» »

[Ubuntu] CUPS in gonilniki za Canon tiskalnik

[Ubuntu] CUPS in gonilniki za Canon tiskalnik

black ice ::

Imam tiskalnik Canon MP210 in računalnik na katerem teče Ubuntu Server 11.04 (32 bit). CUPS sem skonfiguriral do te mere, da lahko normalno upravljam z njim preko spletnega vmesnika, problem mi predstavljajo gonilniki za omenjeni tiskalnik.
S Canonove (avstralske) spletne strani sem potegnil gonilnike za Linux - MP210.tar in extractal datoteke v arhivu, po večih prebranih tutorialih sem ugotovil, da sta v tem tarballu pomembna samo ta paketa: cnijfilter-common_2.80-1_i386.deb in cnijfilter-mp210series_2.80-1_i386. Ko poskušam z ukazom
sudo dpkg -i cnijfilter-common_2.80-1_i386.deb
instalirat prvi paket, sistem javi napako in javi, da je potrebno namestiti libcupsys2. Ko poskušam z ukazom
sudo apt-get install libcupsys2
namestiti (očitno) knjižnico zopet pride do napake in javi, da ta knjižnica v repozitoriju več ne obstaja in se je preimenovala v libcups2. Ampak - ob namestitvi prvega .deb paketa sistem eksplicitno zahteva libcupsys2 knjižnico in me kljub temu, da imam nameščeno libcups2 ne spusti dalje. Kakšne možnosti imam na izbiro? Buildanje gonilnikov iz izvorne kode mi ravno ne diši.

PS: CUPS omogoča tudi namestitev gonilnika s pomočjo PPD datoteke. Sem poskusil, ampak mi kljub temu ni uspelo usposobiti tiskalnika. Sodeč po error logu manjka nek filter. Še kopija error loga:
E [19/Sep/2011:23:37:22 +0200] Filter "/usr/lib/cups/filter/pstocanonij" for printer "Canon_MP210_series" not available: No such file or directory
E [19/Sep/2011:23:37:22 +0200] Failed to update TXT record for Canon MP210 series @ server: -2
E [19/Sep/2011:23:37:50 +0200] Unable to execute /usr/lib/cups/filter/pstocanonij: No such file or directory
E [19/Sep/2011:23:37:50 +0200] [Job 1] Unable to start filter "pstocanonij" - Success.
E [19/Sep/2011:23:37:50 +0200] [Job 1] Stopping job because the scheduler could not execute a filter.
E [19/Sep/2011:23:38:02 +0200] Unable to execute /usr/lib/cups/filter/pstocanonij: No such file or directory
E [19/Sep/2011:23:38:02 +0200] [Job 1] Unable to start filter "pstocanonij" - Success.
E [19/Sep/2011:23:38:02 +0200] [Job 1] Stopping job because the scheduler could not execute a filter.

Duhec ::

Poizkusi še s temi z evropske strani.
Scrollaj do dna, strinjaj se z 'License Agreement' in Download.
Poročaj.

Icematxyz ::

Odstrani vse, kar si nameščal in poskusi sledeče:

sudo apt-add-repository ppa:michael-gruz/canon
sudo apt-get update
sudo apt-get install cnijfilter-mp210series


Ker praviš, da imaš strežnik in dostop do CUPS vključi tiskalnik in poskusi dodati tiskalnik s pomočjo CUPS.

black ice ::

dpkg: dependency problems prevent configuration of cnijfilter-common:
 cnijfilter-common depends on libcupsys2 (>= 1.2.1); however:
  Package libcupsys2 is not installed.
dpkg: error processing cnijfilter-common (--install):
 dependency problems - leaving unconfigured
Errors were encountered while processing:
 cnijfilter-common

Isti problem kot sem ga imel zgoraj.
Edit: Zgornje je odgovor na Duhecov post. Icematxyz na tvoj način sem uspešno naložil gonilnike in tudi instaliral tiskalnik preko CUPS WUI ampak mi kasneje ko želim tiskati na Win 7 javi, da se tiskalnik ne odziva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

amigo_no1 ::

Na Ubuntu hostu kaj natisne (če od tam tiskaš) ?

black ice ::

amigo_no1 je izjavil:

Na Ubuntu hostu kaj natisne (če od tam tiskaš) ?

Še nisem poskusil, niti nimam pojma kako se naj spravim zraven. Server različica ima samo CLI.
Bom poguglal če se da. Hvala za idejo.

bosto ::

black ice je izjavil:

amigo_no1 je izjavil:

Na Ubuntu hostu kaj natisne (če od tam tiskaš) ?

Še nisem poskusil, niti nimam pojma kako se naj spravim zraven. Server različica ima samo CLI.
Bom poguglal če se da. Hvala za idejo.


Z browserjem se probaj priklopit na Ubuntu host, port 631. Tam bos lahko preko CUPS web vmesnika lahko stiskal testno stran.

black ice ::

Spregledal sem možnost, da CUPS web vmesnik ponuja tudi tiskanje testne strani. On topic: testna stran se je natisnila brez napak. Torej je napaka nekje vmes med serverjem in drugimi računalniki.

Mimogrede: ob nameščanju tiskalnika v CUPS web vmesniku sem že prvič omogočil deljenje tiskalnika, a kljub temu ne deluje.

Icematxyz ::

Icematxyz na tvoj način sem uspešno naložil gonilnike in tudi instaliral tiskalnik preko CUPS WUI...


...testna stran se je natisnila brez napak...


Super!

ampak mi kasneje ko želim tiskati na Win 7 javi, da se tiskalnik ne odziva.


Mimogrede: ob nameščanju tiskalnika v CUPS web vmesniku sem že prvič omogočil deljenje tiskalnika, a kljub temu ne deluje.


Imaš v CUPS če klikneš zavihek Administration omogočeno opcijo Share printers connected to this system?

Če je nimaš to opcijo omogoči in pritisni na gumb Change Settings!

black ice ::

Nastavitve na serverju so bile ves čas pravilne. Ker mi je Win sam prepoznal tiskalnik se nisem niti ukvarjal s tem, da bi posebej dodajal tiskalnik. No, težava je bila ravno v tem - tiskalnik je potrebno posebej dodati kot omrežni tiskalnik in vpisati točen naslov tiskalnika (bodisi IP bodisi hostname).
Hvala vsem!

PS: Še nekaj. V kratkem nameravam kupiti en črnobeli laserski tiskalnik, verjetno kakšnega Samsunga. Ima kdo kakšne izkušnje s to znamko v Linux/Ubuntu okolju? Ali mi priporočate kaj drugega? Nočem zopet kolobocije kot je bila s temle Canonom.

Icematxyz ::

No, težava je bila ravno v tem - tiskalnik je potrebno posebej dodati kot omrežni tiskalnik in vpisati točen naslov tiskalnika (bodisi IP bodisi hostname).
Hvala vsem!


Tako moraš narediti na Windows strani da, dodati omrežni tiskalnik in vpisati naslov tiskalnika.

Glede gonilnikov za tega Canona pa jih Canon za ta model če mi je prav znano že nekaj časa ne razvija več in pač na srečo je "Ubuntu skupnost" tukaj vskočila in ti omogočila relativno enostavno namestitev gonilnika (PPA). Ostalo pa bi tako bilo pri vseh tiskalnikih enako. Se pravi pravilna nastavitev v CUPS in na Windows.

Kateri tiskalnik pa naj kupiš pa najprej izberi model in preveri na spletu, kako se obnese pod Linux. Še ta Canon recimo, ki naj ne bi več deloval dobro (zastareli gonilnik za Linux) vidiš da na koncu deluje. ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Namestitev, Canon lbp 1120, Linux

Oddelek: Pomoč in nasveti
5605 (502) nergac
»

Vzpostavitev strežnika (ubuntu)

Oddelek: Omrežja in internet
436665 (5866) s6c-gEL
»

Kako dati tiskalnik v skupno rabo preko routerja.Router Asus rt n16 + tiskalnik Canon (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11019073 (17645) novuporabnik
»

Velik promet, internet prekine

Oddelek: Omrežja in internet
5716 (610) zhorzh
»

Linux - gonilnik

Oddelek: Programiranje
131832 (1473) Brane2

Več podobnih tem