» »

prenova računalnika

prenova računalnika

mulc007 ::

Nameravam pohitriti 10 let star računalnik - plato, procesor, ram in grafično.
Računalnik je povprečno velik - ima to plato: https://www.asus.com/Motherboards/P5KC/

V kišti sta dva diska z IDE priklopom in eden SATA.
DVD enota (IDE) je zaradi pomanjkanja priklopov že dolgo na dopustu.
Ker imam v omari še nekaj IDE diskov in ker imam na kišti zrihtano tako da jih lahko vsakega posebej vklopim/izklopim z zunaj nameščenimi stikali bi rad novo plato ki bo podpirala IDE in SATA.

Računalnik ne rabi bit špica. Kot hobi občasno kaj packam z bitnimi slikami, v prihodnosti mogoče tudi vektorsko z Autocadom ali Solidworksom. Iger ne igram. Trenutno delam z Intel core2 3GHz in 2 GB rama ampak je vseskupaj že preveč počasno. Razmišljal sem tudi da bi kupil rabljeno ampak nimaš garancije..

Procesor mora biti Intel.
Kaj mi priporočate?

hojnikb ::

xeon e5440
4gb rama
ssd

to je to, lahk uporabljaš še par let kamot z minimalnim vložkom
#brezpodpisa

mulc007 ::

hojnikb je izjavil:

xeon e5440
4gb rama
ssd

to je to, lahk uporabljaš še par let kamot z minimalnim vložkom



V specifikacijah ni videt da bi plata podpirala Xeon in na bolhi ga noben ne prodaja.
Imam 2x1 GB rama. Če hočem 4 GB potem sta obstoječa rama neuporabna.

Bom raje kar zamenjal.

hojnikb ::

ni v specifikacijah, ker rabiš malo modificirat plato (porezat zobeke v socketu). dobiš pa quad core q9550 (kar je ekvivalent ta xeon) za 10-11$ iz aliexpressa

če maš 2x1gb rama, dodaš še 2x2GB ddr2 in si golden.

Tko da zdej se odloči; boš zapravu cca 50-70EUR zdaj in mel soliden stroj za neki časa ali ta moment vse novo za vsaj 300EUR+
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

kuglvinkl ::

hojnik, se mi splača zajebavat z menjavo q8200@3 GHz z menjavo na Q9550?
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

odvisno, koliko ti 10$ pomeni :) profitiraš 8MB l2ja pa nekaj frekvence (ti grejo bp na 3.4Ghz+)

obvezno pa prečekiraj katero plato maš; če je sploh podprta.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

kuglvinkl ::

dal bi tut 30, če so kakšna sprememba :) Po mojem podpira.

https://www.asus.com/Motherboards/P5QE/...
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

ja ta plata bi mogla delat. Modificiraš bios, da maš mikrokodo not pa lepo tega vtaneš
https://www.aliexpress.com/item/For-Int...

malo so se podražal, ampak bo šlo še vseeno skos čez carino >:)
#brezpodpisa

blackbfm ::

Tko da zdej se odloči; boš zapravu cca 50-70EUR zdaj in mel soliden stroj za neki časa ali ta moment vse novo za vsaj 300EUR+


mhm ko folk nadgrajuje stara jajca, napajalnik je itak dober (ceprav v resnici ni) ker dela ze "10 let", skombinira 3 do 4 razlicne rame, ponuca vse stare diske (op omenja diske z ide priklopom 8-O) , na koncu tak sistem random freeza ali pa spusca kakšno cudno frekvenco, poleg tega da je se motece glasen in steka priblizno isto kot pred nadgradnjo

ko mi prinese kdo za zrihtat tak komp kr zivcen ratam..

mulc007 ::

hojnikb je izjavil:

ni v specifikacijah, ker rabiš malo modificirat plato (porezat zobeke v socketu). dobiš pa quad core q9550 (kar je ekvivalent ta xeon) za 10-11$ iz aliexpressa

če maš 2x1gb rama, dodaš še 2x2GB ddr2 in si golden.

Tko da zdej se odloči; boš zapravu cca 50-70EUR zdaj in mel soliden stroj za neki časa ali ta moment vse novo za vsaj 300EUR+


Ne vem kje si ti našel q9550 na aliexpressu za 10-11 $ . Jaz vidim vse nad 35 $.
Ta procesor rabi kar 90W, to je polovico več kot sedanji e8400. Jaz imam PC nastavljen tako da je čim bolj tih. Z večjo porabo CPU bi bil PC spet bolj glasen. Poleg tega je soba na sončni strani in imam že zdaj savno.

Xeon E5440 je od 16$ naprej.

Tu so primerjave pa se mi ne zdi da bi bile tako velike ali jih pa ne razumem.
http://www.cpu-world.com/Compare/201/In...
http://www.cpu-world.com/Compare/711/In...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

hojnikb ::

e5440 bo cca x2 hitrejši od e8400 v multi threaded programi. Afterall je zadeva dobesedno e8400x2



Sam se odloči katera opcija ti je bolša. Za uizi uporabo je nadgradnja na ssd in takšen xeonček najbolši izplen za ta denar. sploh ssd.

lahko pa seveda vzameš tudi takšen komplet, trenutn pc pa spraviš na bolho
https://www.mindfactory.de/shopping_car...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

mulc007 ::

Če hočem dat xeon e5440 na mojo plato 775 potem je vse kar moram naredit samo to da odrežem tista dva zoba, ali še kaj drugega za nardit?
Rama DDR2 je na bolhi vse polno. Se ga vseeno splača kupit na aliexpress?

Riff ::

al pa kakšen Q6600 z bolhe in ram ddr2 je dost ugodn na bolhi

kuglvinkl ::

p5446853]ja ta plata bi mogla delat. Modificiraš bios, da maš mikrokodo not pa lepo tega vtaneš
https://www.aliexpress.com/item/For-Int...

malo so se podražal, ampak bo šlo še vseeno skos čez carino >:)


A za tega Xenona rabim samo updateat BIOS? NA CPU listi, ga namreč ni. V končni fazi bi lahko vzel tut Q9650, ki je na listi.

Bistveno pa: in RL, bi se kaj poznalo, al bi bil to samo vikend projekt zarad vikend projekta?
Your focus determines your reallity

Baja ::

odvisno kaj uporabljaš na mašini. če imaš kakšne programe ki znajo koristiti več jeder se bo ziher poznalo.

kuglvinkl ::

Gre za prehod iz Q8200@3GHz.
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

malo bi se pozanlo, sploh če ga naviješ. Glede na ceno, se splača poigrat, za q8200 pa ziher še kej dobiš, tako da se ti vložek povrne >:)

mulc007 je izjavil:

Če hočem dat xeon e5440 na mojo plato 775 potem je vse kar moram naredit samo to da odrežem tista dva zoba, ali še kaj drugega za nardit?
Rama DDR2 je na bolhi vse polno. Se ga vseeno splača kupit na aliexpress?

včasih je treba še bios posodobit oz. vstavit mikorodo od xeona. maš na delidded vse infote
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

kuglvinkl ::

S Q8200 bi zamenjal nek domač Pentium in je mama dobra za nadaljnih 10 let (pred pol leta sem ji dal notr 850 EVO).
Your focus determines your reallity

mulc007 ::

Spomnil sem se da sem Bios že enkrat updejtal-ko prižgem PC se izpiše Bios version 1203.
Na linku ki kaže kaj podpira verzija 1203 je videt da res podpira Core 2 Quad Q9550, pa tudi Core 2 Quad Q9650. Če obstaja Xeon identičen drugemu, Q9650 in ga lahko vgradim v mojo plato bi raje tega. Če ne bo tudi Xeon e5440 dober.
https://www.asus.com/Motherboards/P5KC/...

Če sem updejtal bios pomeni to da je mikrokoda že vstavljena, ali je to druga stvar ki jo moram še postorit?

- Na Aliexpress v ponudbi na sliki piše da ni potreben adapter
https://www.aliexpress.com/item/For-Int...

- V drugi ponudbi pa sta na sliki zraven procesorja še dva kosa- perfect change LGA771 to LGA775. Se ta kosa uporabi če hočem dat nazaj spet star procesor ali kako je s tem?
https://www.aliexpress.com/item/For-Int...

hojnikb ::

ja, ta xeon je ze predelan, tko da ga samo vstaviš not in je to to.
q9550 se ne splača kupit, ker so dost dražji
#brezpodpisa

mulc007 ::

Mislil sem če je kakšen Xeon enak Q9650, kot je to pri Q9550 = Xeon e5440.

Katerega od teh dveh naj naročil? Spodnja številka na žigih procesorjev se razlikuje
https://www.aliexpress.com/item/For-Int...

https://www.aliexpress.com/item/lnte-l-...


Na žigih med tovrstnimi procesorji na Aliexpress vidim tudi da eni so narejeni v kostariki, drugi na kitajskem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

Han ::

Q9650 = X3370

hojnikb ::

e5450 je identicen q9650
#brezpodpisa

mulc007 ::

- Ko odlomim zobčka na podnožju procesorja da namestim nov procesor, bo potem še možno dat nazaj star procesor?

- Na internetu je na enem forumu o podnožjih nekdo napisal:
** intel ima 2 različici, 775 in 775. Druga je pa itak samo za xenonov model procesorja, katerega itak ne uporabljajo navadni uporabniki računalnikov **

Zakaj xenonovega procesorja ne uporabljajo navadni uporabniki? Nekje sem prebral da so xenoni za strežnike- ima to kaj s tem?
Kakšna je potem razlika med procesorji za strežnike in normalnimi procesorji če pa so, če prav vem, specifikacije enake.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

Baja ::

niso xenon-i ampak xeon-i. razlika med strežniškimi in običajnimi cpu-ji je samo v tem kolko je cpu sposoben dati od sebe. ko jih naštancajo, grejo čez testiranja, boljše se obnese, višji naziv in ceno dobi.

Dejv ::

Zdravo,

imam namen nadgradit računalnik z xeon e5440 procesorjem, zanima me samo kateri ventilator bi mi priporočili, ker tale stock mi je preveč glasen?
trenutno imam core 2 dual 2,33 na asus p5ql am plati.
A ma kdo kje kak link kako se dela vnos microkod? pa vrjetno moram še bios nadgradit?
lp

blackbfm ::

niso xenon-i ampak xeon-i. razlika med strežniškimi in običajnimi cpu-ji je samo v tem kolko je cpu sposoben dati od sebe. ko jih naštancajo, grejo čez testiranja, boljše se obnese, višji naziv in ceno dobi.


no ja.. al pa enostavno disablajo featurje pri cenejših procih

mulc007 ::

blackbfm je izjavil:

niso xenon-i ampak xeon-i. razlika med strežniškimi in običajnimi cpu-ji je samo v tem kolko je cpu sposoben dati od sebe. ko jih naštancajo, grejo čez testiranja, boljše se obnese, višji naziv in ceno dobi.


no ja.. al pa enostavno disablajo featurje pri cenejših procih


Si mislil Intel Trusted Execution technology ? Xeon e5440 ima to izklopljeno.

Je to samo kakšn a marketinška fora?

Na internetu sem našel samo to:
S platformami, ki temeljijo na družini procesorjev Xeon E7, Intel najširšemu krogu uporabnikov omogoča dostop do vodilnih varnostnih možnosti. Nabor ukazov za šifriranje Intel Advanced Encryption Standard New Instruction (AES-NI) sistemom omogoča hitro šifriranje in dešifriranje podatkov, tehnologija Intel Trusted Execution Technology (Intel TXT) pa ob zagonu sistema ustvari varno platformo, ki ščiti aplikacije pred škodljivimi grožnjami.

hojnikb ::

fizicno gre za isti cip, samo drug branding je.

- Ko odlomim zobčka na podnožju procesorja da namestim nov procesor, bo potem še možno dat nazaj star procesor?


lahko..

Zakaj xenonovega procesorja ne uporabljajo navadni uporabniki? Nekje sem prebral da so xenoni za strežnike- ima to kaj s tem?


zato ker niso trzeni za njih in ker fizicno ne pasejo noter. vsaj pri 775 je bilo tako.

Kakšna je potem razlika med procesorji za strežnike in normalnimi procesorji če pa so, če prav vem, specifikacije enake.


pri cenejsih je razlika samo branding pa kaksen ficer vec je vklopljen na xeonih (ecc).

Dejv je izjavil:

Zdravo,

imam namen nadgradit računalnik z xeon e5440 procesorjem, zanima me samo kateri ventilator bi mi priporočili, ker tale stock mi je preveč glasen?
trenutno imam core 2 dual 2,33 na asus p5ql am plati.
A ma kdo kje kak link kako se dela vnos microkod? pa vrjetno moram še bios nadgradit?
lp

kuler vzami lc-cc-120
za mikrokodo mas pa cel tuturial na delidded.com
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Han ::

hojnikb je izjavil:

e5450 je identicen q9650
To pomeni, da je LGA771 identičen LGA775? NOT! :P

hojnikb ::

funkcionalno je identičen :)

in ja, če 771 obrneš za 90 stopinj, dobiš 775 :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Han ::

123Janez123 ::

Imam prenosnik Elitebook 840 G1 z resolucijo zaslona 1366x768.Ena od opcij omenjenega prenosnika ima display z FULL HD resolucijo 1920x1080.
Iščem strokovno mnenje ali je možna menjava. Fizično sigurno gre.
Hvala

Baja ::

jaz sem dal plato iz 15" v 17" (acer 5415 -> 7520) in zadeva deluje, čeprav ima zdaj ta vecjo resolucijo.

če grafična podpira 1920x1080 po moje nebi smel biti problem.

123Janez123 ::

Imam samo tale podatek:
Intel HD Graphics 4400

Han ::

Grafična bo prežvečila višjo ločljivost, vprašanje pa je, če je FHD panel dimenzijsko kompatibilen (priklopna kabla, luknje za vijake itd.).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

_koki_ ::

LCD panela ne gre kar tako menjati za drugega z višjo ločljivostjo, imaš več standardov eDP, LVDS,... 30 oziroma 40 pin konektor, poglej s programi kater LCD panel imaš ter podatke o njem na spletu, potem pa preglej še zadeve ki sem ti jih napisal. Skratka omejitev ni na grafični kartici ampak vsepovsod drugje kot tam!

tilenmpower ::

Zivjo da neodpiram nove teme ker vidim da je negdo vprašal glede menjave lcdja. Sam imam lcd 15.6 1920x1080 (WUXGA) 30 pinski priklop, vendar poškodovan, pa me zanima če je možnja menjava na 1366x768 (WXGA) 30 pinski.
PRIMER:
MOJ EKRAN: https://www.laptopscreen.com/English/mo...
NOV EKRAN: https://www.laptopscreen.com/English/mo...
Ker vidim da en prodaja tegale Lenovota g50 v kompletu. Hvala za odgovor že vnaprej. LP

_koki_ ::

Poglej z hwinfo64 točnega proizvajalca panela ter oznako panela, potem pa na panelook.com poglej ostale podatke ki sem jih že opisal v prejšnjem postu ter seveda kompatibilne panele.

tilenmpower ::

Aha hvala za iformacijo, vendar načeloma me najbol zanima če dobis tak monitor da paše ali paše sedaj imam 1920x1080 nov monitor pa 1366x768. LP

_koki_ ::

Paše tako ali tako vsak zaslon iste dimenzije za vgradnjo, če ima tudi priklop na isti strani, vprašanje je le ali prikaže sliko in če je ta slika takšna kot more biti! Če je pa preveč 55 dolarjev + carina in poštnina za hassle free menjavo panela za nekaj kar 100% dela in je kompatibilno, potem pa se lahko proba tudi kaj drugega, verjetno pa 1366x786 zaslon na temu prenosniku ne bo delal, pa tudi če je iz istega modela! Saj pravim treba imet več informacij (proizvajalec ter točen model panela) ter informacije od nadomestnega panela, potem se da pogledat bolj natančno, brez teh informacij pa bi rekel vnaprej, da ne bo delalo.

tilenmpower ::

Najlepša hvala za iformacije.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sem dober rabljen računalnik kupil ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
262554 (1163) Heavy
»

Navijanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
11684 (628) hojnikb
»

Naprava za zapiranje vrečk

Oddelek: Loža
61384 (1198) johan05
»

kako priključiti zvok tv na starejši hišni kino

Oddelek: Zvok in slika
174019 (3835) gorann
»

E8600 ali xeon E5440

Oddelek: Strojna oprema
241579 (1277) hojnikb

Več podobnih tem