» »

Windows 10 bo dobil podsistem s pravim Linuxovim jedrom

Windows 10 bo dobil podsistem s pravim Linuxovim jedrom

The Windows Blog - Microsoft je v Windows 10 že naredil velik korak k podpori za Linux, ko je v operacijski sistem vgradil podsistem za Linux. Ta je v bistvu Microsoftova koda, ki prevaja Linuxove API-je v obliko, ki jo razume jedro Windows NT. Rezultat je emulacija Linuxovega jedra 4.4, ki pa deluje v nekaterih primerih precej počasneje in ne dopušča uporabe Linuxovih gonilnikov. Emulacija ni popolna, saj nekaterih (zlasti novejših) API-jev ni, drugi pa so realizirani zgolj delno. Zato je toliko bolj dobrodošla vest, da bo nova verzija Windows 10 vsebovala celotno Linuxovo jedro kot podsistem.

Windows Subsystem for Linux 2, kot se bo imenoval, bo polno Linuxovo jedro, ki bo teklo v navideznem stroju. Jedro bo seveda malce okleščeno in prilagojeno konkretnemu namenu uporabe, kar pomeni nepodporo določeni strojni opremo (ker bo tako ali tako teklo v navideznem stroju) in hitrejši zagon. Operacije z datotekami (I/O) bodo do 20-krat hitrejše, ker bodo tekle nativno in ne več v emulaciji.

Microsoft bo predrugačeno jedro v celoti ponudil javnosti, kot to zahteva licenca. Za Linuxovo jedro velja GPL, kar terja izdajo vseh modifikacij in vse programske kode, ki vsebuje izseke iz te kode, pod isto licenco. WSL2 bo na primer podpiral Docker, ker je vsa potrebna infrastruktura že v Linuxovem jedru in mu ne bo treba ponovno izumljati tople vode. Prvo predogledno verzijo pričakujemo junija.

81 komentarjev

«
1
2

MrStein ::

Leto Linuxa!!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Baja ::

windows X postaja X windows

war-dog ::

A je spet 1. april? Noro!
Object reference not set to an instance of an object.

Izi ::

Lepo. Sedaj bi bil pa že čas, da v Windows vgradijo tudi vsaj osnovno podporo za EXT4. Kolikor vidim WSL2 uporablja EXT4.

opeter ::

Že EXT2 in EXT3 bi bilo v redu.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

imagodei ::

kar pomeni nepodporo določeni strojni opremo

Oh, come on... "Nepodporo"? A lohk, no?

Kaj pa takole: "... kar pomeni, da določena strojna oprema ne bo podprta"?
- Hoc est qui sumus -

Markoff ::

Tole je MS-ov zadnji korak h globalni dominaciji? Pokoriti še high-end in spletni strežniški svet?
MS se doslej ni ravno izkazal kot kakšen poseben dobrohoten dobrodelnež...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

boolsheat ::

Embrace, extend, and extinguish. 8-)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Embrace...

NubCake ::

boolsheat je izjavil:

Embrace, extend, and extinguish. 8-)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Embrace...

damn =/ ko bereš take novice je skoraj "too good to be true" ja

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NubCake ()

carota ::

Mikrosoft je pred leti Linux označil kot "rak". Očitno so windowsi zboleli in se jim bliža konec.

WizzardOfOZ ::

Nope, samo pojedel bo še tistih par linuxašev, ki so ostali.

cekr ::

Linuxaši ne opazite, da gre Linux po poti, da bo na koncu samo še en od servisov v okviru Windowsov. Saj ste si želeli večji delež kot 1%. Sedaj ga pa pridobivate. ;-)
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

LightBit ::

cekr je izjavil:

Linuxaši ne opazite, da gre Linux po poti, da bo na koncu samo še en od servisov v okviru Windowsov.

S takim samovoljnim in nezanesljivim posodablanjem bo Windows težko poganjal kakšen resen servis.
Sej so imeli Interix pa ga ni več. Isto bo s tem.
Vsakič morajo imeti neko "genialno" novost, potem pa v parih letih ni več podprta.

WizzardOfOZ je izjavil:

Nope, samo pojedel bo še tistih par linuxašev, ki so ostali.

Kaj pa če bo premamil Windows uporabnike, da namestijo pravo Linux distribucijo?

pegasus ::

cekr je izjavil:

Linuxaši ne opazite, da gre Linux po poti, da bo na koncu samo še en od servisov v okviru Windowsov.
In windowsaši ne opazite, da je windows samo še ena obskurna osovražena virtualka v ponudbi na vseh cloud okoljih, ki jih že od vsega začetka poganja linux ;)

jlpktnst ::

Eh Microsoft je zamenjal poslovni model, oni ne planirajo več da bodo "prodajali Windowse", oni grejo na isto foro kot Amazon - storitve. Za storitve je pa bolj važno da imaš čimveč ponudbe (da te zaprejo v svoj silos), kot pa kater in kakšen software imaš. Ta "bitka" linux vs win je končana. Linux je zadnji OS kot tak, v roku 10 let pričakujem da ne bo več obstajal MacOS in ne več Windows. Bomo videli koliko sem zadel :)

c3p0 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Nope, samo pojedel bo še tistih par linuxašev, ki so ostali.


V server segmentu je windows bolj kot ne revež proti linuxu. Na AWS in drugih cloud ponudnikih si lahko kupiš Windows virtualko, ki jo bo poganjal linux Xen.

poweroff ::

Se pravi, cloud poganja Linux, znotraj clouda teče virtualka z Windowsi, znotraj Windowsev pa Linux jedro na katerem nato lahko poganjam Linux aplikacije?

Sem prav razumel? :))
sudo poweroff

pegasus ::

Si. Današnja realnost ... it's turtles all the way down.

joze67 ::

Na tem jedru pa poženeš Wine in potem lahko v miru poganjaš Notepad.

poweroff ::

joze67 je izjavil:

Na tem jedru pa poženeš Wine in potem lahko v miru poganjaš Notepad.

Tole zmaga! :D
sudo poweroff

WizzardOfOZ ::

c3p0 je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Nope, samo pojedel bo še tistih par linuxašev, ki so ostali.


V server segmentu je windows bolj kot ne revež proti linuxu. Na AWS in drugih cloud ponudnikih si lahko kupiš Windows virtualko, ki jo bo poganjal linux Xen.


Niti ne, ker se MS storitve, ki laufajo na Linuxu dražje, kot Linux sam.

nsa_ag3nt ::

poweroff je izjavil:

Se pravi, cloud poganja Linux, znotraj clouda teče virtualka z Windowsi, znotraj Windowsev pa Linux jedro na katerem nato lahko poganjam Linux aplikacije?

Sem prav razumel? :))

Na domači kišti nimaš takega clouda.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

LightBit ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Na domači kišti nimaš takega clouda.

Ne saj ga ne rabi, mar ni to namen clouda?
Najame virualko z Windowsi pri Amazonu.

_0\WA6m7Uzc ::

jlpktnst je izjavil:

Eh Microsoft je zamenjal poslovni model, oni ne planirajo več da bodo "prodajali Windowse", oni grejo na isto foro kot Amazon - storitve. Za storitve je pa bolj važno da imaš čimveč ponudbe (da te zaprejo v svoj silos), kot pa kater in kakšen software imaš. Ta "bitka" linux vs win je končana. Linux je zadnji OS kot tak, v roku 10 let pričakujem da ne bo več obstajal MacOS in ne več Windows. Bomo videli koliko sem zadel :)


BSDji bojo se vedno tu. Pac niso narejeni za salabajzerje in nimajo edinega namena v komercializaciji. Ce se bo pa se dolgo pustilo poetterwaru vdiratu v distribucije, pa tudi linuxa kmalu ne bo vec. Je pa res, da lahko kmalu zmanjka developerjev zanje, racunalniski zanesenjaki pocasi izumirajo, zdaj se rojevajo samo se uporabniki.

(Aja tocno, saj kmalu bo software pisal AI, bomo z neskoncno opic (hrckov... ciklov...) nadomestili intelekt, ki smo ga zgubili :> )
Naj me ugrabijo vesoljci, hocem stran od planeta idiotov.

Zgodovina sprememb…

vesolc ::

no, bi človk mislo, da je ža kaj narobe bvo...

Zvezdica27 ::

ni slabo. Spiratiziraš winse, da boš lahko uporabljal linux.

Jaz tu dejsnko vidim šanse - žena meni skoz teži, zakaj linux bla bla... to je rešitev, pa če se da nastaviti da je dafault boot v ta podsistem, če paje treba greš pa v proper win, sicer piratske, sam kaj češ. Mantainance bo itak sam pri win...

zz

LightBit ::

@Zvezdica27: Mislim da ni ravno tako kot si predstavljaš.
Ženi daj Windows 10 za nekaj časa. Ko te vpraša "zakaj 70% časa namešča posodobitve" rečeš "zato Linux".

showsover ::

meni pa je linux fajn (službeno uporabljam windowse), za eksperimente, za star (in podhranjen) hw, in centralni marketplace (z update) za vse appse.

          ::

Microsoft planira v prihodnosti v celoti preiti na Linux jedro. Sedaj prihaja kot podsistem, ki pa bo dobival čedalje večjo vlogo. Čedalje več servisov bo teklo na tem podsistemu. Zakaj pa? Večina zadev se bo preselila v oblak in bo na voljo kot plačljive storitve. Edino OS-a ne morejo preseliti, poleg tega pa OS nezadržno izgublja vlogo, ki jo je imel v preteklosti: dokler je Microsoft svoje izdelke ponujal le za svoj OS, so se tudi na področju operacijskega sistema obračali veliki denarji. S prehodom na oblačne storitve pa to ni več mogoče, zato Windowsi za MS počasi postajajo postranski produkt. Zakaj se potem sploh še ukvarjati z njim, sploh če imaš zastonj na voljo zelo dobro alternativo?

WizzardOfOZ ::

LightBit je izjavil:

@Zvezdica27: Mislim da ni ravno tako kot si predstavljaš.
Ženi daj Windows 10 za nekaj časa. Ko te vpraša "zakaj 70% časa namešča posodobitve" rečeš "zato Linux".



Kak računalnik pa imaš, da posodobitve dela 70% časa? Iz leta 2000?

Invictus ::

Ironija vsega je, da bo Linux zmagal na desktopu, ko bo Microsoft izdal svojo distribucijo :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c3p0 ::

WizzardOfOZ je izjavil:


Niti ne, ker se MS storitve, ki laufajo na Linuxu dražje, kot Linux sam.


"Linux sam" je prosto programje, free. Plačaš le podporo, če želiš.

Nima pa nobene veze z napisanim, ker velika večina cloud storitev laufa na linuxu in še zdaleč niso free.

LightBit ::

WizzardOfOZ je izjavil:

LightBit je izjavil:

@Zvezdica27: Mislim da ni ravno tako kot si predstavljaš.
Ženi daj Windows 10 za nekaj časa. Ko te vpraša "zakaj 70% časa namešča posodobitve" rečeš "zato Linux".



Kak računalnik pa imaš, da posodobitve dela 70% časa? Iz leta 2000?

Virtualke (na Xeonu in SSD), ki se vsak dan po opravljenem delu postavijo na začetno stanje. ;((
Drugače nimam Windows 10, ampak pogosto poslušam kako se drugi pritožujejo nad ugrabitvami računalnika.

_0\WA6m7Uzc ::

          je izjavil:

Microsoft planira v prihodnosti v celoti preiti na Linux jedro. Sedaj prihaja kot podsistem, ki pa bo dobival čedalje večjo vlogo. Čedalje več servisov bo teklo na tem podsistemu. Zakaj pa? Večina zadev se bo preselila v oblak in bo na voljo kot plačljive storitve. Edino OS-a ne morejo preseliti, poleg tega pa OS nezadržno izgublja vlogo, ki jo je imel v preteklosti: dokler je Microsoft svoje izdelke ponujal le za svoj OS, so se tudi na področju operacijskega sistema obračali veliki denarji. S prehodom na oblačne storitve pa to ni več mogoče, zato Windowsi za MS počasi postajajo postranski produkt. Zakaj se potem sploh še ukvarjati z njim, sploh če imaš zastonj na voljo zelo dobro alternativo?


To sem govoril, ko so najavili Metro z majhno razliko, windowsi bojo v prihodnosti tekli v cloudu, nanje se boste pa povezovali s poceni terminali (pa se bomo vrnili nazaj v tehnologiji za ~40 let, cez 10 let boste pa placevali $5 za uro uporabe, saj veste, zgodovina se ponavlja, ce mladi del cloveske idiotske rasa nima zgodovinskega spomina ali razgledanosti). Tezava je samo v tem, da imajo windowsi boljsi kernel. Kar lepo dokazuje, da so v subsystem dodali linux (a je kdo probal, a OS/2 podsistem se deluje?), spet bomo sli korak nazaj, ker hoce imeti korporacija najprej 100% kontrolo nad tehnologijo, potem zaradi pomanjkanja znalcev ni sposobna tega vzdrzevati in na koncu prevzame nekaj inferiornega. Namesto tega naj raje NT kernel opensourcajo, ga grem rade volje sraufat.
Naj me ugrabijo vesoljci, hocem stran od planeta idiotov.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

          je izjavil:

Microsoft planira v prihodnosti v celoti preiti na Linux jedro. Sedaj prihaja kot podsistem, ki pa bo dobival Äedalje veÄjo vlogo. Äedalje veÄ servisov bo teklo na tem podsistemu. Zakaj pa? VeÄina zadev se bo preselila v oblak in bo na voljo kot plaÄljive storitve. Edino OS-a ne morejo preseliti, poleg tega pa OS nezadrĹžno izgublja vlogo, ki jo je imel v preteklosti: dokler je Microsoft svoje izdelke ponujal le za svoj OS, so se tudi na podroÄju operacijskega sistema obraÄali veliki denarji. S prehodom na oblaÄne storitve pa to ni veÄ mogoÄe, zato Windowsi za MS poÄasi postajajo postranski produkt. Zakaj se potem sploh ĹĄe ukvarjati z njim, sploh Äe imaĹĄ zastonj na voljo zelo dobro alternativo?

Ker nimaš. Ni ne zastonj, niti zelo dobra.
(če bi bila, bi se vsi preselili že pred 10-20 leti)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zvezdica27 ::

Linux je tako free kot free (keš v smislu brezplačen, zastonj seveda ni in freedom).

Je pa alternativa tricky word. Jaz živim od dela na linux, tudi v Exchange okolju, in imam, ko gledam po pisarni manj težav kot MS userji (ni jih veliko) - in jih sam porpavim in ne čakam na računalničarja. Zakaj torej to ni zelo dobra alternativa? Za kak namen? Home use? Za to je popolna alternativa, trdim tu in zdaj.
zz

Key Quest ::

Super, zadnje case ravno uporabljam Debian preko WLS. Zaenkrat sicer bolj kot ne za omrezno diagnostiko in SSH, vendar precej bolj elegantna resitev kot CMD ali nek SSH klient ali podobno.

LightBit ::

Zame Windows definitivno ni alternativa za Linux. FreeBSD bi verjetno bil.
Čisto odvisno kaj rabiš.

krucymucy ::

LightBit je izjavil:


Kaj pa če bo premamil Windows uporabnike, da namestijo pravo Linux distribucijo?

Mene je premamilo ze veckrat, ampak ker sluzben PC ne pride v postev zaradi vec kosov programja, sem nalozil na privatni laptop.
Preizkusil vec distribucij. Vztrajal, ker sem cutil da delam nekaj dobrega, a na koncu vseeno nalozil nazaj desetko po nekaj mesecih.

Mogoce samo nimam srece, ampak ubuntu recimo, zadnji dve verziji, so zahtevali hard reset laptopa skoraj vsak dan.
Nic posebnega instaliranega, zmrznil je celo sam, brez dodatnih programov v ozadju.

Nenazadnje je se vedno uporabniku precej neprijazen.

Zvezdica27 ::

jao jao... vsekakor se ne priporoča ubuntu za začetnika, ker ubuntu hoče biti ios in win. In zato skoz čarajo in seveda se sesuva. Če že greš - greš najprej na lubuntu, ki pa je dejansko stabilnejši.

Za prvi stik z linux bi moral vzeti nekaj od debian stable - recimo Gnome okolje ali lxde. Grdo, a se ne sesuva niti pod razno. Potem greš naprej dokler ne najdeš karhočeš - jaz recimo openbox.

Šele pol se igraš z unstable oz. kerneli itd.

zz

boolsheat ::

Po moje pa je dobra varianta kakšen elementary OS za začetnike.

b3D_950 ::

manjaro
Pop!_OS
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

MrStein ::

No vidite da ni alternativa.

(oziroma nočete videti)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

LightBit ::

krucymucy je izjavil:

Mogoce samo nimam srece, ampak ubuntu recimo, zadnji dve verziji, so zahtevali hard reset laptopa skoraj vsak dan.
Nic posebnega instaliranega, zmrznil je celo sam, brez dodatnih programov v ozadju.

Z Ubuntu-jem tudi jaz nimam sreče. Sem probal marsikatero distribucijo, ampak z nobeno takih problemov.
Sem pa imel take težave z Skylake procesorjem, dokler nisem namestil novega BIOS-a. Mojemu sodelavcu se je isto dogajalo na Windows 2016 R2 z novim računalnikom.

Hardware je postal zelo hroščat, zato je treba posodobiti firmware.

LightBit ::

Zvezdica27 je izjavil:

Za prvi stik z linux bi moral vzeti nekaj od debian stable - recimo Gnome okolje ali lxde. Grdo, a se ne sesuva niti pod razno. Potem greš naprej dokler ne najdeš karhočeš - jaz recimo openbox.

Šele pol se igraš z unstable oz. kerneli itd.

Za nov hardware je Debian unstable dejansko precej bolj stabilen.
Za začetnika je verjetno bolje, da izbere starejši hardware (da je vsaj 3 leta na trgu) in Linux-u prijazen hardware (ne Nvidia ...).

_0\WA6m7Uzc ::

Thinkpad, dela, z mint, ubuntu, fedora, redhat, suse odlicno. Problemi sicer s fingerprint readerjem ampak tega jajca tako ali tako ne bi uporabljal, tudi, ce bi delal. Ker proizvajalci ne dajejo ven driverjev za linux je treba paziti, kaj kupis. Bi pa se vedno (daaaaaaaaaaaaaaalec) najraje imel dragonflyBSD ali pa vsaj FreeBSD. Linux je spackalo, zal BSDji nimajo niti pribljizno dovolj HW podpore, bi pa gladko presaltal na njih in nikoli vec pogledal nazaj (in morda tudi bom, obsoletati mislijo network skripte - networkmanager in systemd naj si sprintajo na karton, zvijejo v rolico in zataknjejo kamor sonce nikoli ne posije - dvigujejo kompeksnost OSu brez enega samega tehtnega razloga (wifi in hitrejsi boot za serverje pac nista tehten razlog)
Naj me ugrabijo vesoljci, hocem stran od planeta idiotov.

Zgodovina sprememb…

LightBit ::

Saj podpora BSD-jev je skoraj enaka samo še malo bolj zadaj so. FreeBSD sem nedolgo nazaj poganjal in je vse delalo.
Samo imam občutek, da bo čez nekaj let tudi FreeBSD imel systemd ali kaj podobnega.

_0\WA6m7Uzc ::

LightBit je izjavil:

Saj podpora BSD-jev je skoraj enaka samo še malo bolj zadaj so. FreeBSD sem nedolgo nazaj poganjal in je vse delalo.
Samo imam občutek, da bo čez nekaj let tudi FreeBSD imel systemd ali kaj podobnega.


Zal ne... Bo delalo ampak ne optimalno, bo pa delalo precej dlje (binary iz FreeBSD 2,0 so vzeli in je na 11.0 delal BP. Na linuxu za tako dobo niti helloworld ne bi deloval. Sicer je krivda na strani nesposobnih kretenov na strani distribucij ampak vseeno. Sekajo vogale, za bleeding edge.). Manjkajo optimizacije, ker pac nimajo dovolj developerjev. Dragonfly je pa top shit, sva imela z Mattom kar nekaj zanimivih debat, ampak zal... Ni se dovolj stabilen. Hammer 2 pa komaj cakam, se lahko ves linuxaski srot kar skrije.

Ne ne bo. Razen, ce bi ga neki x open source projekti prisilili v to. Preden se bo na BSDju tak fail zgodil, bo linux poganjal daemone skozi nodejs, ki bo samo loader za javo, v docker, kjer bo java poganjala daemone spisane v monotu. =\ Kar poglej hypervisorja, bhyve, dolga leta ga ni bilo ima limitirano podporo ampak kvm in vmware se lahko skrijeta, spoh z native zfs snapshoti spodaj. Ampak seveda kvm in vmware sta "industry standard", bojo ljudje raje uporabljali to, dejanski napredek tehnologije pa caplja zadaj. Da o, koliko, 15 let (verjetno ze vec) starih jailih niti ne govorim, linux crowd pa orgazmira nad dockerjem. Revolucija! Novo! Za bruhat...
Naj me ugrabijo vesoljci, hocem stran od planeta idiotov.

Zgodovina sprememb…

LightBit ::

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

Zal ne... Bo delalo ampak ne optimalno

Mi je čist vseen, če je manj FPS-ja.

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

bo pa delalo precej dlje (binary iz FreeBSD 2,0 so vzeli in je na 11.0 delal BP. Na linuxu za tako dobo niti helloworld ne bi deloval.

Za OpenBSD piše, da ni garantirano stara verzija userlanda kompatibilna z novim jedrom.
Linux je kompatibilen na nivoju sistemskih klicov, torej če je statično povezano bi moral delat.
Je pa v resnici precej nepomembno, ker lahko prevedeš.

_0\WA6m7Uzc je izjavil:

Ne ne bo. Razen, ce bi ga neki x open source projekti prisilili v to.

Svojo izvedbo PulseAudio že imajo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google želi poenotiti jedri Linuxa in Androida

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4312324 (8489) c3p0
»

Microsoft pokazal verzijo Windows z Linuxovim jedrom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10023895 (19021) Phantomeye
»

Preizkus popravkov za Meltdown in Spectre: Intel ob 10 odstotkov

Oddelek: Novice / Procesorji
318503 (6123) D3m
»

Microsoft pripravil lastno Linuxovo distribucijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6923197 (18562) MrStein

Več podobnih tem