasih je potrebno to proceduro ponoviti tri - štiri krat. Če računalnik "preživi" prve pol ure, potem deluje normalno, tekoče, brez zatikanja...

Na začetku sem sumil, da je z 2TB diskom nekaj narobe, ker ga včasih v raziskovalcu ni prikazalo, ali pa je bil dostop do njega izredno dolg (ranga 10 minut), med tem pa je računalnik bil dobesedno paraliziran. Sedaj tega ni več, sem pa z WD-jeve strani dolpotegnil njihov DLGDIAG program za testiranje diskov ter zagnal test na obeh WD diskih (quick test), ki je bil uspešen, prav tako Speccy kaže, da so SMART vrednosti OK. Nisem pa še preveril, ali ima osnovna plošča kakšne napihnjene kondenzatorje...

Torej, kaj menite, kje je najbolj smiselno iskati težave...

Lp

Jože


Meni je podobne problem povzrocal defektni hdd pred izdihom. In ne, ni bil nanjem OS instaliran in je kljub temu povzrocal cel kup problemov.


Meni je ta HDD recimo povzrocal sesuvanje programske opreme, neverjetno dolgo nalaganje OS,...., ker se je problem izgninil takoj, ko sem disk odklopil.

Odklopi stara hddja in preveri, ce tezave ostanejo.

hojnikb ::

red_baron je izjavil:

Zdravo,

za par EUR mogoče lahko kupiš kakega q9400 ali q9500 in boš imel kar konkreten pospešek.

jaz sem imel lani podoben sistem samo z q9400 in je bilo kul za 10 let star proc...

Sedaj imam pa x3470, 10 let star proc 4 jedra 8 niti in je super za 20EUR...

Lp

ce ze, potem kupis xeon e5440/5450
#brezpodpisa

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

tikitoki, zadeva se je razrešila, diski so "pridni", delajo b.p., poglej zadnji par prispevkov v temi.

hojnikb, pa Xeoni E5440 in E5450 dejansko delajo "out of the box" s tem čipsetom, ki ga ima moja "mamaplata" (Intel P43/ICH10)? Sicer je drugi računalnik v hiši HP XW8400 z dvema X5365 (3 GHz), samo kaj prida se v procesorje nisem spuščal že od časov Atarija ST, Amige in Acorn Archimedesa. Sem živel v prepričanju, da Xeoni zahtevajo čisto svoje čipovje...

Lp

Jože

hojnikb ::

Ne, deluje. Najlažje je kupit premade procesor (večina na aliexpressu je takšnih) kar v praksi pomeni že nalimano nalepko, ki zamenja pine in luknje na substratu, da paše v socket.

Tvoja naloga je pa, da flashnaš bios, ki ima primerno mikrokodo. Za večino plat je že na voljo na netih.

E5450 tako efektivno postane Q9650

https://drive.google.com/open?id=0BwYmG...
in recimo tale procesor
https://www.aliexpress.com/item/3277991...

Lahko tudi E5440 (166Mhz manj) ki je par $ cenejši.
https://www.aliexpress.com/item/3279028...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Hojnikb, hvala za rom datoteko in podatke. Priznam, me je "zrajcalo" to s Xeon procesorjem. Sem pa presenečen, da so rabljeni xeoni približno polovico cenejši od Q9650... Če naročim v kratkem, se bom ravno okoli novega leta lahko malo igral s tem...

Če se bom odločil, bom poročal...

Lp

Jože

Riff ::

xenon za srežnik ima 771 podnožje tako pol rabiš še nalepko da dela na 775 plošči

Han ::

Za $17 dobiš X3360, ki je identičen Q9550...

https://www.aliexpress.com/item/3263994...

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Riff je izjavil:

xenon za srežnik ima 771 podnožje tako pol rabiš še nalepko da dela na 775 plošči


Ja, to vem, se "nalepka" lepo vidi na linku, ki ga je dal hojnikb. Všeč mi je tudi, da je disipacijska moč ("proizvedena" toplota) praktično ista kot pri Q8200, ki ga imam sedaj, kar pomeni, da bo sedanji hladilnik zadostoval...

Lp

Jože

Riff ::

pol pa dobr da se vse vidi, če bo šla nadgradna v to smer bo to res dobr:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nadgradnja starejšega PC-ja

Oddelek: Pomoč in nasveti
13801 (585) smacker
»

prenova računalnika

Oddelek: Strojna oprema
413121 (2234) tilenmpower
»

Spletne trgovine z možnostjo ''kredita''

Oddelek: Kaj kupiti
453723 (2620) solatko
»

poceni pc

Oddelek: Kaj kupiti
352814 (2408) hrustus
»

Računalnik noče zaspati

Oddelek: Pomoč in nasveti
465450 (4946) opeter

Več podobnih tem