» »

Facebooku pet milijard dolarjev globe in 20 let nadzora

Facebooku pet milijard dolarjev globe in 20 let nadzora

Slo-Tech - Facebook se je tudi uradno poravnal z ameriško Zvezno komisijo za trgovino (FTC), da bo plačal pet milijard dolarjev globe zaradi kršenja pravice uporabnikov do zasebnosti. Poravnavo so najavili že pred dvema tednoma, saj pa je tudi uradno potrjena. Poleg višine so znane tudi ostale podrobnosti. Med drugim to, da je FTC glasoval po strankarski liniji, torej 3-2, ali naj poravnavo sprejme. Demokratska člana sta želela Facebook tožiti, medtem ko so republikanci potrdili poravnavo.

Glavni problem je, da je Facebook kršil zaveze iz leta 2012 glede zasebnosti. Sodu je dno izbila afera Cambridge Analytica, ko so aplikacije na Facebooku dostopale tudi do podatkov o prijateljih uporabnikov (ki se tako sploh niso imeli možnosti zavarovati), podatke pa so potem prodajali tretjim podjetjem. FTC je že napovedal tudi tožbo zoper podjetje Cambridge Analytica in globi, ki ju bosta morala plačati tedanji izvršni direktor Alexander Nix in razvijalec aplikacije Aleksandr Kogan. Prav tako bodo zanju veljale omejitve glede poslovnega udejstvovanja v prihodnosti.

Poleg tega bo Facebook sedaj vsaj 20 let pod nadzorom. V podjetju bodo morali vzpostaviti neodvisni odbor za zasebnost. Upravni odbor se bo moral vsako četrtletje sestati in proučiti poročilo tega neodvisnega odbora za zasebnost. Mark Zuckerberg kljub prevladujočemu deležu v podjetju ne bo mogel odpustiti članov odbora za zasebnost.

Za celoten konglomerat (vključno z WhatsAppom in Instagramom) bodo veljala nova, strožja pravila glede razkrivanja vdorov oblastem. V primeru, da bodo zaradi kakršnegakoli vdora ušli osebni podatki več kot 500 ljudi, bo moral Facebook to prijaviti v 30 dneh. Uporabnikom se seveda priporoča uporaba dvostopenjskega preverjanja pristnosti (two factor authentication), pri čemer Facebook ne bo smel več uporabljati tako zbranih telefonskih številk v komercialne namene.

Facebook je kaznoval tudi SEC (Agencija za trg vrednostnih papirjev), ki mu je naložil 100 milijonov dolarjev globe zaradi zavajanja investitorjev. Facebook je trdil, da so morebitni vdori hipotetični, čeprav so se že zgodili. Facebook v poravnavi s SEC-om ni priznal nobenih kršitev, bo pa plačal globo.

Facebook je v izjavi za javnost priznal nepravilnost in zagotovil, da se ne bodo mogle več ponoviti. Transparentnost in preglednost bosta novi vodili podjetja, obljubljajo pa več zasebnosti, dodatne varovalke, več nadzora, odgovornost in predvsem neodvisne preglede.

Ni pa Facebook edini, ki so se mu zatresle hlače. Pravosodno ministrstvo je včeraj napovedalo posebno preiskavo velikih tehnoloških družb zaradi suma kršitve protimonopolne zakonodaje. Imen niso omenjali, gre pa verjetno za Google, Facebook, Amazon in podobne. Ministrstvo domneva, da se zaradi pomanjkanja konkurence ta podjetja na trgu morda vedejo tako, da ovirajo konkurenco. Preiskava je sicer ločena od že začetih protimonopolnih postopkov, ki jih je pravosodno ministrstvo letos sprožilo proti posameznim podjetjem in v katerih se bo osredotočilo na konkretne kršitve.


34 komentarjev

jype ::

miko22 ::

države so zavohale "free money"

Ijus ::

Facebooku pet milijard dolarjev globe in 20 let nadzora

Hahaha!

Fu**jeno gov** z uporabniki vred.

Hahaha... LOL jao ej.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ijus ()

vostok_1 ::

20 let?

A res bomo morali prenašati te smeti še toliko časa?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jype ::

vostok_1 je izjavil:

A res bomo morali prenašati te smeti še toliko časa?
Hm? Kje jih pa vidiš?

vostok_1 ::

Vsepovsot. Ti ne?
Praktično vsaka reklama, vsak semi-poslovna interakcija z nekom...
It's almost impossible to get away.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jype ::

vostok_1 je izjavil:

Vsepovsot. Ti ne?
Jaz ne.

vostok_1 je izjavil:

Praktično vsaka reklama, vsak semi-poslovna interakcija z nekom...
Katera reklama? Pri poslovnih interakcijah še vedno uporabljam primarno IRC, a sem še na Zemanti delno kapituliral in se zdaj občasno povezujem tudi na Slack, ki je pošast, ki lahko zraste v podobno neumnost kot je Facebook, ampak tako kot sem zaprl LinkedIn račun, ko so začeli oponašati Facebook, lahko uničim tudi svojo povezavo s slackom.

vostok_1 je izjavil:

It's almost impossible to get away.
Ne, ni, le zavestno se moraš odločiti, da nisi pripravljen plačati cene za to, kar ponuja.

Redorange ::

Ti pa sledijo po celem netu in zbirajo podatke o tebi

vostok_1 ::

jype je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Vsepovsot. Ti ne?
Jaz ne.

vostok_1 je izjavil:

Praktično vsaka reklama, vsak semi-poslovna interakcija z nekom...
Katera reklama? Pri poslovnih interakcijah še vedno uporabljam primarno IRC, a sem še na Zemanti delno kapituliral in se zdaj občasno povezujem tudi na Slack, ki je pošast, ki lahko zraste v podobno neumnost kot je Facebook, ampak tako kot sem zaprl LinkedIn račun, ko so začeli oponašati Facebook, lahko uničim tudi svojo povezavo s slackom.

vostok_1 je izjavil:

It's almost impossible to get away.
Ne, ni, le zavestno se moraš odločiti, da nisi pripravljen plačati cene za to, kar ponuja.


S takim premoženjem, tudi jaz bi si lahko skoraj karkoli izmišljeval.
Komot bi zavrnil nekoga, če počne nekaj neetičnega oz. nekaj s čimer se ne strinjam. V praksi pa težko se ogniti kompromisom.
Tko kot se ti nisi.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jype ::

Redorange je izjavil:

Ti pa sledijo po celem netu in zbirajo podatke o tebi
Če sprejemaš njihove piškotke, potem vsekakor.

vostok_1 je izjavil:

Tko kot se ti nisi.
Nisem mesija, da vas bom ujčkal s čudeži. Svojo družbo lahko sami popravite, samo nehat se morate bati družbenega napredka.

vostok_1 ::

Družbeni napredek, ni vedno enoznačna reč.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jype ::

vostok_1 je izjavil:

Družbeni napredek, ni vedno enoznačna reč.
Seveda ne, ampak saj imaš kvalitetne smernice, s katerimi se lahko odločiš, ali gre za resničen napredek, ali nazadovanje.

Z enakimi pravicami za vse si nekateri domišljajo, da nekaj izgubijo, a to nikakor ne drži. Recimo s pravico gejevskih parov do posvojitve otrok si marsikdo domišlja, da mora nekdo nekaj izgubiti - pa ni res. Vsi pridobijo in nihče ne izgubi.

c3p0 ::

Facebook bo Myspace of 20's.

shadeX ::

jype je izjavil:

Ne, ni, le zavestno se moraš odločiti, da nisi pripravljen plačati cene za to, kar ponuja.


Ponuja načeloma veliko. Kakšna je pa cena, ki jo uporabniki plačujemo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

k4vz0024 ::

Pravilno bi bilo ...in 20 let zapora:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

Evstera ::

Ubistvu bodo zdaj ljudje rekli "Super, zdaj lahko mirne vesti uporabljamo FB še 20 let, ker bo nadzorovan, bolj transparenten, imel bo neodvisni odbor za zasebnost." Zdaj jim lahko zaupamo!

Hermit Bob ::

shadeX je izjavil:

jype je izjavil:

Ne, ni, le zavestno se moraš odločiti, da nisi pripravljen plačati cene za to, kar ponuja.


Ponuja načeloma veliko. Kakšna je pa cena, ki jo uporabniki plačujemo?


Naceloma zakrnitev mozganov in nesposobnost branja vec kot dveh vrstic teksta.

Ce pa ni samo retoricni stunt in te dejansko zanima: https://www.amazon.co.uk/Age-Surveillan...

Hermit Bob ::

Hermit Bob je izjavil:

Ce pa ni samo retoricni stunt in te dejansko zanima: https://www.amazon.co.uk/Age-Surveillan...


Mogoce, nisem dovolj splosno povdaril, kdorkoli, ki ima se ziva dva nevrona ali vec, ki je sposoben prebrati se kaksno knjigo, ki je sposoben prebrati knjigo, ki ni prirocnik. Zelo priporocam. Ce ste morda brali Pikettya, Orwella... To je naslednja knjiga, ki je ne morete izpustiti.

https://www.amazon.co.uk/Age-Surveillan...

Vsi ostali pa ignorirajte in pojdite vzeti kredit za lepsi avto.

jb_j ::

Koliko kazni in koliko nadzora bo potem dobil Google?
(vir: RT News, danes)
Ko je razvijalec pri googlu govoril o morebitnem vplivu na volitve in podobno.

Aja nadzor nad njim je najbrž že uveljavljen in najbrž zaradi tega ne bo denarno kaznovan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

Ko je razvijalec pri googlu govoril o morebitnem vplivu na volitve in podobno.
V bistvu ni govoril o tem, le o tem, kako se prilagaje iskalne parametre. (in s tem lahko prilagajajo tudi kater kandidat na volitvah se pojavlja pri vrhu)

https://slo-tech.com/profili/31268
@bluefish

pobriš še to, ker nimam konkretnega vira

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

miko22 je izjavil:

države so zavohale "free money"


države so (oz. država je) zavohale, da spletni mediji lahko vplivajo na volitve.
ker nad tv mediji imajo določeno kontrolo, bodo to uvedle tudi na spletne medije, in jih kaznovale, dokler ne bodo zadovoljne določene države.

dokaz o tem priča dejstvo, da so mesec (ali več) nazaj razmišljali o tem, da bi se politične vsebine na fb, twitterju in ostalih medijih, ki zagotavljajo svobodo izražanja posameznikov, na nek način cenzurirali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

fox news = republikanci
cnn news = demokrati

facebook users = russia collusion

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

in to je najbrž ameriška logika pri spletnih medijih oz. družbenih omrežjih:
če nisi strogo za demokrate, ali strogo za republikance (ker tv medijski mogotci ne premorejo drugačnega mnenja)

si russian spy

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

Pika na i ::

Le kaj bi bilo, če bi FB postal plačljiv.....

Cruz ::

Pika na i je izjavil:

Le kaj bi bilo, če bi FB postal plačljiv.....
A ni že? Meni se zdi, da veliko plačaš za njegovo uporabo.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Pika na i ::

V mislih sem imela konkretno denar.

Mare2 ::

Pika na i je izjavil:

V mislih sem imela konkretno denar.


Pika, bi bila pripravljena plačat 4 EUR na mesec?
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

zmaugy ::

vostok_1 je izjavil:

jype je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Vsepovsot. Ti ne?
Jaz ne.

vostok_1 je izjavil:

Praktično vsaka reklama, vsak semi-poslovna interakcija z nekom...
Katera reklama? Pri poslovnih interakcijah še vedno uporabljam primarno IRC, a sem še na Zemanti delno kapituliral in se zdaj občasno povezujem tudi na Slack, ki je pošast, ki lahko zraste v podobno neumnost kot je Facebook, ampak tako kot sem zaprl LinkedIn račun, ko so začeli oponašati Facebook, lahko uničim tudi svojo povezavo s slackom.

vostok_1 je izjavil:

It's almost impossible to get away.
Ne, ni, le zavestno se moraš odločiti, da nisi pripravljen plačati cene za to, kar ponuja.


S takim premoženjem, tudi jaz bi si lahko skoraj karkoli izmišljeval.
Komot bi zavrnil nekoga, če počne nekaj neetičnega oz. nekaj s čimer se ne strinjam. V praksi pa težko se ogniti kompromisom.
Tko kot se ti nisi.


Presenečen bi bil, kaj vse je mogoče. Sam se nikakor ne otepam denarja, ampak sem enemu od poslovnih partnerjev gladko povedal, da se nekega povsem legalnega posla, ki je zame moralno sporen, ne grem in pika, pri čemer sem tistemu, ki je to predlagal, povedal, da sam ne bi mogel živeti z zavestjo, da sem sodeloval pri takšni stvari. Mislim da je tudi on dobil napad slabe vesti.
Kaj so naredili? Nič. Zaprli so gofljo in sodelujemo naprej kot do zdaj. Če bi vsi postavili meje, kjer so pripravljeni sodelovati, bi bil svet precej boljši.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Pika na i ::

Mare2 je izjavil:

Pika na i je izjavil:

V mislih sem imela konkretno denar.


Pika, bi bila pripravljena plačat 4 EUR na mesec?

Nisem ravno pravi naslov za to vprašanje, ker ga nimam niti zastonj.
Plačala bi za slotech :)

Semafor ::

Komisije, birokrati in elite služijo voljo ljudstva in ne skrbijo za lastno polnenje žepov :))

Facebook reports favorable earnings and user counts in latest quarterly report

Cruz ::

Pika na i je izjavil:

V mislih sem imela konkretno denar.
No, Facebook nikoli ne bo plačljiv, ker bi bila grozna ekonomska odločitev - ko enkrat računaš uporabnikom, jim moraš prisluhniti in ugoditi.

Če bi bil plačljiv, bi bilo kul po mojem mnenju. Morda ne ravno Facebook, ampak sam bi z veseljem plačeval za socialno omrežje, ki bi spoštovalo zasebnost in na splošno skrbelo za zadovoljstvo strank.

EDIT: Morda bodo ravno takšne storitve uničile trenutne velikane. Elektronska pošta se že seli v to smer.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

Evstera ::

Hmm, plačevati, da ti še vedno vsiljujejo svoje agende???

Cruz ::

Evstera je izjavil:

Hmm, plačevati, da ti še vedno vsiljujejo svoje agende???
Vsiljujejo ti tvoje agende, to je problem.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Cruz ::

The question is simple; would you rather pay with money or personal data?
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Facebooku pet milijard dolarjev globe in 20 let nadzora

Oddelek: Novice / Tožbe
347477 (5530) Cruz
»

Facebook se je s FTC poravnal za 5 milijard USD

Oddelek: Novice / Tožbe
145330 (4431) Hipotron
»

Se Facebooku v ZDA obeta rekordna globa?

Oddelek: Novice / Tožbe
64734 (3783) vahid
»

GDPR pred resno Facebook preizkušnjo

Oddelek: Novice / Zasebnost
4011752 (8952) FrRoSt
»

Zuckerberg pričal pred Kongresom

Oddelek: Novice / Zasebnost
4620615 (16577) nsa_ag3nt

Več podobnih tem