» »

Ogrevanje 'reaktorja'

Ogrevanje 'reaktorja'

Imperius ::

Ali lahko takle sistem naredim z netlačnim bojlerjem?

https://ibb.co/dPzpvn

tlozej ::

Črpalki ne bo všeč tako nizek tlak in bo kavitirala. Bolje tlačni bojler + varnostni ventil + ekspanzija.

LP

M-XXXX ::

Kaj točno bi rad naredil?

Imperius ::

Tlozej - razumem.

M-XXXX - gre za posodo ki ima dvojno steno, v kateri se pretaka ogrevana voda (kar ogreva vsebino posode - npr taljenje voska). Sem n00b in sprašujem kakšna je najbolj optimalna izvedba.

gumby ::

Daš grelce direkt v posodo? Pa olje not namesto vode...
my brain hurts

Imperius ::

Ni prostora v plašču, ampak ja, ob drugačni posodi bi bila to opcija.

FrRoSt ::

Heh, pa ti veš, kaj je to REAKTOR!?

Če rabiš za delo z večjimi količinami voska, si za začetek oglej kakšen obrat, kako imajo to tam narejeno. Tudi kakšnega čebelarja, ki se s tem ukvarja, (za začetek) lahko kaj vprašaš... :)

Za taljenje voska taka posoda ne bo primerna. Morda bi bila za res skrajno silo za vzdrževanje dovolj visoke temperature, da bi nekaj časa ostal vosek tekoč. Kaj več pa menda ne....
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

TheBlueOne ::

Jaz bi vzel drugacno crpalko, vode bi grel drugace, ker ne potrebujes izolacije, ki jo nudi bojler, razen ce bi vodo predgrel. Se mi zdi kar draga resitev. Kar predlaga @gumbly je verjetno optimalno, ce se izide.

Jab bi toploto gnal od drugje, ce bi imel kaksen posebej poceni vir toplote, drugace ne vidim razloga, zakaj bi imel grelec drugje.

Ne vem, ce ti pride v postev, dobis posode za kuhanje piva, ki imajo termoregulacijo. 25l ca. 300€.

Pokazi tocno kaj imas, potem bi bilo lazje.

Imperius ::

Gre v bistvu za dokaj "navaden" način taljenja voska, le da je grelna enota ločena od posode same (za razliko od spodnjega melterja, kjer je vse v enem).

"klasičen" wax melter:


S tem da so tele "all in one" rešitve drastično dražje, tako da sem šel na opcijo 2 z eksternim gretjem.

Glede vezave/vodovodarstva sem pa n00b, raje vprašam preden kupujem (primer ideje o netlačnem bojlerju :D)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Imperius ()

fikus_ ::

Že imaš posodo z dvojno steno? Mogoče bi lahko ogreval s plinskim gorilnikom?! V vmesnem prostoru voda, odprt sistem ali ustrezen varnostni ventil.

TheBlueOne ::

Dej raje fotke tega, kar imas. Ta na sliki dvomim, da ima vodo oz kaksno drugo tekocino, ki ga greje. Dvojni obod je verjetno zaradi izolacije, spodaj pa ima verjetno klasicni grelec. Potrebe po tem, da grejes cel obod verjetno ni in verjetno bo trajalo celo vecnost, ce bos grel z vodo skozi plasc + izgube.

Ce vzames tisti sod za vino in das spodaj plinski gorilnik in stranice izoliras bos verjetno dosegal identicne rezultate kot pri sistemu, ki ga predlagas, samo da bo hitreje, ceneje in prej. :)

Zgodovina sprememb…

FrRoSt ::

Da ne boš preveč zakompliciral zadevo, če pravilno razumem, posode ne nameravaš kupiti, ... ampak nekaj sam improvizirati. :D

Jaz bi naredil tako: Vzameš dve (veliki) posodi ena je malce manjša, položiš manjšo v večjo; razliko CCA kak cm ali morda dva, napolniš z vodo (ali oljem), ...ustrezno zatesniš!?.... vse skupaj pa lahko kar postaviš na nekoliko močnejšo električno ploščo, morda celo na manjši gašperček na drva....
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Imperius ::

Posoda je kupljena. Je v bistvu 100L vinska posoda s privarjenim plaščem (dimple plate):
http://www.kms-inoxproizvodi.si/posode-...

Plinski ali kakršni koli podobni sistemi žal niso prišli v poštev (ni ognjevarno). Poleg tega pa je potreba po indirektnem gretju (grelci direktno V mediju ali pa ogenj direktno pod posodo, bi mi vsebino zažgal).

Frost - tvoja opcija je tudi bila ideja ampak na koncu sem si rekel da ne bom Mcgyverja špilal in grem na industry standard double jacket heating :). V primeru "posode v posodi" in plata spodaj bi imel probleme s paro v prostoru (ali pa s pritiskom v primeru zatesnitve), probleme s dejstvom da rabim pipico (pri dveh posodah izvedljivo le če bi obe imele pipo in bi jih nekak zvezal...skratka sto in ena komplikacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Imperius ()

TheBlueOne ::

Skratka jaz bi vzel tisti sod za vino, obod izoliral s kameno volno, da ni izgub in se celota lahko segreje, grel pa s tem, kar bi mi bilo prakticno, verjetno plin.

fikus_ ::

Če vztrajaš pri svojem sistemu, potem na tvoji skici manjka varnostni ventil za tlačni bojler oz, za netlačni bojler pa mora bit odprt sistem. Črpalko vzami manjšo.

Imperius ::

fikus_ je izjavil:

Če vztrajaš pri svojem sistemu, potem na tvoji skici manjka varnostni ventil za tlačni bojler oz, za netlačni bojler pa mora bit odprt sistem. Črpalko vzami manjšo.


Katero črpalko pa, recimo?

TheBlueOne ::

fikus_ je izjavil:

Če vztrajaš pri svojem sistemu, potem na tvoji skici manjka varnostni ventil za tlačni bojler oz, za netlačni bojler pa mora bit odprt sistem. Črpalko vzami manjšo.


Kjer mora racunati, da se zna zgoditi, da se sod zelo dolgo ne bo segrel, ce sploh, se posebej, ce ne bo dodatne izolacije. Recimo 100l volumna in zunanji 3kW grelec bo vecnost.

Meni direktno 3kW za 30l vode potrebuje ca 20 min do 80 stopinj (1cm izolacije).

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Npr. boljer 10 l, el. moč 2 kW, segreje vodo za deltaT = 60°C v ~ 20 min. Za vosek topit rabiš min. temp 60+ °C, torej lahko koristiš približno 20°C razlike temp iz bojlerja, to segreješ v ~ 7 min.

Približen pretok črpalke ~2 l/min. Lahko je večji (5 l/min), ne bo pa bistveno pripomoglo k hitrejšemu taljenju voska.

Pa še to, te številke so približne, brez upoštevanja izgub, brez upoštevanja prehoda/prestopa toplote, izračunane na hitro, lahko precej odstopajo od dejanskega stanja.

TheBlueOne ::

Dodas se neizolirane cevi in obod, torej vsaj 30% izgub in morda na koncu bolj grejes sobo kot vosek. :) Pretok ne bo naredil bistvene spremembe, ker grelec verjetno ne ne segreje niti 2l/min.

Zato pa pravim, sod, izolacija grelec direktno in koncano. :)

FrRoSt ::

Malce slabo razumeš termodinamiko.... :))
Kar ni nobena posebnost. 8-)

Eno je, če hočeš ti mošt ohladiti za nekaj stopinj, da ti ne zavre, nekaj drugega pa je, če ti moraš snov, in to še velike količine voska segret za nekaj 10°C in ga na tisti temperaturi ob/držati!

@tetilko ti je kar lepo razložil zadevo! Če si se odločilza to zadevo, potem si boš moral za segrevanje voska pomagati tudi z vsemi drugimi metodami. 8-O Npr. da boš vosek segrel že kje drugje in ga nato pretočil v to posodo.... :)) Ta posoda ni narejena za segrevanje, RAVNO OBRATNO, narejena je za hlajenje!!

Zadeva izgleda nekako tako, kakor da bi jaz vprašal, kako bi montiral 200ccm motor (z nortanjim izgorevanjem) na moje gorski kolo, po domače: bicikel. :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

TheBlueOne ::

Morda dodam, da ima plinski gorilnik, tisti navaden piknik bograc gorilnik praviloma nazivno moc 8kW, torej ce dodas se recimo 10cm kamene volne okoli oboda (morda se na pokrov) imas kar dobre sanse, da bos vse skupaj segrel. (Bojlerji imajo praviloma 3kW, ce se ne motim.) Vse dodatno k posodi prakticno za ceno samo crpalke in na vsak nacin bolj delujoce. :)

Imperius ::

People. Na vsak način se vtikate v problem nezmožnosti sistema za ogrevanje medija (vosek je bil uporabljen le kot primer, kar sem tudi napisal :P), jaz pa sprašujem glede VEZAVE KOMPONENT :D.

Da vas pomirim - ogreval bom medij z eksotermno reakcijo, ki tudi sama po sebi šutne do 80C (zato tudi naslov: reaktor) in bo 3kw po vsej verjetnosti še overkill, bolj kot ne za vzdrževanje konstantne temperature. Vosek je le ena izmed potencialnih zadev ki znajo končati v posodi enkrat v prihodnosti.

Zaenkrat pa = kako zadevo najbolj elegantno zvezat ?!? :D

PS: pomanjkljivosti v moči 3kw grelca pri ogrevanju takega volumna (če gre za inertno tekočino) se seveda zavedam. Takrat bi seveda dodal grelna telesa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Imperius ()

TheBlueOne ::

V tem primeru (ce je dovolj ca 1kW - 2kW gretja medija, zaradi izgub) bo verjetno dovolj, ce v svoj sistem dodas rastezno posodo, ventil za odzracevanje in ventil za polnjenje sistema (morda x2, odvisno od zasnove). Predpostavka je, da je sistem narejen tako, da ga lahko napolnis z vodo, brez da imas zepe zraka. Termoregulacijo ti verjetno pokrije bojler, drugace ti se kaj manjka za termoregulacijo. Mini centralno ogrevanje. :) Ko je medij za gretje, v tvojem primeru voda hladna mora imeti nekje 1bar, ko se segreje pa do 2bar (poglej specifikacije crpalke, morda je drugace), kar ne bo problem, ker je tokokrogu malo vode in bos verjetno potreboval najmanjso raztezno posodo na trgu.

Zgodovina sprememb…

Imperius ::

Varnostni ventil se je tudi omenjal? Rabim?
Kako napolniš sistem brez da imaš žepe zraka?

TheBlueOne ::

Varnostni ventil je zazeljen ampak ni nuja, ce ti voda ne more zavreti. Morda ga ze ima bojler, ampak tezko recem za sigurno. Za razlike v volumnu imas raztezno posodo.

Sistem lahko polnis v grobem tako, da vodo nalivas ali pa "izpodrivas". Ce jo nalivas jo iz najvisje tocke in potrebujes 1x ventil za polnjenje (ce ni dveh je ne mores odliti), ce jo izpodrivas jo pri najnizji tocki, kjer lahko bodisi odpres ventil za odzracevanje ali pa imas se enega zgoraj. Bos pa na vsak nacin moral imeti nacin, da lahko iz omrezja tlak povisas na kakor je specifikacija crpalke, kar pomeni, da privijes recimo cev za tus na ventil za polnjenje in polnis iz omrezja.

Pozabil nekaj, potreboval bos se citalec tlaka.

Zgodovina sprememb…

Kovac93 ::

Bojler boš imel izljučno za ogrevanje ogrevanje reaktorja, ga že imaš ali kupuješ?

Imperius ::

Bojlerja še nimam, gledam v smeri 5L tlačnega Gorenja

echo ::

Ne bi bilo lažje, da uporabiš neko 12v solarno črpalko in netlacni bojler ali celo posodo s potopnim 2kw grelcem in notri potopljeno črpalko?

Pretoki so nekje 12L/min.
Solar Brushless Motor Water Circulation Water Pump
https://s.click.aliexpress.com/e/caRA5x...

V vsakem primeru pa bi bilo fajn izolirat ta plašč, sicer boš pri 80°C segreval predvsem okolico :)

fikus_ ::

Predlagam ti odprt sistem, je bolj enostaven. Če zadeva ne rabi biti elegantna, postaviš bojler na tla, povežeš z brinox cevmi, solarno črpalko, vmes T kos in eno cev pod strop v 1 - 2 l odprto posodo, preko katere polniš sistem. Na vrhu "reaktorja" pa še en ventil za odzračevanje.
Sistem polniš zgoraj, odzračuješ, pozeneš črpalko in tako odstraniš zrak iz žepov. Če na vrhu bojlerja ostane malo zraka, ni problem, grelec je spodaj. Ko odzračis zadevo, vklopiš bojler in to je to. Dobro bi bilo še namestit kakšen termometer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

In tak odprt sistem komot narediš z nizkotlačnim bojlerjem (seveda ne smeš posode postaviti na vrh hriba :))...

Lp

Jože

Imperius ::

Je mišljeno nekaj takega (ta simple varianta netlačnega sistema)

https://imgur.com/a/LtPOLd9

(V dejanski izvedbi brez nepotrebnega humorja seveda)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Imperius ()

fikus_ ::

Ostaja samo še vprašanje, ali dovajaš toplo vodo na vrhu reaktorja, ali na dnu? Tako kot imaš narisano, sistem deluje tudi brez črpalke, termosifonsko, vendar so pretoki majhni, za vzdrževanje temperature verjetno ok. Bolj je vprašanje porazdelitev temperature po višini reaktorja, če dovajaš toplo vodo zgoraj in hladnejšo odvajaš spodaj. Ali bo ok, da bo na dnu temp. verjetno malo nižja?! Če dovajaš toplo vodo na dnu, se temperatura v reaktorju tudi brez mešanja porazdeli enakomerno po višini. Sicer pa lahko testiraš eno in drugo varianto ter vidiš, če bo sploh kakšna razlika.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Glasen bojler ob segrevanju !?

Oddelek: Loža
156777 (6370) Netrunner
»

Pomivalec uničil bojler?

Oddelek: Loža
345539 (3797) ZloTech
»

Zalogovnik 500l DA ali NE

Oddelek: Loža
358404 (7226) jero_no1
»

Sončna energija vakuumski kolektorji kaj še potrebuješ

Oddelek: Pomoč in nasveti
112773 (2419) RejZoR
»

Montaža kotla na drva poleg obstoječega sistema na kurilca

Oddelek: Loža
3611627 (8390) gorjanc

Več podobnih tem