» »

Sončna energija vakuumski kolektorji kaj še potrebuješ

Sončna energija vakuumski kolektorji kaj še potrebuješ

alese ::

Za sistem za ogrevanje vode, kaj potrebujem razen kolektorja in bojlerja, prosim za obrazložitev

RejZoR ::

Vakumski so smiselni, če imaš zelo slabo lego za postavitev, ker imajo super izkoristek iz širšega spektra kotov. Pri navadnih moraš imet mal lepše usmerjene. So pa vakumski precej dražji, tko da razmisli, če jih res rabiš. Pri nas smo vzel navadne in vodo grejejo kot zmešani samo da se mal sonce pokaže.

Drugače se dobijo že praktično ready sistemi, mi smo ga leta nazaj vzel v Merkurju, so imel akcijo in je bil ful znižan. Je pa blo od ene naše firme, ki se s tem ukvarja sam se zdele ne morem spomnit imena. Dokupit je blo treba mislim da nek del, da uravnava temperaturo tekočine v sistemu in pa varovalo če temperatura tekočine preseže predvideno, da ti jo enostavno spusti na streho namesto da ti počijo kolektorji. Lahko pa da to že dobiš zraven kompletov, če vzameš že "sestavljen" sistem. Verjetno je zraven tud ekspanzijska posoda ampak nisem siguren al je to že v sklopu bojlerja al ne.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

dc10 ::

RejZoR je izjavil:

Dokupit je blo treba mislim da nek del, da uravnava temperaturo tekočine v sistemu in pa varovalo če temperatura tekočine preseže predvideno, da ti jo enostavno spusti na streho namesto da ti počijo kolektorji.


To so varnostni ventili, ki v primeru preobremenitve "spustijo" vročo tekočino na prosto....

Pa rabiš še elektroniko, ki ti skrbi za pumpo, da jo požene in ustavi glede na temperaturo tekočine v sistemu in temperature bojlerja...
Glede tega krmiljenja imaš tudi DIY variante npr. z arduinom, če si kaj vešč v elektroniki in programiranju...
Tukaj je tema, kako se lotiti izdelave tega sistema, pomaga mi FX6300B - Avtomatika za sončni kolektor

Kot je že napisano, pa lahko kupiš celoten sistem, kjer je že vse zraven....najceneje pa te pride, če kupiš kake rabljene kolektorje, jih po potrebi poservisiraš/popraviš in DIY arudino krmiljenje...

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dc10 ()

krho ::

Najprej izračunaj, če se ti splača. mene recimo pride ogrevanje vode na plin cca 15EUR/mesec (od tega je ~5EUR fiksnih stroškov, katere moram plačati tako ali tako).
Naložba v korektorje je koliko 3000EUR? => kar je 200 mesecev (slabih 17 let).
Če računaš, da samo vodo ogrevati 6mesecev na leto, v ostalih 6tih jo pa s plinom dogrevaš, ker sonce ni dovolj močno, si pa na 30 let.. Življenjska doba kolektorjev naj bi bila pa cca 20 let.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

MadMax ::

Khm...
Plinski bojler je večen?
Stroškov vzdrževanja ni?
Tudi dimnikarskih uslug ni?


Enoznačnega odgovora splača/ne splača ni.
Je preveč spremenljivk, da bi jih podal kot neko pavšalno, odokativno oceno. Začneš s tem, kar imaš in koliko časa še pričakuješ da bo delalo tako. Potem pa dalje, določanje trenutnih stroškov, itd...
Proti koncu še pogled v kristalno kroglo in napoved prihodnosti. Se bo število oseb v bajti zvečalo ali zmanjšalo, recimo. Pa špekulacije glede cen energentov.

Meni se je splačalo, pri matematiki sem se vsekal za slabo leto (pričakovan čas izplačila slabih 8 let, dejansko okrog 8.5).
Ampak če želiš s tako natančnostjo operirat ti mora to biti hobi in na nek način tudi način življenja, ne le laična želja "imeti" in odločitev z metom kovanca.


/ontopic:
raztezna posoda, črpalka, manometer, varnostni ventil, termometri, regulacija (od osnovnega diferenčnega termostata do kompliciranih elektronik, lahko kupljeno ali samogradnja...), cevi, izolacija, montažni material, nenazadnje "antifriz"...
Je kar nekaj tega. V primeru samopostavitve še potrebno orodje in znanje...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

krho ::

@MadMax, te stroške tako ali tako že imam ali ogrevam vodo tudi poleti na plin ali ne. Torej ne igrajo vloge.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

alese ::

Saj to je, splača se to ne, gre se za to, da mi poleti ni treba kuriti peč zaradi tople vode. Splača se pa to seveda ne, kot tudi ne hišni vodovod ne, zame so to totalne na.........

denisbegood ::

Seveda se splača. Ko sem dobil nazaj eko subvencijo, je znašala celotna investicija 1900€. Imam navadne kolektorje, pa tudi januarja segrejejo vodo dovolj za tuš, oziroma se jo po potrebi dogreva, ko pa neham ogrevati s kurilcem je praktično 9 mesecev tople vode dovolj za 4 osebe. Življenska doba je več kot 20 let. Okoli 300 litrov kurilca predvidevam, da gre za toplo vodo, torej v 7 letih sem na profitu.

dc10 ::

ali pa nabaviš toplotno črpalko za sanitarno vodo, skupaj s 300l bojlerjem te pride cca. 1800...

alese ::

ko bi mi kdo natančno napisal kaj rabim poleg kolektorjev še

dc10 ::

To bo pa težko, osnovne stvari se lahko napišejo, ostalo je odvisno od lokacije, kjer bodo kolektorji vgrajeni, razdalja do bojlerja itd...

RejZoR ::

krho je izjavil:

Najprej izračunaj, če se ti splača. mene recimo pride ogrevanje vode na plin cca 15EUR/mesec (od tega je ~5EUR fiksnih stroškov, katere moram plačati tako ali tako).
Naložba v korektorje je koliko 3000EUR? => kar je 200 mesecev (slabih 17 let).
Če računaš, da samo vodo ogrevati 6mesecev na leto, v ostalih 6tih jo pa s plinom dogrevaš, ker sonce ni dovolj močno, si pa na 30 let.. Življenjska doba kolektorjev naj bi bila pa cca 20 let.


Imamo navadne kolektorje, pa smo z njimi ogreval vodo tud čez zimo. Razen ko je bil res najhujši mraz (al pa skoz čist oblačno več dni skupaj), mesec in pol, mogoče dva kjer je občasno pomagal električni grelec. Vodo ti segreje na 55°C če samo mal sonce posveti izza oblakov. Ne moreš verjet kako hitro segreva. Se pa greje za vse kjer gre voda iz pipe in pa dovod pomivalnemu stroju. Glede na to kolk učinkovita je zadeva se dost hitro povrne. Še posebej če imaš povezano tud na stroje, tko da ti gre nakoncu manj elektrike in tud npr olja se precej manj pokuri, ker je nakoncu praktično samo za ogrevanje prostorov in ne tud vode. Pralni stroj je bolj delikatna zadeva kjer moraš imet vstopno temperaturo 20°C, ampak še vedno drugače če mora grelec v pralnem stroju segret vodo iz 20°C na 40 oz 60 kot pa iz 10°C iz vodovoda. Ekstra strošek je mešalni ventil za vsak aparat.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj postavit na streho?

Oddelek: Loža
193307 (2399) Baja
»

Solarni vs fotovoltaični kolektorji

Oddelek: Znanost in tehnologija
294819 (3896) vmalhar
»

Sončne celice ali toplotna črpalka?

Oddelek: Loža
4816425 (13802) RejZoR
»

Ogrevanje:razmerje porabljene energije (UNP)

Oddelek: Znanost in tehnologija
266246 (5063) sidd
»

varčna hiša

Oddelek: Znanost in tehnologija
213047 (2344) lapajne

Več podobnih tem