» »

Najcenejša varianta novega namiznega računalnika

Najcenejša varianta novega namiznega računalnika

1
2
»

dela ::

Novo mašino si raje sestavim, se mi zdi, da je ceneje na dolgi rok, ker je vse v standardnem formatu in bolj enostavno nadgradljivo, več opcij v biosu, če kaj crkne, pa imaš dele na vsakem vogalu.

Rabljeno pa raje kupim OEM mašino, ker jih kakšne firme mečejo ven za drobiž na veliko. 1155 OEM mašine s pentiumi lahko dobiš tud za 50 €, če malo pobrskaš, če ti ni dost, pa nadgradiš procesor. Sandy/ivy i5ke so že zelo poceni.

scipascapa ::

hojnikb: link za i5 1155? :) nm najdel:

http://www.bolha.com/racunalnistvo/nami...

itd

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

No vidiš, za 90€ (kak evro še zglihaš) maš že i5 1155.
Zakaj za vraga bi kupo recimo en 775 sestav za 50 al pa 60e is beyond me. Like i said, do max 20€ še ma smisel, vse kar je več......
#brezpodpisa

FireSnake ::

Iz oglasa:
Cena 90€ brez rama,diska
Cena 110€ z 4gb rama
Cena 150€ z 8gb rama
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

še vedno ni argument za 775 platformo.
#brezpodpisa

m0LN4r ::

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Brand kupis, ce hoces Live Support, ampak tega bos tudi placal polek kiste.


In če hočeš vsaj približno preverjeno kombinacijo komponent. Če sam kombiniraš, lahko z nekaj "sreče" kupiš najboljše komponente, katerih hrošči pa nočejo sodelovati en z drugim.

Sam sem vedno sam sestavljal lastna računala, tako da ne pravim "kupujete jabuke in dele", le to, da naključno nabrane komponente tudi ne delujejo vsakič iz prve kot ura.

Cudno, meni vsakic dela iz prve kot ura, mogoce pa samo malo premislis preden nakljucno izbiras kr vsepovrek oz. se pozanimas. Razen kakih extremnih primerov, zadeva dela vedno 100%
V moji kisti, ko sem si jo sestavljal je bilo na cisto vsako komponento 5 let garancije, razen na grafiko 3 leta.
Ne pa da si kupim HP kisto, ki ima eno leto garancije notr pa najbolj budget komponente, da je marza cim vecja.
Odprem na sihtu HP kisto,
- maticna plosca, zalost od zalosti, oskubljena do amena. BIOS oskubljen do amena, podpora? mojbog, sem v HP Pavillion kisto z i7 moral menjati defektno graficno, notr je bila OEM 640 z nekim lastnim sirsim PCIE, lahko si se jebal in iskal na Ebayu orginal del, ker drugih ni sprejemalo.
- Hlajenje? Za tale i7, definitivno premalo
- Ram? 1333mhz HP, mojbog, pa se do 1600 ne morejo stegnit?
- Napajalnik pa sploh nebi omenjal, ker niti 80% certifikata nima, na ebayu se prodajajo po 15 evrov.

Zadeva dela, to je res, ker je oskubljena do te tocke, da je samo to notr kaj je potrebno glih da dela in je pripravljena za masovno proizvodnjo na traku, kjer naceloma ni treba potem naknadno nic testirat, ampak gre direkt v skatlo in naprej.

Ce bi pa vi vedli, kolko dejansko kist od HPja, Acerja, Lenovota, DElla itd. posljemo mi nazaj v reklamacijo...

Evo primer, dobavimo dve HP Omen kisti, cena 2599 evrov. Obe kisti smo ze reklamirali, ker imata boot problem pri GPU inicializaciji. Pomagalo je edino graficno ven in not vtaknit in potem je delalo do naslednjega zagona. Drug problem pa je tisti micken CPU hladilnik, ki ohladi 8700K na milih 80C med igranjem in potem throtla iz Turbo na base clock.

Acer kista za 1199, graficna se pregreva po treh minutah. Smo poslali direkt nazaj.
Acer laptop z 8750H, en se je po 5 minutah pregreval, drugi ne. Nov iz skatle.
Laptopi za vec k jurja, cvilijo napajalniki, zvocniki hrescijo, imac za 2799 NOV iz skatle z defektnim BT modulom, pa se jebi! Asus Zenbook, stranka vstekala napajalnik; crknil odmah.
HP Omen gaming laptopi, vsak 5. ali 6. je moral na popravilo zaradi bluescreenov med zagonom ali pa utripanjem diplaya.

Za eno izobrazevalno ustanovo smo narocili 120 DELL PCjev po njihovi zelji, 13 smo jih morali reklamirati. Jaka kvaliteta neki, pa kiste majo samo eno leto tovarniske garancije...

Mislim no, ce bi lahko natisnil seznam servisiranih brand kist, bi bil kr dolg.

In tudi BRAND te ne resi pred faili, kot so spectre, meltdown potem pa dobis bios update od OEMA, ki ti sfuka kisto (gledam tebe lenovo) in potem cez en teden nam posljejo novico, da naj ta bios update preskocimo, ker lahko povzroci probleme... ja hvala lepa, zanesljivost pa taka.

PS:
Jaz samo pravim, da si ne delajte utvare, ker imam opravka stem vsak dan. Mislim, ko ti predstavnik od teh Brandov sam pove, da si on take kiste nikoli nebi kupil, potem ves kolko je ura. Gleda se izkljucno samo to, kjer se lahko se kak evro prispara, da je potem v 1000evrov kisti, cimvec zasluzka.
Pa ce vas ne stisne srat, ko odprete HP ali DELL kisto in vidite notr samo dva sata prikljicka, dva ram slota in en prosti pcie 1x slot in kitajski napajalnik za 20 evrov, nevem no, mene kr driska zagrabi.

klinker je izjavil:

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Brand kupis, ce hoces Live Support, ampak tega bos tudi placal polek kiste.


In če hočeš vsaj približno preverjeno kombinacijo komponent. Če sam kombiniraš, lahko z nekaj "sreče" kupiš najboljše komponente, katerih hrošči pa nočejo sodelovati en z drugim.

Sam sem vedno sam sestavljal lastna računala, tako da ne pravim "kupujete jabuke in dele", le to, da naključno nabrane komponente tudi ne delujejo vsakič iz prve kot ura.


Brand kiste res niso slabe. Imam sam Z220 SFF in server DL380 G7, ki delujejo perfektno.
Najvec pizdarij pri komercialnih komponentah je pa UEFI na plati. Miljon enih nastavitev in funkcionalnosti, tako da kak bug ipd se pac mora pojavit, kar pa naceloma pri brandanih ni, saj je zadeva zminimalizirana in precej bolj prevrjena. Same komponente so kvalitetne pri obeh varjantah, pac glede na ceno.

Server je server, jaz oz. mi se tukaj pogovarjamo o obicni potrosniski robi do recimo 3000evrov. Ce jih nebi popravljal in posiljal nazaj nebi nic rekel. Tak mimogrede, mamo vikende ko z PCji naredimo 100k prometa malo za merilo.
To je res kaj si napisal, manj je notri manj se pokvari, ampak namen je glih kao "cimvec" za denar al kako. Tudi XP pcji, se vedno laufajo, pa niso nic brandani.
Preverjeno pa je samo zato, kot sem gori napisal, poceni proizvodnja na traku, cim hitreje stancanje, ker ce rabim 100 PCjev, jih ne bom sam sestavljal, ampak narocim pri DELL naprimer in jih imam cez 4 dni na paletah pred vrati.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

klinker ::

Z220 SFF ni server.

Riff ::

tle ma tale trgovina različne modele so rableni ampak so kar ugodni tile računalniki

en oglas https://www.bolha.com/racunalnistvo/nam...

FireSnake ::

Tukaj:
https://www.so-doo.si/
so tudi OK cene.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

3p ::

m0LN4r je izjavil:


Cudno, meni vsakic dela iz prve kot ura, mogoce pa samo malo premislis preden nakljucno izbiras kr vsepovrek oz. se pozanimas. Razen kakih extremnih primerov, zadeva dela vedno 100%


Kaj pa pomeni "ekstremni primeri"? Mene moti, če mi računalo štirikrat letno brez pametnega razloga frizne? Ali če moram downclockati RAM, dokler ne porihtajo BIOSa. Ali pa če napajalnik "serje" lih po liniji, ki jo uporabljam. Ali če se izkaže, da ima chipset bug. (Je že čas nazaj, ampak saj pravim, PCje si sestavljam od 386-ke dalje).

darkolord ::

Ekstremni primeri so na primer, ko out of the box kakšne komponente ne pašejo skupaj (kljub temu, da je vse po standardih). Npr. Adaptec SAS kontroler, ki ne dela na Asus platah.

m0LN4r ::

3p je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Cudno, meni vsakic dela iz prve kot ura, mogoce pa samo malo premislis preden nakljucno izbiras kr vsepovrek oz. se pozanimas. Razen kakih extremnih primerov, zadeva dela vedno 100%


Kaj pa pomeni "ekstremni primeri"? Mene moti, če mi računalo štirikrat letno brez pametnega razloga frizne? Ali če moram downclockati RAM, dokler ne porihtajo BIOSa. Ali pa če napajalnik "serje" lih po liniji, ki jo uporabljam. Ali če se izkaže, da ima chipset bug. (Je že čas nazaj, ampak saj pravim, PCje si sestavljam od 386-ke dalje).

Frizne ti zaradi softwera in ne zaradi tega, ker na hardweru ni "HP" nalepke in kitajska oznaka komponente.
Govoris, kot da Brand kiste uporabljajo magicne windowse in gonilnike za isti Hardware. Audio chip je isti, Ram chipi so isti, samo pise gori "HP", disk ti je od Toshibe, WDja, Seagate ali mogoce se od hitachija cisto obicn, Chipset je isti, Procesor je isti, kondenzatorje stancajo v isti fabriki na istem traku, sestavne dele za plate isto.

Al me hoces prepricati, da za en kurcev HP Pavilion PC, HP izbira le najbolj kvalitetne komponente a? Jaz bi v tem primeru kontaktiral HP, da naj dvignejo garancijo iz enga leta na 5 let recimo. Zivis ti tudi v pravljici, ker se ti je enkrat Custom PC sesul, brand pa ne?
Ali če moram downclockati RAM, dokler ne porihtajo BIOSa.

Eh dej, malo poglej kok BIOS updejtov majo sele Brand kiste prvo leto, edina razlika je to, da jih ti kupis sele po tistem, ko je ze bios revizija xy zunaj in ne tik po izidu.

Sej smo povedali, z zadevo je manj problemov, ker so plate oskubljene do minimuma, ravnotako je potem BIOS oskupljen, da laufa na njem samo to, kaj so vtaknili notr in nic drugega.
Po tem principu si tudi sam lahko sestavis kisto, izberes pac namesto plate za 120 evrov, plato za 40 evrov, za rame lepo pogledas seznam, ki se mu rece "Memory Support" in "CPU Support" pa ce te je strah da drug ne bo delal, kupis vse iz tega seznama, pa magari je ta seznam delno sofinanciran od proizvajalcev v 99% primerih pa vtaknes not komot boljsi oz. slabsi ram.
Nevem od kdaj je tu navada se naslanjati na neke robne primere. Joj sestavil sem si kisto, pa mi je zastekala. Ja sestavi po pameti.

Pa se enkrat, kondenzator na "DELL" "HP" plati iz foxcona, ti bo glih tak zdrzal 10 let ali pa crknil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

darkolord je izjavil:

Ekstremni primeri so na primer, ko out of the box kakšne komponente ne pašejo skupaj (kljub temu, da je vse po standardih). Npr. Adaptec SAS kontroler, ki ne dela na Asus platah.

Ali pa da ima Asmedia USB 3.0 Host controller problem z Oculus Rift S in enostavno ne dela, pa nima veze ali je ta Asmedia chip v brand kisti ali custom kisti, problem bo enak.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

klinker ::

m0LN4r je izjavil:

ker so plate oskubljene do minimuma, ravnotako je potem BIOS oskupljen, da laufa na njem samo to, kaj so vtaknili notr in nic drugega.
Po tem principu si tudi sam lahko sestavis kisto, izberes pac namesto plate za 120 evrov, plato za 40 evrov,


Tu si pa dosti mimo brcnu...no...je res, ce kupis najbolj cheap zadevo. WSji in poslovni laptopi, pa so malo druga klasa....tudi cenovno seveda.
Oskubljen BIOS/UEFI pa sem ciljal na vse mozne funkcije za navijanje rama, cpuja ipd na komercijalnih, ki jih brandani nimajo in prav zato so take plosce precej zaneslivejse.
Pa glede ohisij in napajalcev tudi ni za posplosevat. Moj Z220 SFF je ze ohoho stara kanta. Zadeva ima 1 mislim da 90mm vent ter vent na napajalcu in je tih ko miska, pa tudi temperature so odlicne. Zadeva je zelo dobro skonstuirana in dizajnirana.

hojnikb ::

me kr zmrzi, ko pomislim na HP workstatione. Ti kekci so tako pozno implementiral UEFI, da glava kr peče.
#brezpodpisa

m0LN4r ::

Ta argument je na enakem nivoju, ce recem da v fotrovi 13 let stari kisti se vedno dela LC power napajalnik, najcenejsi ki so ga imeli na mimovrste takrat, enako velja za plato, rame in grafo. Cvili pa tudi nic.
PS evo, v tej hp kisti je Fortron napajalnik. Lahko si sam tudi kupis FSP ce hoces tocno to.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

klinker ::

m0LN4r je izjavil:

Ta argument je na enakem nivoju, ce recem da v fotrovi 13 let stari kisti se vedno dela LC power napajalnik, najcenejsi ki so ga imeli na mimovrste takrat, enako velja za plato, rame in grafo. Cvili pa tudi nic.
PS evo, v tej hp kisti je Fortron napajalnik. Lahko si sam tudi kupis FSP ce hoces tocno to.


A vent je zdaj pomemben? :))

hojnikb je izjavil:

me kr zmrzi, ko pomislim na HP workstatione. Ti kekci so tako pozno implementiral UEFI, da glava kr peče.


To je res. So pa kvalitetne masine sicer. Meni osebno bolj kot Lenovo ali Dell, ce ne gledamo laptopov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

tony1 ::

Ha, spomnil sem se še ene prednosti (kvalitetnih) band name računalnikov: Lenovo ima kvaliteten update tool, ki ti sam sporoči (ter potegne dol in naloži, ko to potrdiš), kdaj so na voljo popravki za driverje tvojega hardvera in bios. Kar je v časih vsesplošne varnostne polomije z UEFIjem postalo aktualno znova in znova.

Je pa res, da ne podpira Linuxa.

darkolord ::

System Update needs to update. Click Update to update System Update. :))

To je res, čeprav so driverji večinoma kar nekaj verzij za zadnjimi, tako da če updataš zaradi kakšnih težav, imaš rešitev precej hitreje, če ročno najdeš driver za posamezno komponento.

Pa precejkrat ti naloži cel kup balasta zraven (poln, nekaj 100 MB velik paket namesto samo driver).

Za ne-brande obstaja pa npr. Snappy Driver Installer, ki tudi odlično opravi svoje delo. Spletna stran sicer izgleda kot scam, je pa čisto legit (pa opensource) zadeva, ki se redno posodablja.

mirancar ::

tony1 je izjavil:

Ha, spomnil sem se še ene prednosti (kvalitetnih) band name računalnikov: Lenovo ima kvaliteten update tool, ki ti sam sporoči (ter potegne dol in naloži, ko to potrdiš), kdaj so na voljo popravki za driverje tvojega hardvera in bios. Kar je v časih vsesplošne varnostne polomije z UEFIjem postalo aktualno znova in znova.

Je pa res, da ne podpira Linuxa.

a tle mislš na un Lenovo vantage al kaj je že? Verjetno se zajebavaš ko govoriš o “kvaliteti” tega programa? (mam thinkpad t470s, res “odlicne” izkusnje z lenovo bloatware-om)

tony1 ::

Morda je bilo takšno ime toola včasih, danes je to Lenovo update tool. Gledam ga leto in pol in dela povsem OK. Ne razsuva sistema, ne teži, če ga odje6eš in ne updejta se sam od sebe, ko delaš kaj pametnega.

Glede bloatwara (kar včerajšnji 175 MB velik update wifi driverja zagotovo je) pa: navadi se. 140k velikih driverjev ne bo več, ker so sposobni programerji spizdili na Sejšele in jih ne bo nazaj. In niti ne vidim problema v tem, 100 mega linijo dobiš zelo poceni, na nvme ssdju pa takšno updejtanje leti. So what? Časi običnih HDDjev in Win XPjev, ki so SP3 nalagali po tričetrt dneva so mimo.

Če pa kdo raje ročno išče popravke za vse driverje in še ročno updejta biose v firmi, ki ima recimo 50 računalnikov, ki so ene 5ih različnih tipov ter 3eh različnih generacij, pa naj kar izvoli. Meni se še mojega ne da.

Btw., prava rešitev je seveda Linux, pa si rešen vsega tega kitajskega spywara (in držiš pesti, da bodo device vendorji z driverji opravili svoj posel). Ampak vsaj updejtanje BIOSa boš še vedno delal na roke.

darkolord ::

Če sem iskren, ne vidim več neke potrebe po rednem updatanju driverjev in BIOSa, razen v primeru težav, ampak to je zelo redko.

Včasih je bilo po namestitvi cel kup "Uknown Device", zdaj pa že nekaj let prav vse (vgrajeno) deluje out of the box, na roke namestim kvečjemu driver za discrete grafično in je to to. Nujni popravki gonilnikov pa gredo itak že prek WU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

tony1 ::

Posodobitve BIOSa so v varnostno ozaveščenih okoljih nuja, ker je UEFI takšno skropucalo.

Vuli ::

samo microsodt default driverji tudi niso lih v vseh primerih top. Je že dobro posodobit.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

OldSkul ::

mirancar je izjavil:

tony1 je izjavil:

Ha, spomnil sem se še ene prednosti (kvalitetnih) band name računalnikov: Lenovo ima kvaliteten update tool, ki ti sam sporoči (ter potegne dol in naloži, ko to potrdiš), kdaj so na voljo popravki za driverje tvojega hardvera in bios. Kar je v časih vsesplošne varnostne polomije z UEFIjem postalo aktualno znova in znova.

Je pa res, da ne podpira Linuxa.

a tle mislš na un Lenovo vantage al kaj je že? Verjetno se zajebavaš ko govoriš o “kvaliteti” tega programa? (mam thinkpad t470s, res “odlicne” izkusnje z lenovo bloatware-om)


Jaz nimam problemov z Lenovo Vantage, je pa res, da ne smeš namestiti vseh njihovih programov, ker niso potrebni. Pride pa prav program, ker ti ni potrebno iskati po uradni Lenovo strani in hitro dobiš informacijo, ali je na voljo nov BIOS ali kakšna druga posodobitev.

Vantage uporabljam tako na Thinkpadih kot na Thinkcentre stacioniracu (samo 1 kos zaenkrat).

seminal ::

Sam imel oz imam 2 Dell laptop workstationa(7510) in nimam slabi besed. Dobro hlajenje kvaliteta ohišja, komponente. Pa seveda Prosupport je super, poličeš ka je narobe, naslednji dan ti pridjeo menjat (v mojem primeru matično).
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gaming PC povzroča preglavice (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
656650 (5389) gddr85
»

Odprta tema o lc power napajalnikih (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
19843776 (40095) klinker
»

Ali je vreden svojega denarja?

Oddelek: Kaj kupiti
192102 (1592) GupeM
»

Poceni računalnik

Oddelek: Kaj kupiti
182764 (2403) Hayabusa
»

računalnik za arhitekta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
11913081 (9891) ribko

Več podobnih tem