» »

Vračanje štipendije

Vračanje štipendije

Carrot225 ::

Bliža se konec študijskega leta in spet famozno vprašanje glede vračanja štipendije.

Absolvent se izteka, magistrska v zaključnih fazah, neodziven mentor in se poraja vprašanje, če bo celoten proces zaključen do 30.9. Predvidevam, da se lahko zavleče do nekje konca oktobra.

Sedaj me zanima ali je imel kdo podobno situacijo v zadnjih dveh letih in so mu spregledali en mesec zamude pri dokončanju študija.

Oziroma ali obstaja kakšna pravna ali druga podlaga, da tega ne bi bilo potrebe vračati zaradi zamude največ 30dni (mogoče bo nakoncu zagovor potekal 2.10...)

fikus_ ::

Preden se bodo zbudili bo minilo nekaj mesecev, tako da za 30 dni ni panike.

;-) ::

Pri meni se niso dve leti nic obregnili na koncu sem placal sam od sebe. Se vedno mislim da brezveze, si sosolci, kolegi itd se do danes niso dobili nic domov. Oz ne poznam sploh primera da bi kdo bilokako poloznico dobil za vracilo kadarkoli. Se teta na socialnem je rekla da se niso nic izdajali ker majo zmedo okoli tega

Groot ::

;-) je izjavil:

Pri meni se niso dve leti nic obregnili na koncu sem placal sam od sebe. Se vedno mislim da brezveze, si sosolci, kolegi itd se do danes niso dobili nic domov. Oz ne poznam sploh primera da bi kdo bilokako poloznico dobil za vracilo kadarkoli. Se teta na socialnem je rekla da se niso nic izdajali ker majo zmedo okoli tega


Kdaj si prejemal štipendijo? Če si jo prejemal še po starem Zakonu o štipendiranju (torej si jo prvič pridobil pred letom 2014), štipendije v primeru nedokončanja študija do izteka absolventskega staža ni bilo potrebno vrniti. Zakon je namreč vseboval luknjo, zaradi katere CSD ni imel podlage za to da zahteva vračilo. Precej verjetno, da tvoji kolegi vsaj deloma spadajo v to kategorijo.

Novi Zakon o štipendiranju (velja za vse, ki so štipendijo prvič pridobili po letu 2014) pa je precej bolj natančen in v primeru nedokončanja študija do izteka zadnjega letnika/absolventa določa prenehanje štipendijskega razmerja in posledično dolžnost vračila štipendije prejete v zadnjem letniku študija (oziroma če si koristil še absolventa, štipendijo ki si jo prejel v obeh letih skupaj). Žal CSD-ji po novi ureditvi niso ravno prilagodljivi, saj do prenehanja pride avtomatsko in jih praviloma sistem sam opozori na to, nakar se izda odločba o vračilu. Lahko sicer malce traja, da prejmeš odločbo.

Ikebana ::

Groot je izjavil:

Novi Zakon o štipendiranju (velja za vse, ki so štipendijo prvič pridobili po letu 2014) pa je precej bolj natančen ...


Zakon velja ločeno za pridobitev na prvi in drugi stopnji, ali je s tem mišljena prva pridobitev štipendije nasploh?

Groot ::

Ikebana je izjavil:

Groot je izjavil:

Novi Zakon o štipendiranju (velja za vse, ki so štipendijo prvič pridobili po letu 2014) pa je precej bolj natančen ...


Zakon velja ločeno za pridobitev na prvi in drugi stopnji, ali je s tem mišljena prva pridobitev štipendije nasploh?


Velja ločeno, ker si moral ob vpisu na drugo stopnjo študija ponovno pridobiti štipendijo, saj ti slednaj sicer pripada le za posamezno stopnjo študija.

Carrot225 ::

Ravno zaradi teh sprememb v zakonih sprasujem za zadnji dve leti.

Osebno se strinjam, da vrnes ce ne dokoncas ampak se mi pa zdi bizarno vracati par tisoc € zaradi parih dni zamude.

Seveda tudi tete na CSD ne vejo in si podajajo vprasanje po razlicnih enotah.

McHusch ::

Za par dni zamude ni treba nikomur vrniti. Če gre za mesec ali dva, povej tja in se dogovori, da boš pač malo kasneje in potem pošlji potrdilo.

tikitoki ::

Tudi prej so mirno zahteva in so ti dali podpisat, da boš vračal. Mogoče pa si lahko zavrnil in spodbujal odločbo.

0z. Pred 2014.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Groot ::

McHusch je izjavil:

Za par dni zamude ni treba nikomur vrniti. Če gre za mesec ali dva, povej tja in se dogovori, da boš pač malo kasneje in potem pošlji potrdilo.


Kakšen dokaz za tole trditev? Ker sam sem v praksi videl več kot 1 primer, ko so ljudje žal zgolj zaradi nekaj dni vračali štipendije za celotne letnike. Sicer tole ne pokriva ravno povsem tega kar ti trdiš, ampak se pa malce navezuje tudi na primer OP-ja (mentor ni odziven) - http://www.studentska-org.si/obveznost-...

McHusch ::

Ja, iz druge roke (sem pisal prošnjo za odlog vračila) :)

Res, na Skladu ne grizejo in če pokličeš in dobiš na telefon referentko, ki je zadolžena za tvoj primer, ti bo vse lepo razložila. Po navadi se da zmeniti, hočejo pa neko pisno prošnjo za odlog vračila, da imajo kritje. In če potem v tem roku, ki si ga postaviš po telefonu, diplomiraš, je alles gut.

Groot ::

McHusch je izjavil:

Ja, iz druge roke (sem pisal prošnjo za odlog vračila) :)

Res, na Skladu ne grizejo in če pokličeš in dobiš na telefon referentko, ki je zadolžena za tvoj primer, ti bo vse lepo razložila. Po navadi se da zmeniti, hočejo pa neko pisno prošnjo za odlog vračila, da imajo kritje. In če potem v tem roku, ki si ga postaviš po telefonu, diplomiraš, je alles gut.


Žal je to praksa, ki je veljala včasih, sedaj pa temu ni več tako, ker se večina stvari vodi elektronsko. Lahko, da kakšen CSD (sploh kje bolj iz "podeželja" - pa tega ne miselim slabšalno, ampak se praksa dela med CSD-ji žal res precej razlikuje) še daje takšne informacije. Ampak v tem primeru niti približno ni nobenega zagotovila, da naknadno vseeno ne prejmeš odločbe o vračilu.

Za najbolj ažurne in pravilne informacije glede zadeve svetujem, da se pokliče Zavod Študentska svetovalnica, kjer so po mojih izkušnjah vsaj včasih res dobro svetovali in vedeli kaj in kako.

DonMatejo ::

Jaz sem moral štipendijo vračati, ker sem 1) istočasno sprejel dve štipendiji (zois in kadrovska), 2) zoisovo skenslal pred prvim nakazilom ampak sem jo prejemal še 8 mesecev preden so se plačila ustavila. Vračal sem na njihovo zahtevo, ki je prišla 1,5 leta po tem, ko sem se odpovedal štipendiji.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Štipendija (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Šola
1917471091 (10819) History
»

Vračilo štipendije

Oddelek: Loža
277720 (4709) 111111111111
»

Vrnitev državne štipendije

Oddelek: Loža
3113198 (10137) MadMicka
»

Vračanje štipendije, si lahko kaj sami vzamejo z računa ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7833382 (13585) next3steps
»

vračilo štipendije

Oddelek: Šola
267675 (4895) St235

Več podobnih tem