» »

Namestitev, Canon lbp 1120, Linux

Namestitev, Canon lbp 1120, Linux

Miro-Slav ::

Pozdrav,

inštalirati poskušam star canonov printer na linux, mi ne uspeva.
Napišem, kaj vse sem že probal - upam, da bo kdo lahko svetoval..

- V linuxu naj bi bila namestitev printerja enostavna, saj ga sistem sam zazna in poišče še gonilnike. Vendar jih za moj printer sam ne najde (imam canon lbp 1120). Če skušam ročno jaz poiskati gonilnike, tudi ne gre - v podatkovni zbirki ni točno mojega modela; ne deluje pa niti, če izberem najbližji model. Prav tako ne deluje "generic" gonilnik. Stanje printerja je v teh primerih vedno "nedejaven" ipd. in mi ne uspe natiskati preizkusne strani.

- Poskušal sem z raznimi youtube tutoriali, zaenkrat brez uspeha ... S spletne strani Canon sem za svoj konkreten model downloadal gonilnike, na voljo jih je več.
a) Pri enem npr. moraš inštalirati ghostscript - navedena je spletna stran, ampak ko jo obiščem, tam ne najdem svoje verzije ubuntuja, tako da to opcijo sem opustil.
b) Pri drugem driverju ni potreben ghostscript, samo preneseš mape. In če prav razumem, potem prenesene mape (.tar.gz) extract-aš; in tam imaš med drugim tudi ppd-datoteke. To pa bi potem baje lahko uporabil kot opcijo v nastavitvah tiskalnika v linuxu - namreč da namesto gonilnika namestiš ppd-datoteke. V glavnem, tudi to ni delovalo.
Ekstrahiranje sem poskušal najprej s command line v terminalu. Glede na to, da se ne spoznam, sem se bolj igral in ni uspelo. :)
Ampak: ko odpreš mapo "Prejemi" v linuxu, imaš tam v "oknu" tudi opcijo odpakriaj, klikneš to, in potem še na zeleni gumb "Razširi". In res dobiš ekstrahirano mapo ven.
Zdaj pa ne vem: ali sta ta dva načina enakovredna: ekstrahiranje z command line in ekstrahiranje s klikom na gumb? Je pravilen ta postopek, da klikneš v mapi "odpakiraj" in "razširi" in je to to?

- V glavnem, tukaj se mi je ustavilo. Ko s spletne strani Canon prenesem mape za svoj model printerja, lahko v njih najdem ppd-datoteke, samo ne znam(?) jih ekstrahirati in jih potem pravilno namestiti v nastavitvah tiskalnika.
- Iz teh prenesenih map pa mi je uspelo inštalirati gonilnike - s klikom na deb file je ta proces baje enostaven; prav tako lahko v linuxu (na seznamu programov) dejansko vidim, da imam na računalniku cndrvcups-capt (driver) in cndrvcups-common (modules). Samo ne vem, kako naj to povežem s printerjem. (V nekem yt-vodiču je rečeno, da je treba po inštalaciji driverja samo ponovno zagnati računalnik in ponovno priklopiti kabel (ki si ga na začetku procesa iztaknil) in računalnik naj bi sam prepoznal driverje - no, pri meni ni.)

Upam, da ni preveč zmedeno napisano, ampak poskušal sem že toliko stvari, in nič mi ni uspelo, tudi če sem poskušal te postopke v vrstici brskalnika na naslovu "localhost:631" - ne gre in ne gre.
Če kdo iz zapisanega razbere, kje je problem, in kaj še lahko poskušam, da usposobim (resda prastari) tiskalnik, potem res velika hvala.

737 ::

sudo apt-get install cups
Si naredil to najprej?

Miro-Slav ::

Hvala. Ja, sem, tudi to.. Po temle vodniku sem delal, najprej sudo apt install cups, potem sem šel v localhost:631 in po navodilih tega človeka dodal ppd-datoteko (namesto izbora gonilnika) in tudi na koncu ne deluje tiskalnik.
Ne vem, kateri detajl mi pri vsej stvari sfali, preizkusil sem več opcij.
Je treba pri nameščanju printerja v localhost:631 izbrati gonilnik (in katerega, če modela tvojega tiskalnika ni med njimi) ali lahko namestiš ppd-datoteko (na računalniku/v mapi prenosa s spletne strani canon/ jo sicer najdem, za pravi model, ampak sta dve, z imenoma cncupslbp1120captj in cncupslbp1120captk - katera je prava, če sploh?).
V glavnem, preigravam različne možnosti, enkrat eno, enkrat drugo, ne vem več, kje zgrešim..

Zgodovina sprememb…

nergac ::

Pol leta sem se zajebaval s Canon Lbp 2900.

Nek francoz (Sivella) je napisal tutorial v francoščini za 64-bitne sisteme, kjer je dodatna jeba.
Link:

https://doc.ubuntu-fr.org/imprimante_ca...

Poleg tega se spomnim, da sem moral še nekaj dodatno inštalirati.

Vse to imam shranjeno nekje, pošlji mi mail na ibohar afna gmail com in ti pošljem čimprej dokumentacijo.

Zdaj imam posebej Debian particijo samo za printer, da mi kako novo jedro kaj ne pokvari in bi moral spet nastavljati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

Miro-Slav ::

Najlepša hvala za ta link, je to ta dokumentacija? Super.
Sicer ne znam francosko, ampak google translate pomoje opravi zelo spodoben prevod v ang. :)
Poskusim še po teh korakih, ne pričakujem, da bo easy, ampak mogoče pa uspe.

nergac ::

Meni dela.
Sicer imam drug printer, ampak je tudi laserski Canon, tako da je postopek isti.
Ko boš šel skozi postopek, posebej preveri, kje se je povezal printer, na lpt1, lpt2, lpt3 ...
Če ti bo delalo in če boš v prihodnosti recimo zamenjal kako miško, lahko pride do spremembe številke.
Kasneje bodi pozoren še pri update-ih, po njih je treba del postopka mogoče ponoviti.

Tisti, ki pa bo imel firmo na Linuxu in bo moral dosti printati, bo težko shajal s Canonom.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik ne najde tiskalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
102060 (1969) Miro-Slav
»

Tiskalnik & linux: kako dodati gonilnike v distribucijo?

Oddelek: Strojna oprema
91520 (1366) Brane22
»

Kako dati tiskalnik v skupno rabo preko routerja.Router Asus rt n16 + tiskalnik Canon (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11018646 (17218) novuporabnik
»

[Ubuntu] CUPS in gonilniki za Canon tiskalnik

Oddelek: Programska oprema
101891 (1781) Icematxyz
»

Linux - gonilnik

Oddelek: Programiranje
131792 (1433) Brane2

Več podobnih tem